i 99,- Per gezin in Nederland 2,49 fietsen FIETSVIERDAAGSE SUPER VAN DAM 13 -14 -15 en 16 augustus HOUDT DEZE DATA VRIJ! Uniek fietsboek verschenen PAGINA 10 TTE bij onze ïin Tupker SOESTER COURANT PAGINA 11 WOENSDAG 18 JUL11984 Fietsen, de rage van zomer '84 en gebruikt! 1982 1980 1978 1978 1979 102155-13682 imid van Soest oor al uw IERSMEEDWERK 't en met reparaties 3763 LL Soest 552, b.g.g. 23848 3ESTERBERGSE- IN 3, OVERHEES NTOREN 12568 Zetagi-tandem is eens wat anders In Italië is een tandem ontwikkeld die anders is dan anders. De Zetagi-tan dem heeft een klein voorwiel en een achterwiel van normale grootte. De tandem heeft een opvallend modern aanzien, vooral omdat de beide sturen onder de zadels doordraaien, zoals bij het Nederlandse Strano-model, dat in het begin van de jaren zestig door Union in een zeer klein aantal op de markt werd gebracht. De lengte van de Zetagi is korter dan bij de normale tan dem. Op de fiets naar het werk De Deutsche Fahrrad-Club maakt op het ogenblik propaganda om op de fiets dagelijks naar het werk te gaan en de auto thuis te laten. Dat spaart veel geld, gaat vlugger en is bovendien ge zond. En echt geen grote opgave, want de Duitse fietsclub heeft vastgesteld dat zestig procent van de afstanden die dagelijks worden afgelegd korter zijn dan vier kilometer en dat is een af stand waar een fietser de hand niet voor omdraait. Fietsen in Zwitserland Wie op de fiets Zwiterland wil verken nen kan terecht bij Cyclotour in Zürich Stiglenstrasse 31), die fietsvakantie arrangementen aanbiedt voor begin ners en gevorderden in dit bergenrijke -land, zoals d(? Kleeblatt-toer en de Schuppen-toer. Geheel verzorgd met overnachtingen, maaltijden en vervoer van bagage van hotel naar hotel. Des gewenst wordt ook voor fietsen ge zorgd, maar je kunt ook je eigen fiets meenemen. Fietsen langs de Donau In Ober-Österreich, tussen Neustift en Sarmingstein zijn de voormalige jaag paden Treppelwegenlangs de Donau opengesteld voor fietsverkeer. Het gaat om circa twee-en-halve meter brede wegen waarover vroeger de paarden liepen, die de schepen stroom opwaarts trokken. Het Fremden-ver- kehsamt Mühlviertel heeft nu een fiets- arrangement samengesteld voor een week lang fietsen langs de Donau, waarbij deze jaagpaden uit de aard der zaak worden benut. De bagage wordt van hotel naar hotel vervoerd. Goede voorzieningen voor fietsparkeren gewenst Om je fiets op verantwoorde wijze te kunnen parkeren zijn speciale voorzie ningen nodig. Door de intensivering van het fietsgebruik neemt de vraag naar deze voorziening toe. Om op dit terrein voorlichting te verschaffen is in opdracht van stichting: Fiets! door het Bouwcentrum in Rotterdam het boekje 'Voorzieningen voor het parkeren en onderbrengen van fietsen' samenge steld, dat een overzicht geeft van de hulpmiddelen en functionele en tech nische oplossingen. Dit boekje, waar van inmiddels ook een Japanse editie is verschenen, kan door overmaking van 9,75 op postgirorekening nr. 234567 worden aangevraagd bij stichting: Fiets! in Amsterdam. Amerika importeerde ruim drie miljoen fietsen In de Verenigde Staten van Amerika, waar de belangstelling voor de fiets nog steeds toeneemt, werden vorig jaar 3.034 miljoen fietsen geïmporteerd tegenover 1.726 miljoen in het vooraf gaande jaar. Het overgrote deel van deze fietsen (2.213 miljoenwas afkom stig uit Taiwan. Andere belangrijke fietsenleveranciers voor de Ameri kaanse markt waren Japan, Korea, Frankrijk en Italië. Internationale fietsweek in Veenendaal De Nederlandse Rijwiel Toer Unie or ganiseert van 11-18 augustus in Veenendaal