vereniging VAN DAM SUPER- TASSEN ACTIE DE WINNAARS VAN DEZE WEEK: Tienjarig jubileum Van Dam Super bereikte grandioos hoogtepunt IN. van muiiij» Orfeu negro Film en een fototentoonstelling in 'Corversbos' te Hilversum Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Avondfietsvierdaagse voortreffelijk geslaagd Assertiviteitscursus Solaris WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 STEENHOFFSTRAAT 46 - 3764 BM SOEST - TELEFOON 02155-19577 Deze week zijn in het zomerprogram- ma van Filmhuis Artishock twee bij zondere films te bewonderen. Op de vjisfi- filmavond on dond^rrla^ 23 au gustus om 21.00 uur Orfeu Negro van Marcel Camus, en op vrijdag 24 augus tus om 23.00 uur(de SF-film van An- drej Tarkowski, Solaris. Donderdag 23 augustus, 21.00 uur: Op zaterdag 25 augustus is er in het bezoe- kerscenti-um van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten Corversbos een unieke film van Evert Boeve over turfste ken in Ankeveen te zien. Uniek, aangezien er momenteel nergens meer wordt turfge- stoken in deze omgeving. De le ronde is om 13.00 uur. Om 15.00 uur is er een herha ling. Van 5 september t./m. 7 oktober 1984 hangt op de zolder van het bezoekerscen trum Corversbos van Natuurmonu menten de expositie "Natuur en Milieu" van de Utrechtse fotograaf Marinus de Wind. Marinus de Wind, die in 1916 geboren werd, kreeg oorspronkelijk een opleiding als typograaf. In de crisis van de jaren dertig kwam ook hij zonder werk. Hij zag toen kans een studie te beginnen aan de af. Orkestschool van het Amsterdams Conservatorium. Van 1949 tot 1980 maakte De Wind deel uit van het Utrechts Symfo nie Orkest. Tevens was hij geruime tijd verbonden aan het Gezelschap voor Oude Muziek. Rinus de Wind heeft een veelzij dige belangstelling en was vooral vele ja ren "bezeten van fotografie." De pret tigste periode was voor hem die, waarin zijn zoon Rob leerling was aan de MTS voor Fotografie te Den Haag. Vader en zoon maakten toen samen hele reportages in zwart/wit en diaseries van het Wadden gebied, ten dienste van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Zij brachten van de Wadden niet alleen de mooie dingen in beeld, maar ook de bedrei gingen. In de afgelopen jaren maakte De Wind nog een uitvoerige reportage van de - h in de Biesbosch en in de Vijfheerenlanden bevinden. Hij heeft bij zulk werk niet alleen oog voor het land schap, maar vooral ook voor de werkers daarin. Het bezoekerscentrum van Natuurmonu menten is t./m. 16 september geopend van woensdag t./m. zondag, daarna zaterdag en zondag van 10.00 - 17.00 uur. Groepen zijn ook op andere dagen welkom, echter alleen op afspraak. De toegang is gratis. AdresBezoekerscentrum Corversbos, Vaartweg 202,1217 SZ Hilversum, tel.035- 17886. Dat de maand augustus volkomen te recht is uitgeroepen tot feestmaand ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van de bekendste supermarkt van Soest: Van Dam Super aan de Wiardi Beckmanstraat, is vooral de afgelopen week goed merkbaar geweest. Die stond in het teken van de Avondfiets vierdaagse, georganiseerd door Van Dam Super in zeer eendrachtige sa menwerking met de Soester wielerver eniging Tempo Toer. Zo'n 900 deelnemers en deelneemsters, jong én oud, genoten op maandag, dins dag, woensdag en donderdag niet al leen van de fraaie tochten die door de Tempo-mensen waren uitgezet, maar ook van het schitterende fietsweer en natuurlijk van de versnaperingen die Van Dam Super langs de route met gul le hand uitdeelde. Woensdag gaf al een klein hoogtepunt in de viering van het 10-jarig Van Dam jubileum te zien: alle klanten kregen een schitterende roos of een andere bloem met een kaartje, persoonlijk overhandigd door de heer Wouter vn Dam, die zelf al met een verguld ge zicht door zijn zaak liep vanwege het prachtige bloemstuk dat hij van zijn personeel anageboden had gekregen, 's Avonds