'BenicoAntiek en tweede-hands meubelen aan de Middelwijkstraat Honderdste geboortedag J. H. Isings wordt herdacht met expositie in Oudheidkamer Feestelijk 'open huis' bij heropening Bondsspaarbank Soest-Zuid sclioematar Poolse waardering voor stichting en Ab Blokzijl Soest decor voor nieuwe N CRV -jeugdserie Transport squadron 40 jaar in de lucht Gevestigd in voormalige JcaasfabrieJc Stichting Federatieve Raad Welzijnswerk Ouderen Soest Schoemake aeeft... 4 jaar Olympisch^ garantie van Bang &0lufsen Tot de Spelen van 88 kijkt u zonderzorgen. Met raad en daad WOENSDAG 11 JUL11984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Ook boekje en televisie-uitzending Bureau: Middelwijkstraat 36, Soest. Tel. 02155-- 19289. Bureau geopend: maandag t./m. vrijdag van 9.00 -12.00 uur. Dienstencentrum De Drie Eiken Dorpsplein 18, Soesterberg. Tel. 03463-- 1402. Kantoortijden: maandag t./m. vrijdag van 9.00 -12.00 uur. Dienstencentrum Honsbergen Wiardi Beckmanstraat 475, Soest. Tel. 02155-10607. Kantoortijdenmaandag t./m. vrijdag van 9.00 -12.00 uur. Op deze adressen kunt u alle informa tie krijgen over de cursussen en activi teiten, alsmede over de warme maal tijdvoorziening, bezoekdienst, indica tie-commissie, etc. Projektleidster: J. I. Hukema. Leiding dienstencentra: J. C. van Boc- hove (De Drie Eiken); mw. M. van Dijk (Honsbergen); mw. M. v.d. Meulen (Honsbergen). Adressen warme maaltijdvoorziening: Honsbergen Mw. J. Mobach (ma. van 10.00 - 11.00 uur) d.c. Honsbergen, tel. 10607. Soesterveen Mw. T. Edelenbosch, Veenbesstraat 532, tel. 16540. Soest-midden Mw. F. Koenders, Van Goyenlaan 12, tel. 16548. Soestdijk Mw. B. Koelink, Pelikaanweg 12, tel. 15918. Soest-Zuid Mw. E. Selter, Bosstraat 31, tel. 15220. Söesterberg: Mw. A. v. Esseveld, A. van Leeuwen hoeklaan 6, tel. 03463-1710. Alg. informatie Bureau-adres, Middelwijkstraat 36, tel. 19289. Vorige week woensduymiddagmid dag werd met enig feestelijk vertoon de geheel gemoderniseerde vestiging van de Bondsspaarbank aan de Soesterbergsestraat in Soest-Zuid her opend. Het kantoor heeft een complete inwendige metamorfose ondergaan, en daarvan kon het publiek zich overtui gen. De bezoekers konden een kijkje nemen in de bank, nadat rayon-direc teur T. R. ter Wisscha een korte openingstoespraak had gehouden, waarbij hij beheerder P. Boers en zijn ti assistente mevrouw A. Hugen veel suc ces toewenste. Hoewel de publieksruimte in het bank kantoor iets kleiner is geworden is er meer ruimte geschapen voor een spreekkamer, waardoor de bezoekers ook in een wat persoonlijker sfeer ont vangen kunnen worden. Nieuw is ook de kluislokettenkast. Overigens kan men voor alle bankzaken bij het ver nieuwde kantoor terecht. Veel belangstelling toonden de bezoe kers ook voor het safe-sleutelspel, dat vj Vergeleken met de oude zaak aan de Torenstraat is er voor de antiek- en tweede-hands meubelhandel ongeveer drie maal zoveel ruimte beschikbaar in de oude kaasfabriek, die vooral inwen dig de nodige veranderingen heeft ondergaan, zo licht de heer Fugers toe. "We zijn er zeker zo'n vier maanden mee bezig geweest. Het pand stond al zo'n vijf jaar leeg en was helemaal ver vallen. We hebben de ruimte doorge broken en ook de oude machines, die er nog altijd stonden, weggehaald. En ik denk dat we er zo'n 140 nieuwe ruiten in gezet hebben. In de nieuwe zaak wordt nog meer dan voorheen de nadruk gelegd op de ge bruikte