Sovjet-boycot bleef beperkt tot Oostblok en paar vazallen OLYMPISCH PALET 1984 Maak uw eigen Olympisch foto-album Olympische Spelen Nederland op de Olympische Spelen Record-deelneming L.A. MK mvkv! a SOESTER COURANT PAGINA 11 Spelen sportief gedevalueerd Een record - en toch. Op 21 juni j.1. sloot de inschrijving voor de Olym pische Spelen van Los Angeles en twee dagen later deelde Peter Ueberroth de voorzitter van het organisatiecomité van deze Spelen mee, dat 143 nationale Olympische comité's hun deelneming officieel hadden aangekondigd. Daar mee was het record van München 1972, waar 122 landen vertegenwoor digd waren, ruimschoots gebroken. Sinds München was er een kentering! In 1976 waren er in Montreal 92 landen ploegen. Vier jaar later, in Moskou, was dit aantal, vooral door de boycot van de Spelen in verband met de Rus sische inval in Afghanistan door de Verenigde Staten op gezag van de toen malige president Jimmy Carter, met als gevolg een kettingreactie, gedaald tot 81. En toch. Het ontbreken om politieke reden van de Sovjet Unie en dertien van haar bondgenotenOost-Duitsland, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije Bulgarije, Cuba, de Volksrepubliek Je! men, Afghanistan, Mongolië, Laos, Noord-Korea, Vietnam en Ethiopië, be! tekent niet alleen gezien vanuit de Olym pische gedachte ("verbroedering der volkeren, zonder onderscheid naar ras, kleur, godsdienst of politieke overtui! ging") een devaluatie, maar ook spor tief. Immers, vele potentiële medaille kandidaten zijn hierdoor uitgesloten van de competitie en in vele takken van sport zullen zij, die tezijnertijd in Los Angeles op het erepodium worden gehuldigd, de gedachte niet van zich kunnen afzetten van "ben ik ook inder daad de beste en sta ik hier terecht?". "Njet" Het "Njet" van de Sovjet Unie tegen de Spelen van L.A. werd op 8 mei j.1. we reldkundig gemaakt door het pers bureau Tass, nadat reeds dagen eerder het Politburo, het hoogste politieke or gaan in de Sovjet Unie, hiertoe had be sloten. Als reden voor hun boycot ga ven de Russen op: onvoldoende waar borgen voor onze veiligheid, de ver commercialisering van de Olympische Spelen en het door de Amerikanen ge voerde visumbeleid ten opzichte van de Russen. Daarbij kwam nog de agres sieve houding van in Amerika wonende Russische emigranten, die verenigd in talrijke groeperingen zich uitten in de trant "Ban the Soviets" en "Kill a Russ- kie." Niet alleen zetten deze comité's aan tot protestacties, maar lieten even eens doorschemeren van zins te zijn Russische sportmensen bij de Spelen te bewegen niet naar hun land terug te ke ren. Als 'n bom Het besluit van de Sovjet Unie sloeg over de gehele wereld in als een bom. Immers, had twee weken tevoren J.O.C. president Juan Antonio SamarancA niet verklaard, dat de Sovjet Unié niet uit is op wraak en niet als de Amerika nen ten opzichte Van Moskou hadden gedaan, de Spelen van Los Angeles zou den boycotten? "De zwarte wolken aan de Olympische hemel zijn goeddeels verdwenen," al dus Samaranch op een persconferentie op 24 april na een extra vergadering van het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité te Lausanne. Marat Gramov, de voorzit ter van het Olympische comité van de Sovjet Unie, zag in de koffiedik al even min sporen tot wanhoop: "De zaken gaan de goede kant op. Op dringend verzoek van de Russen waren de J.O.C.