'SfHïs aleer So ttes 1934 - 1984 De magneetband ziet Abraham: een gouden jubileum voor BASF l/IAKER'S IEDING ETTES 89.. service ?9-9S 75.. 49U 9-95 r°om 60 7'9s j 95 rro90 18-S0 ?5o De onbeperkte mogelijkheden van een medium PAGINA 18 naak deo. pen Dn in ïnst! 0 videoreorders 'rders als beste Schoemaker in ers. leid! BESTRAAT 78 nst tel. 10344) PAGINA 19 De beroemde Engelse dirigent en impresario Sir Thomas Beecham (1879-1961), die als zoon van een rijke handelaar studeerde aan de Rus- sell School en het Wadham College te Oxfort, was een opmerkelijk musicus die nooit enige muziekschool bezocht, maar voor het klassieke muziekleven in het algemeen en dat van Groot-Brittannië in het bijzon der onmiskenbare verdiensten heeft. Zijn voorliefde ging uit naar oude muziek. Een eerste proeve daarvan gaf hij in 1906 met een nieuw symfo nisch orkest in de Wigmore Hall. Vanaf die tijd kende men hem als pro pagandist van opera's. Al dan niet onder zijn leiding, zorgde hij tijdens zijn leven voor de opvoering van meer dan 120 muzikale drama's, waar van de helft óf nieuw was óf nog nooit ten gehore gebracht. Hij was het dan ook die het fameuze Russische Ballet in 1911 naar London haalde en tijdens de eerste wereldoorlog harde dukaten fourneerde om orkest en opera-uitvoeringen door geheel Engeland te kunnen laten doorgaan. In 1928 dirigeerde Sir Thomas concerten in Amerika en het jaar daarop was hij verantwoordelijk voor het Delius-Festival te Londen. In 1932 leidde hij het Festival van Leeds, maar belangrijker in dat jaar was zijn stichting van het London Philharmonic Orchestra. Alsof dat nog niet ge noeg was stichtte hij in 1947 de Royal Philharmonic Society. Tussen al deze aktiviteiten door ver zorgde Sir Thomas, onder meer met het London Symphony Orchestra, waarvan hij sinds 1928 eerste dirigent was, talrijke concerten in het buiten land. Zo was hij met dit orkest in 1936 voor een groots opgezette tournpe in Duitsland, hetgeen hem een vloedgolf van officiële invitaties opleverde. Dat bracht de maestro echter uit concen tratie en deed hem de historische woorden uitspreken: ,,Ik wil mijn concerten dirigeren, anders niet!" Toen kon hij nog niet bevroeden dat hij zou deelnemen aan een wereldpre mière die hij nu eens niet zelf had gere geld. In Ludwigshafen namelijk had den technici van BASF de concertzaal van hun „Feierabendhaus" zo inge richt, dat met Sir Thomas en zijn or kest de allereerste registratie van een concertprogramma op een magneet band kon worden vastgelegd. Komend vanuit Mannheim, „want daar stonden betere hotels", zo weet Dr. Geissmann, jarenlang de sekreta- resse van de dirigent, zich te herinne ren, zou eerst een twee uur durende re petitie worden gehouden. Nauwelijks was men echter in de concertzaal of de burgemeester van Ludwigshafen vroeg het woord. Dat had hij niet moeten doen, want aan zijn toespraak ter ere van Sir Thomas scheen geen einde te komen, waardoor het door al le plichtplegingen toch al geprikkelde humeur van de „baronet" er niet beter op werd. Toen de repetitie echter eindelijk gaande was, maakte zijn ontstemming snel plaats voor een per noot toene mende bewondering over de'akoestiek van de zaal. Reden voor Sir Thomas, die naar later bleek grote interesse had voor technische vernieuwingen, om polshoogte te gaan nemen. Zijn vra gen resulteerden in het antwoord dat dit concert voor het eerst in de wereld zou worden bewaard met behulp van een nieuwe opnametechniek en wel op een „film". De meester beklom niet eerder zijn dirigeerstoel dan nadat hij overeengekomen was het resultaat vdn dit experiment direkt na afloop te mo gen horen. Tijdens de uitvoering was de zaal over vol enthousiaste liefhebbers uit Mann heim en Ludwigshafen. De opnamen verliepen grandioos. Nog tijdens het wegsterven