mm DAM g|l|gg 10? 12? 3: zo gezien M 'Grote schoonmaak' kost Soest twee miljoen Soest 'koppie onder' in natuurbad Jan Visser spant AROB-procedure aan tegen munitiebunkers Soesterberg Uitwisseling Soest-Titusville slachtoffer faillissement Air Florida In memoriam Hans van de Wetering Financiële tegenvaller rond bodemsanering Financiële strop voor uitwisseling Soest-Titusville Verre familie FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. BANANEN Maaslander PERZIKEN Honsbergen Honsbergen Roosbergen Honsbergen Honsbergen Pquttquf jErntétmt 3RHSË> TELETRONIC NEDERLANDb Honsbergen Het schoonmaken van vervuilde terrei nen in Soest gaat ruim 16 miljoen gul den kosten. Het gaat om het voorma lige autosloopterrein aan de Klein En- gendaalweg, het terrein van de voor malige chemische industrie Cojabé op de hoek Eigendomweg-Koningsweg, en het terrein van de voormalige che mische industrie Randstad aan de Ei kenlaan. In het Bodemsaneringspro gramma 1985 van de provincie Utrecht (met een totaal bedrag van ruim 104 miljoen gulden)is nog geen bedrag op genomen voor het schoonmaken van het terrein van de fotografische indus trie Chemco aan de De Beaufortlaan in Soestduinen; het onderzoek naar de mate van vervuiling en het gevaar er van is nog niet afgerond. Wel heeft de provincie deze bodemver ontreiniging prioriteit 2 gegeven, om schreven als 'direct gevaar voor de volksgezondheid, waterwingebied. Wat de financiering betreft is het de be doeling dat de gemeente ook bijdraagt. Voor Soest komt dat neer op ruim twee miljoen gulden. 'Maar zoveel geld heeft Soest niet,' aldus loco-secretaris mr. J. Nieuwenhuijzen, wijzend op de slechte financiële positie van de ge meente. 'Trouwens, ook de provincie en het rijk hebben niet zoveel geld om het hele saneringsprogramma tot 1985 uit te voeren. De projecten zullen daar om wel verschoven worden, afhankelijk van de belangrijkheid, dus de dringen de gevallen worden dan naar voren ge haald. De heer Nieuwenhuijzen laat de mogelijkheid open, dat in gevallen waarin die mogelijkheid nog bestaat, de vervuiler aansprakelijk zal worden gesteld. De vorderingen van de ge meente op de vervuiler worden door gaans overgenomen door het rijk. Dit in verband met een centrale aanpak en om te voorkomen dat de verschillende betrokken overheden elkaar niet voor de voeten lopen. Na een voormalige stortplaats in Maarssen is de schoonmaak van het voormalige sloperijterrein aan de Klein Engendaalweg het tweede grote project in de provincie Utrecht. De kos ten hiervan worden geraamd op 12.712.000 gulden. Overigens zou volgens de provincie van het totaalbe drag van 104 miljoen meer dan 34 mil- jen gestoken moeten worden in de schoonmaak van autosloperijterrei nen. Van zeven projecten die de provincie wil aanpakken, liggen de sanerings- kosten tussen de 1 en 2 miljoen gul den. Het dichtst bij de 2 miljoen, 1.905.000 gulden, komt de schoon maak van het Cojabé-terrein aan de Eigendomweg, hoek Koningsweg. Ten slotte kost de verwijdering van de ver vuilde grond van het Randstad-terrein aan de Eikenlaan 1.683.000 gulden. In het ontwerp-bodemsaneringspro- gramma 1985, dat met ingang van mor gen een maand lang ter inzage ligt in het gemeentehuis, worden 57 projecten in de provincie Utrecht genoemd. Ge durende een maand kunnen bezwaren tegen het programma worden inge diend. Deze bezwaren worden zo moge lijk verwerkt in het definitieve pro gramma. Het zal dan, samen met de ingediende bezwaren, vóór 1 september naar de minister van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieuhygiëne worden gestuurd. Aangetrokken door het zomerse weer heeft het Soester Natuurbad niet over belangstelling te klagen. En nu maar hopen dat het zo blijft tot Sinterklaas. Gemeenteraadslid Jan Visser: ('Pro gressief Soest') heeft zich vandaag ge wend tot de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag om be zwaar aan te tekenen tegen de voorge nomen bouw van acht betonnen opslag ruimten op de vliegbasis Soesterberg. Dit