een internationale fiets week. De deelnemers hebben iedere dag keus uit fietstochten van veertig, zeventig of honderd kilometer, waarvoor routes zijn uitgezet door de mooiste ge bieden van Midden-Nederland. Verder is er voor iedere dag een avondpro gramma met o.m. een dropping, Volks dansen, zwemfestijn en barbecue. Overnachting in tenten. De kosten zijn zeer laag; dertig gulden per persoon, kinderen beneden de twaalf jaar gra tis. Nadere inlichtingen worden ver strekt door de VVV Veenendaal, Post bus 120, 3900 AC Veenendaal, telefoon 08385-10848. Alle toeristische fietsroutes in Nederland bovenkant van het zadel) en een jongensfiets met een hoogte van 54 cen timeter. De wielen hebben een door snee van 26 inches, zoals gebruikelijk bij normale fietsen. Fiets van 4.40 meter Knutselaars zijn steeds bezig fietsen te bouwen die je met recht buitenmodel kunt noemen. Zo werd in Keulen on langs een fiets getoond die een gooi doet naar het predikaat 'grootste fiets van de wereld.' De roestvrijstalen fiets werd gebouwd door twee automonteurs en heeft een lengte van 4.40 meter en een hoogte van 2.10 meter. Voor de banden werden tuinslangen gebruikt. Fietsslot dat trapas blokkeert "Het ei van Columbus" noemt Jack Dol uit de wijk Zevenhuizen in Apel doorn het door hem bedachte nieuwe fietslot, waaraan hij de naam Jado-slot gaf. Geconfronteerd met de onrustba rende toename van het aantal fietsen diefstallen, sloeg Dol aan het piekeren om een slot te construeren dat maxi male beveiliging zou kunnen bieden. Zo ontwikkelde hij een slot dat aan de ene kant de trapas blokkeert en tege lijkertijd ook de voorvork vastzet, zo dat een eventuele fietsendief de fiets alleen maar op zijn nek kan meene men. Dol is nu doende een frabrikant voor zijn vinding, waarop hij inmiddels octrooi heeft verkregen, te interes seren. opschrift 'Staat uw fiets op slot?'. Een preventieve actie om fietsendiefstal te gen te gaan, want het is nu eenmaal een feit dat veel mensen uit slordigheid of in haast vergeten hun fiets op slot te zetten en daardoor zwijntjesjagers de kans bieden hun slag te slaan. In Heer len worden zij er nu in ieder geval aan herinnerd dat de fiets op slot moet, wil je niet de kans lopen straks zonder te zitten. Zijreflectie fietsen in België verplicht Zoals dat al eerder in de Duitse Bonds republiek het geval was, zal nu ook in België, ingaande 1 januari 1985, zijre flectie voor fietsen verplicht worden gesteld om de zichtbaarheid van de fiets te vergroten en daarmee de veilig heid van de fietser. De nieuwe wette lijke regeling houdt in dat fietsen altijd een zijdelingse singalisatie moeten voeren, bestaande uit een gele of witte reflecterende strook in de vorm van een doorlopende cirkel aan beide kan ten van de band van voor- en achter wiel of op elk wiel tenminste twee gele of oranje reflectoren, vast bevestigd aan de spaken en symetrisch aange bracht, of een combinatie van beide re flectiesystemen. Het is nog niet zeker of deze reflectoren van reflecterende stroken een rijksgoedkeuringsmerk zullen moeten dragen. Uit een onlangs gepubliceerd rapport van de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek over de situatie op de Neder landse fietsenmarkt, blijkt dat in 1983 in 27% van de Nederlandse gezinnen een of meer nieuwe of gebruikte fietsen zijn gekocht of gekregen. Dat is 3% minder dan in 1982, evenveel als in 1981 en 3% meer dan in 1980. Bij twintig pro cent van de betrokkenen ging het om de aanschaf van één fiets, bij zes pro cent om twee fietsen en bij één procent om drie fietsen. Het gemiddelde aantal fietsen per gezin