Nieuwe kampioenen in sportzaak 11 m Auto rijdt met een slok op cl'Oude Erighe MET HET OOG OP UW BRIL. I" i Aantal contracten toont stijgende lijn Invaliden kunnen straks visje verschalken Informatiebijeenkomsten ouderenwerk scliociimkci Woningprijzen eerste helft 1984 iets gedaald 2iattó^ctoer cïOudeEnghe WOENSDAG 25 JUL11984 SOESTER COURANT PAGINA 3 STRAK EN STRALEND P. Stalenhoef autoschade Stegas waarborg veiligheid gasverbruikers Schoemaken Olympische, garantie van Bang &0lufsen Tot de Spelen van'88 kijkt u zonder zorgen. Weekmenu voor26,50 harrie toonen assurantiën vtd brilmode iJ i2 ff//////// **4.' -I Uw auto beschadigd? Wij lossen dit probleemloos op! 1e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk Er is voor de stichting Stegas, Stichting Eemlandse Gasapparaten Service) nog veel werk aan de winkel. Welis waar is er een stijgende lijn te bespeu ren in het abonneebestand, van de 40.000 gasverbruikers in de regio Eem- land is slechts een minderheid in het bezit van een onderhoudscontract. Merkwaardig overigens, omdat men zich door abonnee te worden voor een relatief laag bedrag veel narigheid en financiële tegenvallers kan besparen. In de afgelopen winter heeft men naar 40.000 gasverbruikers in de regio Eem-i land (Soest, Baarn, Bunschoten- Spakenburg en Eemnes) een brief ge stuurd. Hierdoor heeft men in eerste instantie 1900 onderhoudscontracten weten af te sluiten. Nu "druppelen", zoals de heer B. M. Boneschansker, di- -nntm.» ^r»t gasboHriif Cnoot cor>po taris van de Stegas, het verwoordt, steeds meer aanmeldingen binnen, maar omdat dit via de installateurs ge beurt, is er op het moment geen con creet ledenaantal te geven. Uniek De Stegas is voor Nederlandse begrip pen een unieke stichting. In geen andere regio in ons land is er een sa menwerking ontstaan tussen de plaat selijke gasbedrijven van de regio en de gastechnische installateurs. De Stegas bestaat uit het gasbedrijf Soest, gasbe drijf Baarn, het gasbedrijf Centraal Nederland (GCN) in de gemeente Bun schoten-Spakenburg en Eemnes en twee installateurs-organisaties. An dere vormen van onderhoud zijn er ten overvloede, zoals het gasbedrijf alleen, het gasbedrijf in een samenwerkende functie met installateurs, installa- Er staan weer kampioenen achter de toonbank van de Soester sportzaak aan de Koningiiuielaan 32. Waar twintig jaar lang de regionaal zeer bekende schaatser Eb Kareisen de scepter zwaaide, daar staan nu twee regionaal al even bekende tennissers het koperspubliek te woord. Het zijn de 25-jarige Victor Jacobs en zijn evenoude gezellin Teresa von Bön- ninghausen. Beiden zijn meervoudig tenniskampioen, zowel in Soest als in Baarn, -de plaats waar zij tegenwoordig wonen. Beiden zijn sinds enige jaren lid van de Baarnse tennisvereniging Phonosmash. En de cijfers spreken boekdelen: die club promoveerde in vier jaar tijd van de vijfde naar de tweede klasse. Geen wonder dus dat hun entree in 'de zaak van Kareisen' -die nu Sport Spe cials heet- niet onopgemerkt voorbij is gegaan, zeker niet in de tenniswereld. Sinds ze er twee weken geleden introk ken wisten talloze sporters al de weg te vinden naar de vernieuwde winkel. Teresa, die eigenlijk tennistrainster is: "We hebben samen natuurlijk de no dige deskundigheid te bieden op tennis gebied. Maar we verkopen ook badpak ken en voetbalschoenen, om maar eens iets te noemen. En, wat maar weinig mensen weten, we hebben ook een hele collectie sportprijzen. Bekers, met of zonder inscriptie, medailles en derge lijke." "We zijn nu eenmaal gek van alle soorten sport," vult Victor aan. Hijzelf heeft de nodige ervaring met het bespannen van tennisrackets. En dat is ook wel nodig, want Sport Spe cials wil zich een beetje specialiseren op tennis. Maar niet alleen voor tennis kan men terecht in de knus aandoende winkel. Victor, filosoferend: maken. Want we willen er een echt ge zellige zaak van maken De winkel is overigens nog altijd onder deel van de firma Eb Kareisen BV, zo dat ook op de lange ervaring van dat bedrijf altijd nog een beroep kan wor den gedaan. Eb Kareisen zelf, inmiddels gepensio neerd, hoort het enthousiasme van Vic tor en Teresa glimlachend aan. Van de muur zijn nu de foto's uit zijn glorieda gen verdwenen. Maar hij is duidelijk ingenomen met zijn 'opvolgers.' "Deze mensen weten waarover ze praten,zegt hij fijntjes. "Omdat het zelf sporters in hart en nieren zijn. Als ik hier vroeger schaatsen sleep, dan stonden de men sen in de rij tot buiten toe. Omdat ze wisten dat het goed gebeurde. Natuurlijk, veel verkopen is belang rijk. Maar waardevolle en deskundige - - V-.. UV.