??9,- Joegoslavië... ver weg? Hoe komt u Majestueuze bergen van Slovenië Het wereld wonder: De meren van Plitvice Twee fraaie routes door het binnenland Lekker smullen in Joegoslavië Joegoslavië: Aangename prijzen KERK Lekker in je blootje Istrië, een dynamisch en zonnig schiereiland Een gemakkelijke reis Een moeilijke keus j Joegoslavië, het land van i ouderwetse j J 1 gastvrijheid J Kust-vertier en bergtoppen Rijeka Novigrad Po ree VrsarP^ir-' - Rovinj „'P ,Rabac '•Amsterdam Frankfurt ivlunchen Venetie»V*V^~ Medulin rEREO KOMBINATIE met men. Adv.pr. 750,. |\|U 499, HILIPS 3-WEG BOXEN F-9236. Met - een belast- baar vermo- Lüif I gen van |T j 70 Watt. P.STUK: PHILIPS RECEIVER F-5130 met ontvangst van AM/FM en een vermogen van 2x20 Watt FM-lock en FM-mute, enz. Adviesprijs 525,- NU 299,- AUDIO SONIC PORTABLE RADIO TYPE TK-320 MET ONTVANGST VAN FM/MG/LG. GESCHIKT VOOR LICHTNET EN BATTERIJVOEDING. NU BIJ ONS IN DE ZOMER- OPRUIMING voor.....rrr^rTr; Er zijn mensen, die gehecht zijn aan hun wandelschoenen en knickerbocker. Ook zij kunnen genieten van het Joegoslavische landschap en dan vooral van Slovenië in het noorden. De toegangsroute is zeer eenvou dig en al gauw komt u oog in oog te staan met grote verrassingen. Vanaf de reeds genoemde Loibltunnel af slaan naar het beroemde Meer van Bied en dan ziet u reeds in de verte de toppen van de Julische Alpen, dikwijls nog met sneeuw bedekt. Een zeer aantrekkelijk meer, dat Meer van Bied, waar u helemaal omheen kunt wandelen, aanleggen in boerenherbergen, waar de ce- vapcici-oven klaar staat. Bied heeft een schitterende bloe- menboulevard en een klein eilandje in het midden van het meer, waar overhuifde boten u zeer roman tisch naartoe varen. Vanaf het oude kasteel hoog boven het water heeft men een fantastisch uitzicht op de omgeving. Langs de groenblauwe rivier Sava (zeer visrijk) rijdt u naar het tweede meer, het Meer van Bohinj, stilleren wilderdan het Meer van Bied. Een geheimzinnig meer, dat bijna donkergroen van kleur is en waarop men heerlijk va ren kan. Er is een gondelbaan naar de Vogel en hoog, tussen een weel de aan wilde bloemen, kan men eindeloos wandelen en ziet u dui delijk in de verte, de beroemde Triglav, de fameuze berg met de drie koppen. Een dorado voor hen, die van bergwandelingen houden. Men kan er eenvoudig wandelen zonder enige ervaring, maar wel met goede schoenen en kleding en een goede gezondheid. Men kan ook echt klimmen en dat doet men dan onder leiding van een goede berggids. Slapen doet men dan in berghutten en daarvan zijn er zeer bekende in deze majestueze berg wereld van Slovenië. Inlichtingen en folders wor den u graag (èn gratis) ver strekt door het Joegoslavische Verkeersburo in Amsterdam. Vijzelstraat 4. Vlakbij de Munt. En u kunt ook bellen (maar dat doen er meer, dus misschien moet u dan wat ge- duit oefenen) 020 - 220483. Ook al weer zo'n typische Joego slavische verrassingéén van de wereldwonderen en ook weer ge makkelijk bereikbaar en in een bijna adembenemend natuur schoon. Vanaf de kust gemakke lijk te bereiken via Senj, maar men kan ook rijden vanaf het noorden, via Ljubljana. O, wat is dat Joegoslavisch binnenland mooi. En afwisselend. En indrukwekkend wat natuur betreft. En hier en daar vol met kleurige klederdrachten, die vooral op de dorpsmarkten nog veel worden gedragen. En hoe oneindig kan men genieten van de kunstschatten, die soms in welhaast verborgen stadjes en dorpen gelegen zijn. Soms machtig mooie kerken en fraaie kloosters, maar (vooral in het zuiden) slanke minaretten. We gaan twee bijzondere trajecten rijden. Rijdt u mee? Vanaf Zagreb