de borg Nieuw programma van het kreativiteitscentrum Artishock ROBERT PAUL 't Zwaantje ER m/v loeg- verkers KERK 127 Robert Paul's nieuwe one man show: 'Zo Gepiept' Hakken met de botte bijl ^Qjekannesl TU IN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwocft Buddleia of vlinderstruik Prijsslag B.V. BEDRIJF £3) ^OES'Ï' Bij de neus genomen Vrijdag 7 september 1984. Aanvang 20.15 uur Vol nieuwe ideeën Culturele zomermarkt Baarn Tekening verbetering Rademakerstraat voor doe-het-zelvers PAGINA 8 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 SOESTER COURANT PAGINA 9 Dverhees zoekt uur per week. maf 16 jaar. onden per week. maf 18 jaar. p met de bedrijfsleider 2155-17508. uzuki-automobielen GEBRUIKT IS ZONNEDAK of 5ETTE bij onze ins zoals: .200 km. wit1983 jrijsmet1983 vit1982 grijs met1982 vit1981 m, blauw met1982 km 1983 1984 0 km, grijs met1980 0 km, rood 1981 geel1983 <m, groen1982 <m. wit1982 <m. rood1982 1984 1979 oranje 2A - SOEST 02155-13682 LPG onderbouw Trekhaak LPG Trekhaak Trekhaak LPG Sunroof/Radio LPG/Radiocassette Radiocass./Spec. velgen LPG onderbouw Trekhaak LPG onderbouw Radiocassette Radiocassette LPG ABS remsysteem Automaat schuifdak 4 hoofdst.. Pullman bekl. 1978 1982 «n1978 1980 1979 1979 1978 dec. 1981 eind 1980 1979 -1979 1979 >0 uur door Arie Wandelaar "Leipe Loetje" Een week of wat gelden heeft Arie in deze rubriek kritiek geuit op de schen king die acht Soester jongelui uit de Ker mispot ontvingen, omdat door ernstige nalatigheid van een reisorganisatie hun reis naar Titusville op zeer losse schroe ven was komen te staan. In de Soester Courant van 15 augustus j.1. heeft ge meentesecretaris mr. J. M. Kruitwagen in een vraaggesprek met een van de S.C.- redakteuren zijn visie op het gebeuren gegeven. Hij deed dat in zijn funktie bestuurslid van de Stichting Coördinatie Kermissen en als voorzitter van wat Arie gemakshalve de Kermispot wil noemen. Als geheugensteuntje nog even de kern van de zaak. Arie's conclusie luidde: "Meestal kan er in Soest, als 't om subsi die gaat. weinig of niets. Soms ook alles. In dit geval 250 gulden subsidie voor ie der van de acht jeugdige vakantiegan gers. Het lijkt aannemlijk dat de gehele Soester jeugd in de rij wil gaan staan voor zo een eenmalige uitkering." Mr. J. M. Kruitwagen wijst Arie's kritiek van de hand. Dat kan en mag natuurlijk. En een weerwoord is zelfs in staat mis verstanden op te lossen en mensen zoals Arie een andere kijk op de zaak te geven. De repliek van mr. J. M. Kruitwagen is er een die. wat Arie betreft, alleen maar meer vraagtekens heeft opgeroepen en de indruk wekt alsof de toelichtende ver klaringen bestemd zijn voor mensen die zich 't best als "leipe Loetje" laten om schrijven. Niet goed snik dus. Daarin moet Arie de voorzitter van de Kermispot helaas teleurstellen. Dat Arie zijn verstandelijke vermogens nog re delijk op een rijtje heeft moge blijken uit het vervolg van dit verhaal. Even dit vooropgesteldWanneer Arie schrijft dat er, als het om het verlenen van subsidie gaat, in Soest weinig of niets kan, dan heeft hij daarmee geen kritiek willen ui ten. De bomen groeien niet meer tot in de hemel en dus kan er meer niét dan wél Daarom is het bestaan van de Kermis pot voor ongeveer het gehele Soester ver enigingsleven een uitkomst. Om maxi maal profijt te hebben van de Kermispot zal men de jaarlijkse kermis echter een zodanige standplaats moeten geven dat geen Soester er omheen kan. Daarvan is in de laatste jaren, standdplaats Ko ningsweg, geen sprake geweest. Wat de uitkeringen betreft slechts verenigingen werkzaam op maatschappelijk en cultu reel terrein in Soest komen er voor in aanmerking, zal men uiterst kritisch te werk dienen te gaan. Arie bestrijdt, dat dgar, waar de gift