Baan l?9 ^JJaaiinode^ylf^ Nieuw politiebureau niet voor 1990 VAN Ot9 gezien In memoriam Henk Smit Soester hoofdagent op non-actief na obscene telefoontjes Vijf jongelui bekennen serie van 30 diefstallen en vernielingen :pïp:i5 is jarig FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen SPITSKOOL HAND PEREN Kijkuit! mstofrint Fotoshop 't Hartje Soest niet lijst van 'zeer urgent ANDIJVIE Honsbergen WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 62e JAARGANG NO. 50 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 KILO Nu eindelijk duidelijkheid is ontstaan over de positie van het nieuwe bureau in Soest, heeft burgemeester Scholten het overleg met binnenlandse zaken onmiddellijk heropend in verband met de toestand van de cellen in Soest. Die zijn bijna dertig jaar geleden al afgekeurd. Ze zijn tot nu toe in ge bruik gebleven onder het mom van: volgend jaar komt er toch een nieuw bureau. "Maar als we in de eerste tien jaar weer niet aan de beurt zijn, moet je je toch ernstig afvragen of het nog wel langer verantwoord is om ze open te houden. Als ze gesloten zouden wor den, betekent het dat het functioneren van het korps zeer in het gedrang komt. Als je niemand meer mee kunt nemen naar het bureau en vast kunt zetten, dan wordt het politiewerk toch te zeer belemmerd", aldus de burgemeester, in een interview met een dagblad. Burgemeester Scholten is sinds zijn komst naar Soest in 1980 doorlopend in touw geweest om te trachten het nieuwe politiebureau, dat op de Eng aan de Dalweg moet komen, zo snel mogelijk van de grond te krijgen. Vaststaat dat Soest een bureau heeft (verdeeld over enkele gebouwen) dat veertig procent te klein is. Het nieuwe politiebureau in Soest is begroot op 6,6 miljoen gulden. Dat bedrag komt nagenoeg overeen met de 83.000 per agent die de minister maximaal beschikbaar stelt. Binnenlandse Zaken heeft het plan al goedgekeurd, de provincie heeft het aangehouden waar het gaat om de afgifte van de noodzakelijke ver klaring van geen bezwaar totdat de financiering rond is. "Eigenlijk is alles rond, we zouden meteen kunnen beginnen", aldus de burgemeester. Maar het ziet er door de definitieve beslissing van minister Rietkerk niet naar uit dat dit ook inderdaad snel zal gebeuren. Het opnemen van Soest op de urgentie- lijst betekent niet dat het zeker is dat Soest binnen een paar jaar ook iridér"-" daad een nieuw politiebureau heeft. Om die zekerheid te krijgen, heeft burgemeester Scholten in een brief onmiddellijk om opheldering gevraagd en ervoor gepleit in ieder geval in 1989 aan de beurt te zijn. Hij hoopt hierover binnen enkele weken uit sluitsel te hebben. Als de gemeente zou besluiten alvast met de bouw te beginnen, heeft dat tot gevolg dat Soest, moet opdraaien Wij zijn hèt adres voor een nieuwe Fiat! U kunt ze allemaal bij ons bewonderen: de pittige Panda, de unieke Uno - Auto van het Jaar 1984, de ruime Ritmo, de nieuwe, komfortabele Regata en de luxueuze Argenta. Maak nu een afspraak voor een proefrit! AUTOCENTRUM SMEEING KONINGSWEG 14, SOEST. TEL.02155-13317. Een verzekering per Jaar of per kwartaal. U kunt terecht bij van Rouwendaal. Bij ons hypotheek v.a.7.7% 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 1 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, voor wonen in de groene zone. Alleen donderdag BERLINER LEVERWORST (gesneden) 150 gram Alleen donderdag Alleen donderdag KILO Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Alleen donderdag VERSE KUIKEN- BOUTEN 2 kilo van 17.