t Zwaantje ^ehannesl pompo«n«nwadslrijd I Kampeerweek bij 'De Vrije Teugel' in alle opzichten geslaagd Verse boerenkarnemelk en -boter bij 'De Kaasstolp" aan de Laanstraat In.»* er: Daiha,sul Dag: 'Crepe Lisette' welkom: 'Le Gourmand' Nieuwe terrasoverkapping Darthuizen vifii'. foyatis ft® Welke planten op welke grond? (deel II) WOENSDAG 11 JUL11984 SOESTER COURANT PAGINA 7 V.S.O.P. Veel nieuws op Firato '84 VOOR DAMES EN HEREN orchol aarmode Wegwijskrant en Subsidies en Kredieten van de Kamer van Koop handel opnieuw verschenen =|iip harrie toonen assurantiën TU IN-ADVIESCENTRUM 't vamlêrhooQt voor doe-het-zelvers Soest-Zuid Plasweg 43 Nog maar een paar honderd meter va een uitgestrekt bosgebied, onderbrak Hnnr wpernalnns mnnio H.°"6r door weergaloos mooie duinvlakten r een halfvrijstaand woonhuis met c v n en garage. De tuin is als bostuin aann lead. De totale qrondoDDerviau~ 9e" 450 m2. ls ca. Indeling: L-vormige woonkamer nieuw/ keuken, toilet en hal. 1e Verdiepino slaapkamers, badkamer met 2e toilet e overloop. Zolderverdieping met 4e slaan1 kamer. dP- f218.000,-. Kerkpad ZZ 55 Vrijstaand woonhuis 2e huisje Qara ge prachtige tuin op bijna 1000 na eigen grond. Een eigen wereldje met een heerlijk vrije ligging dichtbij het centrum van Soest. Indeling woonhuis: Woonkamer met ODen Haard, zitkamer, bijkeuken, kelder mim jn hal. Verdieping: 3 slaapkamers' dak erras, badkamer en overloop Het 2» tuisje is gebouwd aan garage en heek Ïigen sanitair, kitchenette en woonkamer Voonhuis heeft c.v.-installatie '238.000.-. [laarwaterweg 77 'rijstaand woonhuis met c.v.-gas heer jk grote tuin en vrijstaande garage. Fijne ractische indeling, L-vormige woonka ïer en eetkeuken, met elk een schuifDui aar de tuin. p ier ruime slaapkamers en luxe nieuwe adkamer met 2e toilet. Open haard Douw-isolatie en grotendeels dubbele eglazing. Een huis dat in deze tijd alle ■itische woonwensen kan vervullen 239.000,-. iddelwijkstraat 48 alf vrijstaand woonhuis met c.v.-gas irage en loods van ca. 72 m2. Het totale ondoppervlak is 689 m2 wat goed te :n is aan de heel diepe achtertuin, die vendien een uitstekende zonligging Jeling: Grote L-vormige woonkamer suwe keuken, toilet en hal. 1e verdik ig: 3 slaapkamers, badkamer met liq- d en overloop. 2e verdieping: 4e en 5e iapkamer en extra bergruimte 79.000,-. riastraat 29 f vrijstaand woonhuis met c.v-gas age, praktijkruimte en tuinschuur. het verschil is tussen sprookjesachtiq 'en en gewoon onderdak kunt U vast ten als U het huis van binnen heeft jen en een blik heeft kunnen werpen te vijftig meter diepe achtertuin met schitterende flora en zuid-west ligging, garage is omgebouwd tot praktijk- I ite met entree. ling: Woonkamer met uitbouw van ca. leter x 4 meter, uitgebouwde keuken t en hal. 1e verdieping: 3 ruime slaapt ers, badkamer en overloop. 2e ver- |n9- 2 slaapkamers en bergruimte le grondoppervlakte: 635 m2 1000,-. eck Pyrmoritlaan 45 H aande villa met c.v.-gas, onderkel- J garage, werk/hobbyruimte en uit- skte tuin met riante gazons en mde borders. ng; L;vormige woonkamer ensuite, •n, bijkeuken, kelder, toilet en hal. dieping: 3 slaapkamers, badkamer, 1 et en balkon. 2e verdieping: 2 tamers met dakkapel en bergruim- er vertrek is het werkstuk van de er-schilder, fraaie betegeling tot in der toe en uitgebreide isolatie van i vloeren. 100,-. uislaan 51 ie semi-bungalow met dubbele be- ■•v.