fïlid Pub 50 jaar geleden in Soest ILWi WA 13 Juli 1934 d'uuae JtLngne Met Raad en Daad 'Idealisme? We komen in elk geval niet als rijke blanken met een schaar van bedienden. Paarden-spektakel in Soest si vraagt; uw aandacht; voor: Verleende bouwvergunningen Bouwzaken Wet Geluidhinder Bouwzaken Geslaagden Kard. Alfrink MAVO Opruiming tuinbroeken en overalls! PAGINA 4 WOENSDAG 11 JUL11984 SOESTER COURANT PAGINA 5 iOESTERBERG IENDTLAAN ig gelegen tussenwoning n achter tuin en schuur mei uitzicht. Evt overdekte stal- auto beschikbaar 715,- wallend ruime entree, ruime imer met parket, open keu- alle Miele-inbouwapp, 1e badkamer, 2 grote en 1 tapkamer. 2e verd grote kamer aertect onderhouden. V.v. nader overeen te komen 1165.000,- k.k. SOEST FFSTRAAT n goed onderhouden dub- /oorzien van gas-c v.. met r- en achtertuin. Bouwjaar ig toilet stook- en provisie- ken. zeer royale woon- -t parketvloer, te verd. 4 amers met veel kastruimte :mer. in overleg 210.000,- k.k. antsoen ;gen helft van dubbele rage. bouwjaar 1971. In- 3 L-living, keukenruimte, I 3 slaapkamers, badka- i toilet; 2e verd 2 slaap ing, V direct vrij op te leve- dienen met herinrichting •n badkamer rekening te woning mogelijk 15.000,-k.k. aardij o.g IT inkel/woonhuls met 1 tuin. Ind.. winkel (22.5 ir. keuken, toilet, verd.: badkamer, vliering, psom/178.000,-k.k. t-AARSKANTOOR DEELEN b.v. müe 41 ai ai S c 2 er s a 8.95 ~8j MV~ Ned 9.01 8,5 MA 9,06 8,6 _MA 9.12 8,6 MA k 9,17 8.6 MA 9,17 8.6 MA 9,19 8.6 KA W-O 8.6 MA 9,23 8.7 MA 9.34~ 8,8 __MA L) 9,34 8,8 _MA 5' 9,34 8,8 _MA 9.3?" 8,8 _MA 9,34 8,9 _MA 9l5~ 8,9 MA 9,45 8.8 MA 9.76~ 9,0 MV 9,83 9.0 MV kwa/taa.' achteraf GEMEENTE (niet gebonden besluiten Verlening d.d.26-6-84 uitbreiden van een woonhuis op het perceel Veld. Montogmeryweg 39a plaatsen van een dakkapel op een woonhuis op het perceel Kornet 18. Verlening d.d.13 juli 1984 bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de De Coligny- laan (kad. bekend gem. Soest, sectie K, nrs. 1152 ged. en 3032 ged. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest besloten hebben om de termijn waarbinnen een ieder be voegd is stukken in te zien en eventueel bezwaar schriftelijk bij burgemees ter en wethouders in te dienen tegen het verzoek van het ministerie van Verkeer en Waterstaat ten behoeve van het aanleggen van de afslag Richelleweg in de A28 (Utrecht-Amersfoort) te verlengen tot 1 augustus 1984. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen ter inzage zowel in de gemeentesecretarie, Steenhoffstraat 2 te Soest als in de gemeentelijke hulpsecretarie, Dorpsplein 1 te Soesterberg. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn het college van gedeputeerde staten te Utrecht te verzoeken op grond van artikel 83 van de Wet Geluidhinder een hogere grenswaarde van de geluidsbelasting op de gevel vast te stellen ten behoeve van 1. het bouwen van 18 premie-huureenheden op een perceel gelegen aan de Beetzlaan/Nieuwstraat, kad. bekend gem. Soest sectie K, nr. 426 door de Woningbouwvereniging St. Joseph, Postbus 41 te Soest; 2. het bouwen van een dubbel woonhuis op een perceel gelegen aan de Parklaan, kad. bekend gem. Soest sectie G, nr. 7704 ged. door de Woning- bouwmij. Groothuis B.V. Ootmarsumseweg 12a te Harbrinkhoek 3. het bouwen van 13 woningen en 12 appartementen op een perceel'gelegen aan de Parklaan. kad. bekend gem. Soest sectie G, nrs. 4246 ged.. 6477 ged. en 4079 ged. door Atelier 3, Weversingel 33 te Amersfoort. Alvorens het verzoek naar het college van gedeputeerde staten wordt ver stuurd, is een ieder bevoegd binnen een termijn van een maand, te rekenen vanaf donderdag 12 juli 1984, het ontwerp-verzoek met de daarbij beho rende stukken in te zien tijdens de kantooruren (09.00 - 12.00 uur» ter ge meentesecretarie, afd. 1 (kamer 23) en eventuele opmerkingen ten aanzien van dit ontwerp-verzoek schriftelijk in te dienen. Bovendien wordt er op 25 juli 1984 om 10.00 uur. ter gemeentesecretarie, Steenhoffstraat 2 een openbare zitting gehouden, waarbij een ieder de gele genheid heeft opmerkingen ten aanzien van het ontwerp-verzoek te maken. