k vereniging EN Miss en Mister Soest 1984 gekozen tijdens Kinder vakantie week Jeugdzorg t Zwaantje (^jehannes^ li VAKANTIE 10°° 99 499 ,59 169 smstituut cher Verantwoorde voorlichting in automatiserings-centrum OpnieuwContainerplanten -^ü^8 WOENSDAG 8 AUGUSTüsT984~ SOESTER COURANT PAGINA 9 PKLARE BROKKEN JNTJES OF INNEBL0EM0LIE CO (ROOD LOF-BARE 5EST - OVERHEES EES ANK ^EMER egbasis 2n (garage, i etc.) ISTERDAM 3-15.00 uur. ^OESt' Valesca Viiiubyviiï Effnentv VOOR DAMES EN HEREN orchol aarmode Bergman-klassieker KETTING FORMULIEREN Wegens vakantie zijn wij GESLOTEN van 6 t/m 21 AUGUSTUS. TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarclerhooQt voor doe-het-zelvers jnd gelegen degelijk ge- ft van dubbele villa en tuin. Ind.: ruime hal, L-vormige zitkamer mei ïetkamer (tot ca, 50 m2) leren, moderne keuken, ird.: ruime overloop, 2 imers (met 2 balkons), tmer, badkamer (ligbad, Irap naar grote "woon"- irte kamer Voorzien van el verkeen in een uitste en onderhoud. Totaal 13 m2. opsom 1348.000,- k.k. 3 VOOR ai 'OEST93"9 Dalwe3'" PLEIDINGEN ratverwerking 5rlands en mod. talen respondentie Ned. Jerne talen a Engels, Duits, Frans, ans (beginners en erden) idsopleiding 1-jr, kursus oma Boekhouden sdrijfsadministratie nop de Computer de Compuiter nmeren in Basic 30-17.00 uur Dalweg) te Soest erhoud*keukens ropen haarden *enz. ONINGINNELAAN 48 SOEST TEL! 02155-11066 Showroom dagelijks geopend door Arie Wandelaar Wat Marie en Arie betreft is het een voordeel in de directe omgeving van jonge mensen te wonnen. Natuurlijk praten ze over andere dingen dan waar wij 't over hebben, en kijken ze op hun manier tegen de dagelijkse dingen aan. Neem nou die jongelui van num mer vijf naast ons. Hij een jonge fris se vent, een stuk beton, opgebouwd zoals Hollands welvaren ons wordt voorgesteld. Zij gezegend met een heel lief koppie, daarin vriendelijke ogen en een altijd aanwezige vriende lijke glimlach. Wij overlopen eikaar niet, hetgeen een uitstekend medicijn blijkt te zijn om van je buren goede vrienden te maken. Aangezien Arie's buurman wèl over twee uitstekende rechterhanden beschikt gebeurt 't regelmatig dat hij ongevraagd tech nisch huishoudelijke problemen voor ons oplost. Als er niets te schroeven, te knippen of te spijkeren valt dan moet er wel iets zeer bijzonders aan de hand zijn wanneer ze op de koffie komen of een glas vatten. Negen maan den geleden was dat 't geval. Wij had den het voorrecht te mogen delen in een klein, broos, en kostbaar geheimpje. Rianne vertelde niet zonder trots dat er in augustus '84 nog een buurtje bij zou komen. Echtgenoot Helmus begeleidde haar toelichting met een ge zicht van "wat Arie kan daar doe ik niet voor onder." Zo zaten ze die avond bij ons, ieder met zijn eigen stuk ge luk. Wij hebben er een glas op gedron ken. Ze vertrokken met Arie's toezeg ging dat over negen maanden het nieuwe mensje in de 150 jaar oude eiken wieg, waarin Arie en Marie hun spruiten belletjes zagen blazen, de eerste maanden van zijn leven zou doorbrengen. Een dag later gooide Marie de zolder overloop. De wieg wiebelde en schommel de net als 25 jaar geleden. De a.s. va der belastte zich met het transport, de a.s. moeder kocht stof voor de bekle ding en ging aan het werk. Naarmate de komst van een nieuwe Soester inge zetene duidelijker zichtbaar werd, werden wij de onzichtbare toehoorders van boor en hamerwerk. De rechtse handen van Helmus toverden uit het niets een fraaie bad- en kinderkamer, terwijl bergen wol in de handen van Rianne veranderden in