De vele gezichten van 'De Gouden Snaar' En een uitnodiging kennis te komen maken met de nieuwe studio's voor exclusieve hi-fi- en video erfekt ning. T, ZACHT malen, dip- -AUPUNKT THESIZER uitgangsver. CX ruison- jUBLIEME ERKER 3bing, high- KADO E TE BE AU Ribbon Hl DE "umbie, 1-* BIJ T, WAAR DIJS RIJKE HIFI- \2 x 35 AUDIO- ^DO BIJ BEFAAM- jbediening. EN PRO- aangedre- tapes, soft- ^IJS juni 1984. Morgen opent 'De Gouden Snaar' haar oude deuren naar een spiksplinternieuwe ruimte. Achter de al vele jaren zo vertrouwde winkel met grammofoonplaten en radio- en tv-apparatuur zijn twee professionele studio's gebouwd voor de meest exclusieve hi-fi en vi deo. Een Vaderdagkadootje voor Jac. Meeder. Mooie gelegenheid om wat over hem te vertellen. Jammer alleen dat hij daar niets van wil weten. 'Die verhalen kennen we nu langzamerhand welis zijn cynische commentaar.Over die Soester jongen die zijn muzikale vorming kreeg in het kerkkoor. Die bovendien nog pianolessen volgde. Op 11,-jarige leef tijd al kreupele gitaren voor een vriendenprijsje op de markt bracht, daarna muziekinstrumenten op afbeta ling verkocht voor één gulden in de week. Een groentewinkel kocht in de F.C. Kuiperstraat en daar gitaren, mandolines en accordeons ging verhandelen. Aan het eind van de jaren vijftig meer toekomst zag in de platenhandel en de groentezaak verruilde voor het tegenwoordige pand aan de Steenhoffstraat. Nee, alsjeblieft daar geen letter meer over. Vraag liever maar aan m'n medewerkers wat ze ervan denken. Dan hoor je het eens van een ander. Daarom dit andere verhaal. clusieve hoeft 'ra niet altijd in Éde prijs te zitten. Wel in de mo gelijkheden die een apparaat biedt. Een middenklassever sterker van 100 watt is bijvoor beeld duurder dan een topklas se-versterker van 30 watt. Ik heb de indruk dat mensen meer aan kwaliteit gaan hechten. En aan een goede nazorg. Wij kunnen goede en eerlijke voorlichting mét nazorg bie den. Ik zeg altijd: ik verkoop u liever geen installatie, maar wel geluid. Daarbij moeten de wensen van de klant betref fende vormgeving en akoestiek ook een rol spélen. Als dat je lukt heb je eendeer tevreden klant. KrijgÉhte-* waarvoor-ie binnen is gekomen. Een zwarte doos waar geluid uit komt kun je op iedere hoek kopen. Wat ik een prettige klant vind? Ie mand, die vertrouwen in je heeft. Die niet direct wantrou wend tegenover je komt te staan. Van: o jé, hij zal me wel weer wat aansmeren. Er zijn wel klanten die vragen zaak. Overzichtelijk. En met persoonlijke service. Het voor deel van de uitbreiding is dat het wat rustiger op de platenaf- deling wordt. De mensen krij gen dus meer de gelegenheid om te luisteren. Ik vind het hier ook leuk omdat ik veel Soesters ken. En omdat ik steeds meer inspraak krijg bij de inkoop van platen. Dan wordt het in teressant. O ja, ik moest erbij zeggen dat ik voor de koffie zorg. En met liefde.' Nan Ettekoven, administra tief medewerkster: 'Ik ben blij dat ik die apparaten thuis kan bedienen.' Nan, met prachtige zelf-gebrei- de trui, 48 jaar, kwam zo'n acht jaar geleden in part-time, dienst bij 'De Gouden Snaar'. Drie ochtenden in de week maakt ze daar al die jaren de kas op, verzorgt de post en de. betalingen. Waarom? 'Het ging mij om een contact met mensen. Ik kwam uit Bilt- hoven hier wonen. Kende nie mand en niemand leek geïn teresseerd in mij. Op een ge geven moment deed ik alleen het huishouden. Vier jaar lang. Toen meneer Meeder mij vroeg hem te komen helpen was ik dolblij. Het is hier ook erg gezellig. En het werk is nooit hetzelfde. In deze verbou wingstij d is het wel erg rom melig. Er wordt een hoop druk op je uitgeoefend. Met de appa ratuur die ze hier verkopen be moei ik me niet. Ik ben blij dat ik ze thuis kan bedienen. 