Ei turen Geslaagde 'Open Dag' van Hondenvereniging Zoys CIS t Zwaantje stenmarkt Hout- en Bouwbond CNV huldigde J. Witke wegens 65-jarig lidmaatschap 'Kijk op het groene Utrecht' Vrijwilligers Vakature Bank 'Kent u ons affiche?5 fjgl Vaste korenbloemen Video reportages R. WESTRA zonwering ^OES'r'" Uit de zorgen Dag Molenstraat Een recreatie park met zwem bad? A'0u£e£ngbe" - CREMER COLLECTIEF 7 \orchol oormode TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvomleHwoCft voor doe-het-zeiversjQI PAGINA^ WOENSDAG 30 ME11984 SOESTER COURANT Dor 'onder dak' of er en wind'. is uw auto echt dak. Koel in de zon, in de regen, warm in dien houden we een n het zeil. urige interieur van arage weerspiegelt voor uw auto en ssstraat, Kreupelstraat, likers. Foto-Video Herman van Dam Praamgracht 5 Soestdijk Tel. 02155-17552 Nieuweweg59 - Soest Telefoon 13288 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. ui m= Perzische tapijten sinds 1965 Inkoop, verkoop, reparatie, reinigen Mahmoud Harzandi (vakman uit Perzië) Nieuwstr. 26, Baarn Tel. 02154-15577 Vertikale jaloeziën en 25 mm horizontale jaloezieën nu rr 10% KO.ING en gratis montage. Vraag vrijblijvend prijsopgaaf. Ook voor buitenzonwering en rolluiken speciale prijzen. PEZON ZONWERINGBEDR. Birkstraat 129 - Soest Tel. 033-941750 of 945103 ook na 18.00 uur PAGINA 13 door Arie Wandelaar Als een van de ruim 40.000 inwoners van dit dorp krijgt Arie met grote regelmaat ongevraagd drukwerk in zijn brievenbus. Bijna dagelijks wordt er wel iets op de gangmat gekieperd. De meeste letters verdwijnen onge lezen in een daarvoor uitgevonden plastic-zak, slechts een enkel druk werkje krijgt enige aandacht. Van dit laatste was de afgelopen week weer eens sprake. Marie bracht het onder Ane's aandacht. "Eindelijk uit de zor gen," las Arie van een geel velletje pa pier. "Win iy2 miljoen gulden - Pak de hoofdprijs van de Duitse Lotto - Belas tingvrij - Automatische uitbetaling - Slecht 45,-- per maand - Nu doen," luidde de inhoud van het bericht. Op de achterkant van deze opwekkende me dedeling werden met vriendelijke Lot- togroeten de spelregels uitgelegd. Ma rie, die de laatste maanden zeer droe vige resultaten bij de Nederlandse Staatsloterij had geboekt, leek rijp om met "Eindelijk uit de zorgen" in zee te gaan. Het leek er op alsof ze binnenkort bezoek van de deurwaarder verwacht te, want het tien kolommen tellende lotto-formulier was reeds met zeventig kruisjes voor verzending gereed ge maakt. Arie verklaarde zich tegen stander van de op komst zijnde inves tering, Marie, geheel ingepakt door hetgeen de folder in het vooruitzicht stelde, weigerde voor het geluk dat haar te wachten stond opzij te gaan. Het echtpaar Wandelaar in een pat stelling. Moesten de geplaatste kruis jes wel of niet verzilverd worden? Daar draaide het bij ons die zaterdag morgen om. De oplossing van dit anderssoortige kruisprobleem werd door de PTT aangedragen. Bij de post een brief van de Stichting Terre des Hommes, een instituut dan een stukje hongersnood in de Derde Wereld pro beert te verlichten en zich specialiseert in de financiële adoptie van kinderen in ontwikkelingslanden. Sinds een jaar of tien hebben Marie en Arie een Derde Wereldkind geadopteerd. Hoewel wij er niet om gevraagd hebben, ontvan gen wij jaarlijks een vriendelijk briefje met foto van ons "buitenechtelijk kind". Een bijna genante correspon dentie voor de fooi van 45,-- die maan delijks van onze girorekening wordt af