Pi 12! Hoofdopzichter Van Hees nam afscheid van 'Groen en Recreatie' Chr. MAVO nam alvast afscheid van directeur Van Altena Wethouder Kingma reikt sleutels uit van 'Energie zuinige' woningen Oppas Centrale 'Pas Op,' de enige effectieve manier om inbraak te voorkomen ONROEREND GOED ENH HYPOTHEEK INFORMATIE Indrukwekkende audio/video-presentatie bij vernieuwde 'Gouden Snaar' 4 SOEST STRAK EN STRALEND /Jlauknerht a duinen gelegen half. villa (1936) met rieten s en fraaie tuin met uitste ging. Tot. opp. 503 m2. kelder, toilet, royale L- nkamer (ca. 40 m2) met keuken; verd.: 3 slaap- on. badkamer (ligbad), ir zolder met 2 kamers eri srgruimte. Voorzien van rapsom f278.000,- k.k. LITER VRIESKIST. Met mostaat, kontrolelempies dmand, enz. ergie zui- n licht be daar deksel, pr. 798,- BAUKNECHT SD-3104 KastEmDEURS K0EL- KAST. Met een vries gedeel de "if" 'tr" nett0 koelge- tleelte van 198 Itr, Automatische ontdooiing en temperatuurregelaar. Binnenverlichting en han- dige indeling. Adv.pr. 1129 - 3RAUN KRULBORSTEL" moerloos >P gas. Adv.pr. HILIPS KOF iezetter et handige ermoskan. Jv.pr. Van Weedestraat 215 f Tel. 02155-22776 I P. Stalenhoef autoschade i 1e Heeserlaantje 2 het kenmerk voor vakwerk Diefstal uit auto ■uit de auto van een bewoonster van de ■Schoutenkampweg werd vorige week leen radio-cassetterecorder gestolen. ■De waarde van de buit bedroeg 350 gul- ■den. Sinds vorige week kunnen inwoners van Soest met belangstelling voor het audioen video-gebeuren - en dat is een voort durend groeiend aantal - hun hart meer dan ophalen bij de vernieuwde 'Gouden Snaar'aan de Steenhoffstraat 15, waar met een feestelijk drie dagen durend 'open huisluister werd bijgezet aan de uiterst moderne presentatie op audio en video-ge- bied. De Gouden Snaar beschikt met twee volledig geoutilleerde studio 's, met daarin de meest gea vanceerde en professio nele■apparatuurover een voor Soest een wijde omgeving unieke zaal. De laatste snufjes op het gebied van Super Hifi-stcreo en Super-video zijn er te zien te horen, van de meest gerenommeerde merken, die in de nieuwe ruimte hij de Gouden Snaar' volledig tot hun recht komen. De audio/vidco-afdeling van de 'Gouden Snaar'is met vele vierkante meters naar ach teren toe uitgebreid. Ofschoon de apparatuur wat het aantal betreft niet sterk is toegenomen maakt de nieuwe presentatie aie overzichtelijker en veel moderner is geworden, een overweldigende indruk, zoals de talrijke bezoekers vorige week hebben ervaren. Met een dubbel feestelijke receptie I heeft de heer B. G. van Hees, hoofdop- zichter bij de afdeling Groen en Re- I creatie, vorige week afscheid genomen van de dienst Gemeentewerken, waar hij bijna 19 jaar lang heeft gewerkt. Dat gebeurde in de fraai versierde kan tine van de brandweerkazerne, die zeer goed gevuld was met collega's, vrienden en andere belangstellenden. I Ook het feit dat de heer Van Hees op dezelfde dag zijn 65e verjaardag vierde zal daaraan hebben bijgedragen. De heer Van Hees is een van de wei nigen die de gemeentedienst in de laat ste jaren verlaten wegens het bereiken I van de "normale" pensioengerechtig de leeftijd. In de drie jaar dat Ir. S. H. Brunekreef directeur is van Gemeente werken is hij zelfs de eerste die niet door VUT of afkeuring de dienst ver laat, wist deze te melden. In dat ver band stond de heer Brunekreef ook even stil bij het personeelsbestand van Gemeentewerken. Drie jaar geleden nog 204 (inclusief 6 vacatures), per 1 juli a.s. nog maar 168 (inclusief 