9 VAN DAM wp VM Gemeenteraad akkoord met bezuinigingen voor bijna twee miljoen gulden tot 1987 NiSi Rioolstelsel Soest is toe aan grondige reiniging en inspectie Familie Zwaan op stap. Wethouder Plomp opende vorig jaar illegale buitenbar Eekhoorn huizenkrant Haal'm! x zogezien Examen HH 'Zorgelijke ontwikkelingen' TELETRONIC NEDERLANDbv ('iBqittiquc JErntótine') Soester Rob van der Gaast wordt directeur Bron- nenbad (JIDSINGEL aan DE Z1 Peters bv /K door Gerant Paul FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. Verse worst Hollandse bloemkool roomboter STUNTRECLAME Runderriblappen 500gram8.00 Varkenslappen Mager, 500 gram 6?° Samen 14?° Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen HONSBERGEN WORTELEN Honsbergen WOENSDAG 27 JUN11984 62e JAARGANG NO. 44 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Abonnement per halfjaar I 12. Buiten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opl. 8950 Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG In zijn vergadering van vorige week donderdag, die ruim drie uur in beslag nam, heeft de gemeenteraad van Soest zich vrijwel unaniem akkoord ver klaard met de bezuinigingsvoorstel len die het College van Burgemeester en Wethouders had ingediend, inclu sief de recente wijzigingen op de voor stellen. Dat houdt in dat er op de ge meentelijke uitgaven in de komende jaren ongeveer twee miljoen gulden bezuinigd gaat worden: 1.331.361 in 1985. 553.318 in 1986 en 64.677 in 1987. De raad stemde tevens in met het aan houden van de voorstellen voor het verhogen van de inkomsten (tarieven en belastingen) en het tot september uitstellen van een besluit over de inves teringen, alsmede het naar oktober vooruitschuiven van een beslissing over de bezuinigingen in de welzijns sector. Vooral van de linkerzijde was er nogal wat kritiek. Met name Adriaan Pothui zen stoorde zich aan het gewijzigde voorstel en zag liever dat het oorspron kelijk voorstel zou worden aanvaard. Aan het einde van de vergadering trok hij zijn voorstel echter in, omdat er toch geen steun voor te vinden was. De problemen rond de welzijnssector lagen de grote fracties van VVD en CDA duidelijk het zwaarst op de maag, maar ook het feit dat nu slechts onge veer de helft van de voorgenomen be zuinigingen was gehaald zat verschil lende fracties bepaald niet lekker. Bij lange na niet Bert Krijger (VVD) zei het aldus: "Wij moeten tot onze spijt vaststellen dat de oorspronkelijke opdracht om 3,3 miljoen te bezuinigen bij lange na niet is uitgevoerd. De VVD staat erop dat de bezuinigingen worden gevonden. Daarna is pas te praten over even tueel nodige lastenverhogingen, waar bij het College-programma leidraad is. Onder geen beding willen wij dat de in woners worden geconfronteerd met een lastenverhoging omaai'er onvol doende is bezuinigd. Dan gaat iedereen de boot in, omdat er sectoren onvol doende solidair zijn!" Krijger be steedde veel aandacht aan de proble men bij Welzijn. C. Verheus (CDA) betoogde dat men met de opdracht om 3,3 miljoen te be zuinigen het College niet in een al te nauw zittend keurslijf had willen per sen, maar dat hij het niet halen van de taakstelling toch betreurde. Hij had intussen wel een afgerond voorstel over de Sportstichting verwacht en in formeerde tevens naar resultaten van het onderzoek van het bureau Beren schot. Niet alles wat het College "hard" noemde wilde hij als zodanig beschou wen. Met name legde hij de vinger bij het feit dat de hogere rijksuitkering voor de politie min of meer wordt ge presenteerd als een bezuiniging. Geen koppeling Verder stipuleerde Verheus dat het CDA geen automatische koppeling wil tussen bezuinigen enerzijds en investeren anderzijds. "Bezuinigingen zijn een middel tot het saneren van de gemeentelijke financiële huishouding. Eerst zullen de bezuinigingen hard gemaakt moeten worden." In dat ver band hekelde hij de voornemens om nieuwe investeringen te doen ten be hoeve van de vervanging van een uitrukauto van de brandweer, de ver betering van de toegangsweg tot het Soester