Pub 50 jaar geleden in Soest Gemeenteraad vergaderde in recordtijd d'OudeEnghe ..ƒ26,5© Commissie verwijt gemeentebestuur Kchtvaardigheid Sportclubs zullen schuld aan gemeente moeten betalen Kermispot onderwerp van chaotische discussie fêmstWeinet 24 Augustus 1934 ÜG9H vraagt uw aandacht voor: Hinderwet ontwerp-beschikking Bestemmingsplan 'Soestdijk-Tweede Uitwerking' Aanvraag vergunning Verordening Geluidhinder Bouwzaken z/ De laatste koopjes extra afgeprijsd! Weekmenu voor College weigert 'witte boerderij' vergunning voor nieuwe stal Terug naar school! ■r i WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 SOESTER COURANT PAGINA 5 n thermopane. =ersteklas bouw- gelegen od de et royale appar- De Stompert". staliatie al. douche, toilet. 75 m. coen keu- r 3 75 x 3 40 m. Balkon op het okamer en keu- i het souterrain, oer maand incl. 5. Voorzien van M 28.000,-k.k. ISKANTOOR 4> 5 s Sfg 2 •O .20 8.4 MV .38 8.9 MA .38 8.9 MA .41 8.8 MA ,45 8.9 MA .45 8,9 MA ,45 8.9 MA ,49 8.9 MA ,52 8.9 KA ,55 9.0 MA ,55 9,1 MA ,66 9.1 MA ,66 9.1 MA ,66 9.1 MA ,66 9.1 MA ,77 9.1 MA ,98 9.2 MV ,06 9,3 MA ,10 9,2 MV 36 7.9 MA 43 7,8 MV 46 7,9 MA 27 8,7 MA 77 9.1 MA 88 9.2 MA 99 9.3 MA aal achteraf 1983 142.100 83 GEMEENTE Op de gemeentsecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan liggen ter inzage de ontwerpen van de beschikkingen van A. P. van Doorn, Dorresteinweg 72 te Soest voor het oprichten en in werking hebben van een rondhouthandel annex mestopslag op het perceel Dorresteinweg 72 te Soest. R. Tupker, Saenredamplantsoen 63 te Soest voor het oprichten en in werking hebben van een sier- en hoefsmederij op het perceel Veldweg 6 te Soest. De strekkingen van de ontwerpen van de beschikkingen luiden: 'positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe' Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden ingediend vóór 6 september 1984. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. De burgemeester maakt ter uitvoering van het bepaalde in artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat met ingang van 31 augustus 1984 ter gemeentesecretarie, kamer 23 (geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00) voor een ieder ter inzage ligt het bestemmingsplan "Soestdijk- Tweede Uitwerking' Dit bestemmingsplan heeft betrekking op het complex Mariënburg en het Zusterhuis van de Congregatie van de Zusters Augustinessen, gelegen op een terrein aan de Vredehof straat en de Burg: Grothestraat. Het bestemmingsplan betreft een uitwerkingsplan ex artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en is vastgesteld door burgemeester en wethouders bij besluit van 14 februari 1984 en voorts gedeeltelijk goed gekeurd door gedeputeerde staten bij besluit van 19 juni 1984, nummer 130R0/1425. Gedeputeerde staten hebben goedkeuring onthouden aan artikel 12. lid 5. van de voorschriften. Het besluit van gedeputeerde staten is onherroepelijk geworden, zodat het bestemmingsplan rechtkracht heeft verkregen. Openbare kennisgeving verzoek om vergunning ex artikel 3 van de Ver ordening Geluidhinder gemeente Soest (t.b.v. recreatie-inrichting). Op de secretarie. Steenhoffstraat 2, kamer 21, ligt vanaf heden op werk dagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage een verzoek met bijlagen van: 1. M.H.C.Soest p/a. Van Beuningenlaan 21 te Soest 2. S.O.Soest, p/a Postbus 334 te Soest 3. V.V. SEC, p/a Spinet 15 te Soest om vergunning tot het inrichten en drijven van een sportterein met geluids apparatuur op een perceel, gelegen aan resp. 1. de Koningsweg 7 te Soest 2. de Bosstraat Oost) te Soest 3. de Bosstraat West) te Soest Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door belanghebbenden gedurende een maand na de dagtekening van deze këhnisgeving schriftelijk worden ingediend bij het gemeentebestuur. