,0?° VAN DAN anan Inlijsten? 14?8 Spullenhulp teleurgesteld en verontwaardigd over motivering Kermispot-weigering ^otoshop TJtqrtJe Morgen beginnen de Gildefeesten! gezien Feest bij jubilerende peuterspeelzaal WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 62e JAARGANG NO. 52 Honsbergen ROOMBOTER VARKENSLEVER Q98 RODE, WITTE, SPITS, GELE KOOL GEKOOKTE BIETEN BOEREN LEVERWORST KIPFILET Honsbergen Honsbergea Honsbergen Honsbergen 'Ze moeten ons niet, dat is toch duidelijk! Droomreisjes Van beertje tot beest FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. Alleen donderdag voor ij aanltoop van ÉÉN KILO JONG BELEGEN KLASSE KAAS a ƒ10.98 ÉÉN PAKJE (Alleen tegen Inlevering van deze bon) WAARDEBON Maandag 27, dinsdag 28 en u>o^iTgda^29 aug. KILO van 6.98 voor (Alleen tegen inlevering van deze bon) WAARDEBON Alléén donderdag 3 KILO Maandag 27, dinsdag 28 en woensdag 29 aug. 500 gram Alleen donderdag Alleen donderdag KILO voor slechts 500 gram van 4.96 voor AUTOCENTRUM SMEEING KONINGSWEG 14, SOEST. TEL. 02155-13317. Van donderdag 23 lot en met maandag 27 augustus aanstaande organiseert het Groot Gaesbeeker Gilde wederom met medewerking van vele andere vereni gingen «'en groot aantal aantrekkelijke en spectaculaire festiviteiten rond het schieten voor de Sehutterskoning 19R4. Alles speelt zich af op en rondom het gildeterrein De Blaak aan de Ferdinand Huycklaan. Programma: Donderdag 23 augustus 19.00 uur Prestatieloop over 3000, 6000 en 9000 meter. Behendigheidswedstrijd met landbouwtractoren. Vrijdag 24 augustus 18.45 uur Afhalen Koningspaar vanaf huis Kerkpad ZZ 2a. 19.30 uur Eucharistieviering met aansluitend feestavond in de feesttent, uitsluitend voor gildeleden, donateurs en genodigden. Zaterdag 25 augustus 10.00 uur Zeskamp voorde jeugd van 15 jaar en ouder. 12.00 uur l^andelijk Concours Hippique. 13.00 uur Recreatie-fietstocht door Soest. 14.00 uur Schietwedstrijden. 20.00 uur Koningsbal. Zondag 26 augustus 9.30 uur Eucharistieviering met gilde-eer in de Petrus- en Pauluskerk. 12.00 uur Zondagmorgenconcert in de feesttent. 13.30 uur Schietwedstrijden en kinderspelen. 19.15 uur Afhalen van de nieuwe sehutterskoning. 20.00 uur Koningsbal. Maandag 27 augustus 14.00 uur Bejaardenmiddag in de feesttent. 20.00 uur Top 40 Dri ve-in-Show. "Het ergste is dat er gesuggereerd wordt dat Spullenhulp het geld hele maal niet nodig heeft, en dat de men sen denken dat we hier maar wat aan- frutselen. Alsof wij niets anders doen dan maar wat zeuren. Het is toch dui delijk: de gemeentetop duldt geen kritiek. Wie dat wel heeft grijpt er naast. De vraag stellen of Spullenhulp een bijdrage uit de Kermispot wel no dig heeft getuigt van diep wantrou wen..." Teleurgesteld en verontwaardigd reageert Elly Joosten van Spullenhulp, het Soester kringloopcentrum aan de Veldweg, op de opmerkingen die de Kermispot-bestuurders mr. Kruitwa gen en mr. Nieuwenhuyzen vorige week maakten in de Soester Courant. Zij zetten daarin o.m. uiteen wat voor het Kermispot-bestuur de motieven waren om Spullenhulp dit jaar gee.n bijdrage te geven. Elly, die heel persoonlijk uitspreekt langzamerhand "doodziek te worden van de gemeentetop" en er genoeg van heeft voortdurend de strijd aan te binden ("Ze moeten ons niet, dat is toch wel duidelijk!") wordt, zij het in mildere bewoordingen, bijgevallen door de andere bestuursleden van Spullenhulp, voor de gelegenheid ver zameld voor de nieuwe container met het Spullenhulp-kantoortje en het ate lier voor het opknappen van allerlei spullen. "Als de heer Kruitwagen, die zelf zeer nauw betrokken is geweest bij de on derhandelingen van Spullenhulp met het gemeentebestuur en alle corres pondentie en cijfers kent, twijfel laat blijken