^endag I HET GEHEIME TELEFOONNUMMER VAN MENEER MEEDER.: 24252 DRAAI HET EN WIN EEN KLEURENTV EEN WALKMAN OF EEN PLATENBON.... 119?s [FnT?ïTSÏÏ!ïïl JRMET-REKLAIUSe 1 Onderwijscomputer van Bondsspaarbank voor basisscholen ES IN BUK ftifJiU] 119?5 19Ï5 1_ exquisit BOS EN DUIN D'66 kijkauto bereikte Soest niet Bij ons op Soest Recyclingmarkt „ApoHo" 16 juni a.s. Duizenden toeschouwers bij DAVO-modelvliegshow Rechtshulp in conflict overheid Stroomgroep Soest protesteert tegen 'atoomstroom' samen LI knoflooksaus MOM-PRIJS Beerens" SCHOENEN 73 LEER m n 11 ii Fi99;' I uVTnjTT Café-Bar-Biljart Geurtje Achter Postkantoor 3 Nieuwe voorlichtingsbrochure WOENSDAG 13 JUN11984 SOESTER COURANT PAGINA 9 *niTlP Schoolhoofd Uittenbogaard van de VARKENSHAAS1 BIEFSTUK KIPFILET 3EKRUIDE TARTAAR 1AVIGOTTESAUS per 500 gram impignongehakt 4.25 IRADEN GEHAKT .T~95 ISMACHER jw vacantie of picknick ruime sortering I liggen voor u klaar in de winkel OKWORST <e'9en fabrikaat) mooie, modieuze fieren-velerschoen in uitermate en S0ff1 leei: Meur kiezel is gloednieuw en zeer harmonieus passend, Styled by Mare ■er, (raai afgewerkt met een modieuze sluiting oen™ waar°l1 maa' Hefst f 5,- kado rot gegeven op vertoon van deze advertentie. meegenomen PAL per om ronc' het zwembad, Kebruiken- op het str<™d. na het clecamnL Sportene^.Met voor- P'n8- sevormd voetbed. 'n de maten 24-46 vanaf16^ anaf22^ baar, vanaf13.^ Schoolhoofd Uittenbogaard van de j, Schakel moest de gloednieuwe compu tér eerst nog even uitproberen. Naast rtjjt tvtoestel de heer Reinders van de 'WiBMdsspaa rba nk. Drie Soester basisscholen, "De Scha- kel", "De Groen van Prinsterer- BChool" en de "Katholieke Basisschool ,'Sbestdijk," hebben in de afgelopen week van de Bondsspaarbank compu .•^tf&r-apparatuur ontvangen. Zij hebben deze apparatuur via de Bondsspaar tegen inkoopprijs kunnen aan- Affen, om de vijfde en zesde klassen Irouwd te maken met de micro-- nputer en daarmee te komen tot een natica-leerprogramma. Een en ander is een uitvloeisel van een Mfflgatief van de Bondsspaarbanken om computeronderwijs op alle Nederland- ^Hfrasisscholen mogelijk te maken. Dat gebeurt in samenwerking met de firma Philips. Vanuit de Bondsspaar bank wordt het project begeleid. De bank stelt daartoe computerprogram ma's en lesboekjes ter beschikking. Men verwacht dat er in 1985 meer dan 200Ö scholen zullen zijn die daarvan gebruik zullen maken. Op de achtergrond van het project .^Bteat de beslissing van het Ministerie Van Onderwijs, dat wel gelden beschik- ar stelde voor het nieuwe vak infor- ktica in het voortgezet onderwijs, Jnaar het basisonderwijs daarbij uit- jjiSloot. De Bondsspaarbank doorbreekt deze impasse. Voor de Bondsspaarbank gelden pnder commerciële redenen, al kan wellicht naamreclame uit voort vloeien. Er wordt verder niets aan ver tiend, aldus de heer R. Reinders, be- leerder van de Bondsspaarbank in [best. "Het heeft meer te maken met het feit dat de Bondsspaarbank al van "jidsher een speciale band heeft met de [jeugd en met het onderwijs, vanwege het onderwijs, vanwege het schoolspa- Irèn. Door dit project - met de toepasselijke naam "Input" - hopen wij cue Dand te versterken. Gistermorgen vond de min of meer ['plechtige overhandiging plaats van de computer aan de Schakel, de openbare basisschool aan de Klaarwater in Soest, waarbij de leerlingen van de hoogste klas alvast een kijkje mochten komen nemen. sP3*- 0" Foto: Goos van der Wilt NET ALS IN DE GOEDE OUDE TIJD IS ER OOK NU WEER GEZELLIGHEID Bosstraat 80 - Soest Tel. 22344 OOK VOOR UW VERGADERING FEESTAVOND KAARTAVOND BRUILOFT Geopend: dinsdag, woensdag en donderdag 16.00-01.00 uur, vrijdags en zaterdags van 14.00-02.00 uur, zondags van 12.00-24.00 uur De tientons vrachtauto die D'66 heeft laten inrichten tot "Blik op Europa - kijkauto" heeft Soest niet bereikt. In deze kijkauto zijn een vijftal diorama's opgebouwd, die vijf Europese proble men aan de orde stellen. Tevens wordt een video-film vertoond over Europa samengesteld door leerlingen van de Utrechtse