I? J SCHOEMAKER SPECIALIST IN BEELD *5» 02155-18540 1649- 1998.- PTT geeft filacento-zegels uit Waterleidingsmuseum te Utrecht weer droog Forumbijeenkomst over Europese verkiezingen trok matige belangstelling Provinciaal Ontwikkelings instituut vraagbaak voor bedrijven Barbecues Bij ons op Soest Fancy-Fair in Mariakerk VHS - Betamax - Philips 2000 „SOESTER NATUUR"(bad) - SOEST behalve op huip il ie miljoenen moeten et kan en moet eertien miljoen men- ïinstens veertien ef gul. In de kollekte- [aard lobby Overleven WOENSDAG 6 JUN11984 GRUNDIG portable KTV jpqq 37 cm, geschikt voor 12 V I Dy O BLAUPUNKT kleuren TV met teletekst SONY kleuren TV, 52 cm witte kast, met teletekst Eigen technische dienst voor snelle service en garantie Kies bij Schoemaker voor video GRATIS schoonmaakgarantie op koppen! SOESTER COURANT PAGINA 9 NTSC ONTVANGERS SOESTERBERG JVC 37 cm, met afst.bed. 995.- PHILIPS 51 cm, met afst.bed., geschikt voor9systemen,o.a.SECAM-PAL- 4 f\f\E NTSC1 *757 O. PHILIPS 66 cm, met afst.bed. MAAP PAL-SECAM-NTSC4093." Speciale AFN antenne 49.- Portable TV, zwart-wit 199.- PHILIPS portable kleuren TV 7AA 37 cm Neaeriaim 2 Nederland Op 13 juni 1984 zal de Nederlandse PTT een serie van drie bijzondere post zegels inet bijslag uitgeven ter gele genheid van de van 6 tot en met 9 sep tember 1984 te 's-Gravenhage te hou den Internationale Jubileum Post zegeltentoonstelling "Filacento". Deze tentoonstelling vindt plaats, omdat het op 8 april van dit jaar honderd jaar geleden was dat de Nederlandsehe Vereeniging van Postzegelverzame laars werd opgerieht, waardoor er nu sprake is van een eeuw georganiseerde filatelie in Nederland. De zegels hebben de volgende waarde en bijslagen: 50 20 cent; 60 25 cent en 7030 cent. Vanaf 5 september tot en met 28 sep tember 1984 zal tevens een blokje, waarin de drie zegels zijn opgenomen, verkrijgbaar zijn. Het ontwerp van de zegels is verzorgd door de heer Gert Jan Leuvelink uit Leidschendam. De zegel van 50 20 cent is uitgevoerd in de kleuren rood, geel, blauw, zwart, vermiljoen en ultramarijn en stelt voor een oog, gewapend met een loupe, ingespannen kijkend naar een postzegel. Op de zegel van 60 25 cent is een brief uit 1909 afgebeeld met vele portzegels en stempelafdrukken. De kleuren zijn rood, geel, blauw, zwart, grijs, ver miljoen en ultramarijn. De zegel van 70 30 cent toont een foto uit 1949, gemaakt tijdens een bijeen komst van een postzegelvereniging Deze zegel kreeg de kleuren grijs, geel, magenta, vermiljoen en ultra marijn. Op alle drie de zegels komt de volgende tekst voor: "100 jaar georganiseerde filatelie". Hx'h heeft ie voor deze prestaties nodig. Renault 11, met 3 of 5 deuren, lar als felle 82 pk GTX, ais stoere que TXE Electronic en als top- 11 Automatic. 1: Meer dan de moeite waard! I 18.200,-. .Vil. kosten n ind BOT Wijzigingen i. Bij deze regeling geldt Tplichte aanbetaling. In de nacht van 20 op 21 maart werd het waterleidingsmuseum te Utrecht, dat gevestigd is in de watertoren Predik- herenkerkhof door een stortvloed van water overspoeld. Door een samenloop van omstandighe den heeft de automatische besturing van een op de toren aangesloten pomp station niet gereageerd op een stopsig naal en overstroomde het reservoir dat 1,5 miljoen liter water kan bevatten. De schade was aanzienlijk, zo zelfs dat de aanvankelijk geplande heropening half april geen doorgang kon vinden. Na een kleine twee maanden noeste ar beid, wordt het museum, geheel op nieuw ingericht, op woensdag 16 mei om 14.00 uur weer heropend door ir. F. N. Sikkes, voorzitter