t Zwaantje Vrijwilligers Vakature Bank Silver Star Videotheek feestelijk van start 'Van meteoren en donderstralen' Soest gaat met Muziekschool praten over begrotingsover schrijding Welke planten op welke grond? Deel I TUIN-ADVIESCENTRUM 't vacwderfwoQt xyj vJJ w1 ^OES^ Joop, Kornelis en Arie De lederwaren afdeling van HET WITTE HUIS Verrassend veelzijdig. Buurtfeest Schoutenkampweg Geen afvalverbranding •meer op de Eng voor doe-het-zelvers U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg WOENSDAG 4 JUL11984 SOESTER COURANT PAGINA 9 Autodiefstal mislukt Een bewoner van de Anthonie van Leeuwenhoeklaan ln Soesterberg meldde de politie vorige week dat on bekenden kennelijk een poging hadden ondernomen om zijn auto te stelen. De portlersloten bleken te zijn opengebro ken, maar de dieven waren er niet in geslaagd de wagen te starten. Kettingzaag gestolen Bij een inbraak in een schuurtje bij een woning aan de Van Lijndenlaan in Soestdulnen werd vorige week een ket tingzaag weggenomen. De daders kwa men binnen door het vernielen van het slot. De eigenaar deed aangifte van diefstal. door Arie Wandelaar Hannes van de Neng is met vakantie Tentoonstelling van Serge Stone in Militaire Luchtvaart Museum Op donderdag 28 juni j.1. werd in het Militaire Luchtvaart Museum te Soes terberg een tentoonstelling geopend met werk van de beeldend kunstenaar Serge Stone. Deze tentoonstelling, onder het motto "Van meteoren en donderstralen", handelt over de begin periode van het militaire straal- tijdperk met Gloster Meteor en Repu- blic Thunderjet vliegtuigen. De opening werd verricht door de heer P. H. A. Schmidt Crans, zelf vlieger met 900 uur op de Gloster Meteor, ge vlogen in de periode die door Serge Stone treffend is weergegeven. De tentoonstelling is van 28 juni t /m 28 september te bezichtigen in het Mili taire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist te Soesterberg. (Het museum is geopend van 1 april tot 1 december, maandag t /m vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur). Jan Serge Alexander Steinsapir dit Sasha Stone werd op 31 juli 1939 in Bel gië geboren als zoon van een Hollandse moeder en Russische vader. Het gezin vluchtte in 1940 voor de Duitse troepen naar Zuid-Frankrijk waar zijn vader overleed. Zijn moeder keerde in sep tember 1940 met een Rode Kruis trans port naar Nederland terug en vestigde zich in Den Haag. Serge ging naar de middelbare school waarna hij na 1 jaar op de grafische school gezeten te hebben, met succes de akte Tekenen A en B behaalde op de Koninklijke Academie voor beeldende kunsten. Hij is thans leraar tekenen aan het Willem de Zwijger College te Bussum. In de loop der jaren heeft hij bekend heid gekregen als illustrator van boe ken en tijdschriften. In de weinige vrije tijd die hij nog heeft, is hij een enthou siast sportvlieger. Gebiologeerd De kunstenaar Serge Stone is als sport vlieger gebiologeerd door de vrije be weging van de mens en zijn machine in de ruimte. Voor beiden is een grote mate van vakbekwaamheid vereist waardoor de materie volkomen onder geschikt gemaakt wordt aan de wil om datgene uit te beelden wat hij ziet. Door de volledige beheersing van de door hem toegepaste technieken is er een speelsheid ontstaan met zo'n eigen karakter, dat het beschouwen van zijn werk even aantrekkelijk is als de wer kelijkheid. Zegt de naam Biesheuvel U iets? Nee, niet de man die het land enkele jaren als premier heeft gediend en vervol gens voor zijn slagersdiploma zakte. .Arie bedoelt de schrijver J. M. A. Bies heuvel. Om natte vakantiedagen door te komen kreeg Arie