50 jaar geleden In Soest 6 Juli 1934 Leegstand dreigt bij flats in Soest Persoonlijk kontakt staat ondanks automatisering voorop bij vernieuwde NMB 19.75 Omwonenden weinig enthousiast voor bouwplan Margrietschool-terrein Z.K.H. Prins Hendrik De 'Zuid-promenade' of 'Het dakenveld' vraagt uw aandacht voor: Bestemmingsplan W oon wagencentrum Koninginnelaan Bouwzaken Verleende bouwvergunningen Wet Geluidhinder w Opruiming!! In Memoriam Sandérs-bouwproject in Overhees feestelijk afgesloten Bank start na de zomer met 'penningmeesterpakket' Beeldje in INFOrmatiecentrum vrijetijdskleding v.Weedeslr.59 tel.12424 Soest De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat Gedeputeerde staten van Utrecht bij hun besluit van 22 mei 1984, afdeling RO, nummer 76RO/1207 W, goedkeu ring hebben verleend aan de op 14 februari 1984 door burgemeester en wethouders vastgestelde uitwerking van het bestemmingsplan "Woon wagencentrum Koninginnelaan". Dit uitwerkingsplan ligt met de beslissing van Gedeputeerde staten met ingang van 6 juli 1984 voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie, afdeling Algemene zaken en stadsontwikkeling (geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum, Steen- hoffstraat 9a te Soest (gedurende de gebruikelijke openingstijden De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken niet toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: A. Lublink, Kampweg 70 te Soesterberg, ten behoeve van het vervangen van een serre en het bouwen van een badkamer op het perceel Kampweg 70. Tevens zijn burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voorne mens op daartoe strekkend verzoek met toepassing van het bepaalde in art. 19 en art. 46, lid 8 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vergunning te verlenen aan Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, postbus 20002, te Utrecht, ten behoeve van het aanleggen van de afslag Richelleweg in de A 28 Utrecht - Amersfoort). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 4 juli 1984 eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uurter gemeentesecre tarie, afdeling I, (kamer 23) ter inzage. (niet gebonden besluiten Verlening d.d. 26-6-84 bouwen van een verdieping op het kantoor van een bedrijfspand op hot perceel Veldweg 2b. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagibi na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. - De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn het college van gedeputeerde staten te Utrecht te verzoeken op grond van artikel 83 van de Wet Geluidhinder een hogere grenswaarde van de geluidsbelasting op de gevel vast te stellen ten behoeve van 1. het bouwen van een woonhuis op het perceel Beukenlaan 45 door de heer W. van den Berg, Croeselaan 176 te U trecht 2. het bouwen van een woonhuis op het perceel Beukenlaan 19 door de heer G. H. Hilhorst, Beukenlaan 11. Alvorens het verzoek naar het college van gedeputeerde staten wordt ver stuurd, is een ieder bevoegd binnen een termijn van eejj jjj^and, te rekenen vanaf donderda^SJuli 1984, het ontwerp-verzoek met derdajifbij behorende stukken in te zientPjdens de kantooruren (09.00 - 12100 uürj'ier genH'.enUv- secretarie, afd. I (kamder 23) en eventueel opmerkingen ten aanzien'van dit ontwerp-verzoek schriftelijk in te dienen. Bovendien wordt er op 9 juli 1984 om 13.30 uur, ter gemeentesecretarie, Steenhoffstraat 2 een openbare zitting gehouden, waarbij een ieder de gelegenheid heeft opmerkingen ten aanzien van het ontwerp-verzoek te maken. INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. HÜP BODY WARMERS POLOSHIRTS A v.a. 19.75 WOENSDAG 4 JUL11984SOESTER COURANT PAGINA 5 De firma Higler Bouw en Vastgoed te Soest heeft voor het terrein van de voormalige Margrietschool aan de Bonifaciusstraat een bouwplan ontwik keld, dat voorziet in de bouw van vier vrijstaande woningen en tien woningen van het type twee-onder-één-kap. Het op dit terrein (verder begrensd door Braamweg, Heideweg en Duinweg) oude schoolgebouw is na de opheffing van de school en van het bibliotheekfi- liaal