^boxthuiren t Zwaantje ^Qjehanncs^ 13646 59?5 124?s Vrijwilligers Vakature Bank 5„ 'Fakkeldraagstersuit Soest naar pad- vindsterskamp in Amerika Rnational Expositie van Quilts in De Borg -^Barbecues^ TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaofdêHtoogt voor doe-het-zelvers ii NBUSSLEUTELS choorsteenveegset 'S>$OESV' Vaderdag Expositie Miniatuur- meubelen in Oudheidkamer Qrchol oormode Werk van de maand juni (deel I) King Videotheek vernieuwd Agenda De Borg Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Alle goede dingen in drieën. Een petit restaurant, een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast niets mis gaan Rademakerstraat 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg ran2-8mm tting - kogel en 2 draadsterren fZ Of) JZf 20 cm ip a 102155-11137 SOESTER COURANT PAGINA 13 VOENSDAG 13 JUN11984 Baby's worden peuters, kinderen, grote kinderen. In dit ontwikkelings proces op de weg naar de volwassen heid mogen Vaders stenen aandragen vanaf het pèuterstadium. Laten we zeggen kiezelsteentjes, want de moe der-kind relatie viert tot aan de eerste stappen in "de grote school" nog steeds feest. Daarna beginnen de jaren dat Vader zich kan laten zien en horen. Zien bij het in elkaar knutselen van doe 't zelf werk, in het zwembad, op 't sportveld, in zijn auto, op de fiets. Laten horen bij 't in ontvangst nemen van rapporten. En, om met Simon Car- miggelt te spreken, achter stakkertjes aanhengsten om ze rijp te maken voor het nut van sparen en de aanschaf van crapauds en vingerkommetjes. Vervol gens komt de dag dat ze het ouderlijk pandje verlaten, omdat ze de aardigste jongen of het mooiste meisje van de wereld heel plechtig en met de beste bedoelingen voor eeuwig trouw gezwo ren hebben. Zo is het ongeveer Vader Arie als opvoeder gegaan. Pas jaren later zal hij zeker weten of hetgeen hem in bruikleen werd gegeven uit groeide tot goede mensenkinderen en of ze er ook nog in zijn geslaagd een paar krenten in de pap te ontdekken. P.S. Arie heeft een injectie gehaald tegen wolkbreuken, sneeuwstormen en aardbevingen en zich vervolgens met Marie gespoed naar een vakantiecen trum in het Twentse luilekkerland. Woensdag 4 juli a.s. hoopt hij U weer, gezond en wel, in dit hoekje van de Soester Courant aan te treffen. Tot dan. Restaurant PrSnc tinn/lr ahj Prins Hendriklaan 1 Allround in alles! Soest Telefoon 02155-13807 Awwe zo deurgoan met de zomer, daan istie voortemee veurbie veurdaajje ut in de goate het. 't Is un poar joare oardig goed 'egoan, moar noeng is ut hule met de pet op. Ik ben omtrent nog niet met de fiets vurt 'eweest zong- der jaas an. Op ut zwembaad wete ze d'r ok vaan meej te proate. Waarm woater is t'r zaat, zo as ik ongderlest aal zee, moar zwemmers - ho moar! Soesders, wees us daapper en neem us un duuk! 't Woater is aaltied, eerluk woar, zo'n bietje bove de twintig groade en daa's oangenoam naat. Vrogger wier d'r niks verwaarmd en zo'n haalve eeuw 'eleje gonge we as jonges met zeuvetien of aachttien graad jes an 't ploetere. Niet aalle doage. Kaajje denke! Je moch ééjn of twee kere in de week en doarmee, waas ut uut. Je mos un stuver betoalé veur de fietsestaalling en doar kreje ok nog un koartje veur. En daan wier d'r goed oppelet of je je eige kaarretje weer meej naam op huus an. Vaandoag kost ut meer daan tien keer zo veul en je kaan zo moar vurt rieje. Zwemme kongde we heul niet. Ajje un bietje geluk haad kojje bie de baad- meester un soort kurke buukbaand met veters kriege, en doar bleef je wel op drieve. Noa un poar zomers speule en rongdspaartele kwaam je wel un poar sloage veuruut zonger kurkehulp, en daan gong je noar de baadmeester