meubelen, waarin "Benico" veel te bieden heeft: bankstellen, kas ten, eethoeken, etc. tegen zeer voorde lige prijzen. Men vindt deze vooral in het achterste gedeelte van de zaak. De entree - via het voormalige laad- en los- perron, voert de bezoeker eerst in de fraai ingerichte showroom van antieke meubelen, zoals kasten, stoelen, dekenkisten, maar ook schilderijen, koperwerk en klokken, waarbij vooral de fraaie Franse wandklokken ("com- toises") vermelding verdienen. "Het is de bedoeling dat we ons daarin een beetje gaan specialiseren," leggen de heren Fugers en Mooi uit. Naast de in- en verkoop van antiek en tweede-handsmeubelen legt de firma "Benico" zich ook toe op stoffering en restauratie van meubelen. "Dat ge beurt bij ons nog op de ouderwetse ma nier, allemaal met de hand. Voor wat het antiek betreft mag worden opgemerkt dat "Benico" op alle artikelen de garantie geeft dat het orgineel is. "Alles wordt voor de afle vering nog een keer helemaal nageke- Drie jaar fabrieksgarantie krijgt u normaal op de technische perfektie van een B&O televisie. Maar koopt u 'm nu, voordat Los Angeles begint, dan krijgt u ook een waartijk Olympische garantie: ruim vier jaar - tot en met de Spelen van 1988. U hebt bij ons de keus uit negen verschillende kleurentelevisies. Allemaal met de befaamde B&O afstandbediening. Komt u deze week maar eens kennis maken met de beeld en geluidkwaliteit waarvan u minstens 4 jaar lang onbezorgd zult genieten. We hebben al een B&O TV met Olympische garantievoor f.2299,-. Dealer voor Soest: T|J garantie Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Ab Blokzijl, initiatiefnemer en coördi nator van de transporten met hulpgoe deren voor Polen, heeft een hoge Poolse onderscheiding gekregen, evenals de organiserende Stichting Midden-Nederland Helpt de Polen. 'Ik ben vooral blij dat ook de stichting is onderscheiden, anders zouden al diegenen die daaraan meewerken tekort zijn gedaan,' zegt Blokzijl. De in 1900 ingestelde onderscheiding is sinds dien 1.449 keer uitgereikt, waarvan slechts negen keer aan een buitenlan der. Van hen zijn maar drie West-Eu ropeanen, een Fransman, een Italiaan en nu Albertowi Stevenowi Blokzijl, zo als Albert Steven Blokzijl uit Soester berg op de bij de medaille behorende oorkonde heet. De onderscheiding kwam als "ver dienstelijk Opoler' voor hem als een volkomen verrassing. 'Ik was er hele maal niet op gekleed. Ik droeg niet eens een colbertje, zodat de voorzitter van het provinciebestuur van Opole de medaille maar op m'n overhemd speld de. Er waren zelfs verslaggevers en fotografen bij en dat had ik nog niet één keer meegemaakt in de 108 keer dat we hulpgoederen in Polen hebben afge leverd,' zegt Blokzijl. Aanvankelijk stond hij zeer sceptisch ten opzichte van de onderscheiding, 'want je weet niet wat je krijgt. Ik zou me doodschamen als ik met iets was thuisgekomen, waardoor men mij een communist zou hebben kunnen noemen.' De bewonderende blikken en het ovationele applaus van de aanwe zige tijdens de speciale receptie ter ge legenheid van de uitreiking van de on derscheidingen hadden overigens al enige scepsis weggenomen. Zekerheid over de aard en de waarde van de onderscheiding kreeg Blokzijl pas deze week via buitenlandse zaken die voor hem de oorkonde vertaalde. 