School voor de Journalis tiek. Via een rebus heeft men kans op het winnen van een reisje naar Straats burg. De tientonner strandde echter met mo- torpech bij het Aviastation aan de Birkstraat. Ondanks hulp van de onvol prezen Wegenwacht moest de auto worden weggesleept naar de centrale standplaats in Barneveld. Een tegenslag voor het campagneteam in Soest dat veel tijd en energie heeft gestoken in het naar Soest krijgen van een dergelijk evenement. D'66, afd. Soest biedt zijn verontschul digingen aan aan alle mensen die naar de standplaats bij de weekmarkt zijn gekomen om de tientonner te bezich tigen. Gelukkig verloopt de verdere campagne zonder haperen. De waar dering voor deze inzet hoopt D'66 don derdag 14 juni a.s. via de stembus te vernemen. Wieldop gestolen Een bewoonster van de Aagje Deken laan meldde de politie vorige week de diefstal van een van de wieldoppen van haar auto, die bij haar woning stond ge parkeerd. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk In "Bij ons op Soest"publiceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag:de weduwe M. Sukel (80) Auto gestolen Vorige week werd van een inwoonster van Hilversum de auto gestolen. Zij had het voertuig geparkeerd aan de Konin- ginnelaan. Het betreft hier een Lada met het kenteken 62-BU-59. De eigenares deed aangifte bij de politie. De Gouden Snaar wordt groter en mooier, het vaderdagkado voor Meneer Meeder. Om alvast in de stemming te komen gaat Soest een tamelijk unieke Telefoon-Kwis beleven. Want wanneer u op 14, 15 of 16 juni nummer 24252 in Soest draait hoort u twee melodieën door elkaar. Kent u die wijsjes dan doet u natuurlijk mee aan deze luisterrijke wed strijd. Hoe? Zet uw oplossing met uw naam en adres op de bon in deze advertentie. En zorg dat uw bon uiterlijk woensdag 20 juni bij De Gouden Snaar is. Vergeet vooral niet de slagzin af te maken. Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen en de notaris verricht de trekking. Wordt het geheime nummer van Meneer Meeder uw geluksnum mer? Da's een kwestie van mee doen. U heeft kans op een zeer moderne kleuren-tv, één van de drie stereo-walkmans of één van de 20 vette platenbonnen. Daarom: luister naar het geheime nummer. Dag en nacht bereikbaar. En nu we het toch over tele foonnummers hebben: het oude nummer van De Gouden Snaar - 1 21 32 - blijft uiteraard intact. Voor vragen, bijvoorbeeld over de JVC-Soesterberg-tv, kunt u dit draaien. De Gouden Snaar was niet voor niets de eerste in Soest die deze in huis had. Dit nummer is ook heel makkelijk als u gesteld bent op snelle en vakkundige service van de ki ii Steenhoffstraat 15 - Soest Telefoon: 02155 - 1 21 32 i HALLO, "DIT IS MIJN OPLOSSING IN DE TELEFOONKWIS VAN DE GOUDEN SNAAR De melodieën van het geheime nummer zijn: g Mijn naam: S Adres: Tel.: J Maak de volgende slagzin af: I In Soest bij De Gouden Snaar Uw inzending moet uiterlijk woensdag 20 juni in het bezit zijn van 43e Gouden Snaar. De uitspraak van de jury is bindend. J Mientje: "We hadden aan de Laan straat een café en dat heette "Geur tje." Geurtje was de naam van mijn schoonmoeder, die de zaak dreef en erg goed met mensen op kon schieten. Haar man heb ik nooit gekend. Zij was een grote, flinke vrouw met veel gezag. Ze had een Volledige Vergunning. De Laanstraat was heel anders dan nu. Als er een wagen langs reed, (het was toen al een drukke straat) spoot de modder tegen de ramen. In het café lag een houten vloer en er stonden zes ta fels en stoelen, een biljart, een buffet met een bierpomp. Binnendoor moest je naar de w.c. Er was toen nog geen muziek in de kroeg. Heel gewone mensen kwamen bij Geurtje, de meeste op klompen, de fiet sen buiten tegen het raam. Je moest met iedereen kunnen opschieten, want het was je brood. Je wist hoe je er mee om moest gaan. Ze kwamen kaarten en biljarten. Heel veel praten, altijd over het werk. Geurtje kon verschrikkelijk goed met haar klanten opschieten. Het was haar lust en haar leven. Soms was er ruzie als er iemand vals speelde. Maar dan maakte Geurtje