naar aanleiding van de beslissing van Gedeputeerde Staten van Utrecht om een bouwvergunning voor de muni tiebunkers te verlenen. Met deze be slissing volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening verklaarde G.S. gisteren de inge brachte bezwaren van de heer Visser (P.S.de heer Leeflang (P.S.P.) en mevrouw Mees (Werkgroep Veront ruste Bewoners Soesterberg) onge grond. G.S. is van mening dat het bouwplan in overeenstemming is met het Natuurge bied op de basis en is bereid in het toe komstige bestemmingsplan de bestem ming in Militaire Doeleinden te veran deren. De bezwaren van reclamanten worden door de provincie Utrecht in een brief van 12 juni weerlegd met dezelfde mo tieven, die de gemeente Soest al in een brief van 1 mei heeft verwoord. "Met deze uitvoerige weerlegging van de be zwaren kunnen wij ons in grote lijnen verenigen," schrijft de griffier der Staten, de heer P. van Zanten. De provincie Utrecht is van mening, dat uit een oogpunt van veiligheid een verbeterde situatie zal ontstaan bij de realisering van het bouwplan en uit planologisch oogpunt een aanvaard bare situatie. Het Soester gemeente raadslid, die pas gisteren deze beschik king in huis kreeg en dus nog maar drie dagen de tijd heeft om te protesteren, bestrijdt deze mening. Hij schrijft in zijn bezwaarschrift aan de Raad van State, dat deze "verbeter de situatie" uit niets blijkt en dat ook het gemis aan alternatieve locaties op de basis uit niets is gebleken zijns in ziens. Hij vindt dat de Staten van Utrecht niet bij de bouwaanvrage zijn betrokken en dat de bevolking rond de basis niet is gehoord in deze. "Ik maak bezwaar, omdat alle instan ties en overheden procedureel onzorg vuldig hebben gehandeld: besloten ver gaderingen, summiere ter visielegging en negatie inspraaknota. Aldus Jan Visser, die tenslotte een brief heeft geschreven aan het Ministerie van Defensie met het verzoek de si tuatie ter plekke te bezichtigen en hem en ziin partijgenoot Jaap Roëll (Statenlid van Utrecht) op de vliegba sis rond te leiden. Racebaan De Torenstraat Zondagnacht trachtte een Haagse automobilist op de Torenstraat een niet toegestaan snelheidsrecord te breken. De Soester politie er achter aan, gecon stateerd werd een snelheid van 90 km., terwijl slechts 50 km. is toegestaan. Bij controle bleek de haastige automobilist te hebben gedronken. Na de uitslag van de blaasproeven volgde een bloed proef en het daarbij onlosmakelijke proces-verbaal. Voor Jong en oud of wereldwijs: Van Rouwendaal rekent scherpe prijs. Bij ons hypotheek v.a. 7.7 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Het vertrek van 8 Soester scholieren, die een bezoek zouden brengen aan het Amerikaanse Titusville, in het kader van de uitwisseling Soest-Titusville heeft afgelopen maandag geen door gang kunnen vinden. Het was de bedoe ling dat de Soesters voor een 3 weken durend bezoek naar Titusville zouden vertrekken. Met de nadruk op zouden, want vorige week woensdag al kwam voor de deelnemers aan deze uitwisse ling een noodlottig bericht. Fred Em mer kon de deelnemers aan de uitwis seling via het NOS-journaal meedelen dat de luchtvaartmaatschappij Air Florida, die de 8 Soesters naar Amerika zou vliegen, failliet bleek te zijn. De reis naar Florida ging en gaat niet door. Ondanks herhaalde toezeggingen van Air Florida dat er deze week weer ge vlogen zou worden, bleek maandag morgen het tegendeel. Met in iedere hand een koffer en met goede hoop dat men toch nog zou vertrekken van Schiphol stonden de scholieren voor de balie van de luchtvaartmaatschappij. Daar verdween het laatste sprankje hoop echter ook snel. De spaarzame in formatie die 'Air Florida' verstrekte deed het ergste vermoeden, geen vlieg tuig voor de 8 gestrande Soesters, die zich al zo lang op deze reis verheugd hadden. Zij zagen in luttele minuten hun reis en geld in niets opgaan. De reis waar de 8 scholieren vaak zelf voor hadden moeten sparen door te werken in hun vakantie, aangevuld met geld van