kleurrijke bahykleding. Zo maakten ze samen de negen maanden vol. Op 't laatst maak te Marie zich zorg wanneer ze de a.s. moeder nog per fiets naar winkels zag vertrekken. Arie besliste dat wij ons daarmee niet te bemoeien hadden. En zowaar, hij kreeg gelijk van Marie. De afgelopen week, toen wij op een dag aan Marie's verjaardag begonnen waren, kwam Rianne met een Bloe metje bij ons binnen. Arie's schoon moeder, ze braclii' zéron Èih(deVe'AJ ïer wereld, oordeelde dat de baby nog tien dagen op zich zou laten wachten en dat 't een jongen zou worden. Haar voorspelling maakte niet de minste in druk. "Wij zien 't wel", luidde Rianne's nuchtere conclusie. 25e moet beter hebben geweten. Ruim een dag later kwam Valesca Kok op de wereld. Een meisje van bijna zes pond. Marie maakte Arie er voor wakker. Alsof hij er iets aan kon doen. Arie sliep door en werd de volgende morgen gewekt door het geluid van een wasmachine. Buurman Helmus aan het werk. Ver beeldde Arie 't zich of was hij ouder, volwassener geworden? Trotser en zelfbewuster in ieder geval wel. Met zwier en groot gemak hing hij het was goed te drogen. Het was van zijn ge zicht af te scheppen: hij had 't dan toch maar gefikst. Een dochter van bijna zes pond. Vroeger dan normaal wipte Arie uit de echtelijke sponde. "Wat is er aan de hand?", informeerde Marie slaperig. Arie kondigde een be zoek aan een bloemenwinkel aan. Hij was die zaterdagmorgen een van de eerste klanten. Dus keuze genoeg. Het werden twintig rode rozen en een witte anjer. Feliciteren, afgeven en wegwezen. Zo had Arie 't zich voorge steld. Omdat er geen ontkomen aan was zat hij die zaterdagmorgen met z'n bloemen, en een flesje voor de buurman, bij de nieuwe moeder. In haar aanwezigheid grootouders, stil stralend van een diep en intens geluk. In zo een sfeer sta je als buitenstaan der met een mond vol tanden. Ieder woord is volmaakt overbodig. Op Arie's verzoek mocht hij z'n nieuwe buur meisje heel even bekijken. En daar lag ze: Valesca, nog geen half etmaal oud. Veilig toegedekt en opgeborgen in de wieg die Marie en Arie jaren geleden zoveel geluk geschonken had. En dan kan het toch bestaan dat je als echtgenoot, vader en volwassen vent heel diep adem haalt en nadrukkelijk je neus snuit. U mag het wat Arie be treft sentimenteel noemen. Dat was 't niet. Bekijk zo'n hoopje mens eens en durf dan nog eens staande te houden dat de wereld anno 1984 geen wonderen kent. Dit stukje werd geschreven om daarvan nog eens melding te maken. ARIE WANDELAAR Kind gewond bij autobotsing Bij een botsing tussen twee auto's die zich vorige week voordeed op de krui sing Soesterbergsestraat/Vondellaan/ Ossendamweg raakte een 5-jarige jon getje uit Tilburg zodanige verwondin gen in het gezicht op, dat hij per ambu lance naar Zonnegloren moest worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de auto, waarin het jongetje als inzittende meereed, bestuurd door een 27-jarige inwoner van Tilburg, geen voorrang verleende aan een auto, die werd bestuurd door een 37-jarige inwoonster van Amersfoort. Bromfietsers aangehouden Op de Nieuwe weg hield de politie in het weekeinde twee 17-jarige brom fietsers, beiden wonende in Soest, aan toen zij met een snelheid van ruim over de 50 kilometer per uur over het fietspad raasden. De fietsen ble ken te zijn opgevoerd en werden voor technisch onderzoek naar het politie bureau overgebracht. Ofschoon er dit jaar niet zoveel kinderen hebben meegedaan aan de Kinder vakantieweek (voorheen Knotsboemweek) van de Stichting Jeugdzorg, heeft