-installatie en schitterend aan- H ParM 'n Prachti9® volgroeide die elk meer dan honderd jaar accentueren de fraaie gazons en ^stum. Bovendien reiken de uitlo- e! befaamde landgoed Peijnen- SvXdêu9reS,reWeb0SSen' bijna hut heeft u een directe verbinding echt Amsterdam en omliggende i als Hilversum en Amersfoort, bungalow: Grote living met open h xe keuken- bijkeuken -hal. Verdieping: 3slaapkamers, er, berging en overloop. In de zij van het huis: kamer, keuken en P„ L' Ve,dleP'n9: 2 slaapkamers, an berging. 0,-. Joh. Poststraat 65. Royaal mid- met c.v.-gas en tuin. Ruime 3 slaapkamers, badkamer llel" f 147.500,-. Van Goyenlaan 155. Fraai ver- Ppartement op 1e woonlaag, ier met balkenplafond, 2 slaap- f90.000,-. Heuvelweg 9. Halfvrijstaand met garage. Woonkamer met verd.: 3 slaapkamers. f 159.000,-. amperfoeliestraat 36. Hoekhuis gen grond. 4 slaapkamers. f 149.000,-. terkpad NZ 4e. Zeer luxe ap- met verdieping, v.v. lift, ber- 9ane grond. f 169.000.-. staand 104 Perfect afge- adkam! Vi'a' 3 slaaPkamers, er. Moet van binnen ge- f295.000,-. sac 87 02155-16251J lat 11/02154-22122 2*»* 1/37 053-530506 'esterdorosstr 33/03495-36304 door Arie Wandelaar Op een van de zeldzaam zonnige avon den van de zomer 1984 besloot Arie, met toestemming van Marie, zijn 14- daagse verblijf in de vakantiebunga low te Lattrop voor enkele uren te on derbreken. Hij ruilde Dallas die don derdagavond in voor een gehuurde fiets en peddelde eenzaam, doch niet alleen, door het Twentse land. Laag over de weg scherende Madurodamvo geitjes voorspelden bakken regen, hondsbrutale konijnen leken in trai ning voor hun Olympische spelen. Een beetje afhankelijk van zijn stemming is soms het alleen zijn voor Arie ook een hoogtepunt in zijn vakantie. De omgeving van bossen is dan zijn favo riete stekkie. Aangesproken worden door ongeziene vogels, je fiets aan de kant zetten en dan alleen maar luis teren. Muziek kan in zulke ogenblikken nooit mooier klinken. De natuur is ver zadigd, de mensen ook. Wat kan een mens zich dan nog meer wensen? Hoe merkwaardig in deze situatie ook, Arie wenste zich een cognacje. Niet zo maar een vieuxtje, maar een Franse. Van wege de vakantie. Ergens in de verte telde een kerkklok negen slagen. Om dat in de meeste gevallen een kerk en een café naaste buren zijn ging Arie in een hogere versnelling op het geluid af. Zijn veronderstelling bleek na aan komst te kloppen. Binnen waren de gasten op de vingers van een hand te tellen. Toen de vreemdeling die ver dwaald was plaats nam in de omgeving van een aftandse potkachel, die in dit jaargetijde geen dienst deed, viel er een lange stilte. Een blozend meisje van iets meer dan 20 lentes infor meerde wat het wezen zou. Arie plaatste de bestelling die hij zich een stief kwartiertje eerder beloofd had. De bedoeling werd niet begrepen. "Wat is dat, Franse cognac?", wilde 't meisje weten. Een schijnbaar simpele, maar desondanks niet eenvoudig te be antwoorden vraag. In een poging het onwetenede kind iets bij te brengen be dacht Arie dat een dichter-bij-huis ver gelijking het misverstand zou kunnen oplossen. "Je hebt," zo begon hij zijn uitleg, "Hollandse biefstuk en Tourne- dos. Daar ligt wat de smaak, kwaliteit en prijs betreft een wereld van verschil in." Ze keer Arie ongelovig aan. "Tour- nedos, of hoe u dat beest dan ook noemt, ik heb er nog nooit van gehoord." Aan de andere kant van de potkachel le verde een stamgast een bijdrage aan de les door op te merken dat mijnheer hier waarschijnlijk een vieux bedoel de. Arie probeerde het misverstand te bekorten en informeerde of er zich in de flessenkast een exemplaar bevond waarop de letters V.S.O.P. waren aan