Molenschot kookt voor thuiswonende fijnproevers mg 3 Daling van aantal verkeersongelukken Speciale marktdag moet strop goedmaken Zoek je schat op 22 augustus Nieuwe mogelijkheden worden uitgeprobeerd genen Aantal nieuwe bedrijven in Eemland in 1984 met 25% toegenomen Cultureel ambtenaar Schröder vertrekt H W Spullenhulp mist 'toelageuit Kermispot Kwaliteit België I onvoldoende voor leverantie - Soest voor Hoensbroek ingeruild '™s ür cr"'scrui™ kalfsgehakt Hamlappen GEK. BIETEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. Kmi Minder verpleegdagen in Zonnegloren Het aantal verpleegdagen van zieken huis Zonnegloren neemt af. Sinds 1972 is sprake van een afname en die zet zich nog steeds voort. Toen waren er in één jaar tijd nog 57427 verpleegdagen tegen 43198 in het achterliggende jaar. De gemiddelde verpleegduur is daar van onder andere de oorzaak. Die is in die periode afgenomen van 17,76 naar 12,76 dagen. Het aantal bed den is verminderd met zestien tot 155. De bezettingsgraad van het hospitaal bedroeg in 1970 nog 98,21 procent. Dat is verminderd tot 76,4 procent in 1983. De hoeveelheid bezoeken aan de poli kliniek zijn wel toegenomen. Een en ander blijkt uit het statistisch jaaroverzicht van de gemeente Soest. Daarin is ook cijfermateriaal opgeno men over de verkeersongevallen in de Foto: Goos van der Wilt gemeente. In totaal deden zich 593 on gelukken voor, waarvan één met dode lijke afloop. 138 Personen liepen ver wondingen op. Dat aantal is niet ge ring, maar in het verleden zijn de cij fers wel eens hoger geweest. Zo deden zich in 1980 nog 860 botsingen voor en vielen er in 1976 elf doden in het ver keer. Wat Spullenhulp Soest betreft eaat i Wat Spullenhulp Soest betreft gaat 1 september a.s. weer eens de dag van de waarheid worden. In tegenstelling tot de verwachting kwam er voor het kringloopcentrum geen uitkering uit de Kermispot, waardoor deze sociale or ganisatie in de rode cijfers is terecht gekomen. Minimaal duizend gulden moet er komen om de fianciële balans weer in evenwicht te brengen. Daartoe wordt op zaterdag 1 september a.s. een speciale marktdag georganiseerd. De vrijwilligers van de stichting had den niet gedacht dat Spullenhulp het fi nancieel zo moeilijk zou krijgen. Ze hadden vast gerekend op een bijdrage van 1.000 gulden uit de kermispot waar ze om gevraagd hadden. Elly Joosten,- in 1972 oprichster van Spullenhulp en nog steeds de stuwende kracht achter deze organisatie, zegt: 'We zijn alle maal erg teleurgesteld. De kermispot is bestemd voor organisaties die zich bezighouden met sociaal en cultureel werk in Soest. Spullenhulp is één en al Soester gebeuren, dat zich met so ciaal werk bezighoudt, maar we heb ben toch niets gekregen.' Dat is een grote strop, waardoor Spullenhulp in de rode cijfers is terechtgekomen, want de aanschaf van het gebouwtje kostte 1.800 gulden, en zoveel geld heeft de stichting niet als ook de aanleg, kosten voor de telefoon en de aanleg van electriciteit betaald moeten wor den. 'Met 1.000 gulden waren we gered geweest. We hopen hu maar zoveel aan de markt op 1 september over te hou den, dat we financieel weer gezond worden,zegt Elly Joosten. Het heeft lang geduurd voordat Spul lenhulp de beschikking kreeg over een eigen gebouwtje, naast de opslagruim te aan de Veldweg 6. Destijds was het .veel te lang uitblijven van gemeente lijke medewerking zelfs aanleiding om Spullenhulp op te heffen, maar een paar maanden later besloot men deze or ganisatie toch weer nieuw leven in te blazen. De vrijwilligers gingen zelf aan de slag om te trachten een ge bouwtje te krijgen. Dat is nu gelukt, al heeft het lang geduurd voordat de ge meente de bouwvergunning gaf. Omdat de stichting niet veel geld heeft, hield de verkoper de prijs voor het ge bouwtje laag. Daarnaast kreeg Spullenhulp veel medewerking uit de buurt voor het opknappen van het ge- -bouwtje. Het bestaat uit twee vertrek ken. Het ene wordt als kantoorruimte ingericht, het andere krijgt