Welzijn blijft nog buiten bezuinigingen WE 1398 OP KAMERS? I Op Hemelvaartsdag Kerke buurt gesloten voor alle verkeer Overweldigende belangstelling bij 'Open Dag' van de Paardenkamp Woonwensenonderzoek één- en tweepersoons huishoudens 'Kr TELETRONIC NEDERLANDbv zogezien 183 Plannen Kingma door College afgewezen ['iBoutiqur jErntóttn^ Alle GOEDE en natuurlijk GOEDKOPE SPULLETJES bij de KRINGLOOPWINKEL Soester Courant W In de benen FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. Honsbergen BRUIN- BROOD Honsbergen PINDA'S Honsbergen SUCADE- LAPPEN Honsbergen Waardebon 4 9 Honsbergen Honsbergen Honsbergen WOENSDAG 30 ME11984 63 JAARGANG NO. 40 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Wethouder drs. J. L. Menne van Finan ciën heeft maandagmiddag het raads voorstel tot het verminderen van de gemeentelijke uitgaven en het verho gen van de gemeentelijke inkomsten gepresenteerd, zoals dat in het kader van de Aanpak Toekomstig Beleid in de raadsvergadering van 21 juni aan staande wordt behandeld. De bezuini gingen daarin gaan tot een bedrag van ruim 3 miljoen gulden, evenals de in vesteringen, waarvoor een apart in vesteringsplan is opgesteld. Volgens de wethouder heeft de ge meenteraad daarmee voldoende moge lijkheden tot een evenwichtige be sluitvorming. Dat geldt niet voor de be zuinigingen in de welzijnssector, waar van het twijfelachtig is of zij in de juni-raadsvergadering behandeld zul len kunnen worden. Het College heeft de voorstellen tot herstructurering in deze sector, zoals die door wethouder Frans Kingma (PvdA) zijn opgezet, namelijk niet aanvaard. Het bedrag aan bezuinigingen dat hiermee ge moeid was - ca. 203.000 gulden - moet dan ook nog op een andere manier wor den gevonden. De kritiek van de rest van het College op de plannen van Kingma komt erop neer dat de voorstellen te weinig hou vast bieden in het kader van de gehele bezuinigingsoperatie. De manier waar op de bezuinigingen bereikt moeten worden zal onvoldoende effect hebben, vreest de meerderheid van het College. Er moet meer greep op en inzicht in de verschillende welzijnsonderdelen komen. Omdat de welzijnssector genoteerd staat voor bezuinigingen ter hoogte van in totaal 400.000 gulden moet op zeer korte termijn worden gezocht naar andere mogelijkheden. Omdat de helft van dat bedrag door de afwij zing van de herstructureringsvoor stellen al wegvalt, is nader beraad over de positie van de Borg nog niet mogelijk. Nieuwe belastingen Om aan meer inkomsten te komen on derzoekt de gemeente het invoeren van twee nieuwe belastingen: de toeristen belasting en de precariobelasting; deze laatste wordt geheven van hen die gemeentegrond "in gebruik" hebben, bijvoorbeeld winkeliers die goederen op straat uitstallen, een zonnescherm boven gemeentegrond aangebracht hebben of reclameborden. Verder wil het gemeentebestuur de ta rieven van door de gemeente verleen de diensten meer kostendekkend ma ken. In dit verband zijn B. en W. van mening dat verhoging in termijnen van de reinigingsrechten onvermijdbaar is. Eén van de voorstellen betreft het afschaffen van de korting voor alleen staanden voor de afvalstoffenheffing en het rioolrecht. Tweepersoonshuis houdens moeten hetzelfde betalen als een gezin met (meer) kinderen en B. en W. vragen zich af waarom een al leenstaande dan minder zou behoeven te betalen. Volgens hen verdient het aanbeveling de afschaffing van dit voordeel voor alleenstaanden in twee jaar te realiseren. De meeropbrengst is 170.000 gulden. Burgemeester en wethouders willen ook bezuinigen