Inlijsten? 42 1! m zogezien KUIKENBOUTEN 1 200 College stelt bezuinigingsvoorstellen alsnog bij Bibliotheek wordt officieel heropend Kingma oneens met college van B. en W. VVD wil PvdA uit College Zonnige start van Zwemvierdaagse Uitslagen Europese verkiezingen wijken nauwelijks af van landelijke cijfers Gevraagd VAKANTIE BEZORGER Aktie! Automatisering doorgevoerd TELETRONIC NEDERLANDbv Discussieavond over locatiemogelijkheden nieuw bedrijfsterrein Soester Courant Benzine-oorlogje in Soest 5 slavinken 98 GELDERSE WORST 198 TOMATEN SPINAZIE Honsbergen Honsbergen Honsbergen STUNTRECLAME HONSBERGEN 250 O 98 Honsbergen Honsbergen Voorstellen tot inkomstenverhoging voorlopig aangehouden Het College van Burgemeester en Wet houders heeft het raadsvoorstel voor de bezuinigingen (plus verhoging der inkomsten en het vaststellen van de in vesteringen) nog vóór de raadsverga dering van a.s. donderdag, waarin het ter discussie komt, op een aantal be langrijke en minder belangrijke pun ten alsnog gewijzigd. De "bijstelling" komt erop neer dat de bezuinigingen zullen worden beperkt tot de bedragen die eerder door het College als "hard" zijn aangemerkt. Voor 1985 gaat het daarbij om een bedrag van 1.331.361 gulden, vermeerderd met 553.318 gulden voor 1986 en 64.677 gulden voor 1985. Tegelijk stelt het College de raad voor een aantal voorstellen die het verhogen van de gemeentelijke inkomsten be oogden voorlopig aan te houden. Daar bij gaat het om: de afschaffing van het tarief voor alleenstaanden van de riool- en afvalstoffenheffing (145.000 gul den); de verhoging van de reinigings rechten met jaarlijks 2% extra (120.000 gulden)het tarief voor het ledigen van beerputten (15.000gulden)ongedierte- bestrijding (5.000 gulden); verhoging pass-partout met jaarlijks 2% (16.000 gulden)verhoging van de zwembadta rieven met jaarlijks 3% (14.000 gulden) en de bijdrage van scholen aan het schoolzwemmen (2.500 gulden). Voor lopig zal dus voor een bedrag van in to taal 327.500 gulden aan geplande in komstenverhogingen minder in de ge meentelijke kas stromen. Geen Precario en toeristen belasting Het College komt vooralsnog ook terug van het voorstel tot het instellen van een onderzoek naar de invoering van precario- en toeristenbelasting, aldus het wijzigingsvoorstel. "De financiële ruimte die beschikbaar komt bij het aanvaarden van de 'harde' bezuini gingen kan worden aangewend voor het dekken van de tekorten basisprog nose, kosten van investeringen en van andere uitgaven," laat het College aan de raad weten. Het College zal daar voor een voorstel maken voor de raads vergadering van september, waarin te vens - na het vaststellen van dit plan - kredieten zullen worden gevraagd voor een aantal investeringen. Welzijn in oktober Een en ander betekent dat de taakstel ling, door de raad in februari vastge steld, thans niet wordt bereikt, zodat nog een aanvullend voorstel moet worden gedaan. Het College komt in oktober daarvoor met een voorstel, dat o.m. zal inhouden een voorstel tot ver mindering van de uitgaven in de sector Welzijn waarvan de taakstelling is vastgesteld op 434.000 gulden. "In dit stadium nemen we de bedragen terug die als 'hard' en 'redelijk te verwach ten' in deze sector staan vermeld," al dus het College, "zodat de mogelijk heid ontstaat een geheel nieuw voorstel voor deze sector in te dienen. Het bleek niet mogelijk na de op 28 mei ontstane situatie een voldoende beleidsmatig onderbouwd voorstel te ontwerpen dat ook juridische zekerheid tot daadwer kelijk effectuering biedt." Verder komen in oktober aan de orde de moge lijkheid om de als 'redelijk te verwach ten' bezuinigingen alsnog 'hard te maken,' en het voorstel tot verhoging van de inkomsten, waarbij de nu aan gehouden voorstellen weer om de hoek komen kijken. Milieubeheer mag blijven Het College handhaaft verder het voor stel om de Welstandscommissie met één lid te verminderen, maar