de borg Feestelijke diploma-uitreiking op Griftland-College Q Heteluchtballon in Soest 't Zwaantje ^jehannes^ 't vamlêriiooQt J. Nederlands Motet- en Madrigaalkoor zingend door het Rheinland D Vrijwilligers [5 Vakature Bank L Jl IENFEEST? EXAMENFEEST? Agenda De Borg TUIN-ADVIESCENTRUM voor doe-het-zelvers 1/ ®f Margrieten WOENSDAG 6 JUN11984 SOESTER COURANT door Arie Wandelaar Oude Ambachtenmarkt De zonnestralen die door de bomen slierden hadden velen met Marie en Arie naar de Oude Ambachtenmarkt gebracht. „Soest wat ben je mooi" hoorden wij de tienduizenden schuife- laars denken die in een onafzienbare optocht langs huizen en gereedgeko men produkten van Oude Ambachten en ander snoepgoed trokken. Soest heeft op Hemelvaartsdag iets weg van een bedevaartsoord. Het ver schijnsel Oude Ambachten vindt uit gerekend plaats in de Kerkebuurt, "de relikwieën" zijn, op een enkele uit zondering na, onveranderd gebleven, de bezoekers niet geregistreerde,' maar trouwe leden de niet bestaande supportersclub Het Oude Ambacht. Omdat Marie, uitgerekend voor deze jaarlijkse samenkomst, weer eens niet goed passende schoenen had aange trokken en zich daarop voortbewoog als was ze op zoek naar genezing, be sloot het echtpaar Wandelaar na een levendige doch vriendelijk gebleven discussie tot een korte scheiding. Ma rie wenste tijdelijk te worden gepar keerd bij een kop koffie met appel gebak in de tuin van restaurant Het Hoogje. Arie gaf er de voorkeur aan de op Hemelvaartsdag heilig verklaar de grond van De Kerkebuurt tot de zijne te maken. Alvorens zich in de Oude Ambachten te storten besloot hij zichzelf op een hartige consumptie te trakteren, daartoe genood door de aanblik van een in zoute haring met uitjes happende massa. "Vier voor vijf gulden," vermeldde de met krijgt ge schreven advertentie op het uithang bord. "Geef mij maar één broodje hanng met uitjes," luidde Arie's be stelling." Dat is dan drie gulden heer", liet de blozende juffer weten, terwijl ze het zeebanket met uitjes in een klei ne ronde meelbal verstopte. Alvorens de bestelling in ontvangst te nemen poetste Arie z'n brilleglazen, teneinde zich nog eens van de juistheid van de geschreven krijtadvertentie te over tuigen. De juffrouw van de viskraam moet de bui hebben zien hangen en informeerde op besliste wijze: "Vol gens mij staat U te rekenen?" Een veronderstelling die door Arie op cor recte wijze werd bevestigd. Hij school meesterde dat de uitkomst van vier haringen voor vijf gulden als logische konsekwentie moet hebben dat één haring een investering van 1,25 vraagt. Na deze veronderstelling had de juffrouw van de viskraam niets blozends meer. De Monnikendamse begon wat de kleur betrof gelijkenissen met een goed verhitte kreeft te verto nen. Geërgerd over zoveel onbegrip sloeg ze de ogen ter Hemelvaart, daal de terug en liet weten dat het bijbestel de broodje sinds jaren al niet meer gratis aan de bomen hangt. Een con statering die ook Arie niet was ont gaan. Vriendelijk maakte hij de vrou welijke leverancier van het zeebanket er op attent dat er in Soest bakkers te vinden zijn die voor minder dan 1,75 per stuk een puntje of een bol letje bakken. Arie's verdediging scoor de niet. Het vonnis bleef gelijk aan de gestelde eis: drie gulden voor een broodje haring met uitjes. Omdat ook tijdens een markt van Oude Ambach ten een veroordeelde recht op het laat ste woord heeft wilde Arie weten of het bij de haring geleverde servetje bij de prijs was inbegrepen. Zo blikken mensen kunnen doden, Arie zou dit stuk niet geschreven kunnen hebben. "Leuk zijn is anders heer", oordeelde de neringdoende, terwijl de haring voor drie gulden werd geruild. Met een glas verse, overheerlijke