uiTen t Zwaantje 'Silver Star Videotheek' mikt op breed publiek gehannest Geslaagde vakspecialist bij Nic. van Dam Gemeente Soest nam hartelijk afscheid van taxateur J. A. Westdijk SILVERSTAR VIDEO Chr. Schoolvereniging nam afscheid van 'het verschijnsel Hagens' t vomlerhoogt Rotstuinen in micro-formaat WOENSDAG 27 JUN11984 SOESTER COURANT PAGINA 13 Vanaf morgen geopend in Soest VOOR DAMES EN HEREN orchol aarmode y.iii'.ftcügis effinentv TUIN-ADVIESCENTRUM voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Arie is op vakantie Nu de koude dagen weer voor de deur staan: Gourmetten in het vyeekend voor slechts f 19.50 p.p. zeer uitgebreid met if Slechts de beste kwaliteit r vlees. Raclémakerstraat 2 03463 -1423 376') BD Soesterberg Na drie jaar vak ervaringen en een jaar stevig "blokken" is Carlo van Dinther geslaagd voor het examen "Vakbe kwaamheid voor de detailhandel in Sportartikelen". Een unieke prestatie omdat slechts 40% van zijn medekandi daten geslaagd zijn, waarbij komt dat "U tot de jongsten behoorde. Voor de grondstoffen en artikelenkennis, als mede kennis van de sportbeoefening kreeg hij de eervolle vermelding "Ruim voldoende". Het streven van Nic. van Dam "Vakkennis in huis" heeft dus verder gestalte gekregen. Carlo van Dinther, zelf een aktief voet baller en tennisser heeft zich in een paar jaar opgewerkt tot een voor aanstaand medewerker op de sportaf- deling bij Nic. van Dam met als spe cialisatie "het tennisvak" en de loop/ trimschoen advies afdeling. Hij heeft van zijn vak zijn hobby gemaakt. Samen met Jos Keulers ('n parttime mede werker bij Nic. van Dam) bezocht hij; in Amsterdam "n Internationale in- struktiecursus over loopschoenen. Deze cursus onder leiding van bekende sporters als Gerard Nijboer, Jack Va- lentine, Cor Vriend en Piet van Alphen was gericht op praktijkervaring van de lopers met technische adviezen over maakwijze en vooral pasvorm "Wie welke schoen" van de merken Adidas, Karhu, Nike en Tiger. Het hierover door Keulers en van Din ther geschreven rapport sloeg dermate aan dat dit door Zentra-sport Inter national werd overgenomen en als vak- mstruktie aan hun 200 medewerkers ter hand werd gesteld. Om vooral de technische vernieuwin gen in de sport op de voet te blijven volgen zullen niet alleen van Dinther en Keulers maar het voltallige per soneel van Nic. van Dam in het a.s. najaar cursussen volgen op het gebied van indoorschoenen en wintersport, waardoor vakkundige adviezen ge waarborgd blij ven Eén van de pluspunten van Nic. van Carlo van Dinther. Dam is de persoonlijke benadering, service en know-how in vergelijking met de warenhuizen en andere on persoonlijke winkels. De medewerkers/ sters moeten derhalve all-round en goed geschoold zijn. Een gegeven waarmee ieder klant zijn voordeel kan doen! Diefstal uit auto Een bewoonster van de Van Lennep- laan ontdekte vorige week dat haar auto was opengebroken en dat de da der daarbij haar radiocassettërecor- der en twee luidsprekers had weggeno men. De schade bedraagt 525 gulden. Autoruitje vernield Een bewoonster van de Joh. Poststraat deed vorige week bij de politie aangifte van het feit dat een onbekende dader de ruit van haar auto had ingeslagen. Verder werd er niets vermist. Met een drukbezochte receptie in de kantine van de brandweerkazerne heeft de heer J. A. Westdijk, taxateur-- grondaankoper van de afdeling grond zaken van het bedrijf Gemeentewer ken, vrijdagmiddag j.1. afscheid geno men van de gemeent Soest. De heer Westdijk verlaat de gemeentedienst om medische redenen, na een dienst verband van 15 jaar. De receptie, die geheel plaatsvond volgens het 'lief en leed' - draaiboek dat de heer Westdijk - die jarenlang bij dergelijke evenementen is opgetreden als een bekwaam en nauwgezet cere moniemeester - destijds