'Ik moet eerlijk bekennen dat ik altijd heb ge zegd dat ik geen onderscheiding wilde, maar nu ik deze heb en weet wat het is, begin ik steeds meer de waarde ervan te beseffen.' Temeer ook omdat bij de medaille en de oorkonde een legiti matiebewijs hoort, dat voor Blokzijl bij wijze van spreken 'deuren nr.ont r»;„ voor anderen gesloten blijven. Medische apparatuur Blokzijl was samen met de Soester- bergse huisarts G. de Kanter naar Po len gegaan om in de stad Kozle, die door de Stichting is geadopteerd, me dische apparatuur af te leveren in het ziekenhuis. De apparatuur is een ge schenk van de bevolking van Titusville in Florida, waarmee Soest vriend schapsbanden onderhoudt. Tijdens een bezoek aan Titusville heeft Ab Blokzijl de bevolking daar ook enthousiast ge maakt voor hulp aan Polen. De eerste aktie leverde ruim 20.000 gulden op, waarvoor de onderzoeksapparatuur werd gekocht. 'We kwamen op vrijdag in Kozle aan en ik wilde de apparatuur meteen bij het ziekenhuis afleveren. Maar de contact man daar vond dat we beter tot de volgende dag konden wachten. Hij was kennelijk al op de hoogte van wat er zou gaan gebeuren, want toen we in het gezondheidscentrum ontvangen werden, stond ik wel even verbaasd te kijken. De hele gemeenteraad was er onder aanvoering van de burge meester. Ik werd toegesproken in het Pools, wat gelukkig in het Duits werd vertaald, en toen kwam de voorzitter van het bestuur van de provincie Opole waar Kozle een gemeente van is, mpt de onderscheiding aanzetten. Ik moet zeggen, het was overweldigend. Dokter De Kanter en ik kregen een bos rood witte anjers en daarna werd de recep tie een compleet feest.' Het was het 108e transport van de Stichting Midden-Nederland Helpt de Polen. Op 16 december 1981 vertrok het eerste transport met hulpgoederen uit Soesterberg. Sindsdien zijn er nog 107 gevolgdvrachtwagens met aan boord voedsel en kleding, maar vooral materiaal op het gebied van de gezond heidszorg. Hoezeer de inzet van vooral Ab Blokzijl en daarnaast de hele Stich ting door de Polen wordt gewaardeerd, blijkt uit de hoge onderscheiding. In de daarbij behorende oorkonde staat onder meer: "Aan meneer Albert Steven Blokzijl met de uitdrukking van dank voor de overhandigde gaven ten dienste van de gezondheidsdienst en van de burgers van Kedzierzyn-Kozle. Krachtens een beschikking van het presidium van de volksraad van de Woje- wodstro in Opole werd gegeven aan de burger Albert Steven Blokzijl het ere teken voor een verdienstelijk Opoler. De Stichting kreeg hetzelfde ereteken. GEBIEDENDE T - Het valt me op bij het lezen van boeken en kranten, dat bij de meervoudsvorm van de gebiedende wijs telkens de t wordt vergeten. Er staat vaak "Hoor" in plaats van "Hoort" en "Stop" i.p.v. "Stopt de neu- tronebom." Antwoord: Vroeger werd inderdaad duidelijk onderscheid gemaakt tussen enkelvoud en meervoud van de (aange sproken) personen bij de gebiedende wijs, Maar dat verschil is in het spraakgebruik vrijwel volkomen weg gesleten. Je hoort het bij uitzondering nog zeggen en verder komt die vorm natuurlijk voor in de boeken van schrij vers die zich nauwkeurig aan de voor schriften van de Nederlandse spraak kunst houden. Maar de taal leeft. Oude regels verwateren en er ontstaan nieu we woorden en zegswijzen. Omdat we de gebiedende wijs voornamelijk in het enkelvoud gebruiken, zal de meer voudsvorm waarschijnlijk geheel uit sterven, behalve in vaste gezegden als: "Gaat nu allen heen." Maar als er las tige kinderen in uw tuin rondrennen