bedroeg in 1983 2 49 stuks. Hoewel de fiets in Nederland liet meest gebruikte vervoermiddel is en het aantal fietsen dat van andere ver- voermiddelen ver overtreft, blijkt toch in 14% van de Nederlandse gezinnen geen enkele fiets aanwezig te zijn. Voor de fietsenhandelaren moet er dus nog flink wat rek in de markt zitten. Van de fietsen die in 1983 werden aangeschaft, kwam 54% terecht bij een man en 46% bij een vrouw. Onderverdeeld naar type scoorde de klassieke toer( stads)- fiets het hoogst met 31%, sportfietsen waren goed voor 23% van het totaal. Dat crossfietsen voor de jeugd in ons land goed zijn aangeslagen, blijkt wel uit het behaalde percentage: 8% van de totale fietsenafzet. Als aankoopkanaal wist de vakhandel zijn positie te verbe teren, 81% van de in Nederland aange schafte fietsen wordt bij de fietsenvak- man gekocht. In vergelijking met de si tuatie in andere landen is dit een zeer hoog percentage, voor een belangrijk deel te danken aan de service en de re paratiemogelijkheden die de fietsen- vakman biedt. De helft van alle in 1983 gekochte nieuwe fietsen had een prijs tót maximaal 450,-; 31% behoorde tot de prijsklasse 450,- t/m-/699,— 14% - tót de prijsklasse 700,- t/m 999,- en 3% van de nieuw gekochte fietsen kos te meer dan 1.000,-. gezet vanuit Amsterdam, maar kan ook bij elke andere plaats, voorkomen de in de route, worden begonnen. Rou tebeschrijving met vermelding van be zienswaardigheden en overnachtings mogelijkheden is vastgelegd in het voorlichtingsstuk 'Toeristische fiets tocht rond het- ÏJsselmeer", dat door overmaking van 9,75 op postgirore kening nr. 234567 kan worden aange vraagd bij stichting: Fiets! in Amster dam. Veearts zit al halve eeuw op de fiets De zesenzeventigjarige veearts Sander Angelino uit het Gelderse Ochten, die onlangs zijn gouden beroepsjubileum vierde, heeft al die jaren voor zijn da gelijkse werk uitsluitend de fiets ge bruikt. In al die vijftig jaar heeft de veearts circa 400.000 kilometer al fiet send door weer en wind afgelegd en dat wil zeggen tien keer de aarde rond. Ie der jaar werd een nieuwe fiets aange schaft. "Ik moest wel, want ik kon me niet permitteren wegen fietspech te laat te komen." Niettegenstaande zijn hoge leeftijd beschouwt veearts Ange lino zijn fiets nog steeds als het beste vervoermiddel en hij heeft dan ook on langs weer een nieuwe, zwarte oerde gelijke fiets aangeschaft. Een middenfiets voor kinderen in de groei Het aanschaffen van een fiets voor kin deren die eigenlijk uit de kinderfietsen zijn gegroeid, maar qua lengte nog niet toe zijn aan de afmetingen van een fiets voor volwassenen, kunnen nu hun keus laten vallen op een 'middenfiets', aangepast aan die tussenleef tijd. Die aanpassing is vooral in-het frame ge zocht. Zo is er een meisjesfiets met een hoogte van 51 centimeter (de lengte van het hart van de trapas tot aan de TNO ontwikkelde fietsbe- proevingsbank Het Instituut voor Wegtransportmid delen TNO in Delft heeft een beproe- vingsbank voor fietsen ontworpen en in gebruik genomen. Met deze appara tuur kunnen fietsen aan duurproeven worden onderworpen onder omstandig heden die zoveel mogelijk overeenko men met de werkelijkheid. De aandrij ving van de te testen fiets gebeurt zo danig dat de aandrijving alleen plaats vindt bij de neergaande slag van de trapper. Op de rollen van de proefbank kunnen drempels worden aangebracht die wegoiieffenheden nabootsen. Ook kunnen rij- en hellingweerstanden wor den gesimuleerd. De opstelling wordt bewaakt door een micro-computer, waardoor tests gedurende vierentwin tig uur per dag kunnen plaatsvinden. Klapstoeltje