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toe passing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening, vergunning te verlenen aan De Woningbouwvereniging St. Joseph. Postbus 41 te Soest, ten behoeve van het bouwen van 18 premie-huureenheden op een perceel gelegen aan de Beetzlaan/Nieuwstraat (kad. bekend gem. Soest, sectie4K, nr. 426). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 12- 7-84, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling 1, ter inzage. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 -22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Aan de Kardinaal Alfrink-MAVO, Di Lassostraat, slaagden de volgende leerlingen voor het eindexamen MA- VO-4. Allertz Johan, Bakker Sandra, Baptist Robert, Barreveld Rob, Beer de Ronnie, Beijer Ad, Beijer Patrick, Bo mer Esther, Bos Ellen, Breemer v.d. Ronnie, Breukelen van Alwin, Breu- kelen Anita, Bruin de Wouter, Burgste den Jolanda, Burgsteden van Melinda, Dam Martin, Dongen van Simone, Dorrestijn van Gerard, Duits Jan, Dijssel van de Mirian, Elschot Leni, Essen van Jacqueline, Grift Arno Groenestein Erik, Groenestijn Marian, Gros Alex, Haay de Sylvia, Hagen Bart, Hagen Henk, Hagen Ingrid, Hel den v.d. Ronnie, Hellebrand Ralph, Hilhorst Anton, Hilhorst Carolien, Hil- horst Margrethe. Hirschmann Tim. Hoef v.d. Angelique, Hoef v.d. Eduard, Hom Edwin, Houtman André, Huiden Johnny, Huinder Fons, Huiten van Gerald, Jansen Bert, Kielliger Marcel, Kikkert Rolanda, Koops Andrey, Koot Hans, Lugt v.d. Thea, Luitgaarden v.d. Edwin, Luijben Connie, Manshanden Erwin, Melis Peter, Meijer Richard, Noordover Christa, Nuss van Ronnie, Nijhuis Ralph, Olthof Petra, Onvlee Victor, Óttevanger Anita, Peters Leon, Poppelaars Mary, Rademaker Maarten, Rademaker Stefan, Rauch Angelique, Renswouw van Elske, Reij- erse Linda, Rossum van Désirée, Ruigrok Michel, Ruiter de Carolien, Schalkwijk van Marco, Smeeing Robert, Soest van Annemieke, Stalen hoef Jeroen, Stalenhoef Ronnie, Stoutenbeek Esther, Tol Mariëlle, Trapp Martine, Tijhuis Erik, Valentijn Francis, Veen van Peter, Vonk Michiel, Vriesland van Rein. Wester hof Claudette, Wijnands Nico. Woensdag 11 LIVE MUZIEK Kwartet Hans v. Rossum Sandifort met zang MIDDELWIJKSTRAAT 2 - SOEST Diefstallen uit auto's Vermoedelijk met een valse sleutel hebben onbekenden vorige week de auto van een bewoner van de Dalweg opengemaakt, waarna zij zich met de radio-cassetterecorder uit de voeten konden maken. Hetzelfde deed zich voor aan de Jan Steenlaan. Soester slachtoffer van mishandeling Een 23-jarige Soester werd "getrac- teerd" op een vuistslag waardoor een tand door zijn lip schoot. Het incident vond plaats nadat hij door te claxone ren zijn misnoegen had kenbaar ge maakt over een hem niet verleende voorrang. Aanleiding voor een passa gier van de tegemoetkomende auto eerst de auto van de Soester te bewer ken en via het geopende raam een vuistslag toe te dienen. De Soester deed bij de politie aangifte van deze mishandeling. ZOUTE KAUWGOM? - Kennissen me nen te weten, dat er zout in kauwgom gaat. Dat lijkt me vreemd. Weet u hoe ze eigenlijk wordt gemaakt? Antwoord: Niet van autobandenrub ber, zoals die kennissen beweren. Vroeger gebruikte men bij de berei ding het sap van de sapotaboom, aan gevuld met suikers en daar werd een bepaald smaakje