en takken afbreken, zult u zelf ook niet aan de deur uitroepen: "Dondert op en komt hier nimmer weer De feestelijke heropening ging verge zeld van een hapje en een drankje, en de bezoekers mochten na aflóop nog een aardige attentie van de Bonds spaarbank in ontvangst nemen. De opening van de zaak heeft al heel veel leuke reacties opgeleverd. Dat komt ook een beetje door het feit dat er op dit eerste dag een vliegtuigje boven Soest rondcirkelde, waarachter het op schrift stond: "Benico tweedehands meubelen en antiek geopend." Het zag hier die eerste dag al zwart van het volk," aldus de heer Mooi. "Benico" is - behalve op maandag - elke werkdag geopend van 10.00 tot 18.00 uur, en zaterdag tot 17.00 uur. Wie be langstelling heeft voor antiek of op zoek ls naar goede gebruikte meubelen moet er zeker eens een kijkje gaan ne men. Ter gelegenheid van de herdenking van de honderdste geboortedag van de iD .1977 op 93-jarige leeftijd overleden Soester kunstenaar J. H. Isings worden niet alleen drie exposities van zijn werk gehouden (In Soest, Brummen en Groningen), maar wordt ook de televi sie-documentaire herhaald die over hem is gemaakt; de uitzending hiervan is op dinsdag 24 juli van 20.40 tot 21.35 uur op Nederland 2. Bovendien ver schijnt in het kader van de exposities een boekje met als titel 'J. H. Isings: bekend en onbekend'. Soest, de woonplaats van historisch schilder Isings heeft de primeur van de expositie van een deel van zijn werk. Het is van 31 juli tot en met 30 augustus te bezichtigen in de Oudheidkamer aan de Ferdinand Huycklaan. Daarna wordt de expositie Ingericht in het ge meentehuis van Brummen (van 1 tot 9 september) en tenslotte in het Noorde lijk Scheepvaartmuseum in Groningen (van 22 september tot en met 4 novem ber). Nadat in Empe (gemeente Brummen) een school naar de Soester kunstenaar werd vernoemd, de J. H. Isingsschool, heeft nu ook de gemeente Soest de kunstenaar geëerd door in de nieuwe wijk Overhees een straat zijn te geven, het J. H. Isingserf. Het straatnaam bordje wordt op dinsdag 31 juli, op de zelfde dag waarop de Oudheidkamer de expositie wordt geopend, onthuld. Dit gebeurt door de 16-jarige David I- sings uit Apeldoorn, een kleinzoon van de heer Isings. Commissie De tentoonstelling, de heruitzending van de TV-documentaire en het ver schijnen van het boekje zijn voorbereid door een commissie, bestaande uit de heren J. de Vries, wethouder van cultuur in Brummen; J. Broere, hoofd van de J. H. Isingsschool in Empe; G. Albers, lid van de oudercommissie van de schoolS. Bouma in Paterswolde, en A. van den Dljssel en P. J. van de Wan- sem namens de Oudheidkamer in Soest. De schilder, historicus en illustrator Johan Herman Isings op 31 juli 1884 ge boren. Hij wordt nu herdacht met drie tigtal schilderijen, aquarellen en te keningen met voorstudies te zien zijn naast een aantal van zijn beroemde 43 wandplaten voor het geschiedenison derwijs, die op alle scholen gebruikt zijn en soms nog gebruikt worden, en de 60 bijbelplaten. De romantiek die van zijn werk uitstraalt, wordt hier door uit de vergetelheid gehaald. Met uitzondering van één stilleven zijn al zijn werken tijdens zijn vakanties (meestal in Bergen aan Zee) en in de bezettingstijd gemaakt. Ook zijn er te keningen bij van interessante situaties van vroeger in Soest en omgeving. Zij vrije oeuvre, gekenmerkt door drie fa cetten: schoonheid, stilte en