S vereniging rass 2.85 2.60 UW VOORDEELROUTE MAAR JOEGOSLAVIË LOOPTVIA REISBUREAU ABCDEF /fSsra-fe,9J I Jan Schepers doet 'Parijs-Moskou-Parijs' ier Traction Avant BLIJ MET DE STOMERIJ Er wordt wat af gezweet in Nederland 5S00A 3764TTSo^' igesinswoning KETTING FORMULIEREN KETTING FORMULIEREN Oefenvergunningen motorrijders /Ao,^gf0Vefe ^ar'32S" REISBUREAU i/OENSDAG 11 JUL11984 SOESTER COURANT SOEST-OVERHEES 'Ouwvercniging /ST.JOSEPH iedt te huur aan: ruime met 4 slaapkamers, aan de Valeriaanstraat te Soest ijs bedraagt 817,13 per maand, in die staan ingeschreven als wo nden of aan deze inschrijfvoor- 'oldoen, genieten de voorkeur. s bij voorkeur achriftelijk aan- stbus 413760 AA Soest Roester neemt deel aan jubileum-monsterrit Dp dinsdag 17 juli aanstaande start jnder de beroemde Eiffeltoren in de franse hoofdstad Parijs een opmerke- jljke auto karavaan, die gedurende een Tantal weken op de Europese wegen te jiien zal zijn. Het is een stoet van oude pitroëns, in het bijzonder van het foemrucht type 'Traction Avant', dat I deze zomer precies vijftig jaar geleden (werd geïntroduceerd als de eerste Europese personenauto met voorwiel- aandrijving. Daarna begon de auto aan ken "carrière" die weinig minder dan sen triomftocht genoemd mag worden. |)nder de 150 Tractions die aan de 7500 .Silometer lange tocht (via o.m. Brus sel, Amsterdam, Hamburg, Kopenha gen, Stockholm, Helsinski, Leningrad, •Moskou, Minsk, Warschau, Wroclaw' JCarl Marx Stadt, Frankfurt en Ver- mun, om maar een paar plaatsen langs de route te noemen) zijn er ongeveer [honderd die bestuurd worden door [peelnemers uit Nederland. De tocht is ban ook een Nederlands initiatief, op- tgezet door de 'Traction'-enthousiaste- 'flingen Wil de Hek en Peter Wilbers uit Haarlem. De andere deelnemers Jkomen uit België, Duitsland, Zwitser land en uiteraard Frankrijk. «Onder de Nederlanders die de rally ■[die overigens geen wedstrijd is) ÏParijs-Moskou-Parijs gaan meerijden is ook een inwoner van Soest. Het is Jan Schepers (27), in het dagelijks leven [onderwijzer aan een school in Soest. LHij vertrekt op zaterdag 14 juli al naar Parijs, en zal met zijn eigen Traction JWant ook aanwezig zijn aan de voet van de Eiffeltoren. Speciaal daarvoor jheeft hij enige tijd geleden een Citroen |van het bewuste type aangeschaft. "Ik [hoorde van de rally door een artikel in (Trouw, en toen heb ik me maar opgege ten. jCigenlijk is Jan Schepers (al sinds 1978 Citroënrijder) niet eens zo enthousiast over de Traction Avant. Zelf is hij Tneer een bewonderaar van de types DS of ID, beter bekend als de "Snoek" van Citroën. Vooral om de techniek en Jhet comfort, en in elk geval voor het re- li volutionaire ontwerp van de Snoek, Bkan hij in lyrische bewoordingen uit- Ibreken. "De Snoek was al in 1955 z'n K tijd ver vooruit, en het is nog steeds een H futuristische auto." L Te koop H Vorig jaar december schafte hij, spe- I claal met het oog op de rally, een Trac- 3 tion Avant aan. "Daarvoor moest ik I overigens wel een DS verkopen," H merkt hij met iets van weemoed in zijn stem op. Jan Schepers heeft op dit I ogenblik drie Citroëns, waarvan één Traction. "Die blauwe DS voor de deur is trouwens te koop, en direct na afloop I van de rally is de Traction óók te l koop," zegt hij met een commerciële knipoog. Jan maakt de rit in gezelschap van een j paar vrienden, die echter niet zullen I optreden als "co-piloot," "Nee, kennis I van zaken hebben ze eigenlijk niet, al I hebben twee ervan wel een rijbewijs." I Over de voorbereidingen voor de tocht heeft hij zich nog niet al te druk ge- I maakt. "Daar ga ik volgende week wel I over nadenken," zegt hij. Wel is hij in I de afgelopen maanden druk in de weer geweest om de auto zelf in de tech- I nische staat te brengen die het moge- I lijk maakt de rit inderdaad te volbren- I gen. "Het is vreselijk geweest! Al sinds december ben ik aan het sleu- telen. De motor en de versnellingsbak J zijn compleet gereviseerd, maar nu is de wagen zo goed in vorm als maar I mogelijk is." 