geschreven, maar 't schijnt er bij te ho ren. De brief van Terre des Hommes was geschreven door een Nederlandse vrijwilliger, werkzaam in de Derde Wereld. Hij bedankte ons voor de fi nanciële steun en zette uiteen wat er mee was gedaan. In de brief ook zijn verzoek eens uit te kijken naar mensen die wellicht belangstelling hebben voor de financiële adoptie van een Derde Wereld-kind. "Ik wil nog een kind," luidde na het lezen van de brief Marie's bestelling. "Verklaar je nader," moe digde Arie aan. Marie verwerkte het lottoformulier tot snippers, telde een bedrag van 22,50 uit de knip en stelde vervolgens vast: "Jij de rest, en wij hebben er weer een kind bij." Marie's simpele logica zal de wetenschap blij ven verbazen. Een bijzonder mens, dat is en blijft ze. "Eindelijk uit de zor gen" is van ons niet wijzer geworden. Terre des Hommes wél. Wellicht brengt deze recente gebeurtenis in huize Wandelaar U op een gedachte. Is dat het geval dan hierbij het gironum mer van Terre des Hommes: 646900 te 's-Gravenhage. Nu doen, om ze in de Derde Wereld eindelijk een heel klein beetje uit de zorgen te helpen. Slechts 45,-- per maand. Het vonnis is onveranderd gebleven, slechts de datum waarop het zal wor den uitgevoerd is gewijzigd. Uiterlijk 1 juli a.s. zullen Annemarie - Wilma en AJex-Jan Van Klooster de eengezins woning aan de Molenstraat ontruimd moeten hebben. Toelichtende verkla ring van de gemeente voor deze ontrui ming: de kinderen komen niet voor be woning van Molenstraat 119 in aanmer king, aangezien vader is overleden, moeder naar elders is verhuisd en de huur heeft opgezegd. Bovendien weet de gemeente zich gesteund door een uitspraak van de Raad van State, waarbij de oudste van de kinderen te gen de beslissing van de gemeente in beroep is gegaan. Een beroep dat werd verworpen, omdat men in Den Haag van oordeel is dat de situatie waarin de kinderen verkeren niet van zo bij zondere aard is, dat in dit geval van het gemeentelijke woonruimtebeleid zou moeten worden afgeweken. Bij de ver werping van het beroep heeft de Raad U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakersfraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterber.g Een kleine delegatie van de Bouw- en Houtbond CNV maakte vorige week dinsdagavond haar opwachting bij de heer J. Witke aan het Boekweitland in Soest. Zij bestond uit de algemeen secretaris van de bond de heer F. v.d. Meulen, en afgevaardigden van het bestuur van de afdeling Soest: de waarnemend voorzitter F. Lenten, secretaris C. M. Veerkamp en be stuurslid J. C. M. van Klooster. Hun bezoek had een bijzondere aanleiding. De heer Witke, geboren en getogen in het Gelderse Dieren en sinds vorig jaar in Soest woonachtig, vierde in kleine kring het feit dat hij in mei het 65-jarig lidmaatschap van zijn bond volmaak te. Omdat een complete huldiging tij dens een feestelijke vergadering ge zien de hoge leeftijd van de heer Witke niet zozeer in aanmerking kwam werd in goed overleg besloten deze in de kring van zijn gezin, samen met zijn echtgenote en kinderen, te laten plaats vinden. De heer en mevrouw Witke ontvingen de bestuurders met een genoeglijk kopje koffie, waarbij menige herin nering aan de eerste jaren van het vakbondswerk werd opgehaald. Na mens het hoofdbestuur van de bond hield de heer Van der Meulen een kor te toespraak, waarin hij o.m. memo reerde dat de heer Witke gedurende een periode van niet minder dan 39 jaar onafgebroken het penningmees terschap van de afdeling