-bestuursleden naar Lau sanne gekomen, alsmede Peter Ueber roth, de voorzitter van het organisatie comité van Los Angeles. In kasteel Vi- dy werd in besprekingen van verschil lende samenstelling overleg gevoerd, waarbij het hoofdthema was de veilig heid van de Russische afvaardiging in L.A. Ueberroth gaf Gramov de verze kering, dat alle mogelijke stappen wa ren ondernomen om de Spelen onge stoord te laten verlopen. Niettemin be hield Gramov zijn twijfels. Gramov zelf daarover: "Er zijn naar mijn schatting in de Verenigde Staten 165 groeperingen, vertegenwoordigend zo'n dertig miljoen Amerikanen, die demonstraties hebben aangekondigd tegen de aanwezigheid van Sovjet atleten in Los Angeles. Men kan dit moeilijk een splintergroepering noe men, zoals Ueberroth zegt. Gra mov kreeg in Lausanne evenmin vol doening over de accreditering van de deelnemers. Hij hield vast aan de re gels, die hieromtrent zijn vastgelegd in het Olympische handvest. De Amerikaan se regering had haar ambassade in Mos kou echter opdracht gegeven pas dan visa te verstrekken, wanneer de Rus sische deelnemerslijst is ontvangen. De Amerikanen hielden zich daarbij het recht voor eventueel namen te schrappen. Ondanks het feit, dat Gramov en Ue berroth in Lausanne niet tot een volle dig akkoord kwamen en enkele "kleine puntjes", zoals werd gestipuleerd, on opgelost bleven keerde Ueberroth toch optimistisch terug in Los Angeles. "Er zijn positieve tekenen en ik geloof nu met veel meer overtuiging dan enkele dagen geleden, dat de Sovjet Unie zal uitkomen op de Olympische Spelen. Dat kan natuurlijk nog veranderen, maar zij behoeven zich pas op 2 juni officeel aan te melden." In zijn overtui ging werd Ueberroth gesterkt door het feit, dat twee dagen tevoren uit de Sov jet Unie een bedrag van 86.000 dollar was ontvangen voor bestelde toegangs kaarten. Optimisme bodem ingeslagen Het optimisme van Ueberroth, maar vooral van Samaranch werd op de achtste mei wreed de bodem ingesla gen. Ofschoon niet in een directe reac tie, volgden stapsgewijs andere Oostbloklanden het voorbeeld van Mos kou, zoals Oost-Duitsland, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije. De reacties op de boycotactie waren ver uiteenlopend. Van "het zal zo'n vaart niet lopen' (IOC-lid Kees Kerdel en "het besluit van de Sovjet Unie is betreurenswaardig en gevaarlijk" (NOC- voorzitter mr. Jaap van der Krol) tot "wanneer het oostblok niet meedoet, devalueert een dergelijk toernooi na tuurlijk" (chef de mission Tjeerd van Wimersma Greidanus). Niettemin bleef de hoop leven, dat de Russen mis schien toch nog op hun besluit zouden terugkomen. Een hoop die echter ijdel bleek. De Mexicaan Mario Vasquez Rana, de voorzitter van de organisatie van nationale Olympische comité's, werd bij een bezoek aan Moskou en een gesprek met Marat Gramov niets wijzer en op vrijdag 18 mei in een bij eenkomst te Lausanne bij het IOC, waar ook onder leiding van Gramov een Russische delegatie aanwezig was, bleef het ijzeren gordijn gesloten. Het "Njet" van 8 mei werd op 18 mei schriftelijk bevestigd. Gramov had er niets aan toe te voegen. Hij zweeg. Samaranch, die voor hij in 1980 te Mos kou tot president van het J.O:C. werd ge kozen als opvolger van de Ierse lord Killanin Spaans ambassadeur in de hoofdstad van de Sovjet Unie was, bleef vertrouwen op zijn goede contac ten aldaar. Ook hij echter stond machteloos. Aan het