volgde op het parkeerterrein bij Honsbergen, dat zich langzamer hand ontpopt tot het manifestatieter rein van Soest bij uitnemendheid, een uiterst feestelijke taptoe door niet min der dan drie gerenommeerde muziek korpsen: P.V.O. uit Soest, Concordia Voorwaarts uit Baarn en Lisiduna uit Leusden. Groots evenement De muzikanten en de showgroepen maakten er een groots evenement van dat bij het publiek zeer in de smaak viel. Vele honderden stonden langs het terrein opgesteld, onder wie veel deel- Een fraai overzicht van muzi kale gebeuren op het parkeerterrein van bij Van Dam Super. nemers aan de derde étappe van de Fietsvierdaagse, die voor deze avond speciaal wat korter was gemaakt. De avondfietsvierdaagse kreeg don derdagavond een geweldig slot. Alle deelnemers ontvingen een herinnering uit handen van de organisatoren en konden zich nadat ze van de fiets wa ren afgestapt nog laven aan koffie of li monade, waarna uiteraard met enige spanning werd uitgezien naar de prijs uitreiking. De deelnemérs hadden immers onder weg letters moeten verzamelen en bo vendien op een paar eenvoudige vra gen antwoord moeten geven. Toen «Ie heer Mol van Super van Dam dan ook tot de prijsuitreiking overging werd het geduld van velen beloond, al waren Winaars De lijst met winnaars luidde als volgt H. Schippers'Jr., Gemshoorn 6 J. Nieuwenhuyzen, Emmalaan 5A H. den Daas, Bilderdijklaan 13 Bianca Ribbink, Smitsweg 327 Mevr. W. S. Asperslag. Rembrandt- laan 23 Ina Reulen, Luytenaarpad 57 Walet, Ruysdaellaan 6 Iwan Beernink, Nieuwsti-aat 75 Gerda Hendriksen, Wieksloterweg OZ 5 Patrick Henze, Van Lenneplaan 37A G. N. Vlug. Spinet 34 P. Stalenhoef, C)lijkeweg2l Karst Duërmeijer, Julianaplein 3 Daniëlle van Leek, Beukenlaan 48 Marijke Vos, Lange Brinkweg37A. Zij konden, als ze nog aanwezig waren, hun mooie prijzen direct mee naar huis nemen of ze een van de volgende dagen bij Van Dam Super afhalen. In een kort dankwoord sprak de heer Mol zijn erkentelijkheid uit jegens de vereniging Tempo Toer. "Het was fan tastisch wat jullie gedaan hebben. En volgend jaar doen we het Zeker weer! Een opmerking die door hel publiek met een hartelijk applaus werd onder streept. Ook Tempo-voorzitter Reulen voegde daaraan nog een aantal vriendelijke woorden toe. Hij wees erop dat het best mogelijk is om in Soest iels te organi seren. Er blijkt altijd weer voldoende belangstelling voor te zijn. "Met z'n al len hebben we vier dagen lang gewel dig veel fietsplezier beleefd Een aantal van de prijswinnaars van de Avondfietsvierduugsc, geflankeerd door v.l.n.r. de heren Van Dam en Mol van Van Dam Super en (le heer Reulen van Tempo. Schatgraven De feestelijkheden rondom hel lienja rig jubileum van Van Dam Super zijn overigens met de uitstekend geslaagde Fietsvierdaagse nog niet afgelopen. Volgende week woensdag, 29 augustus, vindt voor de Soester jeugd een volgen de happening plaats en wel het schat graven in de Soester Duinen aan het eind van de Sparrenlaan. Vanaf 18.30 uur morgen 1500 kinderen, verdeeld in twee leeftijdsgroepen van 4 tot en met 7 en van 8 tot en met 12 jaar, een poging ondernemen om de talrijke schatten op te graven die daar door Van Dam Su per, in samenwerking met de padvin ders van de Hopman Masselmangroep in het zand verborgen zijn. De "graas plaatsen" worden duidelijk aange geven. Al met al verwachten de organisatoren dat het evenement een uurtje zal gaan duren. Eventueel mogen de ouders na afloop nog een po ging doen om de restanten uit het zand te halen - aangenomen althans dat de jeugd nog iets laat liggen. Aan de schatgraverij zijn fraaie prij zen verbonden. Wél worden de deelne mers erop attent gemaakt dat het gra ven uitsluitend met de blote handen dient te geschieden. "Een schep is niet toegestaan", aldus de organisatoren. "En bovendien liggen de schatten niet zo diep in het zand." Al voor het afgelopen