dat er enige tijd in was onderge bracht leeg komen te staan. Het ge meentebestuur overweegt momenteel de grond te verkopen, vooral om het kapitaalverlies dat met de afbraak van de school gepaard gaat te compen seren. De firma Higler heeft het plan intussen doorgenomen met stedebouwkundige ir. J. van Gent van de gemeente Soest. Als de plannen verwerkelijkt worden zal er sprake zijn van een identieke situatie als in de directe omgeving. "Een rustige woonbuurt," aldus de heer Van Gent tijdens een vorige week gehouden informatie-avond voor de buurt bewoners. Behalve voor de woningen is er ook ruimte voor de aanleg van 21 parkeerhavens. De nieuwe kavels, die resp. 340 en 230 vierkante meter groot zullen zijn, zullen per auto vanaf de Bonifaciusstraat bereikbaar worden gemaakt. Een voetgangers/fietspad zorgt voor een verbinding met de Heideweg. De woningen, die zonder overheidssteun gebouwd zullen worden, hetgeen inhoudt dat er vrije vestiging mogelijk is, zullen ca. 194.000 gulden gaan kosten. Op zijn vroegst dit najaar zal bekend worden of de plan nen kunnen doorgaan. Pas in maart volgend jaar zou er dan begonnen wor den met de bouw. De oplevering wordt dan in december 1985 verwacht. Tijdens de voorlichtingsavond liet een aantal buurtbewoners duidelijk blijken zijn twijfels te hebben over de proce dure. In het algemeen reageerde men niet enthousiast. Ook werd van sommige kanten een pleidooi gehouden voor het bouwen van minder woningen op dit terrein. Sommige bezoekers ver lieten de bijeenkomst voortijdig, omdat zij ervan uitgingen dat de bouw - ondanks de inspraakregels - toch wel zou doorgaan. De heer Hulsbergen, project-coördinator van de gemeente Soest, benadrukte echter dat de grond nog niet door de gemeente is verkocht, en dat hét evenmin zo is dat het plan al vaste vorm heeft aangenomen. 'De Prins' is dood Men riep het elkander toe op Dinsdagmiddag j.1. omdat men niet over z'n verrassing kon henen komen, - ja alof men hoopte en verwachtte, dat het bericht, hetwelk men doorgaf, zou kunnen worden tegengesproken door iemand, die beter en juister zou zijn ingelicht. Het leek zoo ongelooflijk Zeker, de Prins was ongesteld in de laatste dagen. Een flauwte. 'Men' had eigenlijk verteld, dat het een beroerte zou zijn geweest, maar och, 'men' zegt zooveel. Wel had de Koningin haar vacantie onderbroken, maar Prinses Juliana vertoefde nog in Engeland. De Prins was nog be trekkelijk jong, hij had een sterke constitutie, - waarlijk, het geval zou wel losloopen. En nu tóch dit onverwachte, plotselinge einde! Zelfs heeft de Koningin haar gemaal niet meer levend mogen ontmoeten. Er is door dit verscheiden iets gebroken in het hart van het Nederlandsche volk. Zeker, we geven toe, dat de fijn gesponnen weefselen van liefde, dankbaarheid en genegenheid, welke ons volk hadden verbonden met wijlen H.M. de Koningin-Moeder, niet de banden waren tusschen Prins Hendrik en óns. Zijn plaats in ons hart was een andere dan die van Ko ningin Emma. Prins Hendrik was voor ons de idieele Prins van Neder landen. Een, die voor Nederland in alle opzichten geweest is, hetgeen redelijkerwijze van hem mocht worden verwacht. Een prins-gemaal van onze Koningin had een intrigant kunnen zijn, maar Prins Hendrik heeft zich altijd met tact en bescheiden op het twee de plan geplaatst. Een prins-gemaal had, ware hij slecht van karakter geweest, zoo ge makkelijk zijn positie kunnen misbruiken voor sabotage, maar ónze Prins vond gelegenheid, karakter en moed om mede te bouwen. Als er aan het volk voorbeelden moesten worden gegeven van liefdadig heid of hulp in anderen vorm, dan liet de prins dat aan zijn koninklijke gemalin of zijn dochter over, doch waar moed moest worden betoond om anderen te inspireeren, daór drong zich onze Prins naar voren. We hebben daartoe slechts te herinneren aan de Berlin-ramp van 22 Fe bruari 1907, toen bij een noodlottige stranding op den Noorderpier aan den Hoek van Holland in storm-, regen- en sneeuwweer 129 van de 144 opvarenden in de kokende golven omkwamen. Aan de redding van 10 