Pavel Lakotosj is vrij vereniging 'Derde Wereldgroep Soest' kiest projekt in Rwanda Theorielokaal Verkeersschool Los feestelijk geopend WOENSDAG 4 JUL11984 SOESTER COURANT pagina n 102154-11388 Dr. Ewald Kooiman concerteert in Amersfoort KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Soester AmneStygroep kreeg nooit enige reactie FilmhuisFive easy pieces ig van douaneforma- in verwarmde berg- a.s. is het: alle Fiats nu betalen! u graag nog een poQ& ten de nieuwe Fiat :h.'zö'nder wellicht uw laar voor één cent ■schaft Fiat u namelijk, ediet tot 75% van de nieuwe Fiat. met een gulden* lannemen dat uw voor het restbedrag. i dat u nu meteen der m eerste instantie tg te maken, t uw nieuwe Fiat pas dioze aanbod van Fiat dere merken - voor modellen, maar voor 's in alle uitvoeringen! Danda, waarmee u r de 127, die al bij z'n uws betekende voor se autofabrikanten, die niet voor niets 3or de Ritmo. die van de zeer snelle Ritmo iste familiebolide in /e Regata, die ideaal is ;r de huisvaders maar rs onder de coureurs, e bewijst dat over- baat. ngs bij uw Fiat Dealer, dt voor alle Fiats nu ;talen. GELIJKHEID EEN HUURKOOP- 3IJ FIAT CREDIT NEDERLAND APRIL 1985 FIAT NEEMT BIJ DEZE GEBRUIKELIJKE VOORWAARDEN 3ENDOMSVOORBEHOUD ED VOOR ZN REKENING WILT U NA ■N, KUNT U DAARVOOR NATUUR- EALER Het Politiek Café "Proest" was op 24 mei 1983 de geboorteplaats van de Derde Werelgroep Soest. Daar ont stond het initiatief om nu geheel Soest aktief bij de Derde Wereld-problèma- tiek te betrekken door middel van een konkreet projekt. Daartoe werd, met succes, een beroep gedaan op organi saties op politiek, sociaal, maatschap pelijk en educatief gebied. Deze organisaties werd gevraagd een vertegenwoordiger aan te wijzen voor de oprichtingsvergadering die eind september 1983 werd gehouden. De uit gangspunten waarin een ieder zich kon vinden waren de volgende 1. Het projekt moet voor een brede kring in Soest acceptabel zijn; 2. Het moet een kleinschalig projekt zijn, voor de armste lagen van de be volking, voortgekomen uit de mensen zelf en voornamelijk door de mensen ter plaatse worden uitgevoerd; 3. Voorkomen moet worden dat een dominante afhankelijkheidsverhou ding tussen de mensen hier en die ter plaatse ontstaat. Wederzijdse samen werking is een voorwaarde. Wij kun nen ook veel van hen leren 4. Het projekt moet mogelijkheden bie den tot bewustwording met betrekking tot de derde wereld problematiek in Soest; 5. Er moeten goede mogelijkheden zijn om regelmatig kontakt te houden; 6. Het bijeen te brengen bedrag moet redelijk haalbaar zijn 7. Het projekt moet redelijk uitvoer baar zijn voor een nieuw startende groep; 8. De tijdsduur en afronding moet maximaal ca. 2 jaar bedragen. Aan de hand van deze punten werd een groot aantal projekten van uiteen lopende aard bestudeerd, waarbij een projekt uit Rwanda als eerste werd gekozen. Het voldoet aan alle gestelde uitgangspunten, waarbij gezegd moet worden dat dat vooral ook de door slag heeft gegeven dat de kommuni- katiemogelijkheden in dit geval bij zonder goed zijn. Het Rwanda-projekt werd bij de groep aangemeld door Lucie de Zeeuw, oud docenten textiele werkvormen te Soest, die inmiddels geruime tijd uitgezonden is geweest door de Stichting Neder landse Vrijwilligers. Zij beschikt over veel ervaring met betrekking tot het ontwikkelingswerk in dit land. Op het ogenblik is Lucie nog in Rwan da werkzaam. Half oktober komt zij voor korte tijd naar