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders voor nemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het be paalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: 1. Waterleidingmij. Midden-Nederland te Utrecht voor het bouwen van een pompstation op het perceel Van Weerden Poelmanweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nummer 4298 2. Prefab Beton Soest b.v., Veldweg 2b te Soest voor het plaatsen van een hekwerk op het perceel Veldweg 2b te Soest. Tevens zijn burgemeester en wethouders van de gemeente voornemens op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van artikel 7 van de voor schriften "vierde herziening bestemmingsplan Overhees" vergunning te verlenen aan 1. J. L. Bivèr-Aars, Di Lassostraat 97 te Soest ten behoeve van het bouwen van een schutting op het perceel Di Lassostraat 97 te Soest; 2. Th. H. M. Otters, Spinet 19 te Soest ten behoeve van het bouwen van een berging op het perceel Spinet 19 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 23 augustus 1984 eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wet houders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling 1, (kamer 23) ter inzage. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 -22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Nauwelijks meer dan twintig minuten heeft de gemeenteraad van Soest vo rige week donderdagavond nodig ge had om de agenda - 23 voorstellen van Burgemeester en Wethouders, plus een zestal ingekomen stukken - te behan delen. Volgens kenners van het ge meentelijk-politiek gebeuren moet dat een record zijn. al zijn gegevens over de vergadertijden in vroeger jaren niet beschikbaar. De meeste agendapunten werden dan ook als hamerstukken afgehandeld en nog voordat de raadsleden en de an dere aanwezigen in de aula de koffie goed en wel naar binnen hadden ge werkt liet burgemeester Scholten voor het laatst de hamer vallen en wenste hij iedereen wel thuis. "En zo zou het nu altijd moeten gaan", was de ver zuchting van nogal wat mensen in de aula van het Griftland College. De meeste discussie werd nog gevoerd over de aankoop van een stuk grond aan de Oude Tempellaan in Soester- berg, waar de gemeente 50 woningen wil zien verrijzen. CD A-fractie voorzit ter C. Verheus informeerde voor alle zekerheid maar even bij wethouder drs. G. Plomp (VVD), voor wie deze woningen eigenlijk bestemd waren. "Zijn ze voor Soesterbergers of zijn ze voor de Amerikaanse militairen?" Hij wees erop dat er immers ook plannen zijn om voor de Amerikanen een onge veer even groot aantal huizen neer te zetten in Soesterberg, in de trant van de wijk Apollo. Bovendien grenst het gebied aan de Oude Tempellaan nage noeg aan het Amerikaanse "dorp" in Soesterberg. Ook informeerde Verheus naar de woningbouwplannen op het terrein van de voormalige Carolus- school. Wethouder Plomp stelde hem gerust. "'De huizen zijn bedoeld voor Holland se Soesterbergers", antwoordde hij. Het accent voor woningbouw zal ko men te liggen op het gedeelte aan de Oude Tempellaan, aldus de wethouder, maar de werkzaamheden voor bebou wing op het Carolusschoolterrein zul len adequaat worden voortgezet. PvdA-raadslid Joop van den Brakel wilde graag horen wanneer er ge bouwd gaat worden. Er moet volgens hem zo snel mogelijk worden begonnen met de bouw, omdat de grond ook duurder en duurder wordt. Ook infor meerde hij of er sociale woningbouw was gepland. Wethouder Plomp herinnerde hem er aan dat de mogelijkheden voor sociale woningbouw afhankelijk zijn van de toewijzing van contingenten, "en die gaan maar mondjesmaat." Over drie maanden zijn de plannen in een verder stadium, was het vage antwoord van de heer Plomp op Van den Brakels aandrang op snelheid. 