kiest nu - in navolging van de commissie R.O. - ook voor het laten vallen van de "des kundige". De Commissie Milieubeheer mag van het College alsnog blijven voortbestaan, maar de werkzaamhe den aan het milieubeleidsplan moeten beëindigd worden, terwijl ook de aan vankelijke plannen om de zönever- ordening Hinderwet in te trekken nu worden teruggenomen. Het College reageert afwijzend op het voorstel van Jan Visser (Prog. Soest) om het schoolzwemmen af te schaffen. "De uitvoering daarvan leidt tot ge dwongen ontslagen, hetgeen in strijd is met de gemaakte afspraken dat de be zuinigingen geen gedwongen ontslagen tot gevolg mogen hebben," aldus het College, "en bovendien is de Turf bui ten de schooluren overbezet," zodat er geen ruimte is om het voorstel van Vis ser te realiseren. Op maandag 25 juni aanstaande, 's middags om 16.00 uur, vindt de offi ciële heropening plaats van de Centrale Bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan 202, na een periode waarin de bibliotheek gedurende enkele jaren werd verbouwd en opnieuw ingericht. De verbouwing was nodig om meer ruimte te scheppen voor de huidige en toekomstige ontwikkelingen van het bibliotheekwerk in Soest. Bovendien is, in nauwe samenwerking met de Bibliotheek te Veenendaal, in 1983 begonnen met de opzet van een auto matiseringsproject, waarin zowel de catalogi - als de leners - en de uit leenadministraties zijn opgenomen. Tegelijk met de officiële heropening, a.s. maandag, zal dan ook het nieuwe automatiseringssysteem in gebruik worden gesteld. In verband daarmee zullen de beide bibliotheekvestigingen aan de Albert Cuyplaan en in de Borg reeds om 15.30 uur voor het publiek zijn gesloten. Antwoord op vragen PvdA ■fractie over welzijnsbezuinigingen Frans Kingma. Welzijnswethouder Frans Kingma (PvdA) heeft zich gedistancieerd van de beantwoording door het College van Burgemeester en Wethouders van de schriftelijke vragen die PvdA-fractie- voorzitter Raymond van Gelder vorige week heeft ingediend. Dat blijkt uit de laatste alinea van de brief, waarmee het College zich met de antwoorden tot de leden van de gemeenteraad heeft gericht. Volgens het College heeft het de bezui nigingsvoorstellen voor de sector Wel zijn, zoals die door de ambtelijke werk groep waren opgesteld en waarin het veelomstreden 'herordeningsplan Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart, jfc Peters bv, voor wonen in de groene zone. voor de welzijnsinstellingen een voorname plaats innam, weliswaar voorgelegd gekregen, "maar dit bete kent niet dat wij deze voorstellen allen onverkort onderschreven. Wij hebben ons definitieve standpunt eerst vast gesteld na ontvangst van het defini tieve voorstel van de werkgroep en na kennis te hebben genomen van de reac ties van de instellingen en van de ver slagen van de vergaderingen van de raadscommissie Welzijn," aldus het College, dat er overigens op wijst dat het zijn standpunt over de voorstellen van andere werkgroepen ook pas heeft bepaald na ontvangst van de eindrap portages. "Wij hebben het uiteindelijke voorstel van de werkgroep niet aanvaard, omdat wij alle voors en tegens tegen elkaar afwegend, en gelezen de ont vangen reakties, van mening zijn dat de nadelen van het voorstel groter zijn dan de voordelen, zoals in het raads voorstel is toegelicht. De voorlopige fi nanciële onderbouwing van het gehele voorstel dat eind maart is verstrekt, is sindsdien niet verder getoetst, omdat de benodigde nadere gegevens ont braken," aldus het College. Dat de rapportages aan de instellingen toch door het College zijn ondertekend vindt zijn oorzaak, aldus het College, slechts hierin dat de tussentijdse rap portages van andere sectoren niet aan de raad werden toegezonden, en niet van het College waren uitgegaan. Het is echter juist de raadsleden op gelijke wijze te informeren, waardoor een ondertekening door het College meer "voor de hand ligt" dan