Nederland om persoonlijk in Soest te vertellen hoe de zaken met het projekt zich ont wikkelen. Rwanda Rwanda is het hart van Afrika. Het land is niet groot, kleiner dan Neder land. Het heeft 5 miljoen inwoners. Het is één van de mooiste landen van Afrika, maar lange tijd gold het ook als één van de armste landen van Afrika. Voor landbouw, infrastruktuur en kommunikatie staat men voor gro te problemen. Sedert de onafhankelijk heid in 1962 is de bevolking van de hoofd stad Kigali gegroeid van 5000 tot 200.000 inwoners. De bevolking van Rwanda bestaat uit drie verschillende etnische groepen die in de loop van de geschiedenis het land zijn binnengekomen: De Batwa (1 van de huidige bevolking), de Bahutu (85%) en de Batutsi (14%). Tot ongeveerd 1890 bleef Rwanda een zeer geïsoleerd land, vrijwel onberoerd door invloeden van buitenaf. Na een kort Duitse militair bewind van weinig betekenis kwam vanaf 1916 het land onder beheer bij de Belgen. Rwanda is het dichtst bevolkte land van Afrika. Er is een enorme bevol kingsgroei (3,8% per jaar). Maar 4,5% van de bevolking woont in steden, de overige wonen verspreid over het plat teland, dus niet in dorpen bij elkaar. 95% van de bevolking leeft van de land bouw. De meeste mensen hebben voor hun gehele gezin minder dan 1 ha grond. De grond wordt steeds verder opgedeeld in kleinere stukken. De land bouwmethodes zijn over het algemeen nog traditioneel. Het klimaat is zeer geschikt voor het verbouwen van aller lei gewassen. Meestal is het mogelijk om tweemaal per jaar te oogsten. Koffie is het belangrijkste exportge was. De afhankelijkheid voor de wis- Op drie orgels in St. Joriskerk Op woensdagavond 11 juli a.s. concer teert in de St. Joriskerk de fameuze or ganist dr. Ewald Kooiman. Hij be speelt alle drie de orgels van de kerk. Op het koororgel worden een Toccata van Jan Adam Reinken en de Fantasia in G van Johann Seb. Bach uitgevoerd. Op het kleine orgel wordt een curieuze achttiende eeuwse bewerking voor or gelsolo gepresenteerd van het Concer to opus 4 nr. 5 van Handel, dat oor spronkelijk voor orgel en orkest is ge schreven. Vervolgens wordt op het hoofdorgel muziek gespeeld van Mendelssohn So nate II), Krebs (Alle Menschen müs- sen sterben en Vivace in G), Boëly (An dante moderato in b) en Lefébure-Wély (Marche in C). Ewald Kooiman ver wierf de Prix d'Excellence voor orgel aan het conservatorium van de Ver eniging 'Muzieklyceum' te Amsterdam (leraar Piet Kee). Aan de Parijse Schola Cantorum be haalde hij de Prix de Virtuosité (leraar Jean Langlais). Hij is tevens doctor in de letteren. Ewald Kooiman is de vaste bespeler van het Couperin-orgel in de aula van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Aan de Haarlemse Internationale Zo- meracademie. voor organisten doceer de hij o.m. de klassieke Franse orgelli teratuur en de werken van Bach. Ook in het buitenland is hij een veel ge vraagd concertorganist en docent voor meestercursussen. Van zijn spel werden vele opnamen gemaakt voor radio en televisie alsmede voor het KMK-label. Dit resulteerde in diverse plaatpremières. Zijn belangrijkste grammofoonplaatserie betreft alle werken van Johann Seb. Bach op mo numentale historische orgels in bin nen- en buitenland. Zijn concert in de St. Joriskerk begint om 20.00 uur. selende prijzen voor koffie op de wereld markt is voor Rwanda een probleem. Veel andere exportmogelijkheden zijn er nauwelijks. Het land beschikt niet over olie en