9 vaca tures "Er zijn er dus 46 weggegaan Tevoren had wethouder drs. J. Th. Ou demans als eerste van een flinke rij sprekers de heer Van Hees, die voordat hij in gemeentedienst kwam een eigen hoveniersbedrijf had, geprezen om zijn vakkundige inbreng en zijn uitstekende manier van kontakten leggen. De wet houder liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een boek over kastelen in Frankrijk, waarvan hij vermoedde dat het misschien iets te maken had met de interesse van de heer Van Hees in kas teelparken, een puzzelwoordenboek en een bon voor de Grote Van Dale. Na hem wenste de heer Brunekreef de hoofdopzichter geluk. Hij sprak lovende woorden over de heer Van Hees, diens werklust en vakbekwaam heid. "U was voorbeeldig, stipt, nauw gezet en correct,aldus de heer Brune kreef. "En u was ook nooit te beroerd om zaken aan te pakken." De heer Bru nekreef vond het een gelukkige om standigheid dat de functie van de heer Van Hees niet wordt opgeheven. "U wordt wel opgevolgd, de procedure daarvoor loopt al." Hij overhandigde de heer Van Hees als afscheidscadeau een fraaie radio-cassetterecorder. Nacht en ontij De heer P. G. Klandermans, waarne mend hoofd van de afdeling, schetste de heer Van Hees als een toegewijd medewerker, die zichzelf niet ontzag, maar dag en nacht, zomer en winter door, altijd paraat was. "Hoe vaak bent u niet bij nacht en ontij uit bed ge beld, als het had gestormd en u op de plaats des onheils moest optreden?" De heer Klandermans prees het ent housiasme en de souplesse van de heer Van Hees, vooral met het oog op de grote veranderingen die zich de laatste jaren hebben voltrokken. Zijn gemoti veerdheid had hij weten over te bren gen op de andere medewerkers, mede door zijn warme gevoel ten opzichte van de medemens, aldus de heer Klan dermans, die de heer Van Hees een ca deau aanbood waarin diens "werve lend bestaan" was vastgelegd: een foto-album met plaatjes van alle plek jes in Soest waar de heer Van Hees zijn zorgen over had uitgestrekt, uiteraad met collega's en oud-collega's. De heer R. A. Vos van Grderr én Re creatie, die gedurende lange tijd met de heer Van Hees heeft samengewerkt, voegde ook zijn gelukwensen toe en prees de scheidende collega om zijn in zet en inzicht. Hij bood de heer Van Hees een vlakschuurmachine aan. Voor mevrouw Van Hees was er een met bloemen versierde stretcher. De heer A. Oosthoek voerde het woord namens de personeelsvereniging, waaraan de heer Van Hees altijd ent housiast had deelgenomen. Zo verzorg de hij meestal de bloemversieringen op de personeelsavonden. Hij bood hem het gratis lidmaatschap aan en over handigde een boekenbon en een bloem stuk voor mevrouw Van Hees. Namens de Abva/Kabo sprak de heer Van Holst enkele woorden tot de man, die sinds april 1972 voorzitter was van de Kabo in Soest, en na de fusie met de Abva in 1980 tweede voorzitter. Hij bood de heer Van Hees een geschen kenbon aan en zijn echtgenote een bloemetje. Ook de heer Van Leuveren, sprekende namens de FNV in Soest, wees erop dat de heer Van Hees zijn Wethouder Oudemans overhandigt de heer Van Hees een paar geschen ken. sporen in het vakbondswerk had ver diend. "Als secretaris bent u voor ons onmisbaar." Tenslotte voerde heer D. Pureveen, een oud-collega, het woord. Hij haalde herinneringen op aan het verleden, toen hij en de heer Van Hees eerst als buurjongens, later in de oorlogsjaren samen waren opgetrokken, en elkaar ook bij Gemeentewerken niet uit het oog hadden verloren. Aan het "slót. van de bijeenkomst sprak de hèer Van Hees zelf een dankwoord uit aan alle sprekers voor hun goéde wensen en geschenken. Na afloop van het officiële gedeelte maakten nog heel veel bezoekers gebruik van de gelegen heid om persoonlijk afscheid te nemen van de heer Van Hees en hem te felici teren met zijn verjaardag. Meisjes betrapt bij winkeldiefstal Personeel van een winkel aan de To renstraat slaagde er vorige week in twee meisjes van resp. 12 en ll jaar. afkomstig uit Baarn en Soest, te be trappen op diefstal van enige artikelen, ter waarde van 44,50. Het personeel ontdekte de diefstal doordat een van de meisjes bij het weggaan een gestolen schaar uit haar jaszak liet vallen. De jongedames werden op het hoofd bureau onderhouden over het verschil tussen mijn en dijn en konden even latei- door hun vaders worden opgehaald. Foto: Herman van Dam. Met een uitgebreid feestprogramma heeft de Chr. MAVO van Soest vorige week afscheid genomen van haar di recteur, de heer H. J. van Altena, die na een loopbaan van ongeveer 3(1 jaar in het onderwijs gebruik maakt van de VUT-regeling en derhalve het dienstverband met de school aan het einde van de cursus heeft beëindigd. Al vroeg in de ochtend van de laatste schooldag - vrijdag j.1. - ondervond de heer Van Altena wat het wil zeggen een dag lang in het middelpunt van de be langstelling te staan. Om ongeveer acht uur arriveerde voor zijn huis aan de Bilderdijklaan de bekende Soester paardetram van de heer Kraaij, ge vuld met ongeveer 25 leerlingen van de Chr. MAVO, die de heer en mevrouw Van Altena kwamen ophalen om hen op deze nogal opzienbarende manier naar de school aan de Noorderweg te vervoeren. Helemaal onvoorbereid op een verras sing was de heer Van Altena niet, maar hij had zich toch heel wat anders voor gesteld. "Ik had het idee dat ik mis schien geblinddoekt in een auto zou worden meegenomen!" Voor het in stijgen in de fraai versierde wagen gingen de heer en mevrouw Van Al tena samen met de leerlingen op de foto. In aula van de school aan de Noorder weg, die ook al was versierd, werd vervolgens een feestprogramma af gewerkt waaraan alle leerlingen deel namen. De scheidende directeur werd daar ook namens de docenten toege sproken door de heer Friele. Later op de dag werd het afscheid alvast "on der elkaar" gevierd met een gezellige maaltijd, waarbij de heer Van Altena een aantal cadeaus kreeg aangeboden. Het officiële afscheid vindt overigens pas morgen, donderdag 28 juni, plaats, tussen 16.00 en 17.00 uur. Na afloop daarvan is er een receptie die tot 18.30 uur duurt in de aula van de school. A.s. vrijdag in Overhees IV Op 6 juli 1983 werd, onder grote belang stelling, de eerste paal geslagen voor het Sanders projekt van 179 eengezins woningen in het plan Overhees IV te Soest. De officiële behandeling werd verricht door de Staatssekretaris voor Ruimtelijke Ordening en Milieu mr. G. Ph. Brokx. De woningen vormen van onderdeel van de door Sanders Verenigde Bedrij ven ontwikkelde serie 'Energiezuinige woningen', waaraan het grootste be drijfspensioenfonds van Nederland, het PGGM, de zogeheten Loonvast-hy- potheek gekoppeld heeft. Ook in Soest bleek deze formule een groot sukses; reeds voor de aanvang van de bouw was een groot deel van de woningen verkocht. Op vrijdag 29 juni a.s. om 16.00 uur zal de wethouder voor woonruimteverde ling, Sociale en Maatschappelijke dienstverlening, de heer F. Kingma, officieel de sleutels uitreiken aan de laatste bewoners van het Sanders 'Energiezuinige Woningen' projekt. Dit betekent dat, dankzij de goede sa menwerking van alle wij deze bouw be trokken, reeds binnen een jaar (bouw )- tijd alle woningen aan de bewoners kunnen worden opgeleverd. De Energiezuinige woningen hebben inmiddels hun kwaliteiten bewezende gekozen typen in- de reeds gereali seerde projekten, voldoen volledig aan dë gestelde eisen.