van de schier niet ophou dende ovatie nam een van de technici de popelende Sir Thomas mee naar de testruimte. Daar raakte hij spoedig verdiept in het beluisteren van zijn ei gen muzikale interpretaties. Hij wist niet wat hij hoorde en reageerde alsof er niets anders op de wereld bestond. Ter ere van de voorname Engelse gast had BASF die avond een groot aantal mensen uitgenodigd voor een banket. Een ieder was aanwezig op de voor gestelde tijd behalve Sir Thomas. Het werd laat en later... hij kende alleen nog maar het laboratorium en zijn ver tolking op magneetband. De direktie sprak bezorgd de sekretaresse aan: „Zeshonderd mensen wachten op Sir Thomas, juffrouw Geissmann...". Ze hebben allemaal tevergeefs ge wacht, want na deze ervaring stapte de dirigent in zijn auto en reed direkt te rug naar het hotel. Hij had iets beleefd dat geen mens ooit eerder had meege maakt: de eerste geluidsbandopname van een orkest; een historisch moment dat eindelijk wel eens opgenomen mag worden in het wereldrecordboek Van heer Guinness. En als hij het nog eens wil horen ter kontrole: dat kan! De zelfde band bestaat niet alleen nog steeds, maar is ook nog goed te be luisteren. Het London Symphony Orchestra onder leiding van Sir Thomas Beecham concer teerde op 19 november 1936 in het BASF- Feierabendhaus in Ludwigshafen. Het was het eerste concert ter wereld dat op een ge luidsband werd vastgelegd. WOENSDAG 30 ME11984 SOESTER COURANT diensfvan TS Freiherr von Münchhausen (1720-1797), ooit als officier in hii gaf aan ziin uit»- eëC-r' s'.ond bekend vanwege de meer dan overdreven inhoud die ron" eens kwiit dat'hiTfsiiMhf'Ji |ach'"' dan we' oorlogsverhalen. Zo wilde de „leugenba- en nas 's avonds h" kunnen meemaken hoe tonen in een posthoorn bevroren We hehhen h?t J VUUr "a het d°oiproces hoorbaar werden. Doordat ieman/" 'T 8°,meen erkende en gewaardeerde malloot uit de achttiende eeuw. de haron tn# in Z° was z'j" belevenissen te verzamelen en te boek te stellen is te vanoen te h "Ze w,ntl8s,e eeuw, waarin iedereen in staat is geluiden daadwerkelijk op oehele^verein t,eWare1i eH'even 'e brengen wanneer hem of haar dat uitkomt, over de we mnr wot h-f/0»!*!?' daartussen ligt een periode van meer dan tweehonderd jaar, waarin ora'nf" in ion j de akoestische ontwikkelingen en zeker sinds de vinding van de „fono- eleWmniiro n ^Thomas Alva Edison, toegegroeid zijn naar dit tijdperk van super- te Jont ij f-^ and' "f liever: MAGNEETBAND, is daarin absoluut niet meer weg en'. .er '-i 's eerlijk: bij al z'n prietpraat had Baron von Münchhausen in ieder geval een voorat ziende blik toen hij, al dan niet dagdromend, zijn gehoor wilde laten geloven dat geluid opgeslagen kon worden voor latere uitzending! Braunmühl en Dipl.-Ing. W. Weber van de toenmalige Reichsrundfunk- Gesellschaft aan het experimenteren. Een toevalligheid tijdens deze techni sche proeven in Berlijn leidde in 1941 tot de ontwikkeling van de hoogfre quente voormagnetisering, waardoor men de band geheel kon demagnetise ren met een hoogfrequente stroom. Het gevolg: een vrijwel geheel onder drukte ruis. Dit betekende een funda mentele verandering, want opeens kon het gehele, natuurlijke geluidsspek- trum van spraak en muziek met be hulp van magneetband worden be heerst. Een beslissende stap voor waarts, die het magnetisch geluidspro ces in vele opzichten ruimschoots aan de top bracht van alle geluidsopname methoden. In die zin mag het dan ook verwonder lijk heten dat de anders zo alerte Ame rikanen op dat moment geen notie hadden van deze ontwikkeling. Pas in 1945 raakten ze bekend met de Duitse magneetband en bouwden daarop dan ook direkt een eigen magneetbandin dustrie op. In 1948, een jaar nadat op de eerste na-oorlogse Funkausstellung in Ko- blenz het publiek de