Zware kritiek van VVD en CDA op Kingma 'Scholieren uit Titusville zijn vrienden geworden' scliociimkci* Medezeggenschapscommissies ambtenaren tegen koers wijziging College Mevrouw List verkoopt koperen armbanden tegen kwalen 'Open Huis' bij De Kwikstaart Woningbouw op terrein wasserij Hafkamp cTOudeEnghe 'Vertrouwen in wethouder tot nul gedaald' Werkgroep gaat zich buigen over toe komst De Borg Vurig pleidooi voor op peil houden van voorlichting aan publiek Jan Visser: 'Uitwis seling met Titusville is een klucht' hotel heidepark Aardbeien vlaai Gemeente verwijt Cees Pouw 'zeer rooskleurige voorstelling van zaken' de mooiste kleurenfoto's Fotoshop 't Hartje Schoemaken eeft... Olympische garantie van Bang &0lufsen Tot de Spelen van'88 kijkt u zonder zorgen. «éS i Informatie over 'Open Universiteit' in INFOrmatiecentrum _=|jp harrie toonen assurantiën WOENSDAG 27 JUN11984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Zowel van de zijde van de VVD als van het CDA is in de raadsvergadering van vorige week donderdag zware kritiek geoefend op het beleid van de wethou der van Welzijn. Frans Kingma (PvdA). De oorzaak daarvan was met name gelegen in het feit dat de voorge stelde bezuinigingen in de welzijnssec tor voor in totaal 434.000 gulden - voor lopig van de baan zijn, omdat het Col lege het niet eens kon worden over de mate waarin deze bezuinigingen kans maakten te worden gerealiseerd. Voor de overige leden van het College was dat in elk geval aanleiding niet ak koord te gaan met het zgn. 'heror- deningsplan' (dat op zichzelf al zo'n 200.000,- gulden moet opleveren), en daarmee alle hezuiningsvoorstellen voor deze sector vooruit te schuiven naar de vergadering van oktober. "Het College biedt nu nul procent aan bezuinigingen." constateerde VVD-- fractievoorzitter Bert Krijger. Hij stelde de wethouder daarvoor verant woordelijk. omdat deze de laatste tijd grote onduidelijkheid heeft geschapen. "Wellicht is hij het overzicht van zijn werkzaamheden kwijt, en hebben we hem teveel taken op zijn bordje ge legd." klonk het bijtend uit de mond vp.n de VVD-er. Hij kraakte op zijn beurt de voorstellen in de welzijnssec tor, waarvan pas in 1986 eventueel resultaten te verwachten zijn. Boven dien constateerde hij binnen de PvdA zelf nogal wat twijfel aan de haalbaar heid van de plannen. Fatale datum "Nu is het College nogal royaal, om alsnog voor te stellen tot oktober te zoe ken naar mogelijkheden. Mijn fractie gaat daarmee op dit moment nog ak koord, maar 1 oktober is voor ons wel de uiterste termijn, de fatale datum! Overschrijding daarvan leidt tot poli tieke consequenties." C. Verheus, CDA-fractievoorzitter. was eveneens weinig mild in zijn kri tiek op de PvdA-wethouder. "Welzijn heeft een massa papier geproduceerd en het eindresultaat is nihil. De wet houder heeft de instellingen aan het lijntje gehouden; die weten nu ook niet meer waar ze aan toe zijn Boterzacht Volgens Verheus lag het voor de hand dat het College de voorstellen van Kingma niet kon aanvaarden. "Aan boterzachte bezuinigingen hebben we niets, en nu staan we met lege handen." Verheus waarschuwde ook tegen mo- Tijdens de afgelopen raadsvergade ring werd nogal wat aandacht besteed aan de positie van de Borg. Men name CDA-fractievoorzitter C. Verheus sprak daarover harde woorden. "De tekorten stapelen zich op, de"vooruit-, oMo. zichtep op een sluitende begrotingslij-zegde een cömpjeet nieüw°voorstel.toe"! ken schier onhaalbaar. Daarom wil waarin de totale samenhang van de maatregelen wordt gegarandeerd. Bolhuis (CDA) wilde dat nog graag uit de mond van Kingma zelf bevestigd gelijk verder uitstel tot 1985 en uitte zijn ernstige twijfels, mede aan de hand van de ervaringen met de Kinder boerderij, of er van het herordenings plan nog Iets terecht zou komen. Ftaymond van Gelder (PvdA) be treurde de intrekking van het voorstel en constateerde dat zowel de ambtena ren als de instellingen nu op een wel heel vervelende manier voor het blok zijn gezet. 