politieke besluit van de Sovjet-leiders viel niet te tor nen, welke argumentatie daartegen ook werd aangedragen. Het was alle maal voor dovemansoren. Waarheen? De Olympische beweging is door deze nieuwe boycotactie in woelig water ge bleven."Zoals dat het geval was met de Spelen van Montreal in 1976, die wer den geboycot door 24 Afrikaanse lan den, omdat het IOC niet bezweek voor hun eis om Nieuw-Zeeland van deelne ming uit de sluiten in verband met een rugbytoer door Zuid-Afrika, en die van Moskou 1980 door de boycot van de Ver enigde Staten, Canada, Japan, China en West-Duitsland in verband met de Russische inval in Afghanistan, is daardoor wederom een discussie op gang gekomen over de levensvatbaar heid van de Olympische beweging. De directeur van het Amerikaanse Olympische Comité, Don Miller, heeft in Lausanne verklaard, dat zowel het nationale comité van de Verenigde Sta ten als dat van de Sovjet Unie in prin cipe hebben afgesproken zich te zullen inzetten voor het behoud van de Olym pische beweging. Wij vragen ons op dit moment echter wel af, welke waarde aan deze woorden moet worden ge hecht, gezien de voorgeschiedenis, van L-A. L,.A. Zoals het als zeer hypocriet moet wor den gezien, dat de Sovjet Unie wel scheidsrechters, juryleden en be stuursleden van internationale sportfe deraties, die in L.A. congresseren, zal afvaardigen. Seoel '88 reeds ter discussie Overigens staan nu ook reeds de Olym pische Spelen van 1988 in Seoel ter dis cussie. Op een persconferentie huil nu i in Singapore verklaarde de Sovjet-di plomaat Aleksei Fedotov, dat de aan wezigheid van de Sovjet Unie op de Spelen in Zuid-Korea zeer onzeker is, daar evenals in Los Angeles in Zuid- Korea bedreigingen zijn te verwachten tegen Sovjet-atleten. Dit naar aanlei ding van het luchtindicent op 1 septem ber van het vorig jaar, waarbij een Zuidkoreaans passagiersvliegtuig, met 269 mensen aan boord, door een Rus sische raket werd neergehaald. Offi ciële bronnen in Seoel hebben echter verklaard, dat Zuid-Korea niet bereid is afstand te doen van het in Baden-Ba- den in 1981 verkregen recht om de spe len van 1988 te mogen organiseren. Ofschoon nimmer ten volle kan worden gewaarborgd, dat de Olympische Spe len in de toekomst gevrijwaard zullen zijn van politieke invloeden, indien ze op neutraal terrein worden gehouden - want welk land kan anno 1984 nog als striks neutraal worden aangemerkt - is in publikaties, door gezaghebbenden in de sportwereld en daarbuiten en ook door het Europees parlement, weer ge pleit voor een permanente accomo- datie in Griekenland. Vanaf 1996, wan neer de moderne Olympische Spelen honderd jaar bestaan, zouden ze terug moeten naar Olympia, waar het eens begon. Griekenland heeft zich reeds bereid verklaard een stuk van de Pelo- ponnesus hiervoor te bestemmen en dit als ex-territoriaal gebied over te dragen aan het Internationaal Olym pisch Comité. Jan Koome, Eindredacteur Olympisch Palet. in de beeldbuis en het beeld daardoor onzichtbaar wordt. Lensopening en afstand Er ontbreken nu nog twee gegevens. De lensopening moet bij deze filmge voeligheid worden ingesteld op 3.5. Als u een gevoeliger film zou gebruiken, bijv. een 27 DIN (is 400 ASA)-film is dan moet het diafragma kleiner zijn oftewel 8 bedragen. Tenslotte de afstand: die is gemakke lijk vast te stellen want u zet de ca mera, - liefst op statief of op de rand van een