passagiers en 5 leden der éguipage heeft Prins Hendrik toen een werkzaam aandeel genomen. Met een sleepboot in zee gestoken, moedigde hij de bemanning van de reddingsboot, de dappere Sperlings, voortdurend aan; de geredden werden tenslotte aan boord van de sleepboot overgenomen. Deze gebeurtenis heeft den Prins bewogen om krachtdadig steun te ver- leenen aan het Nederlandsche reddingswezen en aan de Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappij in het bijzonder. Bekend is ook zijn belangrijke werkzaamheid voor 't Roode Kruis, het welk hij 26 jaren lang in ons land heeft geleid. Niet in naam, maar met terdaad We mogen vaststellen, dat onze overleden Prins zich in ons land groote verdiensten heeft verworven op alle terrein, waar zijn werkzaamheid niet behoefte te schaden aan de normen van tact en bescheidenheid. En daarom is zijn heengaan, naar menschelijke berekening, veel te vroeg gekomen. We verhopen en verbidden, dat God zijn ziel ontvangen moge hebben in Zijn hemelsche glorie en dat aan de Koningin en Prinses Juliana alle genaden mogen worden geschonken," welke ze ongetwijfeld zullen be hoeven om dezen tweeden doodelijken slag, aan het Huis van Oranje in zoo korten tijd toegebracht, met sterkte en vertrouwen op de juiste be doelingen der Voorzienigheid, zonder schade aan lichaam en geest te boven te komen. Straks gaan we onze prins uit den vreemde, een der onzen en een onzer besten geworden, in het graf der Oranjes leggen, wier geest de zijne is geworden. Zijn lichaam ruste daar in vrede. En zijn geest bij God. Het zij zoo! "Een hele vooruitgang. "Zo kenschetst de heer P. A. Kooij, directeur \an de Nederlandse Middenstandsbank N MB) aan de Van Weedestraat het resultaat van de inwendige verbouwing die het bekende bankkantoor in de afgelopen tijd heeft ondergaan. Een belang rijk deel van de veranderingen heelt zich min of meer buiten het gezichts veld van het publiek afgespeeld - zoals de herinrichting van de bovenverdie ping, waar behalve de directie ook een aantal afdelingen is gevestigd - maar voor het overige hebben de bezoekers van de bank de veranderingen heel goed kunnen merken. Het meest opvallend is zonder twijlel de gemoderniseerde balie-terminal in de kassiers-afdeling, de plaats waar de meeste klanten van de bank moeten zijn voor het storten ot opne men van geld. De NMB beschikt nu over een geheel beveiligde balieruim te, met drie loketten voor de dagelijk se kashandelingen. Daarnaast is er, in een van de rest afgescheiden deel, een speciaal loket voor de "grote op names". Verder zijn er naast de kas siers-afdeling twee spreekkamers in gericht, waar klanten die daar prijs op stellen vertrouwelijk te woord kun nen worden gestaian. "De normen zijn de laatste jaren nogal veranderd", aldus de heer Kooij. "Vroeger hebben we uit overtuiging gestreefd naar een zo open mogelijk kantoorlandschap, ipaar we zijn. tót de ontdekking gekomen dat oen bank zich daarvoor eigenlijk niet leent. We hebben hier weTiswaar'nog steeds' een open balie, maar daarnaast be schikken we nu qver plezierige uit wijkmogelijkheden Ook de automatisering heeft haar in trede gedaan bij de NMB in Soest. Dat heeft het aantal handtekeningen aan de balie sterk verminderd, het geen zowel voor de klant als voor het bankpersoneel een enorme tijdbe sparing oplevert. Via een beeldscherm kan de kassier zich met één oogop slag overtuigen van de stand van za ken op de bankrekening van de klant. Vroeger werd een tamelijk omslach tige weg gevolgd: de klant bood een liggen we nog ver achter bij het bui tenland. Dat is het gebied van de GUA's, de Geld Uitgifte Automaten. In Parijs vind je die bij wijze van spreken al op iedere straathoek, maar in ons land reageren de banken nogal voorzich tig." De heer Kooij legt uit dat het hierbij gaat om automaten die de cliënt met behulp van een speciaal pasje kan bedienen. "Het apparaat spuwt dan de gewenste hoeveelheid geld uit", aldus de heer Kooij. "Er worden al proeven mee genomen, o.a. bij supermarkts." De aarzelingen in de bankwereld om het systeem op grote