mee op fiets voor wie even wil rusten Fietsers die genoeg krijgen van het trappen en wel eens even rustig willen zitten, kunnen sinds kort gebruik ma ken van de Sidesit, een klapstoeltje be dacht door J. P. Busio uit Geleen en door de fietsenfabriek Union in produk- tie genomen. Heel simpel en effectief. Het zitje, bestaande uit een eenvoudig buisframe en een zitplaats, wordt be vestigd aan de bovenkant van de bagagedrager en kan voor gebruik worden uitgeklapt waarbij de fiets als steun dient. Je zit dus bij de fiets en je beschikt tevens over een door jezelf be waakte fietsenparkeerplaats. De side sit is voor 37,50 in de fietsenhandel te koop. Staat uw fiets op slot? De politie in Heerlen heeft een prij zenswaardig initiatief genomen door op plaatsen waar vaak fietsen worden gestolen een bordje te plaatsen met het Fietsvakanties steeds meer populair Uit een recent onderzoek is gebleken dat in 1983 zeven procent van de Neder landse bevolking een fietsvakantie heeft gemaakt. 83% Van deze fietsva- kantiegangers bleef in het eigen land, 65% van hen vertrok per fiets van huis en 26% maakte ook gebruik van trein of auto. De grootste groep van hen die een fietsvakantie maken behoort tot de leeftijdsklasse 13 t/m 29 jaar, te weten 39%. Een fietsvakantie blijft in de meeste gevallen beperkt tot een of twee weken en dat geldt dan vooral voor een binnenlandse vakantie. Voor liefhebbers van fietstochten zal het boek 'Alle toeristische fietsroutes in Nederland' dat bij Uitgeverij De Horstink in Amersfoort verschenen is, een uitkomst zijn. Het boek kan gerust uniek genoemd worden. Voor het eerst werken daarin de Ne derlandse fietsroutemakers samen om een overzicht te geven van alle toeris tische fietsroutes die Nederland rijk is, inclusief de lange-afstand-routes. Wie er tot voor kort met de fiets op uit wilde trekken en voor vertrek gauw nog even bij de plaatselijke WV of de dichtstbijzijnde boekhandel wilde bin nen lopen om de mooiste route uit te zoeken, kwam al gauw tot de ontdek king dat het helemaal niet zo eenvou dig was. In feite viel er meestal weinig te kiezen en was je overgeleverd aan de toevallige kaart die daar ten verkoop lag. Nog minder was duidelijk welke verschillende mogelijkheden er eigenlijk wel waren. En dat terwijl Nederland met zijn ideale fietswegennet maar liefst ruim 1400 toeristische fietsroutes kent, die zijn uitgezet door tientallen professio nele en/of enthousiaste routemakers. Op initiatief van Uitgeverij De Hors- tink geeft de Fietskaart Informatie Stichting - die tot doel heeft om zelf speciale fietskaarten te maken, maar bovendien een verbetering van het con tact tussen fietsers en routemakers na streeft - nu met het boek 'Alle toeris tische fietsroutes in Nederland' een overzicht van het totale aanbod. Het zelf maken van en keuze daaruit ligt nu wel binnen het handbereik van de fiet ser. Per regio is aangegeven welke fiets routes er zijn, door wie ze zijn gemaakt en waar ze verkrijgbaar zijn. Boven dien wordt informatie gegeven over 23 routemakers - waaronder ANWB, Dwarsstap, ENFB, KNWU, NRTU, NS, Stichting: fiets!, VVV, NJHC enzo voorts - met antwoord op vragen als: Wat voor routes geven zij uit en met welk doel. Daardoor krijgt de gebrui ker meteen ook een idee van het karak ter van de verschillende routes. En als klap op de vuurpijl geeft het boek op eventueel uitneembare pagi na's (praktisch voor gebruik in fiets kaartstandaards! ook nog eens een se lectie van 101 fietsklare routes uit het totale aanbod, met kaart en beschrij ving. Deze routes kunnen representatief worden genoemd voor het totale aan bod en zijn zo gekozen, dat een goede spreiding over heel Nederland plaats vond en de routes elkaar wel kruisen maar niet overlappen. 