van 250 gulden aan 8 Soester vakantiegangers betreft, sjirakewanis-:geweest. - Mr. J. >1. Kruitwagen stelt daar tegenover: "Het ging niet om zo maar een pleziertochtje, maar om een waarde volle reis, die je gerust een culturele ac tiviteit kunt noemen, gericht op de ont wikkeling en ontplooiing van jonge men sen. Bovendien: die kinderen hadden het hele jaar gespaard voor die reis. Dat het niet doorging lag helemaal buiten hun schuld, en voor zulke rampen is de Ker mispot ook bedoeld." Nu wil het toeval dat op de voorpagina van dezelfde S.C. de heer Anton van Nes uitgebreid ver slag doet over de reis van de bijna ge strande vakantiegangers. Uit het bezoek van de Soestenaren tilt hij drie hoogte punten: Disney World een groot zwem badcomplex en een lanceer centrum. Dat verstaat mr. J. M. Kruitwagen dan ken nelijk onder een waardevolle reis, een culturele aktiviteit. Daar kunnen de eige naren van de Efteling en het ponypark Slagharen in de toekomst hun voordeel mee doen. Directies van gemeentelijke en particuliere zwembaden trouwens ook, om over de VW's van Zandvoort en Scheveningen nog maar te zwijgen. He laas kunnen wij in dit land jongelui nog niet cultureel verrijken met een voor ie dereen toegankelijk lanceercentrum, maar misschien zit dat nog in het vat. En dan de wijze van toekenning van de gift. Het is een goed, weliswaar lastig, maar terecht gebruik dat verenigingen die voor een uitkering uit de Kermispot in aanmerking willen komen daar vooraf verzoeken op papier moeten zetten. Of de acht vakantiegangers dat ook hebben ge daan is Arie onbekend. Zeker is dat ze dit bedrag op zeer korte termijn achter af hebben ontvangen. Maar ja, er was volgens mr. J. M. Kruitwagen dan ook sprake van een "bijna ramp". Zijn col lega mr. J. J. Nieuwenhuyzen, o.a. secre taris van de Kermispot, bestuurslid van de stichting Coördinatie Kermissen en loco-gemeentesecretaris, verklaart in hetzelfde artikel dat toekenningen van Kermispot-bijdragen eerst aan Burge meester en Wethouders worden voorge legd. Een maatregel waardoor, aldus mr. J. J. Nieuwenhuyzen, een groot deel van de subjectiviteit, een gegeven bij iedere beoordeling, afgaat. Alsof burge meester mr. P. Scholten en een deel van de wethouders in deze objectief kunnen zijn. Zij hebben voor buitenstaanders in ieder geval de schijn tegen dat ze wat de totstandkoming van de uitwisseling Soest- Titusville-Soest betreft meer dan het voortouw in handen hebben genomen. Dat mag, maar dan niet aankomen met het argument dat juist zij het zijn die met hun besluit de subjectiviteit verkleinen. Op zo'n moment krijgt Arie het onple zierige gevoel bij de neus te worden ge nomen. Hij trouwens niet alleen. Wie de laatste vergadering van de financiële commissie heeft bijgewoond kon er con stateren dat er in Soest minder "leipe loetjes" zijn dan op het gemeentehuis wordt verondersteld. ARIE WANDELAAR. Dronken automobiliste aangehouden Op de Van Weerden Poelmanweg ont waarde de politie zondagavond een auto, waarvan de bestuurster nogal opvallend rijgedrag vertoonde. Zij werd tot stoppen gemaand en onderging de blaastests, die in haar nadeel uitvielen. Later bleek ook bij de bloefproef dat zij teveel alcohol had gebruikt om veilig aan het verkeer te kunnen deelnemen. De vrouw, een 30-ja rige inwoonster van Zeist, kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. THEATER (voor Soest e.o.) PREMIERE VOOR NEDERLAND IN SOEST met zijn splinternieuwe show "Zo gepiept" Voorverkoop kaarten vanaf dinsdag 28 augustus bij de Borg en boekhandel van de Ven en de Stadhouder. Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. TELEFOON 02155-22188 Het kreativiteitscentrum Artishock is er dit jaar weer in geslaagd een uitste kend programma te maken. Een cur susprogramma dat zich kenmerkt door een veelzijdig aanbod. Het eentrum biedt cursussen waarin de deelnemers zich op bepaalde gebieden kunnen vor men. Waarin men wat kan Ieren. Waarin men gezelligheid en ontspan ning kan vinden of zelfs nieuwe kennis sen en vrienden kan maken. Dat het centrum de laatste jaren een succesvol programma heeft blijkt uit het groei ende aantal cursisten. Het seizoen 1983- '84 scoorde een record aantal van 957 deelnemers. Voor het werken met kunstzinnige mid delen heeft u geen bijzondere talenten nodig. Wanneer u zin heeft om een cur sus te volgen is dat al voldoende. Er zijn deskundige, eerstegraads be voegde docenten, die u de verschil lende vaardigheden op uw niveau bij brengen. Het zal dan ook niet lang duren of u bent in staat zelfstandig werkstukken te bedenken en uit te voeren. Op het Soester kreativiteitscentrum vindt u vier afdelingen - beeldende vorming. - dansante vorming. - dramatische vorming. - fotografie, film en video. Voor al deze afdelignen geldt dat er zo wel een programma is voor kinderen als een programma voor jongeren en volwassenen. Beeldende vorming In de afdeling beeldende vorming wordt met diverse materialen gewerkt zoals:papier, hout. klei. metaal, textiel enz. We maken een onderscheid tussen cursussen waarin we op het platte vlak werken, zoals tekenen en schilderen, en cursussen waarin ruimtelijk ge werkt wordt zoals: keramiek, hout. boetseren. Er is een cursus waarin men zich kan oriënteren op het brede terrein van de beeldende vorming en dus met vele technieken kennis kan maken. In de specialistische cursussen kan men zich verdiepen in de betreffende vakrich ting. Beginners worden in eerste instantie door een intensieve begelei ding van de docent vertrouwd gemaakt met de basistechnieken. Voor ruimtelijke vormgeving kunt u kiezen uit de volgende cursussenkera miek, edelsmeden, bronsgieten, hout bewerking, meubelmaken, mode, ba tikken en stoffen verven, oriëntatiecur sus handvaardigheid, bloemschikken en binnenhuisarchitectuur. Cursussen voor vlakke werkvormen zijn: modeltekenen, tekenen en schil deren voor beginners, tekenen en schil deren voor gevorderden, portrette kenen. olieverfschilderen, kalligra feren. lay-out. Audio-visuele vorming Op deze afdeling vinden activiteiten plaats die met beeld en geluid te maken hebben. Film. fotografie en vi deo. In de afgelopen jaren lag de na druk op fotografie. Bij voldoende belangstelling wordt dit jaar echter ook een cursus animatiefilm en een cursus video-techniek georganiseerd. U kunt kiezen uit de volgende cursus senfotografie voor beginners, fotogra- fie voor gevorderden, animatiefilm, vi deotechniek. Het kreativiteitscentrum heeft een goed ingerichte donkere kamer. Cur sisten kunnen ook buiten de cursus en tegen redelijke tarieven gebruik ma ken van de donkere kamer. Animatie film is een verzame'^m™-. ^-nnr ver schillende technieken met de super-8 camera. Tekenfilm, poppenfilm. enz. Met eenvoudige middelen kan men tot verbluffende resultaten komen. Na 5 lessen, waarin een aantal basistechnie ken worden behandeld, wordt gewerkt aan een film en een verhaal naar keuze. Dansante vorming Dans is één van de manieren om uiting te geven aan gevoelens..Het grote ver schil met andere cursussen is, dat bij dan het lichaam het gereedschap is waarmee gewerkt wordt. In het kreati viteitscentrum Artishock zijn daarvoor nogar wal mogelijkheden. In alle cursussen staat het dansen na tuurlijk centraal, maar elke cursus heeft zijn eigen uitgangspunten. Zo wordt in de volksdanscursussen met folkloristische muziek gewerkt en in groepsverband gedanst. In de cursus moderne dans kan allerlei muziek ge bruikt worden en staan de bewegingen centraal. Hier wordt ook individueel gedanst. Klassiek