HERR S! mgen otborg CQJB or\ zen ROBERT PAUL ANDRÉ VAN DEN HEUVEL t Zwaantje Commando-overdracht Vliegbasis Soesterberg Regionale computer-avondopleidingen Gezellige drukte bij de Volksuniversitéit Vrijwilligers Vakature Bank ^Qjekmnes^ 'tvomlerfiooqt ^OES'Ï' Soest, een week 'Soesterdam' Jos Linders te Soesterberg start met zaterdag 22 september 1984 komt HET WITTE HUIS orchol aarmode Oproep van Soester organisaties en instellingen Afscheid A. v.d. Broek van Groen en Recreatie Voor borden langs de weg toestemming vereist Voorlichtingsavond over littekenbehandeling TU IN-ADVIESCENTRUM voor doe-het-zelvers fi Clematis, een prachtige klimplant PAGINA 10 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 Ontwerp in markante n 3 kleuren 87,50 an degelijkheid en zilver- en goudkleur. 111,65 s bril niet duur hoeft dit model 412, 52,50 odieuze lichtgewicht ituur is kant ver- 52,50 ckbril vooreen 75,— damesbril in 87,50 if19 de voorraad strekt. door Arie Wandelaar Er zijn tijden in Arie's leven geweest dat hij zich in vlagen, die met hoog moedswaanzin te maken moeten heb ben gehad, een grootmeester in het dammen waande. Tijden waarin televisie voor kinderen nog niet absoluut zaligmakend was, waardoor het kon gebeuren dat er op lange avonden nog wel eens tegen over elkaar aan het dambord werd gezeten. Arie, de kampioen huisdam mer. Onverslaanbaar voor zijn kroost. Dus ging de lol er af. Zijn onaantast baarheid kreeg deuken toen zijn eerste schoonzoon en volwassen huisvrien den ongenadig toesloegen. Arie weer terug op het voetstuk waar hij thuis hoorde: een huis-tuin en keukendam- mertje. Niets bijzonders dus. Een aan tal jaren hebben de zwarte en witte stenen zich in het stof gewenteld, tot dat Arie tijdens een braderie in Soest- Zuid kennis maakte met de damver eniging D.V.S.B., letters die staan voor: Damvereniging Soest-Baarn. Tijdens die braderie keerde het geschonden geloof in eigen kunnen weer terug. .Arie klopte een van de prominenten en was ijdel genoeg de vererende uit nodiging aan te nemen lid te worden van D.V.S.B. De wederopstanding wat Arie's damtalenten betreft heeft daar zeer tot zijn spijt niet plaats gevonden. Goed, er waren uitschieters die soms bewondering, meestal verbazing, oogst ten maar wat aanleg betrof bleef 't behelpen. Meer vallen dan opstaan. En toch heeft Arie in dat Duivenzaaltje aan de Schrikslaan iets aangetroffen dat hij, als 't even kan, geen maandag avond wil missen. Duiven en doffers, jeugdig, volwassen en op gevorderde leeftijd. Een wekelijkse verzameling rond tientallen vierkante borden. Dam men is daar allerminst het onderge schoven kind van de denksporten. Het speelt zich af in een sfeer die zich moei lijk laat beschrijven. Een voelbare spanning, het meeleven met blunders en magistrale zetten. De damkunst beoefenen, de damkunst afkijken. Le ren van anderen om in de damsport zelf een stukje wijzer te kunnen wor den. D.V.S.B. is in Arie's opvatting méér dan zo maar een vereniging. Via schooltoernooien wordt de aandacht op D.V.S.B. gevestigd, terwijl senioren en juniorenteams in competities en onderlinge wedstrijden van hun favo riete sport net iets meer dan hun hob by maken. Op zichzelf is dat niet vreemd, want de damvereniging Soest- Baarn-beschikt over een bestuur dat vëel én deskundig aan de weg'timmert. Mensen tzopls U en ik, met dammen als passie (na de dagelijkse beslomme ringen van huis en werk. Nog geen 5 jaar is D.V.S.B., en toch zal de "dam- kleuter" in de week van maandag 10 t/m zaterdag 15 september regionale en wellicht landelijke bekendheid gaan krijgen. In twee groepen wordt die week door D.V.S.B. het M.N.P.