ÜHUIIUICC Ik hooP dat de adviezen, die zijn minstens zo belang- mensen hier ook eens naar binnen zul- rijk. Uiteindelijk is daarmee zowel de ien lopen om zomaar een babbeltje te klant als de winkel het beste at. Nieuw initiatief van AMBO De gewestelijke kadercommissie van de AMBO te Utrecht organiseert vanaf woensdag 10 oktober a.s. en de daarop volgende zes woensdagochtenden in u het dienstencentrum "Het Ondiep" - - Boerhaaveplein 5 te Utrecht een aantal informatiebijeenkomsten die betrek- S king hebben op het ouderenwerk. Aan deze bijeenkomsten kunnen zowel bestuursleden als andere leden deelne men. Er zal informatie gegeven worden over onderwerpen op het ge bied van het ouderenwerk. Men zal de functie van verschillende instanties waar ouderen mee te maken kunnen krijgen bespreken, zoals het gecoördi neerd bejaardenwerk, de woonvoorzie ningen, het verzorgingshuis en de indi catiecommissie. Ook besteedt men aan dacht aan het onderwerp gezondheid en ouder worden. Terwijl u tevens in formatie krijgt over de organisatie van de bond. De onderwerpen worden ingeleid door een spreker of spreekster. Daarna zal er gelegenheid zijn tot discussie en het stellen van vragen. Aan de bijeenkom sten zijn geen kosten verbonttèn. Uw reiskosten worden op basis van het openbaar vervoer vergoed. Eventueel kunt u met meerdere personen vanuit uw afdeling samen met de auto reizen. Het is wel de bedoeling dat de deelne mers zoveel mogelijk op alle bijeen komsten aanwezig zijn, daar de och tenden op elkaar aansluiten. Eind sep tember zullen de deelnemers persoon lijk een uitnodiging met het program ma ontvangen. Indien de reisafstand voor u een belem mering vormt om deel te nemen, wordt verzocht dit te melden. Indien meer dere personen in een regio dit ken baar maken, kunnen te zijnder tijd bij voldoende belangstelling in deze re gio bijeenkomsten georganiseerd wor den. teljk opgeven bij het secretariaat: Me vrouw C. van Stroe-De Heus, Cometen- laan 53, 3721 JB Bilthoven en bij onder staande AMBO-bestuursleden afd. Soest. Mw. P. J. Oranje-Entink, le voorzitter, W. Beckmanstraat 248, 3762 HT Soest. Tel. 12041; A. J. Driever, le secretaris, Beukenlaan 23, 3762 AE. Tel. 14378; W. Derks, le penningmeester, Soestereng- weg 46, 3764 TB Soest. Tel. 21657; C. Kooij, 2e voorzitter, J. v. Goyenlaan 167, 3764 XG Soest. Tel. 11353; Mw. J. G. Overgaag-Stalenhoef, 2e secretaris, Rubenslaan 20, 3764 VH Soest. Tel. 11926; Mw. C. M. J. de Jong-Borgstein, 2e penningmeester, Alb. Cuyplaan 254, 3764 TZ Soest. Tel. 15745; Mw. B. v.d. Brink-Wolfsen, algemeen bestuurslid, Korte Hartweg 5, 3762 SH Soest. Tel. 17139; W. N. van Klooster, algemeen bestuurslid, Kamperfoeliestraat 22, 3765 AT Soest. Tel. 17810; Mw. M. v.d. Post-Nap, algemeen bestuurslid, W. Beckmanstraat 150, 3762 HD Soest. Tel. 20970; Mw. H. J. Stalenhoef-v.d. Heu vel, algemeen bestuurslid, W. Beck manstraat 41, 3762 GB Soest. Tel. 19438. Vissen wordt in Soest steeds populair der. Een constatering die gebaseerd is op de zekerheid dat Soestenaren, net als andere Nederlanders, over steeds meer vrije tjd gaan beschikken en de plezierige bijkomstigheid dat Soest een aantal voor hengelaars interessante visvijvers kent. Visvijvers waarmee de hengelsportvereniging De Snoek baars alles te maken heeft. Het aktieve bestuur van deze vereniging kwam ge ruime tijd geleden op het idee ook vis- kansen te scheppen voor hengelaars, die door hun handicap wat minder ge makkelijk, soms helemaal niet, aan deze recreatieve mogelijkheid kunnen deelnemen. Een gedachte, die door de