»tam VOOR VAKANTIE EN WEEKEND Laat uw plezier niet bederven □bedrijf n der Lee Kees 'LVO kTeSixrgrwderdbetngs,eUing voor het - EN SUZUKI en FORiTN I0NS7 M rRANK NNEMER dra!daaraSa8nePreSemeerd -00r de ons Supermini, eenvoudig te maken, met chique, gevlochten ceintuur Gkau- Vera complex' VSM uetsJfi91 O .4 model, beige1983 met1981 1981 .radio 1982 1981 beige1980 rblauw1981 green 1983 aut., goud met. 1980 caspianblue 1983 (agnegold met. 1983 ■blue1983 met1980 groen met1981 ersnell1982 1981 nze welbekende service/ Dnderhoud*keukens en*open haarden*enz. K0NINGINNELAAN48 SOEST TEL: 02155-11066 Showroom dagelijks geopend PAGINA 20 Soestdijk Kkplein, tel. 02155-18850 mersfoort 'eg 12, tel. 033-635104 Hilversum 1140a, tel. 035-44255 S - SOEST - TEL. 12500 SOESTER COURANT PAGINA 21 lier voor het gooi LPG 1982 80/81 lom.), LPG 1983 1981 avo, 5-drs 1983 1981 1982 11980 WOENSDAG 27 JUN11984 Straks trekken duizenden mensen weer naar bos, heide en strand voor een korte of langere periode. Met fiets en auto, met tent en caravan wordt genoten van de vrije natuur. Een natuur die helaas ook wel eens onplezierige verrassingen biedt. Daar zyn de steken van muggen, bijen en wespen. Kwallen bederven ons strand- plezier. Brandnetels maken kinderen vaak het leven zuur. Wie al te enthousiast trimt kan een spier verrekken; builen, schaafwondjes enz. behoren bij het buiten leven. Daarom kan het heel nuttig zijn om wat middeltjes tegen die kwalen bij de hand te hebben. REISZIEKTE Elke vakantie begint met een reis. Ver velend als men dan last van reisziekte heeft, men kan er gelukkig zelf iets aan doen, door tabletten in te nemen die de gevoeligheid voor reisziekte ver minderen of zelfs doen verdwijnen. Zo heeft VSM, speciale 'Reistabletten' ontwikkeld die mits tijdig ingenomen de misselijkheid en braakneigingen kunnen voorkomen. MAAG-DARMKLACHTEN Maag-darmklachten zijn helaas bijna een standaardprobleem voor vakantie gangers geworden. Niet alleen bij 'Spanjegangers'die problemen krijgen met olijfolie, maar ook bij mensen die naar Callantsoog of Ermelo gaan. De reden ligt veeleer in de verandering van sfeer, het ineens niets meer hoe ven. Een andere reden is, teveel eten of ongeregeld eten en dat hoort vaak bij het vakantiepatroon. Indigestie, bedorven maag dus, kun je beter niet met 'zuurbestrijders'aanpakken, maar wel met homeopathie bijvoorbeeld VSM heeft tabletten Okou-Vera com plex die bij elke drogist/reformhuis en apotheek te koop zijn. Wie dat middel niet in deze vorm bij de hand heeft, kan ook Nux vomica D6 gebruiken het zit in de handige mini-apotheek, die VSM speciaal voor vakantiegangers in de handel brengt. INSEKTENSTEKEN Wat gebeurt er als je door een mug ge stoken wordt? Een bevrucht mugge- wijfje wil bloed zuigen om de eitjes in haar lichaam te kunnen laten rijpen. En omdat bloed kan stollen, injekteert de mug u met een antistollingsmiddel, hetgeen jeuk veroorzaakt. PRRRIKWEG TEGEN STEKEN Een nieuw middel bij steken van diver se insecten, niet alleen van de wijfjes- mug maar ook van bijen, wespen, steekvliegen en beten van kwallen. Tevens verzacht het middel de brande rige pijn die ontstaat wanneer u in brandnetels bent gestapt. PRRRIKWEG is een produkt van VSM, in de vorm van een plantaardige gelei. Deze gelei bevat homeopathische tinkturen uit de moerasrozemarijn, de kleine brandnetel en uit de kegel- bloem. De gelei heeft de frisse geurvan Citronella, dat al vanouds bekend is om het insektenwerend