nauwelijks over mineralen. Er is nog weinig industrie. Behalve wat lokale consumptiegoederen moe ten alle produkten ingevoerd worden. Buitenlandse investeringen worden wel aantrekkelijk gemaakt, maar de geïsoleerde positie van het land, het ligt totaal ingesloten, en het gebrek aan afzetmarkt in het straatarme Rwanda schrikt mogelijke belangstel lenden af. Naast de landbouw is er weinig werkgelegenheid. Veel jonge ren trekken vergeefs naar de stad om werk te zoeken. Ook de energievoorziening is nog een groot probleem. In het grootste deel van de behoefte hieraan wordt voor zien door het kappen van brandhout, hetgeen ontbossing op grote schaal tot gevolg heeft. Aangezien het land gro tendeels bergachtig is, ontstaat er een groot gevaar met betrekking tot bodem erosie en wegspoelen van de grond. Kostbaar landbouwgebied gaat op deze manier verloren. Rwanda is in 1962 onafhankelijk gewor den. Hierna volgde een roerige perio den van elf jaar, waarbij herhaaldelijk botsingen optraden tussen Hutu's en Tutsi's. De afgelopen periode is een toonbeeld geweest van politieke rust en stabiliteit. Rwanda kent nu een éénpartij-stelsel waarbij alle macht aan de President is. Er zitten zowel burgers als militairen in de regering. Om zoveel mogelijk burgers inspraak te geven is het bestuurlijk apparaat sterk gedecentraliseerd. De regering tracht politiek zo neutraal mogelijk te zijn. Men onderhoudt goede betrek kingen met de buurlanden Uganda, Zaïre, Tanzania en het even kleine Burundi. Rwanda is een "populair" ontwikke lingsland. Het ontvangt dan ook veel buitenlandse hulp van tal van landen. Dankzij deze hulp heeft het land een goede betalingsbalans, maar de econo mie en de totale ontwikkeling van het land is zeer afhankelijk van deze hulp. Teruglopen van de internationale steun vanwege de minder goede internatio nale economische situatie zal direct zware gevolgen hebben voor Rwanda. Het project Het projekt waarvoor de Derde Wereld- groep Soest steun vraagt bevindt zich in Zuid-Oost Rwanda in het grensge bied met Tanzania én Burundi. Daar is de commune (gemeente) Kurusomo in oprichting, in een uithöëk van het land, die van oudsher onbewoond was. Ge dwongen door de overbevolking heb ben Rwandezen uit alle delen van het land zich hier "gevestigd". Het zijn straatarme mensen die moeten leven van de landbouw. Ze zijn inmiddels be gonnen met landontginning voor het verbouwen van hun eerste levensbe hoeften. Er is een groot gebrek aan voorzieningen op vrijwel elk gebied. Zo bestaat er dringend behoefte aan een gebouwtje dat gebruikt kan wor den voor: alfabetisering; voorlichting op het gebied van gezins planning, gezondheid, voeding; hygiëne, water, landbouw en veeteelt; het aanleren van handvaardigheden; ontspanning; jeugdwerk zwangerschapscontrole vaccinaties; een ontmoetingsplaats voor vele uiterst belangrijke doeleinden. De bevolking ter plaatse is graag be reid om het gebouwtje zelf neer te zet ten. Maar het geld ontbreekt om zelfs maar de eenvoudigste grondstoffen en materialen aan te schaffen. Inmiddels is men vol goede hoop toch al begonnen. De mensen verzamelen keien voor de fundering, daarnaast worden ook door henzelf stenen gebak ken. Het terrein moet geëgaliseerd worden. Als dit allemaal achter de rug is, kan de feilolijke bouw in samen werking met enkele vaklieden begin nen. Daarvoor is geld nodig. Voor dat geld wil de groep steun vra gen aan de inwoners van Soest. Er zijn geen gigantische