aan gegeven. Bij de fabricage in grote hoeveelheden is men overgestapt op natuurrubber of ook wel thermoplastische kunststoffen zoals polyvinylacetaat, butylrubber en zelfs polyethyleen, waarmee de aan maak van opblaasbare kauwgom mo gelijk werd. Deze gom wordt verhit, gedroogd, gehomogeniseerd, voorzien van geur- en smaakstoffen en vervol gens met suikers gedrageerd. Bij dit procédé komt geen keukenzout te pas. ELISABETH's OPVOLGER - Ik be grijp niet, waar de opvolger van ko ningin Elisabeth vandaan is gekomen. Zij was toch ongehuwd en kinderloos? Antwoord: Wij begrijpen uw moeilijk heid. Met Elisabeth I stierf in 1603 de dynastie van de Tudors uit. Maar al had deze koningin geen duidelijke re geling getroffen, zij had wel haar voor keur uitgesproken voor een vereniging van de Engelse en Schotse troon en dankzij de diplomatie van haar minister Robert Cecil kon Jacobus VI van Schotland toen als Jacobus I in Londen worden gekroond. Met hem be gon voor Engeland het huis Stuart te regeren. Tot 1649, toen Karei I door Oliver Cromwell werd onthoofd. U ziet, dat het huis Stuart al optrad vóór de restauratie van 1660 en dat koning Ka- rel II niet de eerste monarch was van deze dynastie. U bent waarschijnlijk misleid, omdat Engeland en Schotland pas in 1707 door de Act of Union (wet op de vereniging) tot één rijk met één par lement werden verenigd, en dat was na het kortstondige koningschap daar van onze stadhouder Willem III. Wim en Tineke Kouwenhoven uit Soest gaan naar Botswana Over een paar weken, om precies te zijn op donderdag 2 augustus, stappen Wim Kouwenhoven en Tineke Dorr, met hun dochters Wendel, Mirjam en Annemie, op Schiphol in het vlieguitg dan hen via Frankfurt en Johannes- burg naar Gaborone, de hoofdstad van Botswana, in het zuidelijk deel van Afrika moet brengen. Daarmee begint een lange periode minimaal twee, maximaal drie jaar - waarin het gezin Kouwenhoven ver weg van Soest zal zijn. Wim, in het dagelijks leven schei kundeleraar aan het Griftland College, wordt docent van het "Department of PESC" (hetgeen een afkorting is van "Pre-Entry Science Course") van de Universiteit van Botswana. Botswana, vroeger bekend als het Britse "protec toraat" Bechuanaland, is één van de zuidelijke Afrikaanse staten die nog betrekkelijk kort geleden zelfstandig heid verwierven. "We gaan niet in een opwelling," legt Wim uit in een gesprek, ruim voor de definitieve dag van vertrek, in hun huis aan de Koninginnelaan waar intussen al driftig wordt gepakt. Dat gebeurt met het oog op de verhuizers die de spullen die meemoeten naar Afrika al binnen enkele dagen zulllen klaarma ken voor verzending. "In feite wordt deze baan me op een presenteerblaad je aangeboden. Na 7 jaar wonen en werken in Soest komen kriebels; je wilt wat anders. En toen deze gelegenheid zich voordeed hebben we niet langer geaarzeld. Je krijgt de kans om heel ander werk te gaan doen, in een heel andere cultuur. Dat laat je niet zomaar voorbijgaan. Betrokken Altijd al is Wim sterk betrokken ge weest bij de ontwikkelingssamenwer king, en dat verklaart voor een groot deel dan ook de stap die hij en Tineke nu nemen. Jarenlang was Wim lid van de KOS, de Kommissie Ontwikkelings samenwerking van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ook was hij be stuurslid van het LCGJ (Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk en lid van de werkgroep Kosmo- politieke Vorming aan het LCGJ. "Dat houdt zo ongeveer alles in wat met de wereld om je heen te maken heeft," al dus Wim, "en vooral in de KOS ben ik me intensief bezig gaan houden met het ontwikkelingsvraagstuk. Nu word ik er in levende lijve bij betrokken. Vanuit die achtergrond solliciteerde Wim naar de baan