er snel een eind aan. Mijn man heeft van zijn achttiende jaar tot aan zijn achtenzestigste in die zaak gewerkt. Wij trouwden laat. Ik was toen achtentwintig en mijn man was dertig. Ik heb veertig jaar achter de tap gestaan. Geurtje, mijn schoon moeder, is er mee gestopt op een be paald moment. Ze was van de trap ge vallen en ging er naast wonen, want het was een dubbel huis. Soms kwam ze eens luisteren als ze het te stil vond, want mijn man en ik praatten niet zoveel als zij. Wij waren heel anders, veel rustiger van karakter, 't Liefst was mijn man boer geworden, want aan het café zat een boerderij met stal len en vee. We hadden een moestuin en kippen en kalkoenen. Na de oorlog heb ben we die boerderij weggedaan, want toen werd het te druk. We hadden vijf kinderen. Nooit waren we eigenlijk bij elkaar. Er moest altijd iemand in het café zijn. Je kwam de deur niet uit. Va kantie bestond niet en er was geen geld voor hulp. Later wel, toen hadden we een kelner. Om half zeven stonden we op. 's Morgens deed ik het huishouden en 's middags stond ik in 't café. Als mijn man met de boerderij klaar was, ging hij achter het buffet staan. Op maandag waren we gesloten. Maar dat was geen vrije dag, want dan deed ik de was, moest ik strijken en maakten we het café schoon. We sloten elke dag om elf uur. Een pilsje kostte vijftien cent en een borreltje zeventien. We hadden ook likeuren, cognac en krui denbitter. Het was een goed café. Vrou wen kwamen nooit. Dat bestond toen nog niet. Vrouwen in een café was niet netjes. i: We hadden een heel groot huis. Van de stallen en zolders hadden we kamers gemaakt. Je kon er wel met drie gezin nen in wonen. Vlak voor de oorlog ver huurden we kamers aan hollandse sol daten. Die mochten in het weekend nooit naar huis, maar dan verkleedden ze zich als vrouwen en gingen naar Amsterdam. In die tijd hadden de mensen niet zo veel geld voor drank. Het was crisis tijd. Maar ze waren wel tevreden. Ach, je wist niet beter. Wij hadden het goed, want we verbouwden zelf groente. Maar je at meer spek dan vlees. In de oorlog was alles op rantsoen. Dan wa ren we binnen twee, drie dagen uitver kocht. In oktober was er altijd boerenkermis. Dan wisselden de meiden en knechts van boerderij en was het feest. Vrij dagmiddag was het 't drukst. Vooral als de vakantie begon. En zaterdag avond. Na sluitingstijd moest je het café nog aan kant brengen. Zondag morgen vroeg gingen we naar de kerk. Je had geen erg in de tijd. Paasvuur Ik ben geboren op Soest. Mijn ouders hadden een boerderij aan de Henriëtte Blaekweg, langs een zandweg, die op de Ferdinand Huycklaan uitkwam. "Kortend" heet die buurt, allemaal boederijen. Ais kinderen speelden we daar in de riethopen. Verkeer zag je niet. Het was een half uur lopen naar school op klompen. De St. Jozefschool achter het St. Jozefgesticht (nu Artishock-ge- bouw) was een meisjesschool. We kre gen les van de nonnen. Alleen juffrouw Prieger was geen non. Zij kwam elke dag met de trein uit Utrecht. Als de trein langs kwam, zwaaiden we naar haar, dat weet ik nog goed. Achter de boerderij hadden we weiland en bouwland. We woonden naast Jan Vos. Die was opzichter bij de gemeente en hij had twee paarden. Die werden elke dag door de gemeente opgehaald. Deze tekening van café Geurtje aan Laanstraat is nog altijd in het bezit van mevrouw Sukel. Op de boerderij was het altijd druk. We waren met negen kinderen thuis. Som mige gezinnen hadden wel veertien of vijftien kinderen. We hadden kippen en varkens, 's Morgens vroeg op om te helpen en om kwart over zeven naar de mis. De kerk was 's winters erg koud, want er brandde geen kachel. Om half negen konden we nog even spelen, want de school begon om negen uur. Daar leerden we met een lei en met griffels. En veel bidden. Na schooltijd gauw naar huis: kousen stoppen en aardappelen schillen. Al leen zondags gingen we een eindje fiet sen. Dat vonden we ai prachtig. Een verjaardag was al heel wat. Verder was er niets te beleven in Soest. Alleen het Paasvuur was een groot feest. Dan plukte mijn vader de dorens uit de heg. Die brandden erg goed. We konden bijna niet wachten tot het don ker was. Dan stak hij met wat petro leum en een lucifer het vuur aan en dansten wij er om heen. 