boeren karnemelk (Stalenhoef zij geprezen) spoelde Arie de nasmaak van de late Hollandse nieuwe weg en vergaapte zich ruim een uur aan koperslagers, tekenaars, kunstschilders en een ouder wetse poppenkast. De man van de pop penkast en zijn hoofdrolspelers kregen die donderdagmiddag veel aandacht. Begrijpelijk, want sprookjes horen bij mensen als uitjes bij zoute haring. Opgesteld tussen het kleine volk werd Arie aangesproken door een produkt van de schepping zoals hij in jaren niet had gezien. De absoluut volmaakte schoonheid oogde tegen de dertig en had alles meegekregen waarvan zelfs de meest monogame man toch de krie bels krijgt. "Zou U iets voor mij willen doen?", begon ze. Zonder er over na te denken flapte Arie er haastig uit: "Maar natuurlijk." Ze dook naar de in houd van een klein wandelwagentje, haalde er een propje uit dat naar de naam Jolande luisterde en plantte een blonde dreumes boven Arie's schou derbladen. Een geheel bij Hemelvaarts dag passende glimlach werd Arie's beloning. Gedurende tien minuten ont namen klamme, kleine friemelhandjes Arie ieder uitzicht. Wat zich voor de ogen van Jolande en haar betoveren de moeder afspeelde moet de moeite waard zijn geweest. De conversatie beperkte zich tot een: "Stil blijven zit ten Jolande, anders wordt mijnheer moe." Wat heet moe? Met de VUT in aantocht en dagelijkse rugklachten een peuter van bruto 15 kg. gedurende tien minuten onbeweeglijk torsen. Ga er maar eens aan staan. Nog zegent Arie 't ogenblik dat hij drie gulden heeft neergeteld voor een broodje nieuwe haring met uitjes en servet. Middeh in de voorstelling ontdekte Jo lande iets dat kennelijk niet in haar familie thuishoorde. "Hij stinkt naar uien", luidde van bo venaf haar beschuldiging. "Ik lust geen uien", vervolgde ze. Terwijl Arie op instorten stond stelde Jolande's moeder vast dat de poppen kastvoorstelling nog maar even zou du ren en dat wat zich rond Arie's hoofd had vastgeklonken zowel met Katrijn als een naar uien ruikende oom ge noegen moest nemen. Jolande dacht daar anders over. Ze wiebelde onge makkelijk heen en weer en gaf Arie 't gevoel voor een door windkracht twaalf geteisterde telefoonpaal te spelen. "Nog even", moedigde het wonder der schepping aan. In de verte ontwaarde Arie de op komst zijnde redding. Met de kracht die hij nog uit voorraad leverbaar had zwaaide hij naar Marie, die dichterbij komend PAGINA 13 Het Nederlands Motet- en Madrigaal oor vertrok Hemelvaartsmorgen uit Soest voor een muzikale reis naar de omgeving van Koblenz in het Duitse Rheinland. Een reis waaraan in het geheel geen enkele drang tot het e De imposante Dom van Limburg waar het koor zijn muzikale hart kon ophalen. geven van een concert verbonden was. Het koor was enkele dagen gehuisvest in de Theologische Hochschule der Pallottiner in Valendar. een stadje nabij Koblenz aan de andere zijde van de Rijn. Van daar uit werd een bezoek gebracht aan Limburg aan de Lahn waar in een tweetal kerken, o.a. de beroemde Dom vam Limburg voor eigen genoegen werd gemusiceerd. Het programma werd ter plaatse samengesteld, waar bij ook ruimte werd gelaten voor orgel spel door dirigent Krijn Koetsveld en een van de leden van het Koor Ger- brand Koomen. Het laat zich raden, dat de goede accoustiek van de prachti ge orgels in de grote Duitse kerken een waarborg waren voor prachtige koorzang en orgelspel. Tijdens het ongedwongen zingen in de Dom van Limburg verzamelden zich veel toeristen, die op dat moment de Dom wilden bezoeken en graag even de tijd namens om van de koorzang en het orgelspel te genieten. Zaterdagmiddag bezocht het koor tot besluit nog een grote kerk in Keulen waar het programma, dat irv de Dom van Limburg was