bij het PESC-pro- ject in Gaborone, een project dat des tijds (in 1977) werd opgezet met hulp van de Vrije Universiteit in Amster dam. Ook nu nog levert de VU onder steuning voor het project, en in dat kader viel de keus op Wim voor de opengevallen plaats aan de Universi teit van Botswana. Het PESC-project is een cursus voor leerlingen va(\.de mid delbare school, die natuurwetenschap pen willen gaan studeren, maar die nog niet over de vereiste kennis beschikken om de studie met goed gevolg te kunnen doorlopen. Er blijkt in de prak tijk een nogal diepe kloof te zijn tussen het niveau dat de leerlingen aan het eind van de middelbare school in Bot swana hebben bereikt, en het peil waarop de universitaire studie wordt aangevangen. Eén van de oorzaken ligt in het feit dat het middelbaar onder wijs in Botswana nog een geheel ander (van oorsprong Engels) systeem kent, waarop de universiteit niet goed aansluit. "Bovendien," aldus Wim, "is het mid delbaar onderwijs in Botswana op zich zelf niet zo best. Er zijn weinig gekwa lificeerde eerste-graadsleraren, en er is - net als in veel andere ontwikke lingslanden - grote behoefte aan ge schoolde mensen in de exacte weten schappen." De cursus duurt een half jaar, waar mee tevens de tijd wordt gevuld tussen de middelbare school (die in december stopt) en de universiteit (die in augus tus begint). Sociale status "Wat er achter zit is verder," aldus Wim, 'dat de toeloop naar de natuur wetenschappen groter wordt gemaakt. Botswana heeft als voornaamste in komstenbronnen de mijnbouw en vee teelt, en voor beide zijn natuurweten schappelijk geschoolde mensen hard nodig. Bovendien wil men meer men sen in het onderwijs trekken. De si tuatie in Botswana is moeilijk, omdat het onderwijs sociaal gezien een nogal lage status heeft. Dat laat weer eens zien dat ontwikkelingssamenwerking niet zo vreselijk veel helpt als je de so ciale status van de mensen in de ont wikkelingslanden ongemoeid laat." Niettemin geldt voor het PESC-project dat het een groot aantal aanwijsbaar gunstige effecten heeft. De banden tussen de VU en de Univer siteit van Botswana stammen uit de jaren zestig en zeventig toen er vooral vanuit de studenten zelf verzet rees te gen de bestaande relatie met de Uni versiteit van Potchefstroom in Zuid-- Afrika, wegens de apartheidspolitiek. Die relatie werd verbroken en ervoor in de plaats werd gekozen voor kontak ten met universiteiten in de zgn. "frontlijnstaten," waarvan Botswana - dat in het zuiden aan Zuid-Afrika grenst - er één is. Wim studeerde in die tijd zelf aan de VU. Het PESG-project werd door VU-mensen gestart, en ver der financieel gesteund door het inter universitair ontwikkelingsfonds, als mede door een ontwikkelingsfonds van de Europese Gemeenschap. Wims "uitzending" naar Botswana is vooral mogelijk geworden door de aan trekkelijke verlofregeling van het Griftland College. "Ik krijg buitenge woon verlof voor maximaal drie jaar. Daarna moet ik beslissen of ik in Bots wana blijf of niet.Die kans lijkt klein, maar helemaal vastleggen wil hij zich nu nog niet. 1 'Ik houd het nog open Veilig idee Tineke wijst erop dat het "tijdelijke" van de zaak juist één van de prettige kanten is. "De kinderen vinden dat ook een veilig idee. Wendel (de oudste dochter) zegt tegen haar vriendin netjes als 't niet leuk is komen we over twee jaar al terug. Tineke zelf zal haar part-time baan bij de bibliotheek in Soest (de sehoolme- diatheekdienst) moeten opgeven; voor haar geldt immers geen buitengewoon- verlofregeling. "Dat is wel jammer, want het is een ontzettend leuke baan. Maar voor Afrika vind ik het wel de moeite waard. Als het om Groningen was gegaan had ik het zeker niet ge daan." Voor