'Het ambtelijk apparaat reageert terecht zeer teleurgesteld op de wijzigingen," stelde hij vast. Klein winkeliers De meeste zorgen baarde hem het standpunt van het College dat niet alle brieven die door B. en W. worden ondertekend ook voor wat betreft hun inhoud blijkbaar niet door B. en W. worden onderschreven. Hij laakte het gebrek aan eensgezindheid binnen het College'Het is toch geen verzameling klein-winkeliers Jan Visser (Prog., Soest was van me ning dat er op Welzijnsgebied maar be ter helemaal geen bezuinigingen kon den plaatsvinden, omdat anders "de heilige stelregel dat er geen gedwon gen ontslagen mogen vallen zal worden aangetast." Hij noemde de houding van het College in strijd met de waar heid en uitmunten door kinderachtig heid en verzinsels. Wethouder Frans Kingma zelf rea geerde in eerste instantie met een chronologische opsomming van de ont wikkelingen rondom de herordenings plannen tot dusver. Daarbij maakte hij duidelijk dat geen van de andere leden van het College zich tot eind mei tegen de plannen had uitgesproken. Inhoudloos Bert Krijger reageerde uiterst bits op de antwoorden van Kingma, die hij "inhoudloos" noemde en vroeg een schorsing aan, om zich met zijn fractie te bezinnen op de vraag of Kingma's reactie nog wel aanvaardbaar was. Verheus sloot zich daarbij aan. Na de schorsing stelde Krijger nogmaals vast dat de beantwoording van zijn op merkingen onvoldoende was geweest.. "Het is volstrekt onduidelijk. Volgt Kingma nu de rest van het College, oi volgt het College Kingma? Ik wil een concreet antwoord: Is de wethouder in staat in oktober met een goed plan te komen? Verheus eiste eveneens duidelijkheid. "Zo te horen heeft de wethouder alles goed gedaan, en is de rest van het Col lege verantwoordelijk voor het niet- doorgaan van de plannen." Hij maakte verder duidelijk in oktober een nieuw plan te verwachten, "geen min of meer bijgestelde vorm van het oude plan." Compleet nieuw voorstel? Kingma betoogde dat men dat van hem mocht aannemen. "Het gaat niet aan dit soort vragen te stellen." Het nieuwe voorstel van oktober zal volgens hem de inmiddels geaccepteerde basis-idee- en van het oude plan bevatten. Burge meester Scholten schoot zijn wet houder te hulp met het voorbeeld van het "zo efficiënt mogelijk gebruik van de accommodaties" en wees erop dat het belangrijkste punt voor het Col lege de getallen waren geweest. Hij horen en Krijger maakte duidelijk in oktober geen minderheidsstandpnt van de wethouder te zullen accepteren. Kingma reageerde daarop nogal lako- niek: "Wat de VVD zegt heb ik wel be grepen," zonder zich met zoveel woor den op een dergelijke belofte vast te leggen. Tijdens de bezuinigingsvergadering van de gemeenteraad is van verschil lende politieke zijden vurig aange drongen op maatregelen die, ondanks de bezuinigingen, de voorlichting aan het publiek niet al te zeer zouden aantasten. "Het is van groot belang dat de bevolking zo ruim mogelijk wordt geïnformeerd", onderstreepten de woordvoerders van VVD, PvdA en Progressief Soest. In de bezuinigings voorstellen is ervan uitgegaan dat het gemeentelijk INFO-centrum nog maar voor de helft zou open blijven. Burgemeester Scholten deed de toezeg ging in elk geval nog eens te gaan on derzoeken of er wellicht alternatievi oplossingen te vinden zijn. Ken voor beeld was het schuiven met de openings tijden, door bijvoorbeeld het centrum wel op de vrijdagse koopavond open te stellen, maar dan niet meer op de maandag. Tijdens de bezuinigingsdebatten in de raadsvergadering maakte Jan Visser (Prog. Soest) van de