Natuurbad, voor een wijk- voorziening in het Smitsveen en voor al de bouw van een nieuw gemeentehuis. Wel koppeling Raymond van Gelder (PvdA) consta teerde met enige vreugde dat de huidi ge aanpak inderdaad heeft geleid tot een althans behoorlijk niveau van be zuinigingen. Wel wees hij op het risico van de loskoppeling van bezuinigingen enerzijds en investeringen anderzijds en drong hij erop aan alvast aan te geven welke investeringen momenteel Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, tRj, voor wonen in de groene zone. niet aanvaardbaar worden geacht. Verder stelde hij vast dat er bij politie en brandweer nauwelijks was bezui nigd en dat gemeentewerken drie ton is achtergebleven bij de voorgenomen bezuinigingen. Al met al beoordeelde hij het eindresultaat als positief, al gaf hij wel een opsomming van inves teringen waar de PvdA zich tegen zal verzetten: de automatisering van de afdeling bevolking, de bouw van een nieuw gemeentehuis, de tweede uitruk auto voor de brandweer, reconstructie van Lange- en Korte Brinkweg, Eigen domweg, Heuvelweg en Kolonieweg, en uitbreiding van sportvelden en verbetering van de toegangsweg naar het Natuurbad. Knieval Adriaan Pothuizen (D'66) verklaarde zich onomwonden tegen de wijzigingen die het College nog onlangs in het voor stel had aangebracht, '"s Heren wegen zijn wonderbaar, maar de omwegen van de collegeleden zijn dat niet min der. De deplorabele situatie van de gemeentefinanciën is niet wezenlijk veranderd; de noodzaak om 3,3 mil joen te bezuinigen is onverminderd aanwezig." Ook de noodzaak van in vesteringen is blijven bestaan, bena drukte hij. "Zelfs als je geen raads lid bent, maar gewoon Soester burger, voel je die behoefte met de maand manifester worden." Voor de wijzi gingen had hij dan ook geen andere dan opportunistische motieven ont dekt 'Uw College heeft een zwaai van jewelste gemaakt, waarvan ik ver moed dat die tegelijk een knieval is voor WD en CDA." Hij hekelde vooral het feit dat CDA en VVD eerst zo sterk hadden aangedrongen op een sterke relatie tussen investeringen en bezuinigingen, een koppeling die zij nu met het grootste gemak weer lieten vallen." Hij schetste de recente be sluitvorming als een "voor nagenoeg iedereen obscure", en het resultaat is een slap aftreksel van een goed voor stel, met het vooruitzicht dat er nog op z'n minst vier maanden moet wor den doorgemodderd. "Voor dit soort wankelmoedig bestuur schaam ik mij. De politiek in deze gemeente maakt vandaag een slechte beurt." Klucht Jan Visser (Prog. Soest) had de laatste dagen diep nagedacht of hij toch nog iets positiefs kon zeggen over het voor stel. "Maar ik kan werkelijk geen en kel woord van waardering vinden en over mijn lippen krijgen voor deze klucht. Elke visie ontbreekt, het col lege vormt geen eenheid en zaait met onsamenhangende raadsstukken on rust onder burgers, ambtenaren en in stellingen. Uw beleid - dat geen beleid is - demotiveert en frustreert. Sommi gen weten niet waarvoor zij moeten inleveren en anderen begrijpen werke lijk niet waarmee u eigenlijk bezig bent." Visser verklaarde zich alleen akkoord met de bezuinigingen voor 1985. Hij hekelde verder het voorstel om de post van het gasbedrijf niet meer door de PTT maar door ambte naren in hun vrije tijd te laten bezor gen: "een a-liberale maatregel van het jaar nul" en het "sponsoren" van de Thunderbirdshow kosten voor de politie 3.254,75) en de Open Dag op de Vliegbasis, die de politie aan overuren 8.812,50 gaat kosten. "U probeert de CDA-kool en de VVD- geit te sparen en durft niet echt te be zuinigen op de sport, op de Borg, op de Turf, op het schoolzwemmen, op het Natuurbad. Maar u probeert wél, tégen de afspraken in, te bezuinigen door de burgers op te zadelen met verhoging van de gemeentelijke belastingen! U houdt die maatregelen aan, wij wij zen ze af!" Hij diende vervolgens een motie in om alleen voor 1985 besluiten te nemen, die echter door geen van de andere raadsleden werd ondersteund. Teleurgesteld J. van Garderen (SGP/RPF/GPV) constateerde