aan de financiële positie van Spullenhulp, dan worden we met een flauw argument in de hoek gedrukt", aldus voorzitter Dick Stroband. "Het is de gemeente geweest, met de heer Kruitwagen voorop, die ons gedwon gen heeft om door de bocht te gaan, en akkoord te gaan met een huur van duizend gulden..." Patriarchaal Secretaris Nico van Waveren vult aan "Kruitwagen spreekt vanuit een ver menging van functies. De uitspraak dat eon bijdrage uit de Kermispot niet meer is dan een gift, heeft iets patriar chaals. Het heeft er de schijn van dat men de klok wil terugzetten. De ge nieters moeten er, in een soort nede righeid, blijkbaar goed van doordron gen zijn dat ze een cadeautje krijgen." Koning, keizer of admiraal Verzekeren doen ze bij van Rouwendaal. 8ij ons hypotheek v.a. 7.7 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 - 1 64 67 De bestuursleden - ook Jacqueline van den Berg en Carla Gustafsson zijn aan wezig - wijzen erop dat de gemeente destijds zeer ingenomen was met het feit dat Spullenhulp het gebouwtje aan de Veldweg betrok. "De wethouders De Haan en mevrouw Van der Togt waren er wat blij mee dat het pand werd onderhouden. We hebben het hier helemaal zelf geschilderd en bestraat, en dat allemaal uit onze eigen zak betaald De opmerkingen van de heer Kruit wagen, dat Spullenhulp al die jaren "om niet" aan de Veldweg heeft ge zeten en dat de container ook "om niet" is geplaatst blijken het Spullen- hulp-bestuur in het verkeerde keelgat te zijn geschoten. Elly Joosten: "Het is schandalig! We hebben nog nooit een container van de gemeente gehad. Die huren we al twaalf jaar van Tam- mer-in-Soesterberg, en we-betalen er duizend gulden per jaar voor! Al genoeg problemen Dick Stroband verduidelijkt de situatie "Vorig jaar bood de gemeente ons de container gratis aan. Die zou via ge- meentewwerken wel worden wegge werkt. Wel moesten wij dan per jaar een huur van duizend gulden gaan be talen. Daar voelden wij niet zoveel voor. Wij hadden in principe liever het Spullenhulp-pand om niet. Die con tainer konden we zelf wel betalen. De gemeente ging daarmee niet ak koord, onder het motto dat de raad dat niet zou aanvaarden. Het College heeft ons voorstel zelfs niet willen in brengen. Nou ja, we hebben die zaak niet op de spits willen drijven, omdat we al genoeg problemen met de ge meente hadden." Stroband voegt eraan toe dat Spullen hulp deze oplossing maar heeft ge slikt, hoewel er al vanaf 1971 een toe zegging was dat het pand gratis ter beschikking gesteld zou worden. "Ju ridisch stonden we sterk genoeg, maar we zij er maar niet tegenin gegaan, zij het zeer tegen onze zin." De voorzitter van Spullenhulp wijst er op dat Spullenhulp geen recht claimt op de Kermispotbijdrage. "We reage ren alleen, omdat we nu in de krant gelezen hebben welke criteria het Kermispotbestuur hanteert voor de verdeling. De argementen deugen niet. Ze geven alleen aan wanneer je niet voor een bijdrage in aanmerking komt, terwijl ik toch mag aannemen dat er ook positieve criteria zijn. En het ar gument dat de fiattering door Burge meester en Wethouders de subjectivi teit wel van de verdeling afhaalt klinkt ook niet bepaald overtuigend. Ik zou wel eens willen weten welke objectieve criteria B. en W. dan gebruiken. Stroband vindt dat het bestuur van de Kermispot zelf de criteria moet Het bestuur x^an Spullenhulp: v.l.n.r. Nieo van Waveren. Elly Joqs- ten, Diek Stroband. Carla Gustafsson en Jacqueline x^an den Berg. Foto Goos van der Wilt formuleren aan de hand waarvan de selectie voor de uitkeringen plaats vindt. "Als ze die niet kunnen ver zinnen, dan moeten ze, als er meer aangevraagd wordt dan er in de pot zit, maar een evenredig reductie toe passen. Dat doen andere