Inlijsten? HAMLAPPEN 1250 Grote fracties niet zonder kritiek op bezuinigingsvoorstellen 12.995.- mmzo gezien WOENSDAG 13 JUNI STRATENLO OP woensdag 13 JUNI Braderie 't Hart op 21 en 22 juni! Ié DIEFSTAL! t Politiepost Soesterberg mogelijk onderdak in Dorpshuis Advertenties en redactionele bijdragen vroeger inleveren SEAT Ronda SEATFuraL -, 0.495.. L4UTO VAN DOORN KRINGLOOPWINKEL J Haantje terug op toren Oude Kerk Soest krijgt nog dit jaar sociaal rechercheur BIJ ONS KUNT U PROEFRIJDEN IN ALLE MODELLEN SEAT TELETRONIC NEDERLANDbv Schemeren [aard obby 059 Honsbergen BACON Honsbergen Slagroom soesjes 250 9 50 Honsbergen h STUNTRECLAME HONSBERGEN Honsbergen WOENSDAG 6 JUN11984 62e JAARGANG NO. 41 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar t 24,- Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Een aantal bezuinigingen, aangeduid als "redelijk te verwachten", vormt naar het oordeel van Raymond van Gelder (PvdA) een wel erg wankele basis om daarop beslissingen voor in vesteringen te nemen. "De investerin gen zijn zeker te verwachten. Dat kan niet van alle voorgestelde bezuinigin gen worden gezegd", aldus Van Gel der. Overigens vindt hij, dat de raad later niet "nee" moet zeggen tegen investeringsvoorstellen, als "ja" is ge zegd tegen investeringen die aan de or de komen in de raadsvergadering op 21 juni. Die staan in het teken van de "Aanpak Toekomstig Beleid" (ATB) en daarin komen voorstellen aan de orde tot bezuinigen, het vermeerderen van de inkomsten en het doen van in vesteringen. Van Gelder maakte zijn opmerkingen in de vergadering van de commissie Algemene Bestuurszaken, maandagavond j.1. De heer C. Verheus (CDA) had er moeite mee dat bij de burger de in druk kan ontstaan dat investeringen alleen gedaan kunnen worden doordat er zoveel bezuinigd wordt, terwijl dat slechts ten dele waar is. "Want met be zuinigen alleen komen wer er niet. We gaan de burgers ook lasten opleg gen", aldus de heer Verheus. Hij vindt "bezuinigen" door verhoging van de inkomsten principieel onjuist. "Ik had liever gehad dat we nog niet over in vesteringen gesproken hadden. Alleen al psychologisch gezien is de koppeling bezuinigen-investeren naar de burger toe onaantrekkelijk, omdat de burger het zó aanvoelt dat hij toch weer moet bijdragen om aan het bezuinigen be drag van 3,3 miljoen gulden te komen" aldus Verheus. Zijn partijgenoot wet houder Menne (Financiën), de coördi nator van de ATB, wees hem er echter op dat de raad moet weten welke in vesteringen noodzakelijk zijn om te weten hoeveel er moet worden be zuinigd. Minder noodzakelijk? In het begin van de discussie had bur gemeester Scholten erop gewezen, "dat het belangrijk is het totale voor stel in stand te houden. Als er dus iets geschrapt wordt door de raad, moet er een alternatief tegenover staan". Raymond van Gelder noemde dat "geen fijne aanzet tot een moeilijke discussie". Voorzichtig wees hij erop dat straks best eens zou kunnen blij ken dat de bezuinigingen minder nood zakelijk zijn dan in de aanbiedings brief bij de begroting 1984 de raad is voorgehouden. In dit verband wees hij ook op de gunstige resultatenrekening 1983. Wethouder Menne wees hem er evenwel op dat de oorzaak hiervan niet van structurele aard is. "Wel richtinggevend, niet maatge vend", vond de heer Verheus de in vesteringslijst. Hij zei dat de raad de helft van de voorgestelde investe ringen misschien niet zou willen. Daar om stelde hij duidelijk dat hij "niet bij voorbaat" aan de lijst wil vast zitten. Continuïteit Burgemeester Scholten antwoordde dat de opgevoerde investeringen tot 1987 beslist noodzakelijk zijn. "Maar als we niet