'Mitigeren' Van den Brakel kwam in de raads vergadering verder nog naar voren als pleitbezorger van duidelijk Nederlands en tegenstander van "moeilijke woor den". In het raadsvoorstel voor de aan leg van een rioolstelsel in de Wiekslo- terweg had hij een hem onbekend woord aangetroffen: "Deze verfijning beoogt oe lasten voor de gemeenten op het punt van de aanleg te mitige ren", luidde de zinsnede. Wat dat dan wel mocht betekenen, wilde Van den Brakel weten. "Verzachten." antwoord de burgemeester Scholten. Van den Brakel wees er terecht op dat dat er dan ook beter had kunnen staan. Van den Brakel drong ook aan op maatregelen van de zijde van het ge meentebestuur, om te voorkomen dat in de schuur aan de Dorresteinweg, die nu nog wordt gebruik door de sier- smid Tupker, zich een clandestien be drijf gaat vestigen. Dat gevaar is volgens Van den Brakel niet zo denk beeldig, omdat de heer Tupker zich straks aan de Veldweg gaat vestigen. De raad stemde in met de verhuizing van het bedrijf. Wethouder Menne voorstander van 'strakke lijn "Het is een hekend landelijk verschijn sel, dat nu langzamerhand nuk in Soest gesignaleerd wordt," aldus wethouder drs. ,1. I.. IVlenne (CDA), vorige week in de vergadering van de commisie Ki nancien, sprekend over de betalings moeilijkheden waarin enkele sportver enigingen zijn verzeild geraakt, en die hun financiële verplichtingen ten^op- zichte van de gemeente Soest niet meer kunnen nakomen. .Het onderwerp kwam ter sprake naar aanleiding van de rapportage van het Verificatiebureau, dat de boeken van de Sportstichting heeft gecontroleerd en erop aandringt dat de schulden van enkele sportclubs snel worden afbe taald. De voetbalvereniging "V.V.Z."49" is Bijdrage aan 'snoepreisje' Titusville valt verkeerd Jan Visser, gemeenteaadslid voor Pro gressief Soest, gooide vorige week tij dens de rondvraag van de vergadering van de financiële commissie de knup pel in het hoenderhok door te vragen "of wethouder drs. J. L. >Ienne (CDA) verantwoordelijk is voor de uitgaven van de Kermispot." De wethouder ont kende dit door te stellen dat de "Ker mispot" een zelfstandige stichting is. Visser vond dat een vreemde zaak. "omdat deze zomer acht willekeurige scholieren samen 2000 gulden hadden gekregen als bijdrage in de kosten als bijdrage in de kosten van een snoep reisje naar Titusville. Er zijn genoeg kinderen in Soest, die niet met vakantie konden dit jaar, en zo'n-bedragej ook. wel leuk gevonden zouden hebben." aldus het raadslid. Hij had in dé statuten van het stich tingsbestuur nagelezen, dat de Kermis pot in 1973 gesticht was, "om de maat schappelijke- en culturele belangen van de gemeente Soest te bevorderen" en vond deze uitgave hiermee niet in overeenstemming. Toen hij vroeg naar de criteria, die het bestuur (bestaande uit drie gemeente ambtenaren) hanteerde bij de verde ling van de pot. kreeg hij te horen dat deze niet op papier zijn vastgelegd. "Iedereen moet maandenlang van tevoren zijn bijdrage aanvragen en motiveren, terwijl deze jongelui achteraf en ongevraagd geld krijgen," aldus Visser. De term "snoepreisje" schoot gemeen tesecretaris mr. J. M. Kruitwagen in het verkeerde keelsgat. Hij vond. dat in een openbare commissievergadering, tijdens een rondvraag, niet zo maar on verwacht over dit soort zaken gepraat moest worden. Raymond van Gelder (PvdA) was het daar niet mee eens, omdat het College van B. en W. elk jaar de uitgaven van de Kermispot controleert en beoor deelt. Visser voegde hieraan toe, dat het om gemeenschapsgelden gaat, die hier worden uitgegeven, maar dat werd van de andere kant van de tafel ontkend. Na een heltige en chaotische discussie gaf de wethouder van fi nanciën toe, dat tijdens de vakantie dat deel van het College van B. en W. dat nog in Soest aanwezig was (hij zelf was er niet) goedkeuring had gehecht aan de omstreden bijdrage. Ries van Logtenstein (CDA i stelde, dat de Kermispot al tien jaar goed werk doet en dat de kritiek van de heer Vis ser onterecht was. Deze wou ook nog weten waarom Spullenhulp dit jaar- geen cent uit de Kermispot had gekre gen. De heer Kruitwagen legde uit. dat Spullenhulp al subsidie genoeg krijgt, gratis gehuisvest is en voor niets een container van de gemeente in bruik leen heeft. Hij nam