de naam 'Atelier De Opknap'. Hier zullen straks vier vrijwilligers de aangeboden spul len die daarvoor in aanmerking komen opknappen en kleding verstellen. Met de ingebruikname van het ge bouwtje worden de openingstijden van Spullenhulp uitgebreid. Met ingang van l september kan men er op vrijdag terecht van 10.00 tot 16.00 uur en op za terdag van 11.00 tot 15.00 uur. Het kan toor is elke woensdag bezet van 10.00 tot 13.00 uur, vooral voor het in ont vangst nemen van telefoontjes voor het ophalen van spullen. Deze worden dan op de donderdag opgehaald. Men kan de spullen ook zelf brengen, van 9.00 tot 13.00 uur, elke donderdag. 'We hopen dat het aanbod groot zal zijn om zoveel mogelijk mensen aan goedkope spullen te kunnen helpen,' zegt Elly Joosten. Ze is overigens erg verdrietig van daag, omdat een bezoekster het kas geld dat even onbeheerd was gelaten, in haar zak had gestopt. Ze werd op he terdaad betrapt en gaf het geld direct terug, maar Elly Joosten is toch onder steboven van. 'Zoiets is in al die twaalf jaar niet eerder voorgekomen,zegt ze. 'Ik heb die mevrouw verteld, dat ze hier maar nooit meer moet komen. Grondige diefstal Niets ontging de dief die zijn slag sloeg in een auto aan de Dalweg. Hij ont vreemde duizend gulden aan gereed schap, een jerrycan met benzine, een jerrycan met water, een stempel met kussen en twee looplampen. Nog een wonder dat hij de auto liet staan. Energiezuinig toch duur Om energie te besparen schaften bewo ner van een huis aan de Valeriaan-1 straat zich een kostbare energiezuinige lamp aan. Van de buitengevel van hun huis werd het apparaat gestolen. De verzekering voor allemaal, vindt u nog steeds bij van Rouwendaal. Bij ons hypotheek v.a. 7.7 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TEEEFOON 02155 - 1 64 67 De beeldkwaliteit van de televisiezen- voor betalen De beeldkwaliteit van de televisiezen der België 1 is in Soest nog niet vol doende om aan de kijkers door te ge ven. De proeven die tot nu toe genomen zijn om de kwaliteit te verbeteren, heb ben naar het oordel van de heer B. M. Boneschansker, directeur van het ge meentelijk gas- en centrale antenne-in- richtingsbedrijf (CAI), niet geleid tot een resultaat, dat het doorgeven van de beelden rechtvaardigt. Ofschoon de proeven in juni zouden worden afge rond, is besloten hiermee door te gaan, vooral omdat de vraag naar de ont vangst van België stijgt, aldus de heer Boneschansker. 'De beeldkwaliteit staat ons nog niet aan,zegt hij. 'Soms is het plaatje rede lijk, maar een andere keer is het niet om aan te zien. In ieder geval is de kwaliteit over het geheel genomen on voldoende om de beelden door te ge ven.' De heer Boneschansker gaat er van uit, dat minstens tachtig procent van de ontvangst goed moet zijn. 'Als je beelden doorgeeft, moeten ze goed zijn, anders moet je het niet doen. De kijkers hebben toch, het idee dat ze er voor betalen. Aan de mast vanhet onvangststation op het flatgebouw aan de Albert Cuyp- laan zijn speciaal ten behoeve van de ontvangst van Belgle 1 twee an tennes bijgeplaatst op een hoogte van ongeveer 25 meter boven de flat. Ver wacht werd dat hierdoor de ontvangst zou verbeteren, maar volgens de heer Boneschansker valt het resultaat erg tegen. Er worden daarom ook andere mogelijkheden uitgeprobeerd. 'We hebben het plan opgevat om een proef te nemen met de cai-mast in Soester- berg. Misschien dat via die mast de ontvangst in Soest beter wordt. Daar naast hebben we nog de mogelijkheid om in plaats van de extra antennes aan de cai-mast in Soest, meer dan twee antennes te gebruiken, die dan mis schien niet zo hoog aangebracht hoe ven te worden.' De heer Boneschansker zou liever nog vandaag dan morgen België doorge ven, want er komen volgens hem steeds meer signalen uit de bevolking, dat de voorkeur uitgaat naar België i in plaats van België 2. Dat heeft te ma ken met het programma-aanbod. Bel gië 2 richt zich vooral op sportgebeur tenissen, vooral tennis en wielrennen, en klassieke muziekprogramma's, ter wijl België 1 een gevarieerder program- ma-aanbod heeft met onder meer de veel bekeken speelfilms. 