gebracht. "Geestig kan leuk zijn mijn heer, maar neem voor mij een ander in de maling. V.S.O.P., de voetbalvereni ging Varsse, Sport, Ontspanning, Ple zier, zult U bedoelen." Ze sprak de tekst uit alsof ze Arie het café uit wilde blazen. Een zekere Nico, die de vieux- bijdrage had geleverd, kwam uiterst voorkomend tussenbeide. "Neem 't haar maar niet kwalijk mijnheer, d'r vader en moeder zijn naar een bruiloft en een kind kan tenslotte niet alles weten. Laat mijnheer hier zelf maar in de gangkast kijken." Aangemoedigd door dit blijkt van medeleven volgde Arie Nico die van het dorpscafé kenne lijk een studie had gemaakt. In een nauwe kelderkast stonden naast elkaar een regiment wijnen uit de mooiste ja ren te verkommeren. Daartussen een witte kartonnen doos met de tekst Mar tel! V.S.O.P. "Zie je wel dat ik je niet in de maling neem," verontschuldigde Arie zich. Het meisje dat Toos bleek te heten bleef ongeloof uitstralen. "Neemt U zelf maar een glas, dan schenk ik wel in," luidde het volgende deel van de conversatie. Arie mon sterde de voorraad en besloot een glas t te kiezen waar doorgaans een kleintje pils in wordt opgeborgen. Toos plonste de Martel! erin alsof het de uitkomst van Van Nelle roodmerk betrof. Onop vallend gadegeslagen door Toos, Nico en de overige supporters van het dorps café begon Arie zijn Martell V.S.O.P.-- marathon. Tijdens de race veronder stelde Toos dat mijnheer misschien wel zin had in nuttigen van een paar harde worstjes. Een voorstel dat door Arie beslist werd afgewezen. Op het moment dat de finish langzaam maar zeker in zicht kwam hoorde Arie Toos fluisterend aan Nico vragen: "Wat moet ik daar nou voor rekenen?" Arie zag Nico enige tijd denken en ver volgens een aantekening maken op een tot dan toe onbeschreven blad van de fa. Heineken. Het vonnis dat hem door Toos werd voorgehouden luidde: "Een vieux 2,-." Je hebt nu eenmaal mensen die 't nooit leren. ARIE WANDELAAR. Van 31 augustus tot en met 9 september a.s. wordt in de RAI te Amsterdam de Firato '84 gehouden. Het is de 23e keer dat deze internationale tentoonstelling voor beeld, geluid en muziek wordt ge houden. Dit jaar zal op de Firato ruim aandacht worden geschonken aan de revolutionaire doorbraak van de licht gewicht video-camera, het snel groei ende aanbod van voorbespeelde videobanden, de zo populaire huis-, hobby, en spelcomputers en niet te ver geten de elektronische en akoestische muziekinstrumenten. Een belangrijke plaats op de tentoonstelling wordt inge nomen door steeds compacter wor dende HiFi-apparatuur, Viditel. Tele tekst, zwart-wit- en kleuren-TV's, al dan niet met stereogeluid en afstands bediening. Speciaal voor de nationale en internationale vakhandel zijn er twee besloten vakdagen: 29 en 30 au gustus 1984. Het succes van de Firato schuilt in het brede expositieprogramma, gecombi neerd met vele attracties. Eén daarvan is Omroep Wonderland, waar de bezoe ker kan meemaken hoe bekende radio- en TV-programma's tot stand komen. De kampeerweek die de Kinderboer derij "De Vrije Teugel" aan het Vede- laarpad in de afgelopen week heeft ge organiseerd, is een groot succes gewor den. De leiding van de Kinderboerderij is dan ook buitengewoon tevreden over het resultaat van deze eerste, min of meer experimentele kampeerweek, en de plannen voor een tweede week gaan dan ook zeker door. Ruim dertig kinderen bevolkten in de afgelopen dagen de 14 tenten die op het terrein van de Kinderboerderij waren opgezet. £>e kinderen kregen een zeer gevarieerd programma voorge