willen investeren, hoeven we ook niet te bezuinigen. Investerin gen schrappen moet kunnen, maar ik wijs erop dat we juist bezuinigen om te investeren, om daardoor de continuïteit van het gemeentelijk be drijf te verzekeren. Niettemin wil men de vrijheid heb ben om te kiezen, zo constateerde de burgemeester, ook als het gaat om in vesteringen. In dit verband zei Bert Krijger (VVD) dat hij graag een lijst gezien had van de bezuinigingen per sector, met daarnaast een lijst wat er Bezoekers maken kans op "tientjesregen" Op donderdag 21 en vrijdag 22 juni wordt in de avonduren weer de jaar lijkse grote braderie van de Winkelgroep 't Hart (Koninginnelaan en omstreken) gehouden. Dat gebeurt vanaf 19.00 uur tot ongeveer 22.00 uur. Evenals vorig jaar zullen de winkeliers van 't Hart weer hn beste beentje voorzetten en de ongetwijfeld talrijke bezoekers vergasten op een uiterst aantrekkelijk aanbod van al hun waren, terwijl het geheëi wordt opgeluisterd met diverse attracties, waarvan echter op dit mo ment de details nog niet bekend zijn. Wel staat vast dat de braderie - na het geweldige succes van vorig jaar met de "fietsloten-actie" - ook nu weer zal zorgen voor een aantal bij zonder aantrekkelijke verrassingen. Vanaf de zaterdag vóór Pinksteren krijgen de klanten van de Hart-winkeliers bij aankoop van artikelen voor elke vijf bestede guldens een bon, waaruit op beide avonden een aantal winnende nummers getrokken zullen worden. Elk winnend num mer geeft recht op een waardebon van een tientje, te besteden bij de winkeliers van 't Hart. Het geheel wordt extra aantrekkelijk gemaakt omdat op beide avonden behalve de tientjesregen ook de trekking van een bijzondere hoofdprijs zal plaatsvindeneen televisie. De braderie wordt zoals gebruikelijk gehouden op het terrein achter de Koninginnelaan, waarvan de ingang zich bevindt ter hoogte van dro gisterij'De Pil.' De organisatoren zijn op dit moment nog druk in de weer met de voorbe reidingen. In elk geval staat vast dat de braderie weer een geweldig hoogtepunt wordt, waar het Soester publiek weer in groten getale op zal afkomen. Zo lijkt het wel als u de GOEDKOPE X SPULLETJES ziet bij de T TORENSTRAAT 45 - TEL. 21177 voor die sector aan investeringen is opgevoerd. "Mogelijk is dat zelfs meer dan tot nu toe aan bezuinigingen ge presteerd is'aldus Krijger. De commissie ging vervolgens in op onderdelen van de bezuinigingsvoor stellen, zoals de verminderde open stelling van het gemeentelijk infor matiecentrum. Met name Bert Krijger (WD) heeft hier twijfels over. Hij pleitte juist voor een zo ruim mogelijke openstelling, met name ook voor men sen die er tijdens de huidige openstel lingsuren niet naar toe kunnen in verband met hun werk. In de Commissie Algemene Bestuurs zaken heeft burgemeester Scholten maandag j.1. meegedeeld dat momen teel wordt onderzocht of het mogelijk is de politiepost in Soesterberg onder te brengen in het Dorpshuis en de hulp secretarie in het dienstencentrum De Drie Eiken. Beide gemeentelijke afde lingen zijn nu nog gehuisvest op de benedenverdieping van een flatgebouw aan de Plesmanstraat. De verhuizing van de politiepost levert een "redelijk te verwachten" bezuiniging op van 20.000 gulden. Dat bedrag resteert na aftrek van de kosten van verhuizing, inrichting etc. WÊÊGm Sinds vorige week prijkt op de toren van de Oude Kerk weer het haantje, dat vorig jaar tïjdèns een storm te val werd gebracht. Het haantje is opnieuw van bladgoud voorzien, terwijl ook het draai-mechanis- me is gerepareerd, zodat de illustere vogel weer met alle winden kan mee waaien, zoals dat van hem wordt verwacht. Tegelijk met het aanbrengen