Spullenhulp kwa lijk, dat deze stichting zelf niet had ge vraagd waarom ze niets gekregen had den. Neks Blommers (VVD) was ook van mening, dat de vliegreis naar Titus ville niets te maken heeft met het maatschappelijke- en culturele belang van de gemeente Soest èn beoordeelde eveneens de bijdrage aan de acht scho lieren van tweeduizend gulden. nog ruim twintigduizend gulden achter mol haar betalingen aan «Ie gemeente. Ook de voetbalvereniging "Soester berg" moet nog bijna tienduizend gulden betalen aan de gemeentekas. Met beide clubs is een afbetalingsre geling overeengekomen. Van de korf balvereniging "Oranje" en de korfbal vereniging "De Eemvogels" krijgt de gemeentelijke overheid ook nog geld. maar hier gaal het om kleinere bedra gen. "Hel wordt steeds moeilijker, maar ik wil met vaste hand de losse teugel vie ren en de zaak in de gaten houden," aldus de wethouder. Raadslid Jan Jacobs (VVD) pleitte voor een zachte aanpak van het pro bleem: "Het is voor een vereniging soms niet meer op te brengen." Hij vreest een terugloop van het ledenbe stand als rle clubs niet meer financiële armslag krijgen, en dal betekent nog minder inkomsten. Dit effect acht hij ernstiger dan de betalingsachterstand. De wethouder bestreed deze mening. Hij voelt toch meer voor een strakke lijn en vindt dat men moet weten dat er een verplichting is. "Gelijke mon niken, gelijke kappen." aldus de heer Menne. Ries van Logtenstein tCDAi zocht de oplossing meer in de aanpak van de to tale financiële positie van het Soester sporueven. L)e overige leden van de finan ciële commissie daagden hem uit daar voor een plan op tafel te leggen, maar dat wees het CDA raadslid van de hand. Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Na aanrijding doorgereden Vorige week donderdag werd een be drijfsauto van de PUEM, die in ver band met werkzaamheden aan de Dor resteinweg geparkeerd stond, aangere den door wat vermoedelijk een vracht auto moet zijn geweest, zoals uit de schade viel op te maken. De bestuur der daarvan verzuimde echter zich te melden. Bij de politie werd aangifte gedaan wegens doorrijden na een aan rijding. Bromfietser gewond na aanrijding Bij een aanrijding die vorige week plaatsvond op de Amersfoortsestraat in Soesterberg raakte een 37-jarige inwoner van Utrecht zodanig aan zijn hoofd gewond, dat hij per ambulance naar het ziekenhuis de Lichtenberg in Amersfoort moest worden overge bracht. Het ongeluk ontstond toen de bromfietser werd aangereden door een auto, bestuurd door en 52-jarige inwoner van Arnhem, die uit een inrit de weg opreed, juist op het moment dat de bromfietser over het fietspad kwam aanrijden. T-SHIRTS 10,- 3 voor 25,- Bodywarmers 10,- vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Etalageruit vernield Van een winkelpand aan de Toren straat werd vorige week een van de etalageruiten met een scherp voor werp bekrast. De eigenaar deed bij de politie aangifte wegens vernieling. Portefeuille gestolen Uit een bedrijf aan de Koningsweg werd vorige week een portefeuille ge stolen, inhoudende een rijbewijs, een kentekenbewijs en een groene kaart. Bij de politie werd aangifte gedaan. Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 BIHEETCIEE van 22 augustus t /m 28 augustus Cocktail Fruits de mer Entrecöte - Pepersaus Diverse groenten Gebakken aardappelen Chipolatapudding Als het aan de Commissie voor de Be roepschriften ligt mag het gemeente bestuur van Soest niet zo hard van sta pel lopen bij de weigering van een ver gunning voor een nieuwe stal bij de "witte boerderij" op de Eng, aan de Soesterengweg. De eigenaar, de heer A. Lanser, was bij de gemeenteraad in beroep gegaan tegen deze weige ring, en de commissie behandelde de kwestie vrijdag j.1. Volgens Burgemeester en Wethouders - vertegenwoordigd door loco-gemeente secretaris mr. J. J. Nieuwenhuyzen - is de ligboxenstal in strijd met het 36 jaar oude maar nog steeds geldende bestemmingsplan, waarbij