r mid Pub 50 jaar geleden in Soest i Op- rui ming d'Oiide Enghe RAZENDSNELLE Cf FOTOSERVICE rMS5SSS»a,l#&èl □ra nn? 1 Augustus 1934 Soester arts P. W. Boon in 1985 in Zambia 15.- ƒ18,- vraagt; uw aandacht voor: Bouwzaken Bouwzaken Hinderwet Verleende bouwvergunningen Weekmenu voor ƒ26,50 VANDAAG MORGEN Soest speelt hoofdrol in nieuwe Nederlandse speelfilm Hulp aan Derde Wereld STRAK EN STRALEND Automobiliste bij ontwijken eenden in de sloot T-SHIRTS ROYAL ALBERT Aanbieding ROYAL ALBERT KOP en SCHOTELS Speciale aanbieding. J. C.v. HAARLEM werkhuizen. I. Een huis II. Een huis Radio Net Dagmeisje 1 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 SOESTER COURANT De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: 1. L. Drijver, Choristenpad 70 te Soest t.b.v. het bouwen van een berging op het perceel J.H. Isingerserf 20 te Soest 2. E. Rijnja, Draailier 139 te Soest t.b.v. het bouwen van een woonhuis met garage aan de Turfstreek, te Soest: 3. R. van de Meer, Burg. Grothestraat 45 te Soest t.b.v. het bouwen van een woonhuis met garage aan de Turfstreek te Soest 4. P. van Brakel, Pelikaanweg 2 te Soest t.b.v. het bouwen van een woon huis aan de Turfstreek te Soest; 5. Sanders Verenigde Bedrijven b.v., Weverij 12 te Amstelveen t.b.v. het bouwen van een garage op het perceel Turfstreek 75 te Soest; 6. G. Tammer, Postweg 27 te Soesterberg t.b.v. het bouwen van 4 paarde- boxen op het perceel Amersfoortsestraat te Soesterberg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 3385. Tevens zijn burgemeester en wethouders voornemens op daartoe strek kende verzoeken met toepassing van artikel 7 van de voorschriften "vierde herziening bestemmingsplan Overhees" vergunning te verlenen aan: 1. N. A. de Smit, Spinet 25 te Soest t.b.v. het plaatsen van een erfschei- ding op het perceel Spinet 25 te Soest; 2. M. H. C. van Eeten en M. J. Jasperse, wonende resp. Spinet 13 en 15 te Soest t.b.v. het plaatsen van een berging op de percelen Spinet 13 en 15 te Soest; 3. R. E. M. van Kooi, Klarinet 369 te Soest t.b.v. het bouwen van een ber ging op het perceel Klarinet 369 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf 2 augustus 1984 eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecreta rie, afdeling 1, ter inzage. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toe passing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning verunning te verlenen aan 1. E. H. Bosboom, Birkstraat 105 te Soest t.b.v. het uitbreiden van een keuken op het perceel Birkstraat 75 te Soest; 2. T. A. Broeckman, Van Goyenlaan 17 te Soest t.b.v. het bouwen van een garage/berging op het perceel Van Goyenlaan 17 te Soest; 3. J. W. Rip, Duinweg 19 te Soest t.b.v. het plaatsen van een garage op het perceel Duinweg 19 te Soest 4. Autobedrijf Bosboom, Birkstraat 105 te Soest t.b.v. het vergroten van een showroom op het perceel Birkstraat 105 te Soest 5. S. J. van Dijk, Prof. Lorentzlaan 66 te Soesterberg t.b.v. het vergroten van een garage op het perceel Prof. Lorentzlaan 66 te Soesterberg; 6. J. Laseur, Beckeringhstraat 45 te Soest t.b.v. het verbouwen van 12 houten paardenboxen in 10 stenen paardenboxen op het perceel Becke ringhstraat 45 te Soest 7. R. G. M. van Hall, Bartolottilaan 30 te Soest t.b.v. het vergroten van de woning op het perceel Bartolottilaan 30 te Soest 8. J. P. van Asch, Gallenkamp Pelsweg 4 te Soest t.b.v. het uitbreiden van de woning op het perceel Gallenkamp Pelsweg 4 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf 2 augustus 1984, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecretarie, af deling 1ter inzage Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan liggen ter inzake verzoeken om een oprichtings cq. revisie cq. uitbrei dingsvergunning van 0 Gravebedrijf Wennekes B.V., Eikenlaan 11-13 te Soest voor een gra- veerbedrijf op het perceel Eikenlaan 11 (achter) te Soest. Stichting Ruitersportcentrum Eldorado, Bosstraat 133 te Soest voor een manege op het perceel Bosstraat 77 (naast De Blauwe Vogel) te Soest Metternich Chemie, Nijverheidsweg 16 te Soest voor een inrichting voor fabrikage van industriële reinigingsmiddelen en desinfektantia op het perceel Nijverheidsweg 16 te Soest Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzagelegging van het verzoek d.d. 1 augustus 1984. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtigde worden ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen college, de aan vrager en de overige aanwezigen. De openbare zittingen worden gehouden op 22 augustus 1984 om resp. 09.00, 09.30 en 10.00 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben in gebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen later beroep in stellen, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is ge weest (ti'j'd'ig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schriftelijke Dezwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet be kendgemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het be zwaarschrift, bij het college van b. en w. worden ingediend. (niet gebonden beslutien) Verlening d.d. 10-7-84 bouwen 8 betonnen opslagruimten, Vliegbasis Soesterberg. Verlening d.d. 17-7-84 bouwen woning met garage, Kamerlingh Onneslaan, sectie E, nr. 4212 ged.; verbouwen schaapskooi tot woonhuis, Kerkpad Z.Z. 7 vernieuwen stallingsruimte c.q. bedrijfsruimte, Lange Brinkweg 115; vernieuwen/vergroten kas, Eemweg 7. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit recht streeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 n.m wrnAiru BMEETCiFE Week 2 aug. t/m 8 augustus Varkenshaasje in roomsaus Diverse groenten Gebakken aardappelen Pêche melba Koffie, bonbon GRATIS 13x18 cm nfffiNOli! UW FOTO'S KLAAR! Nu ook prints vanaf 69 Cent Q- "«ulër WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 85 SOEST Voor de televisieserie "Thomas en Se nior en de grote goudroof,' die in okto ber volgend jaar door de NCRV op het scherm wordt gebracht, is dank zij medewerking van gemeenten en politie opnieuw in Soest gefilmd. Plaats van locatie was het kruispunt Klaarwaterweg-Gerrit van de Veen- straat. Aanvankelijk had men voor de geplande opnames het kruispunt Dal- weg-Steenhoffstraat in gedachten, maar in verband met.de frequentie van het verkeer daar, week men uit naar het Soesterveen. Dat was overigens al voor de opnames besloten. Bekende en minder bekende acteurs, zoals Lex Goudsmit, Peter Bollehuis en Hugo Kolschijn waren ook op de set aanwezig voor hun bijdrage aan de filmopnames, die zich concentreerden op een autobotsing op de kruising. De opnames werden later op de dag in en rond een telefooncel in Hollandsche Rading voortgezet. Ook de kinderen, die door Castor Filmproducties van verschillende scholen zijn gekozen uit een groep van duizenden gegadigden, kwamen ruimschoots aap bod met een aantal scènes, waariij zij zich uit moch- ten leven op de fièts. maar ook de no dige precisie moesten hebben om de opnames zo goed mogelijk te laten ver lopen. Het was overigens niet de eerste keer dat er voor de jeugdserie opna mes in Soest werden gemaakt. Al eer der werd er gefilmd op de Van Weede- 0 Zo worden de opnamen voor de film gemaakt. straat, en vorige week donderdag was men met de hele ploeg in de buurt van de Plasweg. De opnames van de serie, die gepaard gaan met opnames voor een bioscoop film (Thomas en Senior op hét spoor van Brute Berend')-als. vervolg op de -televisieserie, worden gerealiseerd in met name het Gooi, maar ook in de pro vincie Zuid-Holland. Ook komt alle filmapparatuur nog een paar keer in Soest te staan, voordat de opnames in dit najaar afgerond worden. De opna meprocedure heeft dan vier maanden geduurd. Het duurt nog even, maar wat straks te gebeuren staat is vandaag dagelijks on derwerp van gesprek. De zomer van 1985 brengt Zonnegiorenarts Pieter Wilem Boon en zijn huisgenote Yvonne Water drinker naar Zambia. Samen willen ze trachten in een klein Zambia's zieken huisje geloof - hoop en liefde te bren gen. Daaraan vooraaf volgen beiden een cursus