gelegenheid ge bruik om zijn kritiek op het uitwisse lingsprogramma met Titusville te spuien. Hij noemde een en ander een "tweede klucht" (na de hezuinings voorstellen zelf), "uw hoogstpersoon lijke blijspel" (gericht tot burge meester Scholten "Ik word niet goed van deze jaarlijks terugkerende komedie en herhaal voor de zoveelste keer: Soest is geen zuster stad van Titusville! Gebruikt u die term dan ook niet, stop met deze opge blazen operette en wendt u zich tot de buitenlanders die in de bezuinigingstij den echt onze hulp behoeven. Mis schien wonen ze wel bij u om de hoek." Burgemeester Scholten reageerde op Vissers opmerkingen door erop te wij zen dat deze buiten de orde waren. Hij onderstreepte dat de uitwisseling een initiatief vanuit de bevolking was, en dat er geen sprake was van een offi- Wij gaan ook met vakantie! Van zondag 8 t/m zondag 29 juli gesloten. Bilthoven: 030-782477. Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY A.s. vrijdag en zaterdag van H2.50 voor 10,50 VAN WEEDESTRAAT 76 Naar aanleiding van aanbod tot overname van De Turf: De heer Cees Pouw, eigenaar van een particuliere zweminrichting aan de Wieksioterweg in Soest en daarnaast pachter van het Baarnse Bosbad, heeft vorige week de publiciteit gezocht met een aanbod om het overdekte zwem bad "De Turf" aan de Waldeck Pyr- montlaan te pachten. Op die manier, aldus Pouw, zou de gemeente zich een tekort van ruim twee ton per jaar kunnen besparen. "Voor de Soester burgers verandert er dan niets, en bo vendien garandeer ik de werkgele genheid", aldus Pouw in een interview in een regionaal dagblad. Zijn plan hoeft volgens hem de ge meente Soest niets te kosten. Hij is bereid alle kosten van De Turf over te nemen en de gemeente Soest een jaar lijkse pachtsom te betalen. Dit jaar heeft Pouw zijn plannen op pa pier gezet en aan de Stichting Zwem baden toegestuurd. "Ik heb behoefte aan uitbreiding, omdat ik aan de Wiek- sloot water te kort kom aldus Pouw In een reactie op de publicatie hebben wethouder drs. G. Plomp en de heer J. Hilhorst, resp. voorzitter en direc teur van de Stichting Zwembaden in Soest, vorige week laten weten een en ander zeer te betreuren. Uit de door hem ingediende exploi tatie-opzet valt af te leiden dat er on der meer rekening moet worden ge houden met gevolgen voor het perso neel, terwijl er bovendien sprake zal zijn van een aanzienlijke tariefsver hoging. "Ook is uit de opzet geenszins af te leiden dat de heer Pouw bereid is alle lasten over te nemen", aldus de be- (Vanaf 75 cent) AANBIEDING: 2e set kleurenfoto's voor de l/i prijs. Koninginnelaan 11 - Tel. 23737 PASFOTO'S CAMERA'S - INLIJSTEN stuurders van de stichting Zwemba den. "De op de exploitatie drukkende kapitaallasten ten bedragen van 88.943,50 gulden zijn niet in het plan van de heer Pouw opgenomen en die nen derhalve kennelijk bij de Stichting Zwembaden c.q. de gemeente als last te boek te blijven staan. Kortomeen zeer rooskleurige voorstelling van zaken, waaraan onjuiste gegevens ten grondslag liggen Het bezoek van de drie Amerikaanse scholieren, die in de afgelopen weken te gast waren in Soest in het kader van het uitwisselingsprogramma met het Amerikaanse Titusville, zit er weer op. Maandag j.1. vertrokken Jocelyn Ja- mir, Susan Chroms en Vincent Nathan Van Ness van Schiphol naar de Ver enigde Staten. Vrijdagavond vond in restaurant La Grande Bouffe aan de Soesterbergse- straat een gezellige fonduemaaltijd plaats, waaraan wérd deelgenomen door de drie Amerikanen en hun Soes ter collega's, die in hun voetspoor op 9 juli a.s. naar Titusville zullen vertrek ken, om daar op hun beurt de zaak te verkennen. Na afloop van het fonduen, waarbij ook drie leden van het uitwis- selingscomité - Betty Kuyvenhoven, Paul ten Hove en Anton van Nes - aan