van de haan werden ook herstelwerkzaamheden verricht aan het lood dat in de dakbe dekking is verwerkt, en dat vorig jaar ook het nodige te lijden heeft gehad. Volgens burgemeester Scholten staat bij de verhuizing van de politiepost voorop dat de dienstverlening aan de burger gelijk blijft, ondanks de kleine re outillage van de politie. De ruimte waarover de politie momenteel nog in Soesterberg beschikt, was oorspronke lijk in gebruik bij acht personeels leden. Nu is er enkel nog een wijk agent, waaraan onregelmatig één politieman wordt toegevoegd. De ruimte in de politiepost wordt allang niet meer volledig benut en daarom kan de politie met minder toe, aldus de burgemeester. Commissaris J. K. Adema wees er echter op dat de burger wat minder mogelijkheden krijgt tot een bezoek, terwijl de politie zelf ook in accom modatie achteruitgaat. Een garage ontbreekt bij het Dorpshuis, evenals een noodaggregaat dat aanslaat zo dra de electriciteitsvoorziening uit valt. Ook een directe doorverbinding van de telefoon met het hoofdbureau in Soest ontbreekt. Afgezien daarvan zal er op de bovenverdieping van het Dorpshuis niet zoveel ruimte zijn dat er, zoals onlangs, een rechercheteam kan werken of dat er tegelijk bezoek kan worden ontvangen en verhoren af genomen kunnen worden. Meevaller In de discussie over de bezuinigingen bij de politie merkte Raymond van Gelder (PvdA) op dat tegenvallers in een bepaalde sector niet direct be hoeven te leiden tot compensatie er van; dat geldt anderzijds ook voor meevallers, maar bij de politie is zo'n meevaller wel beschouwd als een "bezuiniging". Het gaat hier om de vermindering van de gemeentelijke bijdrage aan de politie met 100.000 gulden door een gewijzigde vergoe ding van het rijk. Als die meevaller niet als bezuiniging zou worden aange merkt, heeft de politie maar 81.000 gulden bezuinigd, aldus Van Gelder, en daarvan is een bedrag van 20.000 gulden zelfs niet "hard", namelijk het "redelijk te verwachten" bedrag van 20.000 gulden bij verhuizing van de politiepost in Soesterberg. Burgemeester Scholten wees erop dat het College besloten heeft het insti tuut reserve-politie te laten voortbe staan. Commissaris Adema deelde de commissie tenslotte mee dat het aan tal inbraken in Soest en Soesterberg in het eerste kwartaal van dit jaar ten opzichte van 1983 fors is gestegenvan 155 in 1983 tot 212 dit jaar. Daar de aanstaande maandag, 2e Pinkstrdag, uitvalt als produktiedag voor de Soester Courant, is het noodzakelijk dat advertenties voor ons nummer van 13 juni a.s. uiterlijk worden ingeleverd op dinsdag 12 juni, tot 10.00 uur. Deze uiterste inlevertermijn geldt ook voor de redactionele bij dragen. Helaas moeten wij alle verslagen enz. die wij na 10.00 uur op dinsdagochtend in onze brievenbus vinden, terzijde leg gen. Technische verwerking op die dinsdag is dan niet meer mogelijk. Politie bevrijdt bejaarde vrouw De politie heeft vorige week de deur van een woning aan de Aagje Deken laan moeten forceren om de 83-jarige bewoonster, die van de trap was geval len, uit haar positie te bevrijden. Een voorbijganger hoorde haar hulpgeroep en waarschuwde de politie. Een arts stelde later vast dat de vrouw enige kneuzingen had opgelopen. Samen met de gemeente Baarn gaat Soest nog dit jaar een "sociaal recher cheur" aanstellen. Deze man ("Mag het ook een vrouw zijn?" vroeg raadslid Lydia Meyer) krijgt als taak mensen op te sporen die misbruik maken van de sociale voor zieningen. Dit speurwerk mag alleen verricht worden in opdracht van de directeur van de sociale dienst. Eigen initiatieven of eigen inbreng liggen niet in de bedoeling. Hierover