zelf heeft opge steld, iets waaraan de verschillende sprekers dan ook niet.voorbij konden gaan. De huidige ceremoniemeester, de heer A. D. Verstoep, herinnerde er al aan in zijn welkomstwoord tot de fa milie Westdijk en de talrijke genodig-- den, onder wie de wethouders Menne en Oudemans, de oud-wethouders Hoekstra en mevrouw Walter-Van der Togt, enkele (oud) - raadsleden en een flink aantal directe of indirecte colle ga's van de heer Westdijk. Als eerste spreker voerde wethouder drs. J. L. Menne, in wiens portefeuille de grondzaken zitten, het woprd. Hij schetste in korte woorden de loopbaan van de heer Westdijk, die op 1 juli 1969 in dienst van de gemeente Soest trad (waar hij overigens in eerste instantie gesolliciteerd had naar een functie op de secretarie). Door zijn achtergrond en vaardigheden achtte men hem ech ter bij uitstek geschikt voor een functie bij grondzaken. 'U maakte uw start hier in een goede tijd', aldus de heer Menne, 'toen Soest nog helemaal in opbouw was. Helaas vielen negen jaar later alle grote plan nen van destijds in duigen. Het was juist uw afdeling die als eerste moest beginnen met de afbouw, later gevolgd door de andere sectoren. In uw functie hebt u aan den lijve ondervonden dat het niet allemaal rozegeur en mane schijn meer kon zijn, vooral toen u het onroerend goed dat u in een eerder sta dium had aangekocht weer moest gaan verkopen." De wethouder prees de heer Westdijk vooral om zijn belangrijke rol in het be geleiden en verzorgen van de verschil lende festiviteiten en zaken van sociale aard bij de gemeente, een taak die hij met accuratesse had vervuld, zoals bleek uit enkele passages uit het 'lief en leed' - draaiboek die de wethouder citeerde. Hij bood de heer Westdijk na mens het gemeentebestuur een koffer en een leefnet aan. Ir. S. H. Brunekreef, directeur van Ge meentewerken, had met het oog op het afscheid van de heer Westdijk diens dossier eens goed doorgenomen. 'Meestal is dat niet zo aantrekkelijk, maar nu heb ik dat toch met veel ple zier gedaan,' aldus de heer Brune kreef, die een overzichtje met eigen schappen van de heer Westdijk, opge steld in zijn vorige woonplaats Almelo, had ontdekt, waarin hij o.m. werd om schreven als iemand met veel inzicht, vriendelijk van aard, vasthoudend en ambitieus, maar vooral als een "pret tige ambtenaar met grote ijver.' De heer Brunekreef wist daar uit eigen waarneming nog een en ander aan toe te voegen, zoals een bijzonder fraai handschrift en de bijzondere gave om zich bemind te maken, vooral bij de da mes. In zijn werk werd de heer Westdijk ge confronteerd met uitersten, aldus de directeur. 'Nadat er eerst veel grond en gebouwen waren verworven trad een periode van politieke onduidelijk heid in, waarna het roer omging en uit eindelijk het gehele grondbedrijf moest worden gesaneerd. In drie jaar tijds moest u alles weer verkopen, een operatie die uitstekend is geslaagd, maar die u bepaald niet onberoerd heeft gelaten.' De heer Brunekreef wees in dat verband ook op de gezond heidsproblemen van de heer Westdijk, die tot zijn afscheid hebben geleid. 'We zullen u missen,' aldus de directeur, 'vooral ook de geur van uw kwaliteits sigaar.' Hij overhandigde de heer Westdijk een koffer en een tennisrac ket. Chef grondzaken A. Portengen stond in zijn toespraak stil bij de problemen die soms met de aankoop van onroerend goed gepaard gingen. 