gemeente Soest met instemming werd ontvangen. Waardering ook en vooral bij de stichting Bentinckfonds. Deze "drieeenheid" heeft er voor gezorgd dat De Snoekbaars-plannen binnen af zienbare tijd realiteit zullen gaan wor den. Er staan twee "stekkies" voor gehandicapte hengelaars op stapel. Een aan de vijver aan de Koningsweg, de ander bij de Tromslagervijver. Kos ten van beide projecten circa 8.500,-. Vorige week werd aan de Koningsweg reeds met de werkzaamheden begon- Foto: Goos van der Wilt Straks een vast stekkie voor min- der-validen. nen, binnenkort zullen ook aan de vis- plaats aan de Tromslagvijver de werk zaamheden een aanvang nemen. Spe ciaal de gebruikers van een rolstoel zullen de nieuwe voorzieningen die voor hen worden getroffen toejuichen. De initiatiefnemers van dit bijzondere project rekenen er op dat de valide vis sers zich straks aan de gewijzigde om standigheden zullen aanpassen. teurs, die samen een BV oprichten, óf een groep installateurs die in de prak tijk samenwerken, mogelijk gemaakt door een vereniging, waar zij zich aan kunnen melden. De samenwerking zoals die binnen de Stegas is evenwel nieuw. Van de 40 in stallateurs in de regio Eemland zijn er 21 bij de Stegas aangesloten. Als voor waarde dienen de installateurs te be schikken over een diploma gastech- niek. De installateurs van de bedrijven die werk verrichten voor de Stegas, hebben eerst een extra cursus moeten volgen. Pas als men de cursus voor gastechnische monteur dan wel gassto- ringsmonteur, eerste monteur installa tietechniek of gasonderhoudsmonteur achter de rug heeft met een succesvol le bekroning, dan kan men voor de Ste gas in actie komen. Het bestuur van de Stegas vindt dit nodig om zeker te zijn van hun doel: Het middels preventief optreden zorg dragen voor de veiligheid van gasver bruikers. Vaak worden gasapparaten (geisers, CV-ketels, en met name de verouderde gaskachel) vuil. De na delige effecten hiervan zijn het niet goed functioneren van de gasappara ten en het verbruiken van meer dan energie dan in een gezonde conditie nodig is. Het schoonmaken, het nakijken en het juist afstellen van de gas apparaten dient te geschieden door vakmensen, en daarom stelt de Stegas hoge eisen aan haar installateurs, die zich verder aan de spelregels van de Stegas moeten houden, en die ook naast de normale werktijden in geval van storingsmeldingen altijd bereik baar horen te zijn. Als tegenprestatie bewerkstelligt het bestuur een grotere naambekendheid van de installateursbedrijven. De lan delijke pers werd al gehaald, en ook vanuit andere regio's wendt men zich tot de Stegas om te vragen hoe één en ander tot stand is gekomen. De heer Boneschansker over de wer king van de Stegas: "De mailing die we in de winter hielden, is ondanks de grote respons enigszins tegengevallen, maar kennelijk was het tijdstip, mid denin het stookseizoen, ongeschikt. Daarom wil de Stegas zich, juist nu het stookseizoen niet meer zo ver van de deur staat, tot de gasverbruikers rich ten om hen op te roepen voor het laten nakijken van de gasapparaten. Er kun nen een hoop moeilijkheden worden be spaard, en de tarieven zijn redelijk laag als men bedenkt wat men er voor terugkrijgt. Door een contract met een klant af te sluiten, verplicht de Stegas zich name lijk om minstens een keer per jaar de gasapparaten te controleren. Wij dur ven te beweren dat onze installateurs vakmensen zijn. Anders hadden zij niet al die cursussen hoeven te volgen. Het is te hopen dat de mensen vertrouwen in de Stegas durven stellen. Zij moeten dan ook weten dat de gasbedrijven geheel achter deze stichting staan. Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 Auto uit verkeer Omdat een inwoner van Soest in een auto reed die niet verzekerd was werd zijn vervoermiddel door de Soester po litie in beslag genomen. De rekening volgt na een proces-verbaal, de auto kan worden opgehaald wanneer de au tomobilist in het bezit is van deugdelij ke verzekeringspapieren. Drie jaar fabrieksgarantie krijgt u normaal op de technische perfektie van een B&O televisie. Maar koopt u 'm nu, voordat Los Angeles begint, dan krijgt u ook een waarlijkOlympischegarantie: ruim vier jaar - tot en met de Spelen van 1988. U hebt bij ons de keus uit negen verschillende kleurentelevisies. Allemaal met de befaamde B&O afstandbediening. Komt u deze week maar eens kennis maken met de beeld en geluidkwaliteit waarvan u minstens 4 jaar lang onbezorgd zult genieten. We hebben al een B&O TV met Olympische garantievoor f. 2299,-. Dealer voor Soest: Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 garantie Sinds Carl Benz en Gottlieb Daimler zo'n eeuw geleden (in respectievelijk 1885 en 1886) hun eerste benzine-auto's daadwerkelijk lieten rijden, is die combinatie van auto en benzine welhaast een automatisme geworden. Wie tankt denkt aan benzine, super dan wel gewoon, of aan de familieleden dieselolie en gas. In de beginjaren was nog wel wat concurrentie te duchten van andere vormen van aandrijving. Rond de eeuwwisseling reed van alle auto's in Amerika maar net twintig procent op benzine, de rest gebruikte stoom of electriciteit. Stoom en stroom zijn om hun voor de hand liggende nadelen verdwenen. De explosiemotor overwon. En daarmee de benzine. Nu daagt echter nieuwe concurrentie op: alcohol. De auto, die rustig rondtoert met een slok op, is al lang geen fantasie pig om op alcohol over te schakelen. Een tussenvorm lijkt de komende tijd meer kans te maken. Vermenging van benzine met alcohol. Loodvrije benzine met een pietsje methanol (nog geen vijf procent) is in Duitsland al verkrijg baar. Worden hogere percentages ge bruikt, dan moet de motor worden aan gepast. Daarbij speelt Nederland een belangrijke rol. TNO, het Nederlandse research instituut, heeft met een over heidssubsidie van bijna een miljoen gulden - gezien de internationale belan gen overigens nog een schijntje - een hulpmiddel ontwikkeld. Een apparaat dat tegen bescheiden kosten bestaande motoren geschikt maakt voor benzohol of alcozine, of hoe het mengsel benzine/ alcohol ook gaat heten. Proeven in de VS hebben uitgewezen dat deze Nederlandse vinding prima werkt. De grote autofabrikanten zijn, en dat is op zich al een revolutie, eerder voor- dan tegenstanders van de overschake ling op alcohol. De methanolproduktie kan ook geen belemmering zijn omdat er een overcapaciteit is. Methanol wordt voor een deel bereid uit kolen en aardgas. Maar als grond stof kunnen ook gewassen wordfen ge bruikt, die verbouwd zouden karnen worden op anders niet produktieve landbouwgronden. 11 Overigens, de drinkebroeren onder ons moeten zich geen illusies maken. Me thanol mag een (vorm van) alcohol zijn, het is ook puur vergif. Twee ontwikkelingen hebben voor een ommezwaai gezorgd: de oliecrisis van 1973 en de toenemende zorgen om het milieu. De internationale oliesituatie is inmiddels gestabiliseerd. Maar de re geringen van de industrielanden kun nen zich daardoor niet in slaap laten sussen. Olie-embargo's zijn sinds het sukses van 1973 geen routine geworden, maar een konflikt zoals nu tussen Irak en Iran wordt uitgevochten, kan maar al te snel de oliestroom doen stokken. Speurders naar alternatieven hebben daarom de afgelopen jaren belangrijke subsidies gekregen. Dat heeft sukses opgeleverd. Althans technisch en economisch. Tijdens een internationaal congres, dat deze zomer in Canada werd gehouden, bleek dat methyl alcohol (methanol) een prima vervangingsmiddel is geworden. De produktie is niet veel duurder dan die van ruwe olie. En auto's rijden op al cohol ook nog eens 25 procent zuiniger. Milieudeskundigen vinden het boven dien nog veel belangrijker dat motoren, die op alcohol draaien, veel minder koolwaterstoffen en stikstofoxyden via hun uitlaat in ons milieu pompen. De grote boosdoeners bij het ontstaan van de vernietigende zure regen. De grote autofabrikanten zoals Ford en Volkswagen hebben laten weten dat praktijkproeven gunstige resultaten hebben gegeven. "Alcohol is de beste en meest praktische alternatieve motorbrandstof", zei Ford-directeur Petersen. De maatschappij zit echter niet zo sim pel in elkaar dat Esso en Shell nu direkt