Kult Midi Raad van StateSoest moet bezwaarschrift tegen 'woonpunten' in behandeling nemen Soest telde in juli 1706 werklozen Kwikbarometers als eigentijds 'kunstwerk' Aanvullend onderzoek verontreiniging Cojabé- terrein Nieuwe praktijkgerichte opleiding voor werklozen heeft zwaarder niveau Wat u moet weten over wratten Prima Jaap Ned. k triathl Schoo Puntentoekenning geen 'beslissing van juridisch gehalte' Stip"" Winter programma Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Waterkerseen klein plantje met een grote toekomst Mr. L. Davina uit Soest tot notatis benoemd in Hilversum Terreintje Waldeck Pyrmontlaan wordt 'openbaar groen' Vierde co cross van team C.T. WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 SOESTER COURANT PAGINA 14 De weigering van Burgemeester en Wethouders van Soest om aan de in schrijving als woningzoekende een ho gere urgentie toe te kennen door in het geldende systeem meer punten te geven, kan wel degelijk een reden zijn om een bezwaarschrift in te die nen. Dit moet dan ook behandeld wor den in plaats van, zoals B. en W. van Soest hebben gedaan, niet-ontvanke- lijk verklaard te worden. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dit beslist naar aanleiding van het door een echtpaar in Soest (waar van de man inmiddels is overleden) ingediend bezwaarschrift. Het door B. en W. van Soest niet-ont- vankelijk verklaarde bezwaarschrift wordt alsnog in handen van de voor zitter van de Afdeling Rechtspraak gesteld. Hij zal het ter behandeling als bezwaarschrift doorzenden naar Soest. Dit betekent dat B. en W. het in eerste instantie als bezwaarschrift kunnen behandelen en afdoen. Als het resul taat hiervan niet naar genoegen is van de apellanten, kunnen zij weer in beroep gaan bij de Raad van State. Het echtpaar had telefonisch infor matie gevraagd bij de gemeente over het aantal urgentiepunten dat zij ver zameld hadden. Naar het oordeel van B. en W. is aan deze informatieve mededeling geen rechtsgevolg verbon den. Daarvan is pas sprake als er beslist wordt op een concreet verzoek om woonruimtevergunning. De afde ling is dit met Soest eens. Louter mededeling Appellanten hadden aangevoerd dat het puntental een beslissende factor is in Soest om in aanmerking te komen voor woonruimte, en dat toekenning van het aantal punten op zichzelf een beslissing van juridisch gehalte is: een beslissing die rechten creëert en dus gericht is op rechtsgevolg. De afdeling is echter, met Soest, van oordeel dat het hier om louter een mededeling van feitelijke aard gaat. waartegen het indienen van een bezwaarschrift niet mogelijk was. Soest heeft dit dan ook terecht niet-ontvankelijk verklaard. De reactie van appellanten op die schriftelijke mededeling van B. en W. had echter wél als bezwaarschrift be handeld moeten worden, aldus de af deling. In die reactie gaven appel lanten aan dat en waarom zij van me ning waren dat hun een hoger aantal, namelijk 411, urgentiepunten toekomt dan het door B. en W. medegedeelde aantal van 265 punten. De afdeling is van oordeel dat deze reactie van de appellanten, gelet op de bewoordingen, tevens een verzoek om toekenning van een hoger aantal urgentiepunten in houdt. De weigering om aan een in schrijving als woningzoekende een hogere urgentie toe te kennen, is aan te merken als een beschikking waar tegen beroep mogelijk is, aldus de af deling. B. en W. zullen het bezwaar- In tegenstelling tot de vrij hoge stij ging van de werkloosheid in de maand juni (er werden toen 1014 nieuwe werk lozen ingeschreven bij het GAB in Amersfoort), heeft zich vorige maand weer een redelijke daling van de werk loosheidscijfers in het rayon Amers foort laten zien. De werkloosheid