diep naar het zuiden (ongeveer 1000 km) We gaan onze tocht dwars door het Joegoslavische land beginnen in Zagreb, de hoofdstad van de repu bliek Kroatië, met een hoogst inte ressante markt, waar de produk- ten uit de omgeving verkocht wor den. En dan snel naar Beograd, de grote hoofdstad van Joegoslavië. En dan naar Nis, maar onderweg op vele plaatsen kunt u afwijken om de zeldzame kunstschatten te zien in kerken en kloosters. Skopje volgt Schitterend hersteld na de zo hevige aardbeving. En dan komt de weg naar Ohrid en dan gaat u dwars door Macedonië, met zijn afwisselend landschap en zijn klo- vén en dichte bossen. En het Meer van Ohrid zal ongetwijfeld het hoog tepunt zijn Het geheimzinnige meer, dat aan de overkant het nog ge heimzinniger Albanië doet vermoe den, waarvan u de contouren van de verre bergen kunt zien. In die buurt een schat aan kunstwerken, vooral in het wereldvermaarde kloos ter van Sveti Naum, maar evenzo goed een vissersplaatsje als Pes- tani, waar alle vrouwen de mooiste klederdrachten dragen en de man- Het klooster van Sveti Naum aan het Meer van Ohrid. nen met brede netten op de forel jagen, die hier het heerlijkste zijn van gans Europa. Een lange reis, maar waarop u kunt genieten van heel dat Joegoslavische landschap. Vanaf Dubrovnik naar Serajevo (ongeveer 700 km) U begint bij Dubrovnik, de parel van de Adriatische Zee genaamd, die oude en gezellige stad aan drie kanten omringd door het heldere en warme water, met leuke eethuisjes in de smalle straatjes. Vandaar rijdt u langs de kust naar het noorden tot u bij de brede rivier, de Neretva komt Oude vrouwtjes varen daar op kleine bootjes naar de markten in de buurt en dan rijdt u richting Mostar en Mostar moet u gezien hebben, al was het alleen maar om de wereldberoemde brug die zich over de rivier spant, een oude, ro mantische brug van 20 meter boven de rivier. Maar dat niet alleen, ook de stad met de moskeeën en de vele kleine winkeltjes. En dan verder naar Serajevo, een plaats nog be roemder geworden door de Olym pische Winterspelen 1984. Een mengeling tussen oost en west de moderne wijken en (hoogst inte ressant) de oude, kleurige markt met de harembroeken onder toe ziend oog van de minazettea En dan terug naar Split, aan de kust, door een lieflijk landschap, met schaapherders en markten vol ezel tjes. En Split moet u wel bezoeken met het oude paleis van Diocletia- nus. Kortom een autotocht door een land vol oude kuituur, onge repte natuur en vooral vriendelijke gastvrije mensen. Een nieuwe ont dekkingstocht De beroemde brug van Mostar PAGINA 11 PAGINA 1Q euw en gebruikt! lSSETTE bij onze 11982 1980 1978 1978 1979 FOON 02155-13682 en cultuurmonumenten staan. Even als het klooster van Sopocani. En de UNESCO nam ook twee van de 15 beroemde nationale parken van Joegoslavië onder haar bescher ming: te weten die van de Plitvice Meren en het Durmitor Nationaal Park Ongerepte stukken natuur, die door deze wereldwijde erken ning ook voor het nageslacht on gerept zullen blijven. Bijna onverwacht zijn de echte scho ne zandstranden, die juist ook in Joegoslavië te vinden zijn, en wel wat meer naar het zuiden Allereerst in het uiterste zuiden: de gehele kust van Montenegro bestaat uit verrukkelijke zandstranden, de iets noordelijker gelegen Makarska Ri- viera en het eiland Hvar danken er al evenzeer hun faam aan Trouwens zon, zand en zee, dat is er toch wel in overvloed. Wist u dat in juli er zon is gedurende gemid deld 12 uur per dag... een record voor het mediterrane-gebied En in augustus schommelt de tempera tuur van de zee tussen 23° in het noorden tot 26° in het