- voor Damestas gestolen Een bewoonster van het Kerkpad meld de de politie vorige week diefstal van haar tas. Een onbekende moet het voorwerp uit haar woning hebben weg genomen. In de tas bevond zich een bedrag van ongeveer 65 gulden. Ook de vorige week was het louche gilde weer op pad in Soest. Op ver schillende adressen meldden zich en kele onfris uitziende figuren als "de glazenwassers", die de echte glazen wasser vervingen omdat die met va kantie zou zijn. Een onzer abonnees kreeg op zijn vragen dusdanig ontwij kende antwoorden dat zijn twijfel bij iedere letter toenam. Telefonische navraag leerde hem dat zijn glazenwasser helemaal niet met vakantie was en ook geen vervanger had gestuurd. Omdat onze abonnee het kenteken van de auto van de heren had opgenomen v en een behoorlijk signalement kon geven kon hij de politie van een en ander verwittigen. Resultaat? De zogenaamde glazenwas sers bleken een paar bij de politie ongunstig bekend staande figuren te zijn. Dus nogmaals: Kijk Uit en tip de po litie als u het niet vertrouwt En... juist in deze vakantietijd blijkt het voor u van nut te zijn om in een goede verstandhouding met uw buren te leven en bij hen uw vakantie-adres achter te laten, want dan zijn die bu ren zeker bereid ook uw "have en goed" in de gaten te houden en zijn zij in staat u en de politie te waarschu wen wanneer uw bezittingen worden bedreigd FEESTKRANT BOODSCHAPPENTAS SUPER VAN DAM IN AANTOCHT Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van SUPER VAN DAM HONSBERGEN, zal vrijdag 10 au gustus a.s. in ieder Soester huis een speciale feestkrant met boodschap pentas worden bezorgd. Daarin al het nieuws over de festiviteiten die de komende weken op stapel staan, reeksen speciale aanbiedingen, en alle informatie over de mogelijkhe den om gratis een b,edrag van 75, aan boodschappen bij SUPER VAN DAM te besteden. Brievenbussen in de gaten houden. Wat er a.s. vrij dag inrolt kan geld waard zijn. Ongelooflijk goed in kleur» oed in kleur» GRATIS r">' 1 A-team vlieger bij inlevering van uw volle kleuren- rolletje Zolang de voorraad strekt. Koninginnelaan 11 - Tel. 02155-23737 ontvangen U graag in hun gezellige salon om aan al uw haar- wensen te voldoen. Heel veel dank namens DORRETH - JOLANDA - ANS KONINGINNELAAN 24B - TEL. 20546 - SOESTDIJK Dronken chauffeur aangehouden Bij een controle op de Stadhouderslaan hield de politie vorige week een 38- jarige automobilist uit Soest aan, die kennelijk teveel alcohol had gebruikt. De blaas- en bloedproef bevestigden deze verdenking. De man kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Diefstal uit auto Een inwoonster van het Duitse Bremen deed in het weekeinde bij de politie in Soest aangifte van de diefstal van twee tasjes uit haar auto, die gepar keerd stond bij de camping de Bokke- duinen. In de tasjes bevond zich buiten lands geld, zoals wat Engelse ponden en Belgische francs. door GerardM Gerard Paul is met vakantie. (Alleen tegen Inlevering van deze bon) WAARDEBON Maandag 13, dinsdag 14 en woensdag 15 aug. KILO Bij het 1-jarig bestaan op 16 augustus wil HAARMODE ANS al haar cliënten danken voor het in haar gestelde vertrouwen. Het was fijn werken voor U allen. HAARMODE ANS viert haar feestje met de hulp van een foto graaf die op woensdag 15 augustus uw kind na het knippen op de foto zet. U of uw kind kan later deze FOTO GRATIS afhalen. Voor de dames is er de gehele week een charmant presentje. De medewerksters van Soest hoeft de eerstkomende jaren niet op een nieuw politiebureau te re kenen. Minister Rietkerk van Binnen landse Zaken heeft de bouw van een nieuw bureau in Soest niet in de cate gorie "zeer urgent" geplaatst, maar in de tweede categorie: "urgent". Dat betekent dat dit project in de meer jarenraming voor de jaren 1989-1994 is opgenomen. Burgemeester P. Schol ten, die zich zéér heeft