sereniteit, werd gemaakt ter afwisseling van de 'gebonden' opdrachten die hij ontving van uitgeverij J. B. Wolters (Thans Wolters/Noordhoffin Groningen voor de historieplaten, en van Kok en Wol ters voor de bijbelplaten. Daarnaast heeft Isings vele honderden boekillus traties gemaakt voor verschillende uit geverijen. Wat zijn tekenstijl betreft werd Isings beïnvloed door de impressionisten van de Haagse en Amsterdamse school, en door kunstenaars als Breitner, Rochus- sen en Hoynck van Papendrecht. Zelf heeft hij les gehad van Jan Visser jr. prof. N. van der Waay en Georg Rueter. Alfred Kossman besteedde in zijn boekje 'Isings, realist van de ver beelding' aandacht aan de kunstenaar Isings. Ook hij wijst daarin op de ge bondenheid van Isings aan de historie en de bijbel. Bewogen verteller Isings was tot op zeer hoge leeftijd een bewogen verteller, die problemen op overtuigende wijze aan de orde stelde. In zowel dag- als weekbladen versche nen interviews met de Soester kunste naar. In 1973 was hij de hoofdpersoon in het televisie-programma 'Het gat van Nederland' (VPRO) en in 1977 nam Jan Niemeyer hem een boeiend inter view af in een EO-uitzending. In dat zelfde jaar overleed Isings. De uitgeverij 'De Vuurbaak' in Gro ningen verzorgde de Gulden Sporense- rie, een vijfdelige uitgave van zijn be roemde platen voor het geschiedenis onderwijs. De 60 bijbelplaten versche nen eveneens in deze bundel. De orgi- nele aquarellen werden de laatste ja ren tentoongesteld in Rotterdam, Am sterdam, Soest, Eerbeek, Utrecht, Assen en Zoetermeer. De wandplaten zijn in de loop der jaren door alle scho len in Nederland afgenomen. Zo keken de scholieren naar edelen, bisschop pen, bedelaars, soldaten, bestuurders, poorters, Hunebedbouwers, Noor mannen, Kruisvaarders en ontdek kingsreizigers. Keken ze ook naar de ondertekening J. H. Isings? De oudercommissie en het personeel van de J. H. Isingsschool in Empe koesteren al jarenlang een grote be wondering voor de Soester kunstenaar. In januari 1977 hielden commissie en personeel van de J. H. Isingsschool samen met de Cornelis Jetsesschool in Eerbeek een tentoonstelling van het werk van de beide collega's en vrien den. Op zijn 90ste verjaardag ontving Johan Herman Isings, op initiatief van het onderwijsveld, een koninklijke onder scheiding. Op 19 augustus 1977 over leed hij. Hij ligt begraven op de alge mene begraafplaats aan de Veldweg in Soest. Markeringslampen gestolen Onbekenden hebben vorige week twee markeringslampen weggenomen van een werk aan de Pieter de Hooghlaan, dat door de dienst Gemeentewerken wordt uitgevoerd. Namens de gemeente werd door de opzichter aan gifte van diefstal gedaan. Ook bioscoopfilm van 'Thomas en Senior' Prins Bernhard vierde feest mee ter gelegenheid van de heropening was georganiseerd. Zij kregen een sleu teltje dat, indien het op een van de safe loketten past, recht geeft op een prijs van 50 gulden of andere zaken, zoals portemonnees, sleuteltasjes, frisbees, etc. Sinds vorige week donderdag kent Soest een niewe zaak op het gebied van antiek en tweede-hands meubelen. Het ls de firma "Benico" - een samenvoe ging van de voornamen van de beide firmanten, de heren Ben Fugers en Ni co Mooi - gevestigd aan de Middelwijk straat 38, in het gebouw waar enkele jaren geleden nog de bekende Soester kaasfabriek "Vika" gevestigd was. De heer Fugers had voorheen aan de Torenstraat, zo'n 