wezig waren, volgde een gezellige af scheidsavond, die o.m. werd bijge woond door burgemeester P. Scholten en de wethouders Plomp en Menne. Ook de ouders van de Nederlanse scho lieren waren van de partij. Betty Kuyvenhoven sprak een kort welkomstwoord, waarin zij de hoop uit sprak dat de Amerikaen het naar hun zin hadden gehad, ondanks het meestal niet zo fraaie weer. Zij wekte de jonge lui op in Titusville te vertellen hoe ple zierig het bezoek was geweest, zodat er volgend jaar hopelijk wat meer belang stelling zal zijn. Burgemeester Scholten benadrukte dat het voor Soest heel plezierig was geweest dat de Amerikanen hier te gast wilden zijn. "Gast is eigenlijk niet het goede woord," aldus de burge meester, "vrienden, kameraden zijn jullie geworden." Hij merkte verderop dat de drie bezoekers uit Titusville hadden ontdekt dat de verschillen met Nederlansdse jongens en meisjes heel wat geringer waren dan ze aanvanke lijk gedacht hadden. "Over veel dingen wordt toch op dezelfde manier ge dacht. Die ontdekking was ook precies mijn fractie nu op korte termijn duide lijkheid of er ruimte is voor nieuwe investeringen. Wij wensen een gede tailleerd en duidelijk cijfermatig in zicht in de consequenties die het ge volg zouden kunnen zijn van verkoop van de Borg. We kunnen beter in één keer een groot verlies lijden, dan tot het jaar 2000 met deze financiële mo lensteen om onze hals blijven hangen. Daar hebben we bij het grondbedrijf ervaring mee opgedaan. Wethouder Frans Kingma deelde op zijn beurt mee dat het College onlangs heeft besloten tot het instellen van een werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van het gemeentebestuur, het bestuur van Artishock en het be stuur van De Borg, die zich moeten gaan buigen over een goed onderbouwd voorstel dat de goedkeuring van de raad kan wegdragen. De werkgroep zal zich over de toekomst van De Borg buigen aan de hand van een aantal mo dellen. "Het Artishock-in-De-Borg-mo- del is er daarvan één, verkoop van De Borg een ander." r werkzaam zijn in Titus ville, die anders misschien geen werk zouden hebben. "Ik ben toch blij dat dit soort dingen leven." aldus de burge meester. Drie jaar fabrieksgarantie krijgt u normaal op de technische perfektie van een B&O televisie Maar koopt u 'm nu, voordat Los Angeles begint, dan krijgt u ook een waarlijkOlympischegarantie ruim vier jaar - tot en met de Spelen van 1988 U hebt bij ons de keus uit negen verschillende kleurentelevisies. Allemaal met de befaamde B&O afstandbediening. Komt u deze week maar eens kennis maken met de beeld en geluidkwaliteit waarvan u minstens 4 jaar lang onbezorgd zult genieten. We hebben al een B&O TV met Olympische garantie voor f.2299,-. Dealer voor Soest: 4 jaar garantie Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 De medezeggenschapscommissies van Gemeentenwerken en Gemeentesecre tarie hebben afwijzend gereageerd op de verandering die het College nog on langs heeft aangebracht in het voorstel voor de bezuinigingen en verhoging van de inkomsten, zoals dat in de raadsvergadering van vorige week aan de orde was. In een brief aan het College, die aan het begin van de raadsvergadering werd verspreid, merken zij op dat het voor stel hen met grote zorg vervult. "Die zorgen komen voort uit het feit dat u in dat voorstel de diverse onderdelen van de ATB-procedure weer ontkoppelt. De loyale medewerking vanuit het appa raat was gebaseerd op de koppeling van bezuinigingen en investeringen, omdat op die manier zichtbaar was ter- wille waarvan pijn geleden moest wor den." De medezeggenschapscommissies konden wel instemmen met het oor spronkelijke voorstel (28 mei). Maar: "Nü stelt u voor aan de raad een deel van de bezuinigingsvoorstellen, welke als "hard" zijn gekwalificeerd, vast te