door onder meer geen presentiegeld meer te betalen aan de leden van de raadscommissies; het in trekken van de Zöneverordening Hin derwet en het opheffen van de commis sie milieubeheer, waardoor werk wordt bespaard; het opzeggen van de overeenkomst met de provincie over het onderhoud van de Eem; en het halveren van de openstelling van het gemeentelijk informatiecentrum tot 20 uur per week. Verhogingen De gemeente kan meer inkomsten krij gen door het verhogen van de reini gingsrechten; van het recht tot ledi gen van beerputten; het doorbereke nen van de kosten van huismuis- en in- sektenbestrijding; invoering van precariorechten; verhoging van de passepartoutbijdrage (de vergoeding die de sportverenigingen betalen voor gebruik van accommodaties) met 2 procent; verhoging van de tarieven van de Stichting Zwembad met 3 pro cent gedurende drie jaar; het heffen van leges voor bouwvergunningen voor kleine plannetjes, en voor elke inschakeling van de welstandscommis sie; verhoging van de leges hinder wetvergunningen; het afschaffen van afzonderlijke tarieven rioolrecht en afvalstoffenheffing voor alleenstaan den, en het invoeren van een toeristen belasting. Behalve de vermindering van de ser vice aan de bevolking door het halve ren van de openstelling van het in formatiecentrum, zal de burger ook geconfronteerd worden met langere wachttijden als gevolg van de perso neelsinkrimping op de gemeentesecre tarie. In een aantal jaren zijn hier vijf tien formatieplaatsen minder beschik baar. De werkdruk op deze afdeling neemt verder toe door de verminde ring van de post externe adviezen Ruimtelijke Ordening met 300.000 gul den. Uiteindelijk werkt dit allemaal Dauwtrapfiets tocht op Hemelvaartsdag Op Hemelvaartsdag kunnen tus sen 5.00 en 6.00 uur fietsers vanaf restaurant 't Hoogje in de Kerkebuurt vertrekken voor een dauwtrapfietstocht van onge veer dertig kilometer, die hen zal voeren langs verschillende mooie plekjes in de omgeving. Onderweg krijgt elke deelnemer een verrassing aangeboden, ter wijl iedereen door het beant woorden van een paar vragen gratis mee kan doen aan een prijsvraag. De deel- nemingskosten aan het dauw- trappen bedragen twee gulden per persoon. Inschrijven: res taurant 't Hoogje. Man bedreigt ex-vriendin met bijl De politie werd in het afgelopen week einde door omwonenden gewaar schuwd toen een 25-jarige inwoner van Soest zich met een kloofbijl toegang verschafte tot de woning van zijn 22-jaT- rige ex-vriendin aan de Albert Cuyp- laan. De mand had de deur ingeslagen omdat hij een woordje wilde wisselen met de nieuwe vriend van de jonge dame, die zich inderdaad in de woning ophield. De politie kon voorkomen dat er erger dingen gebeurden. De man werd aangehouden en overgebracht naar het bureau. Daar kreeg hij een proces-verbaal wegens bedreiging en vernieling. door in de afnemende dienstverlening aan het publiek. Wethouder Menne wees in dit verband op de automatisering bij de afdeling bevolking. Als de raad hiermee in stemt, betekent dit een stap in de rich ting van het zoveel mogelijk hand haven van de service aan het publiek. Bij alle bezuinigingspogingen heeft steeds voorop gestaan dat gedwongen ontslagen'vermeden moesten worden, aldus wethouder Menne. Daarin is men geslaagd. Waar in de bezuinigingsplan nen is uitgegaan van vermindering van het personeelsbestand, zal dit bereikt moeten worden door natuurlijk ver loop. Evenwicht Er is een evenwicht bereikt tussen de bezuinigingen (en verhoging van de inkomsten) aan de ene kant, en de lasten van de investeringen die