schaal in te voeren hebben o.m. te maken met de angst voor verlies van werkgelegenheid. Bovendien zou met een al te ver doorgevoerde auto matisering - "de tijd is misschien niet ver meer dat de mensen thuis even iets op een apparatuur kunnen in tikken, en de computer doet de rest", aldus de heer Kooij - ook de persoon lijke relatie van de bank met de klan ten op de tocht komen te staan. "Je moet voorkomen dat je de mensen niet meer kent. De NMB hecht juist heel veel waarde aan het persoonlijk kon- takt. Er moet nog heel goed op ge studeerd worden." kascheque aan, die door de fiat-afde ling werd gecontroleerd op handteke- nign en saldo, waarna de kassier het gevraagde bedrag tenslotte door zijn assistente liet uitbetalen. De informa tie op het beeldscherm is uiterst actu eel. Ook de opdrachten die even te voren zijn uitgevoerd zijn erin ver werkt. Directeur Kooij is terecht trots op de geslaagde verbouwing. "We zijn nu echt klaar. De klanten hebben er wel éven aan moeten wennen en soms wel eens in de rij moeten staan, maar al dat leed is nu geleden." De heer A. J. Coster, de nieuwe pro curatiehouder van de NMB in Soest, die sedert half mei in functie is, onder streept dat. Hij is afkomstig van het NMB-kantoor in Hilversum en heeft zich in de afgelopen maand goed in gewerkt in de Soester bankwereld, als opvolger van de heer Smaling. De heer Coster onderhoudt voor de NMB het kontakt met de grote zakelijke relaties, zoals de bedrijven, maar ook met de grote particuliere relaties, met name op het gebied van beleggingen, in tern heeft de heer Coster een mana- gementsfunctie voor wat betreft de afdelingen kas, assurantie, hypothe ken, effecten, persoonlijke leningen en en "toevertrouwde middelen" - "alles! wat bij de bank zwart staat, zoge zegd", merkt hij op. Als account-ma nager heeft hij de supervisie over de talrijke specialismen waaraan ded nager heeft'hij de sifpërvisie-over de talrijke specialismen waaraan de bankwereld tegenwoordig zo rijk. is. "Ook de cliënt is veelzijdiger gewor den", legt hij uit. Dat merk je wel, als je erop uitgaat. Dan word je ge acht alles te weten. De heer Coster heeft ook de leiding over speciale acties van de NMB, zo als het "penningmeesterpakket", een nieuw produkt dat de bank aanbiedt aan clubs en verenigingen. "Wij kun nen door de automatisering een flink De heren Coster (l.) en Kooij voor de moderne balie van het NMB-kan toor aan de Van Weedestraat. Foto: Herman van Dam aantal taken van de penningmeester - dikwijls een van de zwaarst belaste bestuursleden in een vereniging - overnemen. Daarbij kun je denken aan het bijhouden van de contributies, periodieke overzichten, ledenlijsten en onderverdelingen daarvan." De heer Coster - zelf een actief voet baller en tennisser (ooit "laatste man" bij de betaalde voetbalclub SC Gooi land in Hilversum- wijst erop dat de NMB valnouds een sterke relatie heeft met clubs, verenigingen en an dere particuliere instellingen. In sep tember of oktober organiseert de bank voor de penningmeesters van Soest - en bepaald niet alleen van de sport verenigingen - een speciale voorlich tingsavond, waar alle informatie over het nieuwe pakket worden verstrekt. De computer speelt in het hedendaag se bankgebeuren een voorname rol, en de NMB heeft zich daaraan volledig aangepast. Toch kijkt men bij de bank alweer verder vooruit. De heer Kooij: "We zijn in Nederland heel snel met de automatisering, maar op een punt In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum staat thans het beeldje "Jockey op Renpaard" dat de gemeente als ge schenk gekregen heeft van de Algeme en Bank Nederland Soest, ter gelegen heid van de opening \an het nieuwe kantoor van de A.B.N. aan de Van Weedestraat. Het kunstwerk is gemaakt door de kunstenaar Gabriël Sterk. Met een klein "volksfeest" in een grote tent aan de Turfstreek in Soest nieuw ste wijk Overhees IV is vrijdagmid dag j.1. het project van de bouw van 179 "energiezuinige" woningen van de firma Sanders afgesloten. Een zeer groot aantal bewoners van de nieuwe huizen had gehoor gegeven