effect. De gelei is gemaakt op basis van Hametum extract, een huidverster kend destillaat uit de virginischetover- hazelaar. Het middel heeft geen nade lige bijwerkingen en kan ook in de zwangerschap probleemloos worden gebruikt. EXTRA TIP VOORMUGGENHATERS Wie veel last heeft van muggesteken (sommige mensen lijken 'lekker'bloed te hebben) is deze tip van nut. Neem drie maal daags enkele korrels Apis D6 in. Het maakt het bloed minder aan trekkelijk voor de muggendames en voorkomt overlast. Waarom wij zo op die muggensteek doorgaan? Wel, de jeuk is nog tot daar aan toe, maar een lïfiggll bijkomend euvel is het openkrabben van de bultjes, vooral door kinderen met als gevolg ontstekingen. Ontstekingen kunnen ook ontstaan na een bijensteek. De bij laat zijn angel achter in het wondje en dat kan nare gevolgen hebben. Verwijder de angel zo spoedig mogelijk met een pincet. Behandel daarna meteen met PRRRIKWEG en neem eventueel wat korrels Apis D6 en Ledum D12 in om het kwartier en afwisselend. Wie overgevoelig is voor steken van wespen en bijen, moet zo snel mogelijk een arts raadplegen of naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis gaan. NATUURLIJK BETER WORDEN Bij de meeste drogisten ligt het boekje 'Zelfmedicatiegids voor homeopathie en phytotherapie van Rita de Carpen- tier, te koop. Het kost f2,95. Er staan vele handige tips voor zelfmedicatie in met gebruikmaking van homeopa thische middelen. Vooral tijdens vakanties en weekend trips is het boekje een zeer nuttige gids bij ongemakken. SPIERPROBLEMEN Het houden van een sportieve vakantie is een van de nieuwe trends, waarop ook reisorganisaties inhaken. Zeilen, roeien, surfen, paardrijden enz. vor men een belangrijk onderdeel van het vakantieplezier. Maar wie niet dagelijks zijn spieren gebruikt kan daar 'savonds na de sport, duchtig last van hebben. Ook de populair wordende fietsvakan ties hebben een nasleep van spierpijn. VSM meende daarop te moeten inha ken door het samenstellen van een speciale 'Sportgelei' Werkend bestand deel is hierin onder andere Bellis perennis een bijzonder heilzaam mid del dat bij verrekking, verstuiking en spierpijn helpt. De gelei is niet vet en wordt snel door de huid opgenomen. Inwendig kan men ook de Arnica D6 van VSM ne men die ook helpen bij blauwe plekken en sportblessures. KLEINE WONDJES De schaafwond, het wondje van het prikkeldraad, waaraan kleine Kees is blijven haken, de schram van de braamstruik, kunnen alle goed behan deld worden met Calendulazalf of tinctuur VSM. Puntvormige verwon dingen, denk aan een splinter of prik, kunt u het best behandelen met Ledum D6. Dreigt er gevaar voor zweren, dan Hepar sulfuris D12 innemen. SNELLE TIPS OP EEN RIJTJE Bent u overgevoelig voor insekten- steken van bijen, steekvliegen of wes pen? Vermijd nesten, pas op met zoe tigheid, draag een speciaal SOS-arm- bandje met gegevens, als u eventueel buiten bewustzijn kunt raken. Smeer kinderen bij avond in met de ongevaarlijke (voor de huid) Citronella olie, tegen muggebeten. Verstoppingen komen net zoveel voor tijdens vakanties als diarree, gebruik dan Plumbum PTK van VSM. Bij zonnebrand helpt Calendulaemul sie van VSM, maarvoorkomen is beter dan genezen, begin zeer voor zichtig met zonnen, niet meer dan vijf minuten per dag, vooral in het vroege voorjaar! Teveel zon is bovendien ge vaarlijk voor uw huid en maakt die 'vroeg oud'! Drink bij grote warmteniet ineens veel ijskoude dranken. Dat is vragen