500 meter verder langs de hoofdweg door Soest, een zaak, en was al jarenlang op zoek naar een geschikte ruimte voor de noodza kelijke uitbreiding van de zaak. Al zo'n twintig jaar handelt de heer Fugers in antiek, en ook de heer Mooi, afkomstig uit Hilversum, heeft een rijke ervaring op dit terrein. ken. Als het nodig is restaureren we ook." De heren bevestigen dat men in antiek allerlei kanten op kan. "Het hangt natuurlijk sterk af van het aan bod, maar je kunt zeggen dat de belangstelling voor antiek weer toe neemt, en dat is gunstig. Het meeste dat er omgaat is toch wel Biedermeyer of Louis XVI. Veel mensen beseffen niet dat antiek dikwijls niet duurder is dan nieuw. Voor antiek geldt boven dien nog dat het zijn waarde blijft be houden," aldus de heer Fugers. "In sommige gevallen is het zelfs nog goed koper, en dan heb je toch maar iets waardevols in huis, dat je bovendien goed gebruiken kunt. In oktober 1985 start de NCRV een nieuwe televisieserie onder de naam "Thomas en Senior en de grote goud- roof." Een gedeelte van de jeugdserie die uit zeven delen komt te bestaan, wordt opgenomen in Soest. Verant woordelijk voor de productie van het door Karsi van der Meulen en Piet Geelhoed geschreven scenario is Cas- tor Flmproducties uit Baarn, dat eer der al bekendheid genoot met het even eens door de NCRV uitgezonden 'De Zevensprong'. Als vervolg op de serie, geregisseerd door Karst van der Meu len, zal er in samenwerking met de NCRV een bioscoopfilm worden ge maakt door Castor Filmproducties. Dezelfde hoofdpersonen van de op de televisie uit te zenden serie beleven dan nieuwe avonturen in "Thomas en Senior op het spoor van Brute Berend." De filmopnamen vinden behalve in Soest plaats in Baarn, Amsterdam, Amersfoort, Abcoude, Laren, 's- Graveland, Lage Vuursche, Blaricum, Muiderberg, Bussum en Leiden. Indien zich geen ongewenste situaties voor doen, duren de filmopnamens tot half oktober van dit jaar. Het filmen van de televisieserie en de bioscoopfilm ge beurt door elkaar heen. Thomas is een twaalfjarige jongen, die op een toevallige wijze in kontakt komt met Senior, gespeeld door Lex Goud smit. Zij beiden vormen de hoofdper sonen in wat Frank van Balen van Cas tor Filmproducties een 'satirisch kri mi' noemt. Thomas en Senior proberen samen een aantal gevallen van krui meldiefstallen op te lossen, maar komen dan via een vreemde vondst van Thomas op het spoor van een bend, die een goudschat wil roven. De schat is afkomstig van het graf van een tot nu toe onbekende farao uit Egypte. Ómdat een Nederlandse archeoloog (Carel van Herwijn) het graf heeft ont dekt, mag de schat ter waarde van en kele tientallen miljoenen guldens in Nederland tentoongesteld worden, al vorens deze zal worden opgesteld in het museum van Alexandrie. Een als keurige dame bekend staande barones se (Georgette van Hagedoorn, vooral bekend door het toneel) staat achter het misdaadplan. Thomas en Senior hebben er echter geen idee van dat het hier om een groot misdrijf gaat en menen te doen te hebben met een paar winkeldieven. De werkelijkheid blijkt heel anders te zijn. Ook in de film staan Thomas en Senior weer centraal. Thomas besteedt al zijn aandacht aan zijn leeftijdgenootjes, dit tot ergenis van Senior, die graag weer in kontakt met hem wil komen. In een voor de sloop gedoemd huis vindt Se nior een kistje met daarin verborgen een bootje. Hij vat het plan