's Avonds was het vaak gezellig. Er werd veel ge buurt, want iedereen kende elkaar. We deden spelletjes: ganzeborden en kaar ten. En we aten appeltjes. Die lagen op zolder te drogen en te rimpelen. Als je elf jaar was, kwam je van school af, thuis werken of een dienstje voor halve dagen. Dan werkte je van acht tot acht uur voor 1,50 per dag. Ik woon nu dertien jaar aan de Braam- weg. Mijn man is vorig jaar gestorven. Het café bestaat niet meer: afgebroken voor een weg. We woonden daar zo vrij en zo mooi. Het huis moest gesloopt worden door de gemeente, anders wa ren we daar nooit vandaan gegaan. De bomen staan er nog, ook een grote pereboom. Er is nu een garagebedrijf, geloof ik. De laatste dag hebben we voor niks laten drinken." Jan Visser. Vele duizenden toeschouwers zijn zondag j.l. op de velden van de hoc keyclub aan de Koningsioeg getuige ge weest van de spectaculaire model vliegshow, die door het bekende DA VO modelbouwcentrum uit Soest voor de tweede keer was georganiseerd. Zij be wonderden, onder zeer gunsige weers omstandigheden, de tientallen al dan niet gemotoriseerde modellen van vliegtuigen en helicopters, van deelne mers die uit alle delen van het land naar Soest waren gekomen. Hoogtepunten in het programma waren zeker de opzienbarende stunts van vlieger Bert Huizinga uit Lelystad, die met zijn tweedekker boven het Soesterveen halsbrekende toeren uit haalde, en de sprong van vier parachu tisten, allen leden van de Paraclub Icarus uit Hilversum, die een preci- sie-landing op het terrein uitvoerden. Aan het einde van de middag steeg de enorme ballon van de Nederlandse Hartstichting tenslotte op, bemand door piloot Ton Kurvers en de geluk kige winnaar van het lootje dat hem een plaatsje verschafte in het reusach tige gevaarte. De bezoekers konden zich verder op al lerlei manieren oriënteren over de modelvlieghobby bij de kraampjes op het terrein. Daarvan werd in het begin vooral druk gebruik gemaakt, al was de meeste belangstelling natuurlijk voor de vliegtuigen, die in alle soorten en maten van de partij waren. Voor het publiek viel er op Eerste Pinksterdag heel wat te zien bij de mo delvliegshow va?i DA VO. Foto: Goos van der Wilt Contant-betaal--actie bij PUEM 'U stuit bij de overheid op 'n muur van voorschriften en regels. Kan 'n advo caat u daarbij helpenf.Op deze vraag geeft de Nederlandse Orde van Advoca ten uitgebreid antwoord in de zojuist verschenen 16-pagina's tellende bro chure, enkele wetten die u de mogelijk heid geven om tegen beslissingen van de overheid in te gaan. Met name is er sinds enige jaren de Wet Arob (Wet Administratieve Recht spraak Overheidsbeschikkingen), die regelt hoe de burgers voor hun eigen be langen in deze kunnen opkomen. In principe mag iedere burger zo'n Arob- procedure zelf voereneen advocaat is daarbij niet verplicht. Maar de folder legt uit, waarom een advocaat wèl nut tig kan zijn. Er wordt verklaard, dat de overheid 'vele gezichten' heeft van Bur gemeester tot Minister; juridische ter men als fictieve weigering, bezwaar schriften, beroepsschrift, appellant, derde belanghebbende, termijn, vernie tiging, schorsing, voorlopige voorzie ningen, verweerschrift, schadevergoe ding en niet-ontvankelijkheid komen aan de orde. Het halen van zijn recht blijkt voor de leek niet eenvoudig. Er zijn nogal wat voetangels en klemmen en daarom adviseert de brochure om toch in ieder geval juridisch advies te vragen en dan vooral in een vroeg stadium want daarmee kunnen veel piuuieinen ie vuren ai vuurkonien wor den. Een advocaat bekijkt de zaak van de kant van de cliënt; hij weet waar alle informatie te vinden is; hij kent de taal van de Arob-procedure en hij weet uit de praktijk op welke details de burger moet letten. Zo'n eerste bezoek aan een advocaat hoeft helemaal niet duur te zijn. Het overgrote