Het meest komplete assortiment voor om te schrijven - tekenen -rekenen-enoptebergen Goeie DeSoester Duinen 129 150 r239 s in 398 Miele d'OudeEnghe RAZENDSNELLE ^FOTOSERVICE WWW WFTT Maandag 13 augustus zijn wij T Van de Ven i.v.m. het schoolbegin de hele H I Soest - Soesterbergsestraat 53 middag geopend. Libris. De Complete Boekhandel. Herziene voorlichtings brochures vangen lagere .ADE- 59198 119 498 van scliociiiiilccr Honderdste geboortedag J. H. Isings waardig herdacht 'n 1*1 iele van Schoemaker Ui IIII VANDAAG MORGEN b.v. Door wijziging rechtshulp: 'TRAAT 51B 02155-14071 r geopend - - OP OP ;aroni halvarine koeken iSlehoorns smherr ïthener 533 ■.ytt OY iif-i lk heb een Verzekeringsburo neemt maatregelen tegen vallend glas Er is niet beter! Tentoonstelling geopend en straatnaambord onthuld Topkwaliteit van een klassedealer gratis 13x18 c"1 Een klinkerpaadje van graniet keitjes of een strak en recht pa van uitgewassen grindtegels. Mogelijkheden genoeg. De des kundigen van v.d. Donk Ro meyn geven n graag meer ad- kinderen tot 12 jaar f 12,50 Woensdag 8 aug. LIVE MUZIEK EDDY CONARD en PAUL DIEKMAN MIDDELWIJKSTRAAT 2 - SOEST YBiW UW ROLLETJE GEBRACHT, fgw UW FOTO'S KLAAR! Nu ook prints vanaf 69 C6Tlt WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 85 - SOEST •sT/.™!'"®». K+rnm»+y PAGINA 2 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Iinnlmaui 3764 BH Soest Steenhoffstraat 13 ÏIITCODT Telefoon 02155-10115 nlIjfuMiei, 3743BKBaarn Nieuwstraat 29 CnRIGlKy Telefoon 02154-12301 1 M M Telefoon 02155-12419 De Nederlandse Orde van Advocaten geeft sinds enige jaren gratis voorlich tingsbrochures uit, waarin allerlei as pecten worden behandeld. Daar zijn nu herziene herdrukken van verschenen. Dit was nodig, omdat sinds het ver schijnen van de eerste brochures een aantal zaken in de rechtshulp nogal is gewijzigd. Met name zal in de toe komst de gefinancierde rechtshulp niet meer geheel kosteloos zijn en zal het publiek een eigen bijdrage moeten op brengen, een zaak waartegen de advo caten overigens met kracht hebben ge protesteerd. De algemene brochure 'Waarom zou u naar een advocaat gaan'?geeft uitge breid antwoord op die vraag, noemt een aantal gevallen en vertelt wat de advocaat voor het publiek kan bete kenen. Niet alleen als men in de proble men zit met echtscheiding, ontslag of een gepleegd strafbaar feit, stelt deze folder, is goede rechtshulp onontbeer lijk maar ook bij 'iets prettigs' zoals het adopteren van kinderen, de oprich ting van een sportclub, het sluiten van een huur- of arbeidsovereenkomst e.d. is goed rechtskundig advies gewenst. In tegenstelling tot wat veel mensen gewoonlijk denken zijn echtscheidings procedures en strafzaken voor een ad vocaat niet het belangrijkste werk. Ad vocaten hebben er juist hun handen vol aan ervoor te zorgen dat het niet tot een proces komt. Twee onderwerpen worden in een aparte brochure behan deld: het ontslag en de echtscheiding. Binnenkort komt er bovendien een nieuwe brochure uit. die speciaal de burger de weg wijst bij problemen met de overheid. Jurisch jargon De brochures hebben gemeen, dat een aantal juridische termen voor de leek duidelijk worden uitgelegd en dat ge waarschuwd wordt tegen doe-het-zelf- werk, ook waar men zich wettelijk zelf mag verdedigen. Tevens is 'wachten tot het laatste moment' uit den boze, want zo wordt iemand vaak ongemerkt in een situatie gebracht waaruit zelfs de knapste advocaat hem of haar niet meer zonder kleerscheuren kan red den. Win dus, om ellende te voorko men, altijd in een vroeg stadium des kundig juridisch advies in, wordt in de brochures geadviseerd. Zo'n eerste be zoek aan een advocaat hoeft helemaal niet duur te zijn. Het overgrote deel van de advocaten vraagt voor een oriënterend gesprek van circa een half uur het TOGA-tarief, dat is op z'n hoogst 50,-, maar meestal is het hele maal gratis. In dat eerste gesprek krijgt de cliënt een goed idee van de mogelijkheden. 