van zijn zoon Biesheuvel's "De wereld moet beter worden" ten geschenke. Daarin een reeks hoogst merkwaardige verhalen. Deels bizar, amusant, maar vooral onbegrijpelijk. Wie de 294 pagina's geconsumeerd heeft zou wel eens de neiging kunnen hebben een psychiater te raadplegen en de zieleknijper de vraag voor te leggen wie met zijn ver standelijke vermogens in revisie moet: de schrijver of de lezer. Arie heeft z'n centen in zijn zak gehou den en met Marie vastgesteld dat niet hij, maar de schrijver Biesheuvel in aanmerking komt voor het leveren van een bijdrage aan het Holland Festival. Om U een indruk te geven waar Arie 't over heeft een samen vatting van Biesheuvel's verhaal "Joop en Kornelis". In de voorstelling van Biesheuvel twee koeien. Joop is een wildebras die voor de medebewoners van de wei wilde spelletjes organi seert, Kornelis een herkauwer, naden- ker, die zich al grazende in het hier namaals verdiept. Joop en Kornelis komen tenslotte in het slachthuis te recht. De eerste omdat hij al zijn poten heeft gebroken, de andere koe omdat hij te weinig melk produceert. Joop keert in zijn tweede leven terug als voetbal, en belandt, na te zijn lek- geschoten, in een vuilnisbak. Kornelis daarentegen siert met fraai leder werk het sluitstuk van een paar wel geschapen vrouwenbenen. Ziedaar in een korte schets het verhaal rond Joop en Kornelis. Geen mens dag dan 't zelfde zijn, toch zijn er exemplaren die je daaraan doen twijfelen. Deze lange inleiding was noodzakelijk om U daarvan een in druk te geven. Want waar liepen Marie en Arie tijdens hun vakantie in Twente tegenaan? Nou liepen, 't was meer fietsen. Op een dag dat de zomer eens een paar uurtjes feest vierde hadden wij fietsen gehuurd. Na een uurtje duw en trap werk reed Marie plat. Lekke band dus. Aangezien fietsenmakers zich ook in Twente zelden tussen de weilanden en boerderijen vestigen kwamen wij voor hulp terecht op de dfeel, gelegen voor eenboerderij A.D: 1812. Wij legden ons probleem voor aan een wat moeizaam sjokkende boerin die ons in haar "mooie kamer" op de koffie nodigde. Daar, tussen schilderijen van groot- en overgrootouders, antieke stoelen en massief meubilair, informeerde Marie na het tweede kopje koffie of de boerin reparatiespullen had die ons verder op weg konden helpen. "Ik weet 't niet zeker", luidde haar antwoord, "maar ik zal 't even aan Arie vragen." "Heet uw man ook Arie?" wilde Marie weten. "Nee, dat is hij daar". Ze wees in de richting van een monumentale oude eiken kast, slofte er naar op weg, klopte tegen het hout en vroeg: "Arie jong vertel eens, kan je deze mensen helpen? Vervolgens werd er een se rie laden opengetrokken en stelde ze na een diepgaand onderzoek vast dat Arie" het niet in zich had." Als troost prijs voor het ongerief vertrok ze naar de keuken om ons ongevraagd een der de kop koffie in te schenken. "Die is niet helemaal in orde", stelde Marie tijdens haar afwezigheid vast. "Of zou er een vent in die kast zitten?" Arie beloofde er naar te informeren. Even later wilde Arie weten of het in Twente de gewoonte is dat eikenhouten kasten worden vernoemd. "Nou nee hoor, die daar is een uitzondering." De daarop volgende stilte dreigde de giechel bij Marie los te maken waarop Arie be sloot het naadje van de kous aan de weet te komen. Voor hij de kans kreeg zijn onderzoek verder voort te zetten nam de oude vrouw het initiatief over. "Als 't U interesseert wil ik er wel iets óver zeggen", begon ze. Geheel over bodig knikten wij, waarna het verhaal begon. "Arie is 112 jaar oud gewor den. Hij stond daar (ze wees met haar vinger