om e vroage of daajje in ut diepe mocht. "Loat moar us kieke", zee die daan. "Zwem ok us un endje op je rug." Niet zo op ze plaatte Soesders, moar meer in zwembaadtoal, zaa'k moar zeige. En ajje daan baar je best an 't doen waas, keek die baadmaan aallaang weer un aangdere kaant uut. Zo kwo- ame wullie in 't diepe, en daan gong ut vaanzelluf nog beter. Diplomoa's bestongde d'r heul niet, doch ik. Vaandoag de daag en ok aal laanger kriege de kingders zwemles vaan school. Daa's haarstikke mooi. Zellufs in de winter hebbe ze daat, noeng we de Turf hebbe. Doar goan de kingders met de bus noar- toe. Heule ende motte ze rieje, voak wel un poar hongderd meter! Zongder overstaappe. Ze motte moake daazze komme te zitte, aangders motte ze d'r aal weer uut. 's Middaags zie je de zellufde oape op de fiets noar 't Netuurbaad rieje. Daa's un poar kilo meter. 'k Zaal zo baarste ak daat aallemoal snaapt. Wullie krege vaan huus un boterhaam meej veur de honger. En noeng stoan ze in de rie veur un boal petaat. Je mos je eige in un hokkie uutkleje en daan kreje un penning om an je baadpaak te knuppe. Noeng strippe ze d'r kloffie an de kaant uut en geejn mens daat ut roar vindt. Ajje 't ming vroagt, dan mok zeige daa'k ut allemoal niet meer bie kaan houwe. Moar 't zwemme gelukkig nog wel. HANNES VAN DE NENG. knntoisr Steenh0ffstraat13 nuiiiuui 3764 BH SoeSt enmeiUV Telefoon 02155-1 0115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Inbraak in auto van brand weerman Terwijl een vrijwillige brandweerman uit Soest druk was bij het blussen van een brand in een hooischuur aan de Wieksloterweg, probeerde een onbeken de dader zijn slag te slaan door uit zijn geparkeerde auto een radio weg te nemen. Door onbekende oorzaak slaag de hij daar niet in, want hoewel de ra dio werd losgehaald nam de dader hem niet mee. Vermoedelijk is hij gestoord. Door de ruwe manier waarop hij de ra dio probeerde te demonteren, ontstond schade. Ook mislukte een poging tot diefstal van de radio uit de auto van een inwoonster van Soest. Vermoedelijk zijn de daders hier gestoord. De auto stond aan de P.C. Hooftlaan. r Licht en soepel loopt u 'e New mester door Arie Wandelaar e dit stukje onder ogen krijgt kan er [dit jaar niet omheen. Zondag 17 juni [».s. is het Vaderdag. Wij hadden een fceek eerder in de bloemen en sigaren Junnen zitten, maar Pinksteren en Va- derdag op één dag was kennelijk te Veel van het goede. Trouwens wat de tiering van dit uit de Verenigde Staten Overgewaaide feestje betreft zitten wij loch al op de tweede rij. Zo oud als Arie js weet hij zich te herinneren dat een iondag in mei altijd voor Moederdag gereserveerd is geweest. Een kniesoor e er over valt, maar 't is wel zo. Dat -ie de hem wekelijks toegemeten jimte aan het verschijnsel Vaderdag il opmaken is geen toeval. Wij drei- feen een beetje in discrediet te raken, en dat terwijl de meeste vaders toch fi- feuren zijn die tijdens de opvoeding van het kroost geheel op gezag afgingen. Nou dan wil je, met of zonder bord voor je hoofd, je kop nog wel eens stoten. Neem nou 't begin van een vaderschap. Terwijl iets hummelachtigs zich in de buik van je vrouw een weg schopt naar jde wereld sta je daar als vent machte poos bij te staan of zit je te zitten. Waar [haal je op zulke cruciale momenten dan nog het lef vandaan om je een toe komstige trotse vader te wanen? Meer [dan een zeer betrokken supporter ben [je niet al heeft destijds de dienstdoende arts Arie er van overtuigd dat juist die ene supporter bij het geboorteproces on- jontoeerlijk is. Zal best waar zijn, maar 't blijft toekijken. Van essentieel be lang is je aanwezigheid niet. Negen maanden lang