ingezet voor een snelle realisering van het kant en klare bouwplan, reageerde vorige week zeer teleurgesteld op dit bericht. voor de rente tot het moment dat de rijksbijdrage wordt verstrekt. De burgemeester vindt dat dit bedrag moet worden afgewogen tegen het bedrag dat moet worden uitgegeven aan achterstallig onderhoud, dringend urgente nooduitbreiding of vervan ging van het bestaand complex. Het zijn echter allemaal "noodverbanden" en de kans zit erin 'dat je de eerste twintig, dertig jaar weer niet aan de beurt komt, terwijl je toch blijft zit ten met een inefficiënt en veel te klein gebouw'. Mensonterend Als de gemeenteraad zou besluiten de bouw van het politiebureau vóór te financiëren, kost dat Soest geld (rente), maar anderzijds bedragen de opknapkosten ook een miljoen. Daarnaast zit de burgemeester in een groot dilemma: wat moet er gebeuren met de al bijna dertig jaar geleden afgekeurde cellen. Feitelijk zouden ze niet meer gebruikt moeten wor den, maar in dat geval functioneert de politie eigenlijk niet meer. 'Maar bij niet-sluiten laat ik mensonterende toestanden voortduren, die allang door elke deskundige is afgekeurd', aldus de burgemeester. „Over deze kwestie heeft hij nu schrif telijk advies gevraagd aan de mi- nister van justitie. 'Overal in Neder land moeten cellen bij; dan kan het toch niet zo zijn dat in Soest cellen gesloten worden. Afgezien daarvan neemt ook hier de criminaliteit toe, wat de politie meer 'klanten' ople vert'. Burgemeester Scholten is nu van plan de hele kwestie in september in de commissie Algemene Bestuurs zaken ter sprake te brengen. Dat het plan zoals het er nu ligt (en ook snel uitgevoerd kan worden) moet worden gerealiseerd, staat voor de burge meester vast: 'Tot nu toe hebben alle plannen Soest 2.5 miljoen gulden ge kost. Het is voor mij onaanvaardbaar dat er nog eens een nieuw plan zou worden gemaakt'. De Soester politie heeft vorige week vijf jongelui in de leeftijd van 17 tot 20 jaar, allen uit Soest, aangehouden op verdenking van een groot aantal dief stallen, vernielingen en inbraken. Drie van hen werden onlangs op heter daad betrapt bij het ingooien van rui ten van café Soestdijk, op de hoek van de Vredehofstraat en de Noorder- weg. Daaraan voorafgegaan was een Het ontwerp voor het nieuwe po- litiebureau. Daarom blijft hij in Den Haag vast houden en geeft hij zijn pogingen nog niet op om Soest zo spoedig mogelijk aan een nieuw politiebureau te helpen. 'Keiharde toezeggingen krijg ik na tuurlijk nooit, maar redelijke afspra ken moeten toch te maken zijn', aldus de burgemeester. Misschien is dat mogelijk als hij' het antwoord van minister Rietkerk binnen heeft op de vraag of Soest in 1989 inderdaad aan de beurt is, hoe hard die toezegging dan is. weddenschap om de ruiten van het po litiebureau aan de Van Weedestraat in te gooien, maar omdat dat uitein delijk niet werd aangedurfd werd het café tot doelwit gekozen. Na hun.aanhouding bekendeen de jon gelui een complete waslijst met zaken, alle gepleegd in de periode van juni vorig jaar tot heden. Zo legden zij een bekentenis af over drie inbraken in het kerkcentrum de Open Hof aan de Veenbesstraat, twee inbraken in het bejaardencentrum Groot Engendaal, twee autobranden (bij Mariënburg en aan de Dr. Rupertlaan), het ingooien van een groot aantal ruiten, bij cafd van een groot aantal ruiten, bij café Soestdijk en bij het Centrum Maat schappelijke Dienstverlening. Ook bekenden zij bij diverse groentetuinen tassen vol groente te hebben wegge haald en aan de Regentesselaan zelfs een compleet aardappelveld te hebben gerooid. Bij Mariënburg hadden zij verder diverse malen autobanden lek gestoken en in dezelfde