liep terug van 6139 mannen en 3979 vrou wen in juni tot 5956 mannen en 3805 vrouwen. De daling deed zich, "tot on ze verbazing", zoals de leiding van het GAB vorige week opmerkte voorna melijk voor in de leeftijdsgroep van boven de 23 jaar, maar wel over vrij wel alle beroepsgroepen. Daarmee is de werkloosheid in het rayon Amers foort (waarvan ook Soest, Baarn, Bun schoten, Eemnes, Woudenberg en Leus den deel uitmaken) weer onder de ma gische grens van 10.000 gezakt. Wel is het aantal nog altijd 800 hoger dan vorig jaar in dezelfde periode. Het GAB verwacht dat het aantal "schoolverlaters" zal uitkomen op ca. 1800. Vorige week was een aantal van 1600 geregistreerd. Het opleidingsge halte van degenen die zich laten in schrijven ligt voornamelijk op het ni veau van MBO en HAVO. Veel jonge ren besluiten kennelijk door te leren en in de cijfers van het Arbeidsbureau is dat terug te vinden door een lager inschrijvingspercentage van jongeren met LBO en MAVO-opleiding. Omdat de inschrijfplicht voor werk lozen die ouder zijn dan 57,5 jaar is ingetrokken zijn in de afgelopen tijd al zo'n 500 oudere werkzoekenden uit geschreven. Bij het GAB benadrukt men overigens dat er geen sprake van is dat de oudere werkzoekenden ook het récht tot inschrijving ontnomen zou zijn. "De uitschrijving gebeurt altijd met hun instemming." Het werkloosheidspercentage in Soest staat momenteel op 12,3. Dat is overi gens even hoog als vorig jaar in deze periode. Ter vergelijking de percen tages in enkele omliggende gemeen ten: Baarn 12,1, Leusden 11,6, Bun schoten 10,0, Amersfoort 17,0. De pro vincie Utrecht heeft een werkloosheid van 15,6 procent en voor Nederland als geheel geldt 17,5 procent, zodat Soest zich nog steeds in gunstige zin onderscheidt. De werkloosheid onder vrouwen blijft relatief hoger dan bij mannen. In het rayon Amersfoort gelden percentages van resp. 17,0 en 12,5. In Soest zijn momenteel 1020 mannen en 686 vrou wen werkloos (totaal dus 1706). Baby in de familie? Maak zo nu en dan wat filmop namen die laten zien wat zo'n hummel in de eerste jaren beleeft. schrift dus alsnog moeten behandelen. Kostenvergoeding Burgemeester en Wethouders hebben appellanten ook meegedeeld, dat de kosten die zij gemaakt hebben ten gevolge van het in eerste instantie weigeren van een woonvergunning, niet aan de gemeente zijn te wijten. Ook hiertegen is bezwaar gemaakt. B. en W. hebben dit echter voor ken nisgeving aangenomen, reden waarom appellanten hierten beroep hebben ingesteld bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. B. en W. vin den dat zij slechts een mededeling van feitelijke aard hebben gedaan en dat de reactie hierop van appellanten niet als een bezwaarschrift opeevat kan wor den. De afdeling is het hier, gezien de be woordingen in het bezwaarschrift, niet meen eens. B. en W. hebben door het slechts voor kennisgeving aan te ne men gehandeld in strijd met de wet. aldus de afdeling. Het moet dan ook alsnog behandeld worden. Overigens acht de afdeling geen ter men aanwezig om appellanten een vergoeding toe te kennen. Zo er al sprake is van schade ten gevolge van de handelwijze van Burgemeester en Wethouders, dan ls die schade in elk geval niet het gevolg van het feit dat B. en W. in strijd met de wet hebben gehandeld bi het in eerste instantie weigeren van een woonvergunning, al dus de afdeling. De Nederlandse Vereniging van Huis- biedt weer veel aktiviteiten, interes- vrouwen, afdeling Baarn/Soest, gaat santé excursies en leuke clubjes, weer van start met haar winterpro- De sfeer is erg gezellig en naast ernst gramma. Het tweede halfjaar 1984 wordt er ook veel plezier gemaakt. Het programma ziet er als volgt uit Datum