Tineke zijn de mogelijkheden om in Botswana aan betaalde arbeid te ko men uiterst klein. "Er is waarschijn lijk wel heel wat vrijwilligerswerk te doen. Ik ga het eerst maar eens rustig bekijken. De overgang zal voor de kin deren toch ook behoorlijk groot zijn. Maar er is natuurlijk ook een biblio theek. Daar ben ik wel nieuwsgierig naar." In uniform De voertaal in Botswana is Engels, en natuurlijk de eigen volkstaal. Wim en Tineke zijn van plan daarvan het nodige te proberen op te steken. "Daar moet je iets van weten als je de cultuur een beetje wilt leren kennen," aldus Wim. De kinderen gaan in Gaborone naar een Engelse school. "In uniform! Da's wel heel wat anders dan hier op de Regentuuter,vindt Tineke. Overigens maken ze zich om de kinderen niet ongerust. "Kinderen pik ken alles snel op. Bovendien begint de school pas in januari, dus de eerste maanden zijn ze thuis en kunnen ze een beetje wennen." Wim: "Onze kinderen krijgen dezelfde moeilijkheden als de buitenlandse kinderen hier in Soest. En die krijgérrde dingen ook dikwijls', heel snel onder de knie Net als Wim is ook Tineke jarenlang actief geweest binnen de anti-apart heidsbeweging. "Ik heb me altijd sterk betrokken gevoeld bij wat er in zuide lijk Afrika gebeurde. Dat kwam je al tijd tegen, in Amsterdam al in de Kei- zersgrachtkerk, en ook in de Basisbe weging." Onderbreking Als weinig anderen in Soest zijn Wim en Tineke volop "geëngageerd." Het vertrek naar Afrika betekent voor hen een onderbreking - geen breuk - van de verbondenheid met een aantal groe pen, die zich op een of andere wijze be zighouden met "wat er in de wereld aan de hand is." Behalve de school (waar Wim zich altijd zeer actief toon de in de zgn. buitenschoolse activi teiten) die veel van zijn tijd opslokte, was hij sterk betrokken bij de Werk groep Oecumenisch Avondgebed en de Basisgroep Baarn/Soest, en Tineke laat bij Vrouwen voor Vrede, de Werk groep EVA (emancipatie), Progressief Soest en ook de Basisgroep een lege plaats achter. Is hun vertrek naar Botswana zuiver een stap uit idealisme? Wim: "Wat is idealisme? Er bestaat blijkbaar behoeft aan hoog gekwalificeerde do centen. Het nadeel daarvan is dat het land zich afhankelijk maakt van buitenlandse experts, terwijl het toch zijn eigen kader zou moeten kweken. Maar het onderwijs heeft in Botswana niet de hoogste prioriteit. Die ligt bij de economische ontwikkeling." Geen safari Tineke: "We gaan óók omdat we 't leuk vinden! Je leeft maar één keer en anders zouden we waarschijnlijk nooit in Afrika komen. Wij zijn nu eenmaal geen types die op safari gaan. Wel willen ze allebei graag zoveel mogelijk betrokken blijven bij wat hen in Soest dierbaar is geworden. "We willen op z'n minst op de hoogte blij ven. Op school zijn er ontwikkelingen aan de gang die ik graag wil volgen. Misschien zit ik straks ook wel met kromme tenen en denk ik: was ik er maar bij geweest," aldus Wim. Tineke vult aan: "Ik hoop in elk geval dat over drie jaar het filmhuis nog in Artishock bestaat, en dat het emanci patiebeleid in Soest eindelijk eens goed op poten staat, want wat dat betreft is Soest zélf nog een ontwikkelingsge bied. Allebei vinden ze het, ondanks al die betrokkenheid, wel goed om er even helemaal uit te stappen. Wim: "Het lijkt me heerlijk om de politiek eens van grote afstand te volgen, al zal ik ze ker gaan stemmen, als het zover is." De stap die Wim en Tineke nemen hangt in zekere zin met hun diepste overtuiging samen. "Roeping is een veel te groot, te gevaarlijk woord. Dat zou het pas zijn als we er zelf eigenlijk geen zin in hadden, en dat is niet zo. Maar financieel zijn er heus wel voet angels en klemmen. En volop onzeker heden, maar dat is een risico dat we