'Ni- Voor wie er graag met de fiets op uit trekt, zijn de gebruiksmogelijkheden van dit boek legio, zowel voor de vrije tijd, weekenden als vakanties. Het boek is ronduit ideaal voor wie Neder land streeksgewijze op de fiets wil gaan verkennen. Want behalve in eigen omgeving (maar ook daarvoor is het boek beslist aan te bevelen) kan men via openbaar vervoer of anderszins een streek elders uit zoeken om van daar uit een fietstocht te maken. In ieder geval is het nu voor iedereen mogelijk - als men de geboden selectie van uitgewerkte routes niet wil gebrui ken - om tijdig vooraf en bij wijze van spreken thuis in de stoel uit het totale aanbod van een bepaalde streek routes naar eigen keuze uit te zoeken en te be stellen. Voor wie weet hoe duur route kaarten zijn, is het boek bovendien erg goedkoop: 28,-- (nog geen dertig cent per geboden fietsklare roüte Er wordt in Nederland veel gefietst. Heel veel. Niet alleen de dagelijkse tochtjes van en naar werk of school, om boodschappen te doen enzovoort, maar vooral ook in de vrije tijd. Dat fietsen in de vrije tijd voor recreatie en ontspan ning is de laatste jaren enorm toege nomen. Toeristisch fietsen is 'in' en dat is begrijpelijk, want het is een actieve, sportieve en gezonde manier van vrije tijdsbesteding en vakantie houden. Vrijwielen in eigen land of daarbuiten en dat is vrij zijn op de fiets. Hoe groot de populariteit van de fiets is geworden, valt af te lezen aan verschil lende cijfers die hierover beschikbaar zijn gekomen. Zesentwintig procent van de Nederlanders fietst tijdens de va kantie en zeven procent maakt daar een echte fietsvakantie van en dat be tekent dan tenminste een of twee we ken op de fiets. Vooral in het eigen land wordt graag gefietst en er zijn heel wat mensen die hun fiets alleen in de vrije tijd gebruiken. Uit een onderzoek kwam naar voren dat drieëndertig procent van het Neder landse fietsenbezit alleen in de vrije tijd wordt gebruikt. De fiets"is dus echt een recreatie-vervoermiddel. Veel belang stelling bestaat er ook voor georgani seerde fietstochten, waarvan er in ons land dit jaar zo'n zesduizend worden georganiseerd en dat in vrijwel iedere streek. Er is dus keus genoeg. Spéciale fietsgebieden Nederland is echt een fietsland. Dat komt niet alleen door het feit dat Neder land voor iedereen gemakkelijk te be- fietsen is omdat er weinig hoogtever schillen zijn, maar ook omdat wij een zeer uitgebreid net van toeristische fietspaden hebben; eigen, veilige wegen voor fietsers, die er liggen om gebruikt te worden. Hoewel je eigenlijk overal kunt fietsen, zijn er toch ook heel spe ciale fietsgebieden. De provincies Drente en Noord-Brabant vechten al geruime tijd om de eer wie van beide dé echte fietsprovincie van Nederland is, maar ook de Veluwe, de Gelderse Achterhoek en Salland zijn typische fietsgebieden. Erg in trek zijn ook de Waddeneilanden die je op de fiets echt kunt 'doen', maar ook verschillende natuurparken en staatsbossen, die vaak geheel of gedeeltèlijk voor ander ver voer zijn gesloten. Op de fiets kom je hier goed uit de voeten. En wat te den ken van het duingebied aan de Noorzee kust dat van noord tot zuid over fiets paden is te doorkruisen. En dan niet vergeten dat ook in de drukbevolkte en volgebouwde Randstad goed kan wor den gefietst. Heel verrassend hoeveel natuur, rust en stilte in de directe om geving van de grote steden is te vinden, uitnodigend voor een fietstocht. Wie