deel van de advocaten vraagt voor een oriënterend gesprek van circa een half uur het TOGA-tarief, dat is op z'n hoogst 50,- maar meestal is het he lemaal gratis. In dat eerste gesprek krijgt de cliënt een goed idee van de mo gelijkheden. Ongeveer 80% van de Ne derlanders komt bij een verdere behan deling van zijn zaak in aanmerking voor door de overheid gefinancierde rechts hulp: wie weinig verdient, betaalt dan een kleine eigen bijdrage; wie iets meer verdient, betaalt ook wat meer. Vraag de advocaat of u voor die gefinancierde rechtshulp in aanmerking komt. De ad vocaat kan de aanvraag daarvan voor u regelen. In dat eerste gesprek krijgt de cliënt een goed idee van de mogelijk heden. Namen van advocaten vindt men in het telefoonboek of men neemt con tact op met de plaatselijke Orde van advocaten. Wie geïnteresseerd is, kan de voorlichtingsborchure gratis aan vragen bij de Nederlandse Orde vanAd- voóaten, 't Hoenstraat 1, postbus 90614, 2509 LP 's-Gravenhage, tel.: (070) 645900. "Sinds geruime tijd heeft een flink aan tal mensen in Baarn en Soest ongerust heid geuit tegen de levering van ener gie uit kerncentrales. Het uiten van dat bezwaar gebeurt regelmatig via giro- overschrijvingen. Vandaag zijn wij hier om op een andere manier onze ènergierekening te voldoen, namelijk kontant of gedeeltelijk kontant. Wij willen hiermee tonen dat het ons ernst is met ons bezwaar tegen atoom- stroom." Dit schrijft de Stroomgroep Soest in sa menwerking met het Baarns Energie Comité in een brief aan de directie en medewerkers van de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij (PUEM), die zij vorige week vertegen woordigd door vijftien leden, in het kantoor van de PUEM aan de Soester- bergsestraat in Soest-Zuid aanboden. De vijftien voegden de daad bij het woord door een per persoon verschil lend bedrag achter te laten, bedoeld als een gedeelte van de electriciteitsre- kening ter betaling van atoomstroom. "Een vorm van stil protest tegen kern energie" noemde één der actievoer ders het. "Wij willen dat dit geld in een apart fonds wordt gestort. De betalin gen moeten gebruikt worden voor de kosten van alternatieve energie." In Friesland hanteert men momenteel al een dergelijk fonds, maar er is daar wel een proces over aan de gang. De rechter moet nog een uitspraak doen en het is dus afwachten of mensen die tegen atoomenergie zijn, een gedeelte van hun electriciteitsrekening kunnenv voldoen door geld in dit fonds te storten ten behoeve van wind-, zonne-, getijue- en andere vormen van milieuontiasten- de energie. Hoeveel die bijdrage moet zijn, is niet bekend. Ook bij de aktie- voerders heerste daar onduidelijkheid over. Er waren mensen bij die de som ma van een gulden op de balie van het kantoor van de PUEM deponeerden, anderen zetten hun aktie kracht bij door vijfentwintig gulden of meer neer te tellen. De heer P. J. van Doorn, disstrictschef van de PUEM, deelde de aktievoerders mee, dat hij het geld niet in ontvangst kon nemen, omdat het kantoor van de PUEM geen dienst doet als betalings kantoor. Doordat de aktie van te voren niet was aangekondigd bij de PUEM, had men mede door de afwezigheid van de directieleden geen passend ant woord klaar, wat trouwens door de aktievoerders ook niet gevraagd was. "Wij verzoeken u ons schriftelijk mede te delen, welke stappen u met ons voor stel gaat ondernemen," aldus het co mité in zijn brief. Overigens menen de aktievoerders wel een gedeelte van de energierekening voldaan te hebben door geld achter te laten. Dit is volgens de heer Van Doorn echter onjuist: "Zij hebben geen kwitantie of iets derge lijks ontvangen, dus is er geen bewijs van betaling. Het geld is achtergelaten op het publieke gedeelte van het kan toor, en wij hebben het geld niet aange nomen. Wel zal ik een lijstje maken van namen van de "betalers" met daarbij de betreffende bedragen. Wat er met het geld gaat gebeuren, moet in de directie besproken worden, maar het gaat vooralsnog niet onze admini stratie in."

Soester Courant | 1984 | | pagina 9