'Ongeveer 80r/r van de Nederlanders komt bij een verdere be handeling van zijn zaak in aanmerking voor de door de overheid gefinancierde rechtshulp: wie weinig verdient, be taalt dan een kleine eigen bijdragewie iets meer verdient, betaalt ook wat meer. Vraag de advocaat of u voor die gefinancierde rechtshulp in aanmer king komt. De advocaat kan de aan vraag voor u regelen. Gefinancierde rechtshulp geldt overigens niet alleen voor particulieren: onder omstandig heden kunnen kleine ondernemers op dezelfde wijze hiervoor in aanmerking komen. Voor het midden- en kleinbe drijf stelt de Orde overigens een spe ciaal informatieblad ter beschikking. Namen van advocate vindt u in het telefoonboek of u neemt contact op met de plaatselijke Orde van Advocaten. Openingstijden: dagelijks van 8 30 tot 12.30 uur 13.00 tot 17.00 uur Donderdagavond 19.00 tol 21 00 uur Zaterdagmorgen 10.00 tot 12.00 uur i 650 nu 550 og van onze tg! m. lekker geslapen? S-' verrassing voor je. Je hoeft niet te koken we gaan met de kinderen lekker brunchen. Waar? ja natuurlijk iedere zondag van 12.00 tot 15.00 een uitgebreid brunchbuffet met tal van voor-, hoofd- en nagerechten iedere week afwisselende gerechten. voor de groten f 19,50 SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739/19942 Diefstal uit auto Een bewoner van de Veenbesstraat deed vorige week bij de politie aan gifte van de diefstal van zijn radio cassetterecorder. Een onbekende dader had het toestel uit zijn auto weggehaald, nadat hij het portier had opengebroken. Het dashboard van de auto werd bij de diefstal geheel ver nield. De schade bedraagt ca. 900 gul den. Het verzekeringskantoor A. Sleutel heeft maandag toegezegd binnenkort maatre gelen te nemen tegen de gevaarlijke situatie die onlangs was ontstaan rond een pand aan de Soesterbergsestraat, waarvan het kantoor eigenaar is. Enige weken geleden was door nog onbe kende oorzaak een zolderruit van het huis naar beneden komen glijden. De ruit viel op het drukke fietspad tussen een groepje wachtende buspassagiers te pletter. Door een wonderbaarlijk toeval werd niemand gewond. Vanwege de bouwvakvakantie wilde Sleutel niet direct maatregelen ne men, aangezien er volgens hem geen enkele sprake was van een acute noodsi tuatie. "Het huis is veilig en ik zorg er goed voor," aldus de verzekeringsman. Maar volgens een van de bewoners van het pand is slecht onderhoud de oorzaak van het vallend glas. Sleutel houdt het er echter voorlopig op dat de trillingen van de wachtende bussen voor het huis de ruit naar beneden heeft doen glijden. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 luisteraar en kijker ook een stuk cul tuur overgedragen, dat vermoedelijk zijn weerga niet vindt. Allure en stijl De geschiedenis zoals Isings die door gaf, aldus de wethouder, had iets ro mantisch, iets onwerkelijks, iets idea listisch - "waarschijnlijk in overeen stemming met de aard en de persoon van de tekenaar/schilder, die wordt beschreven als een erudiet, hoffelijk, correct en gelovig mens, een man van allure en van stijl, zowel in optreden, denken als schrijven." De wethouder zei te betreuren dat het vak geschiedenis aan betekenis heeft ingeboet, en dat de platen van Isings tegenwoordig vermoedelijk niet of niet veel meer gebruikt worden. De sfeer