50 jaar geleden in Soest soest iL 2ianö Netoer Gemoderniseerde Centrale Bibliotheek officieel heropend 'Nieuw bedrijfsterrein bij voorkeur aan oningsweg' 29 Juni 1934 vraagt: uw aandacht: voor: Hinderwet ontwerp beschikking Openbare commissievergaderingen Hinderwet 1 Bouwzaken Verleende bouwvergunningen Woningbouw op Hafkamp-terrein Y Honder- 14 den merk- broeken SOEST Insingerstraat SOEST Gemshoorn SOEST Ereprijsstraat WOENSDAG 27 JUN11984 SOESTER COURANT PAGINA 5 vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest LEVI'S LOIS BUMPER EMANUELLA MOUSTACHE vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Oplichter aangehouden De politie in Zaanstad hield vorige week een 21-jarige jongeman zonder vaste woon- of verblijfplaats aan, die zich onlangs in Soest en andere plaat sen had schuldig gemaakt aan oplich ting c.q. flessentrekkerij. In Soest be taalde hij de kosten die hij maakte in een hotel aan de Birkstraat niet (ad 213 gulden) en verzuimde hij tevens te be talen voor een taxirit voor een bedrag van 65 gulden. Verder had hij van een taxichauffeur 200 gulden geleend, en van een bareigenaar 50 gulden, zonder deze terug te betalen. De gevaren van een Natuurbad Men moge denken wat men wil over hetgeen in en rond een Natuurbad al dan niet als toelaatbaar moet worden geoordeeld, ieder ernstig en verstandig mensch zal toch moeten toegeven, dat het vraagstuk op zich zelve van een groot algemeen belang is en in een bestuurscollege, als de raad eener gemeente is, RECHT OP EEN BEHOORLIJKE BE HANDELING heeft. We mogen verwachten, dat de hoogste gemeente lijke autoriteiten van een dergelijke aangelegenheid een behoorlijke studie maken, voordeelen overwegen, maar zich ook op de hoogte stel len van de bezwaren, die bepaalde bevolkingsgroepen in een princi- pieele aangelegenheid kunnen laten gelden. Van dat alles is in de jongste raadsvergadering niets gebleken. De voor zitter heeft ons bepaald teleurgesteld door zijn opmerkelijk tekort aan inzicht in de bezwaren van christelijke zijde tegen bepaalde exploitatie vormen van het Soester Natuurbad. Dat tekort aan inzicht demonstreerde zich op ontstellende wijze, toen de burgemeester, geënerveerd, met de vuist op tafel en met verheffing van stem, de anti-rèvolutionairen sommeerde om zich niet langer in algemeenheden te verliezen, en ze uitdaagde om nu eens juist en pre cies te vertellen van de STRAFRECHTELIJKE OVERTREDINGEN OP HET NATUURBAD door hen geconstateerd. Hij, de burgemeester, deelde mede, een 20-jarige strafrecht-practijk in lndiè achter den rug te hebben en te hébberi'ervaren, dat daar, waar massa's in ontspanning teSarrien zijn, nimmer ïzedelijkheidsovertredingen van strafrechtelijke aard worden begaan, eenvoudig omdat het publiek zulks niet zou tole- reeren. Wat de burgemeester hier zei, is ongetwijfeld een waarheid, als een koe zoo groot. We verwonderen ons alleen over de simplistische denkwijze van den burgemeester, waardoor hij de bezwaren van christe lijke zijde tegen de gemengde zonnebad zóó aanvoelt en weergeeft. We ge- looven niet, dat er iemand is, die veronderstelt of aanneemt, dat op het Soester Natuurbad onzedelijkheden voorkomen van strafrechtelijken aard. Men behoeft dan ook niet met pathos tot het noemen van derge lijke feitelijkheden te sommeeren. De bestaande bezwaren, welke overi gens ook in niet-kerkeiijke kringen veelal worden gedeeld, zijn van geheel anderen aard. Door den vrijen omgang der sexen, vooral van jeugdige personen, in een kleeding", welke op steeds meer geraffineerde wijze de naaktheid eigenlijk slechts accentueert, ontslaat een VER VLAKKING VAN HET SCHAAMTEGEVOEL", welke het karakter aantast, de begrippen van moraliteit doet vervagen en tot sexueele excessen leidt buiten de Natuurbaden. Die excessen zijn in het vorige seizoen overal geconstateerd: bij het kampeeren op de heide, aan strand of in de duinen, langs de boorden onzer wateren. Wanneer niet spora disch, maar ontstellend vaak zulke uitwassen worden vastgesteld en b.v. zelfs de hoofdredactie van de liberale „Avondpost", het groote Haagsche dagblad, te kennen geeft, dat het haar bekend is - ze duidde