tafel - zó dat het TV-beeld beeldvullend in het zoeker zichtbaar is. Om niet het risico te lopen dat een deel van het TV-beeld net niet op de foto's komt is het goed om aan alle kanten een kleine reserve aan te houden. Historisch album Nu hebt u alle informatie over het ma ken van geslaagde foto's van de beeld buis, en maakt u uw eigen foto-album met alle historische momenten en hoogtepunten van de 23e Olympiade die wat kijkdichtheid betreft, ondanks alle problemen, nog altijd het grootste evenement is dat de wereld kent. Er zijn maar weinig Nederlanders die met eigen ogen in Los Angeles het Olympisch spektakel zullen zien. Er zijn dus ook weinig vaderlanders die hun fotocamera zullen kunnen richten op de vele duizenden sportlieden die gaan strijden om goud, zilver of brons. Het advies uw eigen Olympisch foto-al bum te maken, lijkt daarom wat mis plaatst. Toch is het dat niet. Thuis foto's maken Dank zij de onvolprezen techniek, waar nu ook satelietten aan te pas ko men, kunt u thuis gewoon via uw beeld buis mooie Olympische foto's maken. Foto's die - hoe gek het ook klinkt - vaak zelfs beter zullen zijn dan de foto's die men vanaf de tribunes in Amerika kan maken. Want ondanks de grote afstand van meer dan tiendui zend km. zit u er met uw TV-toestel bij wijze van spreke bovenop. U zult onze veelvoudig windsurf-wereldkampioen Stephan van de Berg van dichtbij kun nen volgen en fotograferen. Onze natio nale kampioen Rob Druppers op de 800 meter en Tineke Hidding in de zeven kamp krijgt u zó goed te zien dat u de vreugde of teleurstelling van hun ge zichten zult kunnen aflezen en in foto's kunt vastleggen. En dan komt de vraag: hoe kun je van televisiebeelden goede foto's maken? Enkele spelregels Foto's van TV-beelden zijn niet moei lijk als u rekening houdt met een paar spelregels. Deze hebben allereerst te maken met de te kiezen beelden. De beste foto's maakt u namelijk van TV- beelden die door de camera's van dichtbij zijn genomen. Totaalbeelden van een speelveld of van vele tientallen sportlieden geven zóveel details dat ze geen aantrekkelijk fotoresultaat ople veren. Ook snelwisselende beelden van voorbijflitsende atleten bijvoorbeeld zijn niet zo geschikt om scherpe foto's te verkrijgen. Stel verder de TV iets lichter in dan u normaal gewend bent als u graag kleurige foto's wilt hebben, maar maak vooral de "verzadiging" van-dé klëüréh'niet contrastrijker dan Film en belichting Bijna alle films zijn geschikt voor het maken van TV-foto's. Een film die zeker zal voldoen is de middelgevoe- lige 21 DIN (is 100 ASA) -film. De slui tertijd is bij TV-opnamen een vast ge geven, want een TV-beeld wordt opge bouwd in l/30e seconde. Daarom moet u ook een belichtingstijd kiezen van l/30e seconde of - als uw camera die tijd niet heeft van l/25e seconde. Op eenvoudige camera's wordt soms geen sluitertijd aangegeven; dat is bijvoor beeld het geval bij pocket-camera's. Het advies is dan om een gebruikt flits- lampje op de camera te zetten. Dan wordt automatisch een sluitertijd van l/30e seconde aangehouden, 't Moet vooral een gebruikt flitslampje zijn want flitsen bij een TV-opname mag niet omdat het licht wordt weerkaatst Juli 28 Coliseum Opening Aug. 3 t/m 12 Coliseum Atlektiek Juli 29 t/m aug. 10 Forum Basketbal Juli 29 t/m aug. 11 L.A. Sportarena Boksen Juli 29 t/m aug. 8 Loyala Univ. Gewichtheffen Juli 29 t/m aug. 11 