wordt de burgerij uitvoerig ingelicht als de functionaris is benoemd. Alle belemmeringen zijn thans wegge nomen en het overleg met de gemeente Baarn is afgerond. De toestemming is er, zodat men nu gaat proberen via een advertentie een sociaal rechercheur aan te trekken, die nog vóór 1985 zijn controlerend werk zal kunnen beginnen. Dit alles deelde wethouder Frans King- ma (PvdA) vorige week mee in de commissie Welzijn, waarvan de leden nog eens aandrongen op tijdige en uitvoerige voorlichting aan het pu bliek. Neem b.v. de Zie ook de advertentie op pagina 16 F%| dealer voor Soest. Baarn e.o. WAARBORG VOOR GOEDE SERVICE Laanstraat 82 - Soest - Telefon 02155-21719 '4# erkend JV TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. ƒ30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest t$.K door Gerard Paul Wanneer schemerde u voor het laatst? Kunt u zich dat nog herinneren of moet u in gedachten terug naar een reeds lang afgesloten periode in uw le ven? Als de schaduwen zolang worden dat alles en iedereen groteske vormen gaat aannemen, dan kun je de krant beter wegleggen. Of er achter blijven zitten zonder te lezen. Totdat iemand vraagt of je zit te slapen. "Nee" zegje dan "ik zit te mijmeren." Toen er nog geen televisie was om deze dromerige toestand luidruchtig te onderdrukken, was er wellicht iemand in de buurt om te vragen of je er soms over zat te piekeren "hoe je kindskin deren aan de kost moeten komen." Aan de toon was duidelijk te horen of de medeschemeraar bereid was een ge sprek aan te gaan of niet. De overgangsfase waarin het daglicht aarzelend in het duister van de nacht overgaat, leent zich uitstekend voor wat mijmeren of voor een vertrouwe lijk gesprek. Na verloop van tijd lijken de woorden in het duister op te lossen, terwijl er toch gereageerd wordt. Gaandeweg ben je steeds meer klank bord voor elkaar. Dan stromen gedach ten en zieleroerselen als vanzelf naar de ander en weer terug omdat je elkaar herkent. Dan is het gesprek soms nau welijks verstaanbaar meer en gaan heel geleidelijk gevoelens een toene mende rol spelen. Een glas wijn slech de laatste resten terughoudendheid Het gesprek groeit in lengte en diepte Totdat er in volkomen stilte gecommu niceerd wordt. Zielen werden aaneen gesmeed. Maar dan is het ai lang don ker, want daar is veel tijd voor nodig. Dan zijn met de zon de kleuren verdwe nen en is de wereld gehuld in tinten grijs. Ooit hebt je dat wegvallen van kleur voor het eerst echt bewust gesig naleerd. Als was het een eigen ontdek king, gedaan tijdens een avondwande ling in de schemer. Je wijst er de buur man op die juist onderweg was om te komen kortavonden, maar die was nog niet in de stemming. Hij lacht en zegt: "Dat is al heel lang zo, hoor. Het is de zon die de kleur er aan geeft, hé. Om je de waarheid te zeggen kwam ik eigen lijk eens kijken of jij nog wat onder de kurk hebt. Na de grote schoonmaak moeten we ons maar een beetje warm houden met een borreltje. Of mag bij jou de kachel wel branden?" Met zo'n oppervlakkig prietpraatje kan het beginnen. Van Rouwendaal, het juiste adres. Maakt van uw verzekering een Bij ons hypotheek v.a. 7.7 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart, peters bv, voor wonen in de groene zone. IWAARPEBÖNl WAARDEBON Tegen inlevering van deze bon dinsdag en woensdag 12-13 juni 2 kroppen SLA Alleen donderdag (mooi mager) 100 gram Alleen donderdag Van de banketbakker gram Alleen donderdag KILO van 17.50 voor Alleen donderdag Pers sinaasappels 15 stuks voor WAARDEBON Dinsdag 12 juni en woensdag 13 juni tegen inlevering van deze bon 500 gram Gehakt

Soester Courant | 1984 | | pagina 1