hebben moeder en kind 't al samen met elkaar gerooid. "De prestatie" om het borelingske ter wereld te brengen wordt dan ook te recht geheel aan haar toegewezen. Wetenschappers hebben uitgevlooid dat het voor de goede ontwikkeling van een kind noodzakelijk is dat vaders zich met de baby's bemoeien. "Praat van een stelletje aardbeien," zou Arie's vader vroeger gezegd hebben. En gelijk had hij. Als "trotse vader" kon Arie na de geboorte van ieder van zijn kinderen alleen maar ver- en be wonderen. Zo zit dat ongeveer allemaal in elkaar. Tot nu toe althans. Sinds het ontstaan van wat Arie omschrijft als radicaal feminisme lijken vaders in te toekomst definitief buitenspel te kunnen worden gezet. Volgens deze groepering "kan alles zonder man" en 'went het zonder vent". De meisjes zijn van mening dat de wereld zonder mannen heel wat be ter af zou zijn, temeer daar is vastge steld dat ongeveer één op de vier va ders 't tot een erkende viespeuk heeft gebracht en de schuld van iedere schei ding op zijn bordje terecht komt. Over deze en andere aperte nonsens hebben wetenschappelijk geregistreerde wijs neuzen zicch op de zaterdag voor Moe derdag in Utrecht druk gemaakt. Wat er volgens een van de inleiders tijdens deze bijeenkomst nog aan ontbrak was de oproep geld in te zamelen voor de stichting van een reservaat, waarin mannelijke wezens veilig kunnen worden opgekweekt om daarna weer in het wild te worden uitgezet. Vaders een bedreigde diersoort dus? Arie ge looft er geen barst van dat goede Va ders zo schaars zijn geworden. Zien wij de mannen over 't hoofd die dag en nacht voor hun gezin in de weer zijn om op allerlei terrein, maatschappelijk politiek - sociaal en cultureel hun kin deren een andere, betere toekomst te geven. Ooit eens stilgestaan bij de mannen die zich letterlijk naar een ze nuwcrisis pennen om weer aan de bak te komen? Vaders, wij moeten ons geen schuldgevoel laten aanpraten door de even onnozele als krijgshafige taal van een gestoord deel van de natie. Zo er sprake zou zijn van een identi teitscrisis rond het verschijnsel Vader dan heeft dat volgens Arie alles te ma ken met faktoren als werkloosheid - een onzekere toekomst en de onmacht om min of meer dwingend invloed op een stuk opvoeding uit te kunnen oe fenen. De vaders die Arie in zijn di recte omgeving kent zijn door deze tijdverschijnselen niet kapot te krij gen. Wat ondanks alles blijft is het, overigens natuurlijke verlangen, dat hun kinderen "het beter zullen doen," het "verder zullen brengen" dan zij zelf. Zondag a.s. zullen wij merken dat die instelling bij de kinderen niet onop gemerkt is gebleven. zeer oude handwerktechniek die he laas in Europa wat op de achtergrond is geraakt. In Amerika is het echter al tijd in de belangstelling gebleven en is daar zelfs uitgegroeid tot een ware kunstvorm. Tijdens een verblijf van 12 maanden in Amerika heeft Anneliese Pols uit voerig kennis kunnen nemen van deze unieke vorm van creatief handwer ken. Nu al gedurende een viertal ja ren brengt mevr. Pols haar kennis en ervaring van quilttechnieken over op cursisten uit Soest en omgeving. Het resultaat hiervan is een aantal prachtige quilts, in afmeting variërend van 50 x 50 cm. tot 2.85 x 2.45 m. A.s. zaterdag 16 juni en zondag 17 juni van 14.00 tot 18.00 uur zullen deze quilts in De Borg in Soest te zien zijn. Zaterdagmiddag om 14.00 uur wordt de tentoonstelling geopend door mevr. C. Hoekstra-Kok, zelf enthousiast quilt ster en bij vele Soestenaren wellicht bekend als ambtenaar van de Burger lijke Stand. Aan de tentoonstelling word een extra fleurige accent gege ven door de boeketten zijden bloemen van Georgine van Aalst-Rechlin