Bijzonderheid 5- 9 Bijeenkomst nieuwe leden 11- 9 Quiz over de natuur 19- 9 Dia's "vrouwen in Marokko" 26- 9 Excursie Zuiderzeemuseum 27- 9 Gewestelijke wandeling 10-10 Henk Kroes, Bas-Bariton 12-10 Excursie Femina beurs en Ter Meulen 16-10 Dia's Nederlandse Spoorwegen 19-10 Fietstocht Plaats aanvang de Prom, Baarn 10.00 uur de Prom, Baarn 14.00 uur Honsbergen, Soest 10.00 uur Brandpunt. Baarn 10.00 uur Honsbergen, Soest 14.00 uur 25-10 Excursie naar Laren 31-10 Bridge-drive voor alle leden 14-11 Bingo met leuke prijzen 16-11 Wandeling 20-11 Goede Doelen verkoop 6-12 Sint Nicolaasfeest 11-12 Kerstkaarten maken 12-12 Excursie naar de kerstmarkt in Aken 14-12 Wandeling 18-12 Kerstviering m.m.v. "het Bredero- kwartet" U-l'85 Nieuwjaarsreceptie, gevolgd door een gourmet-party Brandpunt, Baarn 12.30 uur de Prom, Baarn 10.00 uur Honsbergen, Soest 14.00 uur Honsbergen, Soest 10.00 uur de Prom, Baarn 14.00 uur Op 5 september a.s. is er in de Prom, Amalialaan 1 in Baarn, aanvang 10.00 uur, een koffie- en informatie-ochtend voor nieuwe leden en aspirantleden. Alle dames die inlichtingen willen heb ben over de Ned. Ver. v. Huisvrouwen Brandpunt, Baarn 14.00 uur Brandpunt, Baarn 16.00 uur zijn welkom. Zij krijgen een gratis kopje koffie. Kontaktpersoon voor Soest: Mevr. L. van Beek-Eekhart, Joh. Poststraat 270, tel. 22597. Primeur voor barometerliefhebbers: Het voorspellen van de grillige kunsten die het weer met ons pleegt uit te ha len, is voor menigeen een hele kunst. Mede hierdoor geïnspireerd, komt de Maartensdijkse antiquair-auteur en barometer-specialist Bert Bolle nu met een stukje onvervalste 'weerkunst': een geheel eigentijds uitgevoerde kwikbarometer onder de merknaam Weather Art. Het gloednieuwe barometermodel werkt op het contrasysteem van Chris- tiaan Huygens, heeft een aanwijsver- groting van maar liefst tien maal. en is gemonteerd op een dikke plaat per spex. De luchtdruk wordt feilloos aan gegeven in millimeters en millibaren. Het te verwachten weerbeeld wordt met symbolen aangeduid, hetgeen deze barometer zijn karakteristieke uiter lijk geeft en hem bovendien internatio naal bruikbaar maakt. Na enkele jaren van onderzoek en ex perimenteren brengt Bert Bolle deze moderne Weather Art barometer naar eigen ontwerp uit, voorzien van zijn signatuur en een met de hand aange bracht serienummer. Bert Bolle, baro meterspecialist en auteur van vakboe ken op dit gebied, voldoet hiermee aan de veel gehoorde vraag naar exclu sieve, zorgvuldig afgewerkte kwik- barometers voor een redelijke prijs. De antieke exemplaren die hij verhan delt zijn door hun zeldzaamheid voor menigeen nu eenmaal een (te) kostba re zaak. Bert Bolle beschikt al vele jaren over een restauratie-atelier voor barome ters en een team van ervaren vaklie den die uitsluitend de beste materialen verwerken. Iedere Weather Art baro meter is voor de volle honderd procent handwerk en krijgt een certificaat van echtheid. De contrabarometers gaan, zonder thermometer, 465,- kosten en met thermometer 545,-. Ze zijn te zien en te koop bij Bert Bolle aan de Dorps weg 187 te Maartensdijk (bij Utrecht), en binnenkort ook bij enkele exclusieve woninginrichtings-, optiek- en horloge riezaken. Er zijn meer Weather Art barometermodellen in voorbereiding. Inlichtingentelefoon 03461-2400. In Nederland is waterkers nog niet zo bekend. Tot nu toe leek het alsof het kleine plantje met de stevige bijna ronde blaadjes slechts diende ter gar nering van een maaltijd op de rand van een bord. Als het aan de waterkerstelers Ver meulen en Kelders uit Wychen bij Nij megen ligt zal daar snel verandering in komen en zal het produkt even populair worden als in Frankrijk, België en