is vastge steld dat de Eng agrarisch gebied is. Echter, een uitbreiding van de agra rische activiteiten op die plaats is vol gens het gemeentebestuur allerminst gewenst. Bovendien heeft het College bezwa ren tegen de nieuwe ligboxenstal, om dat er op korte afstand een aantal burgerwoningen staat. Ook de inspec tie voor de milieuhygiëne heeft bezwa ren tegen de uitbreiding. "Dit is een ongelukkige plek voor een boerderij", aldus de heer Nieuwenhuyzen. "Als we er nu over zouden moeten beslissn zou er zeker helemaal geen boerderij komen." Lichtvaardig De commissieleden hielden echter ook de belangen van de heer Lanser in het oog. Voorzitter, mr. J. Beyering, merk te zelfs op van mening te zijn dat het College nogal lichtvaardig aan de be langen van de agrariër was voorbijge gaan. De heer Lanser benadrukte in zijn toelichting dat het voor zijn be drijf een economische overlevings- voorwaarde was om de nieuwe stal te bouwen. Door de gemeentelijk her verkavelingen is zijn grond zodanig versnipperd dat hij zijn vee voortdu rend van de ene plaats naar de andere moet overbrengen. Hij wil de bestaan de stal dan ook graag vernieuwen, zodat een moderne en economische verantwoorde bedrijfsvoering moge lijk zal zijn. Hij wees er verder op dat het aantal koeien niet zal toenemen, en dat de nieuwe stal nog verder van de burgerwoniningen komt te staan dan de oude. Het gemeentebestuur baseert zijn be zwaren vooral op het feit dat er als de ligboxenstal gebouwd wordt niet één maar twee schuren of stallen bij de boerderij komen te staan, en dat mag er volgens het bestemmingsplan maar één zijn. De heer Lanser wees er echter op dat de bestaande stal te smal en te laag is. De commissie gaf er blijk van te vin den dat het gemeentebestuur de heer Lanser wel wat al te voortvarend de pin op de neus heeft willen zetten. Gert Beyen (VVD) vroeg zich af of het bedrijf nu schadelijk was voor de om geving, of de omgeving voor het be drijf. Daarop kwam geen duidelijk antwoord. Joop van den Brakel (PvdA) merkte op dat de consequenties van de weigering van de vergunning door de gemeente gedragen zullen moeten worden door hem financieel in staat te stellen irat bedrijf eventueel naar een andere plek in Soest te verplaat sen. De heer Nieuwenhuyzen stelde dat er in Soest best een ander plekje voor het bedrijf te vinden zou zijn en dat het College daar wel zijn best vóór wil doen. De commissie nam geen genoegen met slechts mondelinge informatie over de milieu-aspecten van het bedrijf, waar op een deel van de bezwaren van het College berusten, en vroeg de heer Nieuwenhuyzen ervoor te zorgen dat die gegevens op papier komen te staan. Ook de heer Lanser zal zijn betoog over de economische noodzaak van een moderne ligboxenstal met schriftelijke inlichtingen moeten onderbouwen. In afwachting daarvan zal de com missie binnen afzienbare tijd een de finitief advies uitbrengen aan de ge meenteraad. Eurocheques gestolen Op nog onopgehelderde wijze verdwenen in het afgelopen weekeinde uit een wo ning aan het le Heeserlaantje drie euro cheques. De eigenares deed bij de politie aangifte wegens diefstal. Bromfiets gestolen Op klaarlichte dag heeft vrijdagmiddag j.1. een bromfietsdief zijn slag geslagen bij een rijwielhandelaar aan de Nieuwe- weg. De gloednieuwe bromfiets - een rode Yamaha - stond als showmodel op het terrein van de zaak. De bromfiets heeft een waarde van 1700 gulden. De eigenaar deed bij de politie aangifte we gens diefstal. Een verzoekschrift van de Chr. Besturenbond aan de Gemeenteraad Soest. 