ballet heeft weereen heel eigen opzet: in diverse jaargroe pen worden de cursisten geschoold volgens de richtlijnen van de Royal Academy of Dance (R.A.D.) In Enge land. In de cursus beatballet wordt met de nieuwste muziek en de nieuwste dansen gewerkt. U kunt kiezen uit de volgende cursus sen: volksdansen (algemeen», Joego slavische volksdansen, Turks volksdan sen, moderne dans. beatballet, beat ballet voor mannen, klassiek ballet, be wegen en ontspannen. Dramatische vorming Drama heeft alles met theater te ma ken. Deze afdeling is (nog) niet zo groot en telt slechts enkele specia- litische cursussen. Evenals bij dans is bij drama het lichaam het gereedschap waarmee gewerkt wordt. ?.let of zonder gebruik van woorden worden ideeën en gevoelens zichtbaar ge maakt. Natuurlijk zijn er in de dramatische vorming ook allerlei technieken om bij voorbeeld een karakter uit te drukken of een spanning op te roepen. Hieraan wordt in de cursussen ruime aandacht besteed. Daarnaast staan ook diverse spelvormen op het programma. Al naar gelang de behoefte kan er ge werkt worden aan een uitvoering. Te vens kan gebruik worden gemaakt van video-apparatuur. Er is een keuze uit de cursussen: improvisatiespel, gri meren, dramatische expressie. Cursusprogramma voor de kinderen Kinderen kunnen bij het Kreatief Centrum Artishock allerlei leuke din gen doen. Fotografie, keramiek, dans en nog veel meer. In die cursussen wordt op het niveau van de kinderen in verschillende materialen en technie ken gewerkt. Kinderen leren dan daar mee omgaan, maar ook hun creativeit op allerlei gebied te ontwikkelen. Voor de kinderen zijn er cursussen op het gebied van: algemene beeldende vorming 6-13 jaar. tekenen 12-15 jaar, tekenen 9-12 jaar, hout en metaal 8-13 jaar, boetseren 9-14 jaar, muurschil deringen maken 9-14 jaar, vrije dans fi- 8 jaar, kleuterdans 4-6 jaar, volksdans 7-9 en 9-12 jaar. klassiek ballet. Artishock doet méér Naast de verzorging van "eigen cur sussen" heeft het Kreatief Centrum Artishock ook nog een dienstverlenende functie voor buurthuizen, scholen, ver enigingen, dorpshuizen, oudercommis sies. enz., enz. Wij bieden ondersteuning in: - dans. - drama. - beeldend werken. - fotografie/film/video. Om u een indruk te geven van de moge lijkheden van ondersteuning geven wij hier een paar voorbeelden - dans- en volksdans voor ouderen. - éénmalige activiteiten voor scholen die bijv. een werkweek hebben. - een avonds muziekinstrumenten maken mét leden van een oudercom missie. - kerstkaarten maken met een vrou wengroep. - textielcursus voor een buurthuis. - handvaardigheid met geestelijk ge handicapten. Dit zijn slechts een paar willekeurige voorbeelden. Mocht u zeif een idee heb ben, waarvan u de mogelijkheden wilt nagaan komt u dan eens langs. Bij het samenstellen van de activiteiten is de vraag van u vanzelfsprekend bepalend. Als u zelf niet over ruimte beschikt, dan kunnen de activiteiten plaats vinden in het Artishockgebouw. Van zelfsprekend kunnen we dan ook infor matie verstrekken over de prijzen. Steunfunctie voor het onderwijs van 4- t/m 12 jarigen Het Kreatief Centrum Artishock werkt ook op scholen. Vanaf het seizoen 1983/1984 is er in het Eemland iets ver anderd. Het Kreatief Centrum de Hof, de Regionale Muziekschool Amersfoort en het Kreatief Centrum Artishock gaan voor de steunfunctieac tiviteiten, die gericht zijn op het basis onderwijs en op het terrein van het so ciaal cultureel werk, nauw samenwer ken. Samen hebben de centra 11 consulen ten in dienst die gaan proberen op de gebieden van muzikale, dansante, dra matische, audio-visuele en beeldende vorming ondersteuning aan te bieden. In juni zijn naar alle betrokkenen vanuit het onderwijs folders verzon den. Wanneer u meer over het