'Ik heb diep res pect voor de wijze waarop uw uw 'slachtoffers' tegemoet traci, want dat was bepaald geen sinecure. U bent in de woongebieden Klaarwater en Over- hees min of meer een pionier geweest, waar u vaak werd geconfronteerd met trieste achtergronden. In uw functie hebt u een wezenlijke bijdrage gele verd aan de ontwikkeling van Soest tot wat het nu is. Toen het grondbedrijf in elkaar klapte was dat voor u moeilijk te verwerken, maar ondanks uw ziekte hebt u het voortreffelijk gedaan, met de discipline die bij een goede ambte naar past," aldus de heer Portengen, die er nog op wees dat de heer Westdijk beschikte over een grote mate van tact. Hij bood hem een enorme hengel aan. alsmede een "opkikkertje" voor tijdens het vissen. De heer A. Oosthoek, tweede voorzitter van de personeelsvereniging, bood de heer Westdijk het gratis lidmaatschap aan. Hij herinnerde eraan dat de schei dende collega altijd een trouw bezoe ker van de aktiviteiten was geweest en overhandigde hem een fraaie luchtfoto van de Ossendamweg en omgeving, waar de heer en mevrouw Westijk wo nen, en een bloemstukje. De heer H. Linskens, administrateur van het grondbedrijf, wees op de 'tita nenstrijd' die de heer Westdijk had ge voerd bij het tot stand brengen van de registratie van de gemeentelijke gron den, zowel wij de aankoop als bij de af stoot ervan. "Eigenlijk weet niemand welke ongelooflijke taak u daarin hebt verricht," aldus de heer Linskens Namens andere medewerkers voerde de heer H. Reumerman het woord. Hij refereerde vooral aan de voortreffe lijke wijze waarop de heer Westdijk zijn taak als ceremoniemeester had verricht, waarna de heer Verstoep, in die functie de opvolger van de heer Westdijk, nog een aantal hartelijke woorden sprak. De heer Westdijk had gewerkt volgens de zinspreuk 'Indien 't gemeen u roept, bezorg het als uw eigen', aldus de heer Verstoep. Bij de kritiek, die er ook wel eens was ge weest, mocht de heer Westdijk beden ken dat het nooit de slechtste vruchten zijn, waaraan de wespen knagen. 'U was een goed collega, vooral in de per soonlijke sfeer, die anderen hulp bood en gemakkelijk liet delen in zijn eigen geluk.' Hij haalde o.m. herinneringen op aan de activiteiten van de heer Westdijk op kerkelijk terrein, de stich ting Beatrix en het Oranje Comité, en het feit dat hij door de veiligheids dienst van het Paleis eens was aange houden, omdat hij foto's maakte van de villa's waarin deze dienst was gehuis vest. Ook roemde hij de activiteiten van de heer Westdijk als reisleider. Hij overhandigde de scheidende collega een aantal vissnoeren en een 'kikker tje.' In zijn slotwoord sprak de heer West dijk woorden van erkentelijkheid voor de goede woorden en het medeleven, tijdens zijn ziekte betoond. Hij herin nerde eraan dat zijn pad in de afgelo pen 15 jaar inderdaad niet over rozen was gegaan en wees erop dat de grond aankopen destijds in de gemeenteraad als hamerstukken werden behandeld. 'Van uiterst links tot uiterst rechts waren er geen bezwaren. Iedereen wist dat er een stadscentrum in Soest zou komenDat de plannen tenslotte toch niet doorgingen was volgens de heer Westdijk te wijten aan het ongeloof lijke feit "dat één man 4000 mensen wist op te jutten om bezwaren in te die nen.' Hij sprak vooral zijn dank uit aan de Soester bevolking die veel begrip han getoond, al was hij in de pers ook wel Felicitaties van de heer Portengen voor de heer en mevrouw Westdijk. eens afschilderd als de 'dreigende ont- eigenaar'. De heer Westdijk bewaart naast onaangename ook zeer leuke herinneringen, en neemt zich voor ze nog eens in een boek vast te leggen. Na afloop van het' officiële gedeelte maakten veel aanwezigen gebruik van de mogelijkheid om persoonlijk af scheid van de heer Westdijk te nemen. Restaurant ^uarth Allround in alles! Prlnc Hond Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Vanaf morgenochtend 11.00 uur is Soest een nieuwe videotheek rijker. Het is de "Silver Star Videotheek" van de jonge Soester Theo Voorbij (24) en de zaak is gevestigd aan de Dillenhurg- laan 2, op de eerste etage van "Van Weedestaete", het gebouw op de hoek van de Van Weedestraat waarin ook de nieuwste vestiging van