21 Augustus '34 Den Raad der Gemeente Soest. EdelAchtbare Heeren. Uit gesprekken met enkele leden Uwer Raad hebben wij den indruk ge kregen, dat U van meening is. dat het adres over de werkverschaffing te Rollencate, onderteekend door den heer P de Haan. uitgaat van de drie centrale arbeidersorganisaties alhier. Wij wenschen evenwel op te merken, dat althans de Christelijke Be sturenbond alhier ER BUITEN STAAT. Waar nu echter bovengenoemd adres in Uw eerstvolgende vergadering zal worden behandeld met wellicht voorstellen op de werkverschaffing betrekking hebbend, nemen wij de vrijheid. Uwe vergadering te verzoe ken, GEEN arbeiders iwerkloozen) meer naar de werkverschaffings kampen te zenden. Voorts verzoeken wij Uwen Raad wel te willen bevorderen, dat de werk verschaffing met Rijkssubsidie weder op gang worde gebracht. Met verschuldigende gevoelens van hoogachting. Voor den Christelijken Besturenbond, P. C. Zonneveld. A. G. den Besten. Voorzitter Secretaris. Korteweg7. Met 1 Toelichting. Toelichting: BetreffUitzending werkverschaffingskampen Zooals de Kampen thans zijn, zijn het strafplaatsen, en is het alleszins begrijpelijk dat bonafide arbeiders de uitzending als onverdiend en als een moreele straf beschouwen. Dat zulks niet dienstig is, om eerbied en hoogachting voor het gezag te bevorderen, ligt voor de hand. Vrijwel alle uitgezonden tot op heden zijn menschen, die met name in het particuliere leven goed aangeschreven staan, 't Wil ons voorko men, dat het onbillijk is, werkloozen uit te zenden, die niet onwillig zijn. en ook geen bijzondere reden tot klachten geven. Bovendien meenen wij te weten, dat die geheele uitzending voor arbei ders werkloozennaar een werkverschalïingskamp een experiment is, dat de gemeente een beduidend bedrag kost aan geld, waar geen enkele bate tegenover staat. Wij zijn van meening, dat de zoogenaamde "slechte" arbeiders in zoo'n kamp NIET VERBETERD worden, maar dat de bonafide arbeiders daar BEDORVEN worden. Reden waarom wij Uwen Raad met aandrang verzoeken, de uitzending van werkloozen naar een Rijkswerkverschaffingskamp stop te zetten. Betreff. Op gang brengen werkverschaffing met rijkssubsidie Wij zijn dankbaar, dat Uwen Raad althans enkele wegen hebt willen doen aanbesteden, waardoor een aantal arbeiders gedurende eenigen tijd een behoorlijk loon ontvangen. Maar dat geldt bij lange na niet voor allen. Niet omdat die anderen niet willen, maar omdat zij niet allen geplaatst kunnen worden aan die werken. Als Uwen Raad nu bedenken wil, dat velen sinds 28 april 1.1. niet meer dan 3 of 4 dagen "Armenzorg" hebben, dat is 6,75 of 9,- per week, dan kunt U wel begrijpen, dat de nood bij die menschen groot is. Waar nu het College van Burgemeester en Wethouders van Soest aan Z.Exc. den Minister van Sociale Zaken heeft geschreven, dat zij "de bonafide werkloozen niet aan hun lot zullen overlaten" en "reeds met den betrokken inspecteur het heropenen van de werkverschaffing voor deze categorie hebben besproken." 't welk ons gebleken is uit een schrijven van den Heer Minister, door ons ontvangen d.d. 22 Mei '34 No. 48-2505-852 I af. W. en S.) daar dringen wij met te meer vrijmoedigheid er bij Uwen Raad op aan, die overblijvenden, welke NIET bij de onder handen zijnde werken geplaatst zijn, SPOEDIG te helpen met een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing. Wij hopen, dat U in den geest van dit schrijven een beslissing zult kun nen nemen en daardoor een groot aantal werkloozen verlichting zult ge ven in hun zwaren druk. Mét verschuldigde gevoelens van hoogachting. Voor den Christelijken Besturenbond, P. C. Zonneveld, a. G. den Besten, Voorzitter. Secretaris. Deze verzoekschriften van den Chr. Besturenbond zijn duidelijk. Daar schijnt iets te wringen in de steunverleening aan de werklooze arbeiders in Soest. Hoe meer leze zaak in 't openbaar besproken wordt, hoe beter 't is. Door dit verzoekschrift wordt de Raad er toe gedwongen over deze dingen te spreken en 't is te hopen, dat men ze nu eens goed onder de oo- gen ziet. Hier zijn nog grootere belangen in 't spel dan 't rendement van 't "Natuurbad." Nieuwe Fröbelschool Het Bestuur van een nieuwe Stichting heeft het plan gevormd een Frö belschool op te richten, die op neutralen grondslag zal staan. Bij vol doende deelname zal de nieuwe