uit Doorn. Wegens de grote belangstelling is op veler verzoek de expositie miniatuur meubelen en applicatiewerk van de heer B. Voordouw met een week ver lengd. Schitterend, kunstvol, kunstig, onbegrijpelijk, dat zó iets door één per soon is gemaakt, waren veel gehoorde woorden van de bezoekers. Deze unie ke verzameling van eigen werk is thans nog te bezichtigen in de Oudheid kamer aan de Ferd. Huycklaan 18 te Soest op dinsdag, woensdag, donder dag en vrijdag, 12 tot en met 15 juni 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur, en op zaterdag en zondag 16 en 17 juni, 's zaterdag en zondag 16 en 17 juni, "s middags van 13.00 tot 17.00 uur. Over enkele weken vertrekt een groep Soester Fakkeldraagsters naar Ameri ka, om daar deel te nemen aan een internationaal padvindsterskamp, waaraan ongeveer 200 meisjes uit ver schillende landen over de gehele we reld meedoen. Het zijn Marga v.d. Broek, Ydwina v. Gorkum, Christa de Vries en Erna de Vries, allen "sher pa's", en Margreet v.d. Woude, Patri- cia Teilekamp en Karolien Diks, die als leidsters meegaan. Zes van hen stappen op 3 juli op het vliegtuig dat hen naar de andere" kant van de oceaan moet brengen; één van hen - Karolien Diks - vertrekt morgen (donderdag 14 ju ni) al, via Amsterdam, Brussel en Detroit naar een gezin in Michigan, vanwaar zij zich later in New York bij de rest van de groep zal volgen. Het kamp zelf duurt van 11 juli tot 21 juli, maar een week daarvoor en twee weken daarna brengen de meisjes door in gastgezin nen. De tocht vindt plaats op uitnodiging van de padvindsters-organisatie in Connecticut, en de groep van 7 Fak keldraagsters uit Soest is de enige uit Nederland. De andere deelneem sters komen uit landen als Denemar ken, Bermuda, Jamaica, Nigeria, En geland, Wales, België, Zweden, Ier- langd, Griekenland, Gambia, Finland, Noorwegen en natuurlijk uit de Ver enigde Staten zelfT' Het is al de derde keer dat de organisa tie uit Connecticut een dergelijke kamp organiseert. Eerder gebeurde dat in i»ïö en in 198U, en aan dat laatste kamp heeft Karolien Diks zelf al meegedaan. In een gesprekje met Karolien, enige dagen voor haar vertrek, wordt duide lijk dat een dergelijk kamp een unieke ervaring is. "Het is in de eerste plaats ontzettend leuk, en je doet er heel bijzondere contacten op die heel veel betekenen." Van de vorige keer heeft Karolien een leuke vriendschap overgehouden met een Amerikaans meisje, dat nu in Schotland studeert, en een meisje uit Hong Kong, dat in Engeland studeert. Beiden zijn al eens bij haar in Soest op bezoek geweest. "We hebben hier trouwens al heel wat mensen over de vloer gehad." De meisjes krijgen tijdens hun verblijf in het kamp een heel programma voorgeschoteld, dat uit zeer afwisse lende onderdelen bestaat. Uiteraard is ruim plaats voor sport en spel, maar er staan ook zaken als muziek, toneel en dans op de agenda, evenals trips naar historische plaatsen en programma's over computers, talen, communicatie, mode, wildwater-varen en, uiteraard voor padvindsters"primitief kampe ren". Een ander onderdeel van het kampeerprogramma heeft betrekking VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN TEL 02155-1 3990 TEL 03418-57485 ARIE WANDELAAR. Donderdag 21 juni 10.00 uur Volksdansen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Cursus L.O.I. 20.00 uur Bridge Eemland 20.00 uur Comb.-dames heren Bowlen wijk ver. sportschoen van klasse ekerheid in alle situaties ?n met de laatste volley. De Vrijwilligers Vakature Bank gaat met vakantie van 29 juni t/m. 5 augus tus. Komt u gerust voor die tijd nog even een praatje maken met één van onze medewerkers van de Vrijwilligers Vakature Bank, over het vrijwilligers werk in het algemeen, de criteria die er aan verbonden zijn, incl. de toetsing en het V.V.B.