van de Stichting Waterleidingsmuseum te Utrecht. Vanaf donderdag 17 mei kunnen weer groepen ontvangen worden (na telefo nische afspraak 030-449511). Voor indi viduele bezoekers is het museum met ingang van 23 mei iedere woensdag middag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. BAR Zaalcapaciteit pl.m. 200 pers. Ruime parkeergelegen heid. Vervoer Bruidsauto, gratis Voor Barbecue graag vooraf bespreken Uw adres voor: Bruiloften en partijen 4 Openhaard - barbecue Barbecue-spies 200 gr. f 12.50 incl. garni" j v. Weerden- Poelmanweg 4 Tel. 02155-13156- 11121 De provincie Utrecht biedt allerlei vor men van bedrijvigheid kansen. Het provinciebestuur spant zich in om bedrijven die een gunstige vestigings plaats zoeken op die voordelen te wij zen. Maar het staat bedrijven ook met raad en daad terzijde;. En niet alleen nieuwe - ook reeds in de provincie aan wezige bedrijven kunnen een beroep doen op het sinds 1 april bestaande Provinciaal Ontwikkelingsinstituut. Het instituut, waarin het voormalige Bureau Bedrijfscontacten Utrecht is opgegaan, heeft een uitgebreid taken pakket. Hel geeft bedrijven inlichtin gen over vergunningen, procedures en. Als het waar is dat grote dingen hun schaduw vooruitwerpen, dan mag in Soest niet gerekend worden op een massale opkomst bij de Europese ver kiezingen van 14 juni a.s. In elk geval trok de forumbijeenkomst die vorige week op initiatief van de progressieve partijen in Soest, samen met de Ver eniging Artishock, werd georganiseerd Europeses staten niet meer gevoerd zouden kunnen worden." Dat Europa onbekend, onbemind en "eigenlijk van niemand" is, weersprak hij. "Dat geldt in elk geval niet voor de boeren, de vrachtwagenchauffeurs, onder nemers, vakbeweging, emancipatie-, milieu - en vredesbeweging. Volgens Kohnstamm lijkt het maar matige belangstelling. Zo'n der- momenteel alsof alle nationale proble- tur bezoekers werden dnnr tti-aH piin i__ ..i.., tig bezoekers werden door Fred Rijn- talder namens de samenwerkende or ganisaties welkom geheten. "We wil den iets meer doen dan altijd maar weer foldertjes uitdelen," aldus Rijn- talder. Van die foldertjes waren er trouwens ook heel wat te krijgen bij de informatiestands in de zaal van Arti shock. "Voor veel Nederlanders zijn zelfs de verkiezingen van het eigen parlement niet eens interessant, en nog veel meer mensen zijn volstrekt onbekend met het Europese parlement," merkte ge spreksleider Jan Versteegh in zijn in leiding op, voordat hij het woord gaf aan de vier forumdeelnemers: Kees van der Pijl, polemoloog aan de VU in Amsterdam, Jakob Kohnstamm, par tijvoorzitter van D'66, Ben Visser, kan didaat voor een PvdA-zetel in het Euro parlement, en Bert Willemse, kandi daat van het Groen-Progressief Ak koord, die als vervanger optrad van lijsttrekker Bram van der Lek, die door een misverstand niet aanwezig kon zijn. Zij mochten in het kort hun licht laten schijnen over het thema van de avond"Crisis in Europa." Koude Oorlog "De crisis in Europa is heel akuut", al dus Kees van der Pijl. "Het meest dringende probleem is niet: hoe staat het met de Europese Gemeenschap?, maar de dreigende opvoering van de bewapening. Als je dat niet noemt wordt het verhaal over Europa alleen maar abstract. Hij wees er ver volgens op dat de crisis in Europa zeer nauw verweven is met de Koude. Oor log, waarbij twee politiek-economische systemen met elkaar in confrontatie komen. Volgens V.d. Pijl is de inter gratie van Europa dan ook een van de eerste stappen geweest in de Koude Oorlog, waarin de plannen