En geland. Zij houden zich al enkele jaren als enigen in Nederland bezig met de teelt van waterkers. Teelt in tunnelkassen Waterkers wordt geteeld in betonnen bakken waardoor grote hoeveelheden water stromen. Met behulp van plastic tunnels die over de bakken worden ge spannen wordt het ideale teeltklimaat geregeld. Dat brengt veel werk met zich mee, omdat de tunnels er voortdu rend op en af moeten. Ook de oogst is zeer arbeidsintensief, de plantjes wor den namelijk met de hand geplukt en tot bosjes gebonden, waarna ze in spe ciale dozen worden gedaan. Vervol gens worden ze met verpakking en al met water besproeid voordat ze op transport gaan. Door de gaten in de met polythyleen overtrokken dozen kan het overtollige water weglopen. Waterkers moet zo lang mogelijk voch tig gehouden worden, anders verliest het produkt snel aan frisheid en stevig heid. Nu volop waterkers De groenteman kan nu volop water kers leveren. Van mei tot en met okto ber kunnen de telers uit Wychen aan de vraag voldoen. Onze zuiderburen spe len het klaar om het produkt jaarrond te telen. Zover is men in Nederland (nog) niet. Waterkers kan op talloze manieren worden bereid. Hel kan rauw worden gegeten als een salade. Het heeft de smaak van tuinkers, maar dan sterker. Als basis voor soepen en sauzen is waterkers ideaal, maar het slaat even min een gek figuur als gestoofde groen te. Waterkers is niet duur en zeker het proberen waard. In opdracht van de provincie Utrecht gaat eind deze week een technisch adviesbureau in de omgeving van het voormalige terrein Cojabé aan de Ko ningsweg/Eigendomweg enkele monsters van het grondwater nemen. Uit eerder onderzoek is namelijk gebleken dat het terrein ernstig verontrei nigd is met aromatische en gechloreerde koolwaterstoffen en ollepro- dukten. Met behulp van de komende boringen wil men de omvang van de verontreiniging precies vaststellen. De verontreiniging levert geen gevaar op voor de volksgezondheid. De pro vincie acht een spoedige schoonmaak van het terrein - waarop in de toe komst woningbouw komt - wel raadzaam, omdat de vervuiling grenst aan het Soester drinkwatergebied. De schoonmaak van het Cojabè-terrein staat reeds op het saneringspro gramma 1985 van de provincie. De globale kosten worden berekend op twee miljoen gulden, welke kosten het rijk en de gemeente grotendeels zullen moeten dragen. Vanzelfsprekend zal getracht worden één en ander te ver halen op de vorige gebruiker van het terrein. Per 1 augustus j.1. werd onze plaatsgenoot mr. L. Davina (45), wonende aan de Stadhouderslaan, bij Koninklijk Besluit benoemd tot notaris in de standplaats van notaris J. Klein Molekamp in Hilversum. Deze benoe ming werd de afgelopen week bekend. De heer Davina was tot dusver als kandidaat-notaris werkzaam bij het notariskantoor van mr. J. M. A. B. Lijdsmans, in Hilversum. Eerder was hij werkzaam bij notaris Van Veeren in Soest. De heer Davina volgde zijn opleiding aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Notaris Davina en notaris Lijdsmans hebben'besloten zich per 1 septem ber a.s. te associëren. De officiële beëdiging van mr. Davina vindt plaats aan het einde van de maand. Vanaf 1 november a.s. bieden de Ge westelijke Arbeidsbureaus van Amers foort en Utrecht voor werklozen (vanaf 18 jaar) de mogelijkheid om een prak tijkgerichte opleiding te volgen, die huri met waarschijnlijk heel wat meer kans op succes dan tot dusver een plaats in het bedrijfsleven kan bieden. Het gaat daarbij om ca. 1(M» opleidings plaatsen aan het centrum voor Admi nistratieve Vakopleiding Volwassenen in Utrecht. Tot dusver was de C'AVV- opleiding meer gericht op LEAO- niveau, maar met ingang van de nieu we cursussen