schoteld, met veel activiteiten in de buitenlucht - voor zover het weer dat toeliet - en natuurlijk een zwaar accent op de gezelligheid. Dat er door de jeug dige kampeerders volop genoten is werd wel duidelijk op de bonte avond, waarmee de week j.1. vrijdag werd af gesloten. Daarvoor was er al een druk programma afgewikkeld (sinds maan dag) waarin allerlei spelletjes werden gedaan (bosspel, poppenkast, speur tocht, vossenjacht, tienkamp, etc.) maar ook met de dieren werd omge gaan (inclusief een uitstapje naar de dierentuin in Amersfoort), hutten werden getimmerd, pannekoeken ge bakken (én verorberd, uiteraard) en nog veel meer. Bonte avond Tijdens de bonte avond lieten de kin deren zien wat ze aan talent en creati viteit in huis hebben. Dat kreeg ge stalte in allerlei sketches en toneel stukjes, die niet alleen de kinderen zelf, maar ook de ouders, die de avond mochten bijwonen, tot enthousiasme brachten. Zo verschenen achtereenvol gens nieuwslezer Fred Emmer, de Dol ly Dots, een drietal clowntjes en twee balletmeisjes ten tonele, en na de pau ze werden de bezoekers vergast op een optreden van een popgroep en een blij spel met de titel: "de Bruiloft." De deelnemers van het kamp waren al lemaal afkomstig uit Soest en Soester- berg. Rienke Kücher van de Kinder boerderij: "En het aardigste is dat er eigenlijk maar een paar 'vaste' be- zoekertjes van de gewone activiteiten bij zijn." De leiding van de Kinderboerderij is zeer tevreden over het verloop. "Het is een ontzettend leuke week geweest, die zowel de kinderen als ons heel goed bevallen is," aldus Rienke. Na de tweede kampeerweek (23 tot 27 juligaat de Kinderboerderij voorlopig dicht, tot eind augustus. "Op 5 septem ber beginnen we dan weer met de acti viteiten." Rienke vertelt dat er op en kele onderdelen wijzigingen zijn aan gebracht in het programma van de Kinderboerderij in het nieuwe seizoen. Zo is het zaterdag-programma nu een vast onderdeel geworden en wordt er gestart met een "eethuisje" op de vrij dagavonden, waar de kinderen (die al ervaring hebben opgedaan in de kook- groep) de volwassenen een maaltijd kunnen voorzetten. "De ouders kunen dan komen eten. En de groente komt van onze eigen biologische tuin," aldus Rienke. Ze vertelt verder dat er met ingang van het nieuwe seizoen geen speciale tienergroep meer zal draaien op De Vrije Teugel. "Daar bleek toch te weinig animo voor te zijn." De leiding gaat zich nu nog meer toeleggen op de activiteiten voor de kinderen tot 12 jaar, waarvoor elke dinsdag- en zaterdagmiddag van alles worden georganiseerd. Tijdens de afgelopen kampweék zijn de kinderen uiteraard ook druk in de weer geweest met de dieren van de Kinder boerderij. "Er is heel wat gereden op de pony en het ezeltje, en natuurlijk werden alle dieren gevoederd," aldus Rienke. Het mooiste was natuurlijk dat er juist in deze week, in de nacht van zondag op maandag en van maandag op dinsdag, tweemaal twee jonge geitjes werden geboren. "Dat vonden Ho kinderen helemaal prachtig. Al sinds 8 september vorig jaar is aan de Laanstraat 39 in Soest een heel bij zonder zuivelwinkeltje gevestigd: "De Kaasstolp", waar mevrouw M. Stalen hoef dagelijks de scepter, of liever ge zegd: het kaasmes zwaait. Daarvoor was er trouwens pokkeen zuivelhandel, gedreven door de heer Stalenhoef en voor die tijd door diens vader. "De zaak bestaat al 42 jaar", aldus mevrouw Stalenhoef, maar sinds vorig jaar is hij omgetoverd tot iets heel opmerkelijks, vooral op het gebied van kaas. 