Dieren van de Bouw- en Houtbond CNV had ver vuld, en dat op een meer dan voortref felijke wijze. Daarnaast was hij ook plaatselijk vertegenwoordiger van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid, in welke hoedanigheid hij zeer veel kontakten had met mensen die in die moeilijke jaren zonder werk kwamen te zitten. Steunpilaar "U hebt daarbij heel wat geld door uw handen laten gaan, en ook talloze pro blemen helpen oplossen", aldus de van State vooral zwaar laten wegen het gegeven dat in Soest een zeer grote behoefte bestaat aan eengezinswon- ningen. Er valt geen speld tussen te krijgen. Mede gezien de uitspraak van de Raad van State is het gemeentebe stuur zelfs van mening dat het in deze kwestie rechtvaardig en zorgvuldig heeft gehandeld. Ook daar valt dus geen speld tussen te krijgen. Arie had zo graag gelezen dat de gemeente een standpunt had bepaald waaruit hij had kunnen proeven dat er ook in menselijk opzicht 't een en ander was gewogen. Toegegeven, de kinderen Van Klooster ko men niet op straat te staan. Ze moeten "slechts" verdwijnen uit een huis waarin ze jarenlang samen het hoofd boven water hebben weten te houden zonder een beroep op financiële hulp aan derden te doen. Geen zielige tob- bers die de gemeenschap voor het ge drag van hun moeder liet opdraaien. Met z'n drieën hebben ze 't daar goed, totdat ze door verordeningen wetten en bepalingen werden ingesloten. Nog even, en ze betrekken een flat en ver dwijnen daarmee uit de publiciteit. Hun tegenstanders krijgen als dessert "rechtvaardig en zorgvuldig-bestuur" voorgezet. Met of zonder bijsmaak? De veldtocht die wethouder drs. G. Plomp onderneemt om uit de rode cij fers te komen is onlangs weer eens tot stilstand gekomen bij het Soester Na tuurbad. Sinds de ingebruikneming in financiëel opzicht een onrendabel insti tuut en dus ter discussie. De direktie van een Arnhems bedrijf, met een fijne neus voor dit soort situaties, heeft de gemeente een rapport toegestuurd waaruit zonneklaar blijkt dat er vooral in de directe omgeving van het Soester Natuurbad nogal 't een en ander dient te veranderen om een positief saldo te verkrijgen. Meest opvallende: inves teer in de bouw van huurbungaloivs voor recreatiedoeleinden. Geen gekke gedachte, alleen is daarbij de vraag nog niet beantwoord wie er de centen voor op tafel brengt. De gemeente Soest? Hoogst onwaarschijnlijk gezien dc financiële situatie waarin wij verke ren. Blijft over een mogelijk particu lier initiatief. Sanders Verenigde Be drijven in Arnhem bijvoorbeeld. Wan neer wethouder Plomp ons wil vertel len of dit Arnhemse bedrijf belangstel ling heeft voor het Soester Natuurbad dan zijn wij al weer een stukje wijzer. Wijzer wellicht ook over een stukje toe komst van Soest. Want je moet als zakenman wel op je achterhoofd, en dan nog in het water gevallen zijn ook, wanneer je geld gaat pom pen in een niet rendabel te maken zaak. Water naar het zwembad dragen zogezegd. Anders wordt het natuurlijk wanneer je als eigenaar van een zwem bad vakantie-bungalows kunt exploite ren, vrij bent in de vaststelling van toe gangsprijzen. gangsprijzen en eisen kunt stellen om het recreatief opzicht allemaal nog wat "gezelliger" te maken. De beantwoor ding van de vraag of wij met het bad water ook het kind niet kwijtraken moet de gemeenteraad de komende tijd maar nauwlettend in de gaten hou den. ARIE WANDELAAR. Gelukwensen van de heer Van der Meulen voor de heer en mevrouw Wit ke. Foto: Goos van