weekeinde waren er van de 1500 beschikbare deelne merskaarten zo'n 1200 uitgereikt. Met de tas op de foto In deze en de komende weken wordt het 10-jarig jubileum van Van Dam Super door 40 inwoners van Soest wel op heel aangename wijze meegevierd. Vier weken lang maakt Soester Courant fotograaf Goos van der Wilt op straat foto's van tien mensen die de Van Dam-tas bij zich hebben. De foto's worden in de Soester Courant afge drukt en bij Van Dam Super tentoonge steld. De gelukkigen krijgen van Vairi 'Dam Super eetl"levensmiddelenpakkët van 75gulden! Begin september start in Soest weer een assertiviteitscursus op de donder dagavond van 8.00 uur tot 10.30 uur, gedurende veertien weken. De cursus is bedoeld voor mensen die niet tevreden zijn met zichzelf of met anderen en daar verandering in willen brengen. In de cursus leert men eigen mogelijk heden te ontdekken om situaties waar in men gewend was vast te lopen zélf op te lossen, zonder de ander nodeloos te kwetsen, met waardering voor je zelf en waardering voor de ander. Enkele voorbeelden waardoor men zich mogelijk aangesproken voelt: - je laat je makkelijk omver kletsen - je durft geen nee te zeggen - je durft je eigen mening niet te geven - je kijkt tegen anderen op - je voelt je in de put en weet niet hoe je eruit kunt komen - je bent soms te agressief: - je voelt jezelf een nietsnut; - je bent altijd voor anderen bezig - je bent bang voor plaatsen waar veel mensen komen, b.v. bioscoop, winkels, feestjes e.d. - je hebt last van trillende vingers, hartkloppingen, duizeligheid; - je durft mensen niet aan te kijken. Veel mensen hebben de moed niet om aan "zo'n groep" te beginnen. Diege nen die de stap toch hebben genomen waren over het algemeen zeer enthou siast over de prettige wijze waarop in de groep met elkaar wordt gewerkt. Zo'n groep is een doe-groep, geen praat groep. Er worden b.v. oefeningen ge daan op het gebied van: een gesprek beginnen, een gesprek afbreken, nee leren zeggen, met kritiek leren om gaan, eigen grenzen leren kennen en stellen en nog veel meer. Door het deel nemen aan de groep krijg je een goed inzicht in je eigen funktioneren en in dat van anderen. Met elke deelnemer vindt vooraf een individueel gesprek plaats. Voor men sen met een problematiek die buiten deze cursus valt, bestaat de mogelijk heid van individuele-, gezins- of groeps therapie. Inlichtingen en aanmeldingen: mevr. drs. L. Niemeijer, tel. 18870. Bellen liefst tussen 8.00 en 9.00 uur 's ochtends en 's middags tussen 16.00 en 18.00 uur. Marcel C'amus vertelt in deze uit 1955 daterende film het aloude verhaal van Orpheus en Euridice. Alleen speelt het verhaal zich niet af in de Griekse oud heid, maar tijdens het wervelende 'carnaval van Rio de -Janeiro. Zo werd Orpheus herschapen in Orpheu, een zwarte tramconducteur, die mens en dier bekoort door zijn muzikale gaven. Door vrouwen en meisjes achtervolgd leert hij de ware liefde kennen, wan neer hij de jonge Euridice ontmoet te midden van de carnavalsaktiviteiten. Het meisje zoekt zijn bescherming tegen een verschrikkelijke vervolger, die de dood blijkt te zijn. Beiden trach ten hem te ontwijken en door een ver momming kan Euridice toch aan het carnavalsdefilê deelnemen. Vanwege het feit dat het verhaal zich afspeelt tijdens het carnaval in de ne- gerwijken van Rio de Janairo. danst de film van het begin tot het eind op het ritme van de samba. Zo toont het begin van de film in een authentieke opname hoe op de stampvolle veerboot die de -oevervgjbindingen" van de baai f\ter- zorgt, iedereen aan het dansen is.. Te gen deze achtergrond van de nimmer aflatende sambamuziek van Antonio Carlos Jobim, speelt zich het drama af van een liefde, die sterker blijkt te zijn dan de dood. Wanneer Orfeu tijdens de carnavalsnacht Euridice kwijt raakt, is hij vastbesloten om -in overeenstem ming met de legende- zijn