'We hebben hier alle soorten kaas", verduidelijkt mevrouw Stalenhoef. "Je kunt het zo gek niet verzinnen of het is er wel". In dat verband wijst ze op het zeer grote assortiment boerenkaas: "Wel zo'n twintig soorten". Sinds de opening van de zaak, vorig jaar, is bij Dé kaasstolp ook een bij zonder zuivelprodukt verkrijgbaar: de verse boerenkarnemelk, die dagelijks - "zó van de boerderij" - wordt aange vuld. "Deze karnemelk wordt echt nog op de boerderij gekarnd", legt mevrouw Stalenhoef uit. "Fabriekskarnemelk is niets anders dan opgezuurde onder- melk, die dikwijls al weken oud is". In de winkel staat een enorme tank, waarin de boerenkarnemelk dagelijks wordt gedeponeerd. De klanten kunnen de melk los meenemen, maar mevrouw Stalenhoef verkoopt ook speciale fles sen met een inhoud van 2,5 liter, die door hun vormgeving in elke koelkast passen. De flessen zijn enigszins plat, en kunnen in de koelkast dus zowel staan (in de deur bijvoorbeeld) als lig gen. Voor een prijsje van 5,50 gulden mogen de klanten 'm meenemen. Al sinds bijna een jaar voert de kleine kaasspeciaalzaak aan de Laanstraat als specialiteit deze boerenkarnemelk, die niet alleen lekker is, maar ook zeer gezond. "Er zijn heel wat artsen die deze karnemelk speciaal aanbevelen, juist omdat het zo gezond is". Ook men sen die het zgn. Moerman-dieet volgen zijn aangewezen op deze produkten, verduidelijkt mevrouw Stalenhoef. Daarnaast is de boerenboter van "De Kaasstolp" uniek in Soest. "Die kan niemand anders krijgen", legt me vrouw Stalenhoef uit, waarna zij verder wijst op een heel bijzonder produkt van eigen makelij: haar zelfgemaakte kwark, die voor de liefhebbers weinig minder dan een verrukking is. Uiteraard zijn in De Kaastolp ook aller lei andere zaken naast melk, boter en kaas verkrijgbaar, zoals wijn, eieren, toostjes en al die andere heerlijkheden die bij een gezellige avond horen. Wie van gezond en lekker smullen houdt, moet maar eens een kijkje aan de Laanstraat gaan nemen. Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in sen gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST - PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 Vele van die programma's waaraan populaire artiesten meewerken, worden direct vanaf de Firato uitge zonden. Een tweede attractie is het Elektron. Met name de jeugd kan zich op deze voorlichtingsmanifestatie uit gebreid oriënteren over de opleidingen en beroepen in de moderne elektro nica. Dit jaar is 'digitalisering' het thema van Elektron.. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Op 27 maart j.1. vierde de Soester afde ling van Groei en Bloei haar 25-jarig ju bileum met een feest-avond in het Griftland College. Bij die gelegenheid werd aan iedere aanwezige een zakje pompoenzaad uitgedeeld. In diezelfde periode werden via bloemenwinkels, tuincentra en sponsor, de Nederlandse Middenstandsbank, eveneens duizenden zakjes pompoenzaad ver spreid. Op 13 oktober kan iedere inwoner van Soest en Soesterberg de uit deze zaad jes gekweekte pompoenen inleveren en misschien een prachtige prijs in de wacht slepen. Er zijn prijzen voor de mooist versierde pompoenen, prijzen voor de grootste en prijzen voor de zwaarste pompoenen. Alhoewel het kweken van pompoenen niet moeilijk is, zijn voor een goede bloei en vruchtbezetting 2 zaken onont beerlijk: water en warmte. Aan water hebben we de afgelopen weken geen gebrek gehad, de temperatuur is echter steeds wat aan de lage kant ge- weesi. Z/ijn «1 in aoesi 01 Soesterberg al bloeiende pompoenen? Langzamer hand moeten er toch al wel resultaten