bedragen in het ge ding en het effect zal groot zijn. Het ge hele bedrag komt ten goede aan dè al lerarmsten, mensen die het zonder één enkele voorziening moeten stel len. Juist deze kleine projekten zijn zo belangrijk omdat ze vaak te gering van omvang zijn voor de "reguliere - grote" ontwikkelingshulp. De Nederlandse ontwikkelingshulp aan Rwanda omvat onder andere pro jekten op het gebied van medische voorzieningen, drinkwaterprojekten, verbetering van de veestapel, vakon derwijs, landbouwvoorlichting, op richten van lichte industrie, grondver betering en erosiebestrijding en het inspringen bij humanitaire noodsitua ties (Oegandese vluchtelingen). Er zijn 18 Nederlandse vrijwilligers in Rwan da werkzaam. Het ligt in de verwach ting dat de Nederlandse ontwikkelings hulp aan Rwanda zeker niet op dezelf de voet zal worden voortgezet. De hui dige minister stelt andere prioriteiten. Dit maakt projekten als dat van de Soester groep des te noodzakelijker! De Soester groep heeft de Eglise Pres- byterienne Rwand, EPR, bereid ge- in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Solariums gestolen Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Postweg in Soesterberg hebben de tot dusver onbekende daders vorige week drie solariums buitgemaakt. Zij kwamen het pand binnen door het ver nielen van een raam, waarna ook een binnendeur werd geforceerd. De drie apparaten vertegenwoordigen een ge zamenlijke waarde van ca. 9000 gul den. vonden controle op de bestedingen ter plaatse uit te oefenen. In Soest wordt op dit ogenblik de stichtingsakte door de Notaris opgesteld. Hierin zullen de de Notaris opgesteld. Hierin zullen alle garanties worden ingebouwd voor een juist beleid. De grootste openheid zal worden betracht. Openbare controle van de financiën zal worden gegaran deerd. Wat het gaat kosten Ronduit kan gezegd worden dat het projekt in Rwanda naar Nederlandse begrippen weinig kost. De begroting voor het gebouwtje ziet er als volgt uit. 1. Bouw Grote zaal bureau/logeerkamer magazijn/logeerkamer loods/ kookplaats wc transportkosten materiaal 8000,— 2. Inventaris 2 waterreservoirs, tafels, matrassen, grasmatten, houtbesparend oventje 1500, 3. Alfabetiseringsmaterialen leitje, griffels, krijt, lesboeken, een bord, schriften 1000,— 4. Voorlichtingsmaterialen vrouwencursussen pannen, schaaltjes, kruiken, bestek, serie voorlichtingswand platen alsmede eenvoudige medische materialen 2400, 5. Materialen voor handvaardigheidscursussen vrouwen benodigdheden voor naailessen en voor lessen in het mandvlechten 2000,— 6. Zang, muziek, dans zangbundels, trommeltjes en materiaal om zelf instrumenten te maken 1000, 7. Jeugdgroep spelmaterialen etc. 500 8. Reiskosten (enkel benzinevergoeding) voor de diverse "animateurs" die de verschillende cursussen zullen opzetten en zonodig korte tijd zullen begeleiden 1100,— Totaal 17500,— Voor verdere begeleiding, bijkomende kleine kosten zoals het ter plaatse maken van een geluids/diaserie over het projekt alsmede jaarlijkse aanvulling van materialen, gedurende ca. 5 jaar I 22500,— Het bestuur van de Stichting Derde Wereldgroep Soest: Mevr. A D. Tomassen-Holsheimer, voorzitter Mevr. C. E. Otto-van Zadelhof, secretaris A. Elderenbosch, penningmeester P. B. M. Rademaker Mevr. E. G. A. Hoksbergen-Evers Mevr. G. H. J. van Bercum-Koppe G. D. F. Leeflang Mevr. N. A. Streefkerk-Stemerding Mevr. A. van Beusekom-van Buitink De heer Carel Allard, accountant te Soest heeft zich bereid verklaard de noodzakelijke controle op de administratie uit te voeren en zorg te dragen voor de jaarstukken. Dit geheel belangeloos. 