respectabele fondsen odk." Links-rechts Ook het argument dat Spullenhulp over eigen inkomsten beschikt heeft de Spullenhulp-bestuurders zeer bevreemd. Nico van Waveren: "Dat geldt toch voor al die andere instellingen ook? Het geeft trouwens wel te denken dat ook Artishock en het IKV niet in aan merking komen." Dick Stroband vult aan: "Ik zou de lijst van instellingen die dit jaar niets krijgen wel eens wil len zien, en dan uitgezet op een schaal van 'links' tot 'rechts' Op de vraag of Spullenhulp nog van plan is in actie te komen tegen de be slissing van het Kermispotbestuur luidt het antwoord: "Nee. We reageren niet op die beslissing, maar alleen op de legitimatie daarvan, zoals die in de krant stond. Het is teleurstellend dat op basis van deze argumenten zulke be slissingen worden genomen." Dick Stroband: "Als de raad het zelf zou moeten doen zou er natuurlijk óók een clubje komen dat een advies moet geven. Ik heb niet zo'n bezwaar te gen een clubje, als het dan maar wel ponds-ponds-gewijs gebeurt. Het gaat mij niet om de stichting of om de in dividuen, maar om het beleid. Als dat op zulke zwakke argumenten steunt deugt het niet." Ofschoon het Spullenhulpbestuur het gevoel heeft dat de kwestie van de Kermispot min of meer gebruikt is om Spullenhulp "zijn plaats te wijzen", con stateert men ook dat deze maatregel wel zijn doel voorbijschiet. Wazig circuit "Spullenhulp neemt op die manier wel toe in strijdbaarheid, en dat is waar schijnlijk een onbedoeld effect", aldus Nico van Waveren. "We zullen er voor moeten zorgen dat we minder af hankelijk zijn van giften uit zo'n wazig circuit en uit zo'n onduidelijke pot. Maar 't mooiste zou natuurlijk zijn als de gemeente eens zou zeggenkunnen we nog iets voor jullie doen?" Elly Joosten, het felst in haar kritiek op de gemeente: "Ik zelf was niet eens zo verbaasd dat we niets gekregen hebben, maar de mensen die hier ko men zijn allemaal erg verontwaardigd. Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar t 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG (&/K door Gerant Paul Doordat de gesprekken even In een windstilte belandden, hoorde ik dat iemand aan de andere kant van de kamer iets vertelde over vliegen ter wijl je slaapt en in een droomtoestand verkeert. Het trok de verbaasde aan dacht van enkele gasten en ik riep plompverloren, want ik kende hem nauwelijks: "Wat leuk, vlieg jij ook?". We negeerden het gelacht dat opsteeg uit de rest van het gezelschap. Hij zag dat ik het serieus meende en vroeg: "Hoe doe jij het?" "Vroeger" zei ik "liep ik over de polder weg waar ik aan woonde. Aan weers zijden van de weg lag achter schuin aflopende graskanten een sloot. Als ik nu maar hard genoeg liep dan kon ik bij een bocht in de weg gewoon recht doorlopen. Ik maalde dan nog wel wat met mijn benen door de lucht alsof ik nog steeds liep, maar ik was intussen wel los van de grond en vloog een beetje laag boven de gTond. Tegenwoordig gaat het veel rustiger, alsof ik meer geoefend ben in de loop der jaren". "Ik heb ook geen aanloop meer nodig" zei mijn gesprekspartner met een sta len gezicht. Hij schatte zijn vliegsnel- heid op een kilometer of vijftien, maar hij kon eventueel ook harder. Bij het I opstijgen zijn bij hem meestal mensen aanwezig die het wel eens van nabij willen meemaken. Ik heb zelden pu blieke belangstelling en dat is fijn want je wordt altijd zo raar aangekeken als je lekker bezig bent. Laatst stond ik in het open raam van een flatgebouw toen ik bedacht dat ik best wel weer kon gaan vliegen. Nu doe ik dat als regel door me wat af te zetten van de grond en tegelijk zwemachtige bewe gingen te maken. Het leek me nu ech ter niet helemaal zonder risico om zo maar uit een venster