-peze hoge eisen gol- den mei name: ruitje'plattegronden;, kwalitatief hoogwaardige én onderhoudsvrije materialen; degelijk heid van konstrukties en detaillering: en bovenaleen forse besparing op de energie-kosten. De besparing op de energie-kosten wordt bereikt door een optimale iso latie, in kombinatië met een luchtver- warming met warmte-terugwinmo- dule. Het energieverbruik is, door een onafhankelijke instantie, gemeten: het gemiddels aardgasverbruik ten be hoeve van de stookkosten bedraagt minder dan 800 m3 per jaar. Dat is ca. 720,-- minder dan de energiekosten voor vergelijkbare wo ningen, uitgaande van een prijs van 0,60 per kubieke meter aardgas (dus bij de, te verwachten, stijging van deze aardgasprijs zal de relatieve be sparing groter worden). Deze bespa ring én de goedkope hypotheeklasten re sulteren in blijvend lage woonlasten. Hierdoor wordt het kopen van een goe de, betaalbare woning voor velen mogelijk gemaakt. 30-kilometer-zone Voorafgaande aan de officiële sleutel uitreiking door wethouder Kingma, zal wethouder G. A. W. G. A. Plomp op de hoek Libel/Turfstreek het bord "30 km" onthullen. De woonstraten Krekel, Libel, Hom mel en Goudwesp zijn zodanig inge richt dat de per 1 januari 1984 bij Ko ninklijk Besluit ingevoerde 30-kilometer zóne regeling van toepassing is. Dat be tekent dat men komende per auto van af de Turfstreek en de Sweelinckstraat in bovengenoemde straten niet harder dan 30 kilometer per uur mag rijden. De woonstraten verkrijgen geen woon- erfstatus. Eisen voor een 30 km-zöne gebied zijn onder meer, een breedte van de rijweg van 4.50 meter met aan één zijde een gei-ing verhoogd breed trottoir van 1.50 meter, De nieuwe verkeersborden worden geplaatst aan de drie entree's vanaf de Turfstreek, dus aan de Libel. Hommel en Goudwesp en aan de entree vanaf de Sweelinckstraat aan de Kre kel. Bij het verlaten van de woonstra ten wordt door middel van een ver keersbord aangegeven dat men het 30 km.-zóne gebied verlaat. Het is de bedoeling dat ook de wegen binnen de Turfstreek de 30 km.-status krijgen. flf ,T 4$ Zasteva pga Dealer: Daihatsu! ^^^^<erkstraat 109 Soest Initiatief van Soesters Stan Uijland en Bert Kok: Annuïteitenhypotheek met vijf jaar vaste rente Met a> c 0) Zonder OJ c o> gemeentegarantie gemeentegarantie i; ai S's; ra Z 0. CD 01 Geldverstrekker 5 •O Geldverstrekker I Zwolsche Alg 8,73 8,1 MV Zwolsche Alg 8,95 8,3 MV Bortds Mid .'N /O Ned 8,74 8,2 MA Bonds.Mid 'N; 'O Ned 9,01 8,5 MA RPS 8,84 8,4 MA RPS 9,06 8,6 MA Rabo Hypoth 8,90 8,4 MA Rabo Hypoth 9,12 8,6 MA Utrecht 8.94 8,5 MA Ver Spaarbank 9,17 8,6 MA Ver. Spaarbank 8,95 8,4 MA Nutssp 's-Grav. 9,17 8,6 MA Nuttssp 's-Grav. 8,95 8.4 MA Direktbank 9,19 8,6 KA Direktbank 9,01 8,4 MA Mees& Hope 9,20 8,6 MA Tiel Utrecht 9,01 8,5 MA Ennia Hypoth. 9,23 8,7 MA Nat. Ned. 