vereniging Kan de boer van de wind leven? Beeld van de zomer 1984 der amerikanische freund t Zwaantje Geneesmiddelen die kwaad aanrichten Recepten voor de siertuin pagina R Moderne leen deze mee u ook kunt zelf ballerina, loenen en ekent het it mocht u Jaar GRATIS 55-13473 "^OES'Ï' Compliment 'Help een kind van de rekening' Filmhuis: Der Amerikanische Freund Qrchol aarmode TUIN-ADVIESCENTRUM 't voarUeMiocQt voor doe-het-zelvers WOENSDAG 25 JUL11984 SOESTER COURANT PAGINA 9 door Arie Wandelaar De ouderdom komt met gebreken. Dan nadert er een dag dat man en/of vrouw een geschikt ogenblikje uitzoeken om samen eens te spreken over de moge lijkheid in een bejaardentehuis te wor den opgenomen. Meestal worden de kinderen in zo'n gesprek ook betrok ken, en valt vroeg of laat de beslissing dat 't er tenslotte toch maar van moet komen. Een besluit dat diep ingrijpt in het persoonlijke leven van de mensen die deze beslissing uiteindelijk hebben durven nemen. Dikwijls met de rug te gen de muur, omdat het nu eenmaal niet anders kon. Hoe je als buitenstaan der er ook tegen aankijkt, welke posi tieve argumenten je voor de verplaat sing ook naar voren brengt: feit is dat de betrokkenen meer inleveren dan ze er voor terugkrijgen. Voor de huisdie ren waaraan men jarenlang gehecht was is in het nieuwe onderkomen geen plaats. Het dagelijkse potje, afgestemd op de smaak en voorkeur van man en vrouw, maakt plaats voor collectieve maaltijden, al zijn de tijden van "Ome Keesje" reeds lang geschiedenis. Ook aan het inleveren van een stukje per soonlijke vrijheid valt niet te ontko men. Zo gaat dat wanneer je, alleen of samen, niet meer in staat bent de huis houdelijke beslommeringen van alle dag tot een goed eind te brengen. Ge lukkig kent Soest, zonder welke uitzon dering dan ook, een aantal voortreffe lijke bejaarden- en verzorgingshuizen, Na verloop van tijd blijkt dan dat men achteraf het meest heeft geleden van het leed dat men vreesde. Neem nou bijvoorbeeld eens het bejaardenhuis Molenschot. Gezellig van sfeer, dik wijls een grote huiskamer waar met grote regelmaat van alles te doen is. Een keuken die kan wedijveren met wat vergelijkbare commerciële bedrij ven doorgaans op tafel brengen. Daar gaat 't in dit wekelijkse stukje van Arie over. Wedijveren is dan nog te zwak uitgedrukt, want wat ze in de keu ken van Molenschot dagelijks voor el kaar krijgen wint 't van de commercie. Daarvan gaan nu aan het eind van dit jaar ook de mensen profiteren die nog zelfstandig wonen, maar de warme pot thuisbezorgd krijgen. Maaltijden voort aan uit de keuken van Molenschot. Kosten: een tientje per maaltijd. En wie door dit bedrag financieel in de knoei dreigt te komen kan daarover met de gemeente een babbeltje maken. Voor wie het dagelijks boodschappen doen en het bereiden van een warme maal tijd onoverkomelijke bezwaren ople veren, waardoor een bejaardenhuis de enige uitkomst lijkt, ligt wat deze moeilijkheid betreft de oplossing bij het thuisbezorgen. Baas in ei£en hüis blijven en toch dagelijks een smakelijk en gevarieerde Molenschot-maaltijd. Alles te danken aan de Stichting Fe deratieve Raad Welzijnswerk Ouderen te Soest, die voor deze verandering van keuken heeft gezorgd. Een initiatief dat een compliment waard is. En als Arie dan toch complimenten aan het rondstrooien is dan gaat er meteen ook maar eentje naar de Witte Brigade van Molenschot. Want het is tenslotte niet niks wanneer je culinaire kwaliteiten ten voorbeeld gesteld worden. Om geen roet in het eten te gooien heeft Arie met het nu volgende stukje een weekje