vanaf september in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam om straks enigszins weg wijs te kunnen geraken in een volstrekt nieuwe omgeving. Dit artikel tracht u een kleine indruk te geven over de ach tergronden die hebben meegespeeld tot het vertrek van twee jeugdige Soes- ters. De dienst over Grenzen handelde in de "zaak Boon" in opdracht van de Gere formeerde Kerken van Nederland, die op hun beurt waren ingeschakeld door de Gereformeerde Kerk in Zambia, de eigenares van het ziekenhuis in Nyan- je. Het contract dat Boon heeft aange boden gekregen en aanvaard, geldt voor vier jaar, maar hij houdt zelf de moge lijkheid open voor een verlenging hier van, indien zijn nieuwe superieuren hiermee akkoord willen gaan en als dit nodig is. Het is namelijk de bedoeling dat de functie van Boon op den duur vervuld zal gaan worden door een Zambiaanse arts, maar zolang er nog niet voldoende artsen zijn, dragen bui tenlanders zorg voor een stukje ontwik kelingshulp. Op jeugdige leeftijd ontstond bi de nu achtentwintigjare Boon al het idee om zich in te gaan zetten voor de Derde Wereld. "Het begon zo van: Ik ga later zieke negers beter maken. Zodra je je echter in het ontwikkelingsprobleem gaat verdiepen, kom je er snel achter dat de realiteit in feite heel anders is. Dé ontwikkelingshulp, die daadwerke lijk bijdraagt aan een gezondere econo mie, kan niet worden opgelost door de buitenlanders die in een ander land werk verrichten. Natuurlijk doe je een hoop zinnig werk als je de mensen ver zorgt, en kennis bijbrengt op medisch gebied, maar je lost niet het probleem van de ontwikkelingslanden op. De ondervoede mensen in met name Afri ka zijn veel gevoeliger voor de ge vreesde ziektes zoals malaria en tuber culose. Door het genezen van de zieken bereik je echter niet meer dan dat. De kern van het probleem zit hem in de ar moede. N Neem bijvoorbeeld de koperwinning, waarmee Zambia vooral tot de oliecri sis zich kon scharen in de rij van min der arme landen. Alle gewonnen koper gaat na de eerste zuivering naar de westerse wereld, die na de verwerking het koper veel duurder terugver- koopt. Het zou zo moeten zijn dat er in het land zelf fabrieken worden geves tigd met Zambiaans personeel. Op die manier kweek je werkgelegenheid, en kan er ook wat gedaan worden aan het voedselprobleem door middel van een betere financiële situatie. De belangen van het Westen wegen evenwel te zwaar, zodat men zich eigenlijk be perkt tot het afdragen van een bepaald procent van het nationaal inkomen (in Nederland ligt dat op drie procent)," stelt Boon, die vindt dat dit bedrag te laag is. Zorg voor de gezondheid De gezondheidszorg in Zambia is zeker in vergelijking met andere Afrikaanse landen goed te noemen. De regering stelde, na het onafhankelijk worden in 1964, een voortreffelijk plan op. Alle medische hulp, of het nu medicijnen of opname in een ziekenhuis betreft, is gratis. Ondervoede kinderen worden niet enkel in de ziekenhuizen behan deld, ook de moeders worden onderge bracht in de verpleeghuizen, waar zij worden onderwezen in onder meer hy giëne, en het bereiken van een zo hoog mogelijk rendement uit de beschikbare levensmiddelen. De praktijk brengt echter ook proble men met zich mee. De tot arts opge leide Zambianen willen al gauw naar de steden toe, waardoor de mensen op hetplattelanddie samen. 7-O.procent van de bevolking vormen, over te wei nig medische hulp beschikken. Daarom bestaat het personeel van de Zambiaanse ziekenhuizen, die "rijke lijk" subsidies van het rijk krijgen, nog teveel van buitenlandse werkne mers. Wegwijs worden Dr. Pieter Willem Boon en Yvonne Wa terdrinker verwachten geen proble men met de omschakeling van een si tuatie met veel vrienden en familie naar een omgeving waar iedereen on bekend is. "Dat geeft niks. Goede vrienden in Nederland hou je toch al tijd, en zelf ben ik in de loop der tijd ge wend geraakt aan rondtrekken en ver huizen" zegt Yvonne, die het schrijven van brieven bijna tot haar hobby's