'Als de kij kers eenmaal Belgle 1 hebben geproefd zeggen ze vaak: geef ons die maar in plaats van België 2.' aldus de heer Boneschansker. Zover is het echter nog steeds niet. De beeldkwaliteit zoals die nu nog in Soest wordt ontvangen, is te veel afhankelijk van de weersomstandigheden om rede lijke beelden door te kunnen geven. Voor extreme weersomstandigheden, vooral in de zomer en de winter, is de ontvangst erg gevoelig. Ook omdat straks, bij aanvaarding door de Twee de Kamer van de Medianota van minis ter Brinkman, het CAI-bedrijf ver plicht is alle Nederlandstalige pro gramma's door te geven, dus ook Bel gië 1, worden de proeven voortgezet om te trachten een betere ontvangst te bewerkstelligen. Zolang dat niet het geval is, blijft Soest nog verstoken van België 1. \a l door Gerard Paul Gerard Paul is met vakantie. Rectificatie artikel Smitshof In het artikel over de gevraagde veranderingen door winkeliers van De Smitshof (S.C. 18 juli) is een sto rende fout geslopen. Wij schreven over een bedrag van 8.000,», zijn de de projectkosten. Het gaat ech ter om een bedrag van 19.000,--. Onze excuses voor de gemaakte vergissing. Vandalen Vandalisme sloeg deze week weer toe. Een hekwerk om een woning aan het Heeserspoor werd beschadigd. Schade 705 gulden, en van de daders(s) tot nu toe geen spoor. In de regio Eemland neemt het aantal nieuwe bedrijven de laatste jaren sterk toe. Voor het grootste deel zijn dit ini tiatieven die in de regio zelf ontstaan. De verplaatsingen en de vormng van filialen maken een steeds kleiner deel daarvan uit. Het grootste deel van de nieuwe bedrij ven ontstaat in de sectoren groothandel detailhandel (non-food) en diensten. Hoewel het opheffingspercentage de laatste jaren toeneemt, wordt het ver schil tussen oprichtingen en opheffin gen steeds groter. In de eerste helft van 1984 zijn er 25% meer bedrijven ingeschreven dan in de overeenkom stige periode van 1983. De werkge legenheid die met deze oprichtingen is gemoeid is te stellen op gemiddeld 4,3 personen per vestiging. In de aan- vangsperiode is dit nog geen 2, maar na enkele jaren blijkt de gemiddelde grootte op ongeveer 4 te liggen. De regio Eemland kent over heel Ne derland gezien de meeste oprichtingen per 10.000 inwoners. Vooral in de secto ren groothandel en diensten worden veel nieuwe bedrijven opgericht en neemt deze regio een zeer uitzonder lijke positie in. Van alle regio's heeft Eemland een grote aantrekkings kracht op nieuwe vestigingen van buiten de regio. Vooral de wisselwer king met regio's als Amsterdam, het Gooi, Utrecht, Arnhem en Noord-West Veluwe is bijzonder groot. Dit zijn enkele uitkomsten van het onderzoek "Nieuwe ondernemingen in Eemland," waarvan de resultaten on langs door de Kamer van Koophandel zijn uitgebracht. Deze studie vond plaats in het kader van het landelijke onderzoek dat bekend staat als jaar gangenanalyse. Een onderzoek dat in samenwerking met de Vakgroep Eco nomische Geografie van de Katholieke Universiteit te Nijmegen tot stand is gekomen. Over de landelijke cijfers heeft prof. dr. E. Wever gerapporteerd in zijn boek "Nieuwe bedrijven in Ne derland." De Kamer van Koophandel te Amersfoort heeft nu de regionale uit komsten van het onderzoek naar nieuwe en opgeheven bedrijven in Eemland in rapportvorm uitgegeven. Binnen de regio Eemland zijn voor de sectoren groothandel en diensten de gemeenten Soest, Amersfoort en Leus- den favoriet. De verplaatste onderne mingen uit de rest van Nederland ko men ook voor het grootste deel in deze gemeenten terecht. De verplaatsing van bedrijven binnen de regio is vrij onbelangrijk. De gemeente Amersfoort verliest de meeste bedrij ven, de gemeente Leusden en Soest profiteren hiervan het meest. De bedrijven die een filiaal in Eemland starten strijken voornamelijk neer in Amersfoort en Soest. Over het alge meen