-toernooi ge- Regionale en ook landelijk bekende dammers gaan zich meten in het door VANDERMEER - NEO-PRINT met 3000,-, gesponsorde internationale toernooi. Plaats van handeling: de grote tuin zaal van restaurant DART- HUIZEN aan de Prins Hendriklaan 1 te Soest. Dagelijks zal er die week van 's ochtends 10.00 uur tot 's avonds 22.00 uur een bijna serene stilte te be luisteren zijn. U kunt er ieder uur bij aanwezig zijn. Zo maar gratis, voor niets. Soest een week lang SOESTER DAM. Arie is over dit toernooi aan de praat geweest met de mannen die dit evenement voor hun rekening heb ben genomen: de heren van der Meer en Davelaar. De eerste een warme bakker met reputatie in Amersfoort en omgeving, de tweede leverancier van groot- en klein drukwerk. Uiteenlopen de beroepen, maar compagnons wat betreft het bekendheid geven aan dam men en hun vereniging D.V.S.B. Wat bezielt de warme bakker en de Neo- Printer? Kort samengevat komt het er op neer dat ze mensen uit hun luie stoel willen halen en de damsport als een voor ieder bereikbare recreatieve (wedstrijd) sport aanbevelen. Sport die zich dan wel moet afspelen in een sfeer die de huiskamer doet vergeten. Daarvoor werd nu bijna 5 jaar geleden in Soest een damvereniging opgericht die, in een later stadium, met gelijk gestemden uit Baarn fuseerde. D.V.S.B. groeit naar honderd leden en wil ook buiten Soest, Baarn en de regio een duidelijke blikvanger gaan worden. Vandaar dat er werk gekozen voor een internationaal damtoernooi van zeer hoog niveau. Arie zult U niet aan het dambord zien zitten. Die heeft sinds korte tijd geleerd dat damslag voor meerslag gaat (of is 't andersom), wit altijd moet beginnen, en een zet ge plaatst is wanneer je vinger de houten schijf heeft verlaten. In alle ernst: Soest, of laten wij 't een weekje houden op Soesterdam, heeft dank zij de akti- viteiten van sponsors en een zeer inventief bestuur van D.V.S.B. iets in huis gehaald dat beginnende en gevor- derder dammers zal aanspreken, terwijl het voor de kenners smullen wordt. Kom eens langs in Soesterdam. Van harte aanbevolen door ARIE WANDELAAR. Motorrijder zonder rijbe wijs maakt brokken Op de Van Weerden Poelmanweg hield de politie in het weekeinde een 21- jarige inwoner van Soest aan, die met zijn motorfiets in de bocht van de Palt- zerweg de macht over het stuur verloor waarbij het voertuig flinke schade op liep. De jongeman liep zelf geen kwet suren op, maar bleek niet te beschik ken over een rijbewijs of een oefenver gunning. Ook was hij niet verzekerd. De dag tevoren was hij trouwens door de Amersfoortse politie al aangehou den. omdat hij niet over een rijbewijs beschikte. Het ongeluk gebeurde door dat de berijder de standaard van de motorfiets nog uit had staan. De motor fiets werd in beslag genomen. Op woensdag 3 september a.s. zal ko lonel J. W. A. Boudens het commando over de Vliegbasis Soesterberg over dragen aan kolonel J. H. Wilbrink. De overdracht vindt plaats tijdens een ceremoniële plechtigheid nabij het luchtmachtmonument in aanwezigheid van het militaire- en burgerpersoneel van de Vliegbasis Soesterberg. Kolonel Boudens, die vanaf 6 april 1981 basiscommandant is geweest, is be stemd voor de functie van Defensie attaché in Canada met Ottawa als standplaats. Kolonet Wilbrink is tot nu toe werk zaam geweest als Hoofd Sectie Lucht Operatiën van de Afdeling Operatio nele Behoeften van de Luchtmacht Staf in Den Haag. Kolonel J. H. Wilbrink werd op 29 ok tober 1933 in Groningen geboren. In 1953 werd hij als dienstplichtige opge roepen bij de Koninklijke