sensatie van hun leven meemaakte door de mogelijk heid de opname van hun eigen stem te beluisteren, zorgde de magneetband voor een geheel nieuw toepassingsge bied. Dat waren de kleinere bandre corders, die al snel hun weg vonden naar de velen die geïnteresseerd waren in zo'n wonderlijk apparaat voor thuis. Een nieuwe hobby was geboren; tot op de dag van vandaag gekend on der de naam „geluidsamateur". BASF produceerde en presenteerde op de radiotentoonstelling van Düssel- dorf in 1950 voor de eerste keer speci aal voor hen een geluidsband van het type LGH. Drie jaar later leverde het bedrijf dc eerste langspeelband ter we reld en bood daarmee 50% meer speel- duur op een spoel met dezelfde grootte als voorheen. Tegenwoordig lijkt het wel alsof de smalle bruine band - de MAGNEET BAND - bijzaak geworden is. Het be sef van zijn onmisbaarheid wordt veel al overschaduwd door de niet meer te stuiten hardwareglitter van audio- en videoprodukten; door getinte beeld schermen, matzilverkleurige bedie ningsknoppen, verchroomde lijsten, notehouten fineer en door het alge meen ingeburgerde besef van HiFi, stereo en PCM. Al deze pracht en praal zou echter spoedig tot onbruikbaar schroot ver worden als die bescheiden, smalle magneetband niet bestond. Je beseft het eigenlijk nauwelijks, maar zonder deze band zouden radio- en televisie programma's onbestaanbaar zijn: geen „doelpunt van de maand", om maar eens wat te noemen, en geen di- rekte herhaling van aktuele gebeurte nissen. De produktie van hoogwaardi ge HiFi-platen zou veel moeilijker zijn; muziek uit de gemakkelijke cas setterecorder tijdens een autorit zou je rustig kunnen vergeten en de eigen op name met de handige recorder van het gezinsorkest „voor later" zou niet kunnen plaatsvinden. Kort en goed: we zouden zo het een en ander moeten missen. Nog afgezien van het voor gaande, met name ook daar waar het de technische toepassing van de mag neetband betreft. Stelt u zich maar voor: geen tijdsbesparende compu ters, geen arbeidsbesparend besturen van komplete machine-installaties, geen exacte besturing van satellieten, geen hulpmiddel bij het zoeken naar bijvoorbeeld aardolie en geen entertai nende video... Neen, zonder de mag neetband zou de wereld er uitzien als in de tijd van Baron von Münchhau sen. Als we de vraag of die tijd op zich nu zoveel slechter of beter was dan nu even buiten beschouwing laten, zou den we daarover in ieder geval spreken in termen van „een beetje achtergeble ven". Die magneetband is er echter wél en als vinding van BASF in Lud wigshafen aan de Rijn in 1934, precies vijftig jaar geleden. De eerste 50.000 meter In het voorjaar van 1928 demonstreer de de Dresdener ingenieur Fritz Pfleu- mer aan Berlijnse journalisten een door hem gekonstrueerd magnetisch geluidsapparaat dat, in plaats van draad of stalen band, zoals die ge bruikt werd vanaf 1898 in de „telegra- foon" van de Deense fysicus Valde- mar Poulsen, een papieren band be vatte waarop staalstof was geplakt. Zowel BASF als het ook in Duitsland gevestigde bedrijf AEG vonden zulks een uitnemend idee en sloegen de han- Op de eerste na-oorlogse Funkausstellung (januari 1947 in Koblenz) konden de bezoe kers een opname van hun eigen stem be luisteren. Voor die tijd een sensatie. Betere prestaties Ach, hoe bescheiden was men in die begindagen. Men vermaakte zich met dit technische speelgoed en de moge lijkheden om zelf akoestisch te experi menteren. Aanvankelijk maakte het dan ook helemaal niet uit dat er slechts één type band was met een speelduur van nog geen half uur en bijna zo dik als een mensenhaar. Nu ziet het er allemaal heel anders uit. Men heeft de keus tussen langspeel- banden, banden met een dubbele en drievoudige speelduur, tussen twee- en viersporentechniek, tussen verschil