door een werk groep. Het realiseren van de rest van de be zuinigingen van de welzijnssector (naast het herordeningsplan, dat door zijn afwijzing een gat van ruim 200.000 gulden heeft doen ontstaan) is onder meer afhankelijk van "derden," laat het College verder weten. Daardoor zijn de wél aanvaarde bezuinigings voorstellen ook niet allemaal "hard." "Wij hebben deze als 'redelijk te ver wachten' aangemerkt. Vanzelfspre kend kan men hierin nuances aan brengen," aldus het College, "maarer- kend zal toch moeten worden dat een verdere onderverdeling van deze groep bezuinigingen voor de te nemen beslis singen weinig zinvol is. TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Op maandagochtend j.1. hebben alle VVD-leden in Soest/Soesterberg hun officiële orgaan "Taal Teken" in hun brievenbus ontvangen. In deze WD-uitgave wordt veel aandacht geschonken aan de actuele lokale infor matie betreffende de Europese Verkiezing. Uiterst opvallend is de conclu sie die de VVD trekt voor de gevolgen voor de Soester politieke verhou dingen. Men constateert allereerst dat de VVD de grootste politieke partij is en dan schrijft men: "Een duidelijk beeld voor Soest en ook duidelijk be leid voor Soest als gemeente, zal gedragen moeten worden door de combi natie CDA-VVD". En verder: "Wat in Den Haag kan, kan volgens de stem verhoudingen ook in Soest. De aanhang van CDA en VVD zijn in Soest groot genoeg om ook voor de langere termijn te denken aan een combinatie CDA en VVD. Wellicht zijn de Europese Verkiezingen daar een aanzet voor." Duidelijk valt uit deze zinsneden op te maken dat de VVD samenwerking die nu binnen het College bestaat, t.w. een combinatie tussen PvdA, CDA en WD, niet langer riet zitten. Mogelijk heeft dit standpunt op korte termijn gevolgen voor PvdA-wethouder Kingma, die verantwoordelijk is voor de portefeuille Welzijn. Zoals bekend is Kingma totnutoe niet in staat gebleken de bezuinigingen te realiseren, zoals is afgesproken binnen het College. Foto: Herman van Dam De Zwemvierdaagse die deze week in het Soester Natuurbad wordt gehouden beleefde maandagavond j.l. een zonnige start met ongeveer 750 deelnemers. Dat aantal ligt iets beneden dat van 1983, toen er 950 zwemmers en zwemsters kwamen opdagen. Een van de spectaculaire onderdelen was het schatduiken in het door de brandweer verzorgde schuimbad, waaraan door de deelnemers naar hartelust werd meegedaan. De zwemvierdaagse - die eigenlijk vijf dagen omvat, waarvan de deelnemers er minstens vier moeten meemaken - wordt opgeluisterd met tal van attracties, zoals demonstraties kunstzwemmen, schoonspringen, etc. De deelnemers die vier dagen lang 250 of 500 meter hebben gezwommen worden aan het eind van de week beloond met een medaille. In de instructiezaal van de brand weerkazerne wordt maandagavond 25 juni om 20.00 uur een discussieavond gehouden over locatiemogelijkheden voor nieuw bedrijfsterrein in de ge meente Soest. Na de uitgifte van het gehele industrie gebied Niewegracht, zal er in Soest geen nieuw bedrijfsterrein meer voor handen zijn. In verband hiermee is de behoefte ontstaan een aantal alterna tieve locaties voor bedrijfsterrein te onderzoeken. Een zekere reserve aan nieuw bedrijfsterrein is namelijk nodig voor uitbreiding van bestaande bedrij ven, voor verplaatsing van bedrijven elders uit de gemeente en voor het bie den van ruimte aan nieuwe bedrijven. De gemeente heeft een notitie "locatie- mogelijkheden voor een nieuw be drijfsterrein" opgesteld. Hierin wordt een zestal locaties besproken. Deze lo caties zullen onderwerp van discussie zijn op maandagavond 25 juni. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum kunnen geïnteresseerden de notitie inzien, zodat zij zich kunnen be zinnen op een voorkeurlocatie. Inbrekers aangehouden Min of meer bij toeval slaagde de po litie er vorige week in de daders van een inbraak in een radlo/tv-zaak aan de Van Weedestraat in te rekenen. Toen in een van de surveillance-auto's het be richt binnenkwam dat de daders van de inbraak zojuist waren weggereden in een oranjekleurige auto, werd op goed geluk gezocht in de richting Utrecht. Op de Biltseweg rijdend zagen de politiemannen vervolgens een auto vanuit de Beckeringhstraat komen, die voldeed aan het signalement. Op het stopteken van de politie trachtte een van de beide inzittenden zich te ver stoppen. Met assistentie van de Baarn- se politie werd de wagen tot stoppen gedwongen en werden de beide inzit tenden naar het bureau in Soest over gebracht. Uit hun personalia kwam vast te staan dat het hier twee Amster dammers betrof, van resp. 23 en 22 jaar. Zij legden een bekentenis af. Met twee tegels hadden zij de ruiten van de winkel stuk gegooid, waarna zij uit de etalage twee videorecorders, een video camera, twee portable cassetterecor ders en een statief wegnamen. De waarde van de totale buit bedroeg 13.000 gulden. De overige schade be droeg ongeveer 6.500 gulden. Centrumpartij scoort ook in Soest relatief hoog De uitslagen van de verkiezingen voor het Europese parlement, die j.l. don derdag werden gehouden maar waar van de cijfers pas zondagavond j.l. werden vrijgegeven, geven voor Soest een beeld te zien dat maar weinig of niets afwijkt van de landelijke trends. De WD is in Soest duidelijk de par tij met de grootste aanhang, het CDA volgt als goede tweede en ook de PvdA neemt in de Soester verhoudingen een redelijk belangrijke plaats in. De an dere politieke groeperingen moeten het zonder uitzondering met heel wat minder aanhangers doen. Ten opzichte van de Tweede Kamer verkiezingen van 1982 (de laatste min of meer vergelijkbare uitslagen) blij ken de Soesters in grote lijnen dezelfde gedragslijn te hebben gevolgd, zoals uit het onderstaande blijkt. score die de Centrumpartij in Soest wist te behalen. De Centrumpartij is de enige groepering die geen hinder heeft ondervonden van de zeer lage opkomst (52,2%). Alle andere partijen ondervonden daarvan in meerdere of mindere mate wel de gevolgen, zoals tot uitdrukking komt in de aanzienlijk lagere aantallen stemmen dan bij de Kamerverkiezingen van 1982. De VVD verloor een aantal procenten, het CDA behaalde een geringe en de PvdA een iets ruimere winst. D'66 moest weer een veer laten en de bun deling van progressieve partijen in "klein links" behaalde een niet bij zonder opvallend winstje. De aanhang van de overige partijtjes in Soest is te verwaarlozen, zo mag geconclu deerd worden. Zie voor een volledig overzicht pagina 5. 1984 1982 CDA 29.8% 29,3% PvdA 21,2% 19,0% WD 33,2% 37,4% D'66 3,2% 4.3% SGP,RPF,GPV 5,0% 3,6% CPN,PSP,PPR,GPN 4,0% 3,7% Eur. Groenen 1.2% Centrumpartij 2,2% 0,6% God Met Ons 0,3% Opvallend zijn de vooruitgang in per centages voor op "klein rechts" (SGP, GPV en RPF), en de relatief hoge Met van Rouwendaal's adviezen, heeft u niets meer te verliezen. Bij ons hypotheek v.a. 7.7 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 In Soest is vorige week een benzine oorlog losgebarsten nadat een plaatse lijke pomphouder de afspraken die de pomphouders onderling gemaakt heb ben over de benzineprijzen eenzijdig had doorbroken. Herhaald overleg met de betrokken pomphouder heeft volgens een aantal collega's geen re sultaat opgeleverd. Het gevolg daar van is nu, dat ook elders in Soest de benzine aanzienlijk goedkoper is dan bij de merkpompen. Eerder werd de basis gelegd voor de nu ontbrande benzine-oorlog, toen een vrije pomp de prijs voor zowel super als normale benzine met zo'n 2,5 cent verlaagde. Volgens andere pomphouders gebeurde dit zonder dat hierover onderling overleg was ge pleegd, zodat er sprake is van het door breken van afspraken. Aanvankelijk hebben collega's van de vrije-pomphouder geprobeerd hem ertoe te bewegen de prijzen op het nor male niveau te handhaven. Toen dit geen resultaat had, besloten een aan