zichtbaar worden! U kunt uw pom- poenplanten (die echt héél hard kun nen groeien) goed tegen een muur, boom of gaashek opbinden. Houd er wel rekening mee dat de planten 3 me ter hoog kunnen worden. De pompoen ofcucurbita pépois een groente, die oorspronkelijk uit Ameri ka afkomstig is. Vóór de ontdekking van Amerika aan het einde van de 15e eeuw kenden we alleen de fles-kalebas uit tropisch Afrika. De pompoen wordt, indien voor consumptie bedoeld, onrijp geoogst, gesneden en toebereid. Als de kweek-resultaten u tegenvallen en u de wedstrijd niet aandurft zullen we te zij ner tijd nog een smakelijk pompoen-re cept in deze Groei en Bloei kolom op nemen! Binnenkort zullen we een telefoonnum mer bekendmaken, waar u uw bele venissen, omtrekmetingen en vragen omtrent de pompoen kwijt kunt. U wordt op de hoogte gehouden If A Zastava 9 ^^^^^Kerkstraat 109 Soest Terwijl men in Soest-Zuid druk bezig is om een winkelcentrum van de grond te krijgen, zijn Adri en Linda van Rouwendaal, beiden 25 jaar oud, deze week in beslag genomen geweest door werkzaamheden, die nodig waren voor de verbouwing en inrichting van hun nieuwe restaurant aan de Van Weede- straat. Het jonge ondernemende echtpaar opende dinsdag j.1. de deur van 'Le Gourmand' (de smulpaap), dat daarna met uitzondering van de zon dag, iedere dag tot 21.30 uur geopend zal zijn. Adrie van Rouwendaal, die met succes het examen van de middel bare hotelschool in Wageningen afleg de, heeft reeds negen jaar ervaring in de horeca-branche. Ook is hij in het bezit van een volledige alcohol-licentie (vergunning B). Zijn vrouw Linda, werkzaam bij de Ko ninklijke Luchtmacht, zal in haar 'vrije tijd" fungeren als voorlopig enig personeelslid', maar Van Rouwendaal verwacht, mede namens de gunstige ligging van het restaurant, dat ook dienst gaat doen als coffee-shop, een snelle ontwikkeling in de personeels- staf: "Vooral de slechte bediening in horeca-zaken is er debet aan dat er faillissementen moeten worden uitge sproken. Daarom zijn het juist de ser vice en kwaliteit die wij nastreven." Zelf typeert hij de menukaart met "eenvoudig, maar uitgebreid." Een vlugge blik op de spijskaart leert dat er voor elk wat wils is. Voor de doorge winterde Nederlander zijn er panne koeken en visgerechten. De koffie met zelfgemaakt gebak lijkt vooral de win kelende mensen aan te trekken, en ver schillende belegde broodjes kunnen worden afgehaald of ter plekke word- den genuttigd. De maaltijden zijn ge richt op de Franse keuken, maar hier en daar tonen zich toch enkele Ita liaanse invloeden. Hamburgers, soepen en tosti's, alle in grote ver scheidenheid completeren de menukaart van het nieuwe restaurant dat is gevestigd in het pand, waar voor heen "Crepe Lisette" haar behuizing had. Maandag hielden Arie en Linda van Rouwendaal een receptie voor ge nodigden, alvorens de zaak de dag daarna de poorten opende voor het pu bliek. Zondag j.1., de dag dat de zomer '84 toesloeg, werd bij restaurant Darthui zen de nieuwe terrasoverkapping in ge bruik genomen. Ruim 70 vierkante meter biedt bescherming tegen zon en. regen. Meest opvallend de qua afmetingen gigantische parasol, om vang bijna k0 vierkante meter. Een aanwinst, die fraai aansluit bij de vele vernieuwingen, die, naast een keuken van voortreffelijke kwaliteit, een be zoek aan Darthuizen zo aantrekkelijk maken. Zojuist is opnieuw de wegwijskrant Subsidies en Kredieten van de Kamer van Koophandel, in samenwerking met de provincie Utrecht verschenen. Met de landelijke uitgave van deze