op de tiende ver dieping te stappen. Als het niet lukt val je geheid te pletter. Net als vroeger bij het "ijsje piepen" stak ik daarom eerst een been uit het raam, wapperde met een arm in de lucht terwijl ik me met m'n andere hand vasthield aan het raamkozijn. Pas toen ik voelde dat het hield liet ik me los en zweefde weg. Het voordeel van zo'n hoog gebouw is dat je gelijk leuk hoogte hebt. Het vliegen zelf geeft een intens gevoel van vrijheid, van rustige ontspanning en van alles te kunnen overzien. In de gemoedsgesteldheid naderde ik op mijn vlucht een ander hoog flatgebouw dat ik niet eerder had opgemerkt dan toen ik er al vlakbij was. Ik ving de schok met mijn armen op en keek in hori zontale houding' naar binnen, waar kantoorpersoneel zich achter de ramen verdrong en naar mij stond te wijzen. Ietwat geïrriteerd deed ik een paar krachtige slagen, schoot omhoog en verdween uit hun gezichtsveld. Ik spelevaar maar liever een beetje, zo maar zonder doel. Lekker een beetje vliegen voor mijn plezier. Over de betekenis die droomuitleggers er aan hechten kan ik me niet echt druk maken. Ze lopen zo ver uiteen dat je er alle kanten mee op kunt. Ik ben maar zo vrij om op mijn eigen gevoelens af te gaan. Die koers bevalt mij het beste. NU 30X40 CM VERGROTING VOOR F990VAN NEGATIEF OF DIA. Grom-grom. dat is groot nieuws Voor het speelgoedpri)sie van f 9,90 maakt de Presto Print fotovakman van een beertie een vervaarlijke grombeer van 30 x 40 cm Van een kleur en een kwaliteit die u nergens beter vindt. Deze aktie geldt voor elk negatief of dia die u vergro- ten wilt én t/m 29 septem- 5^5^x53 bei 1984 frestoR-int Ongelood* goed m kleur Koningmnelaan 11 3762 OA Soest tel 23737 Wij zijn hèt adres voor een nieuwe Fiat! U kunt ze allemaal bij ons bewonderen: de pittige Panda, de unieke Uno - Auto van het Jaar 1984, de ruime Ritmo, de nieuwe, komfortabele Regata en de luxueuze Argenta. Maak nu een afspraak voor een proefrit! Al dat wantrouwen, dat is alleen ont staan door de uitspraken van Frans Kingma, vooral door die vraag naar onze boekhouding. Over de functie van Spullenhulp wordt nooit gepraat! Je wordt alleen maar afgestraft, om dat je een kritische instelling naar het gemeentebestuur hebt. Elly is wel gesterkt door de reacties van de mensen die regelmatig bij Spul lenhulp komen. "Er was hier van de week een echtpaar. Die kwamen een envelop met 75 gulden brengen omdat we niets uit de Kermispot hadden ge kregen. En later kwam er nog een me vrouw met 25 gulden." Dat Spullenhulp zelf niet heeft ge vraagd om een motivering van de af wijzing verklaart Elly als volgt: "Je oefent nooit kritiek uit als iedereen altijd wel wat krijgt. In 1981 hebben we ook niets gehad. Vorig jaar hebben we het niet aangevraagd, omdat we het toen niet zo nodig hadden. Nu wel. Het kantoortje heeft ons tweeduizend gulden gekost. Normaal dekken de op brengsten de uitgaven maar net. De haaldienst kost ons als zo'n 150 gulden per week, en dat is toch geld dat we de gemeente besparen, die bovendien veel meer geld kwijt zou zijn als alle spullen met het grof huisvuil zouden worden meegegeven. Een goede sa menwerking met de gemeente, dat is altijd onze intentie geweest, maar dat wordt ons gewoon onmogelijk ge maakt." Aalmoes Spullenhulp heeft zich niet tot het Ker mispotbestuur gewend. "Je gaat de gene die je een aalmoes geeft niet kri tiseren. Bovendien ben je altijd bang dat je dan misschien het volgend jaar ook niet meer in aanmerking komt. Wat dat laatste betreft is het voor Spul lenhulp gewoon een kwestie van af wachten. Toch wordt er niet stil ge zeten. In een poging om de geleden "schade" door het uitblijven van een Kermispotbijdrage wat te verzachten wordt er op zaterdag 