Landmacht (luchtdoelattillerie). Zes maanden la ter stapte hij over naar de Luchtmacht voor het volgen van een vliegeroplei ding in de Verenigde Staten, alwaar hij in 1955 zijn brevet ontving. Hierna werd hij ingedeeld bij het 311 Squadron op de Vliegbasis Volkel. In 1962 volgde Wilbrink een cursus op de Fighter Weapons School te Nellis Air Force Base in de Verenigde Staten waarna hij als instructeur werd inge deeld bij de conversievlucht F-104G (Starfighter) op de Vliegbasis Twenthe. Van 1966 - 1968 vervulde de kolonel een staffunctie op het Commando Tactische Luchtstrijdkrachten te Zeist waarna hij wederom op de Vlieg basis Volkel werd geplaatst. Kolonel J. H. Wilbrink. Op deze zuidelijke vliegbasis functio neerde hij tot 1972 als Hoofd Kantoor Operatiën om aldaar in 1973 als com mandant van het 311 Squadron en in 1979 als Chef Vliegdienst aangesteld te worden. Vanaf 1981 tot heden vervulde hij de functie van Hoofd Sectie Lucht Opera tiën bij de Afdeling Operationele Be hoeften op de Luchtmacht Staf in Den Haag. De kolonel Wilbrink heeft 5000 vlieg uren. Hij is getrouwd, heeft twee zoons en woont in Zeist. Restaurant ï—haxtlt Allround in alles! Princ Hon/I Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 In de tweede helft van september star ten in 29 plaatsen, verdeeld over het hele land, computer-avondopleidingen. Deze worden georganiseerd door In stituut Jos Linders te Soesterberg. De opleidingen worden bijna overal ge geven in plaatselijke Meao-scholen. Ze zijn merk-onafhankelijk en staan onder leiding van ruim 90 bevoegde leraren. Het gaat om computerge bruikers- en computervakopleidingen voor volwassenen welke worden gege ven volgens een nieuwe lesmethode: het semi-mondelinge onderwijs. De meeste avondopleidingen kunnen ook als dagopleiding worden gevolgd in Soesterberg. Korte computer-opleidingen De spektakulaire techinische ontwik- THEATER (voor Soest e.o.; HELAAS VOOR DE PREMIERE VAN BENT U TE LAAT MAAR Willaertstraat49- 3766 CP Soest V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. TELEFOON 02155- 22188 De V.U. Soest-Soesterberg heeft net haar informatie-avond achter de rug. Zoals vanouds, trokken ook nu weer de talen veel aandacht. Ook het Neder lands waar kennelijk nog velen van ons wat moeite mee hebben. Vooral, omdat ze veel van wat vroeger werd geleerd al weer zijn vergeten. Ook de kursus Russisch-nieuw in het pakket - kreeg onverwacht veel belangstelling, al is hier nog wel ruimte voor nieuwe aan meldingen. Ook de kursus Indisch-ko- ken heeft nog wat plaatsen vrij, zo ook de kursus Hapjes uit het buitenland. Naar keuze kunt u hier Surinaams of Turks leren koken. Tijdens het klaar maken van de Pom of de Pinda-soep kunt u zich lekker laten trakteren op verhalen uit Suriname of Turkije, de geboortelanden van onze kookdocen- ten. Heel praktisch, maar ook gezellig is de kursus koken voor 1 of 2 per sonen, geschikt voor mensen met wei nig ervaring en/of tijd die toch lekker en gezond wilen eten. Goed voor de gezondheid is ook de kur sus Homeopathie, een onderwerp dat zeer in de belangstelling staat. U kunt hier leren om op een eenvoudige ma nier uw griepjes, verstuikingen, won den en dergelijke te verzorgen, terwijl u ook iets hoort over de achtergronden van deze vorm van geneeskunde. Indirekt van invloed op uw gezondheid is het weer. Wat dacht u van de kursus Meer inzicht in het weerbencnir ge geven door een medewerker van het K.N.M.I. uit de Bilt. Belooft het weer u weinig goeds, dan kunt u altijd terugvallen op de kursus Kreatief-handwerken, waarin technieken, stikwerk, textiel schilde ren