tal van hen, witte pomphouders, onder de verlaagde prijs van de vrije-pomp houder te duiken. De prijs voor zowel super als normale benzine bij de wit- te-pomphouders kwam vervolgens ruim 3 cent onder de normale prijs te liggen. SA door derard Paul De onvergelijkelijke Wim Kan liet eens kwasi per ongeluk het woord 'studen ten' uit zijn mond vallen. Met hoog op getrokken wenkbrauwen vroeg hij toen aan de zaal: "Hoort u daar nog wel eens van?". Nee, niemand wist eigen lijk hoe het er mee ging. "Ze zullen toch niet studeren?" vroeg hij daarop aan zijn gehoor. De tijd van de grote protestakties ligt inderdaad ver achter ons. Toch zag ik onlangs weer wat van die oploopjes. Een goed geoefend spreekkoor bracht voor de deur van het Bureau van de Universiteit de wens van de studenten naar voren en even later kwam de rector magnificus zelf naar buiten. Een paar agenten zaten terzijde van de menigte in een luxe dienstauto hun tijd uit te zitten en keken verveeld langs de gracht. Een van de knapen las een uitvoerige protestbrief voor en overhandigde die aan de uit zijn jasje waaiende rector, die het er niet bij liet zitten. In een even breedvoerig betoog wist hij de studenten zo te boeien dat hem een applaus ten deel viel. De rector zwaai de ten afscheid en de dames en heren studenten vertrokken luid toeterend in hun lelijke eendjes. Ook het Academiegebouw viel de eer te beurt om bezet te worden, zij het voor een ander doel. Met de universitaire veiligheidsdienst hadden de a.s. bezet ters van tevoren degelijke afspraken gemaakt. De promotie die aan de gang was en de daaropvolgende receptie zou bijvoorbeeld geen haarbeeld in de weg gelegd worden. De bewakers hin gen doodgemoedereerd aan de tap, dronken op kosten van de bezetters en lieten de boeren maar dorsen. Der tig studenten probeerden de voor 200 man bedoelde soepketels te ledigen. Met de komst van de disco kwam er met wat meer publiek ook een beetje sfeer in. De nieuwe generatie aktievoerders heeft nog weinig praktijkervaring. Onwennig lopen ze wat heen en weer en vragen elkaar of de bezetting in middels al een feit is. Iemand wil we ten of er geen handleiding voor is en een bewaker vraagt of de heren wat voorzichtig willen zijn met het bal konnetje, want dat is aan reparatie toe. Twintig jaar na de oprichting van een studentenvakbond en vijftien jaar na de bezetting van het Maagdenhuis zijn er weinig studenten meer geïn teresseerd in nieuwe structuren en me dezeggenschap. Dat gedonder in de raden zijn ze meer dan zat. Het blijkt telkens weer een hele klus om voor de democratie kandidaten te vinden. De opkomst bij de stemmingen ligt vlak boven het vastgestelde minimum en de wetenschappelijke staf ziet met lede ogen hoe de felbegeerde democratie het geld en de tijd verslindt die voor on derwijs en onderzoek bestemd was. De meeste studenten hebben er bin nen de nieuwe tweefasenstructuur ook gewoon geen tijd meer voor. Samen scholingen van studenten zijn nu voor al waar te nemen bij de ingang van de studiezaal van de Universiteitsbi bliotheek. Daar kunnen ze ongestoord studeren. Bij de selectie van een avond- portier wordt vooral gelet op postuur en lichaamskracht, sinds een minder potige portier bij het openen van de deur onder voet gelopen werd. In de hun resterende vrije tijd open ze liever achter een spandoek tegen de kern wapens aan. Aktief zullen ze altijd wel blijven. Wie zou ons anders moeten vertellen dat het ook anders kan? Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 WAARDEBON WAARDEBON Tegen inlevering van deze bon maandag 25, dinsdag 26 en woensdag 27Juni Alleen donderdag Gekookte Alleen donderdag Per -g 79 kilo JL Per A98 kilo Alleen donderdag 2 kilo van 17.00 voormmri Alleen donderdag Van de banketbakker Oud-Hollandse roomboterkoek Naturel of gevuld Maandag 25, dinsdag 26 en woensdag 27Juni Hollandse golden delicious 2 kilo

Soester Courant | 1984 | | pagina 1