'TheLosorie' - zo luidt de naam van het splinternieuwe theorielokaal van de bekende Soester verkeersschool Los aan de Van Lenneplaan, dat vorige week vrijdag officieel in gebruik werd genomen. Een en ander gebeurde op wel zeer feestelijke wijze, in aanwezig heid van tal van genodigden, door me vrouw Engel-van Tol, medeoprichtster van de autorijschool in de dertiger ja ren en de schoonmoeder van de huidige directeur, de heer M. Los. Mevrouw Engel knipte eerst een lint door en stelde met een druk op de knop ver volgens de computer in werking, waar van bij de verkeerstests in het nieuwe theorielokaal gebruik wordt gemaakt. De heer Los zelf had daarvoor een kort woord van welkom uitgesproken. Hij benadrukte daarin o.m. dat het nieuwe lokaal niet uitsluitend bedoeld was voor zijn eigen school, maar dat ook andere rijscholen uit Soest ervan ge bruik kunnen maken. Verder merkte hij op dat er samenwerking wordt ge zocht met de politie en het onderwijs in Soest. Uitvoerig bedankte de heer Los alle betrokkenen bij de bouw en de in richting van het nieuwe lokaal, dat fleurig was opgesierd met talrijke bloemstukken. Ook mevrouw Engel sprak enige woor den. Zij feliciteerde de heer en me vrouw Los met deze uitbreiding van het bedrijf en stelde vast dat daarmee een lang gekoesterde wens in vervul ling was gegaan. "Het is een bekroning van jullie harde werken en dat van het personeel, waardoor de rijschool zo'n uitstekende naam heeft opgebouwd." Zij wenste haar dochter en schoonzoon veel succes en eindigde haar toespraak met een klein gedichtje: 'Wie 't ge leerde goed toepast is geslaagd. Wie zakt is zogezegd de klos. Maar dan ligt 't niet aan rijschool Los Ook de heer D. J. Bos, voorzitter van het overkoepelende orgaan van de Ne derlandse rijschoolhouders (COA), sprak zijn gelukwensen uit. Hij stond even stil bij de levensvatbaarheid van de rijscholen en bij het ondernemer schap dat daarbij om de hoek komt kij ken. "Men moet de taak van de onder nemer niet licht opvatten," aldus de heer Bos. "Tegenwoordig start men misschien wel eens wat te gemakke lijk, maar een goede ondernemer moet zélf zijn zaak kunnen leiden, durven in vesteren en risico's durven nemen." Hij wees erop dat niet alleen door de economische recessie, maar ook door falend leiderschap momenteel veel faillisementen vallen. Hij complimenteerde de heer Los met diens ondernemerschap. "U neemt ri sico's, u durft te investeren en te ver trouwen op uzelf, op uw gezin en uw medewerkers! Elke ondernemer is een V.l.n.r. mevrouw Los, mevrouw Engel en de heer Los. FotoHerman van Dam beetje zijn eigen regering," aldus de heer Bos, die de heer Los ook lovende woorden toevoegde voor zijn inspan ningen op landelijk niveau. Eén van de leerlingen van de verkeers school, mevrouw A. Gleskens uit Hil versum, kreeg van de heer Los ver volgens een fraai boeket, omdat zij het was geweest die de origineelste naam voor het nieuwe lokaal had verzonnen The-los-orie. Tijdens de gezellige receptie die volgde kon een aantal bezoekers zijn inzicht in de theorie van het verkeers - examen-nieuwe-stijl beproeven door aan de tafels plaats te nemen en met een druk op de ja- dan wel nee-knop antwoord te geven op de vragen, die aan de hand van dia's en een geluids cassette worden gepresenteerd. Zaterdag volgde een 'open huis' voor het publiek van Soest, dat op zijn ge mak een kijkje kon nemen in het nieuwe lokaal en de mogelijkheid kreeg een korte proefrit te maken in één van de lesauto's, voorzover men althans nog niet in het bezit was van een rijbewijs. bulletin. 