gewacht. Het onderwerp waar het hier om draait kan u bekend zijn. Acht jonge Soesters sparen voor een vakantie in het Amerikaanse Titusvil- le. De reisorganisaties waar ze hun vliegtickets hebben besteld gaat fail liet. Weg vakantie. Zo zag 't er tenminste even naar uit. Particulier initiatief komt op gang en met de dramatische oproep 'Help 'n kind van de rekening' wordt een aktie gestart die tot doel heeft financiële injecties te krijgen van sponsors. In Soest wordt een speciaal bankrekening nummer geopend, "een golf van mede leven" wordt voorspeld. Binnen een week zijn de ontbrekende duiten bij el kaar, het leed geleden, de reis naar Ti- tusville heeft dankzij de sponsors slechts ruim een week vertraging ge had. Arie en Marie, geen krenten van nature, hebben er nooit een ogenblik bij stilgestaan om deze "kinderen van de rekening" financieel te steunen, waardoor ze ook geen deel uitmaakten van "de golf van medeleven." Hebben ze iets tegen uit hun krachten gegroei de reisjes? Geen sprake van, en wan neer sponsors om uiteenlopende re denen te bewegen zijn "kinderen van de rekening" te helpen, dan moet men daar een passend gebruik van maken. Anders wordt 't wanneer plotseling B. en W. een duik in de kermispot nemen en met geld, dat aan het Soester ver enigingsleven toebehoort, plotseling voor Sinterklaas gaan spelen. Kloppen Arie's informaties dan zou de Kermis pot, of welke gemeentelijke pot dan ook, van dit royale gebaar 2 mille ar mer zijn geworden. Meestal kan er, als 't om subsidie gaat in Soest, weinig of niets. Soms ook alles. In dit geval 250 gulden subsidie voor ieder van de jeug dige vakantiegangers. Het lijkt aanne melijk dat de gehele Soester jeugd in de rij wil gaan staan voor zo'n eenmalige uitkering. Dat zijn nog eens leuke dingen voor kinderen waarvan de ouders op kinderbijslag zijn aangewe zen. Arie en Marie zijn buitengewoon benieuwd naar de verklaring van de verantwoordelijke gemeentelijke auto riteiten voor deze buitengewone dona tie. Hoe vertellen ze 't de Soester thuis blijvers die geen kinderen van de re kening waren. Of zijn ze 't juist wel? ARIE WANDELAAR. Muziek in trek Door het vernielen van scheerraam- pjes van personenauto's legde een dief beslag op een cassetterecorder ter waarde van 700 gulden, terwijl elders een autoradio werd ontvreemd. De ge dupeerden deden bij de politie aangifte van diefstal. Mm, STEENHOFFSTRAAT 46 - 3764 BM SOEST - TELEFOON 02155 - 19577 Donderdag 26 juli 21.00 uur: DENNISHOPPER BRUNÖGANZ USA KREUZER GERARD BLAIN zodat hij zijn vrouw en kind met een ge rust hart kan achterlaten. In ruil daar voor moet Jonathan een gangster dood schieten in de Parijse metro. Tegelijk biedt hij aan Jonathan opnieuw te laten onderzoeken door speciliasten in het beste ziekenhuis van Parijs. Wanneer Jonathan eindelijk toegeeft, raakt hij langzamerhand verstrikt in het onder- doorzichtig web van Ripley en diens French Connection, die hem gebruiken voor een volgende liquidatie van een vijandige gangster. Intussen geeft zijn huwelijk zwaar te lijden onder zijn zwijgzaamheid en raakt hij steeds verder verwijderd van zijn vrouw en kind, om wie het toch allemaal begon nen is. Zoal gezegd draait de film om het feit hoe Wenders bovenstaand ver- e^wWIM WENDERS Na de Gouden Leeuw van Venetië voor "The state of things" (was vorig jaar november in het filmhuis te zien) en de Gouden Palm van Cannes dit jaar voor zijn laatste "Paris, Texas", ging af gelopen donderdag, zijn tweede Ameri kaanse film "Ijaniimett" uit 1982, in Nederland in première. Met deze ak- tualiteit rond