de grote broers worden van Bols en Verhoeven. In de praktijk is alcohol via de pomp alleen in een beperkt deel van Brazilië te verkrijgen. Het wereldwijd opzetten van een distri butiesysteem blijkt een van de ver tragende factoren. En diegenen, die dat systeem in handen hebben - inderdaad de oliefirma's - lijnen nog mei erg nap- p .m tiAi? BUI F.E'I'CIFE Week 25 juli t/m 1 augustus Grapefruit cocktail met sherry Mexicaanse schotel IJs met verse vruchten en slagroom "Kapsalon n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 In vergelijking met het eerste halfjaar van 1983 zijn de woningprijzen in de eerste helft van 1984 iets gedaald. Het gemiddelde prijsniveau ligt dit jaar op 139.000,-; in het eerste halfjaar van 1983 was dat 141.000,-. Dit betekent een daling van 1,5%. De belangrijke oorzaak van deze prijs ontwikkeling is de afwachtende hou ding van de aspirant-kopers. In de praktijk blijken wel steeds meer men sen de mogelijkheid van een koopwo ning als alternatief voor een huurwo ning te onderzoeken. Toch zijn de eco nomische vooruitzichten en de inkomstenverwachtingen vaak een te hoge drempel waardoor de koopbeslis sing niet doorgaat. Tegelijkertijd is het aanbod van de te koop staande woningen toegenomen. In de eerste helft van 1983 stonden er per transactie acht woningen te koop, nu, in 1984, zijn dat er tien. Deze ruime keuzemogelijkheid die de aspirant-ko pers geboden wordt, heeft een neer waarts effect op de koopprijzen van woningen. De aarzeling bij de kopers blijkt ook uit de ontwikkeling van het seizoen patroon. Sinds 1982, toen de markt van bestaande koopwoningen weer enig herstel vertoonde, was er ook weer sprake van een positief seizoeneffect. Met name in het voorjaar was er een sterke toename van het aantal aanko pen. Dit effect was ook duidelijk merkbaar in 1983. In de eerste helft van 1984 is meer in zeer bescheiden mate sprake geweest van een positieve sei zoeninvloed. De huidige situatie op de koopwonin- genmarkt maakt eens te meer duide lijk dat de overheid een stimulerend beleid moet blijven voeren. In dit ver band is het niet reëel, dat de staatsse cretaris op 1 juli heeft aangekondigd dat met ingang van 1 oktober voor koopwoningen onder de 100.000,- in gemeenten waar de Woonruimtewet vamtoepassing is een woonvergunning nodig\is. Een bedrag dat de gemeenten zelf mogen verhogen tot 300.000,-. Dit distributiestelsel werkt in de hui dige koopwoningenmarkt eerder nega tief voor dómtale volkshuisvesting dan positief. Dit zelfde geldt voor de over drachtsbelasting die in toenemende mate kritiek ondervindt bij de aspi rant-kopers. Zij ervaren deze belas tingheffing als een verhuisboete bij de koopbeslissing. De NVM heeft de staatssecretaris be gin juni concrete voorstellen gedaan om hierin verbetering te brengen. Deze voorstellen komen erop neer dat, gezien de ruime keuzemogelijkheid die aspirant-kopers hebben, het beter is het woonvergunningsstelsel af te schaffen. De huurprijsgrens zou op het niveau van 400,- gebracht moeten worden omdat alleen nog onder deze grens sprake van schaarste is. Wat betreft de overdrachtbelasting heeft de NVM de staatssecretaris voor gesteld, deze te heffen over gemiddeld 35% van de verkoopwaarde. De over drachtbelasting wordt onder meer ge heven omdat er sprake is van een over gang van vermogen. Echter, vrijwel geen enkele huiseigenaar financiert volledig met eigen vermogen. De star ter financiert zelfs met 90% vreemd vermogen. De voorlopige schatting geeft aan dat bij iedere overdracht de woning gemiddeld met 65% vreemd vermogen is gefinancierd. Juist nu op de overheidsbudgetten sterk moet worden bezuinigd is het van groot belang dat de bestaande woning voorraad maximaal kan worden benut. verzekeringen - hypotheken - financieringen klarinet 14-3766 gt soest-tel. 02155-18049 Woensdag 25 juli LIVE MUZIEK JANNINE MERTHTENS MIDDEL WIJKSTRAAT 2 - SOEST Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril Gediplomeerd optometrist lid O.V. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155 - 12874

Soester Courant | 1984 | | pagina 3