al dan niet noodzakelijk moeten worden ver richt, vindt het College van Burge meester en Wethouders. Als er wijzi gingen worden aangebracht in de voor stellen tot bezuiniging moeten er dan ook andere voorstellen tot hetzelfde bedrag worden ingediend, of moeten de investeringen met hetzelfde bedrag worden verlaagd. Het is ook mogelijk dat de gemeente raad zich eerst over de investerings plannen buigt en vaststelt welke daar van absoluut gerealiseerd moeten wor den. Vindt men dan bedragen waarvan de besteding niet zo dringend wordt gevonden, dan kunnen de bezuinigin gen uiteraard ook met die bedragen worden verminderd. De werkgroepen die de bezuinigingen per sector hebben aangedragen, heb ben voorstellen gedaan die volgens B. en W. niet alle als "zekere bezui nigingen kunnen worden aangemerkt. Sommige voorstellen zijn gebaseerd op redelijk te verwachten ontwikkelingen in de eerstkomende jaren. B. en W. hebben deze bezuinigingen als "rede lijk te verwachten" aangeduid. De bezuinigingen waarover geen twijfel bestaat, worden "hard" genoemd. De door de werkgroep welzijn aange dragen "bezuiniging" door te beschik ken over een gedeelte van de zoge naamde kermispot hebben B. en W. niet als dekkingsmiddel aanvaard. De kermispot hebben B. en W. niet als ken over een gedeelte vn de zoge naamde kermispot hebben B. en W. niet als dekkingsmiddel aanvaard. De kermispot moet volgens hen in stand gehouden worden. De inkomsten hiervan (de pachtsommen die de ker misexploitanten betalen voor deelna me aan de jaarlijkse kermis in Soest) worden ieder jaar verdeeld over veel instellingen, voornamelijk werkzaam op sociaal-cultureel terrein. Ook de afschaffing van de subsidie aan het Oranjecomité aanvaarden B. en W. niet. Zij vinden een bijdrage in de kos ten van de door het comité in Soest en Soesterberg georganiseerde feesten zeer verantwoord. B. en W. vincen het niet aanvaardbaar dat een werkgroep er niet in geslaagd is de aangegeven bezuiniging van 6.000 gulden te vinden in de bijdragen aan het woonwagenschap. Zij zullen dan ook met het bestuur van het woonwa genschap nader overleg plegen. Op de post externe adviezen voor Ruimte lijke Ordening en Volkshuisvesting kan 5.000 gulden worden bezuinigd, evenals het verminderen van het aantal leden van de welstandscommissie met één lid. B. en W. denken hierbij aan het burgerlid. Betaalbare damesmode f, Rechtstreeks uit Parijs 63 Burg. Grothestraat 18 tz-h Soest - Telefoon 24349 Verzekeringsvoorwaarden te kust en te keur. Van Rouwendaal stelt u nooit teleur. Bij ons hypotheek v.a. 7.7 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON-02155 -1 64 67 Ia. TORENSTRAAT 45 - TEL. 21177 H KANTOOR VRIJDAG GESLOTEN Het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weedestraat 227 te Soest zal vrijdag 1 juni GESLOTEN zijn. In verband met de Oude Ambachten markt op donderdag 31 mei, Hemel vaartsdag, wordt in de omgeving van de Kerkebuurt een aantal tijdelijke verkeersmaatregelen genomen. De verkeersmaatregelen gelden vanaf woensdag 30 mei te 18.00 uur tot don derdag 31 mei ongeveer 18.00 (einde markt). Voor de Kerkstraat (het ge deelte gelegen achter de Oude Kerk van Audio tot de Nederlandse Crediet Bank), de Neerweg, de Eemstraat, de Ferd. Huycklaan (het gedeelte tussen de P. v.d. Breemerweg en de Kerk- fiwn roef raat), de P. v.d. Breemerweg (het gedeelte tussen de Kerkstraat en de Hooiweg) en het Kerkpad Z.Z. (het gedeelte tussen de Kerkstraat en het le-zijwegje links, gerekend vanaf de Kerkstraat) geldt een geslotenver klaring voor alle verkeer