gezongen nogmaals werd uitgevoerd, terwijl de twee or ganisten wederom enkele prachtige orgelwerken speelden. Tijdens de optredens van het koor pro beerde dirigent Koetsveld een soort experimentele opstelling van het koor uit, waarbij de vier zanggroepen, tenor, bas, sopraan en alt zich verspreidden en geheel willekeurig door elkaar kwa men te staan. Deze opstelling, toch wel een bijzonder zware opgave voor ieder koorlid afzonderlijk, slaagde bijzonder goed. BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.; Gezellig bowlen gourmetten Min. 12 pers. V Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest V.V. V. geschenkbon wordt geaccepteerd. per persoon 25.00 Bel even voor een afspraak TELEFOON 02155-22188 Nederlandse Hartstichting20 jaar bestrijding van hart- en vaatziekten Op 10 juni a.s. zal tussen 16.00 uur en 18.00 uur de heteluchtballon van de Nederlandse Hartstichting opstijgen vanaf het terrein van de Mixed Hockey Club Soest aan de Koningsweg te Soest ter gelegenheid van de Pinkster Model vliegshow. Uiteraard is het opstijgen van de heteluchtballon afhankelijk van de weersomstandigheden. De heteluchtballon die circa 22 meter hoog is, heeft van de Rijksluchtvaart dienst het registratienummer PH-HYP meegekregen en zal in de komende maanden veelvuldig boven Nederland te zien zijn. De ballon die in Engeland werd gebouwd bewees het afgelopen jaar haar luchtwaardigheid. Zij is ge maakt van zilverkleurige kunststof met rondom rode harten die de Hart stichting symboliseren. Opgeblazen heeft de ballon een mhöua van 2.200 m3 hete lucht, daarmee kan zij een hoogte halen van zo'n 5.000 meter. Het mandje dat onder aan de ballon hangt, biedt plaats aan de piloot en 2 passagiers, terwijl er bovendien 150 liter propaan aan boord is. Deze brandstofvoorraad is voldoende voor een vaart van circa 2 uur. De Nederlandse Hartstichting werd in 1982 door Bayer in de gelegenheid ge steld de ballon aan te schaffen. Zij heeft daarmee de beschikking gekre gen over een opvallend medium ter Foto: Goos van der Wilt ondersteuning van haar landelijke activiteiten gericht op de bestrijding van hart- en vaatziekten. Tijdens de Nationale Hartweek (9-15 april 1984) heeft de heteluchtballon een groot aantal plaatsen in Nederland aangedaan. In de rest van het jaar wordt de ballon ingezet bij evenemen ten, manifestaties, wedstrijden etc. Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg steeds meer giechelend op het tafereel tje afstapte. Uit Arie's om hulp vragen de aanwijzingen maakte ze op dat de nood zeer hoog gestegen was. De ver lossing werd nodeloos gerekt. Alsof Arie er niet stond begon ze een babbel met de schoonheid. Arie's uiteindelijke redding kwam tenslotte toch van bo ven. "Ik wil er af, hij stinkt nog naar uien", luidde opnieuw de aanklacht. Even later zat de prop weer op de plaats waar 't had moeten blijven vertoeven; 't wandelwagentje. Met een koel, bijna onverstaanbaar dankwoord werd de hijskraan afgedankt. Marie, die Jo lande's moeder oplettend had ge monsterd, voelde de situatie feilloos aan. "Dat je van kinderen houdt wist ik, maar dat je er zo gek mee bent." Arie berustte in de opmerking en vol deed aan nóg een verzoek. Een broodje haring met uitjes voor Marie bestel lén. De visvrouw keek hem aan alsof ze water zag branden. "Met servetje drie gulden heer". "Wat zou ze daar nou mee bedoelen" vroeg Marie met volle mond. "Dat vertel ik je later wel eens", was 't laatste dat Arie op He melvaart '84 kon uitbrengen. ARIE WANDELAAR Zaterdagmiddagmuziek Utrechtse Domkerk In de reeks Zaterdagmiddagmuziek Domkerk (tijdelijk Pieterskerk) Utrecht wordt op 9 juni de Pinkstercan tate "Wer mich liebet, der wird mein Wort halten" van