om buikklachten. Eet geen rauw vlees of filet Americain bij hitte! Was sla vooral in landen rond de Middellandse Zee, desnoods in mineraalwater of in goed doorgekookt (10 minuten) water! t J (door Margo Schoote) Mode is een deel van ons leven en onze zelfontwikkeling Elk jaar k.jken we met bewondering „aar het nienwe mode Dal blijkt ook uit het feit dat er een uitgebreid arsenaal van modetijd schriften voor zelfmaakmode, breien en handwerken voorhanden is. Een toonaangevende uitgever op dit gebied zoals BURDA geeft op een overzichte lijke manier de modetrends en zelf- maakraodellen aan. Blij gevoel Stelt u zich eens voor: op een vrije dag loopt u door de stad en het voorjaars zonnetje schijnt lekker. Voorzichtig, maar optimistisch laat u uw winterjas open hangen. Het is toch nog wel fris, maar de zon schijnt en dat doet u goed. Mede door de uitbundige voor jaarsetalages komt u in een echte zo merstemming. De nieuwe zomermode straalt u van alle kanten toe. U krijgt zin in de zomer en zou zich het liefst een complete garderobe aanschaffen. Maar, de prijskaartjes worden steeds kleiner en vallen desondanks het meeste op. Een mooi kledingstuk kost al gauw ,,een paar honderd" gulden! Dit verhaaltje kunnen we op twee ma nieren afmaken. U heeft er geen geld voor en gaat chagrijnig naar huis. U blijft de hele dag mopperen en klagen over de huidige recessie. Afijn, vult u zelf maar in. Variatie twee van het verhaal is de vol gende: U zoekt in diezelfde winkel straat een stoffenzaak en koopt van uw laatste geld een lap stof. Kaki-kleu rig omdat dat mode is of rood omdat het u zo vrolijk maakt. U gaat opge wekt naar huis, alwaar u aan de slag gaat. Diezelfde avond toont u uw huis genoten met een stralend gezicht uw nieuwe zelfgemaakte jurk of blouse. Hulp en begeleiding Nu zullen er onder u ongetwijfeld zijn, die onmiddellijk een derde mogelijk heid kunnen bedenken. U heeft twee linkerhanden? Denkt u dat dat niets voor u is? U heeft een oude naaima chine? Uitgaande van het feit dat niet ieder een de naaikunst machtig is, hebben we voor u de markt verkend. Wat zijn de mogelijkheden voor de echte leek op dit gebied? Welke hulp is er? Wat zijn noodzakelijke attributen? We lichten hierbij één facet uit het mode beeld: de zelfmaakmode. In de zeer uitgebreide collectie van bladen heb ben we ons oog laten vallen op BUR DA, die met overduidelijke informatie en werkbeschrijvingen en patronen met een perfecte pasvorm een ideale hulp biedt aan de al of niet gerouti neerde naaister. Naast patronenbladen met kinder-, jeugd- en volwassenenmode zijn er speciale uitgaven met patronen die be- gejeid worden met overduidelijke fo to's en een begrijpelijke werkbeschrij ving van begin tot eind. Met deze stap-voor-stap-begeleiding van BURDA moet dat met wat goede wil en inspanning u ook lukken! Ontdek een nieuw talent Mode is een deel van ons leven gewor den. We doen er allemaal aan mee. Met het modebeeld wisselt regelmatig. Zijn we eindelijk gewend aan lange rokken, dan halen we er onmiddellijk, als de heren couturiers dat voorschrij ven, een stuk van af. Want of we wil len of niet, allemaal doen we mee, om dat we niet uit de toon willen vallen. Het is altijd de vraag of die pas aange schafte jurk of trui met vleermuis- mouwen ook het volgend seizoen nog echt modieus is. Nu is korter maken van bijvoorbeeld een jurk of rok niet zo'n probleem, maar waarschijnlijk komt u dan tot de ontdekking dat te gelijkertijd het