in calculeren. Idealisme? We komen daar in elk geval niet als rijke blanken met een schaar van bedienden en een prachtige vier-wielaangedreven Range Rover. Maar de mensen zelf die daar wonen hebben het nog veel minder. En als men vindt dat jij de aanwezen figuur bent om daar iets te gaan doen, dan moet je dat doen," al dus Wim. Zekerheden "Veel mensen zitten hier zo ontzettend vast aan hun geld, hun huis. hun auto. Het is wel eens goed om op te breken en weg te gaan, om niet aan de zekerhe den van een comfortabel bestaan te blijven hangen. Als 'gesettled' gezin is het goed om zo'n stap te doen, denken we," meent Tineke. Overigens bena drukken ze allebei dat de stap hun ge makkelijk wordt gemaakt. De mensen van de Basisgroep zetten zich in voor allerlei dingen, passen op het huis en helpen ongelooflijk met de voorberei dingen mee. Ook de medewerking van het schoolbestuur krijgt alle lof. Ondanks het feit dat Tineke het jam mer vindt om haar baan bij de biblio theek op te geven, doet ze dat zonder veel problemen. "Het is toch een luxe dat ik 't kan opzeggen? We zijn er niet van afhankelijk. Maar vrouwen moeten natuurlijk wel economisch zelf standig züp„ èïi,in dieizin is het dus wel een kleine terugval. Nou ja, misschien is het ook wel eens leuk om als afhan kelijk vrouwtje met je man mee te gaan,"lacht ze. Gebleekte denim OVERALLS vanaf 75,-. TUINBROEKEN vanaf 729,75 vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest "We gaan naar Botswana met een minimum aan idealisme," legt ze uit. "We zijn echt wel kritisch. Je kunt hier waarschijnlijk net zoveel aan ontwik kelingssamenwerking doen als daar. En je hoort van veel mensen dat ze toch tamelijk ontnuchterd terugkomen. Wel zijn we nieuwsgierig naar de ervaringen die we opdoen." En in één adem verder: "Ik zal de zee wel missen. Weemoed Voor de kinderen is het goed dat ze met z'n drieën zijn, vindt Tineke. "Ze spe len veel met elkaar, en straks zijn ze ook veel meer op elkaar aangewezen, dus wat dat betreft zijn we optimistisch Je kijkt nu ook heel anders naar Soest; je geniet veel meer van het bos en van de tuin, nu je weet dat je die een hele tijd niet zult zien. Wat we aan weemoed hebben voelen we vooral naar onze vrienden toe. Maar het afscheid zou veel definitiever zijn als we naar Almere gingen verhuizen. Wim en Tineke nemen in elk geval goede herinneringen mee, zoals aan het afscheid van de Basisgroep en aan het afscheidsfeest in het Griftland Col lege, waar vrijwel al hun vrienden en kennissen kwamen opdagen. "Dat is goed. Je moet dit soort dingen echt met elkaar vieren," aldus Tineke. De komende weken zullen voorna melijk worden besteed aan het oprui men van het huis ("we gooien stapels knipsels en tijdschriften weg, en we hebben pas nog zo'n veertig lidmaat schappen en abonnementen opge zegd") en aan veel lezen (uiteraard vooral over Botswana) en zwemmen. Over het nu ras naderende afscheid zijn Wim en Tineke uiterst lakoniek. "Daar moet je maar een beetje nuch ter in zijn. Je weet van_tevoren dat Je maar met een paar ménseniecht kon- takt zult houden. Er zijn nu eenmaal niet zoveel mensen die van brieven schrijven houden. Op het terrein van veehouder Gljs van Zijtveld aan de Jachthuislaan in Soest- dijk vond vorige week dinsdag op merkelijk paardenspektakel plaats, viel. althans: hun Daarden. premie- en stamboekkeuring, zoals die eerder in de week al had plaatsgevon den in Woudenberg en Utrecht. De deelnemende paarden waren afkomstig uit Soest, maar ook uit Zeist, Eemdijk, Bunschoten, Hoogland en andere plaatsen in de omgeving. Uit Soest zelf waren er vijf deelnemers, van wie er ook een aantal in de prijzen viel, althans:hun paarden. De paarden traden onder het oog