worden de eisen wat zwaarder gesteld en mikt men op MEAO-niveau. De bedoeling achter deze omschake ling is dat de opleiding van werkzoe kenden die voor omscholing in aan merking komen meer marktgericht wordt, aldus de directeur van het ar beidsbureau in Amersfoort, de heer T. v.d. Bunt. De aanpassing van de opleiding vindt plaats op aandrang van het bedrijfsleven. De CAVV oude stijl (op het lagere niveau) blijft voorlopig op een zacht pitje doordraaien, maar er komt nu een "kop" op, aldus de heer V.d. Bunt. De scholing aan het CAVV vindt voor lopig plaats in drie richtingen: de boekhoudkundige, de secretariële en (later) de commerciële richting. Daarbij beschikt het GAB dan over een "flexibel scholingspakket" op een wat hoger niveau, dat door het GAB en het bedrijfsleven wordt "ingevuld". Het CAVV wordt begeleid door het Bijlmer-instituut. Het niveau wordt omschreven als "min of meer de prak tische kant van de MEAO' Kantoor- simulatie Bij de opleiding aan het CAVV wordt gebruik gemaakt van de zgn. kantoor simulatie, waarbij twee firma's vol ledig worden nagebootst, compleet met computers. Daarmee is de oplei ding geheel aangepast aan de eisen van de tijd. Cursisten krijgen overi gens niet zonder meer toegang tot de opleiding. Zij ondergaan eerst een zgn. "instaptest", waarbij het niveau wordt bepaald en voor elke cursist persoonlijk een "opleidingstraject" wordt vastgesteld. Omdat het een vrij zware opleiding wordt, aldus de heer V.d. Bunt, wordt er van de cursisten heel wat gevraagd, zoals een voorop- leidin op MAVO/HAVO-niveau en een sterke gemotiveerdheid. Ook geldt als voorwaarde dat men als werkzoekende moet staan ingeschreven bi het GAB. De afgestudeerden maken een heel goede kans op de arbeidsmarkt, al dus de heer V.d. Bunt, vooral omdat er in de regio nogal wat dienstver lenende bedrijven gevestigd zijn. Aan de opleiding is overigens ook een stage-periode in het bedrijfsleven ver bonden. De deelneming aan de nieuwe CAVV- opleiding is geheel gratis, alleen het aantal cursusplaatsen is beperkt tot ca. 100 waarvan er voor het gewest Amersfoort waarschijnlijk zo'n 30 a 40 beschikbaar zijn. De reiskosten worden vergoed en de WW-uitkering wordt volledig doorbetaald, merkt de heer V.d. Bunt nog op. De inschrijving voor deze opleiding io vanaf heden bij het GAB in Amers foort opengesteld. Belangstellenden dienen kontakt op te nemen met de heer. E. Perlot bij het GAB, eerst tele fonisch: onder nummer 033-630234. De opleiding duurt maximaal een jaar. Ook in andere regio's is men bezig om dit soort opleidingen gestalte te geven. In Maastricht heeft men er inmiddels al de nodige positieve er varingen mee opgedaan. Cursussen jeugdige werklozen Overigens starten in september a.s. ook weer een aantal cursussen voor jeugdige werklozen, waarbij het GAB betrokken is. Onlangs zijn in de regio ca. 1100 gerichte uitnodigingen ver stuurd aan potentiële kandidaten. Beschikbaar zijn echter niet meer dan 120 a 150 plaatsen. De ervaring leert dat er voor jeugdige werklozen - "een moeilijke categorie", aldus de heer V.d. Bunt tocht redelijke resultaten worden geboekt. Ruim de helft van de cursisten vindt gaande de cursus al een betrekking, door het vervullen van een stageplaats. Het gaat bij dit pro ject om de volgende cursussen: twee administratieve cursussen (één op "MAVO-plus" niveau en één op "MAVO-min" niveau) - een civiel-huishoudelijke cursus (ge zondheidszorg etc. - een cursus magazijn en transport - Een cursus magazijn en transport: - een cursus algemene oriëntatie - een cursus metaaltechniek algemeen. Een aantal bewoners van de Waldeck Pyrmontlaan heeft aan Burgemeester en Wethouders enige vragen gesteld over het