krant, die als bijlage bij het maand blad van de Kamer wordt verstuurd, wordt beoogd de belangrijkste over heidsregelingen ter ondersteuning van het bedrijfsleven beknopt en overzich telijk op een rijtje te zetten. Veel moge lijkheden tot financiële steun blijven nog steeds onbenut, omdat ze bij het bedrijfsleven niet of nog niet voldoende bekend zijn. Door deze "wegwijzer" rechtstreek bij de bedrijven te bren gen. De regelingen welke vermeld zijn geven overigens geen uitputtende in formatie maar zijn in hoofdlijnen opge nomen. Daarbij zijn echter de instan ties vermeld waar nadere informatie verkregen kan worden. Voor het aan vragen van een exemplaar van de krant of ter verkrijging van nadere in formatie kunt u contact opnemen met de Kamer van Koophandel, telefoon 033-12964, toestel 45 (de heer D. J. Scheepbouwer). Veurige week kojje an ut ploatje zien daawwe vurt benne met vaakkaansie. We zitte niet zo'n baar end uut de buurt en 't is hiero net zuk rotweer as op Soest. Kouwd en naat en moar woaje. De kraangt hebbe ze ons aachteran 'c- stuurd, waant zongder Soesder kaan'k heul niet. Ik zo uw un poar weke geejn stukkies schrieve, moar toen 'k 'eleze haad waat of t'r op Soest intusse aalle moal 'beurd waas, kon'k ut niet loate om me d'r effe meej te bemeuje. Daat waas ok waat, met ongze loco- baarregemeester! Je weet wel, die zo haarstikke goed eerste poale sloat. Hie het t'r aal zoveul de grongd in 'esloage, daa'k de tel kwiet ben. Daat doet-ie aallemoal veur de gemeengte, moar noeng het die zellufde gemeengte um veur poal loate stoan en daa's heul waat aangders. Daat kwaam zo, mojje effe leze. We haadde op Soest aal baar veul baar- re, moar toeng mos t'r nog un butebaar bie komme en die mos meneer Plomp opene. Veur me eige hek ut niet zo baar op binnebaarre. 't Is t'r aaltied haar stikke donker. Je ken voak amper zien hoeveul of t'r nog in je gloasie zit en ut smoakt me veul beter ak ut wel ziet, vin ik. Affing, die butebaar kwaam d'r, moar doar haadde de bure niet zoveul schik vaan. Die haadde zeker wellus deur un luukje 'ekeke' en licht vongde ze ut binne aal baar genogt. Doarum haadde ze un bezwoarschrift in de rich ting vaan de gemeengte 'estuurd. Of ongze wethouder daat niet 'eleze' het, of daattie dorst haad, doar hek geejn weet vaan, en daat kaan me nog niks verschele ook, moar ik haad t'r un mooi verhoaltje an. Nog ten hoogste bedaankt, meneer Loco. En un nog mooier verhoaltje is daat vaan de baadmaan an de Wieksloot. Die wouw de Turf overneme, omdaat- 'ie in ze eige baad geejn woater genogt haad, zo as tie zee. Hoe bestoat ut! Je komt in 't Veen omtrent om vaan aalle naattigheid. Zo naat, daat die baad maan ut vaan binnen ok aal un bietje waas. Zeker bie de opening vaan de butebaar 'eweest of te veul in staark woater edoke. Daat kwaam aallemoal veur de daag in ut polletiek café "Proost" en daa's weer waat aangders daan un baar, moar toch ok naat, zoa'k moar zeige. En as 't noeng ok nog us un naatte zomer blieft, daan kriege we ok nog overlaast vaan ut rioolstelsel, waant ut roakt verslete, sting d'r in de Soesder. Daat komt op de TV. Ze moake video- opnoames ongder de grongd. Ze ben toch moar knaap vaandoag de daag. Jaammer daawwe thuus geejn kleure- tillevisie hebbe, aangders zouwe we us waat zien. Bie ongs stoat moar un ge woon zwaartwit kaassie, omdaawwe toch hoast nooit kieke. Je ziet niks as aarmoei en protestaaksies en droa- moa's. D'r vaalt voak niks te laache. Voortemee as Soest d'r op komt met ze ongderwereld, daan kaajje iaache. Ajje 