'We zien het wel' In de komende dagen wordt de wagen nog opgeschilderd, zodat hij er een beetje ludiek uit komt te zien. "Ik hou niet zo van die fraai opgepoetste wagens, waarvan het chroom en de lak moeten schitteren," legt hij uit. De Traction wordt met bloemen verfraaid en met de tekst: 'We zien het wel'. De auto heeft hem 4000 gulden gekost. "Ik heb 'm vorig jaar uit Frankrijk ge haald. Hij zag er aardig uit, maar moest wel helemaal gereviseerd worden. Dat kost wel een paar centen. Ik heb er dan ook al heel wat ruggen voor moeten neertellen. Maar 't meeste heb ik zelf gedaan, met een vriend van me, die de wagen door en door kent." De auto moet 't maar kunnen trekken, vindt hij, ook al is hij 35 jaar oud. De tocht wordt gesponsord door o.m. de firma Citroën, die servicewagens laat meerijden, zodat er altijd sleutelhulp verleend kan worden. "Voor kleine re paraties moet je natuurlijk zelf zorgen, en als het helemaal mis gaat is er een afspraak met de ANWB, die de deelne mers indien nodig naar Nederland zal terugbrengen." Speciale regels Jan Schepers heeft half Europa al doorgereden, maar in de landen van het Oostblok is hij nog nooit geweest. "Het leek me wel aardig om daar eens rond te kijken, vooral Leningrad wilde ik graag eens zien." Overigens zullen er, zeker in Rusland, speciale regels gelden voor de deelnemers aan de rally. "We mogen (niet van de weg af. Daar heb ik eigenlijk wel de pest aan, want het is veel leuker om er even uit te kunnen als je iets leuks ziet." De tocht wordt gemaakt in groepjes van vijf auto's, die steeds bij elkaar moeten blijven. Ondanks het feit dat zijn persoonlijke voorkeur meer uitgaat naar de Snoek, vindt Jan Schepers de Traction Avant toch een mooie wagen. "Het is wel een prachtig model. Hij ligt enorm vast op de weg en had destijds een behoorlijk hoge snelheid, in vergelijking met andere auto's. Vandaar dat hij in de oorlog,oqk,zp populair was, zowel^ij dp bezetters als bij de ondergrondse. En de onafhankelijke wielophanging was in die tijd iets heel revolutionairs. Bij de organisatie van de rally is de Club Traction Avant Nederland sterk betrokken. In Nederland telt deze club. die al twintig jaar bestaat, zo'n 1400 le den, al beschikken die niet allemaal over een eigen Traction Avant. OOk van de ID/DS-rijders is er trouwens een club, die iets minder leden telt. "Er is een groot verloop, omdat het toch wel een dure hobby is. De onder delen zijn overigens nog vrij gemakke lijk te krijgen, al klimmen de prijzen de laatste tijd wel fors. Fraaie vormen Jan Schepers is gesteld op fraaie vor men. Dat blijkt wel uit het feit dat hij de Snoek als een van zijn grote liefdes beschouwt, een liefde die blijkbaar vrij gemakkelijk is overgeslagen op de Traction Avant. Dat blijkt verder uit het feit dat Jan nóg een buitgewone hobby heeft: schrijnwerken. "Dat doe ik al sinds 1970. Ik heb onlangs nog een aanbieding gehad uit Louisiana, om daar kerkbanken te maken voor een kerkgebouw. Ik ben begonnen met scheepssnijwerk. maar snijd ook kasten en naamborden." "Ik hou van beeldhouwen, aan auto' prutsen, zomaar wat aanrommelen en van Frankrijk," licht hij toe, als een verklaring voor zijn geestdrift voor de Citroën. "De Snoek is trouwens door een Italiaan ontworpen. Frankrijk is een geweldig land. Er is veel meer vrij heid dan hier in Nederland. Je kunt er tenminste nog wat rommelen. Terwijl je hier direct al tegen allerlei regeltjes oploopt. De deelname aan de rally ziet hij als een uitdaging. "Ik heb al van zoveel kanten gehoord dat ik Moskou niet zou halen. Maar ik heb wel eens vaker een rally geleden, in 1980 bijvoorbeeld de rit New York/Los Angeles." Video Voor het dagblad Trouw zal Jan een tussentijds verslag schrijven. "Halver wege de rit stuur ik het op, en aan het einde ook weer een keer." Verder maakt hij van de rally ook een video- opname, waarvoor hij onlangs een vi deoset kreeg aangeboden. "Van In- tourist (het Russische reisbureau) heb ik de officiële toezegging dat ik zonder problemen opnamen mag maken Op 11 augustus moet karavaan van Tractions Avant weer in Parijs arri veren. Als alles goed gaat zal Jan Sche pers er dan ook de nodige kilometers op hebben zitten, al is het dan nog heel wat minder dan de Fransman Lecot, die vijftig jaar geleden met de toen pas nieuwe Traction Avant dagelijks heen en weer reed tussen Parijs en Monte Carlo, één jaar lang, en daarbij met een en dezelfde auto 400.000 kilometer aflegde, om te laten zien hoe sterk de auto was. De auto haalde het, maar Le- cot stiert korte tijd later aan een zenuwziekte. Voor Jan Schepers is hopelijk een gezondere toekomst weg- Opruiming Opruiming Tissing Van Mandersloostr. 