'Optie' 9,01 8.5 MA AMRO 9,34 8,8 MA AMRO 9,12 8.6 MA Landbouwb. (CL) 9,34 8,8 MA Landbouwb. (CL) 9.12 8,6 MA Nat Ned 'Optie' 9,34 8,8 MA NMB 9,12 8,7 MA Tiel Utrecht 9,34 8,8 MA AMEV 9,18 8,5 MA NMB 9.34 8,9 MA Mees Hope 9,20 8,6 MA ABN (ABHK) 9.45 8,9 MA .Bouwfonds N.G 9,23 8.6 Ma Bouwfonds N G 9,45 8,8 MA Ennta Hypoth 9,23 8,6 MA W U H. 9,76 9,0 MV ABN(ABHK) 9,23 8,7 MA FGH 9,83 9,0 MV Woonfonds Holl 9,45 8,8 MA W.U H 9,54 8,8 MV FGH 9,71 8.9 MV Andere vormen Andere vormen AMRO Vrije Hyp 7,81 7,3 MA W.U.H.Interim Hyp 7,99 7,4 MV W.U.H.Interim Hyp y.yy 7,4 MV AMRO Vrije Hyp. 8,03 7.5 MA Bouwf. Rentekeu2e 8,36 7.9 MA Bouwf Rentekeuze 8.36 7,9 MA Nutssp ideaal Hyp 8,79 8,3 MA Nutssp. Ideaal Hyp. 9.0 8,5 MA Bouwf. Rente Rust 9,23 8,6 MA Bouwf. Rente Rust 9,44 8,8 MA RABO Rente Stabiel 9,36 8,7 MA RABO Rente Stabiel 9,57 8,9 MA ABN plus Hypoth 9,56 8,9 MA ABN plus Hypoth. 9.77 9.1 MA Betaalwijze: MV - maand vooraf MA HA halfiaar achteraf Peildatum: 18 |iint l'JÖI Bovengenoemde rentetarieven vorrne Via dit stappenplan vindt de hypothee Behalve de hoogte van de rente zijn o hypothee). De renteontwikkeling is si nel van het zogenaamde NVM Stappenplan n objectieve wijze plaats erta van belang bij de keuze van 1< Onroerend goed informatie Prijsontwikkeling bestaande woningen. Jaar 1979 1980 1981 1982 1983 Absoluut 187.300 171.100. 153 500 138.100 142.100 Index 1980=100 109 100 90 81 83 Maart 1984 t/m mei 1983 f 140.300, De prijs ontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkooppriizen van bestaande wo ningen Per woningtype en per regio kan de ontwikkeling anders zun HDe prijs over de periode maart t/m mei ligt iets onder het niveau van de zelfde periode in 1983. Extreme veranderingen in de prijsontwikkelingen worden niet verwacht. Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM 'Ieder jaar wordt er weer meer inge broken. lilt onderzoeken blijkt dat het dievengilde vooral toeslaat wanneer het huis onbeheerd is achtergelaten. De politie kan natuurlijk niet in iedere wo ning een agent neerzetten en bewakings diensten zijn voor particulieren niet te betalen. Een hopeloze situatie?' Dit is de aanhef van een folder, die dezer dagen wordt verspreid op initiatief van twee jonge Soesters: Stan Uijland (21 en Bert Kok (20), die onlangs de Oppas Centrale 'Pas Op' hebben opgericht. Het bericht gaat verder met een duide lijk antwoord op de vraag of er inder daad sprake is van een hopeloze si tuatie: Nee! 'Pas Op' introduceert een nieuwe vorm van preventie tegen in braken: de zgn. huis-oppas (of naar het Amerikaans: 'home-sit'). 'Wij kunnen permanent iemand in het huis neerzet ten, maar ook zo nu en dan een kijkje komen nemen,' leggen de beide onder nemende Soesters uit. 'Daarbij houden we volledig rekening met de wensen van de bewoners. De opdrachten kunnen variëren van één avond, als de bewoners uit willen, tot een periode van enkele weken, tijdens de vakantie.' Stan Uijland - student in de economie in Rotterdam - legt uit hoe zij tot het initiatief zijn gekomen'In onze kennis senkring maakten we het steeds vaker mee dat er was ingebroken. Er zijn natuurlijk wel preventieve maatre gelenen te treffen, zoals het inschake len van een dure bewakingsdienst, maar dat is voor veel mensen toch on haalbaar. Wij dachten aan iets goedko pers: de 'home-sit', waardoor een huis eventueel voor een korte of langere tijd niet leeg staat, bij afwezigheid van de bewoners. De meeste inbrekers ver kennen de huizen waarin ze hun slag willen slaan heel goed van tevoren. Ze controleren dan wanneer de bewoners afwezig zijn, maar als er voortdurend iemand in huis is laten ze 't wel uit hun hoofd.' Gerust hart Overigens beperkt het 'pakket' van de Oppas Centrale zich niet alleen tot het aanwezig-zijn in huis. "Als men dat wil kunnen onze