hun ouders gekregen omdat ze geslaagd waren voor hun eindexamen. Hun 'droomreis' naar Florida en daarmee ook hun geld, per persoon al gauw 1800 gulden, misschien wel voorgoed kwijt. Teleurstelling en machteloosheid daar voor in de plaats. Ouders van de gedu peerde scholen en het uitwisselings comité probeerden nog een andere maatschappij over te halen de Soesters mee te nemen richting Florida. Men kreeg echter nul op het rekest. Tegen De pacifist Hans van de Wetering is dood. "Als ik val/en val val/zijn daagse woorden niet toereikend" schreef hij in een gedicht. Het enige woord, dat ik nog kon beden ken toen ik hoorde dat Hans van de Wetering (36) in het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen nog vrij plotseling was gestorven, is "ver bijstering". Voor wie Hans in Soest hebben'gekend, hoef ik hier. niets aan toe te voegen. De verslagenheid is zeer groot. Willem Jan van de Wetering sprak in de jaren zestig in de blau we kamer achter "De Gouden Ploeg" wel eens over zijn broertje Hans, die altijd in het ziekenhuis lag, omdat hij ziek was en niet oud zou worden. Maar Hans leefde, bleef leven en werd in de Soester samenleving een markante persoonlijkheid. Hij was betrokken bij talrijke maat schappelijke acties en ontpopte zich als een gedreven mens. Rustig, vriendelijk en fel reagerend. Hij was een idealist en trachtte zijn ideeën te verwezenlijken door actief mee te werken binnen het Statenwerk van de P.S.P. in de provincie Utrecht. Hoe hij al dat werk lichamelijk aan kon, is niet te verklaren. Zijn wils kracht was ongelooflijk. Achttien jaar geleden leerde hij Jeanette kennen. "Ik ben woedend van verdriet," zegt ze. Hun zoontje is de enige, die niet beseft wat er de vorige week precies gebeurde. In 1975 publiceerde Hans van de Wetering zijn eerste poëziebundel "Naar de Stilte." Typerend voor hem is het gedicht "Bewerking van lied Bing Crosby" uit de bundel "Gedichten uit de samenleving", die hij samen met Bernard Daniëls maakte. Dit vers als laatste eer. "Zeg altijd wat je denkt als jij het gelooft is het waar doe wat je gelooft geloof in wat je doet maar wees nooit bang wees altijd jezelf wie of wat je ook bent en als je dat weet houd dan je hoofd omhoog kijk de wereld in de ogen en wees nooit bang. Zelden bezit het volgende cliché zoveel inhoud Hans van de Wetering ruste in vrede. Gestrande Soester scholieren op Schiphol afgelopen maandag. betaling van de normale reissom kon men de 8 Soesters nog wel meenemen. De reis kostte dan in totaal al 4000 gulden per persoon! Het geld, betaald aan 'Air Florida' zal men wel niet meer terugzien. Betty Kuyvenhoven, een van de organisatoren probeerde alles om alsnog de Soesters de lucht in te krijgen. Zij werd echter ook van het ene 'Air Florida' kastje naar het andere muurtje van deze maatschappij gestuurd. Zij verzuchtte dan ook: "het lijkt wel een film, alleen het goede einde mis ik nog." Zelfs een groot landelijk dagblad had lucht gekregen van de gestrande uit wisseling en zag een verhaal in deze trieste gebeurtenis. De publicatie van dit verhaal kan misschien nog een oplos sing bieden aan de gedupeerde scho lieren, die hopen ooit nog eens Florida te kunnen bezoeken. Hun Amerikaanse vrienden die on langs ruim 3 weken in Soest te gast wa ren verheugden zich al op hun komst en hadden ongetwijfeld een programma vol met bezienswaardigheden gereed. Maandagmiddag vertrokken de Soesters weer vanaf Schiphoi, niet richting Atlantische Oceaan, maar ge woon naar Soest, in eerste reacties hebben enkele bedrijven hun steun al toegezegd om de financiële strop enigs zins dragelijk te maken. Het dakbe- dekkingsbedrijf 'Vaparoid' van de hr. Vogel gaf spontaan 1000 gulden. Misschien volgen meer bedrijven dit voorbeeld. Tegen een faillissement'kan men zich niet verzekeren en middels giften hopen de Soesters nog iets van hun geld terug te krijgen of Florida nog te zien. De 8 scholieren hopen nog door het bedrijfsleven gered te worden, ver diend hebben ze het in ieder geval