Jac. Her mans' Prijs-Slag is ondergebracht. De nieuwe videotheek is bereikbaar via een trap, zowel van de zijde van de Dillenburglaan als van de an Weedestraat. De "Silver Star Videotheek" biedt de huurders van videobanden - een snel groeiend aantal Nederlanders, ook in Soest, beschikt over een videorecorder - een keuze uit 500 verschillende film titels, uitgebracht in alle drie de be kende systemen: WC (van Philips», VHS en Betamax. "Het zijn zonder uit zondering goede titels, met een uitste kende technische kwaliteit", aldus Theo Voorbij. "Als je een videotheek begint, moet je het vanaf het begin ook goed aanpakken",- vindt hij. Belang rijk is volgens Theo Voorbij ook dat een videotheek de klanten een goede service biedt. "Als je films verhuurt moet je niet met je mond vol tanden staan, maar er ook iets over kunnen vertellen. Je moet de mensen goed kunnen voorlichten." 400 toppers Van de 500 videofilms die vanat mor gen bij "Silver Star" over de toonbank kunnen gaan zijn er zeker zo'n 400 ech te "toppers", aldus Theo. "Ik begin niet met troep of met plankenvullers. Zo is er een uitstekende boterham in te verdienen, ondanks het feit dat je hoge investeringen moet doen." Over de keuze van de titels merkt hij op: "Wat het publiek wil, dat is uiteraard het belangrijkste." De belangstelling gaat voornamelijk uit naar actiefilms, bijvoorbeeld James Bond-films, maar er zijn ook romantische rolprenten en avonturenfilms, ook westerns en oorlogsfilms. "Wat de mensen willen zien mogen ze zelf weten. Ik oefen geen censuur uit, al peepi ik ook niet alle films. Er zijri wefbëpaalde grenzen die ik wil handhaven." Naast de films voor volwassenen zijn er in de video theek ook een flink aantal kinderfilms verkrijgbaar, o.m. tekenfilms. Het is de bedoeling dat dit aantal in de toe komst nog een flinke uitbreiding onder gaat. Behalve de videofilms is het bij "Sil ver Star" ook mogelijk een video recorder te huren. "Daar heb ik de zgn. 'moviebox' voor, die in een klein koffertje is opgeborgen. Theo Voorbij is ervan overtuigd dat er een ruime markt is voor zijn video theek. "Ja absoluut. Onderzoek heeft uitgewezen dat er op 10.000 inwoners al een rendabele videotheek gevestigd kan worden." Ten overvloede merkt hij op dat hij zich uitsluitend met de verhuur van legale banden zal bezig houden. "Ille gale banden hebben altijd een veel slechtere kwaliteit; die worden ge woon op huis-, tuin- en keukenrecor ders gekopieerd, van een bestaande band. Bovendien worden er geen auteurs rechten op betaald. Het is wel een goedkope manier snel rijk te worden, maar het wordt de laatste tijd goed aangepakt." Recent Theo is van plan zoveel mogelijk te investeren in zo recent mogelijke ti- "Maar er zijn natuurlijk ook 'ever- tels. greens' als Ben Hur, om maar een voorbeeld te noemen. Voor het checken van de banden maakt hij gebruikt van recorders, die hem geleverd zijn door de bekende video shop van de Gouden Snaar. Ook komen er monitoren in de zaak te staan, waar op de huurders een stukje van de band kunnen afspelen, om te zien of de film hun wel aanstaat. De verhuur vindt plaats voor één dag of voor drie dagen. "In Soest hoef je een band toch geen hele week te hou den, en bovendien hoeft een volgende huurder dan ook geen week op de band te wachten. Drie banden voor drie dagen kost 20 gulden, vertelt hij. Als daar een zgn. "stertitel" bij is komt er een toeslag op van 2,50 per band. Drie banden voor één dag kost 15 gulden. Eén band voor één dag kost 6 gulden en een band voor drie dagen 7,50 gulden. De toeslag voor een "ster- titel" voor een dag is 1,50 gulden. Theo heeft al een ruime ervaring ach ter de rug. Gedurende meer dan drie jaar werkte hij op de foto- en film afdeling van Vroom en Dreesmann, o.a. in Amersfoort. Hij is nog bezig met