J. S. Bach uitge voerd. Bij deze uitvoering zullen zoals altijd historische instrumenten worden bespeeld, zoals natuurtrompetten en barokhobo's. Uitvoerenden zijn het koor en orkest van de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy, m.m.v. de so praan Elisabeth Oets, de alt Bernadet- te Bouthoorn, de tenor Henk van Heijnsbergen en de bas Kees Jan de Koning. Het concert begint om half vier en de toegang is gratis. Vorige woensdagavond vond in de aula van het Chr. CoUege Griftland aan de Noorderweg de feestelijke uitreiking plaats van de diploma's, die de VWO- en Havo-leerlingen onlangs behaalden Vanwege het grote aantal geslaagden gebeurden dat in twee afleveringen. Eerst - om 19.00 uur waren de VWO-ers aan de beurt. Zij werden toegesproken door rector drs. J. Mulder en konden met z'n 43-en niet alleen het begeerde "pa piertje", maar ook de felicitaties van het bestuur en de docenten in ont vangst nemen. De geslaagden zijn: Derk-Jan Adelerhof, John Baak, Frank van den Berg, Gerrit Bos, Ad van Brummelen, Margreet van B rum- melen, Edith Dekker, Marion Doekes, Marleen van Eek, Hetty van Engelen burg, Emke Fopma, Carin Frederiks, Rudie Fugers, Arnold den Hartog, An neke van den Heuvel, Liesbeth van der Hoeven, Gert-'Péter den Hollander, Jel- le Keim, Wiesette Krol, Bas Looise, Jack Menke, Ineke Mink, Sander van de Molen, Alexandra Philippi, Jaap Priester, Herman Rademaker, Marco Rine, Debby Ros, Ciska van Rossum, Haijo Schipper, Tim Schreuders, Wol ter Sillevis Smitt, Gerolf Slagter, Cora Solleveld, Philip Spaa, Madeleine Spelt, John Stins, Pim van der Velden, Floor Visser, Herman Visser, Marcel Walraven, Kees-Jan van de Werken en Joris van Wijk. Twee uur later was de grote groep HAVO-leerlingen aan de beurt; hier volgde vrijwel hetzelfde ceremonieel. Niet minder dan 80 Griftlanders kon den tenslotte met het HAVO-diploma naar huis terugkeren. Hun namen Richard van Agterveld, Henriëtte An- beek, Robert van Baaren, René Baten burg, Ellen Bavinck, Astrid Binne- kamp, Marco Bisschop, René Boek, Annemarie Boterenbrood, Ardi Bouw meester, Jeroen Brouwer, Heieen de Bruijn, Iris van der Burgh, Ineke Cor- nelissen, Bernard van Diermen, Ronald van Doorm, Margriet van Doorn, Fred van Drie, Maarten Even huis, Pieter Fopma, Els Grobben, Est- her Groenesteijn, Simone de Groot, Anita van Hamersveld, Majella Heere mans, Christa van de Hel, Olof Heller, Ronell van den Hengel, Edith van den Heuvel, Els van den Heuvel, Petra van der Heijden, Ine Hidding, Mariëlle Hil- horst, Robert van Hornsveld, Margreet van Hussen, Jacob Jan Jansen, René Kaats, Carmen Kim, Elly Knol, Jan Pier van Kooten, Rien Kraaikamp, Ca roline Krop, André Kuijper, Arja Kuijt, Michel Lagemaat, Jan Willem Lie- brecht, Iris Maaskant, Anjerien Ma- ree, Martin Mentink, Frans Meijers, Karen Mink, Anne Mol, Mike Noorlan- der, René Noort, Harm Oosterveen, Coen Pausma, Marianne Postema, Nikolien Pijnenborg, Willem Pot hoven, Elles Rademaker, Margot Re- del, Siebolt Reidsma, Karin van Roe kei, Arnaud Ruighaver, Jan-Geerlof de Ruiter, Irene de Ruyter, Laura Smit, Peter Stoelenga, Robert Stofberg, An dré Streefkerk, Angélina Tolboom, Sandra Tromer, Saskia Verwoerd, Claudia de Vries, Marieke de Vries, Eddy van de Weerd, Marit van der Werff, Mike de Winter, Marga van Winzum en Veronica Zwalve. c Ruim twee jaar geleden ging de heer E. H. Schrandt op 54-jarige leeftijd met de fiets naar de V.V.B. in Amersfoort, i.v.m. informatie over vrijwilligers werk en het doen van vrijwilligers werk. Een passende baan hadden ze niet gelijk voor hem en men besloot de heer E. H. Schrandt aktief te bemid delen. Inmiddels was de gemeente Soest ook bezig om een V.V.B. te starten. De