hebben filiaalbedrijven niet zo'n lang leven in de regio. Hoewel het werkgelegenheidseffect moeilijk is weer te geven kan toch wor den opgemerkt dat de meeste oprich tingen vrij klein van omvang zijn. De meeste bedrijven beginnen als een mansbedrijf en groeien door na enkele jaren tot een bedrijf met 2 a 3 perso neelsleden. Een enkel bedrijf is in staat binnen een aantal jaren door te groeien naar een personeelsomvang van boven de 10. Na veertien dienstjaren bij de gemeen te Soest verklaart de ambtenaar Cultu rele Zaken N. J. Schröder zijn stand plaats voor gezien. In ambtelijk op zicht had hij de laatste jaren alles met cultuur te maken, na eerder bij de so ciale dienst werkzaam te zijn geweest. Privé-omstandigheden, een wekelijkse weekendreis naar Hoensbroek waar zijn echtgenote woonachtig is, heeft een hoofdrol gespeeld bij zijn genomen besluit. N. J. Schröder, mede-oprichter van de popgroep Cubby en The Bliz- zards, gaat binnenkort in Limburg een hogere beroepsopleiding Maatschap pelijk Werk volgen. In hoeverre de op komst zijnde bezuinigingen in de cultu rele sector een rol bij zijn beslissing hebben gespeeld illustreert de vertrek kende ambtenaar met de opmerking: "Mijn werk hier zou minder interes sant worden nu er door de bezuini gingen minder mogelijk is. H. J. Schröder ruilde Soest voor Hoensbroekin M w „X«swi -'■«'«ei» y .i/dmmmtBmmm Ook de jeugd wordt bij de feestelijke viering van het 10-jarig bestaan van Super Van Dam niet vergeten. In sa menwerking met de scoutinggroep Hopman Masselman op 22 augustus a.s. een ouderwetse schatgraverij. Plaats van handeling: de duinen aan het einde van de Sparrenlaan. Deelne merskaarten zijn tussen 15 en 22 augus tus a.s. gratis te verkrijgen bij Van Dam Super, Honsbergen. Deelname staat open voor leeftijdsgroepen van 4 tot 7 en van 8 tot 12 jaar. Niet minder Zoek je 'Super Van Dam schat. dan 250 blikjes, voorzien van nummers, zijn straks in het duinzand verstopt. Nummers die corresponderen met ge schenken, die op de volgeladen prijzen- tafel staan uitgestald. Te vinden zijn o.a. nummers die recht geven op een stereo-radio, levensgrote speelgoedbe ren, twintig professionele voetballen, sjoelbakken en tal van andere aantrek kelijke prijzen Dag"Jan" Vorige week is in samenwerking met de Soester politie door de Radio Con trole Dienst van de PTT een onder de naam "Jan" operende illegale zender uit de lucht gehaald. Programmama ker was een 18-jarige Soester, die, al vorens proces-verbaal werd opgemaakt, moest toezien dat twee zenders in beslag werden genomen. Bouw "aktiviteiten" Bij een Soester bouwbedrijf aan de Birkstraat hebben onbekenden vorige week een aantal bouwprofielen en be kistingsschotten ontvreemd. De eige naar van het bouwbedrijf deed daar d- Foto: Goos van der Wilt nendc bejaarden nendc bejaarden van ^^per zijn dan de maaltijden die thuiswo- leverancier van warme maaltijden voorbeiaard7nd?e zcmZdfJdecember wordt Molenscot de nieuwe zorgen. Op de foto de Witte Brigade van Molenschot in actie /Str"ul'g onen maar hun eWe" Vtje met zelf kunnen ver W' l/uyuuiot'R UIL se orgen. Op de foto de Witte Brigade van Molenschot in actie (Alleen tegen inlevering van deze bon) IAlleen tegen inlevering deze bon) WAARDEBON WAARDEBON Maandag 30, dinsdag 31 juli en woensdag 1 aug 500 GRAM Mager rundergehakt Alleen donderdag Blauwe Sun Maid ROZIJNEN/ Ongezwaveld 298 175 m Alleen donderdag Gebraden Alleen donderdag Maandag 30, dinsdag 31 juli en woensdag 1 aug. 100 GRAM van 1.49 voor met klein beentje KILO van 5.98 voor 500 GRAM Wij zijn hèt adres voor een nieuwe Fiat! U kunt ze allemaal bij ons bewonderen: de pittige Panda, de unieke Uno - Auto van het Jaar 1984, de ruime Ritmo, de nieuwe, komfortabele Regata en de luxueuze Argenta. Maak nu een afspraak voor een proefrit! AUTOCENTRUM SMEEING KONINGSWEG 14, SOEST. TEL. 02155-13317. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Jh Peters bv, tB» voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1