WeSx^ers, vertoont Film huis Artishock oi$f$>nderdag 26 juli om 21.00 uur, zijn eerste Amerikaanse film uit 1977: Der Amerikanische Freund. Met deze film brak Wenders door naar het grote publiek. In de films van Wenders zoals "Alice in den Stadten," "Falsche Bewegung" en 'Tm Lauf der Zeit", zien we de hoofd personen reizen door een wereld waar van hij vervreemd is. Reizend zonder een specifiek doel voor ogen, of het haal in beeld brengt. Hoe Wenders op moest zijn om met zichzelf en de een onthutsend sterke manier inleef- wereld in het rein^tójjkomen. Maar zo- baar maakt, wat het voor een gewoon ver komt het nóóit' want het galat Wen- mens betekent óm een hem totaal we- ders meer ofn de reis zelf dan om een 'zensvreemde, andere wereld (die van afloop en een bijbehorende moraal. de professionele misdaad) te betreden. Ook in Der Amerikanische Freund is In de desoriënterende plaatsen als dit het geval. Wat er in de film gebeurt Hamburg, Miinchen, Parijs en New is feitelijk minder interessant dan höe; York waar de film heen vliegt, voelt Wenders het zich laat afspelen. Jonathan zich hopeloos verloren met Wenders vertelt het avontuur van Jo- moordopdrachten waar een gewoon nathan Zimmermann (Bruno Ganz), mens als hij, psychisch niet voor is uit- die met zijn vrouw (Lisa Kreuzer) en gerust. Met dit gegeven weet Wenders zoontje in Hamburg woont en daar °P magistrale wijze suspense uit te werkt als lijstenmaker. Jonathan lijdt sIaan- Een hoogst onalledaagse mis- aan een ongeneeslijke ziekte. De daadfilm, die ook vanwege zijn kleur- Amerikaanse schilderijenhandelaar gebruik opvalt. Tom Ripley (Dennis Hopper) komt dat Volgende week donderdag 2 augustus te weten. Als een Franse gangster- om 21.00 uur: Dona Flor and her two vriend (Gérard Blain) Ripley vraagt husbands. Een lichtvoetige sekskome- om voor hem een anonieme moorde- die uit Brazilië op het ritme van de naar te vinden, verwijst Ripley hem samba. naar Jonathan. De Fransman biedt Aanvang:21.00 uur. Jonathan een grote som geld aan. Entree: 5,-/leden en CJP 4,-. Mtaien ffr0nd 'nzet om te Produceren verlangt een redelijke oeioning. In de landbouw was verleden jaar slechts ruimte om de belonings- aanspraken voor 65% te honoreren. Boeren en tuinders worden onderbetaald en Kunnen in de nabije toekomst ook niet veel meer verwachten. De vooruitzichten in de land- en tuin bouw zijn niet denderend. De reken meesters van het Landbouw Ecuno- Aan de vooravond van de Olympische Spelen in Los Angeles staat het gebruik van anabole steroïden weer volop in het nieuws. Een Nederlands lid van het Europees Parlement, Doeke Eisma, maakt zich zorgen over het feit dat Eu ropese multinationals enorme hoeveel heden van dit geneesmiddel aan landen in de derde wereld verkopen waar het gebruikt wordt voor de behandeling van ondervoede kinderen. Voor het verbod op steroïden van kracht werd, werden deze middelen vooral door atleten ingenomen om hun prestaties te verhogen. Het gebruik hiervan gaat echter gepaard met ge vaarlijke nevenverschijnselen zoals de ontwikkeling van mannelijke kenmer ken in vrouwen, impotentie van man nen en leveraandoeningen. Doeke Eisma wil dat de uitvoer van deze geneesmiddelen volledig ver boden worden en stelt dat het gebruik alleen gerechtvaardigd is voor de be handeling van een aantal zeldzame beender- en beenmergziekten bij be jaarden. Volgens Europees commissaris Karl- Heinz Narjes is de farmaceutische in dustrie al aan bepaalde voorschriften gebonden om te voorkomen dat consu menten in de derde wereld misleid worden. De Internationale federatie van