'Hoe is jullie service.?,' Dan zeg ik: 'Vraag maCar eens rond in« Soest.' Roy Renne, verkoper 'Een zwarte doos waar geluid uit komt kun je op iedere hoek ko pen.' Roy, 'de man met de krulle tjes', zoals de klanten hem vaak aanduiden, is 34 jaar. Een beetje hi-fi-gek, zoals-tie zelf zegt. Hij loopt al zo'n elf jaar mee bij 'De Gouden Snaar.Als meet- en regeltechnicus begon hij in de service-verlening. Maar sinds enkele jaren ver zorgt hij de in- en verkoop op de hi-fi-afdeling. Het vaderdags- kadootje voor meneer Meeder - de nieuwe uitbreiding - is ook een beetje voor hem. En hij is er erg blij mee. 'De uitbreiding geeft ons de mogelijkheid om te spelen met draagbare video's en camera's. Die apparatuur kan daar nu bedrijfsklaar worden opgesteld. Het voordeel is dat je diverse camera's tegelijk in werking kunt stellen. Daardoor krijgen je klanten direct verge lijkingsmateriaal. Het is de be doeling dat we in de nieuwe ruimte de exclusieve hi-fi-ap- paratuur presenteren. Dat ex- Linda Westland, verkoopster: 'De mensen vinden dit een échte platenzaak.' Linda is in de eerste plaats jong: 17 jaar. En ook een tikje ijdel. De pasfoto's die ze heeft laten maken moet iedereen even zien. De mooiste is ge schikt voor publikatie. Sinds oktober werkt ze op de platen- afdeling van 'De Gouden Snaar'. Vóór die tijd kwam ze er ook regelmatig als klant. 'Toen vroeg meneer Meeder of ik wilde komen werken. Eerst 's middags en het week-einde. Later hele dagen. Ik blijf dit waarschijnlijk niet altijd doen. Ik wil graag schoonheidsspe cialiste worden. Daarvoor volg ik op het ogenblik een oplei ding. Maar leuk vind ik het wel. Zelf heb ik de meeste belang stelling voor romantische pop songs. Van klassiek heb ik geen verstand. Daar verdiep ik me ook niet in. Voor de populaire platen krijgen we veel jongelui in de winkel. Van Fantasy, Po- wer-light en de piraten zenders bijvoorbeeld. Die ko men altijd voor de Hollandse liedjes. De meeste daarvan hebben we wel in huis. Soms moeten we ze bestellen en dan hebben we ze de volgende week. Er komen bij ons veel jongelui alleen maar luisteren. Zo in de leeftijd van 14 tot 20 jaar. Ook jonger. Er zijn natuurlijk ook ouderen die populair kopen. Maar die luisteren niet zo vaak. Ouderen, die klassiek ko pen nemen daarvoor wel weer de tijd omdat ze een mooie l.p. willen uitzoeken. Waarom ze bij Meeder kopen? De mensen vinden dit een echte platen- Marcel Jansen, verkoper, bui tendienst-medewerker, repa rateur: 'Het is fijn dat de appa ratuur nu nog meer wordt ge scheiden van de platen.' Marcel heeft twee hobby's: fotograferen en hi-fi-appara- tuur. Hij is 18 jaar en zolang hij zich herinnert met elektra be zig. Kwam in z'n stage-periode van het Lager Commercieel Onderwijs bij 'De Gouden Snaar' terecht. Is er weer teruggekomen. In vaste dienst. In z'n avonduren volgt hij nog een opleiding in Nijkerk voor beeld en geluid. 'Eigenlijk wordt het daardoor steeds leu ker. Sinds een half jaar raak ik meer betrokken bij de inkoop van apparatuur. Je houdt de collectie in de winkel in de ga ten en zit thuis steeds te bla deren in hi-fi-tijdschriften. Ik repareer van alles: van battë- rijen* t^t ^tereo. Maar hét leukst vind ik het om mensen, die voor informatie over een in stallatie binnenkomen, van het begin tot het eind voor te lich ten. Meestal gaan ze dan naar huis om erover te praten met de familie en komen daarna terug voor de bestelling. Ik ad- visier eerlijk. Afraden komt dus ook voor. Want het is jam mer als je klanten later niet te vreden zijn. Apparatuur in de erg lage prijsklasse hebben we niet. Het is leuk dat we .steeds meer in video gaan doen. Waarom ik juist graag hier werk? Andere hi-fi-zaken heb ben vaak het nadeel dat er van die witte kasten en andere apparatuur in staan. Hier heb je maar twee afdelingen. Het is fijn dat door de verbouwing de apparatuur nog meer wordt ge scheiden van de platen. Henk Wegewijs, in- en verko per en de 'wandelende catalo gus' van Soest: 'Die persoon lijke band met onze klanten is het belangrijkst. De echte spe ciaalzaken zullen overleven.' Zo'n acht jaar geleden wegge plukt uit hartje Jordaan. Waar hij na een vooropleiding voor de Sociale Academie - met sta geperiodes in Hoog-Laren en St. Jan - terecht kwam in de platenzaak van Roek Williams. Maar de hele buurt werd er ge saneerd en de zaak verdween. Toen was daar die kans bij 'De Gouden Snaar'. Henk kwam, zag en bleef. Hij is nu 30. Heeft er nog steeds geen spijt van. Ook al moet hij dagelijks de afstand Amsterdam-Soest overbruggen. Wel was het in het begin wennen. 