-gebeuren zelf. Het vrijwilligerswerk brengt een on beperkt aantal voordelen met zich mee. Op die basis funktioneert de V.V.B. in Soest al weer twee jaar en we zijn tevreden dat het zo goed loopt. Onderstaand treft u weer een aantal vakatures aan, die aktueel zijn en blij ven. Wij adviseren en informeren vrijblij vend mensen, die vrijwilligerswerk op zich willen nemen, de mensen die al twee jaar ingeschreven staan en de mensen, die als kontaktpersonen wer ken bij hun organisatie, instelling, instituut of vereniging, die vrijwilli gers kunnen gebruiken of al vrijwil ligers in "dienst" hebben. De koffie staat bij de V.V.B. klaar op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 en 13.30 tot 15.30 uur. Het adres is Steenhoffstraat 46, ons telefoonnummer is 12630. De vakatures 6-16: Jeugdherberg vraagt één vrij williger m/v voor het assisteren bij rekreatie-aktiviteiten, baliewerk en diverse klussen: 1-6: Landelijke vereniging zoekt ge schikte medewerkster om de admini stratieve taken te behartigen 5-40: Bij de kinderboerderij worden een paar vrijwilligers M/v gevraagd voor het bedenken, voorbereiden en uitvoeren van kinderaktiviteiten 5-43: Bij dezelfde boerderij worden een paar vrijw. M/v gevraagd voor het meewerken in de biologische tuinderij, zowel voor tuinwerk, als voor verkoop; 2-5: Bij het Rode-Kruis is veel werk te doen, er is dringend behoefte aan medewerkers m/v met of evt. zonder E.H.B.O.-diploma; 1-10: Adviesgroep Gehandicapten in Soest zoekt vrijwilliger m/v voor het notuleren van vergaderingen en het concipiëren van brieven, etc. 5-36: Instituut voor natuurbescherming educatie heeft dringend behoefte aan een onbeperkt aantal vrijwilligers m/v om behulpzaam te zijn bij het geven van natuurlessen aan kinderen in de praktijk. Men wordt dan natuur- gids; 1-11: Stichting v. Soc. Pedagogische diensten heeft plaats voor medewerker m/v met financiële kwaliteiten 5-27: Internaat in Hollandse Rading heeft behoefte aan een paar vrijwilli gers m/v om met kinderen van 12-16 jaar kleding en sieraden te maken, breien, houtbewerking, het werken met kralen, nylon, papier, klei, etc. 5-41. Bij hetzelfde internaat heeft men behoefte aan medewerkers m/v om met kinderen reparaties en eenvoudig onderhoud aan diverse materialen te verrichten, onder verantwoordelijk heid van een leerkracht 1-13: Voor nieuw op te richten "baan- lozenkrant in Amersfoort" wordt ge zocht naar medewerkers m/v met enige journalistieke kwaliteit of iemand die daarvoor een opleiding wil volgen. (Zie bijlage in ons bestand) 3-28: Rondom bekende ziekenhuis moet nog altijd onderhoud worden gepleegd. Bij de Algemene Radio Omroep Soest, bij een muziekvereniging, bij een kunsten centrum, bij de stichting peuterspeel zalen, bij Amnesty, bij de Bibliotheek, Veilig Verkeer Nederland, bij diverse opvangcentra, diverse werkgroepen, scoutingsgroepen, bij sportvereniging en bij andere instellingen, verenigin gen en organisaties worden diverse vrijwilligers m/v eeyraagd. op de rol van de vrouw in de geschiede nis. Iedere deelneemster neemt daar voor materiaal mee, knipsels e.d., die een beeld geven van wat in dat opzicht in het eigen land aan de hand is geweest. Het thema van het kamp luidt: "Ad- ventures In Friendship", hetgeen zo veel wil zeggen als: avonturen in vriendschap. Ook de verschillende ach tergronden van de deelneemsters ko men uiteraard aan de orde, vooral waar het gaat om "traditions", dat ook één van de punten op het programma is. De meisjes worden onderverdeeld over acht "units", zodat er