7 Alphen a/d Rijn, Tel.: 01720 - 7 30 37 Laanstraat 94 Baarn, Tel.: 02154 - 1 44 08 Blokhuis 2 Lisse, Tel.: 02521 - 1 14 50 Voorstraat 65 Woerden, Tel.: 03480 - 1 22 70 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 JULI-AANBIFDINfi Pantalon Normaal 5.75 NU Normaal 5.25NU TEXTIELREINIGERS TELEFOON 14302 H STEENHOFFSTRAAT 46 - 3764 BM SOEST - TELEFOON 02155 - 19577 Als tweede film in de zomercyclus van Filmhuis Artishock is op donderdag 12 juli om 21.00 uur, de Nederlandse film Hans het leven voor de dood van Louis van Gasteren te zien. Deze film werd tijdens de Nederlandse Filmdagen in Utrecht vorig jaar, bekroond met de Gouden Kalf als beste Nederlandse film van 1983. Op 12 april 1963 maakte Hans van Sweeden, componist, schrijver, vrij buiter en lid van de Amsterdamse 'scene' met een jachtgeweer een eind aan zijn leven. Hij was toen drieëntwin tig jaar. Tot de vriendenkring van Hans behoorden inmiddels bekende Nederlanders als Misha Mengelberg, Louis Andriessen, Jan Cremer, Robert Jasper Grootveld, Shireen Stroker en vele, vele anderen. Tot die vrienden kring behoorde ook de cineast Louis van Gasteren (60), die een jaar na Hans' begrafenis Misha Mengelberg diens eigen compositie "In memoriam Hans van Sweeden" hoorde spelen. Op dat moment besloot Van Gasteren een film te maken over Hans van Sweeden en zijn leven op en rond het Leidse plein. Inmiddels zijn we twintig jaar verder en is de film af. Uit honderd uur materiaal heeft Louis van Gasteren deze bijzondere, ruim tweeënhalf du rende, documentaire gemaakt. Op het eerste niveau van de film zijn het de fa milieleden, vrienden en bekenden die in openhartige, soms emotioneel gela den, soms puur komische interviews het leven van Hans van Sweeden recon strueren. Waar het om gaat is, dat al deze verschillende mensen een eigen steentje bijdragen aan het zeer uitvoe rige portret, dat door middel van de interviews uit de vroege jaren zestig (gebrekkig en in zwart-wit) en de late jaren zeventig, tot stand komt. Op het tweede niveau geeft de film een portret van al die mensen die aan het woord komen. Zij zijn niet alleen de aandragers van de informatie over Hans van Sweeden, zij zijn zelf tevens onderwerp van de film. En dat geeft de film nog meer breedte en diepte dan de historische reconstructie alleen. Zoals Van Gasteren zelf zegt: "Werkend aan de film bleek dat het mij tenslote niet meer ging om Hans, maar dat het ging om het leven voor de dood. Dat was steeds het thema waar wij in alle ge sprekken op terugkwamen. De ouders, het nest, de identificatie, het telkens opnieuw beginnen, berusting, aftake ling, het onder ogen zien van de dood." Tot slot is er nog een derde niveau. Dat is het niveau "Louis van Gasteren", die zelf regelmatig in beeld verschijnt. Een cineast die, over een periode van twintig jaar, een film maakt over een gestorven vriend en diens vrienden Een cineast die deze krankzinnige onderneminp over twintie iaar. tot een dramaturgisch coherent en inventief geconstrueerd geheel weet te maken, waarin ook veel tekstloze beelden meer dan boekdelen spreken. Een film waar in auto's heel blijven. Volgende week, donderdag 19 juli, de laatste film van Fellini:E la nave va! Aanvang21.00 uur Entree5,-/leden en CJP 4,-. Fietsen, trimmen, joggen. het zijn sporten die steeds populairder worden. Bij deze sporten verliest men veel li chaamsvocht. Verliezen we zonder in spanning al zo'n halve liter lichaams vocht per dag. een beetje uitslover kan dit al per uur bereiken. Daarnaast zal het vaak regenen. Nat worden, afkoe len, een rillerig gevoel krijgen of in het kwalijkste geval ziek worden, kunnen het gevolg zijn. Regenkleding moet ons hiertegen beschermen. Een klein ge deelte van ons lichaamsvocht kan evenwel maar weg via kraag, gezicht, mouwopening en eventuele