Univ. Californië Gymnastiek Juli 31 t/m aug. 11 Fullerton/Forum Handbal Aug. 8 t/m 11 El Dorado Park Handboogschieten Juli 29 t/m aug. 11 EastL.A. College Hockey Juli 29 t/m aug. 12 Santa Anita Park/ Fairbanks Ranch Hippische sport Aug. 4 t/m 11 Cal State Univ. Judo Aug. 6 t/m 11 Lake Casitas Kano Juli 29 t/m 1 Coto de Casa Moderne vijfkamp Juli 30 t/m aug. 5 Lake Casitas Roeien Aug. 1 t/m 10 Convention Center Schermen Juli 29 t/m 4 aug. Prado Arena Schieten Juli 29 t/m aug. 11 Div. stadions Voetbal Juli 29 t/m aug. 1 Long Beach Arena Volleybal Aug. 1 t/m 11 Pepperdine Univ. Waterpolo Juli 29 t/m aug. 5 Cal. State Univ. Wielrennen Juli 30 t/m aug. 11 Anaheim Conv. Cen ter Worstelen Juli 31 t/m aug. 8 Long Beach Zeilen Juli 29 t/m aug. 4 Univ. Z. Calif. Zwemmen/schoonspringen Aug. 12 Coliseum Sluiting Geen Nederlandse vertegenwoordigers waren aanwezig op de eerste moderne Spelen, in 1896 in Athene, maar in 1900 gingen 28 Nederlandse sporters -7 schutters, 3 zwemmers, 5 zeilers en 13 roeiers- naar Parijs. Dit Olympisch de buut leverde een gouden, een zilveren en drie bronzen medailles op. Deze uitzending geschiedde evenmin als die van de tussentijdse Spelen in 1906 te Athene en daarna die van 1908 te Londen en van 1912 te Stockholm onder auspiciën van het Nederlands Olym pisch Comité, dat toen nog niet was op gericht. Het initiatief lag hier bij de sportbonden en de sporters zelf. In 1904, te Los Angeles, waren, vanwege de hoge kosten geen Nederlanders aan wezig. Nu, in 1984, zal een officiële Nederlan- derse ploeg voor de achttiende maal deelnemen aan de Spelen. De oogst aan gouden, zilveren en bronzen medailles met de erelijst van Nederlandse me daillewinnaars volgt hieronder. 1900 Parijs Totaal aantal deelnemers 1330 Aantal deelnemende landen 22 Deelnemende Nederlanders 28 Behaalde medailles 5 Roeien Goud in twee met stuurman FA. Brandt en R. Klein - Minerva R.V. Amsterdam. Dr. H. G. Brock- mann, stuurman. Zilver in vier met stuurman G. O. Lotsy, C. C. Hiebendaal, P. J. Lotsy, J. H. L. Terwogt en stuurman, Dr. H. G. Brockmann van Minerva R.V. Amsterdam. Brons: acht - Minerva R.V. Amster dam W. M. Timmerman Thyssen, R. G. Leegstra, J. W. M. van Dijk, H. C. Tromp, H. K. Offerhaus, R. Klein, F. A. Brandt, W. Middelberg, stuurman Dr. H. G. Brockmann. Zwemmen Brons200 m. rugslag heren - J. Drost. Schieten Brons: revolveréquipe over 50 m. Van Laan, H. Sillem, A. H. Bouwens, S. J. van den Bergh, A. H. Sweijs. 1906 Athene Totaal aantal deelnemers 901 Aantal deelnemende landen 20 Deelnemende Nederlanders 15 Behaalde medailles 3 Schermen Zilver: Sabel - G. van Rossem. Brons: Degen - A. H. W. van Blijen- burgh. Brons: Sabeléquipe: J. A. H. L. Baron van Melvill-van Carnbée, J. F. Osten, G. van Rossum, M. J. van Löben Seis. 1908 Londen Totaal aantal deelnemers 2059 Aantal deelnemende landen 22 Deelnemende Nederlanders 119 Behaalde medailles 1 Voetbal Brons: R. B. Beeuwkes, K. Heyting. L. Otten, J. W. E. Sol, J. M. de Korver, E. G. Mundt, J. H. Welcker, E. Snethlage, G. S. Reeman, J. Thomee, G. F. de Bruyn Kops, J. A. F. Kok. 1912 Stockholm Totaal aantal deelnemers 2541 Aantal deelnemende landen 28 Deelnemende Nederlanders 38 Behaalde medailles 3 Schermen BronsDegenéquipe A. E. W. de Jong, W. P. H. van Blijen- burgh, J. Doorman, L. Nardus, G. van Rossem. BronsSabeléquipe W. P. H. van Blijenburgh, G. van Ros sem, A. E. W. de