storten van straat- c.q. huis vuil op het perceel grond tussen Wal deck Pyrmontlaan 29 en 35. Het College heeft inmiddels geantwoord dat het bedoelde perceel grond al jaren ge bruikt wordt als opslagplaats voor par tijtjes teelaarde, ten behoeve van de afdeling Groen Recreatie. Het is echter de bedoeling dat de daar aan wezige grond binnenkort wordt ver wijderd. In elk geval zal er niets meer worden bijgestort. In het verleden is enige malen veeg- vuil op de betreffende grond gestort, omdat dit vuil veel blad bevatte en als zodanig met de daar aanwezige grond kon worden vermengd, hetgeen een zekere kwaliteitsverbetering van de grond betekende. Het storten hier- tnmiririolc beëindigd Het perceel grond is in de door de ge meenteraad vastgestelde structuur schets Lazarusberg aangewezen als openbaar groen en zal als zodanig ook worden ingericht op het moment dat een op de structuurschets volgend be stemmingsplan in uitvoering komt. Het stuk grond maakt deel uit van toe komstig structureel groen. Het perceel grond is nooit aangeduid ais parkeerterrein. Burgemeester en Wethouders achten dit met het oog op de toekomstige bestemming ook niet wenselijk. Er zijn voldoende parkeer- mogelijkheden aan de overzijde van de weg, ter plaatse van de voormalige hoofdingang van het tenniscomplex aan de Schrikslaan, waar in het verle den door de tennissers werd gepar keerd en waar, door de komst van de tennishal, voldoende ruimte aanwezig is voor bewoners en hun bezoekers om te parkeren. Wat zijn dat? We kennen ze allemaal. Wratten zijn hinderlijke vormsels van een enkele millimeter, tot soms wel een centi meter groot. Het oppervlak is ruw. Be kende plaatsen waar ze voorkomen zijn de handen en voeten. Met name wratten op de voetzolen kunnen erg hinderlijk zijn. Bij het lopen ontstaat dan pijn. Die wratten zien er anders uit dan gewonen wratten. Wratten op de voetzolen lijken een beetje op lik doorns. Hoe kom ik eraan? Wratten worden veroorzaakt door vi russen. Een virus is een organisme dat nog kleiner is dan een bacterie en ziek ten kan veroorzaken. Wratten zijn dan ook besmettelijk. Men kan ze dus oplo pen door contact te hebben met iemand die ze heeft. Hoewel ze meestal op de handen voorkomen, kunnen ze ook op andere lichaamsdelen voorkomen. Bekende plaatsen waar wratten nogal eens worden opgelopen zijn gymnas- tielokalen en zwembaden. Slecht passende schoenen, zweethanden, zweetvoeten en kleine verwondingen bijvoorbeeld bij het scheren, zijn facto ren die het ontstaan van wratten bevor deren. Mensen die al wratten hebben kunnen zichzelf ook besmetten waar door er meer wratten ontstaan. Is het erg? Wratten zijn, behalve hinderlijk en soms pijnlijk, vérder onschuldig. Men moet zich wel bedenken dat niet elke wratachtig vormsel een echte wrat is. Met name als het vormsel groter wordt, bloedt of donker van kleur is, is een bezoek aan de huisarts nodig. Wat is er aan te doen? Vaak is behandeling van wratten niet nodig: ze verdwijnen namelijk vanzelf. Bij de een gebeurt dat echter veel snel ler dan bij de ander. Genezing door de wratten te verkopen voor een cent of ze te bedekken met een tuinbpneschil. komt helaas weinig voor. Er zijn echter effectiever middelen: zo'n mid del is bijvoorbeel Formule W tinctuur. Een druppeltje van de tinctuur moet met een druppelstaafje op de wrat wor den aangebracht, zodat de gehele wrat wordt bedekt. Wanneer Formule W in aanraking komt met de gave huid, dan kan er een brandend gevoel optreden. Bij langdurig kontakt wordt deze huid aangetast. Dit kunt u vermijden door vóór het gebruik van Formule W de huid rondom de wrat of likdoorn te be dekken met een laagje vaseline of crème. Mocht er onverhoopt