zeker wil zijn van een aantrekkelijke route kan keuze maken uit de routes die zijn opgenomen in de deeltjes van de serie 'Ontdek Nederland op de fiets! In deze serie verschenen tot nu toe een entwintig verschillende deeltjes, ge rangschikt naar streek. In ieder deeltje zijn elf verschillende fietsrondritten opgenomen met uitvoerige routebe schrijvingen, gedetailleerde kaartjes en toeristische informaties, fietstochten van gemiddeld veertig tot vijtig kilometer en dus binnen het be reik van iedereen. Deze boekjes kosten per stuk ƒ6,60 of 8,80. Inlichtingen hierover bij de stichting: fiets! in Am sterdam, die een speciaal informatie telefoonnummer heeft (tel. 020-425550) waar men terecht kan met alle vragen over de fiets en fietstoerisme. De ANWB heeft over het gehele land verspreid bewegwijzerde fietsroutes uitgezet. Je hoeft dus maar de borden te volgen en je bent zeker van een aan trekkelijke fietsroute. Informatiefol ders hierover zijn verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren. Een nationale fietsronde De ANWB heeft in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting, die uit gezondheidsoverwegingen het fietsen met overtuiging propageert, een natio nale fietsronde uitgezet; een lange route van ongeveer 1650 kilometer, bestaan de uit een noordelijke en een zuidelijke lus. De route kan op ieder gewenst punt worden opgepikt en aan de route vind je kampeerterreinen, hotels, restau rants en fietsenmakers. Je hoeft de route niet in zijn geheel te maken, maar je kunt ook voor een deel kiezen. In ieder geval goed voor een fietsvakantie van tenminste een paar weken en je maakt op unieke wijze kennis met Nederland en dan juist die plekjes waar je anders nooit komt, omdat ze voor fietsers gereserveerd lijken te zijn. Voor de Nationale Fietsronde heeft de ANWB een speciaal pakket samenge steld dat voor 9,95 verkrijgbaar is bij de ANWB-kantoren. In dit pakket zit een overzicht van toeristische beziens waardigheden langs de route. Ook krijgt men hierbij nog een speciaal voor de Nationale Fietsronde ontworpen fietsvlag. Met dit initiatief komen ANWB en Nederlandse Hartstichting tegemoet aan een de laatste jaren steeds groter wordende vraag naar een meerdaagse fietsroute door geheel Nederland. Goede raad voor fietstochten Wie deze zomer fietstochten gaat ma ken - en wie doet dat niet - kan veel pro fijt hebben van het boekje 'Goede raad voor fietstochten' met heel veel prakti sche tips en adviezen over bijvoorbeeld het zelf uitzetten van een route, de ma nier waarop je bagage op de fiets kunt meenemen, het gebruik van een aan- hangwagentje, de beste voeding voor onderweg, wat te doen bij pech onder weg enz. Goed om thuis eens rustig door te lezen. Je komt dan goed besla gen ten ijs. 'Goede raad voor fietstoch ten' is door overmaking van ƒ6,40 op postgirorekening nr. 234567 aan te vra gen bij stichting: Fiets! in Amsterdam. Fietstocht rond het ÏJsselmeer Van de vele toeristische fietstochten die in Nederland gemaakt kunnen wor den, behoort die rond het ÏJsselmeer tot een van de klassieke tochten. Je hebt hierbij heel wat mogelijkheden omdat je natuurlijk niet exact de kust lijn hoeft te volgen. Een tocht met veel variatie, want je komt langs de oude Zuiderzeestadjes, door oud en nieuw polderlandschap, over de Afsluitdijk, door Friesland en eventueel door de landschappelijk zeer aantrekkelijke kop van Overijssel. Door stichting: fiets! is zo'n tocht uitgezet, bedoeld voor zeven dagen, waarbij per dag ge middeld ongeveer zestig kilometer moet worden afgelegd. De route is uit-

Soester Courant | 1984 | | pagina 11