7t Pavel Lakotosj is vrij! Deze simpele mededeling, die de Soester adoptie- groep van Amnesty International on langs bereikte, heeft een einde ge maakt aan de jarenlange durende on zekerheid over het lot van de inmid dels 31-jarige Russische niet-geregis- treerde baptist, die op 9 januari 1981 werd gearresteerd en in april van dat jaar werd veroordeeld tot drie jaar werkkamp. Niet helemaal duidelijk is geworden - ondanks het feit dat het bericht via het internationale hoofdkwartier van Am nesty in Londen binnenkwam - of Pa vel al in januari of pas onlangs is vrij gelaten. De informatie die de adoptie- groep in Soest - bestaande uit Jeanne Bevers, Anneke Erkens, Corry de Heus en Ellen Fokker - heeft gekre gen rept slechts over "aan het einde van zijn gevangenschap' De inspanningen die de groep (eigen lijk een subgroep van de adoptiegroep; een ander deel hield zich bezig met een Vietnamese gevangene die eind vorig jaar werd vrijgelaten en is alweer bezig met de zaak van een Marok kaanse gevangene) zich in de afgelo pen jaren heeft getroost om in kontakt te komen met Pavel zelf, of met de Russische autoriteiten die mogelijker wijs invloed konden uitoefenen op zijn omstandigheden, zijn misschien niet helemaal vruchteloos gebleven. Maar dat is op geen enkele manier vast te stellen, aldus de leden van de groep. Pavel Lakotosj. Probleem "We hebben voortdurend brieven ge schreven, soms tot vervelens toe, zon der ook maar enige reactie te hebben gekregen. Dat is voor ons het grote probleem geweest: je hoorde nooit wat. Je kunt dus ook niet echt zeggen dat het aan onze moeite te danken is geweest dat hij tenslotte is vrijgela ten. We weten zelfs niet of onze brieven ooit zijn aangekomen, laat staan of er iets mee gebeurd is. In Rusland krijg je wat dat betreft nooit een voet aan de grond." De adoptiegroep is zich al vrij snel intensief met het geval Lakotosj ba zig gaan houden. Dat gebeurde op ver zoek van Amnesty in Londen, waar de toen pas opgerichte groep, grotendeels nog bestaande uit andere Amnesty- leden in Soest, zich had aangemeld. Met een dossier over de zaak gingen zij aan de gang. "Eerst wist niemand waar hij zat. Dat moest eerst nog hele maal worden uitgezocht, via allerlei andere organisaties. Wel stond al vast dat het ging om een niet-geregistreer- de baptist. Dat is een kerkelijke groep die door de Sovjet-autoriteiten niet wordt erkend, en daarom aan allerlei vervolgingen blootstaat. Alleen de officieel geregistreerde baptisten mo gen hun godsdienst min of meer in vrijheid beoefenen, en dan nog in be perkte mate. Maar de niet-geregis- treerden weigeren zich door de Rus sische overheid aan banden te laten leggen." Behalve brieven aan Pavel Lakotosj zelf en aan zijn moeder, met wie de groep ook pogingen deed in kontakt te komen, werden er talloze brieven ge stuurd aan de directie van de gevan genis, aan de ministers van justitie en binnenlandse zaken, aan de Rus sische ambassade in Nederland en alle mogelijke instanties die enige helderheid zouden kunnen verschaffen. Ook de Nederlandse ambassadeur in Moskou, een zekere heer Van Agt ("misschien een broer?"), werd aan geschreven, maar tot dusver heeft de Soester