toch vloei stof op de gave huid terecht komen, veeg de druppelts) dan meteen af en was de plek met water en zeep. De behandeling moet elke dag worden herhaald. Door de tinctuur wordt de wrat laagje voor laagje als het ware opgelost, waardoor deze op een ge geven ogenblik geheel verdwenen is, Dat vereist doorzettingsvermogen, maar het is de moeite waard. Tot slot! Het is belangrijk dat u alleen echte wratten gaat behandelen. Van moeder vlekken, wijnvlekken en wratachtige vormsels moet u afblijven. Vraag dan eerst advies aan de huisarts. Wellicht is een andere behandeling dan ge wenst. De gewone wratten kunt u te lijf gaan. U zult merken dat u ze na enige tijd de baas bent. Heeft u vragen over andere ziektebeel den, vraag dan uw dokter om de Patiën ten Info's van Artsenservice. Inbraak Weteringpad Onbekenden hebben vorige week in de nacht van woensdag op donder dag een inbraak gepleegd in het ge bouw van ene bottelmaatschappij aan het Weteringpad. Zij kwamen het pand binnen door van het dak een lichtkoe pel los te maken. In het kantoor bra ken zij twee bureaus open, waarna zij met een zgn. slijpschijf ook de brandkast onder handen wilden ne men. Dat mislukte echter. Uit het be drijf werd dan ook niets ontvreemd. In de binnenlanden van Nieuw Guinea kunnen de mensen tot tien tellen. Geen schokkend feit? Inderdaad. Maar het gaat er om dat de primitieve mens in zijn twee handen, met tien vingers, een simpele rekenmachine heeft. Komen er grotere ge tallen aan de orde, dan worden beide han den net zoveel keer opgestoken en bewo gen, als er tientallen zijn. De Chinezen gebruiken nog steeds hun uitvinding, een telraam. Gewoon een ma nier om het aantal 'vingers' uit te breiden, DE EERSTE TELMACHINE De verre voorouder van decomputerwerd geconstrueerd in 1623 door een Duitse wiskundige Schikard. Zoals vele vindin gen, denk aan de boekdruktechniek, werd tegelijk, door de Fransman Pascal, aan eenzelfde soort apparaat gewerkt. Deze toestellen konden overigens alleen optel len en aftrekken. DE EERSTE REKENMACHINE De eerste rekenmachine werd door Leibniz, alweer een Duitser, gebouwd. Dit apparaat kon optellen, aftrekken, ver menigvuldigen en delen. De eerste rekenmachine uit 1694. De Engelsman Babbage bouwde op de principes van zijn Duitse en Franse col lega's voort, hij wilde een machine die meer ingewikkelde rekenkundige vraag stukken zou kunnen oplossen. Toen hij in 1830overleed, was zijn machine niet klaar, maar de ideeën waren bekend. De Ameri kaan Hollerith construeerde een bruik bare machine, dat werkte met een systeem van ponskaarten, feitelijk wordt dat prin cipe nog steeds gebruikt, uw girokaart is er een voorbeeld van. Q©O©©©0 De ponskaartmachine van Hollerith uit 1890. De echte rekenautomaat bestaat sinds 1936 en werd bedacht en gebouwd door de Duitser Zuse. Dit apparaat maakte ge- brui k van een tweetal 1 ig systeem, een voor getallen en een voor opdrachten. Tegelijk werd door meneer Ai ken, een soortgelijke machine gebouwd, beidewerkendmeteen soort geheugen. Het waren in feite al com puters die je 'programmeren' kunt. DE COMPUTER De electronische computers van het eerste uur in de jaren '40 werkten met radiolam pen. Men moesl ze onderbrengen in ge bouwen. Nu bouwt men computers in doosjes ter grootte van een sigarekistje en die verwerken duizenden gegevens in on derdelen van een sekonde. DE HUISCOMPUTER De huiscomputer heeft zijn intrede ge daan. Nog niet bij elke huisvrouw. Wel bij het midden en kleinbedrijf. Te weinig wordt echter beseft, dat juist het kleinbe drijf, dus ook de detailhandel, bijzonder veel nut van die compakte huiscomputer kan hebben. Denk aan de drogist, met zijn duizenden kleine artikelen? De