in het werk van Isings doet ver langen naar meer, en spoort aan tot verdieping en bezinning, die velen aan spreekt. De heer Oudemans voegde aan het motto van de expositie ("be kend en onbekendnog toe de woorden herkend en erkend. Met de wens dat zeer velen het werk van Isings zullen herkennen en erkennen verklaarde de wethouder de tentoonstelling voor ge opend. David Isings, kleinzoon van de gro te schilder, onthulde het straatnaam bord in Overhees. Op waardige wijze is vorige week dinsdag 31 juli de honderdste geboortedag her dacht van de schilder Johan Herman Isings uit Soest. Dat gebeurde in de eerste plaats door de onthulling van het straatnaambord "J. H. Isingserf" in Overhees, gevolgd door een korte pn sobere plechtigheid bij het gTaf van de beroemde schilder op de Soester Eng, en tenslotte met de opening van een tentoonstelling van werken van Isings in de Oudheidkamer aan de Ferdinand Huycklaan. Gaven De heer De Vries las na enige ogenblik ken stilte het achtste vers van psalm 103: "Gelijk het gras is ons kortstondig leven." Hij memoreerde verder dat I- sings zich "met een historische juist heid die geen concessies toeliet en met grote zorg voor het detail" zijn niet eenvoudige taak tot een einde had ge bracht. Hij schetste Isings als iemand die al in zijn prille jeugd de gave van het tekenen bezat en de geschiedenis tot in haar bronnen wilde navorsen. "Deze gaven waren geconcentreerd in deze ene man, die ons een schat heeft nagelaten." Hij wekte de aanwezigen op met eerbied daarvan te getuigen, zodat de begaafde mens Isings nog lang in de herinnering mocht voortle ven, vooral door zijn nagelaten werk. Na een ontvangst ten huize van de da mes Isings verzamelden de genodigden zich aan het einde van de middag bij de Oudheidkamer, waar wethouder Oude mans de officiële opening van de Isingstentoonstelling verrichtte. Eerst echter overhandigde de heer Van den Dijssel het eerste exemplaar van het kend" aan de zusters Isings. De oudste, mevrouw C. Isings, zei in haar dankwoord dat zij erg gelukkig met de herdenking en dat zij en haar zuster diep getroffen waren door de wijze waarop een en ander was geor ganiseerd. Voorbestemd De heer Oudemans wees er in zijn toe spraak op dat Soest zich nauw verbon den weet met Isings, die vele jaren in Soest heeft gewoond en gewerkt en er ook zijn laatste rustplaats heeft gevon den. Hij schetste deze dag als een dag van gedenken,overdenken, aandenken en herdenken. Hij schetste de schilder als iemand die kennelijk was voorbe stemd voor het werk dat hij heeft nage laten. "Wat erin gelegd is komt er al tijd uit, zowel ten goede als ten kwade," aldus de wethouder. "Daar moest ik aan denken toen ik las over Isings jeugd en struikelblokken, weer standen en invloeden die hij heeft moe ten overwinnen, en de inspanning die hij zich heeft moeten getroosten om te worden wat hij is geweest. Isings moet een energiek, begaafd en gedreven mens zijn geweest, maar ook veer krachtig en standvastig, want het le ven heeft hem in zijn gezin en zijn bezit menige zware slag toegebracht. De wethouder wees vervolgens op de bekendheid van Isings. "Er zullen wei nig kunstenaars zijn, die zo bekend zijn bij vele generaties Nederlanders als Isings, maar dan op een geheel andere manier dan Rembrandt met zijn Nachtwacht of Potter met zijn Siter. Isings had een heel andere boodschap zijn werk was verhalend, lerend ook, zowel zijn historische als zijn bijbelse platen, welke laatste hij - mede gezien zijn levensovertuiging - als zijn levens werk beschouwde." De heer Oudemans herinnerde zich nog uit zijn eigen lagere-schooltijd een on