omgeving ver schillende vernielingen aan auto's aangericht, zoals het afrukken van spiegels en antennes. Ook bekenden zij een flink aantal fietsdiefstallen, alsmede de diefstal van een bloembak en parasolvoeten, de vernielingen van een lichtbak en het verspreiden van gele verf op straat. In de zomer maanden van vorig jaar stalen zij di verse malen versgebakken brood bij een bakkerij aan de Laanstraat. De politie zet het onderzoek voort en houdt rekening met nog meer aan houdingen. De jongelui wonen allen in een tehuis in Soest. Een hoofdagent van het Soester politiekorps is onlangs ontmaskerd als degene die een 38-jarige inwoonster van Soest gedurende een periode van ongeveer twee weken dag en nacht heeft lastig gevallen met tele foontjes, waarin de man haar allerlei obscene opmerkingen toevoegde. De vrouw was begin juni in kontakt gekomen met de hoofdagent, toen zij op het politiebureau aangifte kwam doen wegens diefstal. Hij was degene die de aangifte noteerde. Ongeveer vanaf die dag werd de vrouw achtervolgd door de telefoontjes, die op de meest uiteenlopende tijdstip pen plaatsvonden. De vrouw wendde zich vervolgens opnieuw tot de po litie, die de telefoondienst van de PTT inschakelde zodat van alle bin nenkomende gesprekken op de telefoon van de vrouw registratie kon plaatsvinden. Tot verbijstering van 'de PTT en de politie bleek daarbij dat de tele foontjes plaatsvonden vanuit het politiebureau, waardoor het niet aan stonds duidelijk kon worden wie de dader was. Dat bleek pas een kleine twee weken later, toen de hoofdagent de vrouw vanaf zijn privé-adres opbelde. Het raadsel was toen snel opgelost. De hoofdagent heeft zich inmiddels onder doktersbehandeling gesteld. Van een bijzonder motief is de korpsleiding niets gebleken. Ofschoon hem geen strafbare feiten in de zin der wet ten laste kunnen worden gelegd, is de korpsleiding van mening dat het vertrouwen in de ethiek van de politie zodanig is geschaad, dat disciplinaire maatregelen niet konden uitblijven. Commissaris J. K. Adema heeft de hoofdagent dan ook onmiddellijk op non-actief gesteld. Burgemeester P. Scholten heeft, in zijn kwaliteit als hoofd van de politie, inmiddels het voornemen te kennen gegeven de hoofdagent te schorsen, omdat een verder functio neren van de betrokkene in het Soester politiekorps niet als mogelijk wordt beschouwd. "De dood komt altijd te vroeg en is volstrekt zinloos". Een citaat uit het weekblad De Tijd van 13 juli j.1., waarin Dr. Okke Jager zijn juist verschenen boek "Sterven is afscheid nemen van jezelf" toe licht. Deze zin speelt steeds door me heen als ik denk aan het overlijden van Henk Smit. Waarom? Henk heeft in de afgelopen weken met het onherroepelijke rekening gehouden, doch met de wilskracht, die zijn hele leven tekende, heeft hij ook dit laatste gevecht aange gaan. Zijn lichaam, al zo aange tast, had weinig kans! Vóór zijn opname in het ziekenhuis heb ik nog enige uren met hem ge praat. We hebben die middag - ei genlijk in strijd met de ernst van de situatie waarin hij verkeerde - herinneringen opgehaald; meest aangename herinneringen van hem, waarvan vele teruggingen naar zijn jongensjaren. Een kleine negentien jaar geleden maakte ik voor het eerst kennis met Henk. Je kon als gemeente ambtenaar bijna niet langs zijn winkel heen. Als je al niet rookte, bestelde je daar je studieboeken. Duidelijk getekend door zijn handicap, toch een mens met levenslust. Aan dacht schenkend aan anderen en bereid om te helpen. Hijzelf wilde niet gehol pen worden. Ik zie hem nog met grote moeite de trappen van het gemeente huis op- en afgaan. Met pret-ogen kon hij vertellen over zijn menigvuldige valpartijen, die de