werk van het kreativiteitscentrum Artishock wili weten dan kunt u zich wen den tot: Creatief Centrum Arti shock, Steenhoffstrual 46, 3764 BM. Soest, telefoon 02155-18456. Op werk dagen geopend van 8.00 - 12.30 uur- en 13.00 -16.30 uur. Alle goede dingen in drieën. Een petit restaurant een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast niets mis gaan Rademakerstraat 2 03463-1423 3769 BD Soesterberg In "De Pekingtuin" te Baarn wordt een culturele zomermarkt gehouden op za terdag 25 augustus 1984, aanvang 14.00 uur. Middag-programma: Kunstmarkt. Te zien en te koop: zelf ver vaardigde produkten, zoals olieverf- en aquarelschilderijen, potlood- en pente keningen, keramiek, brooddeeg-figuren, sieraden, w.o. emaille byouterieën, bloemcollages, kinderkamer-decoraties, klei-objecten etc., etc. Aan het werk ziet men een portret-schil der en een portret-tekenaar (naar mo del), verder een glasgraveerder en een wever op het getouw. Deze kunstmarkt duurt tot ongeveer 21.00 uur. Kursus/Aktiviteitenmarkt. Via stands worden bezoekers geïnformeerd over de verschillende kursussen en aktiviteiten, welke zoal in Baarn worden georgani seerd. Tegelijk met het begin van de markten om: 14.00 uur: Optreden Boerenkapel en bal- lonnenfeest. Enkele metersgrote ballon nen worden door kinderen beschilderd: daarna worden de ballonnen aan stan daards bevestigd. 14.30 uur: Eerste optreden marionetten theater. 15.00 uur: Er wordt licht-klassieke mu ziek ten gehore gebracht door leden van de vereniging voor huismuziek en leden van de muziekschool te Hilversum. (Cel lo, piano, vi(X)I en twee fluiten 15.30 uur: Twee optreden marionetten theater. Ondertussen zullen, verspreid door de tuin, diverse scouting-groepen dan in het openbaar laten zien, wat ze normaal in eigen honk doen. Op het lijstje staan: een musical, uit te voeren door de kabou ters, het bouwen van een kabelbaantje en het maken van een kampvuurtje. Avond-programma 19.30 uur: Voor de tweede maal wordt licht-klassieke muziek ten gehore ge bracht. Uitvoerende musici: zie middag-pro gramma. 20.00 uur: Ernest R. Kramer draagt voor uit eigen nieuw werk, begeleid door een violist. 20.30 uur: Duo The Fakes: piano en zang. 21.00 uur: Optreden Jules Deelder. 21.45 uur: Muziek door de band Roberto Q and The Boppers. Tijdens deze muziekuitvoering action- painting door Peter Pontiac, Ton van der Werf en Gert Pater: terwijl de band speelt, vervaardigen zij één groot schil derij. Ceremoniemeester gedurende het avond-programma: Bobby Fosko (de zanger van. 'De Steile Wand' Primeur voor 'De Borg op 7 september Op vrijdag 7 september a.s. beleeft Soest een bijzondere gebeurtenis: dan gaat Robert I'aul's nieuwe one man show, onder de veel belovende titel "Zo gepiept", in het Soester wijkcentrum in Overhees van start. Een primeur waar de leiding van De Borg terecht trots op is. Robert Paul zelf en zijn inmiddels talrijke publiek kunnen met grote tevredenheid terugkijken op de afgelopen seizoenen. Het publiek, dat aanvankelijk wellicht alleen uit was op "een nieuwtje" of "weer eens wat anders", blijft hem trouw en groeit in aantal. Robert Paul werkt daar ook hard voor. Hij vertoont in zijn benadering van het publiek een steeds groter vakmanschap. Weliswaar oogst hij zijn grootste succes sen nog altijd met zijn uitstekende imitaties, maar hij wordt ook vol ledig geaccepteerd als de all-round showman die hij is. Robert Paul is dezer dagen veel en vaak in De Borg aan te treffen, waar hij hard werkt aan de voorbereidingen voor de première op 7 sep tember. In het nieuwe programma, dat volgens insiders nog beter zal zijn dan zijn voorgaande shows, zullen een aantal spectaculaire nieuwe "prominenten" optreden. Er blijft dus genoeg en volop te lachen, maar het