Jong, J. Doorman, D. Scalonge, H. de Jong. Voetbal Brons: J. W. M. Boutmy, P. Bouman, N. J. J. Bouvy, J. G. van Breda Kloff, C. H. ten Cate, C. W. Feith, G. Fort- gens, H. F. de Groot, M. J. Göbel, J. M. de Korver, D. N. Lotsy, J. van der Sluis, D. Wijnveldt, N. de Wolf, J. Vos. 1920 Antwerpen Totaal aantal deelnemers 2606 Aantal deelnemende landen 29 Deelnemende Nederlanders 130 Behaalde medailles 11 Boogschieten Goud28 m. baan A. C. Theeuwes, H. Van Bussel, J. J. Packbiers, A. van Merriënboer, J. J. van Gestel, Th. B. Willems, P. G. de Brouwer, J. B. J. van Gestel. Schermen BronsSabel - A. E. W. de Jong. BronsSabeléquipe A. E. W. de Jong, W. P. H. van Blijen burgh, J. van der Wiel, J. Doorman, L. Delaunoy, S. Zeldenrust, H. J. M. Wij- noldy Daniëls. Touwtrekken Zilver: W. van Rekum, W. van Loon, H. Jansen, W. Bekkers, J. Hengeveld, S. Jansma, A. van Loon, M. van Rekum. Voetbal Brons: R. McNeill, H.LJB. Bosschart, F. C. Kuipers, H. H. Steeman, J. D. de Natris, J. E. Bulder, B. Groosjohan, L. J. van Dort, Jhr. H. C. F. C. van Hey- den. Wielrennen Goud: 1.000m. -M. P. Peeters. Zilver: 50 km. - P. G. Ikelaar. Brons: Tandem 2.000 m. P. G. Ikelaar, F. de Vreng. Zeilen Goud6^é meterklasse J. R. Carp, P. A. Wernink, B. Carp. Goud12 voetsjollen J. J. A. Hin. F. Hin. Zilver12 voetsjollen A. E. van der Blessen, P. Beukers. 1924 Parijs Totaal aantal deelnemers 3092 Aantal deelnemende landen 44 Deelnemende Nederlanders 148 Behaalde medailles io Atletiek Brons4 x 100 meter J. Boot, H. A. Broos, J. C. de Vries, M. van den Berge. Roeien GoudTwee zonder stuurman A. C. Beyen, W. C. J. E. Rösingh. Ruitersport Goud: Military - A. D. C. van der Voort van Zijp. GoudMilitary équipe A. D. C. van der Voort van Zijp, JC. F. Pahud de Mortanges, G. P. de Kruyff. Schermen BronsSabeléquipe A. E. W. de Jong, J. Doorman, J. van der Wiel, H. J. M. Wijnoldy Daniëls. Tennis BronsGemengd dubbel K. Bouman, H. Timmer. Wielrennen Goud: 50 km. baanwedstrijd - J. Wil lems. Zilver1.000 meter sprint - J. Meyer. Brons: 2.000 meter tandem M. Peeters, Jhr. G. B. Bosch van Drakesteyn. Zeilen Brons6 meter klasse J. R. Carp, J. A. Guépin, J. J. A. Vree- de. 1928 Amsterdam Totaal aantal deelnemers 3015 Aantal deelnemende landen 46 Deelnemende Nederlanders 246 Behaalde medailles 19 Atletiek Zilver: Hoogspringen dames - C. A. Gi- solf. Boksen Goud: Vedergewicht - L. van Klaveren. Brons: Zwaarmiddengewicht - K. L. Miljon. Gewichtheffen BronsMiddengewicht A - A. Scheffer. BronsMiddengewicht B - J. Verheyen. Gymnastiek GoudDameséquipe P. P. J. van Randwijk, J. van den Berg, A. Polak, H. Nordheim, A. J. van den Bos, H. A. van Rumt, A. M. van ders Vegt, P. Burgerhof, J. Simons, E. de Levie, J. C. Stelma, E. Agsteribbe. Hockey Zilver A. J. L. Katte, R. B. J. de Waal, A. W. Tresling, J. G. Ankerman, E. P. J. Duson, J. W. Brand, A. J. Kop, G. J. A. Jannink, P. van der Rovaert, R. van der Veen, H. P. Visser 't Hooft. Ruitersport Goud: Military - C. F. Pahud de Mor tanges. Zilver:Military - G. P. Kruyff jr. GoudMilitary équipe C. F. Pahud de Mortanges, G. P. Kruyff jr., A. D. C van der Voort van Zijp. BronsDressuurwedstrijd J. H. van Reede, P. M. R. Versteegh, G. W. Ie Heux. Wielrennen GoudTandem - B. Leene, D. van Dijk. Zilver: Tijdrit 1 km. Jhr. G. D. Bosch van Drakesteyn. Zilver: l km. sprint - A. Mazairac. Zilver: 4 km. ploegachtervolging J. Maas, P. M. van der Horst, J. Pij nenburg, A. J. Braspenning. Zeilen Zilver: 8 meterklasse L. Doedes, J. C. Hoolwerff, M. de Wit, G. de Vries Lentsch, H. Kersken, C. van Staveren. Zwemmen Goud: 100 m. rugslag dames - M. J. Braun. Zilver: 200 m. schoolslag dames - M. Baron. Zilver: 400 m. vrije slag.dames - M. J. Braun. 