om geholpen te worden, want om in korte tijd zuur verdiende centen in rook te zien opgaan gaat niemand in de koude kleren zitten Anton v. Nes. door Gerard Paul "What shall we now have" dacht ik in mijn beste steenkoienengels toen ik mijn naam in de Canadese United Church Observer als schrijver van een uitgebreide kolom zag staan. "Stukjes van mij vertalen en zonder mij iets te vragen overnemen. Wat krijgen we nou?" Het bleek een naamgenoot en mis schien wel familielid te zijn uit King ston, Ont. die in zijn verhaal schijnhei ligheid aan de kaak stelt, maar het merkwaardigerwijs daar niet bij laat. Hypocrieten, heeft eens iemand ge zegd, zijn mensen die 's-zondags niet zichzelf zijn. Je bent schijnheilig als je je vromer voordoet dan je in werkelijk heid bent, schrijft hij. De anonieme gift is niet hun stijl en als iemand in de pu ree zit, dan gaan zij aan de overzijde voorbij zonder iets te zien. Ze vermij den kleine openlijke "zonden" als ro ken, drinken en vloeken, maar leven zich uit in de grote verborgen zonden als hoogmoed, arrogantie en bedrog, zo fulmineert hij tegen zijn parochianen, want inmiddels blijkt de Canadees een predikant te zijn. Hypocrisie is tot op zekere hoogte universeel, zegt hij als hij mijn gedachten lijkt te raden. Ten slotte vind je ze ook buiten de kerk. Met Charles Templeton signaleert hij een nieuwe vorm: in de oude stijl trachtte iemand zich beter voor te doen dan hij was, nü wil dezelfde huichelaar minder goed lijken dan hij in werkelijkheid is. Hoewel de Paulendominee weinig goeds weet te melden van het door hem beschreven type mens, ziet hij er uit eindelijk toch nog wel wat in. Zij slagen er gegarandeerd in om niet in de zonde van het perfectionisme te vervallen. De perfectionist zegt: "Als ik mijn al coholproblemen onder de knie heb ga ik weer naar de kerk." Zijn schijnhei lige drinkebroer gaat echter met pro bleem en al wekelijks naar het Gods huis. De perfectionist loopt te talmen en doet voorlopig maar niks omdat hij het nog niet uit volle overtuiging kan doen. Direkt nadat hij schrijft dat hy pocrisie door kerk en samenleving te recht hard wordt aangepakt, sleept hij er echter Calvijn en Wesley bij om weer aan te tonen dat je op die verfoei lijke manier toch best leuk bezig kan ijn. Wat zou je ais volmaakt mens im mers op een onvolmaakte wereld moeten doen? Een merkwaardig ver haal, want nou weet ik nog niet waar ik aan toe ben. Of het zou wat duidelijker kunnen worden nadat ik mijn Engels wat opgehaald heb. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart, jfc Peters bv, tKm voor wonen in de groene zone. Toeterconcert Een claxonconcert in het holst van de nacht kreeg niet de waardering van de Soester politie. De muzikant, een in woner uit Soest, werd hierover door de Soester politie aangesproken. Hermandad constateerde dat muzikant" inspiratie uit alcohol had opgedaan, waarna geblazen mocht worden. Blaasproeven die in het nadeel van de Soester uitvielen, waarna bloed proef en proces-verbaal volgde. Wij zijn hèt adres voor een nieuwe Fiat! U kunt ze allemaal bij ons bewonderen: de pittige Panda, de unieke Uno - Auto van het Jaar 1984, de ruime Ritmo, de nieuwe, komfortabele Regata en de luxueuze Argenta. Maak nu een afspraak voor een proefrit! WAARDEBON I Maandag 16, dinsdag 17 en woensdag 18 juli PER KILO Alleen donderdag 25% minder zout Alleen donderdag BOEREN LEVERWORST 500 gram van 4.98 voor Alleen donderdag MANDJE Alleen donderdag KILO BLANKE HAMLAPPEN van 17.50 voor AUTOCENTRUM SMEEING KONINGSWEG 14, SOEST. TEL.02155-13317. Betaalbare damesmode r Rechtstreeks uit Parijs Burg. Grothestraat 18 oest - Telefoon 2434 WAARDEBON TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. ƒ30,- per maand Maandag 16, dinsdag 17 en woensdag 18 juli KILO DIKKE VLEES RIBBETJES bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb. kluizen inbraakwerende deuren van 5.50 voor 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest

Soester Courant | 1984 | | pagina 1