modebeeld niet strak maar wijd aangeeft of andersom, zo dat het praktisch gesproken onmoge lijk lijkt om bepaalde kleding meerde re seizoenen te dragen. Daarom valt het de laatste jaren op dat veel mensen zelf aan de slag gaan. Want met simpele handelingen en wei nig geld kan je toch met de mode mee doen. Benodigdheden Het is absoluut niet zo, dat een com putergestuurde machine het beste re sultaat geeft. Zelfs een elektrische naaimachine is niet noodzakelijk, hoewel de zigzagsteek garant staat voor goede afwerking. Op zo'n (overi gens schitterende) ouderwetse trap- naaimachine heb ik zelf vroeger tallo ze creaties gemaakt. Een goede schaar voor het knippen van stof is belangrijk. Kies garen in kleur, maar ook op de kwaliteit van de te verwerken stof afgestemd. Dus bij synthetische stof dito garen. Als u ka toenen naaigaren bij polyester stof zou gebruiken, krijgt u naderhand problemen, immers katoen krimpt bij het wassen. En veroorzaakt dan trek kende naden. Een machinenaald met een gemiddelde dikte van 80-90 is meestal goed, maar het is nuttig te we ten dat er speciale naalden voor het verwerken van ondere andere leer, jer sey of dik spijkergoed, in de handel zijn. Het is vaak raadzaam dan pas de ac cessoires te kopen wanneer het kle dingstuk klaar is. U heeft dan een be ter beeld van het geheel. Kies, zeker als u voor het eerst begint, bij het kopen van stof makkelijk te verwerken mate riaal en dessins. Dwarse strepen en rui ten vragen meer tijd en precisie bij het knippen en naaien. Katoen is ideaal voor beginners: het rafelt weinig of niet, is stevig en glijdt niet onder uw handen en machine weg. Daarbij past het helemaal in het huidi ge modebeeld. Als u niet over een grote (werk)tafel beschikt, leg dan de stof op de grond voor het knippen. Het is overzichtelij ker en de stof kan niet van de tafel glij den. Houd de strijkbout en plank bij de hand, zodat u naden en vlieseline meteen kunt strijken. Er is in de win kels een mooie dunne kwaliteit strijk- katoen te koop voor het verstevigen van boordjes, kragen en zomen. Zomermode '84 De BURDA modebladen geven infor matie over mode in alle opzichten. Het modebeeld '84 handhaaft het slanke silhouet met daarnaast veel wijde rok ken, klokkend of met plooien. De rok- zoom gaat weer iets omlaag, de broek- zoom daarentegen iets omhoog, al naar gelang het u aanstaat, tussen en kel en de kuit. Veel hessen, korte wijde jakken en de altijd terugkerende bla zers, maar dan nu aangepast kort en wijd. Een en ander met aangeknipte mouwen, flappen of sjaalkragen. De kleuren zijn licht; naast zachte pastels domineren de natuurtinten. Ze gaan van gebroken wit, grijs, mud, Niet alleen het voorzichtig geld uitgeven is een overweging om zelf kleding te maken. Vooral ook exclusiviteit, originaliteit en de persoonlijke be leving van het zelf iets maken zijn belangrijke elementen. Kijk maar eens naar de wolwinkels die als paddestoelen uit de grond rijzen. Het lijkt wel of heel Nederland breiend de winter is doorgekomen. Dit zijn de patroondelen Halsrandkant armsgat zqnaad kitt naar kaki. Kleuraccenten worden gelegd door hoofdzakelijk rood, maar ook blauw. De zogeheten „werkmans kleren" vormen een apart hoofdstuk. Veel ontwerpen, vooral de „oversi- zed", zijn ideaal voor de beginnende doe-het-zelver. Door de eenvoud van een ontwerp is het mogelijk dat een patroon soms uit slechts twee delen bestaat! Ze zijn geschikt voor zowel maat 36 als 42. Ook zo'n overall