1932 Los Angeles Totaal aantal deelnemers Aantal deelnemende landen Deelnemende Nederlanders 24 Behaalde medailles Ruitersport Goud; Military - C. F. Pahud de Mor tanges. ZilverMilitary équipe C. F. Pahud de Mortanges, K. J. Schummelketel, Jhr. A. van Lennep. Wielrennen GoudSprint - J. J. van Egmond. Zilver: Tijdrit 1 km. - J. J. van Eg mond. Zeilen Zilver12 voetsjollen - A. L. J. Maas. Zwemmen Zilver: 100 m. vrije slag dames - W. den Ouden. Zilver: 4 x 100 m. estafette vrije slag dames M. Vierdag, M. P. Oversloot, C. Laddé. W. den Ouden. 1936 Berlijn Totaal aantal deelnemers 4069 Aantal deelnemende landen 49 Deelnemende Nederlanders 129 Behaalde medailles 17 Atletiek Brons100 m. heren - M. B. Osendarp. Brons:200 m. heren - M. B. Osendarp. Hockey Brons: L. de Looper, R. B. J. de Waal, M. Westerkamp, H. C. de Looper, R. J. van der Haar, A. R. van Lierop, P. A. Gunning, H. C. W. Schnitger, E. W. van den Berg, A. de Roos, R. Sparenberg, C. E. Heybroek. Kano Brons: K2 10.000 m. - C. Wijdekop, P. Wijdekop. BronsKl 1.000 m. - J. Kraaier. BronsK2 1.000 m. - N. Tates, W. F. v.d. Kroft. Ruitersport Zilverhindernis équipe H. L. M. van Schaik, J. J. Greter, J. A. de Bruine. Wielrennen GoudTijdrit 1 km- A. G. van Vliet ZilverSprint - A. G. van Vliet Zilver:Tandem - B. Leene, H. Ooms. Zeilen Goud: Olympiajollen - D. M. J. Kag- chelland. Brons: Int. Starklass - A. L. J. Maas, W. de Vries Lentsch. Zwemmen Goud: 100 m. vrije slag dames - H. W. Mastenbroek. Goud: 100 m. rugslag dames - D. W. J. Senff. Goud: 400 m. vrije slag dames - H. W. Mastenbroek. Goud4 x 100 m. estafette vrije slag da mes J. K. Selbach, C. W. Wagner, W. den Ouden, H. W. Mastenbroek. Zilver: 100 m. rugslag dames - H. W. Mastenbroek. 1948 Londen Totaal aantal deelnemers 4468 Aantal deelnemende landen 59 Deelnemeftde Nederlanders 140 Behaalde medailles 16 Atletiek Goud: 100 m. dames - F. E. Blankers- Koen. Goud: 200 m. dames - F. E. Blankers-- Koen. Goud: 80 m. horden - F. E. Blankers-- Koen. Goud: 4 x 100 m. estafette dames X. Stadt-de Jong, J. J. M. Witziers-Tim- mer, G. J. M. van der Kade-Koudijs, F. E. Blankers-Koen. Brons1500 m. heren - W. F. Slijkhuis. Brons5000 m. heren - W. F. Slijkhuis. Gewichtheffen BronsZwaargewicht - A. Charité. Hockey Brons: A. M. Richter, H. J. J. Derckx, J- F. Drijver, J. Langhout, H. P. Log gers, E. H. Tiel, W. van Heel, A. C. Boerstra, P. M. J. Bromberg, J. H. Kruize, R. T. Esser, H. N. Bouman. Kano Zilver: 500 m. Kl dames A. G. van der Anker-Doedens. Wielrennen ZilverWegwedstrijd - G. Voorting. Zeilen BronsStarklasse A. L. J. Maas;Mr. E. Stuterheim Brons; Fireflyklasse - J. H. H. J. de Jong. Zwemmen Goud200 m. schoolslag dames - P. van Vliet. Brons: 100 m. vrije slag dames - M. L. J. J. Vaessen. Brons4 x 100 mestafette dames. 1. Schumacher, M. Marsman, M. L. J. J. Vaessen, H. Termeulen. Waterpolo Brons: C. Braasem, H. Stam. A. F. Ruimschotel, P. j. A. Salomons, H. Z. Keetelaar, R. F. O. van Feggelen, C. Korevaar, F. Smol, j. j. Rhoner. 