zuiden. Water - tussen twee haakjes - waar van wij de reinheid en de helderheid alleen nog maar van plaatjes ken nen. Er is eigenlijk zoveel te zien en te doen in dit schitterende vakan tieland U kunt de paarden gaan bezoeken in Lipice; u kunt heel diep naar het zuiden, naar het won dermooie Meer van Ohrid, waar u de beste forel vindt van heel Euro pa. U ziet maar, in alle gevallen gaan we u enkele tips geven. Veel genoegen! De meren van Plitvicé maken deel uit van een enorm groot Nationaal Park, een park van ongeveer 20.000 ha en temidden van dit park liggen de meren, die 200 ha innemen. De rest wordt ingenomen door enorme bossen. In die ontoegankelijke bos sen zwerven zelfs beren rond en wolven, maar ook veel reëen en herten. Onze aandacht echter gaat uit naar de romantische meren, die met kristalhelder water aan elkaar zijn geregen. Op vier plaatsen kan men tegen be taling toegang krijgen tot deze meren, blauwgroen van kleur met een keur aan wandelpaden, een grote serie watervallen en kleinere cascaden. Ideaal om te wandelen, maar ook om er een bootje te huren of zelfs om te vissen, want de forellen zijn er zeer groot. Die zestien meren en die watervallen, die zich spectacu lair naar beneden storten zijn een belevenis. In de buurt liggen enkele goede hotels en er is een heel groot kampeerterrein. Vergeet niet bij de ingang van vrouwtjes met witte handdoeken van die heerlijke scha penkaasjes te kopen of een paar broodjes met tomaat. Heeft u eenmaal besloten een zonnige vakantie door te brengen in dat zo gevarieerde land, dan zult u al gauw tot de ontdekking komen dat de prijzen zeer redelijk zijn. J Recente vergelijkingen bevestigen I dato.a. door de Consumentenbond en die uitslagen zijn dus volkomen betrouwbaar en zijn genoteerd door j ongeveer drieduizend vakantievier- I ders. En dan ziet u dat Joegoslavië I er zeer goed afkomt. I De winkel I Men heeft de prijzen genoteerd van I 11 winkelgoederen, die op het bood- schappenlijstje voorkomen, dus boodschappen, die we nodig hebben om leuk te leven. Van de dertien landen die onderzocht werden staat Joegoslavië op de tweede plaats, wal goedkoopte betreft. Spanje is nèt nog even goedkoper en de Scan dinavische landen zijn het duurst. Het kopje koffie De nederlandse toerist is een kof- fieleut en die prijzen van al die kopjes koffie kunnen aardig oplopen. En dan zien we dat de koffie in Joegoslavië van 14 landen het goed koopste is. Merkwaardigerwijs is de koffie in Zwitserland en Oosten rijk het duurst. Eten in een restaurant Ook wat dat betreft staat Joegosla vië aan de kop wat goedkoopte be treft. Voor een gulden of zeven dient men u een driegangen menu op, maar dan moet u uiteraard niet in een chique hotel gaan dineren. Ook wat een ijsje betreft staat Joe goslavië zeer gunstig genoteerd. Voor 90 cent heeft u er al een be hoorlijk ijsje en voor een fles wijn betaalt u vier gulden en dat is heel wat goedkoper dan in Engeland bijvoorbeeld (meer dan een tientje). Dus wat uw budget betreft... Joegoslavië hartelijk aanbevolen! WOENSDAG 11 JUL11984" SOESTER COURANT Voor naturisten (en dat aantal wordt steeds groter) is Joegoslavië een werkelijk paradijs. Uiteraard vooral aan de kust en niet te verge ten de vele eilanden, die voor de kust liggen. Die F.K.K.-terreinen, zoals ze in Joegoslavië genoemd worden, zijn meestal zeer goed geoutilleerd, met restaurants, bars en levensmiddelenwinkels. Welge teld zijn er vijfentwintig en dan noemen we alleen de voornaamste F.K.K.