trouwens meerdere van zulke gevallen aan - hoe zelfs jongelui uil z.g. beschaafde milieu's rond de Kagerplassen en op vele van dergelijke oorden, dagen en nachten met elkaar doorbrengen in de zonde, waar voor Sodom en Ghomorra eens werden vernietigd en elkaar de rein heid benemen, welke altijd nog als de hoogste „inbreng" bij een chris ten huwelijk werd gewaardeerd, dan moet men toch erkennen, dat deze verwording niet „zóó-maar" kan zijn ontstaan, doch dat het pad er toe moet zijn geëffend. Welnu, de liberale „Avondpost", zoo goed als degenen, die zich in ons land onder de christen groepen en partijen rekenen, voelen het aan, dat het vrije verkeer der sexen op Natuurba den, in een minimum aan lichaamsbedekking, leidt tot de vervlakking van het schaamtegevoel en het verwijderen, van de moreele distantie tusschen de jongelingen en jongedochters, welke tot op heden een na tuurlijke wal vormden tusschen onschuld, geluk en reinheid eenerzijds en den moreelen ondergang aan den anderen kant. Wanneer de ouders zich al eens keeren tegen de te groote vrijheden, welke de jeugd tegen woordig voor zich opeischt, dan stuiten ze op de consequenties van wat hier en daar de overheid, ook de Soester overheid, tolereert en aan biedt, en nog voor enkele jaren terug door ieder weldenkend mensch als EEN MOREEL VERDERF zou zijn aangevoeld en veroordeeld. Het is géén standpunt te noemen, hetwelk 's raads voorzitter innam, toen hij zich geërgerd betoonde over het feit. dat door de motie-Enden dijk dit moraliteitsdebat in een volgende vergadering weer zou moeten worden voortgezet. De publieke zeden worden niet gediend met de uit wassen dood te zwijgen, want dat lukt toch niet, maar door zóó lang te praten tot de overheid toont, dat ze eindelijk een juist inzicht krijgt in haar taak ten deze. We kunnen het niet anders zien, dan dat DE STICHTING VAN HET NATUURBAD EEN FIASCO is geweest, waar aan tenslotte alle partijen haar deel en haar schuld hebben. We hadden hier in Soest zulk een Natuurbad niet noodig en zeker lag het niet op den weg van de overheid om het te stichten en te exploiteeren. Om het thans financieel te laten rendeeren, ziet diezelfde overheid zich gedrongen op wegen, welke ze bij rustig beraad tegenover zich zelf, als onjuist en verderfelijk moet kenmerken. Het Soester Natuurbad heeft weinig of GEEN WAARDE VOOR DE EIGEN BEVOLKING. We hadden ons hier aan den opzet van een bescheiden badinrichting en/of zwemin richting moeten houden, - dat zou een hygiënisch belang voor de Soes- tenaren zijn geweest. De gedachte aan de stichting van een Natuur bad is plots opgekomen en overhaast, té overhaast uitgevoerd. Dat heeft zich gewroken in financieelen zin éérst, - nu in de moeilijkheid van een exploitatie, welke den financieelen opzet kan dekken en niet iri strijd mag komen met de moreele verantwoordelijkheid van de over heid. Die opgave blijkt een onmogelijke. De massa der Soester bevol king heeft niets aan het Natuurbad. De hygiënische waarde is vrij pro blematisch, want - laten we het hier toch eens neerschrijven, wat ieder een beseft en men elkaar ook herhaaldelijk vertelt - als in den warmen zomerdag, in den vacantietijd, duizenden menschen daar in dien ce menten kom liggen, dan kan den inhoud aan „water" niet anders dan een viezigheid zijn. Voor de massa der Soester bevolking ligt het Na tuurbad bovendien te ver. Voor die massa is het tenslotte te duur. Het convenieert niet in een huisgezin om aan de kinderen telkens 40 cent mee te geven voor een „bad". Het Soester Natuurbad is practisch een ONTSPANNINGSOORD VOOR VACANTIEGANGERS, die van wat in het hygiënisch belang der Soester bevolking zou zijn geschapen, van half-Juni tot einde-Augustus EEN ORDINAIREN SPEELTUIN, waar vele jongelui komen om er elkaar te bezien en stoeiend te betasten in hun naaktheid, - juist zooals de burgemeester dat in Januari van dit jaar in den raad heeft geschilderd, eene schildering, welke méér ge slaagd was dan de poging in de jongste raadszitting om het effect van die uitspraak te verdoezelen. De overheid is niet van haar verantwoor delijkheid af met wat het publiek vrij algemeen onder „zonnebaden" verstaat thans een „gemengd verpozen in badkleeding op het strand" te gaan noemen. De zonnebaden in den strengen zin des woords be- teekenen een lichaamsbehandeling, welke slechts op medisch voor schrift behoort te worden toegepast en als ontspanning voor het publiek geen interesse hebben. per stuk 2 voor GEMEENTE Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan ligt ter inzage het ontwerp van de beschikking van Lindner Industrie B.V., Koningsweg 20 te Soest voor het verwerken, inclusief lakken en drukken, van metalen bladen op het perceel Konings weg 20 te Soest. De strekking van het ontwerp van de beschikking luidt, "positieve beslis sing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schrifte lijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden ingediend vóór 12 juli 1984. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeente bestuur worden ingediend. woensdag 27 junicommissie onderwijs donderdag 28 juni: commissie welzijn maandag 2 julicommissie algemene bestuurszaken dinsdag 3 julicommissie ruimtelijke ordening donderdag 28 junicommissie bedrijven donderdag 28 junicommissie financiën De openbare vergaderingen worden gehouden in de commissiekamers van het gebouw gemeentewerken en beginnen om 19.30 uur. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de agenda's en de stuk ken inzien. Men kan ook telefonisch informeren welke agendapunten aan de orde komen. Verder kan men alle informatie krijgen over de mogelijkheid om van spreekrecht gebruik te maken tijdens de vergaderingen. N.B. De commissies bedrijven en financiën worden gezamenlijk gehou den en beginnen om 19.00 uur en wel in de brandweerkazerne. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan liggen ter inzage verzoeken om een oprichtings cq. revisie cq. uit breidingsvergunning van P. A. en A. P. M. Hartman, Birkstraat 109 te Soest voor een veehoude rij op het perceel Birkstraat 109 te Soest J. H. M van Kerkhof, Amersfoortsestraat 95a te Soesterberg voor een handel in automobielen op het perceel Amersfoortsestraat 95a te Soest- terberg. (Ligt ook ter inzage in Hulpsecretarie Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzagelegging van het verzoek d.d. 27 juni 1984. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtigde worden ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen college, de aan vrager en de overige aanwezigen. De openbare zittingen worden gehouden op 18 juli om resp. 9.30 uur en 10.00 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben ingebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen later beroep in stellen, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is ge weest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schriftelijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet be kendgemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het be zwaarschrift, bij het college van b. en w. worden ingediend. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toe passing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning en artikel 50. lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan R. A. Hoksbergen, Birkstraat 145 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een wijnkelder op het perceel Birkstraat 145; J. W. van Harskamp, Frans van Mierislaan 4 te Hilversum, ten behoeve van het plaatsen van een verblijfsruimte op een perceel gelegen aan de Koningsweg, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 7712; Grift Trappen Soest B.V., Nijverheidsweg 2 te Soest, ten behoeve van het vergroten van een kantoorgedeelte van een bedrijfspand op het perceel Nijverheidsweg 2; Bouwbedrijf K. ten Böhmer b.v.. Van Brienenstraat 7 te Bennekom, ten behoeve van het vergroten van een magazijn op het perceel Amers foortsestraat 84a. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 28 juni 1984, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling 1, ter inzage. (Niet gebonden besluiten Verlening d.d.: 19 juni 1984 bouwen van 20 woningen in de wijk Overhees, kadastraal bekend gem Soest, sectie G, nr. 8242 ged. uitbreiden van een woonhuis op het perceel Da Costalaan 2A bouwen van een garage op het perceel Henriëtte Blaekweg 6. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 De Woningbouwvereniging St. Joseph gaat 18 woningen voor 1 en 2 persoons huishoudens bouwen op het terrein van de voormalige wasserij Hafkamp aan de Beetzlaan/Nieuwstraat. De te keningen met daarop aangegeven de vormgeving, de indeling van de wo ningen, de parkeervoorzieningen en dergelijke, kan men vanaf heden bekij ken in het gemeentelijk INFOrmatie centrum aan de Steenhoffstraat tegen over het gemeentehuis. Als alles mee zit kunnen de woningen in voorjaar 1985 betrokken worden. De huurprijs zal rond de 330 gulden per maand ko men te liggen. Verder kunnen geïnteresseerden in het INFOrmatiecentrum het boekje 'Werkwijzer voor jongeren 1984' mee nemen. In deze brochure vindt men een opsomming van onderwerpen als ar beidsovereenkomst, minimumloon, so ciale zekerheid, ziekte en ongeval, loonstrookje, vormingswerk en sollici teren. Helft van dubbel woonhuis met garage en grote tuin (600 m2) Ind.: ruime eetkeuken, woonkamer, toilet-douchecel, kelder, hobbykamer en wasruimte. Etage: twee ruime slaapkamers en grote overloop. Bergzolder. Deze woning verkeert in goede staat van onderhoud. Gevraagde koopsom ƒ163.500,-. Moderne middenwoning met c.v., berging en tuin enz. Ind.: rui me woonkamer, moderne keuken, hal en toilet. Etage: 3 ruime slaapkamers en badkamer met ligbad en 2e toilet. Zolder met vaste trap en ruime 4e slaapkamer. Gevraagde koopsom inclusief stoffering 142.500,-. Gunstig gelegen midden drive-in woning met erf en tuin. Ind.: hal, garage, hobby- c.q. tuinkamer met keukenvoorziening en aparte douche en toiletruimte, woonkamer, keuken, toilet, twee slaapkamers (voorheen drie)badkamer met ligbad en 2e toilet, voorzien van nieuwe gas-c.v. installatie. Gevraagde koopsom ƒ152.500,-. Inlichtingen: Julianalaan 45 - Soest m Telefoon 02155-17962 >jan BREUKELEN m ASSURANTIËN NBVA ONROEREND GOED - HYPOTHEKEN 9a, iscussie-avond over lokatiemogelijkheden: jjNagenoeg alle aanwezigen op de maan- "gavond in de brandweerkazerne ge- ouden discussie-avond over lokatie- "ogelijkheden voor nieuw bedrijfster- ein in Soest gaven de voorkeur aan het ebied van ongeveer 7,5 hectare ten ":d-oosten van de hockeyvelden aan de Koningsweg. Men krijgt daar dan een concentratie van bedrijfsterrei nen; er zijn goede ontsluitingsmoge lijkheden, en het gebied het Soester- veen is toch al aangetast, aldus op- erkingen van de bezoekers, ngeveer dertig geïnteresseerden had den aan de uitnodiging van het ge meentebestuur gehoor gegeven om hun mening te geven over nieuwe mo gelijkheden voor bedrijfsterreinen. Naast vertegenwoordigers van Kamer van Koophandel, Soester Zakenkring, Landbouwschap en commissie Ruim telijke Ordening gaf ook een aantal bewoners uit de omgeving van de nieuwe lokaties acte de présence. Wethouder drs. G. Plomp van Ruimte lijke Ordening zei in zijn inleiding onder meer dat er na de uitgifte van het gehele industriegebied Nieuwe- gracht in Soest geen nieuw bedrijfs terrein meer voorhanden is. In ver band daarmee is de behoefte ontstaan een aantal alternatieve lokaties te on derzoeken. Een zekere reserve is nodig voor uitbreiding van bestaande be drijven, voor verplaatsing van bedrij ven elders uit de gemeente en voor nieuwe bedrijven. Dit alles wordt ge stimuleerd door Gedeputeerde Staten van Utrecht en het gewest Eemland. Vervolgens ging ir. J. van Gent dieper in op de verschillende lokatiemoge lijkheden. Tijdens de daarna volgende discussie merkte de vertegenwoordi ger van de Kamer van Koophandel op dat Soest met de gemeente Amersfoort kontakt moet opnemen voor uitbrei ding van het industrieterrein De Isselt. Daar komt een nieuwe brug over de Eem, zodat een goede verbinding met de Al tot stand komt. Wethouder Plomp antwoordde dat er in het verleden kóntakt met Amersfoort is geweest, maar dat Amersfoort de voorkeur geeft aan de uitbreiding van het ter rein De Hoef. Open gebied Chris Uiterwijk hield een vurig plei dooi om het terrein De Isselt niet uit te breiden en ook niet te denken aan het gebied bij de Grote Melmweg en Lange Brinkweg. Dit laatste is