verenigingen voor de farmaceu tische industrie hanteert een gedrags code die in de hele wereld van toepas sing is en landen die geneesmiddelen importeren kunnen van te voren na gaan of het om betrouwbare medicij nen gaat. Voorts houdt de Europese Commissie toezicht op de verkoop van geneesmid delen. Er bestaan echter geen plannen om in de nabije toekomst een verbod in te stellen op de uitvoer van steroïden, aldus Narjes. Inbrekers actief Bij de muziekschool aan het Kerkplein en een woning aan de Beatrixlaan werd in het afgelopen weekend ingebroken. Er werd niets vermist al ontstond er wel schade door vernielingen. Minder goed verging het bewoners van een huis aan de Middelwijkstraat. Daar werd 180 gulden en een aantal sieraden buitgemaakt. De inbrekers verschaf ten zich toegang door het openbreken van een keukendeur. Abonnement. Nadat een bewoner van het Heeser- spoor eerder deze week aangifte had gedaan van vernieling van zijn tuinhek was het enkele dagen later opnieuw raak Uit zijn huis hebben onbekenden bou gies, kettingvijlen, kettingzagen en snoeischaren meegenomen. In zijn wo ning werden bovendien vernielingen aangericht. Totale schade circa 5000 gulden. misch Instituut maken jaarlijks de ba lans op en proberen vervolgens enkele lijnen door te trekken naar de toekomst. Een en ander wordt zeer uitvoerig en met cijfers onderbouwd neergelegd in het zogenaamde Landbouw Econo misch Bericht. In feite is het merkwaardig dat een be drijvige sector, die voor de Nederland se economie onmisbaar is, genoegen moet nemen met een zeer karige be loning. Sterker nog: voor menige boer en tuinder staat het bestaan op het spel, met een beloning die ver onder de maat blijft kan de boer geen bedrijf runnen. De land- en tuinbouw heeft zijn produk- tiewaarde opgevoerd tot ruim 32 mil jard gulden. Daarvan neemt de tuin bouw met zijn bloemen en groenten, met zijn potplanten en heesters vijf mil jard voor zijn rekening. Meer dan de helft van alle agrarische produkten gaat de grens over en wordt voor 70% verkocht op de Europese markt. Deze handel levert de Nederlandse samen leving netto 14 miljard gulden op, want de uitvoer overtreft de agrarische in voer met dat bedrag. Tot voor kort daalde het aantal boeren- en tuindersbedrijven met ongeveer 2 a 3% per jaar. Verleden jaar was dat maar 1%. De geringste afname sinds 15 jaar. De aanvankelijke verwachting dat er over vijf a zes jaar in Nederland nauwelijks 90.000 boeren- en tuinders- bedrijven zijn, moet worden bijgesteld. Als de huidige ontwikkelingen door gaan zullen er in 1990 minstens 125.000 bedrijven zijn, waarvan een vierde deel nevenberoeps- of parttime bedrijven. Vooral de laatste tijd neemt de belang stelling voor het boerenbedrijf toe. Wellicht heeft dat te maken met het ge brek aan werkgelegenheid buiten de land- en tuinbouw. Opvallend is het stij gende aantal leerlingen aan agrarische scholenverleden jaar nam dit aantal toe met 11%. De agrarische sector heeft jarenlang moeten toezien dat 12.000 a 13.000 ha cultuurgrond per jaar opgeofferd werd aan woningbouw, wegenaanleg, indu strievestiging en recreatie. Sinds en kele jaren is het verlies van cultuur grond rigoreus beperkt. Gronden die op niet-agrarische bestemmingen wach ten, blijven niet langer meer braak lig gen en worden gelükkig weer bewerkt door agrariërs. Wie dit land- en tuin- bouwbeleid terugvindt in het bovenge noemde Landbouw Economisch Bericht zal niet begrijpen dat de boeren en tuin ders balanceren op de rand van hun bestaan. En toch is dat laatste waar In de tang Macro-economisch draait de landbouw