medewerkers ook de planten water geven, de tuin bijhou den, en voor de hond of de kat zorgen. Het gaat er vooral om dat de bewoners met een gerust hart kunnen weggaan. Dat is vandaag de dag niet zo simpel. Alleen vorig jaar zijn er in Nederland al zo'n 80.000 inbraker. gepleegd. Ten opzichte van een paar jaar geleden is het aantal inbraken met ongeveer de helft gestegen. De mensen worden bang, en ze vragen zich af: staat m'n video er nog wel als ik terugkom Stan en Bert zijn ervan overtuigd dat hun 'home-sit'-organisatie in feite de enige effectieve manier is om inbraken te voorkomen. Ze hebben hun Oppas Centrale als stichting laten registreren bij de Kamer van Koophandel en zijn de afgelopen maanden druk in de weer geweest met de opbouw. "We hebben Bert Kok en Stan Uijland (r.) Foto: Herman van Dam. er intussen heel wat geld in geïnves teerd, en we zijn natuurlijk niet begon nen met het idee om er morgen weer mee te stoppen.' Betrouwbaar De medewerkers van 'Pas Op' zijn jon gelui van minimaal 18 jaar, die in alle opzichten betrouwbaar zijn. 'Wij ga randeren voor 1000 dat onze mede werkers kundig en betrouwbaar zijn. Uiteraard voeren we eerst een gesprek met de klanten, en die hebben natuur lijk het recht om iemand die hun even tueel niet zou aanstaan te weigeren. Maar we hebben er alle vertrouwen in dat zo'n situatie zich niet zal voordoen.' Home-sit werkt beter dan een dieven klauw, is hun parool. 'Natuurlijk zijn er veel mensen die allerlei maatre gelen tegen inbrekers treffen, maar de praktijk wijst uit dat dat in veel geval len toch niet veel helpt. Sommige hui zen zijn ingericht met tijdklokken en goede sloten, en de planten en de post worden door de buren verzorgd, die verder ook een oogje in het zeil houden, en dan gebeurt het dikwijls tóch nog,' aldus Stan en Bert. De 'bewakingsperioden' voor de home- sit van 'Pas Op' beslaan een tijdsbe stek van in principe 8 uur. "Bijvoor beeld van 's avonds tien uur tot de vol gende morgen zes uur.' verduidelijkt Stan. De klanten betalen daarvoor een bedrag van 30 gulden. Voor een heel et maal geldt een bedrag van 80 gulden. Gaat het om een home-sit van langer dan een week, dan geldt in de tweede week een bedrag van 25 gulden per 8 uur en 75 gulden per 24 uur. Voor de verzorging van hond of kat etc. komt daar eventueel nog een toeslag bij van 10 gulden per week. Voor zo'n bedrag wordt de kans op inbraak door 'Pas Op' dus tot vrijwel nihil gereduceerd. Daarnaast heeft de pas opgerichte or ganisatie nóg een pijl op haar boog: de afdeling kinderoppas. Daarvoor heb ben Stan en Bert de medewerking ver worven van een aantal ervaren oppas- sters, allemaal meisjes 'in dat opzicht wordt er bij ons dus positief gediscri mineerd,' legt Bert uitdie ervoor zor gen dat de ouders 'onbekommerd weg kunnen gaan zonder hun kroost.' 'Het zijn echt allemaal meisjes met veel er varing, die ook weten wat het is om een luier aan te doen." Als extra-geruststelling voor ouders die een avond weggaan geldt de om standigheid dat de oppassters in geval van nood altijd een beroep kunnen doen op Stan en Bert zelf, die ook voor de ou ders voortdurend bereikbaar zijn om inlichtingen te geven. De Oppas Centrale 'Pas Op' is voorlo pig gevestigd op het adres Verlengde Talmalaan 3A, 3762 AA Soest, telefoon 16857. Wie belangstelling heeft kan daar alle informatie krijgen. PAGINA 9 t/OENSDAG 27 JUN11984 SOESTER COURANT Strak in de plaat Stralend in de lak, dat is ons vak!

Soester Courant | 1984 | | pagina 9