thans nog een schitterend open gebied tot Amers foort. Ook de vertegenwoordiger van de vroegere werkgroep Soest-Midden wees het gebied aan de Grote Melm weg van de hand. In haar eindverslag had de werkgroep juist gepleit om daar geen industrie te vestigen. De Soester Zakenkring is voorstander van aansluiting bij het huidige in dustrieterrein, maar gaaf ook het ge bied De Isselt niet uit de weg. De Za kenkring vroeg zich af waarom Soes terberg er niet bij betrokken was. Hans Blom van de commissie Ruimtelijke Ordening zei onder meer dat naar Soesterberg moet worden gekeken wanneer er behoefte is aan nieuw ter rein. Zijn medecomissielid Ries van Logtenstein wil meer duidelijkheid over de behoefte voor de komende jaren. Hij wil aansluiting bij de be staande terreinen, maar ook Soester berg er bij betrekken. Wethouder Plomp verzocht iedereen die nog behoefte had om schriftelijk te reageren dit voor de eerste week van september te doen. Begin september heeft het Soester gemeentebestuur na melijk een gesprek met Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij dit onder werp aan de orde komt. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT TELEFOON 02155 -22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Rijverbod in plaats van onderdak Een 41-jarige inwoner van Soest meld de zich vorige week aan het politie bureau met het verzoek hem een slaap plaats voor de nacht te bezorgen. De man had "moeilijkheden" en ver keerde onder invloed van alcohol. Dat was dan ook de reden dat hij een rijver bod kreeg opgelegd en per taxi moest vertrekken. Beeld vernield Het bronzen vogelbeeld bij de school 'De Wiekslag' aan de Smitsweg werd begin deze week door twee tot dusver onbekende knapen van zijn sokkel ge haald. Een omwonende, die de jongens aan het werk had gezien, waarschuwde de politie, maar deze kon hen niet meer achterhalen. Wethouder Frans Kingma laat de door hem geleende boeken en platen in de bibliotheek volgens het nieuwe sys teem 'afstrepen. Foto: Herman van Dam. enorme porties leesvoer die hem in zijn functie worden aangeboden. Ondanks het verheugend grote aantal leden van de bibliotheek in Soest - zo'n 10.000 staan er ingeshreven - merkte Kingma op dat er toch een grote groep inwoners is die blijkbaar de weg naar de bibliotheek niet vindt. "Dat is jam mer, want de bibliotheek opent een blik op een heel bijzondere wereld, en die gun ik iedereen van harte Als oorzaken daarvoor wees de wethouder op het feit dat veel niet-ge- bruikers zich in een maatschappelijk kwetsbare positie bevinden, al speelde ook de oude, achterhaalde beeldvor ming van de bibliotheek een belang rijke rol: "een gewijde ruimte waarin het heilig boek is neergevlijd, waarin muisstille bezoekers zachtjes voort- schuifelen." Het is daarom nodig dat de bibliotheek ook zelf uit zijn schulp kruipt, aldus de wethouder, en zelf kon- takt probeert te legen met al die groe pen die nog niet door de bibliotheek wor den bestreken. Educatie De rol van de bibliotheek zou dan ook, meer nog dan tot dusver, gericht moe ten zijn op educatie, daarbij functio nerend als een centrale informatiebron, speciaal voor zaken als het volwas- i senen-onderwijs, emancipatiecursus- sen, alfabetiseringsprojecten en het buurt- en clubhuiswerk. Ook dé school- medlatheekdienst moet volgens hem worden uitgebouwd tot een echte educatieve dienst. Hij stelde vast dat daarvoor nog te weinig materiaal voor handen was, dat de gebruikers nog te weinig vaardigheid hadden verworven om er op de goede manier mee om te gaan en dat de lesgevers in het alge meen nog te weinig op de hoogte waren van de mogelijkheden. "Er moet nog heel wat gebeuren," aldus de heer Kingma. "De bibliotheek moet nog meer gaan bieden, vooral aan die groepen die het hard nodig hebben.In dat verband wees hij ook op de nood zaak van een goede 'promoting. Hij sprak de hoop uit dat bestuur en staf door de modernisering nieuwe sti mulansen zouden opdoen "om het dy namisch gezicht van de bibliotheek naar buiten uit te dragen" en wenste allen veel succes bij het betreden van de nieuwe paden, zonder de goede oude paden te verwaarlozen. Vervolgens werd