steeds vol strekt gemengde groepen ontstaan, al zijn er ook onderdelen waar ze elkaar weer tegenkomen, zoals bijvoorbeeld bij de "internationale dag", waarvoor iedereen in een nationale klederdracht wordt geacht te verschijnen. Karolien neemt daarvoor - hoe kan het ook anders? - een echt Volendammer kos tuum mee. Het programma ziet er al met al heel serieus uit, maar Karolien benadrukt graag dat het natuurlijk "ook gewoon een heel fijne vakantie is". En er zijn ook heel leuke dingen te beleven, zoals een rockconcert, zegt ze. Het geheel wordt afgesloten met een groot kamp vuur, waarbij van elke groep een beetje as van het laatste door hen georganiseerde kampvuur wordt mee gebracht. Als het kampvuur voorbij is neemt elke groep weer een beetje as mee naar huis. Dat slechts een betrekkelijk klein deel van de Fakkeldraagstersgroep mee gaat naar het kamp in Amerika hangt ongetwijfeld samen met de toch vrij hoge kosten die met de hele onderne ming gemoeid zijn. De meisjes moeten het stellen zonder sponsors, of het moest zijn dat hun ouders als zodanig beschouwd kunnen worden. De reis kost al ruim meer dan duizend gulden, en daar komt dan nog eens het geld voor de verzekering en natuurlijk wat zakgeld bij. De deelneming aan het kamp zelf kost daarnaast nog eens 700 gulden, dus al met al is het bedrag bepaald niet gering. Zes van de zeven Fakkeldraagsters die binnenkort naar Amerika vertrek ken. Links vooraan Karolien Diks. Er is trouwens nog een lid van de Fakkeldraagsters dat deze zomer een trip naar het buitenland gaat maken. Saskia van Apeldoorn gaat deelnemen aan een padvindsterskamp in Polen. Zij doet dat via een groep in Maartens dijk, Dat het kamp in Amerika alleen voor meisjes wordt georganiseerd heeft te maken met het feit dat de padvinders- en padvindstersorganisaties in Ameri ka nog niet zijn samengevoegd, zoals in Nederland sinds enige jaren wel het geval is. Volgend jaar zal het overigens 75 jaar geleden zijn'dat in Nederland de eerste groepen padvinders werden opgericht. Tegenwoordig ïijn die alle maal ondergebracht in de organisatie "Scouting Nederland". Ter gelegen heid van het jubileum wordt bij Apel doorn volgend jaar eveneens een groot international kamp georganiseerd. Padvindsters zwermen aldus uit over de gehele wereld en dragen zo op hun manier een steentje bij aan de "ver broedering" die de oprichters van de scouting-beweging al jaren geleden voor ogen stonden. Ruime sortering^W^ (ook op gas) HOUTSKOOL en div. ACCESSOIRES Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Maandag 25 juni 20.00 uur Senioren Bowlen 20.30 uur Moonlight Bowlen 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Verg. Filmclub Dinsdag 26 juni 20.00 uur Cursus L.O.I. Vele tuinen zijn nu op hun mooist want talrijke ge wassen staan in volle bloei. Daarbij komt, dat het groen van de planten nog prachtig fris is, stof ligt er nog niet op. We proberen de bloemenweelde nu zo lang mogelijk te behouden; we zullen dus alles aan de planten moetn doen, wat mogelijk is. Opbinden, schoonhouden en het geregeld verwijderen van de uitgebloeide bloeidelen, bevordert de nieuwe knop- vorming. Alleen wanneer er zaad gewonnen moet worden, of als de uitgebloeide bloemen overgaan in fraaie vruchten laten we de plant met rust. Een goed voorbeeld hiervan is het wildemanskruid (Anemone pulsatilla) dat na de bloei prachtige vruchtpluimen vormt. Bladluizen kunnen in deze tijd soms zo massaal optreden, dat het blad gaat krullen en de groei van de plant geheel stagneert. De bladluizen die met name op rozen vaak in groten getale aanwezig zijn, zuigen de jonge bladeren uit. waardoor de bladmisvorming ontstaat. Bijna