op om zelf een schatkaart te ontwerpen, en deze in het bootje te doen. Hiermee gaat hij naar Thomas, en weet zodoende diens interesse weer te wekken. De grap lekt echter uit, en al snel gaat het gerucht rond dat het vergane wrak van de legendarische figuur Brute Berend een schat herbergt. Zakenman Mulder is één van de men sen die zich ermee gaat bemoeien, en ook de televisie schenkt door middel van documentaires veel aandacht aan het gebeuren. Senior ziet de noodzaak in om kenbaar te maken dat het slechts een grap betreft, maar meneer Mulder heeft inmiddels zoveel geld gestoken in 'Brute Berend' dat hij er niets van wil weten. Als er dan inderdaad een wrak wordt gevonden, lijkt Mulder alsnog gelijk te krijgen. Kortom, een film met veel spanning, avonturen en een grote portie humor. Regisseur Karst van der Meulen was eerder al in die hoedanigheid betrok ken bij de biooscoopfilm Circus op stelten. Oom Ferdinand en de tover drank en Knokken voor twee. Ook had hij de regie in handen van drie films, die door de Vara zullen wor den uitgezonden. Op 15 augustus is dat 'Peter en de vliegende autobus,' ge volgd door 'Martijn en de magiër' op 19 september. Ook 'De bende van hier naast' zal op een later tijdstip door de Vara op de televisie worden gebracht. De viering van het veertigjarig bestaan van het 334 Transport Squa dron van de Koninklijke Luchtmacht, vrijdag 6 juli j.1. was een blij weerzien van oude bekenden. Handen werden geschud, en nostalgische herin neringen vlogen als broodjes over de toonbank. De reünie was dan ook het hoogtepunt van de feestdag op de vlieg basis Soesterberg waar de huidige commandant van het 334-squadron, majoor F. C. van den Brink, vele felici taties in ontvangst nam. Prins Bern hard, die tot voor kort evenals de overige leden van het koninklijk huis door het jubilerende squadron "per luchtpost" werd vervoerd, was ook aanwezig. Een van "zijn" vroegere vliegers is majoor buiten dienst M. J. C. de Lief de, die zich herinnerde altijd fijn te hebben gevlogen met de prins. "Konin gin Wilhelmina was altijd actief en wilde veel van haar land en haar strijd krachten zien. Ze vloog veel, maar ze moest dan wel iedere keer op hetzelfde stoelje zitten, vertelde De Liefde, en zo volgden er links en rechts nog verschil lende anekdotes over die goeie ouwe tijd, waarin alles nog mogelijk was. De organisatie verliep destijds lang niet zo goed, maar dat was in feite ook niet nodig omdat het aantal personeels leden op vijf handen te tellen was. De nr. 1 Transport Vliegtuig Afdeling (Transva) zoals het squadron tot eind 1952 heette had in de beginjaren bij voorbeeld maar acht tot tien vliegers, evenveel grondpersoneel en vijf tele grafisten. Pas na 1952 werden deze aantallen verveelvoudigd. De feestdag, die alleen voor genodig den was bestemd, bestond ook uit een dropping van parachutisten van het Korps Commando Troepen uit Roosen daal. Verder was er nog een solo- en formatievlucht te aanschouwen van de F-27, waarvan er bij het 334-squadron twaalf in gebruik zijn. Niet alleen vanaf de basis Soesterberg, waar vrolijke klanken van het Tam boerkorps van de Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht weerklonken, was er aandacht voor de vliegdemon- straties, maar velen wisten ook de weg naar de Van Weerden Poelmanweg te vinden, om daar het gebeuren te kun nen volgen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3