n groot aantal Soester lieverdjes zich op het terrein van het clubhuis 't Kruis punt aan de Albert Cuyplaan - waar de activiteiten plaatsvonden die anders ronaom een grote tent op de Eng tot stand kwamen - vorige week aangenaam bezig kunnen houden. De week werd vorige week maandag geopend met een gezellige kinder- keirois, waarna 's avonds een imitatie wedstrijd plaatsvond onder het mot tot: Wie is de beste Michael Jackson dan wel Vanessa van Soest? Tot ver rassing van niet alleen de jury ging een jongen met de eer strijken als beste imitator van Vanessa: de 11- jarige Selwin Jagernath. De imitatie van Michael Jackson door Khalid Elbaydi (10) jaar viel eveneens in de prijzen. Woensdag stond de kindervakantie week in het teken van een wedstrijd straattekenen. Winnaars hierbij wer den: Tanja Beernink (5) en haar broer tje Iwan (8), Barbara Moons (11) en Abdessian Belardi (11). Verder werd er ook een spannend safarispel ge speeld. Op woensdagmorgen werd er ook een talentejacht georganiseerd, waarbij de 9-jarige Emiel Roest als Danny de Muck (Ciske de Rat) de eerste prijs behaalde. De tweede prijs was voor de groep Bananarama, bestaande uit Tanje Winkler (11), Fiona Laseur (12), en Georgina Laseur (11). De der de prijs was voor Annette en Leo Los, resp. 12 en 9 jaar, en de vierde voor Andy Duiyst en Selwin Jagernath, beiden 11 jaar. Donderdag volgde een opdrachtenspel, waarbij de deelnemers door Soest wer den gestuurd, en 's middags was er een filmfestival met een doorlopende voorstelling van allerlei teken- en lach films. De afsluiting van de week vond plaats op vrijdag; eerst met de verkiezing van resp. Miss en Mister Soest 1984. Na een voorronde waarbij de deel nemers met een rietje pingpongbal letjes moesten blazen bleven er drie heren en drie dames over, die elkaar de eer betwisten aan de hand van zul ke uiteenlopende verrichtingen als: een panty aantrekken met een blind doek om, kauwgomballen blazen, pap eten met aan elkaar gebonden lepels, geblinddoekt een tekening namaken en fluiten met een beschuitje in de mond. Winnaars werden tenslotte bij de da mes Christel van Houten (12) van het Scalmeyerpad (Miss Soest 1984) Suleiman Ostoprak (11) van de Van Goyenlaan (Mister Soest 1984). 's Mid dags volgde, na een pannekoekenmaal- tijd, nog een optocht met fraai ver sierde fietsen. ME Miss en Mister Soest 1981,Christel van Houten en Suleiman Ostoprak. Foto: Goos van der Wilt Foto: Goos van der Wilt In het versieren van de fietsen werd heel wat tijd en energie gestopt. U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg In Soesterberg heeft Manorex Compu ters BV onlangs een automatiserings centrum geopend. Nagenoeg alle facet ten van de administratieve automati sering komen hier aan bod, zodat een integrale en volledige oriëntatie door potentiële gebruikers mogelijk is. In een ruime showroom van een 270 m2 staat een groot aantal verschillende computers. Van zeer eenvoudig, tot zeer uitgebreid. Maar wel voor profes sioneel gebruik. Vele soorten randap paratuur, waaronder verschillende ty pes beeldschermen en printers worden gedemonstreerd Op de systemen draaien diverse neder- landstalige administratie pakketten voor verschillende branches en toepas singen. Nagenoeg alle bekende soft ware onder CP/M en MS-DOS is be schikbaar en demonstrabel. Instruktiemateriaal en een uitgebreide bibliotheek zijn aanwezig en kunnen vrijblijvend worden gebruikt. Door de aanwezige adviseurs kan op afspraak een volledige bedrijfsanalyse alsmede een automatiseringsadvies worden ge