altijd gaat er dan op hun afscheidingsprodukten, die zich als een kleverige laag op de ondergelegen bladeren afzet, een zwarte schimmel groeien de zogenaamde roetdauw, waardoor de plant een nog minder fraai uiterlijk toont. De aanwezigheid van luizen in een gewas is vaak te merken aan een zeer grote bedrijvigheid van af en aan marcherende mieren die zich te goed doen aan de luizenafscheiding. Lieveheersbeestjes op de plant geeft weer hoop omdat deze diertjes dagelijks ucei wat luizen kunnen verorberen. Als we een vrij grote luizenconcentratie ontdekken op een bepaalde plant kunnen we eventueel spuiten met de bekende zeep-spiritus oplossing, die echter lang niet altijd af doende is. Een ander vrij onschuldig middel dat ook veilig is voor Lieveheersbeestjes en bijen is Luxan luizendood een produkt met een krachtige uitwer king. Lees voor het gebruik van een dergelijk pro dukt altijd goed de gebruiksaanwijzing op de ver pakking. De vruchten van aardbeiden beginnen nu aardig te zwellen. Bij wijze van proef zouden aard- beien-bezitters eens bij een aantal planten vruchten moeten dunnen. Er mogen per vruchtstengel slechte 5 vruchten worden aangehouden. De oogst bestaat dan nl. alleen uit grote goed gevormde aardbeien, die goed rijp worden. Probeer het eens! Een andere aantasting in tuin en kamerplanten die in deze tijd veelvuldig voorkomt is het "wit,'.' ook wel meeldauw genaamd. Het is een schimmelziekte, die gemakkelijk te herkennen is aan het witte schimmelpluis op takken, bladeren en knoppen. De bladeren krullen en de bloemen komen niet of niet voldoende open en bij ernstige aantasting volgt een behoorlijke bladval. Het optreden van meel dauw wordt in hoge mate bevorderd door een voch tige atmosfeer en weinig zon, zoals het de laatste weken geweest is. Bij rozen is het zeer veel voorkomend. Het beste is het die soorten in de tuin aan te planten, die behoor lijk resistent zijn. Een goed middel ter bestrijding van meeldauw en andere schimmelaantastingen is Eupareen, een middel op basis van zwavel. Het filiaal van King Videotheken B.V. aan de Burg. Grothestraat 11 in Soest heeft ongeveer 700 videofilms vervan gen door nieuwe titels. Het werd steeds moeilijker om de le den van het eerste uur de films van hun keuze mee te geven. Vandaar deze grote ommezwaai. Voor lopig is er dus weer keuze genoeg voor iedereen. De nieuwe direktie van King Videothe ken zal voortaan ieder half jaar onge veer 500 titels vernieuwen. ~«.M=4Uitg ie juni a.s. wordt in De Borg een tentoonstelling van quilts geopend. Een quilt is een met de hand gemaak te lappendeken. Zo'n deken bestaat uit 3 lagen; een bovenkant van patchwork, een tussenlaag van fiberfill en een voe ring. Deze 3 lagen worden versierend met kleine rijgsteekjes aan elkaar beves tigd en die speciale techniek heet: quilten. En zo komt zo'n deken aan zijn naam: Quilt. Patchwork, ofwel lapjeswerk, is al een Woensdag 13 juni 9.00 uur Dames Bowlen 14.00 uur Soos Veenbes 20.00 uur Borg Bowling Tournooi 20.00 uur Jaarverg. Woningb. Ver. Soest 20.00 uur Verg. PvdA Donderdag 14 juni 9.30 uur Verg. Mavo direkteuren 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volkdansen 16.00 uur Reg. Woningb. Ver. Soest 20.00 uur Cursus L.O.I. 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Bridge Eemland Vrijdag 15 juni 20.00 uur Opening Tentoonstelling Wandkleden Zaterdag 16 juni 10.00 uur Tentoonstelling Wandkleden 20.00 uur Slotavond Wijkvereniging Zondag 17 juni 16.00 uur Finales S.B.B. Slotfeest Maandag 18 juni 20.00 uur Rijschool Los Dinsdag 19juni 20.00 uur Cursus L.O.I. Woensdag 20 juni 19.00 uur Borg Bowling Toernooi

Soester Courant | 1984 | | pagina 13