vrij aardig, maar voor de individuele boer of tuinder komt het vaak neer op "bijten of sabbelen op een houtje". De boer ontvangt vöorv2ijn arbeid niet de beloning die elders wordt gegeven. Er komt dus een flinke brok roeping bij het boerenvak. In de landbouw is men vlugger bereid om langere werkdagen en werkweken te maken. Het uurloon is maar een schijntje van de elders ge hanteerde normen. Erger wordt het als de boer geen ruimte meer heeft om het bedrijf op een gezonde basis voort te zetten. De financiële resultaten zijn dan zo bedroevend dat de noodzakelijke vervangingsinvesteringen uitblijven en dat er flink wordt ingeteerd op het toch al slinkende vermogen. De rentabiliteitsverwachtingen in de land- en tuinbouw zijn niet hoog. De rentabiliteit of de winstgevendheid wordt bepaald door allerlei factoren, zoals kosten, opbrengsten, prijsbeleid, Europese maatregelen, nationaal (fis caal, milieu, ruimtelijk ordenings) beleid. Wie de factoren afzonderlijk nagaat moet constateren dat de duimschroe ven op de boerderij steeds verder wor den bijgedraaid. Voorbeeldende tuin der ervaart de explosieve gasprijzen (maken 20 a 30% van de produktie- kosten uit) als wurgend, de intensieve veehouderij loopt tegen de grens van milieubelasting (mestoverschotten die op het milieu drukken), de akkerbouwer ziet de opbrengst stijgen maar de op brengstprijzen kelderen, de Europese politiek zet de boer steeds verder onder druk met prijs- en produktiebeperkende maatregelen zie de superheffing in de zuivelwereld). Loze beloftes De hamvraag is hoelang de boer nog kan voortploegen. De rekenmeesters Voor de schrik Een inwoner van Soest werd vorige week door de politie uit een plaatselijk café gehaald waar hij "voor de schrik" een glas dronk, nadat hij op de Middel wijkstraat een aanrijding had veroor zaakt. De politie constateerde overigens dat de Soester al "voor de schrik" gedron ken had, zelfs zoveel dat beide blaas- proeven in zijn nadeel uitvielen. Aan vankelijk stemde de Soester toe in een bloedproef, maar kwam op zijn toezeg ging terug nadat de dokter was ge arriveerd. Proces-verbaal en rijverbod volgden. Indianen in Soest? Waarschijnlijk om tijdens de vakantie onderdak te zijn heeft een tot nu toe on bekende dader vanaf het balkon van een woning aan de Rubenslaan een In- dianentent ontvreemd. De benadeelde schatte de waarde van de huisvesting op circa honderd gulden en deed bij de politie aangifte van diefstal. Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje,beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST - PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 van het Landbouw Economisch Insti tuut geven met hun gecijfer weinig hoop. Vele boeren komen in ademnood en zullen wegens gebrek aan financiële ruimte het loodje leggen. Tenzij de overheid en de samenleving bereid zijn om de boer en tuinder een redelijke be loning voor hun inzet te gunnen. Dat mag niet blijven bij fraaie politieke be loftes maar moet uitmonden in een be leid dat aan agrarische ondernemers ruimte laat om economisch te werken. Boeren vragen geen subsidies, maar verlangen alleen erkenning van hun ondernemerschap. Daarin ligt immers hun bestaansrecht. Steenhoffstraat 13 „gn- .1 3764 BH Soest emaencv Telefoon 02155-1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Aantrekkingskracht nieuwe oogst Terwijl de bessen toch aanzienlijk in prijs zijn verlaagd, bracht een onbe kende vorige week een bezoek aan de tuin van een familie, met vakantie, aan de Vosseveldlaan. Hij plukte wat er aan rode en witte bessen te plukken viel, zo