dat het in Soest een zui nige boel was en dat regeren wel voor uitzien, maar niet vooruitschuiven is. Hij toonde zich teleurgesteld over de wijze waarop het alternatieve dek kingsplan van zijn fractie door het Col lege was behandeld, al kon hij zich in de voorstellen van het College wel in grote lijnen vinden. Hij drong aan op duidelijk inzicht in kosten en baten van verschillende investeringen en be pleitte de instelling van een werkgroep die jaarlijks de bezuinigingen door ef- ficiëny-maatregelen naar voren brengt. De raad volgde Van Garderen in zijn opmerkingen, zodat het College bij monde van wethouder Menne toe zegde de alternatieve voorstellen van de eenmansfractie alsnog "mee te nemen". Luisteren In zijn beantwoording ging burge meester Scholten o.m. in op de kritiek dat er bij de politie niet bezuinigd is. "Toch is er sprake van een beperking van de gemeentelijke bedrage." De burgemeester wees er verder op dat de bevolking niet wil dat er verder op de politie wordt beknibbeld. "Legt u uw oor maar eens goed te luisteren", hield hij de raadsleden voor. Hij constateer de met vreugde dat de politiezorg op peil bleef, al was dat dan ook voor namelijk te danken aan de minister van Binnenlandse Zaken. Hij ontraad de de voorstellen van Pothuizen en Vis ser. Financiën-wethouder drs. J. Menne ging tenslotte nog in op de financieel-tech- nisrhe opmerkingen van de raad. Hij merkte daarbij op dat verschillende fracties koppeling van investeringen en bezuinigingen bepleitten, anderen daarentegen juist een ontkoppeling. "Welnu", aldus de wethouder, "het lijkt een ontkoppeling, maar dat is het niet." In september worden de zachte be zuinigingen hard gemaakt, zodat er weer ruimte komt voor investeringen, aldus de heer Menne. "We hebben de relatie daartussen niet losgelaten en niet alles in enkele dagen overboord gegooid. We hebben wél water in de wijn gedaan." De raad ging verder akkoord met alle begeleidende voorstellen, zoals het verminderen van de welstandscom missie met één deskundig lid, het hand haven van de milieu-commissie, waar bij de werkzaamheden aan het milieu beleidsplan worden stopgezet (Visser en Pothuizen waren daar tegen), de handhaving van de zöneverordening Hinderwet en afwijzing van het voorstel van Jan Visser, dat een goed kopere opzet van het schoolzwemmen bepleitte. Tijdens schoonmaakwerkzaamheden aan een deel van het rioolstelsel in Soest (in totaal 160 kilometer lang!) zijn onlangs grote hoeveelheden grind uit de wanden van de betonbuizen ge signaleerd. Gezien deze toch wel zor gelijke ontwikkelingen zal de totale conditie van het rioolstelsel gecon troleerd moeten worden en het reste rende deel op korte termijn moeten worden schoongemaakt. Een groot deel van het stelsel is inmiddels ouder dan 20 jaar, maar naast de leeftijd bepaalt ook een aantal andere factoren de levensduur van het riool, zoals de kwaliteit van de gebruikte mate rialen, de stroming en de agressiviteit van het grondwater en chemische re acties in het stelsel. Deze factoren kunnen een aantasting van het stel sel teweeg brengen die van buitenaf niet is vast te stellen. Burgemeester en wethouders van TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. ƒ30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155 18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Soest laten dit weten aan de gemeen teraad, waarbij het voorstel wordt ge daan een krediet van 80.000 gulden te bestemmen voor de reiniging van het resterende deel en voor een voor onderzoek. Voor het daarop (mis schien) volgende totale onderzoek zal nog eens een bedrag van 80.000 gul den gevonden moeten worden. De kwestie komt met spoed in behan deling tijdens een extra-vergadering van de commissies Bedrijven en Fi nanciën, donderdagavond a.s., vóór de gemeenteraadsvergadering die gehouden wordt in de kantine van de Brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. Video Na het vooronderzoek worden de ver moedelijke "probleemriolen" op korte termijn onderworpen aan een inwendige inspectie op schades