voor een Europese defensiegemeenschap een voorname rol speelden, tot zij in 1954 door Frankrijk voorgoed de grond in werden geboord. Van belang is ook ge weest het nieuwe "maatschappijtype'' dat in de na-oorlogse jaren door de V.8. in Europa werd ingevoerd, geken merkt door massa-produktie en massa consumptie. "Amerika had daarvoor een grote markt nodig, met koop kracht, en met de totstandkoming van de Europese Gemeenschap werd die markt gevestigd. Omdat Europa een enorme achter stand had was de vestiging van Ameri kaanse industrieën hier erg aantrekke lijk, vooral door het lage loonpeil. Na 1973 (o.a. door de oliecrisis) is dat voorbij. "Het mechanisme dat hier welvaart bracht verliest dan zijn werking," al dus V.d. Pijl, "en de afbraak van de welvaartsstaat begint, terwijl de drei ging van de Koude Oorlog opnieuw le ven wordt ingeblazen, met als diepte punt nu de plaatsing van de kruisraket ten." Hij wees verder op de gevaren van toenemend nationalisme en con stateerde dat de spanning in Europa - o.m. door de nieuwe bewapeningsron des - sterk wordt opgevoerd. "Een op pervlakkige renaissance van de Euro pese ideeën is nu dan ook levensge vaarlijk. De Europese integratie is vanaf het begin een onderdeel van de Koude Oorlog geweest, nooit een alter natief ervoor!" Van niemand? Jakob Kohnstamm wees deze analyse van de crisis in Europa volstrekt van de hand. "Op de achtergrond van de Europese eenwording stond juist de ge dachte dat onderlinge oorlogen tussen men worden verhaald op Europa. Hij wees erop dat de crisis zich nog veel ernstiger zou doen gevoelen wanneer er geen sprake zou zijn van een Euro pese Gemeenschap, en dat een goede opkomst bij de verkiezingen noodzake- lik is, omdat de feitelijke eenheid momenteel zeer ver te zoeken is, zodat allen die Europa een warm hart toe dragen een steuntje in de rug krijgen. Voor D'66 gelden een aantal hoofdza ken: arbeidstijdverkorting, de milieu problematiek, en de Europese veilig heid. Kohnstamm bepleitte een krach tige gezamenlijke aanpak van de eco nomische crisis, omdat het "aan zwengelen van de economie op natio naal niveau alleen maar leidt tot weg- lek-effecten," aldus Kohnstamm. Ook toonde hij zich voorstander van ver sterking van de "Europese poot" in de westerse defensie. "Wij hebben nu een maal andere belangen dan de Ameri kanen." Idealen verdwenen Bert Willemse stelde vast dat de "grote Europese idealen" van het be gin van de jaren vijftig bij grote groe pen kiezers intussen is verdwenen. Voor wat betreft de militaire samen werking was hij daarover niet rouwig, en ook de economische eenheid ver mocht hem niet vrolijk te stemmen "die werkt vooral in het voordeel van de factor kapitaal, terwijl de burgers er nauwelijks voordeel van ondervin den." Hij verklaarde zich tegen de on gerichte groei-economie, met haar ver spilling, milieuverpesting en de gevol gen voor de landen van de Derde Wereld, en bepleitte meer aandacht voor zaken als onderwijs, welzijn stadsvernieuwing, etc. Het Groen-Progressief Akkoord streeft naar een arbeidstijdverkorting tot 25 uur per week. "Maar Europa brengt geen oplossing voor de problemen en verwierp zelfs een voorstel om 10% ar beidstijdverkorting in te voeren." De arbeiders zullen die dus zelf op de werkvloer moeten bevechten, aldus Willemse, die hun daarbij zijn steun beloofde. "Europa is machteloos en on democratisch. De centrale macht be rust bij de Raad van Ministers, en die vergadert altijd achter gesloten deuren." De bevoegdheden van het Europarlement moeten worden uitge breid, behalve