en versiering van kleding of wens kaarten aan de orde komen. Voor de lezers onder ons is er de kursus Nederlandse-literatuur, waarin de ge schiedenis van de Nederlandse-litera tuur en enkele schrijvers worden be handeld. Voor wie te maken heeft met vragen als: geen geld, geen werk, hoe nu ver der, zijn er 4 lezingen, waarin onder werpen als de WW/WWV, de Bijstand of WAO worden besproken. U hoeft niet alle lezingen te bezoeken, maar u kunt een keuze maken. Goed voor het zelfvertrouwen zijn de kursussen Algemene-Ontwikkeling en Vergaderen en Diskuseren. Op beide kursussen leert u het meest via de praktijk. Voor al deze en andere kursussen kunt u zich opgeven bij de Volksuniversiteit, Steenstraat 46, te Soest.Tel. 02155- 22195. Het V.U. kantoor is elke woens dag voor u geopend van 9.00-12.00 uur. En in deze inschrijfperiode ook op dins dag en donderdag van 13.30-15.30 uur en zaterdag van 10.00-12.00 uur t.m. 8 september. Weikóm in\ -Hotel/Gtcféj Restaurant,N Motel in Soest %-w£v"v j-... Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Nu de koude dagen weer voor de deur staan: Gourmetten in het weekend voor slechts f 19,50 p.p. zeer uitgebreid met slechts de beste kwaliteit vlees. Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg I VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST - DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 Het aantal bij de Vrijwilligers Vakatu re Bank geregisteerde vakatures loopt gestaag terug. Hoe verheugend deze ontwikkeling ook zijn moge voor al de genen die om een job aanklopten, om iedere werkzoekende uit een zo breed mogelijk banenaanbod te kunnen laten kiezen is een voortdurend aanbod van nieuwe vakatures onontbeerlijk. De Vrijwilligers Vakatures Bank doet daarom een dringend beroep op bestu ren van instelling en organisaties te onderzoeken voor welke funkties vrij- willgers kunnen worden ingezet. Waar twijfel bestaat over de vraag welke opengevallen plaatsen door vrijwilli gers mogen en kunnen worden inge nomen kunnen de medewerkers van de Vrijwilligers Vakature Bank alle in formatie verschaffen. Enkele vakatures waarvoor belang stelling wordt gevraagd zijn de vol gende Wat oudere medewerker gezocht door de Volks-Universiteit in de funktie van penningmeester, die tevens mee wil denken in het beleid van de Volks universiteit; Voor het wat zwaardere tuinonder houd, zoals snoeien enz., wordt op het terrein van kinderopvangplaats een tuinman gezocht; Vereniging van ouders van geeste lijk gehandicapte kinderen zoekt be stuurslid voor de vereniging Oppascentrale voor gehandicapten in Amersfoort heeft plaats voor een aantal vrijwilligers m/v om te helpen oppassen bij gehandicapten Om behulpzaam te zijn bij het ge ven van natuurlessen aan kinderen in de praktijk zoekt Instituut voor Na- tuurbeschermingsedukatie kontakt met enkele vrijwilligers m/v Chr. Gem. Zangvereniging heeft aantal funkties aan te bieden binnen de vereniging. Tegen kleine vergoe ding kunnen vrijwilligers m/v behulp zaam zijn bij het gereedmaken van de ruimte voor optreden, ledenwerving, koorkleding maken, enz. Tevens kun nen zangers en zangeressen eventueel geplaatst worden Soester Kunstcentrum heeft drin gend hulp nodig van een aantal vrij willigers m/v voor werkzaamheden in de beeldentuin Om in samenwerking met anderen kinderaktiviteiten voor te bereiden en uit te voeren kan de Kinderboerderij nog enkele vrijwilligers m/v in het team opnemen. Ook voor de biologi sche tuin is hulp van vrijwilligers drin gend gewenst. Informatie over bovengenoemde va katures bij de Vrijwilligers Vakature Bank, Steenhoffstraat 46, bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag 10.00 - 12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur. Het telefoonnummer is 12630. keling op het terrein van de automa tisering is nog niet teneinde. In steeds sneller tempo wordt de computer een onmisbaar hulpmiddel. Maar er doel matig gebruik van maken moet wel worden geleerd. De situaties is op dat punt vergelijkbaar met de auto: het aanschaffen van een auto is een ding, het besturen ervan een ander. Het euvel bij veel opleidingen, ook die over automatise ring, is dat ze onnodig lang duren. Traditioneel is men gewend geraakt aan opleidingen waarin meer leerstof is verwerkt dan voor de praktijk van alledag nodig is. Door weglating van die zgn. 'franje' is het mogelijk in korter tijdsbestek (dus ook minder duur!) een efficiënt gebruikt te leren maken van de computer. Bovendien is er een duidelijk groeiend tekort aan automatiseringsvakmensen (systeemanalisten, programmeurs enz.ook daarom is het noodzakelijk computer-opleidingen, waar enigszins mogelijk, te bekorten. Instituut Jos Linders heeft bovendien een onder wijsmethode ontwikkeld die niet alleen uniek is te noemen, maar ook nog eens bijdraagt tot het verkorten van de opleidingsduur, t.w. het semi-mon- deling onderwijs. Wat is semi-mondeling onderwijs? Bij deze nieuwe leermethode is essen tieel dat afwisselend van mondelinge en van schriftelijke lessen gebruik wordt gemaakt. Tijdens de mondelinge lessen wordt het belangrijke deel van de leerstof behandeld en is er gelegen heid te oefenen op de bij elke opleiding aanwezige computers. De minder be langrijke en gemakkelijker onder werpen komen in de schriftelijke les sen aan de orde. De mondelinge en schriftelijke lessen worden konsekwent om de beurt gegeven: om de andere week een mondelinge les en in alle tussenliggende weken een schriftelijke les. De kursisten houden dus regel matig mondeling kontakt, zowel met de docent als met elkaar. Verder kan tijdens de mondelinge lessen naar be hoefte toelichting worden gegeven op elke schriftelijke les. Zelfckontrolerende schriftelijke lessen Een bijzondere eigenschap van de schriftelijke lessen is dat deze zgn. zelfkontrolerend zijn. Aan het slot van; elke les wordt de gehele inhoud van de les met op de lesstof aansluitende vragen/opgaven en antwoorden/uit werkingen herhaald. Deze antwoorden zijn echter geblindeerd en dus niet zon der meer te lezen. Met een speciaal bijgeleverde folie (een kleurfilter) kunnen de antwoorden echter zicht baar worden gemaakt. De kursisten kunnen dus zelf kontroleren of en in hoeverre de lesstof hun geestelijk ei gendom is geworden. Dat verschaft volwasenen kursisten de nodige zeker heid over hun studieprestaties en dat geeft weer een prikkel om verder te gaan. Welke avond opleidingen worden re gionaal gegeven? Het gaat om zes opleidingen, te weten: - Praktijkdiploma Computerboekhouden - Praktijkdiploma Programmeren in Basic - Prakrijkdiploma COBOL-program- meur (Ambi-opleiding) - Tekstverwerking Sekretariaatsprak- tijk - Computerboekhouden Midden- en Kleinbedrijf - Basiskennis Computerkunde en In- formatieleer. In een onlangs verschenen studiegids worden deze avond- opleidingen, die ook als dagopleiding in Soesterberg kunnen worden gevolgd, uitgebreid toegelicht. Een voorbeeld van het zelf- kontrolerende systeem (incl. kleurfil ter) en een overzicht van de kursus- plaatsen en startdata zijn er als bij lagen aan toegevoegd. De studiegids is verkrijgbaar bij Jos Linders Instituut voor Automatiseringsopleidingen, Amersfoortsestraat 70/D, Postbus 81, 3769 ZH