lende bands'nelheden en wat al niet. De ononderbroken speelduur per spoor nam toe tot meer dan drie uur. Low noise, high output, stereo en ga-zo- maar-door, het zijn allemaal woorden in het dagelijks vocabulaire van niet alleen de doorgewinterde geluidsama teur. Toch is het principe van de magneet band sinds het prille begin niet veran derd. Nog steeds bestaat deze uit een kunststof band, die is voorzien van een magnetiseerbare laag. Wat wel na drukkelijk veranderde zijn de presta ties. Nieuwe recepten, verbetering van de oxiden, folies met nog betere eigen schappen en veranderingen van het fa- den in 1932 ineen om te komen tot een professionele ontwikkeling van dat apparaat. AEG bouwde de appara tuur en BASF perfektioneerde de daarvoor benodigde geluidsdragers door kunststoffolie te gebruiken in plaats van papier. Laboratoriumon derzoek en testen na testen leverde re sultaten op: 1934 - BASF levert de eerste 50.000 meter „magnetofoonband" aan AEG; 1935 - AEG presenteert de eerste „magnetofoon" op de radioten toonstelling in Berlijn en 1936 - in Ludwigshafen wordt op 19 november voor de eerste keer in de wereld een concert op geluidsband geregistreerd met medewerking van de London Symphony Or chestra onder leiding van Sir Tho mas Beecham... Thomas Alva Edison was opgetogen toen hij als eerste op 12 augustus 1877 zijn eigen stem met de door hem ge- konstrueerde „fonograaf" kon be luisteren: „Mary had a little lamb...". Volgens onze huidige normen, maar ook die van 1934, was dat hoogstens een akelig, zij het verstaanbaar ge kras. Het waren funktionarissen van de Duitse radiostations die inzagen dat door de samenwerking van BASF en AEG een nieuw tijdperk was aange broken. Zij waren dan ook de eersten die dit nieuwe medium toepasten van wege evidente zaken als: gemakkelij ker geluidsmontage, langere opslagtij den in vergelijking met de tot dan toe gebruikte in was gesneden platen, en zovoorts. Hoewel de geluidskwaliteit al heel wat beter was, liet de toenmali ge magneetband nog wel iets te wensen over. De geluidsfrequentie van 50 tot 5000 Hz kwam weliswaar overeen met de norm van de middengolfzenders in die tijd, maar was nauwelijks beter te noemen dan de gemiddelde grammo foonplaat. In dynamiek uitgedrukt was dat destijds 40 dB, terwijl moder: ne compactcassettes tegenwoordig, zonder elektronische ruisdemping, gaan tot ongeveer 64 dB. Fundamentele verandering In die tijd werden alle oude bandopna men - BASF leverde in 1939 al vijf mil joen meter geluidsband aan de omroe pen - „afgedekt" door middel van een gelijkstroom, met alle onvermijdelijke ruis vandien. Dat zette Dr. H.J. Deze draagbare magnetofoon uit de ja ren dertig, bestaande uit opnameapparaat, versterker, luidspreker en mikrofoon, woog meer dan 50 kilo! bricageproces verbeterden de kwali teit. Zo kon BASF in 1963 de eerste refe rentieband leveren voor de door Phi lips ontwikkelde compact-cassette. In 1971 introduceerde het bedrijf op de radiotentoonstelling te Berlijn de eerste chroomdioxide compact- cassette ter wereld met een speelduur van twee uur. Dat was de C-120, waa ruit in 1973 de serie C-401 R als DIN- normband werd gekozen. De eerste chroomdioxide-cassette met „Super- dynamiek" volgde in 1977 en tot op heden blijft een toppositie van die Chromdioxid Super II-band, die in middels ook al weer de nodige positie ve aanpassingen onderging, gewaar borgd. Met betrekking tot deze band schrijven vakbladen zelfs over een on geëvenaarde lage grondruis, een uit zonderlijk hoge uitstuurbaarheids- grens en dus een opmerkelijke dyna miek, hetgeen hem een onbetwiste voorsprong geeft op andere merken. Nu we toch jaartallen noemen: op de Hifivideo 1982 te Düsseldorf introdu ceerde BASF de eerste zuiver ijzer compact-cassette ter wereld, de Metal