in de richting van een stukje grasveld voor de boerderij). Het is altijd een taaie geweest, totdat hij twee jaar geleden ging kalen. In het voor jaar van '82 is hij uit zijn lijden ver lost. Mannen met kettingzagen hebben 't gedaan. Op een lange oplegger is hij naar eldersvervoerd. Ik heb staan janken toen 't allemaal gebeurde. Arie heeft zoveel voor mij betekend. Je kon de jaargetijden van hem afzien. Toen zomers nog zomers waren zorgde hij voor schaduw. In het najaar waar schuwde zijn zwaaiende takken dat er slecht weer op komst was. Nadat ik weduwe ben geworden heb ik hem Arie genoemd. Naar mijn man. Ook zo'n lange, ijzersterk, niet kapot te krijgen, totdat hij ging kalen. Toen was 't ook gauw met hem ge beurd. Kunt U mij volgen?" Dat kon den wij. "Twee jaar nadat ze Arie had den weggehaald ben ik hem weer tegen gekomen. Dat zat zo. Ik was op zoek naar een nieuwe klerenkast. De oude die wij hadden heb ik verkocht omdat de zondagse kleren van wijlen mijn man er altijd in hebben gehangen. Ik ben heel wat meubelzaken afge weest, maar wat je daar tegenwoordig vindt is allemaal uit de fabriek af komstig. Mooi spul, daar niet van, maar 't heeft geen karakter, geen hart, geen ziel zogezegd. Totdat de dag kwam dat ik bij een ouderwetse handmeubel maker die daar ontmoette (en weer wees ze met een zekere eerbied naar het meubelstuk). Hoe 't kwam mag de goeie God weten, maar in eens had ik 't ge voel alsof ik tegenover mijn vroegere Arie uit de tuin stond. Groot, sterk en nergens piepend of krakend. Ik ben er veel geld aan kwijt geweest, maar nu heb ik 't gevoel dat zowel de ene als de andere Arie weer thuis is. Ja, 't kan raar lopen in het leven hè." Een conclusie die door de luisterende partij werd beaamd. Arie, die naar mate het verhaal vorderde, steeds Foto: Herman van Dam kunnen krijgen. Theo Voorbij en zijn vriendin Jean- nette Klomp, die hem voorlopig assis teert bij de eerste drukte, demonstre ren op de foto hoe een en ander in zijn werk gaat. De andere foto geeft een duidelijke indruk van de grote hoeveel heid videobanden die Bij Silver Star te huur zijn. Vorige week vond, zonder veel ceremonieel maar wel met een duidelijk feestelijk tintje, de officiële opening plaats van de Silver Star Vi deotheek van Theo Voorbij. De video theek, die gevestigd is in Fan Weede- staete - op de hoek van Dillenburg en Van Weedestraat, boven Jac. Hermans 'Prijs-Slag' - kreeg al direct een flink aantal belangstellenden te verwerken. Theo Voorbij toonde zich dan ook buiten gewoon tevreden over de wijze waarop zijn zaak blijkt aan te slaan. In de vi deotheek zijn ongeveer 500 titels - in elk van de drie gangbare videosystemen te huur. Opvallend is ook de plaatsing van de monitors, waarop de klanten van de Silver Star Videotheek op ver zoek een stukje van de film waarvoor ze belangstelling hebben voorgespeeld Deze tekeningen geven een goed beeld van het vakmanschap van Serge Stone. Ze zijn te zien op de expositie in het Mil. Luchtvaartmuseum in Soester berg. Toch is het niet alleen de techniekbe- heersing die zijn werk zo'n grote aan trekkingskracht geeft, maar ook de ken nis en de keuze van het onderwerp. Hij geeft de mens en zijn handelingen een -centrale plaats. De uiterlijke vorm waarin en waarmee deze mens zijn handelin gen laat plaatsvinden is van geen be lang, het blijft een leeg omhulsel dat - nutteloos is als de inhoud ontbreekt. /VfC lïfMYÈ fJSYfïl Het werk van Serge wordt een boei- ende belevenis als we zien met hoeveel gevoel hij die inhoud geeft aan de fasci nerende wereld van 'Meteoren en Don derstralen'. De mens blijft