-stranden. bieden. Voor de beginners zijn er steeds gediplomeerde instructeurs aanwezig. Camping en natuur Op het schiereiland zijn 36 auto campings met meer dan 40.000 staanplaatsen. En het heerlijke klimaat en de ongerepte natuur ge ven de kampeerder alles wat hij/zij wil. En zoals al gezegd de prijzen zijn er gunstig. Die natuur en dat klimaat schiepen ook voor de natu rist een waar paradijs. In het begin van de zestiger jaren al werd daar voor de basis gelegd op het eiland Koversada voor de kust bij de plaats Vrsar in Istrië. En dat heeft zich natuurlijk ongelooflijk uitge breid. Kortom Istrië is niet zo ver, niet zo duur en heeft een heerlijke natuur. Historie en kuituur Istrië (de naam is afgeleid van de stam der Histriërs, die oorspronke lijk het schiereiland bevolkten) heeft een stormachtige geschiedenis achter de rug. En vele beschavin gen en tijdsfasen uit de Europeese geschiedenis hebben er - in posi tieve zin - hun sporen achtergela ten. Er staat in Pula nog een colos- seum uit de eerste eeuw na Christus. Maar verder in het binnenland treft men op de meest onverwachte plaat sen resten van de Griekse, Romein se, Byzantijnse en Habsburgse be schavingen aan. Als u dus eens genoeg hebt van zon, zee en strand, dan nog geeft Istrië u een overvloed van toeristisch plezier. Een beetje doorrijden uiteraard, om de drie uur een beetje rusten of wat trimmen, op tijd een leuk (en niet duur) Gasthof zoeken of een door- trekcamping en dan over brede Autobahnen naar het zuiden. De Autobahn over Würzburg, Mün- chen en dan de brede Autobahn door Oostenrijk over Lienz naar de schitterende Loibltunnel, waar u reeds op Joegoslavisch grondge bied arriveert En daar staat u dan en de keus in dat grote Joegoslavië is zeer moei lijk. Velen trekken naar die lang gerekte kust, 6100 kilometer lang, met vele baaien en baaitjes, met bijzonder helder water en in de zomer een watertemperatuur van zo'n 24 graden. Het kan ook zijn dat uw oog gevallen is op één der fraaie eilanden, waarvan er 66 be woond zijn en voorzien van heer lijke, dromerige haventjes. Maar er zijn echter ook andere, zeer veel andere mogelijkheden. Waarom niet eens naar de fraaie meren en de kans van met sneeuw bedekte bergen in Slovenië bij voorbeeld. Of waarom eens niet gaan zwerven door het oneindig ge varieerde binnenland, waar in de avond het vee naar huis wordt go- dreven, waar de schapen aan het spit worden gebraden en op dorps feesten wordt gezongen en gedanst? Wist u bijvoorbeeld dat de steden: Dubrovnik, Split, Kotor, en Ohrid op de UNESCCMijst van natuur- Vooral aan de kusten van het groene en fraaie schiereiland Istrië, maar evenzeer ten zuiden van de histo rische stad Dubrovnik. Ook op de eilanden, zoals Krk (waar de beste wijn vandaan komt), Cres, Rab Hvar en Korcula. Soms bij cam pings, dan weer bij hotels of appar tementen. Sport en recreatie Istrië eigenlijk dat stukje van het Middellandse Zee-gebied dat het dichtst bij Nederland ligt, Istrië is vooral een sportief vakantie para- dijs. Wist u dat Porec wel 100 tennisba nen ter beschikking heeft. Ook is Porec de basis voor een fietsvakan tie die u kunt maken over het Istri- sche schiereiland. Er zijn welgeteld 70 verschillende sporten te beoefenen voor de toe rist, te land, ter zee en in de lucht. Inderdaad letterlijk want ook para- sailing achter een speedboot be hoort tot de faciliteiten, die hotels en andere accommodatievormen u Dat kan men inderdaad, maar dan moet u er niet tegenop zien, gebruik te maken van de inheemse gerechten. Natuurlijk kunt u in de grote toeristenhotels een schnitzel bestellen, met een portie frites en wat sla, maar veel beteren smakelijker is het eens binnen te lopen in een gostiona of een restoran, om er de inheemse schotels