der Wilt heer Van der Meulen. "Het is fijn dat er mensen zijn geweest zoals u, een steunpilaar van de bond, die de men sen opvingen en de juiste weg wisten te wijzen." De heer Van der Meulen trok in dat verband een parallel met de huidige tijd, waarin de vakbond ook weer opnieuw een belangrijke taak te vervullen heeft. "Het moet fijn zijn op uw leven te kunnen terugzien en te kunnen constateren dat het allemaal niet tevergeefs is geweest", vervolgde de heer Van der Meulen. In de 65 jaar van zijn lidmaatschap van de bond heeft de heer Witke alle ontwikkelin gen gezien en meegemaakt. "Het is een goede zaak dat mensen als u ge zegd hebben: wij hebben, ook als chris tenen, een opdracht in deze wereld te vervullen, ook op het gebied van ar beidsvoorwaarden. De bond is u daar voor zeer veel dank verschuldigd." De heer Van der Meulen had uitgere kend dat de heer Witke in zijn actieve jaren minstens een miljoen gulden door zijn handen moet hebben laten gaan, al wordt dat bedrag tegenwoor dig door de huidige penningmeester wel in een jaar tijds gehaald. Miljonair 'Eigenlijk bent u dus een miljonair", vond hij. "En al hebt u er dan zelf geen miljoen aan over gehouden, u hebt toch een rijk leven achter u, in een periode waarin de vakbeweging, met de steun van aktive leden als u, veel heeft weten te bereiken." De heer Van der Meulen dankte de jubilaris voor zijn grote inzet gedurende al die jaren en overhandigde hem namens het hoofdbestuur van de bond een envelop met inhoud. Dat gebaar werd gevolgd door de heer ^Lenten van de afdeling Soest, die op zijn beurt namens de afdeling even eens een envelop aan de heer Witke overhandigde en zijn gelukwensen aan bood, daarbij de hoop uitsprekend dat de heer Witke nog lang in gezond heid lid van de afdeling zou blijven. De bijeenkomst werd daarna in on gedwongen sfeer voortgezet, waarbij heel wat herinneringen uit het verle den werden opgehaald. Bar-Restaurant Soesk - Q2.155-15331 Woensdag 30 mei LIVE MUZIEK MIDDELWIJKSTRAAT 2 - SOEST Restaurant Zbaxtk Allround in alles! Princ tlnn/1 Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 De "Open Dag" die de Hondenvereniging Zoys jongstleden zaterdag op het handbalterrein van BDC aan de Hcnriëtte Blaekweg hield, kan in alle opzichten een voortreffelijk succes worden genoemd. Gelukkig werkte het weer ook mee, hoe wel het terrein nog nat was van de overvloedige regenval van de dag tevoren. De bezoekers kregen een interessant programma voorgeschoteld, waaruit duidelijk werd ivat met een goede gehoorzaamheidstraining van de hond allemaal kan worden bereikt. Daarvoor zorgden de verschillende demonstraties, o.m. van het Amersfoortse VDH en uiteraard van Zoys zelf. De lessen die doorgaans in het bos in Soestduinen plaatsvinden, hadden op het voor de honden toch vreemde ter rein een uitstekend verloop. De aandacht van de bezoekers ging uiteraard vooral uit naar de verrichtingen van de honden op het veld, maar zij konden voor allerlei andere zaken ook te recht bij de kraampjes, die bij het parcours stonden opge steld. Met deze "Open Dag "heeft de Soester hondenvereniging het eerste lustrum op waardige wijze gevierd. De provincie Utrecht lijkt maar klein. Maar toch is men er niet snel uitge keken, wanneer men de groene kant wil ontdekken. Want Utrecht heeft een grote variatie Sari landschappen en aan mogelijkheden om daar op vele manieren van te genieten. Bekend is de aantrekkelijke heuvelrug met zijn uitgestrekte bossen en soms specta