ventilatie- gaten. Vandaar de behoefte aan kle ding die water van buiten afstoot en vocht van binnen doorlaat. Vele jaren onderzoek naar een stof, die beide kwaliteiten in zich heeft zijn nu met succes bekroond. Ventilerend en toch waterdicht Een Alkmaarse onderneming die jaren geleden al het door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat bekroonde en inmiddels beroemde Agu-Sport regen pak op de markt bracht, introduceert nu het ademende Outdoor regenpak. Een jack en broek, gemaakt van de nieuwe stof Poray-2000. Een stof die, door de ontelbare microscopisch kleine poriën in de binnencoating, twee schijn baar tegenstrijdige zaken op unieke wijze kombineert: ten eerste de water dichte eigenschap die ervoor zorgt dat water en wind het materiaal niet kun nen binnendringen en ten tweede regu lerende eigenschap die zorgdraagt voor optimale ventilatie van lichaams warmte en -vocht. Technisch gezien kan Poray-2000 zo'n 4 liter waterdamp per vierkante meter stof per 24 uur doorlaten. De buitenzijde van de stof, het geweven nylon, heeft bovendien nog een extra coating gekregen, die bo vengenoemde voordelen niet aantast, maar wel de waterdichte en wateraf stotende eigenschappen nog eens ver groot. In het laboratorium kan daar door een waterkolom van twee meter hoogte zonder druk op de buitenzijde van de stof geplaatst worden, zonder dat de stof water doorlaat. Naast deze bijzondere kenmerken is bij Agu-Sport Outdoor regenpak veel aandacht besteed aan draagkomfort, funktionaliteit, vormgeving en een mo dieuze kleurstelling. Het Outdoor jack heeft een afritsbare, anatomisch ge vormde capuchon, een wollen kraagje in de nek, makkelijke steekzakken en een komfortabele heupband. Het jack is verder voorzien van de zeer funktio- neel gebleken dubbele ritsen en de vei lige reflekterende strepen op de mouw. Alle naden zijn volledig waterdicht af geplakt. Toch weegt dit gevoerde jack niet meer dan slechts 500 gram. De regenbroek is snel aan te trekken door de lange ritsen met regenflappen in de pijpen. Het zitvlak van de broek is ge maakt van het slijtvaste Hyelco en is voorzien van een handige achterzak. Een regenpak dat een verademing is, dat is zeker. Tot slot de prijshet jack 249,- en de broek 119,-- incl. btw. Vanaf heden is de Outdoor in de meeste fietsen- en sportzaken te kijk en te koop in twee modieuze kleurstellingen: zilver met marineblauw en zilver met maroonrood. in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Door een verschuiving van werkzaam heden binnen de politie in Amersfoort is het verlenen van oefenvergunningen thans in handen van de afdeling admi nistratie. Belanghebbenden kunnen voor het afhalen van een oefenvergun ning terecht op deze afdeling van de po litie Amersfoort op werkdagen tussen i.30 en 15.00 uur, dus niet in het week einde. In de praktijk blijkt dat toch nog regelmatig mensen, vooral van buiten de gemeente Amersfoort, zich buiten tijd melden aan het bureau en daarmee een vergeefse reis hebben ge maakt. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227. telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 35^ telefoon 21297 De mooiste vakantie van uw leven kan ook de allergoedkoopste zijn. Het wondermooie Joegoslavië laat u genieten van veel zon, een prachtige natuur en lekker eten voor prijzen die u niet voor mogelijk houdt. Wij kozen voor u de programma's van Phoenix Vakanties, gespecialiseerd reis organisator voor vakanties naar Joegoslavië en dochteronderneming van het grootste Joegoslavische concern. f'GEN/UJTO Per persoon nL Maestoso eontc '0 daagse reis naarApp. Cervar Porat j VPSAR Per persoon v.a. f399.. H°tö Kan? ^"eenson naar "WIJA a 385.. Hotel lmpe,aS me"*»B«>n naar MIKWIWM 1Krsm" va '485- H°«spfa Smeper™r'0""aa' Per persoon ï.a|52, bownj 1 |fiSeiS naa''eappartementen P0BFC Per Persoon va ,740_ I Hotel Sn™5 Palfpension in SPLIT Per persoon v.a. f 1020 - Vraag m ons reisbureau om de programma's van de Joegoslavié-specialist: Van Weedestraat 58 3761 GG Soest Telefoon 08155-88144 Soesterbergsestraat 88 3768 EJ Soest Telefoon 08155-18683-88756 □811 JOEGOSLAVIË, VOOR EEN VAKANTIE OM NOOIT TE VERGETEN!

Soester Courant | 1984 | | pagina 9