Fröbelschool reeds in Sept. a.s. geopend worden. Zij zal gevestigd wor den in een der groote teekenlokalen van de Nijverheidsschool aan de Molenstraat. Nu de leeftijd van toelating tot de Lagere School 6 jaar geworden is. zien veel ouders met verlangen uit naar een kleuterschool, waar hun kinderen van 3 tot 6 jaar op gepaste en aangename wijze worden bezig gehouden. Ons weekpraatje Waarom? Wij. ouderen, hebben dikwerf gelegenheid gehad om ons over onze jeugd te beklagen. Onze opvoeding is over het algemeen nog ouder- wetsch-streng geweest. We moesten maar blokken en huiswerk maken: een verzetje genoten we hoogstens in de vacantie. We misgunden daarom aan de moderne jeugd wel eens haar vele vrijheden; dien onge dwongen omgang met elkaar, de vele uitstapjes en de gemakkelijkheid, waarmee zij en de tegenwoordige ouders zich vaak over teleurstellingen heenzetten. "Papa! ik moet m'n klas nog eens 'n keertje overdoen!is de luchtige boodschap waarmee 't kroost van tegenwoordig soms na een examen thuis komt. Papa heeft geen tijd om te brommen, want zoon of dochter zitten al op zolder te rommelen om de rugtasschen in orde te maken voor- een pic-nic in den middag, of de spullen worden bij elkaar gezocht voor een kampeertocht van een paar weken in een binnen- of buitenlandsche wildernis. En als papa even nadenkt, laat-ie ze begaan. Met een zucht om d'r lot; om de toekomst van de moderne jeugd. Onze jongens en meisjes hebben het niet zoo gemakkelijk, als ons dat wel eens lijkt. Ze moeten nog méér ieeren en studeeren dan wij, doch het verschiet is volstrekt onzeker voor ze. Laten ze nou maar wat genieten, denken we onwillekeurig, want de ellende wacht ze. Als wij vroeger onze H.B.S. afdeden, dan wisten we, dat we daarna "overal terecht" konden. Of we liepen zes jaar het gym, waarna we al tijd nog de "richting" konden bepalen, welke we verder wilden gaan. Onze jeugd kon een beetje zwaar zijn. soms hard. - onze toekomst moch ten we althans verzekerd achten. Tegenwoordig is het leeren en studeeren en als men "klaar" is, begint de wanhoop. De vacanties zijn haast om. Weer worden hoopen dure boeken aange- schaft; wéér gaat de jeugd zich met ijver op de studie toeleggen. En waarom? Allereerst omdat de ouders niet weten, wat ze op het oogenblik met de jongens en meisjes moeten gaan beginnen, wanneer we ze niet laten lee ren. En dan: omdat we er van overtuigd zijn, dat in de toekomst slechts de allerbesten, de meest-onderlegden, een kans zullen krijgen in het leven. Wat voor'n kans! We Kennen zoo'n jeugdig persoontje uit onze omgeving. Hij koos zich een vak en toen hij daarvoor school zou gaan, moest hij zich aan een toe latingsexamen onderwerpen, omdat er 80 liefhebbers waren voor 20 plaatsen op schóól! De jongen werd een der 20 "gelukkigen." Die 20 der "besten" zijn een studie begonnen van jaren, met het vooruitzicht - als alles "goed" gaat - dat hij eens bekwaam zal zijn voor een vak, dat op het oogenblik reeds 12.000 werkloozen kent. Met allebei zijn schou ders en elleboogen zal hij zich dan tusschen die 12.000, die sinds jaar en dag wachten en smachten naar arbeid, hebben door te dringen naar voren om een plaatsje te bekomen aan den disch der werkenden Dapper moeten ze zijn, die jeugdige menschjes van den tegenwoordigen tijd, die straks na de vacantie met een blij gezicht weer de boeken bijeen pakken om te trachten al de daarin vervatte wijsheid naar hun hoofden over te planten. We bewonderen en beklagen ze. We gunnen ze, voor zoover hun dat moraliter niet schaden kan. van ganscher harte het beetje meer vrijheid en blijheid, hetwelk hun misschien ten deel valt boven hetgeen wij genoten. We hopen, dat een verbeterde wereld hun mooie kansen zal bieden, wan neer ze de boeken van het laatste studiejaar in hun kast zullen hebben bijgezet en wél-voorbereid in de maatschappij the struggle for life zul len beginnen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 5