culaire vergezichten, maar wie kent er alle landgoederen met hun heel speciale sfeer? Bekend zijn de plassen in het noordwesten met hun vele wa tersportmogelijkheden, maar wie kent het landschap er om heen met zijn natuurrijkdom? Bekend is de Vecht en zijn statige huizen, maar wie heeft gewandeld door het bos achter Breukelen? Overal in deze provincie zijn er stil le en mooie plekjes te vinden. Heuvelrug, Kromme Rijn, Oude Rijn, de uiterwaarden van grensrivier Lek, boomgaarden, bossen, weilanden ak kers, meren... Het groene Utrecht heeft het allemaal. Dit bekende en onbekende Utrecht hebben schrijver Sietzo Dijkhuizen en fotograaf Kees Scherer verkend; ze noteerden en registreerden, niet al leen de natuurmonumenten, maar ook de andere 'groene' elementen van het Utrechtse landschap: de land- en tuinbouw, de heemtuinen en natuur musea, de recreatiemogelijkheden die de Utrechtse natuur te bieden heeft, het ontstaan, de bescherming en het beheer van het Utrechtse land schap. Dit'is het groene Utrecht dat zij hebben geportretteerd: 200 schitterende foto's van Kees Scherer brengen het in beeld en in Sietzo Dijk- huizens tekst wordt een boeiende be schrijving gegeven van de grote va riatie aan landschappen waarop Utrecht zo trots is. 'Kijk op het groene Utrecht' is ver krijgbaar bij de boekhandel. Het boek kost 32,80, maar bij intekening op de gehele serie "Kijk op het groene Nederland" 29,80. Op ons affiche staat vermeld Te veel vrije tijd? Werkloos? Arbeidsongeschikt? Informeer geheel vrijblijvend bij ons naar vrijwilligerswerk Naast ons affiche, hebben wij vanaf ja nuari 1984 ook V.V.B.-folders, waarin een hoop in staat vermeld over het V.V.B. gebeuren. Ook de mensen die zich afgelopen twee jaar hebben laten inschrijven, adviseren wij om het kon- takt met de V.V.B. niet te verliezen. Het is prettig van mensen te verne men, wanneer zij geslaagd zijn, maar ook wanneer ze niet geslaagd zijn met vinden van vrijwilligerswerk. Wij zijn niet voor niks een vrijwillig bemidde lingskantoor. Al doende leert men van elkaar en de V.V.B. kan meer voor u doen. Deze week willen wij u de volgende va- katures onder uw aandacht brengen - Kat. 1, volgno. 6: Landelijke vereniging voor kleine ker nen vraagt naar kundige vrijwilligster voor het doen van administratief werk, zoals postbehandeling, archief- en tele foonwerkzaamheden. - Kat. 1, no. 12: Om behulpzaam te zijn bij het invoeren van platen, boeken en andere inf. dra gers zoekt een bekende bibliotheek een aantal geschikte medewerkers m/v. - Kat. I, no. 13: Voor nieuw op te richten "Baanlozen- krant in Amersfoort" wordt gezocht naar vrijwilligers/sters met enige journalistieke kwaliteit of iemand die daarvoor een opleiding wil volgen. Kat. 3, no. 38: Veilig Verkeer Nederland zoekt voor een groot aantal aktiviteiten, waar onder braderieën, jaarmarkten en auto's, fietsen en bromfietsencontroles een groot aantal vrijwilligers. - Kat. 3, no. 33: Ter begeleiding van geestelijk gehan- capte kinderen van en naar dagverblijf worden div. vrijwilligers/sters ge- vragd. - Kat. 3. no. 35: Wie neemt het tuinwerk voor z'n re kening rond peuterspeelzaal? - Kat. 3, no. 7: Bij muziekvereniging is plaats voor vrijwilliger/ster in de public-relation- sfeer. - Kat. 5, nor. 36: Instituut voor Natuurbescherming heeft dringend behoefte aan een aantal vrij. m/v. - Kat. 5, no. 14: Wie wil op maandagavond assistentie verlenen bij het geven van naailessen aan buitenlandse werknemers. - Kat. 