omstanders deden schrikken, doch die hem vertrouwd waren. Hém helpen mocht niet. Heel wat jaren is hij actief geweest in de toenmalige winkeliersvereniging en was hij mede-initiatiefnemer van de winkelbeurzen op de Eng. De uniforme winkelsluitingsregeling, die op basis van onderlinge afspraken door het ge meentebestuur zou worden gesanctioneerd en waarvan hij een voorstander was, lukte helaas niet. Toen een beroep op hem werd gedaan om zitting te nemen in een groepje dat een advies zou opstellen welke bestuursvorm voor de Katholieke Mavo de voorkeur zou verdienen, behoefde hij geen bedenktijd. Zijn ervaringen als leerling van die school - hoe vaak vertelde hij niet dat hij de klas werd inge dragen - lieten hem geen ruimte: hij deed dat gewoon. Vanaf die tijd ken ik hem ook als lid van het bestuur en later als voorzitter. Een grote dag voor hem was de ingebruikname van een nieuw schoolgebouw. Ieder die zich ooit verdiept heeft in de "scholenbouw" weet wat een voorbe reiding dat betekent. Ik herinner me dat het ministerie de onder Henks lei ding staande delegatie uit Soest een bouwplan, dat al elders was gerealiseerd, opdrong en Henk, duidelijk geïrriteerd, zei: "We hebben in Soest uitstekende architecten uitstekende aannemers; wij kunnen dat zelf." Zijn vertrouwen in de Soester bedrijven werd niet beschaamd. Zijn lidmaatschap van de gemeenteraad betekende voor mij een hernieuwde kennismaking. In de raadsvergadering sprak hij niet veel; middenstandsza ken, onderwijs, huisvesting en sociale zaken zijn geen onderwerpen die elke maand aan de orde zijn. In commissievergaderingen had hij zo zijn eigen in breng. Hij werd in toenemende mate geplaagd door hoofdpijn, die hem meer en meer belette zijn nieuwe functie als collecteur van de Staatsloterij uit te oe fenen. Maar wie heeft het gemerkt? Het raadslidmaatschap, eerder de winkeliersvereniging, later het voorzitter schap van de stichting voor Katholiek Voortgezet Onderwijs en de verkoop van staatsloten moest hij opzeggen.. Als ambteloos burger, buiten de plaatsen waar beslissingen worden genomen, zonder de vele contacten, die hij vele ja ren had, trok hij zich terug. In die jaren heeftitij moeten ervaren, dat je spoe dig vergeten bent. Dat kon hij met moeite verwerken. Hij was blij met elk be zoek te weinig bezoek in mijn ogen. Hij droomde vroeger eens grote reizen te kunnen maken. Dat is hem, samen met zijn zuster Riet, gelukt, tot hem dat ook weer onmogelijk werd gemaakt. Een zeer gewaagde operatie bracht weer toekomst te kort om alle plannen te verwezenlijken. Op de aankondiging van zijn overlijden staat een vers. door hemzelf ge schreven: Thans is mijn strijd gestreden. Ik heb mijn best gedaan. Ik heb veel gelachen maar ook geleden God vindt het nu tijd voor mij om te gaan. Henk heeft zijn best gedaan. Hij heeft willen bewijzen dat ook een invalide mens tot veel, zo niet tot alles in staat is. Hij heeft veel gelachen. Had hij daar een reden voor? Wat was het dat hem zo blijmoedig maakte? Ik weet het niet, maar het is fantastisch zo iemand te hebben leren kennen. Hij heeft veel geleden. Dat hij in zijn laatste woorden lachen eerder gebruikt dan lijden is zeker niet in de eerste plaats vanwege de dichtvorm. Blijmoedig heid kwam voor hem eerst! "God vindt het nu tijd voor mij om te gaan" en "De dood komt te vroeg en is zinloos." Twee zinnen; ik kan ze niet rijmen. Ik denk, neen ik geloof, dat Henk mij nu de oplossing zal kunnen geven. Zijn grootste zorg in zijn laatste uren bleef zijn zuster Riet. Ik weet dat enkelen die zorg hebben overgenomen. Henk kan gerust zijn. Zijn leven was niet zinloos. Wim Peters.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1