V.V.B. in Amersfoort was daarbij een goed voorbeeld en werd bij divers ge meentelijk overleg betrokken. Men trok aan de bel bij de gemeentelijke sociale dienst Soest, i.v.m. een drie of viertal mensen, welke de V.V.B. in Soest kon den runnen, uiteraard met behoud van uitkering. Eén van de mensen, die zich bereid toonde om de V.V.B. te run nen was de heer E. H. Schrandt. Uitein delijk stelden 3 mensen zich beschik baar. Er werd toen besloten, dat deze drie mensen eerst maar eens stage moesten gaan lopen bij de V.V.B. in Amersfoort. Half juni start het drietal definitief in Soest in De Borg. De middelen die ze hadden waren gering. Een kastje en een tafeltje kregen ze van el ders, voor koffie, voor een typema chine en andere kantoorbehoeften moest het viertal (inmiddels was het team uitgebreid) zelf zorgdragen. Pas in september '82 begon het goed te draaien. Er gingen brieven naar instel lingen, organisaties en verenigingen, die niet op commerciële basis fungeer den. Vrijwilligers werden inge schreven. In het begin moest men ook gebruik maken van een toetsingskom missie in Amersfoort. Gelukkig was dat van korte duur. Ruim anderhalf jaar" heeft de V.V.B. in Soest zijn eigen toet singskommissie (G.A.B. A'foort, G.S.D. Soest, Vakb. en V.V.B.). Begin 1983 verhuisde de V.V.B. van De Borg naar het gebouw van Artishock om financiële redenen. Om het verhaal kort te houden, kom ik weer terecht bij onze college de heer E. H. Schrandt. Hij is de enige, die nog overge bleven is van de "oude garde." De andere drie vonden een andere weg, waarvan een door het vinden van een betaalde baan. Zo zitten, o.a. mensen van het huidige V.V.B.-team ook uit te kijken naar een betaalde baan. Maar dat is juist het probleem, niet alleen finan cieel. Daarom is het doen van vrijwil ligerswerk een goed alternatief, onder meer om de stap naar betaald werk te vergroten, om niet zinloos thuis te zit ten, om-nuttig bezig te zijn, om kontakt met andere mensen te houden, om er bij te horen. Iets waar de heer E. H. Schrandt over mee kan praten en ook regelmatig publiceert in de krant na mens de V.V.B. en waar hij de men sen, die met hun ziel onder de arm lo pen, een hart onder de riem steekt. Dit alles geheel conform de reali teit in onze huidige samenleving en onze huidige economische situatie. Op 14 juni de interne V.V.B.-vergade- ring zullen we de heer E. H. Schrandt in het zonnetje zetten. Gelukkig kan de V.V.B. nu wel zijn eigen koffie betalen, kleine kantoorbe hoeften kopen,e.a. Mensen, die vrijwilligerswerk willen doen, informatie over vrijwilligers werk willen hebbenwij zijn op maan dag, dinsdag en donderdag geopend van 10.00 -12.30 uur en 13.30 -15.30 uur. Ons adresSteenhoffstraat 46, ons tele foonnummer is: 12630. Wie volgt onder meer het voorbeeld van de heer E. H. Schrandt? J. L. F. Wiggermans Vakatures: De vakatures zijn bij ons te vinden in de mappen: 1. Administratie;2. Bejaardenzorg/Ge zondheidszorg; 3. Diversen; 4. Sport vereniging en Scouting; 5. (2) Sociaal, Cultureel, Maatschappelijk; 6. Jeugd, kleuter en peuterwerk. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, N Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Rector J. Mulder van het Griftland College spreekt de geslaagden in de aula toe. Donderdag 7 juni 09.00 uur Symposium Howson 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volksdansen 19.00 uur Slotavond Bedrijfsbowling 20.00 uur Rijschool Rüyssenaar 20.00 uur Cursus L.O. I 20.00 uur Bridge Eemland Vrijdag 8 juni 10.00 uur Senioren Bowlen Dinsdag 12 juni 20.00 uur Cursus L.O. I Woensdag 13 juni 9.00 uur Dames Bowlen 14.00 uur Soos Veenbes 20.00 uur Borg Bowling Tournooi 20.00 uur Jaarverg. Woningb. Ver. Soest 20.00 uur