profiel wordt dieper en de teksten winnen aan kwaliteit. Wie de première van de nieuwe one man show van Robert Paul op 7 september wil meemaken, kan vanaf dinsdag 28 augustus aan de zaal van De Borg terecht voor het bespreken van plaatskaarten. Schilderijen van Lambertus v.d. Kooy De 20e eeuw waarin wij leven is er een waarin de natuur, meer dan ooit het geval is geweest, plaats moet maken voor grote en kleine zaken die mensen hebben bedacht. Het is een soms even onvermijdelijk als onverbiddelijk gebeuren als een statige grote boom, soms nog in volle bloei, geveld wordt. Slachtoffer van nieuwbouw, een aan te leggen autosnelweg, of omdat mensen met ogen van deze eeuw er op uitgeke ken zijn. het onvervangbare verdwijnt. een stukje natuur sterft. De onderwerpen van de schilderijen die in deze rubriek zijn, en nog worden behandeld, hebben vooral een symbo- liscche betekenis. Niet alleen de natuur is namelijk het slachtoffer van de tegenwoordige consumptiemaatschap pij. Ook in het leven van alle dag worden de menselijke problemen met steeds groter regelmaat" met de botte bijl" opgelost. L. v.d.K. Daa's ok haarstikke toevaallug! In de Soesder vaan vieftig joare 'eleje kojje leze daajje toeng aal geejn bome zo moar mocht rooje. En verdeed, in de leste Soesder kraangt stoat un verhoal over un Soesder meneer, die stiekum un mooje eik met blaad en aal om 'ezoagd het. Zo kaajje toch zien daat ongs bomebestaangd goed in de goate wordt 'ehouwe deur de miljeube- schermhere. Ajje stiekum un boom omhaakt, krieje boete of je moet weer un aangdere eik of beuk plaante. Ik maag wel uutkieke, waant d'r stoat bie ming thuus un dooje struuk in de tuun en die wouwe we groag kwiet weze. Zouw ik daat motte anvroage? Ik krleg t'r denk' nooit vergunning veur, waant ut is un heule zeldzoame heester. Ak ut stiekum doet en ze snaappe me, daan zet ik toch gewoon un aangdere dooje struuk op die plek. Moar daan wel un stuk kleinder, en die greujt daan niet. In de oorlog hek ok nog us un boom stie kum om 'ezoagd. Gejaat, zaa'k moar eerluk zeige. Waat mos je? Je mos toch waat hebbe om un bord roggepaap op te waarme. We haade un boom an de Staadhouwersloan besproke. Daat woare vaan die heule laange poppe- liere. 's Maarreges vrog in 't duuster gonge we te veld, met un geleejnde zoag en un slee, waant d'r laag un paak sneeuw, hoechtum nog an toe! We schrokke ongs glaad te baarste vaan de klaap woarmeej de boom plaat kwaam te vaalle. Toeng moste we um as un hoas nog in stukke zoage, aang- ders kojje um heul niet vervoere. En je mos gauw vurt weze, veurdaatter un beschermheer an kwaam. Die heette toeng aangders. 't Haad wel waat te moake met 'bescherme,' moar daan niet vaan bome. En noeng legt de heule Staadhouwers loan weer plaat. Zo koal as un luus. Moar de gemeengte geeft zelluf ok ut goeje veurbeeld en plaant loater weer nieuwe eksemploare. D'r komt weer us un nieuw riool in de loan. Daat hewwe un tied niet 'ehaad, jonges! Voigus ming het de Staadhou- wer aal us un poar kere eerder ope 'elege. De laange Brink is ok zo'n oefenploats - vaandoar daajje omtrent met je haarsus deur ut daak vliegt ajje doaro un bietje haard riedt. Zukke kuie zitte d'r in de stroat! Ben wullie zukke vule Soesders, daawwe uw dubbelloops riool motte hebbe om aai ut aafvaai- woater an de Moatweg te kriege? Mettut vullus hewwe un maazzel, hè? Un dikke hongderdduzend guldes kriege we terug vaan de Provincie. Zouwe we daat aallemoal per persoon uutbetoald kriege? Daas daan 100.000 dele op de 40.000. Ken daat un knoak de maan weze? Met aal die nulle kaan'k niet zo meroakels uut de weg. Daat loat ik moar an de gemeengte over. Die goochelt zellufs met nulle die ze heul niet hebbe. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, ak recht op die knoak het, daan zaa'k um hebben ok! Moar daan wel zwaart, aangders telle ze ut weer bie me inko- me. HAN NES VAN DE NENG. kantoor effiriencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum en in de hulpsecretarie Soester berg hangt een tekening van de ver betering Rademakerstraat in Soester berg. Ook kan men in beide gebouwen kennis nemen van het ontwerp-be- stemmingsplan Amersfoortsestraat Verder liggen in het INFOrmatiecen- trum - speciaal voor de Turkse en Marokkaanse ingezetenen van de ge meente - drie verschillende boekjes gereed om mee te nemen die handelen over: "een huis huren, wat moet u we ten?", "hoe komt u in Nederland aan een huis?" en "een huis kopen, wat moet u weten?" Erik van Dorresteyn f/ medewerker't Vaarderhoogt 4- De vlinderstruik is een vrij bekende plant, iets dat niet erg verwonderlijk is. De uitbundig bloeiende struik brengt namelijk zijn bloemen tot bloei in een tijd waarin slechts weinig heesters bloeien, name lijk in de nazomer van eind juli tot oktober. Bo vendien is de bloeiwijze nogal opvallend. De lange aren zijn samengesteld uit talrijke kleine bloempjes en verspreiden een heerlijke geur, waardoor vooral Vlinders in groten getale worden aangetrokken. Vroeger bloeide de Buddleia maar kort, maar door kruisen en selecteren hebben de kwekers de bloei tijd enorm weten te verlengen. Er zijn ook variëtei ten ontstaan in allerlei kleuren, vooral de laatste ja ren waardoor de struik steeds meer aan populariteit wint. Hieraan heeft natuurlijk de opkomst van de containerplant meegewerkt. Doordat de plant nu 's zomers in volle glorie kan worden gekocht en ge plant wordt de verkoop ervan steeds groter. Goede variëteiten zijn' "Fascination" met lange rose plui men "Ile de France" met dieppaarse tint "White Cloud" met lange trossen zuiverwitte bloemen en "Royal Red" een zeer fraaie roodachtig purperen vorm. Een nog heel jonge selectie is de variëteit "Nanho, Biue", die pas voor 'het twee jaar in de handel ver- krijgDaar is. Het is een gedrongen flink vertakte struik met dikke lichtlavedelblauwe pluimen. Zoals ik vorige week al vermeld heb, bestaat er sinds een paar jaar ook een bontbladige kweekvorm van Buddleia "Harlequin" of "Argentea." Deze plant blijft veel langer dan de groenbladige vormen en bloeit met donkerpaarse bloeiaren. Uitgebloeide bloemen van vlinderstruiken, die lelijk bruin ver kleuren, moeten direct worde weggesneden, om plaats te maken voor de nieuwe knoppen. Zodoende wordt de bloeitijd flink gerekt en hebben we tot in de herfst plezier van de struik. De vlinderstruik is wat grond betreft niet bepaald kieskeurig; hij groeit praktisch op iedere tuingrond. Wat wel noodzakelijk is voor een gezonde groei is een zonnige standplaats. In de volle zon is ook het vlinderbezoek het drukst. Allerlei soorten kunnen we op de bloemen ver wachten, zoals de atalanta, de grote en kleine vos, de citroenvlinder en het koolwitje en de nec tar blijkt zo'n verdovende werking te hebben dat we de diertjes zelfs goed van dichtbij kun nen bekijken. In koude winters vriezen de strui ken ver terug. Dit is op zich geen enkel probleem omdat we in het voorjaar na de vorst toch krachtig moeten snoeien. Alle takken snoeien we tot 20 cm. terug en de zwakke exemplaren die toch maar kleine bloemen zouden krijgen worden geheel ver wijderd. De Buddleia bloeit namelijk op zijn eenja rige hout, zodat na een flinke snoeibeurt de rijkste bloei zal volgen. Bovendien worden niet gesnoeide struiken na enkele jaren zeer breukgevoelig bij een stevige wind. De hoogte van de vlinderstruik hangt erg af van de variëteit en varieert van lm. tot 2,5 m. Kortom een aanbevelenswaardige struik voor de iets grotere tuin.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9