1 september een feestelijke Spullenmarkt georgani seerd, van 11.00 tot 16.00 uur, waarbij tevens de openstelling van het nieuwe kantoortje en het opknap-atelier wordt gevierd. De officiële opening van de markt wordt verricht door Leidje Tomassen, oud-raadslid. Elly Joosten: "Het wordt iets ludieks met muziek en hele mooie spullen, die speciaal voor deze markt geschonken zijn." Foto Goos van der Wilt Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, voor wonen in de groene zone. Met een paar flinke knallen spatten de ballonnen die boven de toegang tot de peuterspeelzaal de Bron waren opgehan gen uit elkaar, en een regentje van con- fetiti daalde neer op de peuters Kim v.d. Wal en Frank 't Hoen. Zij verrichten ver volgens de min of meer officiële opening van het kinderfeest, dooi- met een koene stap door het papier dat voor de ingang was opgehangen en waarop een fraaie teddybeer was geschilderd, te stappen. De Bron vierde met een gezellig kinder feest het tienjarig bestaan, waarbij ui teraard niet alleen de peuters, maar ook behoorlijk wat ouderen en ouders aanwe zig waren. Zij konden zich vermaken met een flink aantal spelletjes in de feestelijk versierde tuin, zoals een ballenspel, een bibberspel. koekhappen. grabbelton, bussn gooien, een visspel en zelfs schat graven. Voor- de leiding van de peuter speelzaal: Anneke Meyer, Mennie Bal vers. Jeanetle Wevers en Femke Bret. bijgestaan door een grote groep moe ders, was het een bijzondere dag: "hele maal gericht op de kinderen, geen offi cieel gedoe." De bezoekers konden dooi' deel te nemen aan een grote loterij - waarvoor de Soester middenstanders een flinke bij drage hadden geleverd - fraaie prijzen winnen. De opbrengst ervan komt - na af trek van de kosten - ten goede aan een van de grote verlangens van de jarige peuterspeelzaal: een radio-cassette-re corder. Wie wilde kon zaterdagmorgen bovendien een tochtje maken met het ezelwagentje van de Kinderboerderij, die wagen en ezel voor deze feestelijke gelegenheid had uitgeleend. Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Cognac Op de vraag of men op die dag geen concurrentie vreest van de 'open dag' van de luchtmacht die op de vlieg basis Soesterberg wordt gehouden, antwoordt Dick Stroband: "Als je als maatstaf neemt het bedrag dat ge ïnvesteerd is, dan hebben we zeker 1000 keer méér bezoekers dan de vlieg basis. Daar zet ik een fles cognac op Spullenhulp is wegens vakantie tot 1 september gesloten. Na die datum gel den de volgende spelregels Elke woensdag tussen 9.00,en 13.00 uur kan Spullenhulp worden opgebeld. Er is dan altijd iemand bij de telefoon een ook het opknap-atelier is dan be mand. Elke donderdag tussen 8.30 en 13.00 uur kunnen de spullen worden opge haald of gebracht. "Dat is ook onze opruim- en sorteerdag", aldus Elly Joosten. "En zet er voor de zekerheid nog maar eens een keer bij dat het niet de bedoeling is dat de spullen tussendoor worden gebracht of bij mij thuis voor de deur worden neergezet." Elke vrijdag is Spullenhulp voortaan open tussen 11.00 en 16.00 uur, en elke zaterdag tussen 11.00 en 15.00 uur. "Maar misschien wordt dat nog uitge breid", merkt Elly op. "Spullenhulp is altijd heel flexibel. Jongeman valt meisjes lastig Een onbekende jongeman, die zich ver plaatste in een witte auto, heeft vorige week tot tweemaal toe een aantal meisjes lastig gevallen door ze naar zich toe te lokken en hen vanuit de auto plotseling te confronteren met zijn ont klede onderlichaam. Het eerste geval deed zich voor aan de Prins Hendrik laan, het tweede aan de Anna Paulow- nalaan. De politie werd ingelicht, maar deze heeft de man tot dusver niet kun nen achterhalen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1