durft te rekenen. Pieter geloof wel dat het voor haar moeilijker zal worden dan voor hem, omdat zij in tegenstel ling tot hem geen voorgeschreven taak heeft. Beiden zullen in september een cursus gaan volgen ln het Koninklijk Insituut voor de Tropen in Amsterdam (Tro penmuseum). Hier worden zij wegwijs gemaakt met de situatie, zoals die is in de tropen. In Oegstgeest volgt een cur sus in het opleidingscentrum, dat wordt benut door niet alleen Gerefor meerde Kerken, maar bijvoorbeeld ook door de Gereformeerde Zen- dlngsbond (GZB), de Gereformeer de Bond binnen de Nederlandse Her vormde Kerk). Hier worden de mensen, die uitgezonden worden, onderwezen in de geschiedenis, de cul tuur en de sociale gewoontes van het desbetreffende land. Kennis als bagage Boon: "In Zambia is het bijvoorbeeld zeer onbehoorlijk om iemand tijdens het handen schudden iets te overhan digen met de linkerhand. De rechter hand is de zogenaamde schone hand. De linkerhand wordt gebruikt bij bezigheden op het kleinste kamertje. Als je dit soort dingen niet van te voren weet, kom je voor problemen te staan, en daarom is een dergelijke cursus, waar je ook de taal leert spreken van het land waar je naar toe gaat noodza kelijk. Overigens komt men niet zomaar in aanmerking voor een uitzending. Boon die medicijnen studeerde aan de Uni versiteit van Amsterdam, werd al enige jaren geleden verteld, dat hij ook de nodige ervaring diende op te doen. Kennis van chirurgie en gynaecologie en verloskunde is wat dat betreft een vereiste. Boon beschikt inmiddels over deze ervaringen. Sinds september 1983 is hij verbonden aan ziekenhuis Zonne gloren, en daarvóór heeft hij een jaar gewerkt in Heemstede. Yvonne Water drinker (26) studeert momenteel Engels. Haar rest nog slechts een scrip tie alvorens zij de studie zou kunnen beëindigen. Lukt dit niet in verband met de drukke voorbereidingen voor het vertrek naar Zambia volgens jaar, dan zal zij haar studie in Zambia voort zetten. Scherven die geen geluk brachten Niet altijd brengen scherven geluk. Daar weten drie 18-jarige jongens sinds vorige week over mee te praten. Zij werden door de Soester politie gear resteerd op verdenking ruiten te heb ben ingegooid bij café Soestdijk. Strak en Stralend Kunstenaars in spuitwerk! P. Stalenhoef autoschade 1 e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk Geld weg uit winkelkassa Bij een inbraak ln de bloemenzaak Boutlque des Fleurs aan de Steenhoff- straat heeft de onbekende dader vorige week een bedrag van 150 gulden buitge maakt. Hij haalde het geld uit de kassa in de winkel. De inbreker kwam binnen door het forceren van een bovenlicht. Hardrijder aangehouden In het weekend hield de Soester politie een 23-jarige bromfietser uit Soest aan, omdat hij op de Koninginnelaan blijk baar ln de veronderstelling was dat hij op een racecircuit reed. Hij reed 70 kilometer per uur. De bromfiets werd voor technisch onderzoek in beslag ge nomen op het vermoeden dat hij is op gevoerd. Bij een verkeersongeluk op de Stad houderslaan reed een 24-jarige inwoon ster van Baarn vrijdagavond pardoes met haar auto in een sloot. Vermoede lijk was dat eerder de bestemming van de twee eenden die plotseling de weg overstaken en de oorzaak waren het van het ongeluk. Omstreeks tien uur reed de bestuurster in de richting Baarn, toen ze ter hoogte van de Maatweg onverwacht werd ge confronteerd met de overstekende een den. Zij probeerde door krachtig te remmen en naar links te sturen de die ren te ontwijken, hetgeen haar lukte. Ze kon echter niet voorkomen dat de auto ging slippen, waardoor ze de macht over het stuur verloor. Daar door kwam de auto in een sloot tot stil stand. De bestuurster kreeg behalve natte kleding verwondingen aan een been en een arm. Zij werd per ambulance naar het ziekenhuis Maarschalksbos in haar woonplaats gebracht. Waar de eenden uiteindelijk zijn terechtgekomen, is niet bekend. Videorecorder gestolen Bij een inbraak in een wonng aan de Plasweg heeft een inbreker vorige