mens, on danks het feit dat hij ingepakt en inge blikt wordt. Zijn werk is een documentair tijds beeld geworden waarin hij laat zien hoe we ons omgeven hebben met toch wel mooie vormen om ons vrij door de lucht te kunnen bewegen. Het is een dy namisch wereldje, vanaf de vliegers- stoel bekeken. Welkom in HotelCaféRestaurant, Motel in Soest Diefstallen uit auto's Een bewoner van de Albert Hahnweg ontdekte in het afgelopen weekeinde dat onbekenden uit zijn auto een de- coupeerzaag en een boormachine had den weggenomen. Hij deed bij de po litie aangifte van diefstal. Uit de auto van een bewoner van de St. Theresiastraat werden in het week einde een radio-cassetterecorder en een polstasje, waarin zich o.m. rijbe wijs, kentekenbewijs en een zonnebril bevonden, gestolen. Jongeman mishandeld In de nacht van vrijdag op zaterdag meldde zich aan het politiebureau een 19-jarige jongeman uit Soest, in ge zelschap van zijn twee vrienden. Bij het verlaten van een horeca-gelegen- heid aan de Burgemeester Grothe- straat waren zij gestuit op vijf andere jongemannen, die hen zonder aanlei ding de weg versperden. Er ontstond enig handgemeen, waarbij de jonge man een tand kwijtraakte en een ge scheurde bovenlip opliep. Later werd hij op advies van de gewaarschuwde arts per ambulance overgebracht naar Zonnegloren, omdat hij vermoedelijk eveneens een hersenschudding had opgelopen. De politie heeft de daders tot dusver nog niet achterhaald. De gemeente Soest gaan binnen afzien bare tijd overleggen met het bestuur van de Regionale Muziekschool en andere betrokkenen over de gewenste ontwikkelingen die zich in financieel opzicht voltrekken. In eerste instantie was het College van mening dat de raad de concept-begroting '84/'85 maar niet moest aanvaarden, omdat deze met ca. 20.000 gulden was overschre den. Tijdens de raadsvergadering van vorige week donderdag kwam dit punt opnieuw aan de orde, nadat in de wel- zijnscommissie enige tijd geleden al kritische opmerkingen waren ge maakt. Ans Greefhorst (CDA) merkte op dat het College zijn beurt voorbij had laten gaan, omdat de begroting begin april nog bijgesteld had kunnen worden. Er had volgens haar eerst overleg moeten plaatsvinden, en niet nu, achteraf. "Het College is in gebreke gebleven. U had dit kunnen zien aankomen," voegde zij wethouder Frans Kingma toe. Ook Neks Blommer (VVD) betreurde het dat er niet eerder overleg heeft plaatsgevonden. Verder drong zij erop aan dat nu maar eens met voortva rendheid gewerkt moest worden aan de gemeenschappelijke regelingen waar in de gemeente Soest deelneemt en waarvan de Muziekschool er een is. "Spreek al die regelingen nu eens door." Adriaan Pothuizen stelde zich op het standpunt dat de raad alleen kon zeg gen dat het jammer was dat de begro ting was overschreden, maar dat er verder geen oordeel geveld kon worden Lydia Meyer vroeg zich nog af of, als er uit het overleg komt vast te staan dat de begroting toch lager gesteld kan worden, deze alsnog zou worden goed gekeurd. Zij vreesde vooral voor les geldverhoging. Wethouder Frans Kingma weerlegde de kritiek van Ans Greefhorst door erop te wijzen dat de begroting te laat was binnengekomen. De tijd was te kort geweest om toen nog namens het College bezwaar te maken en het over leg te beginnen. Het is het algemeen bestuur van de Muziekschool dat de be groting al dan niet kan goedkeuren. Loop er eens rond. Ontdek de veelzijdigheid in vormen en dessins. En ervaar dat luxe lederwaren best betaalbaar kunnen zijn. Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest v Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Steiger valt: man gewond Bij werkzaamheden aan het kerkge bouw De Hoeksteen aan de Buys Bal lotlaan in Soesterberg raakte maandag j.1. een 19-jarige inwoner van Zeist zodanig gewond dat hij per ambulance moest worden overgebracht naar de Lichtenberg in Amersfoort. Het onge luk gebeurde toen de steiger, waarop de jongeman zich op een hoogte van ca. 10 meter bevond, plotseling met één poot door een afdak zakte. De jon geman liep vrij ernstig rugletsel op. Dat geldt overigens óók voor de schoenen- en sportafdeling. Burgemeester en .wethouders kunnen in principe instemmen met de afslui ting van de Schoutenweg, tussen de Oude Utrechtseweg en de 1'lasweg, op zaterdag 25 augustus van 13.00 tot 24.00 uur voor het houden van een buurtJeesl. vakkundig, voordetig en vlakbij Vhn Weedestraat 16, Soest, telefoon 02155-13473 Naar aanleiding van het tot voor kort regelmatig verbranden van snoeihout op het terreintje, liggend tegenover de Algemene Begraafplaats, heeft een be woner van de Eng bij het college van b. en w. een klacht gedeponeerd over het verbranden van snoeihout Burgemeester en wethouders hebben hem inmiddels geantwoord dat er sinds medio 1983 geen snoeihout meer wordt verbrand op dat terreintje. Thans wordt de snoeihouthoop enige keren per jaar met een zware klepelmaaier kort ge slagen. zodat eventuele afvoer van hel restant en de kosten daarvan tot een minimum worden gereduceerd. Ook op de ..winplaatsen" worden reeds aan zienlijke hoeveelheden snoeihout ver snipperd. Het op het terreintje tegenover de be graafplaats bijeengebrachte snoeihout is echter van een dusdanige samenstel ling dat dit zeer slecht kan worden ver snipperd door onder andere scherpe doornen of taaiverzadigheid. Wel zoekt de gemeente naar een ande re, meer geschikte plek om het snoei hout tijdelijk op te slaan. Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt Schilder grijpt mis op steiger Bij werkzaamheden aan het gebouw Cenakel aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg maakte een 20-jarige schilder uit Ermelo maandag j.1. een val van een hoogte van ca. 8 meter. Bij het omhoogklimmen greep hij mis. In zijn andere hand droeg hij de verf pot, zodat hij zich daarmee niet kon vastgrijpen. Hij werd met inwendige kneuzingen overgebracht naar De Lichtenberg in Amersfoort. Bierkratten gestolen Een bewoner van de Di Lassostraat deed in het weekeinde bij de politie aangifte van twee bierkratten, gevuld met lege bierflesjes. Onbekenden had den de kratten weggenomen uit de tuin achter de woning van de aangever. Onze tuinplanten, of we daarbij nu denk aan de eenjarige petunia's, riddersporen (die tot de groep vaste planten behoren) of houtachtige gewassen zo als larix of dwergmispel hebben ooit ergens in het wild gestaan. De echte wilde soorten van deze plan ten zijn nog steeds op hun oorspronkelijke groei plaats bekend, maar wat in de tuinen en parken groeit zijn voornamelijk cultuurvormen (cultuurva riëteiten of rassen) die uit deze wilde soorten zijn ontstaan. De cultuurvariëteiten hebben dikwijls andere bloem en bladkleuren, een andere groeiwijze of speciale eigenschappen die de wilde soorten niet bezitten. Toch zijn er nog enkele eigenschappen van de wilde soorten in te herkennen en die hebben voor al betrekking op de eisen die de planten stellen aan de aard van de grond (samenstelling, voedingstoe stand en de vochtigheid) en de standplaats (zon of schaduw). Aan deze eigenschappen valt moeilijk iets te veranderen al trachten kwekers bijv. wel (vooral bij éénjarigen) cultuurvariëteiten te win nen, die beter bestand