te proberen. De cevapcici bijvoor beeld, die dikwijls in de openlucht wordt bereid. Rol letjes fijngehakt vlees, opgediend met versnipperde uitjes. Of de raznici, dat zijn geroosterde stukjes var kensvlees of kalfsvlees, ook weer met uitjes. Heel lekker is ook de djuvec, gestoofd varkens- of lams vlees, met rijst en paprika en tomaten. de doodgewone landwijnen, de witte wijn, die men bjele vino noemt en de rode wijn, die erno vino heet. Bier(pivo) is overal te koop. Koffie is er in overvloed, zowel de espres so als de turkse, die dik en zwart is - en naar kenners zeggen gezonder en harmonischer -. De pruimenjenever is zeer populair en heet slivovica en een glaasje vinjak is eigenlijk óns koetsiertje. Mineraalwater is gezond en niet duur (mineralna voda). Bent u niet te ver uit de kust, dan zijn de visschotels beslist aan te bevelen, vooral die in Istrië. Men zal u verschillende vissen laten zien en dan wordt de uitgekozen vis voor uw ogen pittig toebereid. Over heerlijk en vers. J Als je, als Nederlander, op reis gaat kun je je meestal met je talenkennis goed verstaan- baar maken. Maar ook als dat nu eens niet zo vlot gaat, J J dan merk je toch snel een plezierige toehoorder tegen- J over je, of een wat nurkse ge- J sloten figuur, ledereen - en smaken verschillen - heeft zo J zijn eigen voorkeuren in deze. Maar over één ding bestaat geen verschil van mening. In Joegoslavië geeft de bevolking je meteen het gevoel dat ze blij J zijn je te zien, je te mogen ont- moeten. Of dat nu in de stille bergdorpjes is, waar je met J handen en voeten moet praten, of dat het de ober is in één van J de moderne strandplaatsen de J ober die overigens op klas- sieke wijze hoffelijk is, wat heerlijk om dat weer te erva- ren. De Joegoslaaf treedt je J 2 met een oprechte gastvrijheid tegemoet. En op vakantie is dat óók heet wat waard. Kort- J om de moeitewaard. Misschien heeft u wel een. j Joegoslavië. Een heel eoed iff °Ver een trip mel de ei8en al"° "aar bent u telkens weer teruggeschrnkkfM.aar toen de allas erbV haalde, zo oneindig ver. Maar dat d fff merkwaardige land leek zo ver, zullen u even uitdedr00'heZ WeIbejemaalM'. gedacht, totaal fout We gereden. Of bent u geknor, j ffm'sschien wel eens naar Spanje En als we één en ander eens eaanhe fièra'f' hetziJ de Franse of de Italiaanse, conclusie. De afstand van deNofi^j" Weee" merkwaardige ruim 1200 kilometer. Naar V^ederlfndse8rens naar Genua is bijvoorbeeld bijna 1400 kilometer. En naar llo f df..FranseJ """routes (hoge tolgelden) Joegoslavische grens tegen de llofkZ'L.Tn j"taf).rnhe™ tot de h,fraaie w-w s«ü kunt u de auto reis klaarmaken de afsta"d betrefU Het Joegoslavische schiereiland Istrië ligt in de noordelijke bocht van de Adriatische Zee met het Italiaanse Triest en Venetië. Istrië heeft door zijn grillige vorm een nagenoeg oneindig lange kustlijn. Maar door het ontstaan, ook schitteren de bergen waarvan de hoogste op 1396 meter een geweldig uit zicht geeft over het plateau en de eilanden in de verte. Die Joego slavische eilanden beginnen rondom het schiereiland Istrië en zijn ontstaan uit het over miljoenen jaren verzakken van de ber gen aan de kust. Eilanden van nu, vroeger dus de toppen der bergen. Toert u door het aantrekkelijke binnenland, dan zult u bij diverse eethuisjes braadspitten aantreffen, waaraan boven een houtskoolvuur een lam of een speenvarken rond wentelt. Laat u zich vooral de bruin geroosterde delen opdienen. En natuurlijk vergeet u de wijnen niet. Geen merkwijnen, die men u graag in de grotere hotels opdient, maar Triëst Venetië Umag

Soester Courant | 1984 | | pagina 11