in beide richtingen (bord 11 van het R.V.V.). Voor de Eemweg geldt een stopverbod voor beide zijden van de weg (bord 51 R.V.V.). Tenslotte wordt tijdelijk de geslotenverklaring van het gedeelte A.P. Hilhorstweg, tussen de Spieker- weg en de Verl. Hooiweg, opgeheven. De traditionele "Open Dag" die zater dagmiddag j.1. werd gehouden bij het nationale paardenrusthuis De Paar denkamp aan de Birkstraat heeft op nieuw zeeer grole Delang.sleiju.g gnmi. .ken. Vele minderden ne/ucKcrs, u.uei getuige van de feestelijke binnenkomst van de nieuwe vaste bewoners van de Veronica's promotie team Tijdens de Oude Ambachten markt op Hemelvaartsdag 31 mei in de Kerkebuurt zal ook het promotieteam van Veronica acte de présence geven. Voor de jeugd een welkome afwisseling, want de meisjes van het team hebben allerlei stickers, folders, bladen en T-shirt bij zich. Paardenkamp. Aanvankelijk zouden er zes paarden en pony's arriveren, maar voorzitter C. J. 't Hart moest in zijn welkomstwoord mededelen dat het er helaas voorlopig maar vier zouden zijn. Hij had even tevoren een telefoontje gekregen waaruit bleek dat twee paarden waarschijnlijk met grote vertraging in Soest zouden aankomen. Tijdens het vervoer onderweg bleken de beide paarden, die in één veewagen werden getransporteerd, het met el kaar niet zo goed te kunnen vinden. Voor de bestuurder van de wagen was dat reden geweest om de auto langs de rijksweg maar aan de kant te zetten en te wachten op extra vervoer, zodat de paarden gescheiden in Soest zouden kunnen aankomen. Daarom moest het bestuur van de Paardenkamp op het laatste moment nog een extra wagen organiseren. Foto: Goos van der Wilt De binnenkomst van de andere paar den en pony's verliep verder volgens plan. Voorzitter 't Hart wees erop dat het hier een unicum betrof, omdat er nooit eerder zoveel nieuwe gasten tegelijk waren gearriveerd. De Paar denkamp is - na het overlijden van 7 dieren tijdens dé afgelopen winter - nu weer aangevuld met "Fury", Sun- beam", "Etoile", "Baranca", "Anja" en"Shadow", In samenwerking met de plaatselijke woningbouwvereniging gaat de ge meente een onderzoek instellen naar de woonwensen onder de één- en twee persoonshuishoudens tussen de 30 en 55 jaar met een bruto inkomen van meer dan 3000 gulden per maand. Thans zijn er voor de één- en tweeper soonshuishoudens onvoldoende aan trekkelijke mogelijkheden in de huur sector. Dit komt omdat bij het toewij zingsbeleid wordt gelet op de relatie inkomen/huur en de relatie gezinssa menstelling/grootte van de woning. Tot op heden kunnen de huishoudens zonder kinderen alleen in aanmerking komen voor flats met huren die bij het inkomen van de huurder passen. Er zijn echter signalen waarbij duidelijk blijkt dat met name de hogere inko mensgroepen onder de één- en twee persoonshuishoudens wel iets anders willen dan een flat. Om daarin een in zicht te krijgen is besloten een onder zoek in te stellen. Ongeveer 600 tot deze categorie behorende woningzoekenden krijgen binnenkort een enquêteformu lier met het verzoek dit vóór 12 juni te retourneren aan de gemeente. Zij die wel aan de voorwaarden één- of tweepersoonshuishoudens, tussen de 30 en 55 jaar en een inkomen van meer dan 3000 gulden per maand voldoen, maar niet staan ingeschreven bij het gemeentelijke bureau huisvesting, kunnen ook aan het onderzoek mee doen. Ook voor hen kan de uitslag van de enquête van belang zijn, daar zij misschien op kortere of langere termijn andere woonruimte wensen. Voor hen liggen enquêteformulieren gereed bij het gemeentelijk bureau