wanneer de problemen beter in nationaal verband kunnen worden opgelost, aldus Willemse, die verder nog aandacht vroeg voor de plaats van de kernwapens in de Euro pese kwestie. "Laten we op dat gebied alsjeblieft geen bevoegdheden aan Europa overdragen! Er wordt nu al niet naar de meerderheid van de bevol king geluisterd, en de vervreemding zal dan alleen nog maar toenemen Verkeerde beeldvorming Ben Visser uitte zich in het algemeen positief over Europa. Hij hield het erop dat de crisis van "financiële aard" is. Verder meende hij dat vooral de negatieve publiciteit over Europa een rol speelt, die zorg draagt voor een "verkeerde beeldvorming." "Maar er is geen weg terug. Het zou rampzalig zijn om de geschiedenis terug te draai en." Voor nieuwe impulsen voor Europa is daarom een nieuw politiek elan vereist, aldus Visser, met als be langrijkste punten: een economisch herstelplan, een gemeenschappelijke handelspolitiek en een geïntegreerde aanpak van de milieu- en veiligheids problematiek. Ook hij pleitte voor uit breiding van de bevoegdheden van het Europese parlement: "rechtstreekse verkiezingen hebben alleen zin als er iets te beslissen en te controleren valt. Na de pauze volgde nog een geani meerde discussie, waarbij de forumle den beurtelings ingingen op vragen die hen uit de zaal of door gespreksleider Jan Versteegh werden aangereikt. Daarbij passeerden de diverse onder werpen nog eens de revue zonder dat dit leidde tot verrassende uitspraken. Van allé sprekers blëef Van der Pijl de grootste scepsis tegenover Europa houden, maar de anderen onderstreep ten om beurten het belang van een goede opkomst bij de verkiezingen. Jan Versteegh wees er in zijn slot woord op dat "vrije verkiezingen nu eenmaal een groot goed zijn, en dat zij alleen daarom al ons aller steun ver dienen." (ook op gas) HOUTSKOOL en div. ACCESSOIRES Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Inbreker op heterdaad betrapt De politie slaagde er in het afgelopen weekeinde in een inbreker op heter daad te betrappen. Dat gebeurde in het restaurant "De Korte Duinen" aan de Birkstraat, waar de politie de man, een 18-jarige zonder vaste woon- of ver blijfplaats, in de.keuken aantrof, waar hij juist een eitje wilde gaan bakken. Tevoren had hij zich al te goed gedaan aan een broodje en een glas whisky. Hij was het restaurant binnengekomen door een ruit uit de deur weg te nemen. Portefeuille gerold Een inwoonster van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van een portefeuille. Het voorwerp was haar ontnomen tijdens een bezoek aan de Oude Ambachtenmarkt op He melvaartsdag. In de portefeuille be vonden zich een paspoort en een bank biljet van 100 gulden. Gereedschap gestolen Onbekenden hebben vorige week inge broken in een schuurtje achter een wo ning aan de Molenstraat. Zij maakten daarbij een hoeveelheid gereedschap buit. o.m. twee hamers, twee schroeve- draaiers en een draadtang. Tentzeil vernield Twee kermis-exploitanten hebben in het afgelopen weekeinde de politie in kenis gesteld van vernielingen aan hun installaties. Van de een, een onderne mer uit Leeuwarden, werd het tentzeil vernield, terwijl van de ondernemer uit Apeldoorn het dekzeil van een aan hangwagen kapot werd gemaakt. subsidies en kan vertellen wat de mo gelijkheden voor vestiging, uitbreiding en verplaatsing zijn. Het is een weg wijzer in de ambtelijke wereld. Het instituut verleent bemiddeling als be drijven in moeilijkheden raken en er werkgelegenheid verloren gaat of dreigt te gaan. De medewerkers van het instituut helpen bij het oplossen van problemen waarmee het gevestig de bedrijfsleven en nieuwe, op de toe komst gerichte bedrijvigheid wordt geconfronteerd. Het instituut is gevestigd in het Pro vinciekantoor Rijnsweerd, Galileilaan 15, 3584 BC Utrecht. Het is telefonisch bereikbaar onder nummer (030) 524111, toestel 477. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouwwat deed XJ toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk? In Bij o?is op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: Chris Uiterwijk (69). In het kader van de ondersteunings- aktie voor het noodzakelijke onderhoud en uitbouw van een missie-ziekenhuis oij de Stad Formosa in Brazilië, in dertijd gesticht door Pastoor H.M.M. Goddijn, tijdens zijn verblijf als mis sionaris in die streek, wordt er op vrijdagavond 15 juni en zaterdag 16 ju ni een fancy-fair gehouden in de Maria kerk. Vrouw ingesloten in mobiel toilet Tijdens de Oude Ambachtenmarkt op Hemelvaartsdag hoorde de politie uit de mobiele toiletgelegenheid die in de Kerkebuurt geparkeerd stond angstig hulpgeroep. Onderzoek wees uit dat het slot van de deur niet meer open kon, zo dat een vrouw de wagen niet meer kon verlaten. De politie bevrijdde de vrouw uit haar benarde positie en zorgde er voor dat het slot goed in de olie werd gezet, zodat het weer normaal dienst kon doen. Voor de fancy-fair die op vrijdag van 19.45 - 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 - 16.00 uur is geopend zijn er voor de bezoekers diverse aktiviteiten, waardoor men zijn belangstelling en sympathie voor het sympathieke doel in Brazilië kan tonen. Vele nuttige dingen worden te koop aangeboden haak-, borduur- en brei werk, schilderstukken, bloemstukjes enz. Tijdens deze fancy-fair er is ook een verkoop-aktie van heerlijke originele Duitse Moezelwijn, die de aktiviteiten- commissie zelf heeft gekocht en ge ïmporteerd. Een origineel etiket met het opschrift "Klokken luiden voor Formosa" siert de fles, op zich al een leuk aandenken voor later. Voorts vindt u er verschillende at tracties voor jong en oud, spelletjes voor de kinderen, loterij met leuke prijzen, terwijl u ook uw fiets kunt laten graveren met uw postcode. Een initiatief, dat grote belangstelling zeker verdient. GELD LENEN KUNT U OVERAL MAAR KUNT U OOK OVERAL TERECHT MET UW VRAGEN OVER GELD LENEN LEEN BEWUST KIES VOOR HET ADVIES VOORAF EN DE PERSOON LIJKE BEGELEIDING VAN adviesburo A. v. Ginkel De imker: "Bijen hebben in het leven maar één doel voor ogen en dat is over leven. Waar? Wij kunnen in onze maat schappij veel van ze leren. Ze hebben alles voor elkaar over. Tegen leerlin gen zeg ik wel eens: bijen hebben geen ellebogen. Het zijn geen egoïsten en ze hebben nooit troubles met elkaar. Ie dereen heeft een taak. Wie thuiskomt met nectar stopt dat niet in zijn eigen hoekje, maar dat gaat pats, bots in de gezamenlijke pot. Klaar. Maar hun le ven is weinig rooskleurig. Laat ik het maar zo zeggen. Als het in het voorjaar koud is, komen ze op een mooie dag toch naar buiten om in de vijver (ik zeg altijd: "de bijenkroeg") water te halen om hun voedsel aan te lengen. Van de tien komen er drie terug, want de rest verkleumt. Dat doen ze voor hun broed. Daar hebben ze alles voor over. Kunnen wij een lesje van leren. Soms red ik er één en speel ik voor E.H.B.O. Dan neem ik zo'n bij op mijn hand en asem tegen hem aan tot-ie weer vliegt en dan rooit hij het wel. Maar alles wat ze doen is gericht op overleven. Laat ik het zo stellen. Ik was acht jaar toen ik in Soest kwam wonen. Langs de Burgemeester Grothe- straat