als verzakkingen, scjrerren, -aantastingen en wortelgroei. Dat gebeurt met be hulp van een televisiecamera, die een en ander op videoband vastlegt. "Het is te hopen", aldus B. en W., "dat het onderzoek niet uitwijst dat nog meer rioleringswerken moeten worden uitgevoerd dan al zijn opgenomen in de investeringslijst." Op grond van het onderzoek zal wel bepaald kunnen worden of in een later stadium een totale inspectie - in volle omvang - moet plaatsvinden. "Het is derhalve uitermate belangrijk het resterende gedeelte te laten reinigen en het voor onderzoek te laten uitvoeren", laat het College weten. De kosten zullen minder zijn omdat nu nog met de werkzaamheden kan worden doorgegaan. Als er gewacht wordt tot de herfst moet gerekend wor den op 10.000 gulden meer, omdat er dan aanzienlijk meer water verwerkt wordt in het riool. In de winter kunnen de werkzaamheden niet worden uitge voerd, door het gevaar van bevriezing. Bovendien is het niet becijferbaar wat de overlast zal zijn die gaat ontstaan als de hoofdriolen het transport van het water niet meer aankunnen. Verder is het niet wenselijk met een beslis sing te wachten tot september, omdat de aannemer zijn materiaal, dat nu nog in Soest aanwezig is, dan opnieuw zal moeten aanvoeren, hetgeen zal neerkomen op een bedrag van 20.000 gulden extra. Betaalbare damesmode Rechtstreeks uit Parijs Burg. Grotheslraat 18 /jni Soest - Telefoon 24349 De Soester Rob van der Gaast (38) is vorige week benoemd tot directeur van het bronnenbad in het Groningse Nieuweschans. Van der Gaast heeft een publici teitsbureau in Soest en is o.m. verbonden aan het NOS-radio- programma 'Langs de Lijn.' Sinds enige tijd is Van der Gaast voorzitter van de VVD, afdeling Soest/Soesterberg. Het bronnen- bad in Nieuweschans is het eer ste Nederlandse 'kuuroord.' Rob v.d. Gaast. De zomer (nou ja) is weliswaar al begonnen, maar op zijn tochten door Hoest ontdekte onze fotograaf onlangs ren tafereel dat nog helemaal de sfeer run het voorjaar ademtvader en moeder Zwaan, die hun kroost voorgaan bij het over steken van de weg (in dit geval de Grote Molm weg). Onverstoorbaar en dood gemoedereerd gaat de familie. Zwaan op stap. Zij liggen in elk geval niet wakker van bezuinigingen, investeringen, lastenverhogingen en ander ongerie] dat de andere inwoners van Soest teistert.. Tijdens zitting Raad van State blijkt: De waarnemend voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad van State, mr. Boukema, keek vorige week vreemd van op, dat de buitenbar bij bar-grill 't Luykje aan de Steenhoff- straat 47 in Soest is geopend door wethouder drs. G. Plomp (VVD) van Ruimtelijke Ordening, ofschoon eige naar M. van den Brakel de bar zonder vergunning heeft gebouwd. Minstens zo verbaasd was de Staatsraad, dat daarna dezelfde wethouder de be zwaren heeft behandeld, die de familie J. Groenendijk, buren van 't Luykje, had ingediend tegen het afgeven van de vergunning voor het verbouwen van een schuur naast de bar tot verga der- en receptieruimte. Staatsraad Boukema wilde van de ge machtigde van burgemeester en wet houders van Soest, de heer K. de Jon ge, weten wat het beleid van het ge meentebestuur is als het gaat om il legale bouwwerken. 'In het algemeen wordt ertegen opge treden", aldus de heer De Jonge. Staatsraad Boukema: 'Maar waarom wordt die buitenbar dan met rust Flatteuze damesmode in de speciale maten 38-58 nu met verrassend HOGE KORTINGEN Zuidsingel 7 Amersfoort (bij Varkensmarkt) gelaten?". De gemachtigde van B. en W. moest het antwoord op die vraag schuldig blijven. Overigens zal de heer Van den Bra kel de schuur bij zijn bedrijf niet kun nen verbouwen tot vergader- en re ceptieruimte. Mr. Boukema heeft de provinciale toestemming om met de verbouw "vooruit te lopen op een aangepast bestemmingsplan, alsme de de gemeentelijke bouwvergunning geschorst. Tijdens de zitting van de afdeling rechtspraak liet de vertegenwoordiger van Gedeputeerde Staten van b treem weten, dat dit college terugkomt op de verklaring van geen bezwaar om af te wijken van het geldende bestem mingsplan. Bij het verlenen van do toestemming was namelijk niet bekend dat de buitenbar zonder vergunning is gebouwd. De buren, de familie Groenendijk, on dervinden door de bar al overlast en vrezen een verdere toeneming daar van als de schuur vergaderzaal wordt. Bovendien wordt hun huis dan Hele maal door het cafébedrijf ingesloten, met alle gevolgen van dien. De ge meente Soest kan niet voldoende ga rantie geven dat de overlast door het gebruik van de vergaderzaal binnen de perken gehouden kan w orden. De nieuwe is uit! Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone voor haar vertrek met onbeken de bestemming zouden we elkaar tref fen in een vegetarisch restaurant in de binnenstad van Utrecht, waar we een soort galgenmaal zouden gebrui ken. Net als bij het lanceren van sate- lieten naar de maan en omstreken was het vertrek de eerste keer voor onbe paalde tijd uitgesteld. Tijdens het af tellen was ze hals over kop verliefd geworden, maar nu dat natuurgeweld uitgewoed was zou eht er toch echt van komen. De huur was opgezegd, de inboedel verkocht, weggegeven of in bruikleen bij vrienden en kennissen achtergelaten. Over zo'n etentje, hoe gezellig ook, ligt zoiets als een natte deken. Ze gaat weliswaar vrijwillig op avontuur, maar ze is inmiddels al wel tot het in zicht gekomen dat ze erg veel achter laar. Zo vlak voor de start is de toe komst wel heel onzeker als je zelfs niet weet wanneer je vertrekt omdat je afhankelijk bent van een automo bilist die toevallig richting Grieken land aanhoudt en je ook nog wil mee nemen zonder daarvoor buitensporige tegendiensten te verlangen. Over de toekomst valt dus weinig te zeggen. Daar hebben we het trouwens al over gehad in de tijd dat het idee nog on rijp was. Herinneringen ophalen over gezamenlijke belevenissen geeft op zo'n moment een wat erg zwaar accent aan wat toch als een lichtvoetig avon tuur bedoeld en opgezet is. We maak ten er geen drama van, hielden het leuk en praatten wat over haar examen dat voor het vaststellen van de ver trekdatum van doorslaggevend be lang was geweest. Nog dezelfde mid dag zou het afsluitende deel afgenomen worden van een examen voor iets on duidelijks in de Horeea-sektor. Het nog ontbrekende onderzoek zou, evenals het eerste deel, in de Utrechtse Jaar- beus plaatsvinden. Ze had na onze ge zamenlijke lunch nog ruimschoots de gelegenheid om haar zaakjes voor het laatst door te nemen. Om mijn werk gever niet te frustreren met een al te uitgerekte middagpauze en haar niet af te houden van haar leergierige voor nemens, maakte ik het niet te lang. We namen afscheid nadat ik haar de weg naar de Jaarbeurs had gewezen. De naam van het. gebouw zelf kon ze zich niet herinneren, «naar die stond ongetwijfeld vermeld op de examen- kaart. Even voordat het examen begon ging bij mij de telefoon. Het was mijn vrien din vanuit een telefooncel. Ze vertelde heel opgewekt dat ze haar oproep nu voor het eerst goed gelezen had en in Den Haag verwacht werd. De volgen de dag zat ze in een grote vrachtauto die haar in één ruk naar Griekenland vervoerde. Daar hebben ze nog nooit van Horeca-diploma's gehoord. Voor een advies in klare taal, naar assurantiekantoor van Rouwendaal. Bij ons hypotheek v.a. 7.7 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Wij zijn hèt adres voor een nieuwe Fiat! U kunt ze allemaal bij ons bewonderen: de pittige Panda, de unieke Uno - Auto van het Jaar 1984, de ruime Ritmo, de nieuwe, komfortabele Regata en de luxueuze Argenta. Maak nu een afspraak voor een proefrit! AUTOCENTRUM SMEEING KONINGSWEG 14,SOEST. TEL. 02155-13317. WAARDEBON Maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 juli KILO van 9.00 voor Alleen donderdag Alleen donderdag Bij aankoop van een KILO BELEGEN KAAS (klasse kaas of natuurgerijpte) een pakje Alleen donderdag Nu voor slechts10?° (Alleen tegen inlevering van deze bon WAARDEBON Maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 juli Geschrapt Nieuwe oogst, 500 gram

Soester Courant | 1984 | | pagina 1