Euridice niet prijs te geven, hetzij dood dan wel le vend. Tijdens zijn zoektocht langs politiebureaus en hospitalen meent hij haar stem te horen. Het blijkt echter een wrede imitatie te zijn van een boos aardige tovenaar. Uiteindelijk vindt Orfeu het ontzielde lichaam van Euri dice in het lijkenhuis. Met zijn ge storven geliefde in de armen vlucht hij naar buiten, om ten slotte van de hoge rotsen te storten en aldus in de dood met haar herenigd te zijn. Zo speelt, tegen de achtergrond van de verdovende en obsederende ritmes van de samba in de massale roes van het carnaval, zich het spel van elemen taire krachten af. het spel van de onge breidelde, enkelvoudige hartstochten, die behoren bij een ras. dat nog dicht bij de natuur staat. Orfeu negro werd op het festival van Cannes 1955 als^ r bésfê fi}m bekroond niet" dè Gouden _—Rai.mf Aanvang: 21 .OÖ'Utir. Entee: 5.- leden. CJP. 65+ ƒ4,-. Vrijdag 24 augustus, 23.00 uur: Deze SF-film uit 1974 is opgebouwd rond het privé-leven van Keivin. een astronaut-psycholoog. Keivin krijgt op dracht een onderzoek in te stellen naar de vreemde gebeurtenissen in een ruimtestation dat rond de planeet So laris cirkelt. De planeet weet de angsten en herinneringen van zijn waarnemers te peilen om ze ver volgens te materialiseren in levende reconstructies. Een schokkende erva ring voor de driekoppige bemanning. Als Kei vin op het ruimtestation arri veert, blijkt een lid van de bemanning inmiddels zelfmoord te hebben ge pleegd. Ook Keivin komt in levende lijve in kontakt met zijn herinneringen. Zijn mooie vrouw Hari, die door zijn schuld zelfmoord pleegde, verschijnt nog mooier in zijn cabine. Hij weet dat ze niet echt is, maar elke poging om zich van haar te ontdoen leidt alleen tot nieuwe ellende voor hen beiden. De Russische cineast Tarkowski (die onlangs in het Westen asiel aanvroeg), heeft met Solaris een film gemaakt die sterk afwijkt voor wat gebruikelijk is in het SF-genre. Hij laat zich weinig ge legen liggen aan een spectaculaire uit beelding met veel effectbejag, zoals het gebruikelijk is in het SF-genre. In Solaris staat de psyche van de hoofd persoon, astronaut-psycholoog Keivin, centraal. Tarkowski heeft zich, zo schijnt het, voornamelijk willen ver diepen in de vraag of de mens psycho logisch opgewassen zal zijn tegen de onvoorstelbaar zware druk, die de ruimtevaart van de toekomst met haar ingrijpende technologische ontwikke lingen op hem zal leggen. Hij baseerde zijn film vol verbazingwekkende beel den op de gelijknamige roman van de Poolse schrijver Stanislaw Lem uit 1968. Aanvang: 23.00 uur. Entree 5,-/leden, CJP. 65 4,-. er ook wel deelnemers die de ver moeidheid zo in de kuiten was gaan zit ten dat ze zich liever vlug naar huis spoedden. De prijsuitreiking werd feestelijk op geluisterd met draaiorgelmuziek, zodat de stemming er bij de wachten den goed in bleef. Het. publiek bood trouwens toch al een fleurige aan blik, omdat heel wat deelnemers - net als bij de wandelvierdaagse - door fa milieleden of kennissen waren inge haald met bloemen. Tempo-voorzitter Johan Reulen stak zijn tevredenheid niet onder stoelen of banken. "We hebben ook alles mee ge had. dus'wat-moet jè nog-meér zeggen0 De mensen waren allemaal heel, ent housiast. Zo'n TiefsfesFijh *is~ intussen niet meer wég té denken in Soest'."" Reulen vermeldde nóg dat het wel ze ker was dat het fietsevenement in de toekomst op vier dagen gehandhaafd blijft. "Daar stappen we niet meer van af. Het spreekt de mensen kennelijk nog meer aan dan een driedaagse." Bij de prijsuitreiking liet de heer Mol één van de toeschouwers de eer te beurt vallen om de trekking te verrich ten. Na controle op de juiste antwoor den werden de volgende winnaars naar voren geroepen, die voor zover zij nog aanwezig waren graag aan dat verzoek voldeden.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11