van de jury aan in drie categorieën, te we ten rijpaarden, tuigpaarden en zgn. "basispaarden," die vooral recreatief worden gebruikt. In totaal waren er die dag zo'n tachtig paarden te zien aan de Jachthuislaan, die elkaar de eer be twisten in onderscheiden groepen als de l-jarige merrien "jaarlingen2- jarige merriën, 3-jarige merriën, 4-7-- jarige zónder en mét veulen en tenslot te de 4-7-jarige "ster"-merriën met veulen. In eerste instantie ging het daarbij om het toekennen van een premie, maar ook om de opneming in het stamboek, hetgeen vanaf de leef tijd van drie jaar mogelijk is. Vrijdag j.1. volgde in Utrecht, op het terrein van de veemarkt aldaar, de provinciale keuring en op 21 en 22 sep tember volgen tenslotte, op hetzelfde terrein, de Nederlandse kampioen schappen. Uit Soest vielen de volgende winnaars te noteren Bij de 2-jarige basispaarden won "As- trid" van de heer A. P. van Doorn uit Soest een eerste premie, zodat het paard mocht deelnemen aan de keu ring in Utrecht, waar het jeugdkam pioene werd. Een uitstekende presta tie, aldus de heer Van Zijtveld. Bij de 3-jarige merriën (tuigpaarden) kregen alle drie de Soester paarden die hierin uitkwamen een tweede premie: "Zilvina" van de heer Van Zijtveld, "Zesatine" van de heer B. van Dijk, en "Zianne" van de heer G. H. Schimmel verdienden respectievelijk de 2A, de 2B en de 2C-premie. Bij de 4-7 jarige merriën zonder veulen kreeg "Wonder" van de heer Van Zijt veld een 2A-premie, bij de 4-7-jarigen mét veulen was het "Ullie", eveneens van de heer Van Zijtveld, die de 2B- premie won, en bij de 4-7-jarige ster merries was het "Wadi" die de 2A-pre- mie voor zich opeiste. In Utrecht, waar de stermerries ook een "gebruiksproef" moeten afleggen, was het "Pascal" van de heer B. van Dijk uit Soest die de eerste premie won. Het paard was rechtstreeks opge geven voor deelname, en verdiende het predikaat "keurmerrie." Veulenkeuring Hoogtepunt van de dag in Soestdijk vormde de veulenkeuring, die na af loop van de premie- en stamboekkeu ring plaatsvond, georganiseerd door de Warmbloed Paardenfokvereniging "Eemland." Bij de rijpaarden werd het kampioenschap behaald door "Co- ralie," van de heer Teunissen uit Baarn. De derde plaats was vor het paardje van mevrouw Fagel uit Soest. Bij de tuigpaarden zag het lijstje prijs winnaars er als volgt uit: kampioen "Carola" (B. van Dijktweede"Clas- ke" (G. J. Schimmel):derde "Chique" (G. van Zijtveld); vijfde: "Chic" (G. van Zijtveld) en zesde: "Cheval" (G. van Zijtveld De heer Van Zijtveld was, ondanks een flink aantal prijzen, zelf niet bijster in genomen met de jurering. "Het is hier een jaarlijks terugkerend gebeuren, en het gaat al twintig jaar zo, maar wat mij betreft doe ik volgend jaar niet meer mee." Overigens is hij er geen voorstander van om de keuringen voor taan centraal te laten plaatsvinden. "Welnee, er komen altijd veel mensen kijken. Ook nu was weer heel wat be langstelling, al is het wel eens drukker geweest. Maar dat zal wel te maken hebben met het feit dat het anders altijd midden in de bouwvakvakantie werd gehouden." Concours Overigens zit de Warmbloed Paarden fokvereniging, waarvan de heer Van Zijtveld samen met de heer B. van Dijk in 1976 de oprichters waren, vol plan nen voor de komende periode. Op 25 au gustus wordt er, ter gelegenheid van het Gildefeest, een groot concours ge houden, in samenwerking met het Groot Gaesbeeker Gilde. "Er zijn dan maar liefst twaalf aangespannen ru brieken, waarvan het jaarlijks terug kerend hoogtepunt ook nu weer het "boerenwagen-nummer" zal zijn," al dus de heer Van Zijtveld. Verder wordt ook het Nederlands kampioenschap Dekhengsten van Shetland-ponies op die dag gehouden, alsmede van de