maakt. Ook op het gebied van financiering, op leiding en onderhoud wordt voorlich ting gegeven en zijn de daarvoor beno digde faciliteiten beschikbaar. Steen hoff straat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-1 0115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST - PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 De doelstelling van het centrum is om ondernemers uit het midden- en klein bedrijf de gelegenheid te bieden in een rustige omgeving een complete indruk te krijgen van wat mogelijk is op het gebied van de administratieve automa tisering. En wat met name de conse- qenties in financiële en organisato rische zin zijn. Als zodanig is een vergelijk met het Bouwcentrum op zijn plaats. Een be zoek aan het automatiseringscentrum is eigenlijk voor iedere ondernemer of vrije beroepsoefenaar die op korte ter mijn voor de automatiseringsproble- matiek staat een noodzaak. Met name omdat de meerderheid van de leveran ciers in de automatisering slechts op deelgebieden aktief zijn en derhalve veel moeilijker een compleet beeld kunnen geven. De bezoeker heeft twee grote voorde len. Enerzijds freeft hij de keuze uit di verse hardware, software, opleidings, service en financierings mogelijkhe den. Anderzijds doet hij gedurende het hele project met slechts een en dezelf de partner zaken. Het automatiseringscentrum is zeer centraal gelegen in Soesterberg, aan de A28 tussen Utrecht en Amersfoort. De openingstijden zijn van 09.00 tot 17.30 uur. Op afspraak is men echter ook in de avonduren of op zaterdag van harte welkom. STEENHOFFSTRAAT 46 - 3764 BM SOEST - TELEFOON 02155-19577 Donderdag 9 augustus 21.00 uur: In het zomerprogramma van Filmhuis Artishock wordLop donderdag 9 augus tus om 21.00 uur de Bergman-klassie ker "Glimlach van een zomernacht" uit 1955 vertoond. Dit was zijn zestien de speelfilm, die vooraf gaat aan "Het zeven zegel" (1956) en "Wilde aard beien" (1957) die beide vorig jaar in het filmhuis te zien waren. In deze grillige zedenschets waar humor en kleinburgerlijke tragiek hand in hand gaan, laat Bergman vier (echt) paren als schaakstukken over het speelvlak van de liefde gaan. Bergman zelf: "Ik vond het technisch gezien een uitdaging om een komedie te maken met een mathematische verhouding, man-vrouw, man-vrouw... vier parenze tegen elkaar uit te wis selen en dan de vergelijking uit te werken. De film speelt zich af in het begin van deze eeuw. De advocaat Frederik Eger- man, een goede veertiger en weduw naar, is getrouwd met een zeer jonge vrouw, Anne. Helaas voor deze egois- tische charmeur is Anne niet zo aan hankelijk als hij zou willen. Graag zou hij daarin verandering zien. Voor advies gaat hij naar de actrice Dé- siree (Bibi Andersson), dieenige tijd zij'ü- -iriinnkrèk: is- geweest. JÈ'geiv' man beseft niet, wat Désiree al lang door heeft, dat zijn liefde in werke lijkheid naar Désiree uitgaat. Om het een en ander uit te spelen organiseert Désiree op het landgoed van haar moeder een party. Naast Egerman en diens vrouw Anne en Egermans zoon uit zijn eerste huwelijk, nodigt Désiree de graaf Malcolm, die zij kort tevoren de bons heeft gegeven, en zijn jonge jaloerse vrouw uit. Behalve deze personen is er nog het sensuele dienstmeisje van de Egermans en de koetsier van het huis. Het is Désiree die op een gegeven moment de strikken spant voor een grootse ontknoping, waarbij gevoelens tot thema van wed denschappen worden gemaakt, de zoon van Egerman tot wanhoop en plotse ling geluk wordt gebracht en de graaf en de advocaat