Verg. PvdA Donderdag 14 juni 9.30 uur Verg. Mavo direkteuren 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volkdansen 16.00 uur Reg. Woningb. Ver. Soest 20.00 uur Cursus L.O.I. 20.00 uur Rijschool Rüyssenaar 20.00 uur Bridge Eemland Vrijdag 15 juni 20.00 uur Opening Tentoonstelling Wandkleden Zaterdag 16 juni 10.00 uur Tentoonstelling Wandkleden 20.00 uur Slotavond Wijkvereniging Zondag 17 juni 16.00 uur Finales S.B.B. Slotfeest Maandag 18 juni 20.00 uur Rijschool Los Dinsdag 19 juni 20.00 uur Cursus L.O.I. Zolaang as ze bie de gemeengte an 't rekene blieve met de bezuniginge het Hannes genogt voer om te schrieve. Veurige week doch ik, daa'k ter us un poar weke aaf kon blieve, moar noeng is ut weer roak. D'r stinge plaanne in de kraangte, die aallus sloan waaw- we aal ehaad hebbe op dit gebied. Mojje luustere! Soest zit bliekboar zo kraap bie kaas, daat schroape niks meer hellupt, en noeng prebere ze aang- dere bronne an te bore. 't Zouw mooi weze as ze op Soest oardgaas anboor- de. Ik doch, daatter bie de Moatweg wel waat zaat, waant ut kaan der oar- dig zufte, die kaangt uut. Moar toen'k me neus dichterbie hield, kwaam ik ter aachter, daattut vaan ut kompost bedrief waas en die houwt ut gaas veur ze eige. Gebrek an noasteliefde, vin ik. Nee, Soest het aangdere plaanne. (wie zee doar waat?). Ze wille belaasting loate betoale veur zonnescherme die bove de stoepe haan ge vaan winkeliers. De scherme daan, bedoelt ik vaan eiges. Daan mottut geejn goeie zomer worre, kaajje laache! Moar 't braacht me wel op un idee, waant bie ming thuus haange de gemeengte boom- taakke bove ongze tuun en ik het aalle noajoare laast vaan 't blaad. Daat wordt daan zeker een aaftrekpost. Veur waat heurt waat, zaa'k moar zeige. De gemeengte geeft steeds mingder geld uut en wil meer vaange. As wullie daat ok us deje, dan zouwe we de heule haandel in de waar schuppe. Zo wille ze de aallenigstoanders net zo veul aafvaal en rioölbelaasting loate betoale as de grote gezinne. Daat vink ok vuul. Loate ze meters op de aaf- voere loate anbrenge. Kaajje aafleze wie of ter waat betoale mot. En grote huushouwes motte kwaantumkortinge kriege. Daat kriegt de gemeengte zei- luf ok as ze grote dinge bute de ploats anschaaffe. Op ut Netuurbaad wille ze verhuur- bungoalows oprichte. As 't noeng moar uut is! Vieftug joar eleje stinge d'r heule stukke in deuze kraangt over ut blote schaandoal in 't zwembaad. De maanne en de vrouwe mochte niet eejns gemonge op ut straand komme. Op hede kaajje daan wel vaanuut je woonkoamer noar de bloterikke kieke. '"t Kaan verkere", zee Bredero en hie bouwde Hoog Catherijne. Bouwt die soms ok de winkelzuudpool? Houw ut daan in de goate, aangders blief ut niet loag doaro. In de Meimoand bleef ut haarstikke stil in ongs mooie zwembaad. De ming- se woare baang veur de kouw. Moar ik kaan de Soesders uut eige ervoaring meejdele, daattut woater aaltied haarstikke waarm is; 's maarreges sloat voak de daamp ter aaf. Ongder- lest moste we op kompaas aan de kaangt zien te komme. Ik wouw hiermeej moar us effe waat rekloame moake veur ongs praachtige baad. Daat scheelt voortemee iedere Soesder een poep cengte an belaastin- ge as tie waat voaker te woater goat. Daan is ter ok weer haandel in baad- paakke en zonnebraandsmeermiddele. De winkeliers betoale daan weer maakkelukker d'r zonneschermhef fing. Zo zit de ekonomie in mekoar bie ongs op Soest. Goeie zoake toegewenst deur. Hannes van de Neng kantnnr Steenhoffstraat 13 3764BH Soest ettnencv Telefoon 02155-101 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Man aan hand gewond Voorbijgangers waarschuwden vorige week de politie toen zij vlak bij het bureau een man aantroffen, die