het behalen van het Middenstands diploma en zijn vader, de heer C. Th. Voorbij, treedt op als zijn zakelijk ad viseur. Pasje De administratie van de "Silver Star Videotheek" loopt over de computer, vertelt Theo verder. De leden krijgen een pasje met een nummer, en moeten zich bij hun eerste bezoek kunnen legitimeren. "Er wordt veel gestolen", legt hij uit, "maar ik wil liever geen borg vragen van de klanten, en daarom gebruik ik dit systeem." Overigens heeft hij een aantrekkelijk aanbod voor de toekomstige huurders: Via een stem pelkaart krijgen ze, na 24 banden ge huurd te hebben, recht op een gratis videoband, die ze een week mogen houden. De openingstijden van de "Silver Star Videotheek" zijn als volgt: Alle werk dagen van 11.00 tot 17.00 uursen van 18.30 tot 20.00 uur (op koopavond tot 21.00 uur). Op zaterdag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Bromfietser na achter volging aangehouden Maandagmorgen in alle vroegte ont dekte de politie op de Vondellaan een bromfietser, die met zeer hoge snel heid over de rijbaan reed en geen ver zekeringsplaatje op zijn voertuig had. De politie zette de achtervolging in over de Ossendamweg en de Nieuwe- weg, waar de jongeman keerde en hard terugreed. De politie kon hem na eniee tijd toch aanhouden, toen hij een inrit van de Nieuweweg inreed en via het tuin poortje trachtte te vluchten. Het bleek een 18-jarige scholier uit Amersfoort te zijn. De brommer werd voor technisch onderzoek in beslag genomen. De jon geman kreeg diverse processen-ver baal. Hoe laanger ik aal daat gedoe met de bezuniginge leest, hoe mingder ik t'r vaan snaapt en ik doch daa'k daan niet de enigste Soesder waas, die doar meujte mee het. Veurige keer sting d'r in de Soesder waat over "haar de" bezuniginge. Waat of daat noeng weer is, doar hek geejn weet vaan, moar ik vin ut wel un haalluf zaachte gaang vaan zoake, ak ut zo moar us zeige zaal. Ik wouw ut eerst hebbe over "gezwaam", moar daat von'k toch wei un bietje kraas 'ezeid, doarom schrief ik ut moar. Daa's niet zo aarg, moar 't is wel ut zellufde. De road is moar an 't spitte. Ze wille met aalle geweld ut eejne gaat mettut aangdere stoppe. En intusse ben'k t'r nog nooit aachter of ze noeng bezunige om te investere of daazze niet inves- tere om te bezunige. Is de Eem d'r om ut woater te ioate strome, of is ut woa- ter d'r om de Eem te Ioate strome? En iedere keer komt de A.T.B. d'r weer an te paas. Bie ut spoor is daat Auto matisch Trein Beïnvloeding. Op Soest betekent daat Aaiternoatieve Tel Be weging, waant ze legge aalsmoar te tellen met inkomste en uutgoave die d'r wel of niet benne. En as ze daan heulemoal niks meer kenne vingde wil le ze de toeriste goan uutmelke met un belaasting. Moar om te melke mojje wel un koei hebbe! En om te laache mojje op Soest weze. De weistaandskommissie maag wel blieve, moar ze maagge niks doen. Ze zijn d'r wel, moar je ziet ze niet. Roai roai, wie benne daat? Ze zitte in un gaat vaan twee ton. Mojje niet meteejn goan kieke, moar ze zit te plaanne te beroame hoe of die kuul weer dicht te kriege is. Die krieje nooit vol, aal doe je nog zoveul anvullende veurstelle, zo as ze... aalweer vaan plaan benne om te doen! In oktober komt ut College vaan B. en W. daan weer androage met un plaan om vier ton te bezunige, moar daan neme ze de haarde bezuniginge weer terug. En die ben d'r ok niet. Is daat noeng gezwaam of niet? Ajje ut ken volge, bejje knaapper daan ik en daat vin'k ok weer best. Je het aaltied boas bove boas en un laantoarnpoal is ok van iesder. En noeng schei ik d'r meej uut. Ik kaan d'r niet laangder teuge. Veurdaa'k t'r vaan in de waar roakt, goa ik eerst moar us un poar weke met de vrouw op vaakkaansie. Oarie Waandeloar zaal daan omtrent wel weer terug kom- me. Loat die ut moar us