derwijzer, die zo boeiend bij en over Isings platen kon vertellen. "Daartoe leenden zij zich bij uitstek, want niet alleen waren ze tot in details verzorgd en ook historisch verantwoord, maar er was ook zo heel veel in samenge bracht waar wat over te vertellen was rijk, arm, jong, oud, sterk, over kle ding en entourage, hulpmiddelen, ge reedschappen, dieren etc. Spelender wijs en ongemerkt werd zo, behalve een stuk geschiedenis, voor de goede Bewondering voor Isings' werk. V.l.n.r. de dames Isings, de heer en mevrouw Oudemans en burgemeester Scholten. De heer V.d. Dijssel overhandigt de dames Isings het eerste exemplaar van het boekje over hun vader. enige verwondering vast dat de familie Isings zo groot geworden was en onder streepte de hartelijke bereidheid van het gemeentebestuur van Soest om aan het verzoek van het comité, om aan dacht te besteden aan de herdenking, gevolg te geven. "Wij doen dat graag," aldus de heer Scholten, die erop wees dat de schilder Isings wijd en zijn, te goeder naam en faam bekend is ge weest. "Een figuur van nationale en in ternationale betekenis. Vastgelegd De burgemeester toonde zich dan ook verheugd met het feit dat de naam van de beroemde schilder in Soest is vast gelegd door een straat naar hem te ver noemen. "Het J. H. Isingserf" - is voor taan een herdenkingspunt," aldus de burgemeester. Hij wenste de 16-jarige David Isings, kleinzoon van de schil der, geluk met het feit dat deze het naambord mocht onthullen. De heer Scholten memoreerde in dat verband ook zijn eigen eerste officiële daad op 11-jarige leeftijd: de onthulling van een naambord van zijn grootvader. Nadat de genodigden door het ge meentebestuur op koffie en gebak wa ren onthaald vond, enige honderden meters van De Borg, de onthulling van het naambord plaats, dat voor deze bij zondere gelegenheid was omwikkeld en met bloemen, en versierd. Na de onthulling door David Isings sprak de heer J. de Vries namens het comité een kort dankwoord, waarbij hij zijn erken telijkheid onderstreepte voor de mede werking van het Soester gemeentebe stuur. De heer De Vries is wethouder van cultuur van de gemeente Brum- men, waar een school naar de schilder Isings is genoemd. Op de Algemene Begraafplaats aan de Veldweg, op de Soester Eng die ook Isings zo liefhad, zoals de heer Van den Dijssel memoreerde, vond enige tijd later een herdenkingsplechtigheid plaats, waarbij een bloemstuk werd gelegd door de heer De Vries en de heer S. Bouma uit Paterswolde, oud- medewerker van de uitgeverij Wolters- Noordhoff in Groningen, waar de meeste van Isings platen zijn versche nen. De herdenking, georganiseerd door het Comité "J. H. Isings, 1884-1984", begon met een officiële ontvangst namens het gemeentebestuur van Soest in De Borg. De heer A. J. van den Dijssel, voorzitter van de stichting Oud-Soest en lid van het Isings-comité, die de ge hele dag als ceremoniemeester optrad, begroette daar een gezelschap van en kele tientallen genodigden, onder wie de beide dochters van J. H. Isings, die in Soest wonen, en tal van andere fami lieleden, alsmede de leden van het comité uit andere plaatsen en een aantal Soester ingezetenen die een re latie met de befaamde schilder hebben gehad. Ook burgemeester P. Scholten, wethouder drs. J. Th. Oudemans - die de wethouder van cultuur, Frans King- ma, verving - en gemeentesecretaris mr. J. M. Kruitwagen waren aanwezig. Burgemeester Scholten stelde met Miele maakt kwaliteitprodukten. Stofzuigers, wasautomaten, drogers, afwasautomaten. Schoemaker geeft service en drie jaar volledige garantie.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3