voorraadadministratie gaat simpeler als alles op een schijfje staat. Met een vin gerdruk weten wat er is, hoeveel het kost en waar het besteld moet worden, dat doet de computer. Een wi nkelaktie onder de klanten van een radio-tv zaak? De computer spuit de adressen op, drukt ze op etiketten af. Een directmailing naar de klanten is dan 'een fluitje van een cent'. Hoeveel posten staan er nog open bij hoveniersbedrijf X? Toets de vraag maar in op de computer, op het beeldscherm verj' schijnt in een tel het antwoord. Geen won der dat vaak wordt gezegd, dat de compu ter zichzelf betaalt. DOOR DE BOMEN HET BOS Maar alle lichte dingen hebben hun scha duwkant! Want juist in die sector van het midden- en kleinbedrijf, met de kleine per soneelsbezetting, is de behoefte aan lees bare en eenvoudige voorlichting het grootst. Er zijn wel tijdschriften op dat gebied, maar ze verliezen zich in hun tekst vaak in een technisch jargon. Dan kun je door de bomen het bos niet meer zien. Wel ge woon lekker leesbaar is het blad Micro Info. Dat puntige informatie geeft over alles wat er gebeurd op dat computerfront. De laatste nieuwtjes, maar ook praktische tips. Informatie die is toegesneden op die veelgeplaagde middenstander, de dui zendpoot direkteurvan het middenbedrijf, de kleine zelfstandige. Het blad vergt zeven tientjes voor een jaarabonnement en wordt uitgegeven door CW Com munications, postbus 53050, 1007 RA Amsterdam een kaartje of een belletje naar 020-646426 is voldoende voor over zichtelijke computerinformatie in begrij pelijke taal. GEHEIMTAAL Wie een computer gaat gebruiken, wordt geconfronteerd met een soort geheimtaal Wat is ROM en wat is RAM? Wat is een Floppy Disc en wat een printer. Het ver schil tussen Soft- en HardwareTermen die uiteraard afkomstig zijnuitde VS waar de computer nog veel meer dan bij ons is ingeburgerd. Micro Info kan zorgen dat u bijblijft en, dat u plezier hebt van uw com puter. WOENSD4 Zaterdag 18 augui Het pupillenteam f den op 38 punter Hilversum was uit] ten uit 26 wedstrijd Er moesten dus tei haald worden uit gen HCAW. De Sf belangrijk deze 2 w waren zenuwachtig In de eerste slag werper van HCAW plaat niet goed w hij wierp 5 x 4 v rassend 3x3 slaj van de Soester hon een 4-0 voorsprong Met HCAW aan si gier Kriele goed o en geen punten teg< In de 2e Kniekert gon het slaggewe Tobias Paalman. Maurits Schomagi ren 4 wijd zorgde sprong. Tijdèns de open kampioenschappei terdag in Almére ben de twee Pijm van de Berg en H aan de hooggespa; voldaan. Jaap van de Berg sionals als 6e v met bijna een uur. eveneens goed vo< als 27e. De tijden, waren r en 10 uur 40.30. aantal deelnemers De eerste vrouw f dan 11 uur. Reeds om 7 uur 1 de deelnemers het zwemmen. Hier u van de Berg in rr Somber kijkend b km fietsen. Nadat gelegd had, sloeg hart van de vele (plm. 100). Jaap 1 plaats, op 4 mir Henk Schaak, die tot grote opluchtir begon Jaap van tionele achtervolg van de marathon plaats met uitzichi Schaak hield zich een 21e plaats. De vermoeidheid km een grote rol nemers. Niet ech' Op 26 september a Dan zal de korfba vogels weer haar j baltoernooi orgar werd het toernooi groter succes. De 1 zelfs 17 teams om c Alle Soester schol de uitnodiging tot vangen en de E nog meer inschrij\ zodat het komend groter succes wor de. Welke school dit ji nemen is een ope vast dat de wisse Na een lange vaka maanden komt er hebbers van het C. weer een wedstrij cros van het Cro; wordt op zaterdag houden, ook ditma; de A.C.T.G. in Gai Er is een veran C.T.S. verrijdt dt en heeft de baan di schikking. Het wordt dus al vindt de wedstr Soest plaats. De uur. De rijders en echter voor 12.30

Soester Courant | 1984 | | pagina 14