week de videorecorder weggenomen. Ook een plaid nam hij mee. De dader kwam het huis binnen door het force ren van een deur. Dat gebeurde met een schroevedraaier die het eigendom van de bewoner bleek te zijn. Te kust en te keur. Zoek maar uit vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest tSforte O/ióruis ENGLAND van 24.25 voor Diefstal Bij een te Soesterberg gevestigden ijsfabrikant. den heer P., werden sinds enkele maanden verschillende voorwerpen vermist van zeer uit- eenloopende aard, als portemonnais, achterwielen van fietsen, dyna mo's. Verschillende vermoedens werden gekoesterd, die echter niet al tijd stand konden houden. Tenslotte viel de verdenking op een jeugdigen bediende, in dienst van den heer P. Bij een inmiddels gehouden huiszoeking in diens ouderlijk huis te Amersfoort, werden verschillende der ontvreemde voorwerpen opge spoord. De politie heeft de zaak in nader onderzoek. Vrijgesproken De 24-jarige chauffeur uit onze gemeente, die op een donkeren avond tusschen Laren en Baarn op een stilstaande vrachtauto was ingereden en den chauffeur van den wagen, die juist zijn niet-brandend achterlicht wilde repareeren, heeft dood gereden, werd door de Utr. Rechtbank vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, n.1. het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, den dood ten gevolge hebbende. De officier had één maand hechtenis geëischt. Schennis der eerbaarheid Terzake het plegen van openbare schennis der eerbaarheid, werd door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren G. J. H. uit Utrecht. Zilveren vliegtuig wedstrijden De zilveren motorwedstrijden, welke door de V. en A.V. "Soesterberg" werden gehouden, zijn het vorige jaar als 't ware beëindigd, doordat "Sopla," Amersfoort definitief winnaar is geworden. Gezien de buitengewoon groote belangstelling, welke altijd voor deze wedstrijden bestonden, is het bestuur er thans in geslaagd een zilveren vliegtuig voor deze wedstrijden ter beschikking te kunnen stellen, dat gezien de pracht van den zilveren motor, dezen zelfs nog naar de kroon steekt, zoo niet overtreft. Het bestuur mocht dan ook voor dit jaar van de deelnemende vereenigingen zeer veel medewerking ondervinden en is er weer bijzonder in geslaagd, voor dit jaar een spannend programma te kunnen samenstellen. Deze wedstrijden zullen plaats vinden op 't terrein aan den Kampweg te Soesterberg, op 5,12 en 19 augustus. Bedankt Met ingang van 1 Augustus heeft de heer J. Nooder bedankt als com mandeur en lid van de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg. VERLOOFD JANNY MUTS en KüRT HEINICKE Soestdijk, Talmalaan 33 Keulen, Welsenburgstrasse 48 1 Augustus, 1934 te koop, 1 jaar, goed waaks, f 5.—. Lange Bergstraat 16. Groot blik gemengde Biskwle inhoud 3 pond 99 cent 2 Flescb Limonade diverse «maken 25 cent le Soort Limonade Siroop 49 cent 3 ona Allerhande 25 cent Pak Koningsbrood, fijn 25 eent pond Reclame Biskwie 55 cent 2 Blik fijne Sardines 25 cent Groot blik Zalm 25 cent Sprotly in olijfolie per blik 24 cent Strandemmers gevuld met 47a pond Jam 99 cent pond Lindenboom Aardbeien en Sinaasappel wafels zeer licht 25 cent Beleefd aanbevelend, TEL. 324. v. WEEDESTR. 45. Deze week is de Slaolie nog de oude prijs. Denkt U er aan. Net meisje zoekt Klaarwaterweg 11, Soest. SOEST 1934. Notaris A. RöMER te Baarn zal Op Woensdag 22 Augustus 1934, *8 avonds 8 uur in het Café van den Heer Th. Sukel aan de Laanstraat te Soest. definitief publiek verkoopen met erf en tuin te Soest aan de Laanstraat No. 7, groot 4.35 Aren. Verhuurd voor f 23.— per maand. met schuur, erf en tuin te Soest aan de Laanstraat No. 7a, groot 420 Aren Verhuurd voor f 25.— per maBnd. Bezichtiging Dinsd- en Donderdags van 2-4 uur. Aanvaarding en betaling uiterlijk October 1934. goed spelend toestel f 25.Event. tegen defect exemplaar in te ruilen. Na 8 uur. Vondellaan 16 gevraagd van 9-3 uur. Loon f2.50. Br. onder No. 1024 bur. Gecomb. Soester Bladen. f

Soester Courant | 1984 | | pagina 5