stonden veel bomen met één groot bladerdak. Dat weet ik nog die eerste indruk. Wij woonden op de Wal deck Pyrmontlaan in 't huis waar nu nog "Wieske" op staat, de naam van mijn moeder. In Rotterdam woonde ik aan de Zaagmolenstraat. Heel jong liep ik al de polder in. Nog steeds gaat er iets door me heen als ik een molen zie staan. Op school baalde ik. Dus vroeg aan 't werk. Twaalf ambachten en dertien on gelukken. Ik ben niet een vogel voor één nestje. Ik heb van alles gedaan. In de crisistijd was ik in België colporteur voor een weekblad. Terug in Soest werkte ik bij een boer. Ik kreeg een op kamertje, de kost en twee gulden vijf tig zakgeld. Daarvan ging dertig cent naar dokter Rupert. Die had een eigen ziekenfonds bij ons op Soest. Een kwartje ging naar de boerin, die mijn kousen stopte. Vijfennegentig cent hield ik over voor kleren, want een gulden ging op aan roken. Ik heb ook een melkwijk gehad en bij de Spoorwe gen gewerkt: kolenwagens lossen voor vier gulden per dag. Als Ik niks te eten had, haalde ik een broodje bij de oude Kees van Brummelen. Dan kreeg je ook koffie en hij smeerde een boterham voor je. Waar? Hij was een christen, maar leefde er ook naar. Als er 's winters niet verdiend werd, sliep ik in de schuur. Daar word je hard van. Bij mijn vriend Henk van Hal van de Sociale Dienst heb ik gevraagd om in Duitsland te werken. Dat kon toen en daar heb ik het Hitler-systeem goed le ren kennen vlak voor de oorlog. In Soest was ik bij de Burgerwacht. Het enig mooie van de oorlog is dat alle mensen naast elkaar stonden, laat ik het zo maar zeggen. Na de oorlog kwam er echter weer een heel andere maatschappij. Dat was een tegenval ler. Maar ik moet eerlijk toegeven, we hebben in de oorlog met z'n allen te weinig gedaan. Aan 't eind heb ik bij de Vries mee geholpen de Duitsers te ont wapenen. Ik kreeg een baantje in de St. Jozefschool om als kok te werken voor de Canadezen en de Fransen. Ik werd betaald met koffie, vlees en sigaretten. Ik kreeg als souvenir een Canadees kapmes, dat ik nu nog steeds in het bos gebruik. Daarna begon ik een handeltje in bloe men op de markt. Armoe troef. Je had toen winters van 25 graden onder nul. Mijn hele handel stond hier in een ga rage vlakbij. Een keer ging de kachel uit. Ik wist zeker dat ik de pit goed hoog had opgedraaid, maar er, ging iets mis: bots voor drieduizend gulden gladiolen en driehonderd azalea's naar de knop pen. Toen ik trouwde, maakten wij de huwe lijksreis lopend van de Veldweg, langs het Enghebergje, de Nieuweweg over naar het Veen. Daar had ik een bakhuisje gehuurd zonder gas, zonder licht en met bruin veenwater waar de luiers geel van werden. Acties Op de Eng stond rogge, haver, gerst, voederbieten en een paarse afrastering van korenbloemen. Het Soesterveen was allemaal bouwland met pinkster bloemen en paardebloemen, één bloe menzee in het voorjaar. Fantastisch. Er stond één watermolentje en er hingen van die nevels, van die mistban ken waar je alleen de koppen van de koeien nog boven uit zag steken. Tot voor kort verkeerde een stuk van dat gebied in een eigenlijk ongewenste toestand. Het was dichtgegroeid, de oorspronkelijke veenputten waren nau welijks terug te vinden. Met een groep vrijwilligers ben ik in 1980 begonnen met kappen van het opgaande bos en het afplaggen van de bovenlaag. In 1983 hebben we enkele veenputten met handkracht geschoond en uitgediept. Man, als je ziet wat voor resultaat dat werk nu al heeft. De oude veenvegeta- tie komt terug, 't Is een hardstikke fijn succes geworden. En we zijn d'r nog niet eens klaar. Nog lang niet. 