1952 Helsinki Totaal aantal deelnemers 5869 Aantal deelnemende landen 69 Deelnemende Nederlanders 104 Behaalde medailles 5 Atlektiek Zilver200 m. dames - B. Brouwer. Hockey Zilver: L. S. Mulder, H. J. J. Derckx, J. F. Drijver, J. Th. Ancion, H. P. Log gere, E. H. Tiel, W. van Heel, R. T. Es- se, J. H. Kruize, A. C. Boerstra, L. H. Wery. Zwemmen Zilver: 100 m. vrije slag dames - J. M. Termeulen. Zilver: 100 m. rugslag dames - G. Wie- lema. Zilver: 4 x 100 m. estafette dames M. L. J. J. Linssen-Vaessen, K. van Voorn, J. M. Termeulen. I. Heyting- Schumacher. 1956 Melbourne Totaal aantal deelnemers 3126 Aantal deelnemende landen 67 Deelnemende Nederlanders geen 1960 Rome Totaal aantal deelnemers 5396 Aantal deelnemende landen 84 Deelnemende Nederlanders 109 Behaalde medailles 3 Zwemmen Zilver: 100 m. vlinderslag dames - M. Heemskerk. Brons: 400 m. vrije slag dames - C. La- gerberg. Brons: 200 m. schoolslag heren - W. Mensonides. 6082 112 107 Ph. Gom- 1964 Tokyo Totaal aantal deelnemers 5558 Aantal deelnemende landen 94 Deelnemende Nederlanders 124 Behaalde medailles 10 Judo Goudalle categorieën - A. Geesink. Wielrennen GoudPloegentijdrit E. Dolman, G. Karstens, J. Pieterse, B. Zoet. BronsPloegenachtervolging H. Cornelisse, G. Koel, J. Oudkerk, C. Schuurling. Kano Zilver: K2 1.000 m. - A. Geurts, P. Hoekstra. Roeien ZilverTwee zonder stuurman S. Blaisse, E. Veenemans. BronsTwee met stuurman. J. Bos, F. Hartsuiker, H. Rouwé. BronsVier met stuurman. J. van de Graaff, F. R. van de Graaff, R. van de Graaff, A. G. Mullink, M. P. L. Klumperbeek, stuurman. Zwemmen Zilver: 100 m. vlinderslag dames: A. Kok. Zilver4 x 100 mwisselslag dames K. Bimolt, A. Kok, E. Terpstra. K. Win kel. Brons: 4 x 100 m. vrije slag dames. T. Beumer, E. Terpstra, W. van Weer- denburgh, P. v.d. Wilt. 1968 Mexico Totaal aantal deelnemers Aantal deelnemende landen Deelnemende Nederlanders Behaalde medailles Atletiek Brons: 800 m. dames - M, mers. Roeien GoudSkif - J. Wienese. ZilverTwee met stuurman H. van Nes, H. J. Suselbeek, R. F. R. T. Rijnders. Zilver: Dubbel twee - H. A. Droog, L. F. van Dis. Wielrennen Goud100 meer ploegentijdrit M. A. J. Pijnen, G. Zoetemelk, F. I. den Hartog, J. J. A. F. Krekels. Zilver: Tandem - J. H. Jansen, L. Loe- vesijn. Zwemmen Goud: 200 m. vlinderslag dames - A. Kok. 1972 München Totaal aantal deelnemers 7830 Aantal deelnemende landen 123 Deelnemende Nederlanders 145 Behaalde medailles 5 Judo Goud; Zwaargewicht klasse - W. Ruska. Goud: Alle categorieën - W. Ruska. Wielrennen GoudWegwedstrijd - H. Kuiper Kanovaren ZilverKl - M. Jaapies. Roeien BronsTwee zonder stuurman. R. J. Luyenburg, R. Stokvis. 1976 Montreal Totaal aantal deelnemers Aantal deelnemende landen 126 Deelnemende Nederlanders Behaalde medailles Wielrennen Zilver: individuele achtervolging Her man Ponsteen. Kleiduivenschieten ZilverEric Swinkels. Zwemmen Brons: 100 m. vrije slag dames - Enith Brigitha. Brons200 vrije slag dames - Enith Bri- gatha. Waterpolo BronsEvert Kroon, Nico Landeweerd, Jan Evert Veer, Hans van Zeeland! Ton Buunk, Piet de Zwarte, Hans Smits, Rik Toonen, Gyze Strooboer, Andy Hoepelman, Alex Boegschoten. Moskou Totaal aantal deelnemers 5677 Aantal deelnemende landen 81 Deelnemende Nederlanders 127 Behaalde medailles 3 Atletiek Zilvermarathon - Gerard Nijboer. Zwemmen Brons: 4 x 100 m. vrije slag estafette dames A. Maas, W. van Velzen, R. de Jong, C v.dBentum. Judo Brons95 kg. - Henk Numan.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11