een groots "Russisch duel" met elkaar hebben. Er wordt door het hele stel heel openlijk over de liefde, als een jachtpartij van man en vrouw onderling, gesproken. Alles is geoorloofd om het doel, het licht zinnig genieten van het leven, te be reiken. Voorwaarde daarbij is dat dit met de nodige hoffelijke manieren gepaard dient te gaan. Na de nodige komische voorvallen en enkele zogenaamde com promitterende scènes, die de waar digheid van enkele personen aantast, komt alles toch op zijn pootjes terecht. De enigen die het liefdesspel zonder besognes weten te spelen zijn het dienstmeisje en de koetsier, die op Zweedse wijze de nacht in het veld doorbrengen en. al daar de "drievou dige glimlach van de zomernacht" ondergaan. 'Y Volgende week donderdag 16 augustus om 21.00 uur, de filmhuisklassieker van Claude Faraldo uit 1973: THEMROC. Een anarchistische fabel over het dagelijks leven, waar naast de humor Michel Piccoli de hoofdrol in speelt. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, CJP en 65 4,-. Bie ongs in 't laand haangt aallus aaf vaan vergunninge. Je ken omtrent niks anvaange of je mottut eerst anvroage in tienvoud. En daat komp, omdaawwe hiero met zo'n veertien miljoen in- woonders vlaak op mekoar zitte. Ajje daan op je eige houtje an 't mulle goat, daan krieje traammelaant. Daan zouwe we ongs eige voortemee nog us an mekoar vaastbouwe en daan kaajje op 't lest geejn oasem meer hoale. Un poar Soesders haadde denk' baarre hoast en die sloege vaast an 't metsele en spiekere, zongder daazze ut joa-woord vaan de gemeengte op pe pier haadde. Jaammer veur die maanne, moar de "misdoad" kwaam uut, waant de gemeengte haad ut in de goate en toeng vieuge ze teuge de laamp, omdaazze te veurboarig of te laang an' bouwe woare 'eweest, ajje veult waa'k bedoelt. Ik wouw ut moar effe uutvoerig en dudeluk zeige, aang- ders snaap je d'r geejn baarst vaan. De eejne Soesder wethouwer kreeg be zoek vaan un wethouwer, die un fles sjaampaanje teuge de overtreding an- kwaakte, en de aangdere mot ze bouw- waark weer aafbreke. En noeng doch ik, daat dit verschil in behaandeling d'r an gelege waas, daat ut eejne object wel naat 'emoakt is, en 't aangdere niet. Ajje bevobbeld un baar ver trouwt, daan hejje maakkeluk zaat wel waat ongder de kurk om mee te klinke. Moar ajje un opslaagruumte waat te laang uut loat vaaile, daan mojje eerst waat in huus hoale om ut glaas te heffe as hoamer en zoag weer op 'eborge kenne worre. Ut zaal ming haarstikke benieuwe hoe of dit gevaal uut zaal paakke. We kenne nog prebere om un fles draank teuge de laange schuur an te gooie, moar je het op un end wel un vaat met lekkers nodig, waant ut is un heul bouwwaark. Veul groter daan un baar. Ik zaal me d'r niet drok over moake en ut ken me ok niks verschele hoe of ut aafloopt, moar ik wil wel effe zeige daatter op Soest nog heul waat ovve- muld wordt zongder vergunninge. Bie me eige thuus hek un viever angelege in de aachtertuun. Zongder anvroage, moar daat mojje niet vaarder vertelle, waant d'r waas geejn bestemmings- plaan veur angeweze. Bouwriep waas 't ok niet aarg, moar 't wier best oardig, waant de vrouw haad de in- sproak aallenig en 't paaste in ut mil- jeu en de finaanciering waas ok rongd. Zongder subsidie of gemeengtegaar- raansie. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k nog veul meer vaan plaan bent, moar doar hejje niks meej te moake. Ajje un kurk beurt knaalle is t'r weer waat kloar. HANNES VAN DE NENG. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 Woensdag 22 aug. zijn wij weer geopend twinkelkring van weedestraat 87-3761 CD soest- telefoon 02155-17120, mm r/a'l ge/eetfteid! Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De vaste lezers van deze tuinrubriek hebben in het verleden al eens kennis gemaakt met mijn pleidooi voor het gebruik van containerplanten. Toch vind ik het hard nodig, deze zaak nog eens extra te belich ten, omdat er op dit gebied nog altijd een zeer grote onbekendheid heerst. Een heel wonderlijke zaak eigenlijk als je het goed beschouwt gezien het feit dat er momenteel in Nederland jaarlijks zo'n kleine 50 miljoen containerplanten worden gekweekt en verhandeld. Nu kunnen we ons natuurlijk afvragen waar zo'n onvoorstelbaar aantal in pot gekweekte tuinplanten dan wel blijft, als er in Nederland nog zo terughou dend op deze ontwikkeling gereageerd wordt. Het antwoordt ligt voor de handde export slokt zeker 2/3 van deze planten op. De containerplantenhandel viert hoogtij op 'anden als Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittanië. Het is wel duidelijk dat men in de in de landen waar de Hollandse kwekers hun pro- dukten aan verkopen wel de containerplant weet te waarderen terwijl die planten daar vaak tot 2x zo duur zijn. Wat zijn dan wel die voordelen van containerplan ten, wat hebben zij voor op planten uit de volle grond en zijn er dan helemaal geen nadelen. Welnu ik zal het zo duidelijk mogelijk proberen te bespreken. Containerplanten is eigenlijk slechts een duur woord voor planten die in een pot gekweekt zijn. Planten van allerlei aard worden door kwekers als stek, jonge planten of zelfs oudere planten in plastic pot ten geplant, met als doel deze na 1 a 2 groeiseizoenen flink doorworteld te verkopen. Het allereerste grote voordeel van dat aanbod containerplanten springt dan ook direkt in het oog. De planten staan in potten en hebben een goed doorwortelde kluit zodat de ouderwetse plantenseizoenen van voor- en najaar tot het verleden behoren. Zelfs midzomer kan er ab soluut 100% veilig worden geplant en volgt er prak tisch nooit uitval. Planten uit de volle grond verlie zen bij het rooien en opnieuw planten in de tuin bijna altijd wel een gedeelte van hun wortels. De hergroei van containerplanten is daarom altijd sneller en be ter omdat hiervan de wortels volledig in tact blijven. Een erg groot voordeel is zeker het feit dat er door de aankoop in de zomer de planten kunnen worden bekeken in een tijd waarin ze op hun mooist zijn; er is geen groot voorstellingsvermogen voor nodig om een juiste plantenkeuze te doen, terwijl dat in voor- en najaar als de plant er winters uitziet wel nodig is. Andere voordelen zijn bv. dat de plant schoon en makkelijk mee te nemen is en dat de planten het hele jaar door kunnen worden geleverd, zodat het op het balkon en in de tuin altijd planttijd is. Bovendien hoeven planten die zijn aangekocht niet direkt op stel en sprong worden geplant. Indien de potkluit regelmatig bevochtigd wordt, kan een con tainerplant nog wekenlang na aanschaf boven de grond.blijven staan. Een nadeel van containerplan ten is het vrijwel ontbreken van grotere maten in het aanbod. De opkweek van wat grotere maten begint langzamerhand wel op gang te komen, maar de meeste planten zijn niet veel hoger dan 60-80 cm. Hopende weer wat twijfels en onbekendheid met be trekking tot containerplanten weggenomen te hebben, besluit ik deze aflevering. Voor vragen omtrent containerplanten kunt u altijd terecht op uw tuincentrum.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9