'In de Jor daan komt een wildvreemde binnen en zegt: 'hé zak, heb je een plaatje van die en die.' En dan de humor. Als ik hier wei eens een kwinkslag probeerde stonden-zp. me vreemd aan te kijken. De vraag is er ook heel - anders. In «Jé"1 Jordaan ver koop je op' klassiek gebied bij na niets behalve opera's. Hier heb ik een speciale klassieke hoek; Maar ben je helemaal in geburgerd dan is er toch niet zo'n verschil. Het leuke van het werk is dat je kunt adviseren. Je leert de smaak van je klan ten kennen. Er komt nu vaak genoeg iemand binnen met de vraag: 'Heb je nog iets leuks voor me?' Die persoonlijke band is het belangrijkst. De echte speciaalzaken zullen overleven. De klanten moeten vooral in deze tijd het gevoel hebben dat als ze twintig gul den uitgeven voor een l.p. ze wel de goeie hebben. Ze gaan dus bewuster inkopen dan drie jaar geleden. Ik kom weieens in platenzaken in grote steden, zoals in de Kalverstraat in Amsterdam. Daar zijn het een soort supermarkten met een juffie bij de kassa. Vraag je haar naar een bepaalde plaat dan vertelt ze bij welke letter je moet kijken. De platenmarkt verarmt daardoor. We hebben de klassieke afde ling de laatste jaren nog meer uitgebreid. Zijn ook lid gewor den van de Nederlandse Klas sieke Vakhandel. Die bestaat uit een geselecteerd aantal handelaren, dat verstand heeft van klassiek en over een goede voorraad beschikt. In de directe omgeving zijn we wat dat betreft eigenlijk de enige. Ook op pop-gebied hebben we een vrij grote sortering, maar niet van die buitenissige din gen. Meer het standaard-pop repertoire. Wordt er gevraagd naar iets exclusiefs dan kunnen we daar sowieso aankomen. Al moeten we daarvoor in het bui tenland zijn. Je ziet wel veel veranderen op muziekgebied. De mensen worden zelfstan diger in hun keuze. Dat begint al bij jonge kinderen. Zo van een jaar of 6, 7. Die komen zelf rustig een plaatje uitzoeken en betalen soms met 100 gulden. De meeste toekomst zit naar mijn idee in de compact-disc. Ongeveer anderhalf jaar gele den zijn we gestart met de ver koop daarvan. Zo'n plaatje wordt afgetast door een laser straal. Het voordeel is dat het plaatje niet kan beschadigen. En de kwaliteit in perfekt. De verkoop ervan gaat nog lang zaam, maar de belangstelling is groeiende. Ook is nog niet alle muziek te krijgen op de compact-disc. Er zijn nu zo'n 1500 titels. Zowel klassiek als populair. Het zal nog wel twin tig jaar duren voordat-ie de grammofoonplaat heeft ver vangen. Maar er zit, naar mijn idee, een grotere toekomst is dan in de cassettebandjes. De kwaliteit is namelijk véél beter. Nu is de compact-disc nog te duur voor het hele jonge pu bliek.' Hans Zeggelaar, buitendienst medewerker: 'Soms kun je een echtscheiding voorkomen door een andere speaker te advi seren.' 'De man met de baard' is Hans. Al elf jaar bij 'De Gouden Snaar' en toch nog maar 29. Bij heel wat klanten heeft hij in de loop der jaren de nieuwe appa ratuur geïnstalleerd. Dat hij daar een vakman in is, is be kend. Minder bekend is zijn hobby: een treinstel dat elek tronisch bestuurd wordt. Met zo'n 300 a 400 meter rails en 29 treinen die erop kunnen lopen. Die hobby is van kindsaf aan gegroeid. Op natuurlijke wijze, zou je kunnen zeggen. Hans houdt niet van boekjes. 