ernstig aan zijn hand gewond bleek te zijn. De politie schakelde een arts in, die de man, een 30-jarige Soester, voor onder zoek naar Zonnegloren liet overbren gen. Over de toedracht van het ongeval is niets bekend, omdat de man nauwe lijks aanspreekbaar was door het ge bruik van sterke drank. Erik van Dorresteyn j/ medewerker 't Vaarderhoogt Dit wat prozaïsche bovenschrift omvat meer dan menige tuinbezitter zal vermoeden. Margrieten kent haast iedereen wel, maar dat dit dankbare plantengeslacht zo'n grote verscheidenheid aan verschijningsvormen heeft is vrijwel onbekend. Graag wil ik er daarom ditmaat een aantal bespre ken, om wat meer bekendheid te geven aan de Margriet in het algemeen en zijn variëteiten in het bijzonder. Om te beginnen kennen we de vaste plant Margriet in zowel hoge als lage kweekvormen. De latijnse naam van dit gewas is Chrysanthemum maximum ofwel "gewone margriet". Naast de normale enkel- bloemige vormen zijn er ook dubbelbloemige in de handel. Een goede lage enkelbloemige kweekvorm is de variëteit "Zilverprinses" die zo'n 30-40 cm hoog wordt. Door het regelmatig verwijderen van de uit gebloeide bloemen blijven de nieuwe knoppen ver schijnen tot aan oktober. "Alaska" is een goede hoge enkelbloemige variëteit met een hoogte tot 80 cm. "Wirral Supreme" is dubbelbloemig, 70 cm. hoog. Chrysanthemum coccineum ofwel de gekleurde margriet is wat minder bekend, maar zeker niet weg te denken uit het assortiment vaste margrie ten. De bloemen zijn rose en rood en de bloei valt van mei tot juli. Een dankbare snijbloem, evenals de bovengenoemde witte soorten. Wat de éènjarigen betreft heeft de margriet heel wat vertegenwoordigers, waarvan ik alleen de be langrijkste zal noemen die zonder al te veel moei te op een tuincentrum te verkrijgen zijn. Een mar grietje dat nog niet zo lang meedraait in het zaai bloemenassortiment is Chrysanthemum multicaule ofwel het gele margrietje. Dit is eigenlijk wel ver wonderlijk want het is een van de mooiste éénja rige margriet-soorten en de plant is al aan het einde van de 19e eeuw vanuit Algerije ingevoerd. Het is een laagblijvend plantje met frisgroene in gesneden blaadjes. Het plantje vertakt sterk en draagt boterbloem-gele komvormige bloempjes rijkbloeiend, zowel bruikbaar in de border als in dé bloembakken in combinatie met andere éénjarigen Een margrietje dat vaak over één kam gestreken wordt van de gele margriet is de witte laagblij- vende margriet. Chrysanthemum paludosum Het gewas wordt ongeveer 15-30 cm hoog, de gehele zo mer overdekt met kleine witte bloempjes, die enigs zins doen denken aan madeliefjes. Ook dit plantje is nog niet zo lang volop als perkplant te koop, maar heeft zich intussen toch al een vaste plaats in het perkplantenassortiment verschaft. De bloeitijd is erg lang en de plant is net als bij het gele margrietje zowel bruikbaar in border als bloembak. Een heel eigen plaats neemt de struik margriet ofwel Chrysanthemum frutescens in. Deze struikmargriet die wel als éénjarige wordt verhandeld is namelijk geen zaaibloem. Het ver memgvuldigen van de plant gebeurt namelijk door stekken in het najaar. De bewortelde stekken wor den opgepot en in het voorjaar aangeboden als tuinplant. De bloei is erg overvloedig en langdurie Op de tuincentra vinden we ze ook als stamboompje gekweekt; leuk in een rood aardewerk pot od het terras. De struikmargriet laat zich erg goed com brneren met allerhande éénjarigen en kan zelfs dienen als solitair in bak of border doordat de nhm! wel 60-100 cm hoog kan worden. Erg leuk is het nm te proberen de planten in de winter over te houde^ door ze licht, vorstvrij en vrij droog weg te zetten

Soester Courant | 1984 | | pagina 13