voorlichting, Steenhoffstraat 9a, de hulpsecretarie Soesterberg en bij de woningbouwver enigingen. Ook voor hen geldt de ter mijn van 12 juni als uiterste inlever datum van de enquêteformulieren. erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest door Gerard Paul Wandelen is meer dan het zich waardig voortbewegen van volwassen mensen omdat ze op dat moment niets beters te doen hebben of zich generen om krij gertje te spelen. Het is voor de rechtop gaande mens de meest oorspronkelijke manier om zich te verplaatsen. Tech niek noch wetenschap konden in de loop der eeuwen iets fundamenteels veranderen aan de menselijke benen- wagen. Sinds de mens zich oprichtte wordt de ene voet met een zekere regelmaat voor de andere gezet en daar gaat ie dan. Leeftijd speelt daar bij nauwelijks een rol. Zelfs gebrek aan geld, waar toch bijna alles om draait, steekt er pas een stokje voor als er on voldoende van is om de tarwebroodmo len draaiende te houden. Een schoen en een slof zijn over het algemeen vol doende attributen om het doel lichtvoe tig te bereiken. Juist in deze jachtige tijd is de onge compliceerde wandelbeweging een uit stekend middel om tot rust te komen. Ons tempo en ons levensritme wordt voor een niet onbelangrijk deel be paald door de onrustige manier waar op we ons met behulp van auto's, mo toren en vliegtuigen van de ene situatie in de andere storten. Zelfs als we va kantie hebben gunnen we ons niet de tijd om de bestaande afstand met respect te overbruggen. Vooral voor mensen die veel met hun hoofd werken is het zeer heilzaam om in de vrije tijd stevig en nadrukkelijk met beide benen op de grond te gaan staan en zich voort te be wegen als wijlen de heren Apostelen. Als vanzelf zakt de spanning en de ver moeidheid uit het hoofd naar de benen, die dat na enige oefening lijken door te verbinden naar de weg waarop je loopt. Toch is het achter elkaar aanja gen op racefietsen of hijgerig achter je gezondheid aan joggen, om welke re den dan ook, veel meer in de mode. De aan uitputting grenzende vermoeid heid na afloop van zo'n slijtageslag veroorzaakt desondanks slechts heel even de weldadige rust die de wande laar gedurende zijn gehele tocht ten deel valt. Als je wandelt zie je meer, ruik je beter en kom je op plaatsen die met meegebrachte vervoermiddelen niet eens bereikbaar zijn. Ons eigen dorp hebben we pas goed leren kennen toen we nieuwe bergschoenen moesten inlopen. We ontdekten bospaadjes waar we nog niet eerder geweest wa ren en kwamen door straten waarvan we nooit gehoord hadden. Wie zijn ge dachten niet kan of wil stil zetten, on dergaat tijdens de wandeling niet zel den een opmerkelijke verheldering van geest. Het vooral bij opvoeders popu laire gezegde dat je je benen moet ge bruiken, mag waar zijn. Niet minder waar is dat je vaker in de benen gaat als je je hoofd wél gebruikt. Wij zijn hèt adres voor een nieuwe Fiat! U kunt ze allemaal bij ons bewonderen: de pittige Panda, de unieke Uno - Auto van het Jaar 1984, de ruime Ritmo, de nieuwe, komfortabele Regata en de luxueuze Argenta. Maak nu een afspraak voor een proefrit! AUTOCENTRUM SMEEING KONINGSWEG 14, SOEST. TEL.02155-13317. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, voor wonen in W de groene zone. Dit weekend Rond of knip Dit weekend Versgebrande 398 225 Dit weekend KILO Mager mals stoofvlees van 18.98 voor Maandag, dinsdag en woensdag voor HOLLANDSE Maandag, dinsdag en woensdag Bij aankoop van een KILO KAAS naar keuze, DOOSJE EIEREN a 6 stuks GRATIS! I

Soester Courant | 1984 | | pagina 1