stellen, terwijl in september de inves teringen aan de orde komen en in okto ber de overige bezuinigingsvoorstel len. Voor dit voorstel heeft het appa raat zich de laatste maanden niet druk gemaakt en bereidheid tot mede- cieel kontakt. Ook wees hij erop dat het niet alleen om scholieren ging, maar dat er ook twee verpleegsters en een gym- het doel van vah.de uitwisseling," al- nastiekleraar werkzaam zijn in Titus- pdus de burgemeester, "om elkaar be ter te leren kennen en begrip voor el kaar te wekken, ondanks verschillen in achtergronden en ervaringen. De heer Scholten merkte verder op dat er over geen ander land in de Neder landse kranten zoveel wordt geschre ven als over Amwerika. "Vooral de meer kritischen kennen jullie niet. Want je moet elkaar kennen, zien wie de ander is, om goed over elkaar te kunnen oordelen." De burgemeester sprak de hoop uit dat de drie jonge Amerikanen naast hun indrukken ook een gevoel van vriendschap mee terug zouden nemen, en dat ze Soest nooit zouden vergeten. Hij onderstreepte het eigen karakter van Soest, met de toren van de Oude Kerk als centraal punt. vanwaar een wijde blik op de omge ving mogelijk is. "De toren is voor ons het symbool om verder te kijken, ook over de grenzen heen." Namens het Amerikaanse drietal sprak Vincent Nathan van Ness een hartelijk dankwoord. Hij merkte op dat de dingen in Europa heel anders waren dan hij tevoren had verondersteld. Veel Amerikanen'weten niet veel van Europa af, maar dat is langzaam aan het veranderen." Soest vond hij een fijne plaats, die in feite niet zoveel ver schilde van Titusville, al was hij wel onder de indruk van de diversiteit van Soest: "Aan de ene kant zie je hoe een koe met de hand wordt gemolken, ter wijl er aan de andere kant computers worden gemaakt die over de hele wereld worden geplaatst." Hij ver klaarde het erg naar zijn zin te hebben gehad en dat hij met vreugde de komst van de Nederlandse scholieren tegemoet zag. Eerder in de week hadden de Ameri kanen nog verscheidene uitstapjes ge maakt, o.m. naar het slot De Haar in Haarzuilens en naar Aalsmeer, Den Haag en Schevingen. Verder stonden een bezoek aan Foxboro en aan het win kelcentrum Hartje-Zuid op het pro gramma. Vorige week dinsdagavond werd er een volleybaltoernooitje geor ganiseerd. waarbij ook een dames team van de Soester volleybal vereniging SVV acte de presence gaf, evenals een team van ouders, dat werd aangevoerd door wethouder drs. G. Plomp. De deelnemers kregen na af loop van' de Wedstrijden een getekend diploma uitgereikt door SVV-trainer Hans Krook, die tevens als scheids rechter optrad. Eén van de Amerikaanse meisjes. Susan Chorms, viel tijdens de Zwem- vierdaagse de eer te beurt om een tochtje te maken met de ballon die van het Soester Natuurbad opsteeg. Op maandg 9 juli zullen acht Neder landse scholieren de reis naar Titus ville gaan maken. Het zijn Margreet van Brummelen, Stanley Demmers, Ellis Druijff, Jacqueline van de Goede, Carolien Hilhorst. Pieter Jongepier. Arja Kuijt en Hijo Schipper. De Amerikaanse en Nederlandse scholieren die deelnemen aan het uit wisselingsprogramma, met de leden van het comité, gingen na het af scheidsmaal nog een keer gezamenlijk op de foto. werking getoond." De MC's doen vervolgens twee voor stellen in de eerste plaats alsnog terugkeren tot het oude voorstel (waar van men opmerkt te beseffen dat dit niet reëel meer is), in de tweede plaats het totale pakket of in september of in oktober te behandelen, "opdat de on derlinge relaties duidelijk gemaakt kunnen worden, de juiste/goede afwe gingen kunnen plaatsvinden en zicht baar gemaakt worden waarvoor er in geleverd moet worden." Het is ook niet persé nodig, vinden de ambtenaren, dat voor het opstellen van de concept begroting 1985 al in juni uitspraken worden gedaan. Daarvoor zijn er al voldoende gegevens beschikbaar. In de brief wordt, naar aanleiding van eerdere protesten tegen de gang van zaken rondom de ATB-procedure, nog eens onderstreept dat de ambtenaren op zeer loyale wijze hebben meege werkt aan de uitwerking van alle plan nen, 'ondanks de bij velen aanwezige scepsis, zulks gelet op eerdere erva ringen.' 