zijn tegen meer of minder zon of bijv. een vochtig klimaat. Door jarenlange selec ties van tuinplanten heeft men ook bereikt dat vele gekweekte vormen goed gedijen in de doorsnee tuin grond eventueel doorwerkt met zand, tuinturf en/of compost. En beetje extra mest tijdens de bloei en water op momenten dat het te droog is, is dan vol doende om diverse planten te laten groeien. Bij één jarigen blijkt dus nog wel dat een en ander mogelijk is, maar bij de veel langer levende vaste planten, bomen en heesters is de kwestie van grondsoort en standplaats van veel grotere invloed op de ontwikke ling. Gelukkig treffen we bij deze groepen ook vele soorten aan die weinig kieskeurig zijn op deze pun ten, maar ook een aantal soorten stelt voor een goede ontwikkeling toch duidelijk eisen. Om met concrete voorbeelden te komen van vaste planten bomen en heesters die graag in de schaduw op droge grond staan, of die graag op een zonnige standplaats op vochtige grond vertoeven, wil ik daarom eens wat bekende en minder bekende soorten noemen met hun ideale groeiplaats zodat hier bij de planten- keuze bij de aanleg van de tuin rekening gehouden kan worden. Laten we eens beginnen met wat vaste planten voor een droge humusarme grond in de zon. Het stekelnootje is alfabetisch nummer één maar ook door zijn uithoudingsvermogen op bovenge noemde groeiplaats behoort hij tot de sterksten. Berg- of rotsschildzaad, de bekende gele bloeier, die rond april bloeit is ook gemakkelijk. Akelei, kogel distel, spierdistel en ooievaarsbek soorten, laven del, kattekruid, paarse salie, gulden roede en palm- lelie zijn eveneens geschikt voor een droge en zon nige standplaats. Sedum soorten, steentijm, heili- genbloem, scheefkelk en heide anjer, hoornbloem en rode valeriaan alsmede randjesbloem, ossetong, duizendblad en roomse kamille maken de opsomming tamelijk volledig. Voor diegenen die het boven staande weinig zegt is er maar één raad: pak er een goed plantenboek bij of ga eens op tuincentrum of kwekerij snuffelen naar het voornoemde. meer behoefte gekregen had aan fris se lucht, stelde voor eindelijk maar eens op te stappen en elders naar re paratiespullen op zoek te gaan. Marie dacht er net zo over. Wij bedankten voor de gastvrijheid en stonden op 't punt het vertrek te verlaten toen de boerin opmerkte: "Wacht eens even mensen, misschien heeft Arie 't toch in zich." Opnieuw rommelde ze in de laden. Even later lag er een doosje met daarin alles wat er voor het her stel van een lekke band noodzakelijk is op tafel. Met pretoogjes orakelde de gastvrouw: "Ik wist wel dat Arie het in zich had, maar soms weet hij niet waar hij zijn spullen laat." Terug fietsend stelde Marie vast dat er veel tussen hemel en aarde is waar mensen niets van kunnen begrijpen. Arie Wandelaar Omdat juli een uitgesproken vakantie maand is en in die periode slechts wei nig mensen bereikbaar zijn, maar vooral omdat in gebouw Artishock dan geen aktiviteiten worden ontplooid, zal de Vrijwilligers Vakature Bank van 29 juni t./m. 5 augustus geen bemiddeling verlenen en geen inschrijvingen ver richten. Werklustigen en organisaties die toch graag geïnformeerd willen worden over vrijwilligerswerk kunnen in deze periode kontakt opnemen met één van de volgende telefoonnummers: 10711/- 11603/14880. Na 5 augustus staat de VVB weer met een versterkt team ter beschikking in gebouw Artishock aan de Steenhoff- straat 46, op maandag, dinsdag en donderdag, 10.00 - 12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur. Het telefoonnummer is 12630.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9