'Je haalt bij een eerste storing de apparatuur uit elkaar en dan weet je hoe het werkt. Die bui tendienst is dan ook precies wat ik leuk vind. Verkopen heb ik ook een poosje gedaan en ik moet nog weieens inspringen. Maar dat schuif ik zo ver moge lijk van me af. Ik voel me daar niet zo prettig. Het leuke van de buitendienst is dat je steeds ergens anders mee bezig bent. En dat je het gevoel hebt eigen baas te zijn. Natuurlijk heb je ook weieens lastige mensen. Maar daar heb ik geen moeite mee. Pas nog in Laren. Moest ik de boxen in een kast inbouwen. Als die mensen nu een plaatje willen draaien moeten eerst de kastdeuren open. Door dat installeren kom De vertrouwde winkel waar je overal. Van Soest tot Den de sfeer blijft zoals-ie was: ge- Haag. Want het gekke is dat de zellig en persoonlijk. klanten bij. hun,verhuizing 'De Gouden Snaar'fheenemèri. Ën >l' v je komt dan ook. weieens 5 in rara situaties terecht. Soms kun je een echtscheiding voor komen door een andere spea ker te adviseren. Onlangs stond ik ergens in Huis ter Heide aan te bellen. Iemand van de overkant zwaaide. Ik er naar toe. Ik moest bij hem we zen, zei-ie. Ik breng de televi sie, pak hem uit, vertel hoe-ie werkt. Hij wilde een antenne aan z'n mast hebben. Ik, ver baasd: 'Maar meneer Meeder heeft me dat niet verteld.' Hij, nóg verbaasder: 'Wie is me neer Meeder dan?' Bleek dat hij niets had besteld. Dat hij al leen ook zo'n tv wilde hebben. En dan die mevrouw die na de verhuizing merkte dat haar kleuren t.v. het niet deed. Ze vroeg geschrokken: 'Ze zullen die kleuren toch niet gestolen hebben?Tot m'n werk behoort ook het maken van reportages op video van bruiloften en par tijen. Soms ga ik dan een hele dag mee. En soms alleen naar het gemeentehuis. Vorige week heb ik ook nog een instructie filmpje gemaakt voor het in pakken van operatie-spullen. Ook doe ik de kleine reparaties die bij de mensen thuis kunnen worden verricht.' Siem Zoetebier, service-techni cus: 'Die Meeder doet z'n ui terste best voor z'n klanten. Soms denk ik wel: waar ben je in vredesnaam mee bezig? Dit kostje zoveel geld.' Siem is gek op fouten. In wat voor appararaat ook. Een klein kadootje of een super-de-luxe camera? Hij haalt ze allebei met evenveel liefde uit elkaar als ze niet werken. Dat doet hij al 5 jaar voor 'De Gouden Snaar'. Maar vanaf z'n 15e WO PT !i 1T Tr i houdt hij zich met dit soort re paraties bezig. Nu is hij 36. Dus reken maar uit. En niet alleen in de baas z'n tijd. Ook nog in z'n schaarse uren. Hij studeert nog steeds. Op het ogenblik volgt hij een cursus in hogere elektronica bij de Leidse Onderwijsinstelling. 'Want het is een vak waar je nooit mee kunt ophouden. Ik ben erin ge rold omdat ik zend-amateur was. Dat ben ik nog steeds. Het leuke daarvan is dat je zelf din gen kunt ontwerpen. Je maakt bijvoorbeeld vierde maand-re- flex-verbindingen, waarbij je gebruik maakt van de sterren regens. Op die manier kun je contact leggen met de hele wereld. Jammer dat ik er zo weinig tijd voor heb. Want vaak begin ik 's morgens om 9 uur aan de reparaties en werk ik 's avonds om 11 uur nog. De moeilijke problemen verleg ik naar de avond. De techniek is zo veranderd. Tegenwoordig zit in een gewone platenspeler al een halve computer. Vroeger had iedere radio-zaak twee, drie monteurs. Dat is geen haalbare kaart meer. De loonkosten zijn te hoog. Daardoor komt bij de meeste bedrijven service op de tweede plaats. Meneer Meeder is een apart figuur. Hij doet erg veel voor z'n klanten. Soms kost dat zwaar geld, dan zouden an deren allang afgehaakt heb ben. Ik denk weieenswaar ben je in vredesnaam mee bezig? Dit kost je zoveel geld. Maar hij kijkt naar de toekomst. Hij pept z'n medewerkers ook steeds op. Blijft enthousiast, heeft steeds nieuwe ideeën. Dat blijkt ook wel. Hij breidt z'n zaak uit terwijl andere zaken inkrimpen. Ik vind het wel erg knap als je in deze tijd groter durft te worden. Reparaties aan radio's komen steeds min der voor. Tegenwoordig krijg ik veel meer hi-fi-apparatuur, zoals versterkers, platenspe lers en tuners. Hoé m'n werk plaats eruit ziet? Eén lange werkbank met veel meet apparatuur. En ieder jaar komt daar weer zoveel meetap paratuur bij. Soms breng ik - bijvoorbeeld op zaterdagavond - de apparaten zelf terug naar de klanten. Krijg je een bosje bloemen of wat groenten uit de tuin. Van Turken een zelfge bakken brood. Dan zijn de mensen nog ouderwets-blij. WOENSDAG 20 JUN11984 SOESTER COURANT PAGINA 9

Soester Courant | 1984 | | pagina 9