tweespannen Hackney(de kleine uit Engeland geïmporteerde tuig- paardjes Spectaculair belooft het zeker te wor den, aldus de heer Van Zijtveld, die in dat verband de komst aankondigt van de Nederlandse kampioen vierspanrij- den, de heer Chardon uit Schipluiden, die zelfs een tienspan zal demonstre ren! Kostelooze rijwielmerken De Inspecteur der Inv. en Acc. te Amersfoort: Bepaalt, dat door den Ass. dienstgeleider te Soest gelegenheid tot het afhalen en inleveren van de aangiften rijwielbelasting No. 1 en het in ontvangst nemen van de kostelooze rijwielmerken zal worden gegeven aan het politie-bureau te Soest op Maandag 16, 23 en 30 Juli 1934, des namiddaags van 6-8 uur. Buiten deze uren is de gelegenheid daarvoor uitsluitend ten kantore van den Heer Ontvanger te Baarn. Aangesteld Door den heer officier van justitie is als onbezoldigd rijksveldwachter te Soesterberg aangesteld de heer A. Koudijs, aldaar. Eerste Soester eierveiling Kipeieren: hoogste prijs 2.45, middelprijs 2.10 - 2.20,- laagste prijs J 95, extra groot ƒ3,45. Eendeieren 1.55 - 1.95. Alles per 100 stuks. Aanvoer 16.000 stuks. Handel kalm. Loop der bevolking Op 1 Januari van dit jaar telde onze gemeente 15.619 inwoners, terwijl dit getal 1 Juli j.1. bedroeg 15.927. Bij een bevolkingsaanwas als thans het geval was, zal onze gemeente dit jaar 16.000 zielen tellen. Provinciale subsidie toegestaan In de zitting van de Provinciale Staten van dit gewest is de subsidie voor de verbetering van den weg tusschen Soestduinen en Soesterber met 28- 4 stemmen goedgekeurd. Leerlingenavond Maandagavond gaven de leerlingen van Mej. Ida Jongsma een proeve van hun kennis, verkregen op de wekelijksche lessen. De opkomst van het publiek was overweldigend. Velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen. Het was de eerste maal, dat door Mej. Jongsma een dergelijke avond werd gegeven. Zij opende den avond met een woord van welkom en deelde mede, dat niet alle leerlingen zouden optreden, sommigen uit be scheidenheid, anderen door verhindering. Het programma telde 24 nummers en in die nummers hebben velen uitgeblonken, zoowel onder de kleintjes als de grooten. Meer in het bijzonder mogen we zeker wijzen op het spel van Netty van Düin, Anny Kuipers en de dames Maartje Landman en Miep Spaargaren. Zeer begrijpelijk stond de techniek bij alle leerlingen niet op eenzelfde peil, maar we weten, dat zelfs de kleinste bijzonderheden de aandacht van Mej. Jongsma hebben en dat zegt alles. Er is volop genoten, ook om het leuke zangspel "Perrette en de melk kan." De soliste Mej. Netty Wijnbeek, beschikt over een heel mooie stem. De leidster werd op ondubbelzinnige wijze in de bloemetjes gezet en in die hulde deelde na het bisnummer ook de soliste. Het was een hoogstaande avond, waarbij velen het werk van Mej. Jongsma nog beter hebben leeren kennen en waardeeren. Brandje Zaterdag te omstreeks half twee woedde een kleine heidebrand nabij 't station Soestduinen, die spoedig door burgers en brandweerlieden kon wordden gebluscht. Gevonden voorwerpen Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adressen, achter de voorwerpen vermeld. Groote bal. Pol. Bur.: schakelarmbandhorloge, Vredehofstr. 27; acte- tasch, handschoen, parapluies, portemonnaie m. inh., Birkstr. 45; Alpinomuts, Pol. Bur.; pet, F.C. Kuijperstrat 3; rijwielbel. merk, Pol Burg.kluwen garen, Pol. Burg.kinderwagenwiel, Akkerweg la; bril in étui Spoorstraat 18; breiwerk, Pol". Bur. Aangevlogen:postduif, Hartmanlaan 36. Opruiende geschriften Door de politie alhier werden te Soesterberg drie personen aangehouden terzake het verspreiden van pamfletten, waardoor de openbare orde kon worden verstoord. 4t

Soester Courant | 1984 | | pagina 5