'In onze reacties terzake hebben wij steeds blijk gegeven ons be wust te zijn van de situatie waarin de gemeente verkeert en van het feit dat de aard en de omvang van de komende bezuinigingen tot gevolg zullen hebben dat het huidige aantal arbeidsplaatsen niet zal kunnen worden gehandhaafd." Auto gestolen Van een bewoner van het Pijperpad werd vorige week de auto, die bij zijn woning stond geparkeerd, gestolen. Het gaat hier om een rode Lada met het kenteken DT-02—JP. 4.s. vrijdag bij Station Soest-Zuid Op vrijdag 29 juni a.s. staat bij het Sta tion Soest-Zuid een camper van me vrouw Christina List uit het Groningse Garnwerd. Mevi-ouw List verkoopt van daaruit koperen armbanden, die zij zelf uit China heeft geïmporteerd, de zgn. 'Runa-armbanden'. Het bij zondere van deze armbanden is dat zij spanningen kunnen reguleren die in de mensen zit, aldus mevrouw List. Vol gens haar zijn bijna 90G van alle klachten die mensen hebben van psy chische oorsprong, en die ontladen zich dikwijls op een bepaalde plaats in het lichaam, in een bepaalde vorm. Voor beelden hoofdpijn, eczeem of allergie. De koperen armbanden verdelen de spanningen over het lichaam. Mevrouw List weet wel dat de oorzaak van de problemen niet door een arm band kunnen Opgelost. "Dat'moeten we zelf doen,," zpgt ze.,Ondanks het feit dat de armband doorgaans na twee jaar is uitgewerkt hebben veel mensen er veel baat bij. Iedereen die een armband koopt krijgt een kaart, waarop de bevindingen ge noteerd kunnen worden. Daardoor heeft ze een goed inzicht in de werking van de armbanden. De kampeerwagen van waaruit mevrouw List de armbanden verkoopt staat er van 8.00 tot 15.00 uur. In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum ligt voor geïnteresseerden een brochure over 'Open Universiteit' ter inzage. Op 1 september 1984 gaat de Open Uni- verzekeringen-hypotheken-financieringen klarinet 14 - 3766 gt soest - tel. 02155-18049 Woningbouwvereniging 8t. Joseph gaat 18 woningen voor 1- en 2 persoons huishoudens bouwen op het terrein van de voormalige wasserij Hafkamp. Nadat eind '83 duidelijk werd dat alle toegezegde subsidies ook daadwerke lijk verleend zouden gaan worden, kon de woningbouwvereniging met de feite lijke planvoorbereiding starten. In overleg met de Gemeente werd het glo bale tijdplan nader ingevuld, een architektnburo ingeschakeld, en al spoedig stonden de eerste lijnen op pa pier. Na het maken van een keuze uit een aantal mogelijkheden werden di- rekt omwonenden op 12 april uitgeno digd kennis te komen nemen van de plannen. Vanaf heden zijn de tekenin gen met daarop aangegeven de vorm geving, de indeling van de woningen, de parkeervoorzieningen enz., te bekij ken in het Gemeentelijk infocentrum aan de Steenhoffstraat. De zomerperiode zal voor een groot deel in beslag genomen worden door aktiviteiten als bouwvergunning en ar tikel 19 procedure. Volgens de huidige inzichten moet het mogelijk zijn in het najaar met de feitelijke uitvoering te starten. Indien de winter 1984/1985 zich niet van zijn strengste kant laat zien, kunnen de eerste bewoners, in nel voor jaar van 1985 in hun nieuwe woningen verwelkomd worden. Het plan omvat de bouw van achttien 2-kamerwo- ningen in 2 bouwlagen, waarbij de bo venste woningn de beschikking krijgen over een ruime zolder. De gemiddelde huurprijs zal rond 330,- per maand komen te liggen. Woensdag 27 juni LIVE MUZIEK OPAJANS JAZZBAND