adoptiegroep ook van hem niets vernomen. Oppeppen Frustrerend is het wel, beamen de leden van de groep. "Maar je blijft elkaar oppeppen om de motivatie erin te houden. Je weet niet of het helpt, maar als je niets doet weet je zeker dat er niets gebeurt. Je moet dus steeds de moed erin zien te houden. Dat is trouwens ook goed voor je eigen mentaliteitsvorming. Jeanne Corry, Anneke en Ellen zijn in tussen in dubbel opzicht blij. In de eerste plaats omdat Pavel Lakotosj vrij is - al is dan niet na te gaan of zij daarin een aandeel hebben gehad - en in de tweede plaats omdat de zaak- Lakotosj daarmee voor hen is afge rond. "Het is voor ons afgelopen. Mis schien horen we nü wel wat van hem." In elk geval willen de leden van de adoptiegroep graag weer "met frisse moed" beginnen aan het volgende ge val. Ook dat is intussen bekend. Het gaat (opnieuw) om een Vietnamees, een ex-parlementslid, die sedert 1975 gevangen zit. "Blijkbaar dachten ze in Amsterdam dat dat het beste was, omdat we in Soest al de nodige er varingen met een Vietnamese gevan gene achter de rug hebben." Aan de andere kant vinden ze het jammer dat het ook in dit geval weer gaat om een gevangene in een communistisch land. "Misschien krijgen we daardoor een beetje een stempel van eenzijdig heid..." Hoe het zal gaan is op dit moment nog niet bekend. De eerste gegevens zijn nog maar net binnen en er moet, net als in het geval van Pavel Lakotosj, eerst een heleboel worden uitgezocht. Daar gaat veel tijd in zitten. "Gemid deld kwamen we als groep minstens één keer per maand bij elkaar. Ver der was er een hoop te organiseren, zoals de kaartenactie, die redelijk aan sloeg, de handtekeningenactie die in de kerken van Soest werd gehouden, en de speciale Rusland-avond, vorig jaar in het Griftland College." Tijdens de bijeenkomsten werden alle gegevens opnieuw aangevuld en op een rijtje ge zet, en werden er brieven opgesteld - die door anderen in het Russisch moes ten worden vertaald bijvoorbeeld naar aanleiding van actuele gebeurtenissen in de Sovjet-Unie (zoals de dood van Brezjnev en van Andropov Vakantiefolder Reacties bleven altijd maar uit, be halve één keer: "Toen er voor het eerst aan de Russische ambassade in Den Haag was geschreven kregen we een vakantiefolder terug! Dat getuigt toch wel van een enorme onverschilligheid. Nou ja, je moet altijd optimistisch blijven en denken dat het zin heeft. Laten ze maar denkendaar heb je" die zeurpieten weer. Wel intensief kontakt is er in de loop der jaren geweest met een Amnesty- groep in Spanje, die zich over het lot van Pavels vriend en medegevan gene Mikhael Desjko had ontfermd. Ook deze is inmiddels in vrijheid ge steld. Bij al het werk heeft de groep in Soest veel steun gekregen van de Landelijke Koördinatiegroep voor Rusland, die steeds met ideeën en adviezen kwam aandragen en de groep informeerde V.l.n.r. Anneke Erkens, Corry de Heus, Ellen Fokker en Jeanne Bevers. Foto:Herman van Dam over allerlei veranderingen waarmee rekening moest worden gehouden. Ook ontvingen zij met enige regelmaat informatie van de organisatie "Frie- denstimme" en van ds. Georgi Vins, een uit Rusland afkomstig maar in Amerika wonende baptist, die als ver tegenwoordiger van zijn geloofsgeno ten optreedt. Onleesbaar Het archief met de kopieën van de Rus sische brieven - waarvan er vele zijn vertaald door Peter Houtzagers uit Soest - is intussen opgeruimd. "Voor ons zijn ze toch onleesbaar. We