't mingt vroagt, daan mok zegge, daajje best kaans het daajje aalle plaanne nog us teuge komt, die in 't woater 'evaalle benne. En noeng goa'k weer vaarder met me vaakkaansie. De groete vaan HANNES VAN DEN NENG. tontow MsS13 effiriemy Telefoon 02155-101 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines verzekeringen-hypotheken-financieringen klarinet 14 - 3766 gt soest - tel. 02155-18049 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vorige maal hebben wij het gehad over bepaalde planten geschikt voor een bepaalde standplaats. Door toevoeging van bemesting zoals tuinturf en compost kan iedere grond wel enigszins aangepast worden aan de wensen van de beplanting maar op extreem droge of juist natte bodem is het meest voor de hand liggend om de planten uit te kiezen die van nature in dergelijke omstandigheden voorkomen. Afgelopen keer hebben wij een reeks vaste planten genoemd en besproken die uitermate goed toegepast kunnen worden op een zonnige en droge standplaats. Voor veel mensen vormen ook de beschaduwde droge gronden een waar probleem. Met de hierna volgende lijst van vaste planten die het onder deze omstandigheden goed doen, hopen wij wanhopige tuineigenaren weer wat moed te geven. De eerste vaste plant volgens alfabet is Astilbe chinensis Pumila' ofwel dwergspirea, een erg rijk bloelende sterke vaste plant met lila roze bloempluimen. Be kender zijn de in mei-juni bloeiende 'Astilbes' met de rode-roze en witte kleur, maar deze houden juist van een vrij vochtige grond. De dwerg spiraea heeft een krachtig bodembedekkend vermogen en blijft ook na de bloei door zijn karakteristieke uitgebloei de bloempluimen nog decoratief. Overbekend is het Lelietje der dalen dat op de meest ongelukkige groeiplaatsen nog gedijt. Vingerhoedskruid is een gemakkelijke groeier die zich jaarlijks zelf uitzaait waardoor er geleidelijk aan door de hele tuin bloei ende pijpekoppen te bewonderen zijn. Ze kunnen in diverse tinten voorkomen en kunnen ook op kleur worden aangeplant. Door kruisbestuiving zullen er echter na enkele jaren andere kleuren overblijven. Wie kent niet de voorjaarszonnebloem met zijn hel gele bloemen en fris groen blad één der eerste snij bloemen. Wolfsmelk waarbij de gele schutbladeren van de eigenlijke bloem zorg dragen voor het opval lend voorkomen van deze sterke vaste plant. Lieve vrouwe bedstro, die haar naam te danken heeft aan het feit dat het vroeger gebruikelijk was het ge droogde blad als vulling voor het beddekussen te ge bruiken, is in de tuin juist een nederig wit bloeiende bodembedekker. De uitgroei van dit plantje is vrij krachtig. Een goede grond vasthouder op taluds. De geranium soorten (niet te verwarren met de éénja- rigen hebben eigenlijk geen van allen problemen met beschaduwde plaatsen op droge grond. Er zijn er van bodembedekkend tot 50 cm. in tinten van wit via roze naar donkerblauw. Rijke bloeiers. De bont gele dovennetel overigens wintergroen, is bij velen berucht. Door zijn onstuimige groei is hij dan ook het beste op grote oppervlakten te gebruiken. Wegens ruimtegebrek nu nog een korte opsomming van enkele andere heel goede kandidatenPuntwe- derik, Kaasjeskruid, Eikvaren, Gulden Roede, Grote en kleine Maagdenpalm en als laatste het Maartsviooltje, een plantje dat door mierenarbeid wordt voortgeplant. De zaadjes zijn namelijk zoetig en worden door de mieren meegenomen naar hun ondergrondse ver blijfplaatsen. Het volgend jaar staat er meestal een nieuw maartsviooltje. 0

Soester Courant | 1984 | | pagina 7