hem, op vertoon van zijn zojuist verworven lidmaatschaps kaart, de toepasselijke titel "Verken ningen in de politiek, deel 1" ter leen aangeboden door voorzitter Fransen, waarna de wethouder ook een plaat mocht kiezen. Mevrouw Gisela de Rond-Brouwer sprak namens de medewerkers en medewerksters van de bibliotheek nog een kort dankwoord en stelde het be stuur nog een presentje in het vooruit zicht. Na het officiële gedeelte konden de talrijke bezoekers onder het genot van een hapje en een drankje nog op nun gemak een kijkje nemen in de bi bliotheek. Onder grote belangstelling heeft maan dagmiddag de officiële heropening plaatsgevonden van de gemoderniseer de Centrale Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, die in de afgelopen jaren een indrukwekkende opknapbeurt heeft on dergaan. Ook de indeling van het ge bouw is behoorlijk gewijzigd. Zo is de leeszaal momenteel ondergebracht in de ruimte waar vroeger directie en ad ministratie gehuisvest waren, is de ba lie verplaatst en heeft ook de disco theek een nieuwe plek gevonden. Di rectie en administratie zijn daarbij verhuisd naar de bovenverdieping, waar ook de jeugdafdeling is geves tigd. Tegelijk met de ingebruikneming van de fraai gemoderniseerde bibliotheek is het "bedrijf" ook overgegaan op au tomatisering van een aantal belang rijke onderdelen, zoals o.m. de uitleen administratie. De jeugdafdeling is al enige tijd geleden geautomatiseerd, de volwassenen-afdeling volgt binnen af zienbare tijd. De genodigden die maandagmiddag getuige waren van de heropening wer den eerst welkom geheten door de voorzitter van het stichtingsbestuur, drs. H. J. Fransen. Hij noemde de tot standkoming van de modernisering een vreugdevolle gebeurtenis, die in alle opzichten ook noodzakelijk was om het gebouw geschikt te maken voor een bedrijf voering die in deze tijd wordt geëist. Ondanks de fikse bezuinigingen die ook de bibliotheek hebben getroffen en het inweerwil daarvan groeiende le- dental -Wië&e' yerqprzaakt door de slüi- ting vam het filiaal in Soest-Zuid - wa ren dé plannen daarop gericht, aldus_ de heer Fransen. Het resultaat was volgens hem voldoende om weer jaren vooruit te kunnen. Magere jaren In financieel opzicht had de bibliotheek zijn zeven vette jaren al enige tijd achter de rug. "We zitten nu midden in de zeven magere jaren en in Soest zouden die wel eens zeven maal zeven jaar kunnen gaan duren," merkte hij op, waarna hij woorden van dank uit sprak aan allen die bij de verbouwing betrokken waren geweest en ook de medewerkers een compliment maakte voor de wijze waarop zij, on danks de soms overlast bezorgende werkzaamheden, hun taak waren blij ven verrichten. "Naast een schitterend gebouw hebben we nu ook apparatuur die er wezen mag," vervolgde hij. De automati sering was een geweldige verbetering, zowel voor de cliënten van de biblio theek als voor het personeel. Speciale woorden van dank richtte hij tot de heer Waal, één van'de 'lezers', die de bibliotheek een fraaie klok heeft ge schonken. Wethouder Frans kingma - door de heer Fransen geïntroduceerd als het enige bestuurslid van de bibliotheek die zelf geen lid is, èn daarom een lid- rhaatschapskaartje kreeg aangeboden - feliciteerde in zijn toespraak perso neel en directie met het vernieuwde ge bouw. 'U hebt op een ongelooflijke ma nier tegen de stroom in gegroeid, en dat in deze tijd van uiterst krappe midde len!' Hij onderstreepte,het belang van ëeri ^effitient 'gebriflk vari het gebouw en de middelep.), .1U22(> Wondere wereld Sprekende over de plaats van de biblio theek in de samenleving merkte de wethouder op dat niet iedereen het ge luk heeft gehad om al in een vroeg sta dium kennis te maken met het ver schijnsel, dat hij zelf in zijn jonge jaren had ondergaan als "een wondere wereld met duizend gezichten, waar mee je door de tijd, door de wereld en door de menselijke geest kunt reizen." "Voor mij werd de bibliotheek een tweede huis en ik bracht er uren door." Tegenwoordig, bekende Kingma, komt er van "gewoon" lezen maar bitter weinig terecht, omdat hij al te veel in beslag wordt genomen door de

Soester Courant | 1984 | | pagina 5