MIDDELWIJKSTRAAT 2 SOEST I: Vonge week donderdag werd bij 'De Kwikstaartde school van het Van Arkel-Instituut aan de Hcllingweg in Soest open kiiis" gehouden ter gelegenheid van dc ingebruikneming van twee nieuwe praktijklokalen. Bovendien was een en ander bedoeld om meer bekendheid te geven aan het feit dat de school voor buitengewoon onderwijs vanaf l augustus a.s. ook open staat voor leerlingen uit Soest, die op deze speciale vorm van onderwijs zijn aangewezen. Heel wat ouders en buurtbewoners kwamen een kijkje nemen en een aantal dcmonstratielcsscn bijwonen, terwijl ook ondcrwijs-wethouder ars. J. L. Menne aanwezig was. Dc belangstelling van de zijde van het 'gewone onderwi,js in Soest, waarvan met name de hoofden der scholen waren uitgenodigd, viel nogal tegen. "Behalve van een school hebben we van die zijde eigenlijk geen teken van leven kunnen bespeuren", aldus dc heer G. van Lochem, hoofd van Dc Kwikstaart. Als oorzaken daarvan noemde hij de onbekendheid van dc school en het feit dat er nog altijd sprake is van een behoorlijk hoge drempel. "De Kwikstaart zal in de toekomst op andere manieren proberen om dc belangstelling voor de buitengewone onderwijs mogelijkheden te wekken. versiteit van start en dan zullen de mo gelijkheden voor het volgen van hoger onderwijs in Nederland in veel opzich ten worden verruimd. Zo zal het ge bruikelijke diploma van het voortgezet onderwijs niet langer vereist zijn en ontstaat ook de mogelijkheid voor ve lerlei doeleinden losse cursussen en korte studieprogramma's te volgen. De Open Universiteit wil het hoger on derwijs binnen het bereik brengen van die volwassenen voor wie het moeilijk of zelfs onmogelijk is om bij de be staande instellingen voor het hoger be roepsonderwijs of wetenschappelijk onderwijs een dag- of avond-opleiding te volgen. De Open Universiteit kan dit doen omdat zij een instelling is voor af standsonderwijs: de leerstof bestaat voornamelijk uit schriftelijk materiaal dat de studenten thuis gestuurd krij gen. Daar waar extra ondersteuning nodig is zal worden gebruik gemaakt van moderne onderwijsmiddelen, zoals beeldplaten, geluidcassettes, compu terprogramma's en eigen televisiepro gramma's. Er zal ook mondelinge stu diebegeleiding mogelijk zijn in groeps verband of individueel. Deze onder steuning en begeleiding zal plaatsvin den in de studiecentra, waarvan er to taal 18 geopend zullen worden ver spreid over het hele land. Er zal onder andere ook in Utrecht een studiecen trum gevestigd zijn. Deze nieuwe vorm van hoger onder wijs wordt gekenmerkt door: - open toelating, er zijn geen formele toelatingseisen, wel moet men 21 jaar of ouder zijn; - vrijheid voor programmasamenstel ling; - vrijheid voor de student om zelf het studietempo te bepalen evenals tijd en plaats van studeren. Er wordt een verscheidenheid aan stu diemogelijkheden geboden. Het is mo gelijk om losse cursussen te volgen. Voor elke cursus die met succes is af gesloten door een tentamen, wordt een certificaat uitgereikt. Met cursussen als bouwstenen kan een compleet HBO of WO programma worden samenge steld. De cursussen worden aangebo den binnen zeven leerstofgebieden rechtswetenschappeneconomische wetenschappennatuurwetenschap pen, technische wetenschappen, be- drijfs- en bestuurswetenschappen, cul tuurschappen en sociale wetenschappen). De cursussen kunnen 100,200 of 300 studie- en het cursusgeld bedraagt 138,- per moduul 100 studie-uren). De studie centra zullen fungeren als ontmoe tingsplaatsen, waar men contacten kan leggen met andere (mede(studen ten. Voor studievoorlichting en ad visering kan men er ook de consulenten raadplegen. Met hen kunnen belang stellenden en studenten hun mogelijkheden voor het volgen van dit onderwijs bespreken

Soester Courant | 1984 | | pagina 3