of „workman's outfit" ziet er ingewik kelder uit dan het in werkelijkheid is. Als u nu toch nog huiverig bent om trent eigen kunnen, begin dan aan iets simpels. Als een model goed gelukt is, maak het dan nog een keer van andere stof met andere details, zoals zakken, lummels, biesjes of ruches. We hopen dat u er zin in heeft gekre gen. Zin in de zomer en zin in de zo mermode. Loop eens een tijdschriften- of mode winkel binnen en koop wat bladen. Oriënteer u eens wat er allemaal op het gebied van zelfmaakmode te koop is. Sla uw slag door aan de slag te gaan! Veel succes! Bij dit artikel vindt u een voorbeeld van zo'n gemakkelijk te maken mo delletje, waarbij u stap-voor-stap ge holpen wordt. De werkbeschrijving en overduidelijke foto's laten u van begin tot eind zien hoe de vervaardiging tot stand komt. Met opzet hebben we voor een eenvou dig model gekozen omdat we ervan overtuigd zijn dat iedereen dit kan ma ken. Afgebeeld model komt uit de BURDA (met geïllustreerde naaicursus) E 735, te koop bij uw tijdschriftenhandelaar of stoffenzaak. In deze volgorde naait u: Middenachternaad en de zijnaden stikken. Naadranden met zigzagste ken afwerken en uit elkaar persen. Armsgaten met schuine stroken af werken. De toegift aan voor- en achterhals- rand naar binnen slaan en ingesla gen op 1,2 cm breedte vaststikken. Hier wordt een koord ingeregen, dat op de schouder tot een strik gebon den wordt. Tenslotte stikt u de zoom. Een paar tips Als beginneling in het naaien moet u alle naden voor het stikken rijgen. Op dat de rijgdraden na het stikken ge makkelijker zijn te verwijderen, rijgt u niet direkt op de gekopieerde naadlijn, maar 2 mm ernaast, zodat de jurk ei genlijk nauwer wordt, zie foto 1. Stik zo mogelijk steeds van boven naar beneden. De zijnaden bijv. van het armsgat naar de zoom. U stikt de rech ter zijnaad van het voorpand uit, de linker op het rugpand. De jurk ligt bij het stikken links van u, de naadranden rechts. Hoe u de schuine stroken correct knipt, vindt u in het handleidingdeel nauwkeurig uitgelegd. De zijnaad rijgt u 2 mm naast de ko- pieerlijn en wel van het armsgat in de richting van de zoom. Gestikt wordt eveneens van boven naar beneden op de kopieer lijn. Naadranden met zigzagsteken afwer ken. Ideaal daarvoor is machinebor duurgaren nr. 50. Toegiften uitstrijken. Katoenen crêpe zonder druk strijken. De structuur blijft zo behouden. 6. De toegift voor het doorrijgen van het koord aan de halsrand naar binnen slaan, inslaan en 1,2 cm breed vast rij gen, stikken. Smalle zijde aan het arms gat open laten. 3. Schuine strook in de lengte vouwen, vouw inpersen. Voor het armsgat de dubbele schuine strook enigszins rond persen. De strijkvouw ligt daarbij aan de onderkant. 7. Einden van het koord met plastic plak band omwikkelen. Dit voorkomt het uitrafelen van het koord bij hel inrijgen meteen veiligheidsspeld. De halsrand op de gewenste wijdte samenschuiven. 4. De dubbele schuine strook speldt u van de goede kant van de jurk uit op het armsgat. Daarbij liggen de beide open kanten op de naadtoegift. 8. Uit 3 koorden vlecht u de ceintuur. Be gin en einde van het vlechtwerk met een knoop vastzetten. Aan het einde van de knoop kralen rijgen, die door knopen vastgezet worden. 5. Schuine strook oprijgen. Van de binnen zijde van de jurk uit op de kopieerlijn vaststikken. Toegiften smal afknippen. Schuine strook naar binnen slaan, rij gen, stikken.

Soester Courant | 1984 | | pagina 21