IV. Parallel daarmee ontwikkelde men tevens nieuwe toepassingen, bij van we niet altijd iets merken, bijvoor beeld voor de berekening van belastin gen door het Ministerie van Financiën, bij de registratie van gegevens voor het ziekenfonds en bij het boeken van een vakantie via het reisbureau. Veelbelovende toekomst Alles wat in magnetische signalen is om te zetten, is „voer" voor de mag neetband. Tot op heden zijn verschil lende proeven gedaan met het doel de magneetband te vervangen door ande re opslagmedia. We kunnen daarbij denken aan microfilm, hologrammen en zelfs aan toestanden met behulp van moleculaire transformaties of chemische reakties. Naar de huidige stand van de weten schap vormen deze methoden de ko mende jaren nog geen ernstige bedrei ging voor de magneetband. In de na bije toekomst zal deze dan ook de be langrijkste methode blijven voor het opslaan van informatie. Zeker als we beseffen dat de mogelijkheden nog lang niet zijn uitgeput. Zo zijn er al in- dikaties, dat de magneetband weer een nieuw toepassingsgebied zal verove ren. In plaats van de huidige super-8 films zal men de magneetband in ge makkelijk hanteerbare filmcamera's gebruiken voor opnamen, die dan zonder tijdrovende ontwikkelprocé- dé's direkt op de kleurentelevisie kun nen worden weergegeven. BASF viert dit jaar een gouden jubi leum, want de magneetband ziet Abraham. Op basis van in die vijftig jaar verworven kennis van en ervaring met hem is het bedrijf nog lang niet ge neigd hem ten grave te dragen, maar overtuigd van plan blijvende verjon gingskuren te bewerkstelligen. Magneetbanden zorgden voor puur per soonlijk entertainment op iedere denkbare plaats, dus ook in de auto. Hij wordt door de arts gebruikt voor het vergelijken van de opnamen van harttonen of voor de direkte weergave van röntgenopnamen via een beeld scherm. Voor artiesten vormt hij de spiegel van hun prestaties, bij het on derwijs is hij een hulpmiddel bij lesge ven en leren. Men gebruikt hem bij het zoeken naar olie, voor het besturen van draaibanken en snijmachines, voor het opgeven van vraagstukken aan computers, voor het opslaan van meetgegevens van satellieten, voor het in millisekonden berekenen van kor- rekties voor ruimteexpedities, voor het vasthouden van je meest geliefde muziek of films. Er zal heel wat kran tenpapier aan te pas moeten komen om alle moderne toepassingen van de magneetband te rubriceren. Hij vormt een deel van ons tegenwoordige leven, direkt of indirekt. Direkt voor de ei gen band-, cassette- of videorecorder. Wat indirekter via het TV-scherm of de luidspreker van de radio en indirekt via de computer, een toepassing waar- Foto a toont een band uit de eerste testserie uit 1932. Toen moest er nog heel wat ge beuren voordat de huidige soepele band was ontwikkeld, zoals de Maxima II-C 90 (foto b), waarvoor slechts 6 gram chroom- dioxyde nodig is. voorbeeld in de richting van gegevens verwerking, beeldregistratie en derge lijke. Daardoor beschikt BASF thans over een uitmuntend assortiment com pactcassettes, videocassettes en spoel- banden voor de konsument. Het voert te ver om daar hier gedetailleerd op in te gaan. Belangstellenden kunnen daarover alles lezen in een 50 pagina's tellend boekje - kompleet met een ver klarende trefwoordenlijst - dat onder de titel „BASF Leveringsprogram ma" speciaal werd samengesteld en bij uw vakhandel te krijgen is. Onbegrensde mogelijkheden Zo werd de magneetband de „band met de onbegrensde mogelijkheden", zowel voor researchdoeleinden als voor de techniek, voor beroepsuitoe fening als voor de wetenschap en niet in de laatste plaats ook voor puur per soonlijk entertainment op iedere denkbare plaats. De magneetband vormt een deel van ons te genwoordige leven.

Soester Courant | 1984 | | pagina 19