heb ben ze nu maar weggegooid." De groep ziet wel een beetje op tegen het geval van de Vietnamese gevangene, omdat er dan naar alle waarschijnlijkheid een heleboel Frans geschreven moet gaan worden. In ieder geval hopen El len, Corry, Jeanne en Anneke op wat meer "respons" uit Vietnam. "An ders blijft het zo vreselijk ongrijpbaar. Dat gaat zo tegen je gevoel in. Maar misschien is dat wel typerend voor Rusland." De leden van de groep willen nog wel een woord van dank kwijt aan alle mensen in Soest die hebben meege werkt aan de acties om Pavel Lakotosj vrij te krijgen. "De mensen zullen zich de naam misschien nog herinneren van de plaatsen waar Amnesty zijn tenten opsloeg als er wat te doen was in Soest, zoals de kunstmarkt van Artishock en de Oude Ambachtenmarkt. Wij gelo ven dat het toch een beetje heeft ge holpen voor Pavel en zijn moeder, om door een moeilijke tijd heen te komen. En de autoriteiten in Rusland zijn door al die brieven toch ook weer eens met hun neus op de leiten gedrukt, dat er steeds mensen zullen zijn die zich het lót aantrekken van mede mensen die enkel en alleen gevangen zitten omdat ze een geloofbelijden. Wie meer wil weten over het werk van Amnesty International of zich wil aan melden als lid is hartelijk welkom in het nieuwe centrum aan de Duinweg 21, dat elke zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur geopend is. Wie actief wil mee doen in de werkgroep Soest kan zich in verbinding stellen met Jacques Mar- tens, Da Costalaan 17. ME STEENHOFFSTRAAT 46 - 3764 BM SOEST - TELEFOON 02155 - 19577 Donderdag 5 juli, 21.00 uur: Regie: Bob Rafelson. Met: Jack Nicholson, Karen Black, Billy 'Green" Bush, Sally Ann Struthers e.a. USA 1970 Five easy pieces, met de schitterende hoofdrol van Jack Nicholson, was in het begin van de jaren zeventig een van de grootste verrassingen die de Ameri kaanse cinema te bieden had. De criti ci van New York riepen deze onafhan kelijke produktie uit tot de beste film van het jaar 1970. En Rafelson werd ge- kozeri tot beste regisseur. Five easy pieces lag in het verlengde van Easy Rider, maar gaf een minder opper vlakkige analyse van de Amerikaanse droom. Beide films worden omschre ven als roadmovie. Dit wil zeggen los jes geconstrueerde vertellingen met een lyrische inslag over het afwisse lende en soms avontuurlijke leven van een trekker langs de weg (road). De vrijheidslievende zwerver, die niets wil weten van de prestatie-maatschap pij. In de film speelt Jack Nicholson de onzekere Bobby Dupea. Een jongen die frank en vrij door de wijde wereld wil trekken, maar in feite een triest en leeg bestaan leidt. Hij voelt zich tot niets verplicht. Ook zijn relaties getui gen van weinig diepgang. Zo speelt Karen Black zijn niet al te snuggere vriendin Rayette, die haar waterlan ders vrijelijk laat stromen. Volgende week de indrukwekkende film van Louis van Gasteren: Hans, het leven voor de dood. Van Gasteren over deze documentaire-film waarin de vroeg ge storven Hans van Sweeden centraal staat: "Werkend aan de film blkeek dat het mij tenslotte niet meer ging om Hans, maar dat het ging om het leven voor de dood. Dat was steeds het thema waar wij in alle gesprekken op terug kwamen. De ouders, het nest, de identi ficatie, het telkens opnieuw beginnen, berusting, aftakeling, het onder ogen zien van de dood.' Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden en CJP 4,-.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11