uutpluze. Ajje ut ming vroagt, daan mok zegge, daa'k in de buurt blieft. As 't nodig is kaan'k daan meteejn ingriepe. Moar ik wil in de vaakkaansie niks hore over bezuniginge, waant wullie hebbe aal bezunigd om uut te ge\e. En ik goat vaast niet niks uutgeve om te bezunige. De maazzel, tot voortemee. Hannes v.d. Neng 'Ik heb in Soest alleen maar vrienden gemaakt,' zei de heer H. Hagens vorige week in zijn dankwoord op de receptie in De Rank, hem aangeboden in ver band met zijn afscheid als administra teur van de christelijke scholenver eniging in Soest. Tot de bestuursleden zei hij: 'Zijn er bijzondere dingen, m'n telefoonnummer kennen jullie. Ais er gebeld wordt: Hagens komt! De heer Hagens, afkomstig uit Amers foort. is ruim veertien jaar in dienst ge weest van het Prot.-Chr. Onderwijs (PCOin Soest. Zijn taak wordt nu vol ledig overgenomen" door de in Amers foort gevestigde Stichting Dienstver lening Christelijk Onderwijs, waarbij hij sinds 1 januari 1983 in dienst was. De heer F. Knol, voorzitter van het PCO in Soest, feliciteerde de heer Ha gens met het feit dat hij eruit stapt nu hij nog vitaal en gezond is. Als boek houder van een bedrijf in Amersfoort kreeg hij eens een controleur van be lastingen op bezoek. Er ontstond een diepgaand meningsverschil over één van de door de heer Hagens geboekte posten. Hij kreeg uiteindelijk het gelijk aan zijn kant. Het wa<s dezelfde belas tingcontroleur die hem vroeg admini strateur van het PCO in Soest te wor den. Hij heeft zijn werk daar op voor treffelijke wijze gedaan, aldus de heer Knol. Het kwam zelfs voor dat mensen die geacht konden worden veel beter op de hoogte te zijn, bij de heer Hagens kwamen om uitleg te vragen over bij voorbeeld nieuwe regelingen. Studen ten kwamen onder leiding van een be lastingambtenaar bij de heer Hagens om diens administratie te bekijken, een bewijs dat u als voorbeeld werd gesteld.' Na een bewogen periode bin nen het PCO kwam er eind vorig jaar Namens het gemeentebestuur wenste onderwijs-wethouder Menne de heer Hagens geluk. een nieuw bestuur 'een Jan. Piet en Klaas-bestuur' zoals de heer Hagens het noemt omdat men elkaar bij de voornaam noemt, onder de leiding van de heer Knol. Hij heeft in de tijd dat hij met de heer Hagens te maken had maar één fout van hem ontdekt: de ak te van zijn ontslag is verkeerd geda teerd. namelijk maart 1983! De heer Knol bood de heer Hagens als dank een envelop aan met een bedrag dat besteed kan worden voor de aan schaf van video-apparatuur. Ook een envelop kreeg de scheidende admini strateur van de heer B. Weistra die sprak namens het onderwijzend perso neel. Hij beschreef 'het verschijnsel Hagens' als een geliefd, gewaardeerd en gezellig iemand. Geen kille, zake lijke boekhouder, wel iemand van de oude stempel hoewel hij met de moder ne apparatuur best kon omgaan. Naar zijn vermoeden staat de 'H' van zijn voornaam voor 'heer' van stand en voor hartelijkheid. 'U had een warm hart voor iedereen. De derde envelop kreeg de heer Ha gens van de heer B. W. Baan van de Stichting in Amersfoort die de admini stratie van de Soester scholenver eniging overneemt. Hij gaf de heer Ha gens een schouderklopje en noemde hem een goede collega. Daarna kregen de talrijke bezoekers gelegenheid de heer Hagens de hand te drukken. Ze lieten dit meestal van een persoonlijk geschenk vergezeld gaan. Onder de bezoekers waren wethouder drs. J. L. Menne en oud-wethouder D. Hoekstra. Net een haartje beter BEETZLAAN 74 DORPSSTRAAT 54 TEL. 02155-13990 TEL 03418-57485 PUTTEN Steen hoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten In gestolen auto onder invloed gereden Op het Nassauplantsoen hield de politie in het afgelopen weekeinde de 19-jarige bestuurder van een auto uit Amers foort aan, die zich aan controle tracht te te onttrekken door zijn lichten te do ven. Toch werd de man aan de blaas- proef onderworpen. Hij kreeg naar aan leiding daarvan een rijverbod en een pro ces-verbaal. Bij onderzoek bleek het kentekenbewijs van de auto op naam van iemand anders te staan. Gevraagd naar een verklaring antwoordde de jongeman dat hij de wagen zojuist van de vorige eigenaar had gekocht, voor een bedrag van 850 gulden. Diepgaan der onderzoek van de politie bracht echter aan het licht dat de wagen was gestolen in Harskamp, waar hij op een camping geparkeerd stond. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Veel tuinliefhebbers zouden eigenlijk best wel een rotstuin willen aanleggen, maar komen er door ge brek aan kennis niet toe. De onbekendheid met za ken als de ideale grond, het te gebruiken rotsma teriaal en natuurlijk de rotsbeplanting, is er meestal oorzaak van, dat de tuin niet omgetoverd wordt in een omgeving waarin alpine-planten goed tot hun recht komen. Jammer, maar heel begrijpelijk, want een echte goed aangelegde rotstuin kost vrij veel aandacht en geld. Een heel leuke oplossing voor dit probleem is het aanleggen van één of meerdere mini-rotstuintjes in bakken of schalen, een bezigheid die bij de echte liefhebbers uit kan groeien tot een echte tuinhobby. De mini-rotstuin is trouwens niet alleen de oplossing voor tuinbezitters die een complete rotstuin niet aandurven, ook balkontuinders kunnen zich op deze manier naar hartelust uitleven. Erg belangrijk is de keuze van de te gebruiken bak of schaal, voordat we een tuintje gaan aanleggen. Meest ideaal is een mooie doelmatige bak in een neutrale kleur, vier kant, rechthoekig of rond van vorm. Oude uit steen gehouwen watertroggen zijn ideaal, maar zijn prak tisch niet meer verkrijgbaar. Tegenwoordig zijn er betonnen vazen en bakken in de handel maar ook as- best-cement en kunststof bakken voldoen prima, zelfs van hout kunnen we wel iets fabriceren, dat uit drukgeïmpregneerd materiaal vervaardigd jaren meegaat. Wat we ook voor bak of schaal gebruiken, deze mag nooit overheersend zijn. De planten en de bak moeten een rustig geheel vormen, dus geen felgekleurde glanzende bakken, maar dof en neutraal van kleur. Voor we de bak van onze keuze gaan vullen moeten we zorgen voor een goede drainage, hetgeen bij rots- planten van levensbelang is, want niets is voor der gelijke planten slechter dan water, dat in de bak of schaal blijft staan. Op het diepste punt maken we enkele gaatjes afge dekt met een flinke potscherf, hierover komt een drainagelaag van kleikorrels afgedekt met een fijn laagje grind om het dichtslibben van de korrellaag met aarde te voorkomen-. Hierop brengen we de laag teelaarde aan die voor de ene helft uit de gewone potgrond mag bestaan en voor de andere helft uit grof zand of steensplit. Kleine en ook wat grotere stenen zijn voor het aan leggen van een rotstuintje uit praktische en esthe tische overweging ontontbeerlijk. Het is niet de be doeling dat we hele steenbergen gaan creeëren; er geldt weer hetzelfde als bij de schaal: de stenen mogen niet overheersen door kleur of omvang maar in goede harmonie samengaan met de beplanting. Wat de te gebruiken steensoort betreft zijn er /di verse mogelijkheden. Op de tuincentra vinden we materiaal als lavasteen, zwerfkeien en morane- keien, die voor dit doel uitstekend geschikt zijn. De steen in de mini-rotstuin geeft niet alleen een leuke uiterlijke combinatie met rotsplanten, maar de grond onder de stenen blijft langer vochtig en koel, hetgeen ideaal is voor planten uit het hooggebergte. Iets wat niet mooi is, zelfs tegennatuurlijk is het toepassen van verschillende steensoorten in een schaal. Volgende week bespreken we de moge lijkheden van beplanting.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13