dat na terugkeer van vakantie de gedu peerde familie op Coebergh of de groenteman is aangewezen. Sneu is 't wel. Hannes van de Neng is met vakantie Met de muziek mee Zonder ook maar een enkel spoor achter te laten hebben onbekende(n) een afgesloten wagen aan de Hommel opengebroken en daaruit twee geluids boxen ontvreemd. Foto: Goos van der Wilt Foto: Goos van der Wilt. Erik van Dorresteyn f/ t medewerker 't Vaarderhoogt Als we aan eetbare gewassen denken, combineren we dit in gedachten meestal direkt met een groente tuin, waar de gebruikelijke en minder gebruikelijke groentegewassen door menig nijver uurtje van de kweker tot oogstbare groenten worden Er zijn echter in de siertuin ook vrij veel planten die geheel of gedeeltelijk kunnen worden geconsu meerd. Hierbij doel ik dan niet op planten als rabar ber, bessenstruiken en dergelijke, maar meer op planten waarvan niet algemeen bekend is dat deze kunnen worden genuttigd, zoals bijv. de gouds bloem, de adderwortel en de lindeboom. Er zijn heel wat eetbare sierplanten, waarvan er in elke tuin haast wel een paar te vinden zijn. Om de onbekend heid met dit gebeuren wat te verkleinen wil ik graag deze en de volgende keer een aantal van die planten bespreken die naast hun sierwaarde ook een nuttige functie hebben. Een heel goed voorbeeld van zo'n plant is de één-jarige Oostindische kers, die wel ge zien kan worden als een der meest complete sier- groenten. Vrijwel alle delen zijn eetbaar; de plant bezit een enorme groeikracht om steeds weer nieuw oogstbare delen te vormen en ten slotte kan hij ook nog goed gedroogd worden. Hierdoor is het ook mo gelijk om 's winters van het gewas te genieten. De peperachtige smaak van het blad en de bloemen van de Oost-indische kers doet het goed op brood en door de sla. Verder is er een lekker recept van Oost-in- dische kerssoep en worden de zaden in het zuur ge bruikt als garnering voor sla. Een ander veel voor komend plantje is het viooltje, een plant die we bijna allemaal kennen. Zowel blad als bloemen zijn goed eetbaar. Het maarts viooltje ofwel Viola odorata spant wat de geur en smaak betreft de kroon. Thee van de bloemblaadjes wordt in de natuurgenees wijze aangeraden als middel tegen kinkhoest, bron chitis en verstoppingen. Ook wordt er een kal merende werking aan toegeschreven. De bladeren van de vioolplant worden gebruikt om wat extra smaak te geven aan soepen en salades. De bloem blaadjes worden gebruikt om salades te maken. Ge suikerde viooltjesbloemen, gedroogd in een oven dienen als alternatief snoepje voor kinderen, of als versiering voor taart of gebak. Lievevrouwebedstro een dankbaar wit bloeiend bodembedekkertje voor de halfschaduw, laat zich heel goed gebruiken bij de bereiding van bowl (als extra smaakmaker), en wijn. Voor de meest ideale smaak moeten de twijg, jes dan zo'n 24 uur trekken in de vloeistof waar ze hun smaak aan moeten geven. Voor bezitters van goudsbloemen het volgende idee- Voeg aan wat gedroogde bloemblaadjes 3 maal hun gewicht aan suiker toe en stamp het mengsel fijn. Het strooisel smaakt heerlijk over de pudding. De bloemblaadjes smaken ook heerlijk in soepen en sa lades en wat te denken van een pot zelfgemaakte goedsbloemgelei. De bitter smakende fijn ingesne- den blaadjes van boerenwormkruid zijn in kleine hoeveelheden een smakelijke toevoeging aan panne- koekbeslag en aan gebakken eieren. Ook worden ze wel verwerkt in dranken. Volgende week zullen we wat struiken bekijken die ons naast hun sierwaarde culinair kunnen dienen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9