't Wordt nu weer een terrein voor de dieren. We hebben er al 'ns een ringslang gehad en die takkenafval is een mooie schuil plaats voor bunzings. Ik zie liever een bunzing in het bos dan een jager. Laat ik het zo maar stellen. Zo hebben we "bijltjesdag" georgani seerd met de werkgroep landschapson- derhoud om de prunus in de bossen te schonen. Ais je ziet wat er daarna weer te voorschijn komt. Da's een lust voor het oog. In één week had ik voor zes honderd gulden gereedschap bij elkaar gebedeld. Want ik ben een ras-bietser. Zo heb ik voor de Kinderboerderij des tijds zo'n vijfendertig duizend gulden bij elkaar gescharreld. Dat was in de zestiger jaren. In die tijd van provo's, kabouters en de toen opge richte kunstenaarsvereniging 'Arti shock' heb ik van Ben J. en Jan V. het actievoeren geleerd. Tegen de weg over de Eng en het Centrumplan. Daar hebben we voor gevochten dat dat niet gebeurde. Die Eng hebben we mooi ge red. Die is nu beschermd. Ik zat in een commissie Kerkpad waar de fietsers voorrang hebben boven het snelver keer. Ik heb me bemoeid met de Werk groep Ontwikkeling Eemland, met het knotten van de wilgen en ik organiseer de vlechtcursussen en zonnebloemwed strijden. De hoogste zonnebloem in Soest was meer dan vijf meter lang. Ik ben expert in het weghalen was wes pennesten. Twaalf en een half jaar heb ik les.gegeven aan scholieren, verenigin gen èn clubs óver dé natuur in Soest én het houden van bijen. Dat lesgeven doe ik op mijn eigen manier. De eerste keer was op de Scholengemeenschap "Eemland." Ze moeten niet tegen me zeggen: je moet het zus of zo doen. Ik heb daarvoor mijn eigen methode. Ik heb besloten om daar nu mee te stop pen. Zo heb ik ook de Boomplantdag georganiseerd. Want dat kon veel goedkoper dan dat de gemeente dat doet. Laat ik het zo maar zeggen. In 1982 kreeg ik de Milieupenning van Soest. Daar ben ik trots op. Dat is toch een geweldige goeie erkenning van je werk. Waar? Immuun Ach, je moet maar denken, daar blijf je jong bij. Enthousiasme houdt me ook op de poot. Ik zit nu in de commissie Welzijnsplanning, taakgroep Milieu en ik probeer alles te doen om meer volks tuintjes in Soest te krijgen. In 1955 kwam mijn rug in de knel. Ik werkte toen 's nachts bij Kat-émaille in Soestduinen als ploegbaas. Plotseling ging ik door mijn rug en kon ik niets meer doen. Ik zat thuis in een stoel. In een biologieboek van mijn dochter, die voor kleuterleidster studeerde, las ik iets over bijen. En dat sprak me erg aan. Ik weet nog goed. Adriaan van Breukelen kwam toen tegeltjes leggen voor onder de wasmachine. Hij was voorzitter van de bijenvereniging en mijn eerste "bijenvader". Anderhalf jaar later zat ik in het bestuur van de bijenvereniging. De oude Gijsen had voorspeld, dat ik een goede imker zou worden. Hij raadde me aan me hele maal te laten "doorprikken" door de bijen. Dan wordt je immuum tegen bij ensteken en kun je zonder kap en met je blote handen bij de korven werken. Maar ja, ik heb maar één oog dus het was wel gevaarlijk. Maar goed, ik heb me laten steken door vijftig bijen. Bots, boem die gingen allemaal dood en ik kreeg kippevel van al dat gif in mijn lijf, hartkloppingen, jeuk en pijn. Ik hapte naar lucht en gloeide alsof ik in brand stond. Ik wilde geen dokter en ging wat zagen en timmeren in de schuur. Dat hielp perfect laat ik het zo maar zeggen. Ik ben nu immuun. Ik heb het overleefd." Jan Visser. Opening van de Kinderboerderij in de zestiger jaren.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9