5, no. 6: De vereniging van ouders van geeste lijk gehandikapten zoekt bestuursle den. - Kat. 6, no. 16: Nederlandse Jeugdherberg Centrale vraagt naar één vrijw. m/v voor het assisteren bij rekreatie-aktiviteiten, baliewerk en diverse klussen. - Kat. 6, no. 15: In jeugdtheatergroep is plaats voor een drietal vrijwilligers m/v voor o.a. het verzorgen van en behulpzaam zijn bij timmer- en schilderwerk bij dekor- bouw. - Kat. 6, no. 12: Ter ondersteuning van leidsters bij groepen van minimaal 12 en maximaal 17 peuters worden vrijwilligers ge vraagd. - En nog veel meer vakatures in ons be stand, verdeeld onder de kategorie 1 t/m 6. Voor bovenstaande vakatures en voor het inwinnen van informatie over vrijwilligerswerk kunt u terecht op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 -12.30 uur en 13.30 -15.30 uur. Ons adres: Steenhoffstraat 46 en ons tele foonnummer is 12630. VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 Je kaan niet aaltied an de gaang blie- ve mettut pliesiebero, de Borg of de winkelpoole en bezuniginge. Doar hek de leste weke heul waat woorde an vuul 'einoakt.' Die ben niet meer schoon te waasse. Nog niet mettut tuut-tuut- tuut vloeiboare waasmiddel uut de veurdeelflaakkon. Moar joa, je mot wel. Ut ben toch zoake die Soest bezig houwe. Toch hejje ok nieuws, daat omtrent aalle weke ut zellufde is en doarom zouw je ut hoast geejn nieuws meer kenne noeme. Ik bedoelt aai die koetsiers, die aachter mekoar op de bon goan omdaazze eejn of meer neute te veul op hebbe. Hejje ze wellus 'eteld in ongze kraangt? Ik hettut us un poar weke bie 'ehouwe, en waat daach je? Deur mekoar vief naathaalze per wek tege de laamp. Ajje daat laandeluk rekent, daan zouw je d'r baang vaan worre. Of is Soest noeng uut'erekend zo'n zuuplaappe- ploats? Wullie luste zelluf wel un poar gloasies. We zaaile d'r vaast niet in tuffe, zo as daat biet, moar we be- drieve de sport daan in beslote kring, thuus of bie un aangder. En as we met de auto vurt motte, daan is ut omstebeurt rieje en droögstoan. Ajje met de fiets ben of loopes met de beejnewoage, daan ligt ut iets aang- ders, moar je mot aaltied uutkieke daajje niet overloopt, zaa'k moar zeige. De straaffe die uut'edeeid wor re die lieke naargus op. Ajje vaan te veure weet daajje je auto en riebe- wies veur aaltied kwiet ben, ajje be- traapt wordt, daan zaajje de leste gloassies best leeg loate, denk'. Daa's net zoiets as mettut vaandoalis- me vaan de jeugd, vaandoag de daag. D'r goat waat noar de knoppe ajje ut leest en ziet. En de vernielders komme d'r veuls te maakkeluk aaf, as ze 'epaakt worre. De pliesie goat hiero vaan te veure woarschouwe op de schole. Daa's goed bekeke, jonges. Gelukkig ben'k ut zelluf niet, ik ben moar gewoon Hannes, moar as ik tuut waas, daan gong ik aailenig moar noar de schole om vaast goed kwoad te kieke en ploatjes te loate zien vaan de celle op ut bero die we tekort komme. Moar geejn ploatjes of fillums vaan dinge die kepot kenne. Moar joa, ik zaal d'r wel noast zitte met me anbevelinge. Die passé niet in deuze tied, zeige ze daan. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge daa'k niet thuus ben met luulak, moar d'r wordt wel over me gebouwe en opstaalle 'ewoakt. Vrogger zee je we op Soest: "Goa vaan me daam aaf, aangders krieje un pof veur je haarsus!Moar ajje vaandoag de daag un pof uutdeelt, hejje d'r zo eejn terug. Prettige Hemelvoartsdaag en de groe- te vaan. HANNES VAN DE NENG effirieiKV Vtiit'.hvuil b Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Diefstal van lampen Onbekenden zijn er begin deze week in geslaagd binnen te dringen in het pand van een verlichtingsindustrie aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Zij namen daar 7 lampen met een totale waarde van ruim 5400 gulden weg. Ver moedelijk zijn zij het gebouw binnen gekomen door gebruik te maken van een valse sleutel. Diefstal opgelost De politie heeft de diefstal van een aantal kunststofplaten, die enige tijd geleden weggenomen van een bouwter rein in O verhees, opgelost. Een 32-ja- rige inwoner van Soest bekende vorige week de platen te hebben weggenomen. Ze zijn aan.de rechtmatige eigenaar teruggegeven. De platen hadden een waarde van 2000 gulden. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De "gewone" korenbloemen (Centaurea cyanus) is niet alleen een geliefde wilde plant, maar ook ge liefd in de tuin. Vooral voor tuinbezitters die graag een boeketje plukken uit de eigen tuin is het aan te raden jaarlijks een aantal planten te zaaien of te ko pen. Wat minder populair is Centaurea moschata, die door de meeste mensen als minder fraai wordt gezien. Bij de gewone blauwe korenbloem (niet de rose en witte kweekvormen) komt het echte "puur «■liter I indei gerekend en helaas moet ik constateren dat die bii II is .ii men, (Ie h enigszins sélrijke g ■IIs plan' i stengels 5 gauw nee: op gesteld zijn. In Engeland is het gebruik van rijs hout of bamboestok je- ter ondersteuning van vaste mooie bloemen erg ge\\ aa r<leer*I De bergkorenbloem is geen onbekende, omdat hij in ons werelddeel thuishoort We treilen «Ie planten v.-el aan m bijv de Franse Jura De wilde soort de bekendste onder de vaste kor i'li tl Ine •gkorenhloein begrijpen. «nden nog we i iCentaurea inou'ai "itdai deze vooral o| 1 eens de neiging li. mmelig te wo rden De vrij slappe bloem ijken b,, wan d of een flinke lege "bui .l! rij Ne,Ie heeli een roodaeh'ige seinp met dannutfheën I we straalhloemen l)e liimhefhehhers zijn niet zo gauw tevreden, dlis heeft de kweker er voor gezorgd dal er ook kweekvariëteileii gekomen zijn. i IrandilTora is een grnnthloemige seleetie en Rosea is eén rose eultivar. Zelfs een wil exemplaar is in de handel. Erg mooi' De hergrentnurie bloeit in de periode van mei juni en wordt tot 5(lem. hoog Ken ander familielid van liet kmvnhlnemgeslaelit luis tert naar de naam Centaurea dealbata. Met name de kwei'kvariëteit "Steenhergii" wordt veel gekweekt,, eeti stevige vaste plant tlo zo'n 60 75 cm. hoogte met karmijn rose bloemen en een zilverachtig hart. In tegenstelling tol de meeste korenbloemen heeft deze soort sajnengestelde bladeren' aan de onderzijde zilverwit behaard De plant is veel steviger dan de bergkorenbloem.en de bloeitijd vul! in juni en juli. Ken heel mooie korenbloem is Centauren maeroeephala (hetgeen letterlijk groothoofdige korenbloem betekent). Het is een tot ruim een meter hoog uitgegroeide vaste plant met prachtige goudgele bloemen met bruine omwindselhladeren. De taaiste jaren is de plant sterk in opkomst, eigenaardig genoeg mol als luin- plant maar als snijhlnemenplnnt. hij snijbloemen- kwekers. Dat is eerlijk gezegd niet zo verwonderlijk wan' hei zi jn erg mooie bloemen en ze blijven op w.Uer hieen goede verzorging ruim een week fris. De bloei van de plant valt later dan bij de twee vorenge noemde korenbloemen, rond augustus. Veel voedsel eisen dc.korenbloemen nieteen niet droge grond

Soester Courant | 1984 | | pagina 13