aan de uit nodiging van het bedrijf om getuige te zijn van de uitreiking van de sleutels aan de laatste bewoners van de nieuwe wijk. Die uitreiking vond plaats door wethouder Frans Kingma van Woon ruimteverdeling, aan de familie A. Vonk. De plechtigheid vond overigens plaats bij Hans Tolboom en Ida Kok, die de eerste sleutels hadden uitgereikt gekregen bij de oplevering. Even daarvoor hadden wethouder drs. G. Plomp van Ruimtelijke Ordening en ir. S. H. Brunekreef, directeur van Gemeentewerken, met vereende krachten het eerste 30-kilometerbord in Soest onthuld. In de nieuwe wijk geldt namelijk een snelheidsbeper king tot 30 km. per uur. Na de geza menlijke onthulling begaven de heren zich, samen met wethouder Kingma en gemeentesecretaris mr. J. Kruit wagen, in een antieke Renault naar naar het huis waar de sleuteluitrei king plaatsvond. De eerste sleutel houders kregen een cadeaubon, de laatste" een tuinboek van wethouder Kingma. Leegstand? In de feesttent teruggekeerd hield Kingma een korte toespraak, waarin hij erop wees dat de bouw van de 179 woningen heeft geleid tot het fors te- rugloen van de wachttijden voor een flat in Soest. In de komende maan den moet wellicht rekening worden ge houden met leegstand van flats. Ener zijds wordt dat veroorzaakt door het feit dat een flink aantal potentiële bewoners vrij onverwacht met de be schikbaarheid van een flat wordt ge confronteerd, anderzijds spelen de hoge huurprijzen een belangrijke rol, aldus de wethouder. "Dat zijn signalen die erop wijzen dat we voorzichtig moeten zijn met wat we in Overhees nog gaan bouwen", aldus Kingma. "De mensen worden kritischer en voor zichtiger." Hij kondigde ook initiatie ven aan, samen met de woningbouw verenigingen uit te voeren, om de flatwijken van Soest leefbaarder te maken. Verreweg de grootste groep nieuwe bewoners van Overhees heeft een flat in Soest achtergelaten. Een betrekkelijke kleine groep verhuisde uit een eengezinswoning. De heer Plomp maakte een vergelij king tussen het bouwproject en een Gebleekte SPIJKER JACKS v.a. 45.- Hij neemt een serie daken heel bedaard, men moet hem van zijn daken niet beroven, op de hoeveelheid werd er niet gespaard, het Pleintje, ach, was sober, leeg en vlak, nu springt de kat er op van dak tot dak, hetgeen voor hem ook geenszins onheil baart, de daken staan er bij als rijpe schoven. Wethouder Frans Kingma felici teert de eerste en de laatste bewoners van de Sanders-woningen; links de familie Vonk, rechts Ida Kok en Hans Tolboom. Foto rechts: wethouder Plomp (in de cabine) en de heer Brunekreef ont hullen gezamenlijk het nieuwe ver keersbord. Foto: Herman van Dam fabel, naar aanleiding van het feit dat de straten de namen van insekten dragen, de 'moraal' van de fabel kwam erop neer dat het project, on danks twijfels, volop geslaagd ge noemd mocht worden. Dat is nu wel bewezen, aldus de heer Plomp. Als laatste spreker voerde de heer K. J. Terleth, directeur van Sanders Bouw bedrijf het woord. Hij deelde mee dat inmiddels in Nederland twintig projec ten met energiezuinige woningen zijn ontwikkeld, nadat Soest landelijk het spits had afgebeten. Hij sprak dan ook lovende woorden aan het adres van het gemeentebestuur voor de goede samenwerking. De bewoners - van wie er velen met hun kinderen waren gekomen, die tijdens de onderbreking van het pro gramma films te zien kregen - konden na afloop van het officiële gedeelte nog enige tijd met elkaar napraten. Als ligstoelen op 't strand aaneengeschaard liggen de daken in de zon te stoven, 't is. voor de dakhaas hier de moeite waard, hij springt van dak tot dak in regelmaat, waarbij hij er geen een van overslaat, en blijft er in balans van kop tot staart, zijn ijver is, o zeker, niet te doven. Hier is zijn lust, zijn leven en zijn aard, men moet zijn kunst als dakhaas dan ook loven, hij neemt er alle daken onvervaard, en rolt hij van de pannen in de goot, hij klautert weer omhoog, bij hem geen nood, 't gaat met zijn eigenschap geheel gepaard, zó is hij er beneden, zó weer boven.

Soester Courant | 1984 | | pagina 5