Soesterberg, tel. 03463-3222. In de brandweerkazerne vindt op vrij dag 14 september het afscheid plaats van de heer A. v.d. Broek. Sinds 1963 is hij werkzaam geweest bij de dienst gemeentewerken als hoofd van de af deling Groen en Recreatie (voorheen Plantsoenendienst). Daarvoor was hij acht jaar werkzaam bij de gemeente Rotterdam. Belangstellenden die hem de hand wil len drukken kunnen dat doen tijdens een afscheidsreceptie die om 16.30 uur begint. Het komt de laatste tijd herhaalde lijk voor dat verenigingen en instel lingen aankondigingen van aktiviteiten bevestigen aan de weg, zonder dat ze daar de vereiste toestemming van het College van Burgemeester en Wet houders voor hebben. Vanaf nu zal de gemeente intensiever kontroleren of men voor dergelijke aankondigingen toestemming van het College heeft. Verzoeken om bijvoorbeeld borden met aankondigingen te mogen plaatsen dienst men uiterlijk vier weken voor de datum dat men de borden wil plaat sen in te dienen bij het College van Bur gemeester en Wethouders van Soest, Steenhoffstraat 2. Klokkenluiders actief Dé-'pólitite werd zaterdagavond ge waarschuwd door de predikant van de Ichthuskerk aan de Albert Cuyplaan, omdat de klok van het kerkgebouw be gon te luiden en hij de zaak niet vertrouwde. De politie stelde een on derzoek in en trof in het gras van de speelweide op de Eng een lang touw aan, waarmee een of meer onverlaten blijkbaar de klok van enige afstand hadden bediend. Van de daders ont brak verder elk spoor. Ak dikke letters in de kraangt ziet, daan mok aaltied doaluk wete waat of t'r vaarder ongder stoat. Hoe gro ter de letters, hoe aarger of ut is. Daat komt aaltied uut. Mojje us in de veurige Soesder kieke, ajje um nog het. Doar sting met grote letters te leze: "de Gemeente presenteert een investeringsplan van een miljoen". Zuk opscheppe! Daat goat t'r moar effe ruug teuge an, of 't moar niks is. Ajje daan vaarder leest waat ovve ze vaan plaan benne met daat kaappi- toal, daan vin ik daatter ondaanks ut bezunige nog heul waat kaan bie ongs op Soest. Moar intusse ben'k t'r nog nooit aachter of wullie bezunige om te investere, óf daawwe niet in- vestere om te bezunige. Daat hek aal us eerder evroagd, moar ik weet ut nog niet. 't Zaal wel an me eige legge, denk', 'k Het minister Ruding nog effe op 'etillefonneerd, moar die mos ut ok vaarder vroage. Astie d'r aach ter kwaam zou die me terugbelle, zeedie. Ak daan moar thuus ben. Die belt geejn twee kere, die mot zelluf ok bezunige. Affing, d'r sting ok 200.000 gulde op de begroting veur paarkeerploatse in de Winkelkring Vaan Weedestroat. As 't noeng moar uut is! Joarelaang hebbe ze de winkeliers wies 'emoakt daazze d'r niks an kongde doen, omreje daat de stroat vaan Woaterstoat waas. Hebbe jullie daan waat 'eleze of 'eheurd daazze de stroat hebbe kenne kope of rule? Waant daat leste ken ok. Licht hebbe ze de Teut of un aangdere steeg in 'eruuld. Je ken rule met de stoat, moar weer geen pliesiebero's of Borge bevobbeld. Waat zouwe die winkelkringers kriege veur die 200.000? As 't an ming mos legge, daan naam ik un blauwe zoon of zóne (ik weet niet hoe of ik daat in ut Soesders mot schrieve, je kaan dus kieze). As de winkelkring geejn blauwtje loopt en ze kriege ut veur mekoar, daan mot de gemeengte ok blauwe steejne in de Lindeloan en de Kuperstroat in de grongd timmere, waant doar stoat ut ok aaltied haar- stikke vol met eige woages, en daat vink toch zo stom, ak ut effe maag zeige. De gemeengte wil zelluf un heule zooi nieuwe woages anschaaffe. Veeg, zuug, hef, braand en bestelwoages. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k denkt daattut wel aallemoal be stelwoages benne. Ze zaalle ze toch nog wel motte bestelle, of zouwe die aal stiekum in huus weze? Ik doch daawwe zoiets ok aal us an de haangd haadde ehaad... Ze wille ok nog un ongevaalwoage hebbe. Motte ze daan met aalle ge weld nog meer ongevaalle moake? Daat vink zongde vaan 't geld. Hoalt d'r daan eejn bie de Ridder, die het zaat tweedehaangdse ongevaalle- woages HANNES VAN DE NENG kontoor ?'e®nSsf,lS13 3764 BH So^st effiOeiKV Telèföon 02 0146 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Op Woensdagavond 12 september a.s. organiseert de Baarnse schoonheids specialiste en huidtherapeute Gerie van Ommen een voorlichtingsavond over littekenbehandeling. Deze avond wordt gehouden in "De Prom" aan de Amalialaan. waar om 20.00 uur op "De Deel" wordt gestart met een kopje koffie ter kennismaking. Mevrouw Souman. huiritherapeute te Almere, zal daarna een lezing houden over het verschijnsel litteken. De in- leidster heeft zich in haar vak gespe cialiseerd in de behandeling van lit tekens. Aan de hand van een diaserie zal ver volgens worden getoond wat bij uit eenlopende littekenvormen tot nu toe de behandelingsmogelijkheden waren. In het licht van de nieuwste ontwikke lingen zal een visie worden ontwikkeld op de toepassing van nieuwe appara tuur en hulpmiddelen. Tenslotte zal er natuurlijk ruimschoots gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De toegang is vrij, maar wel wordt men verzocht van te voren telefonisch plaats te bespreken, want de ruimte is beperkt. U kunt bellen: (02154-1 17592. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Een van de mooiste klimplanten is de Clematis of Bosrank. Het is daarom jammer te zien dat ze er in veel tuinen vooral het eerste jaar na aanplant erg armetierig bijstaan, terwijl dat beslist voorkomen kan worden. Een Clematis is een bosplant en ver langt dus zure, humusrijke, vruchtbare grond. Bij het planten kunnen we daar voor zorgen, door het maken van een ruim plantgat. Vooral tegen mu ren of gevels of in het geval van erg slechte grond mag zo'n gat al gauw zo'n 50 cm in het vierkant zijn en ook zo'n 50 cm diep. De uitgegraven grond kan worden vermengd met tuinturf en com post (of koemest) in de verhouding 4:1 waarna de bemeste grond weer in het gat wordt terugge bracht. Hierna kan worden geplant. Clematishy briden worden altijd in pot gekweekt en verkocht en kunnen daardoor het hele jaar, zolang het niet vriest, worden geplant. De potkluit moet zorgvuldig in stand gehouden worden en het planten mag zeker niet te ondiep gebeuren. Belangrijk is dat de bosrank zo geplant wordt dat hij concurrentie kan ondervinden van wortels van andere planten. De meeste Clematishybriden, vooral de grootbloe- mige zijn behoorlijke zonaanbidders maar de zon mag bij geen enkele Clematis op de voet schijnen. Dit kan zonodig worden bereikt door het plaatsen van een plankje of een dakpan zoals veel ge beurt. Wat mooier is bijv.: de aanplant van een klein heestertje of dwergconifeertje met een niet te krachtige wortelgroei. De laatste jaren is het as sortiment Clematissen dat op tuincentra wordt aan geboden behoorlijk uitgebreid. Allereerst zien we natuurlijk veel aanbod in de grootbloemige hybri den, waarvan de paarse variëteit "Jackmanii", de blauwe "President" en de rose -donderrose gestreepte "Nelly Moser" de meest bekende zijn. Momenteel staan echter ook de Karmijnrode "Ville de Lyon" de helderrose "Hagley"Hybrid" de paars rode ."Rouge Cardinal" en nog vele anderen volop in bloei en zijn dan ook op veel plaatsen verkrijgbaar. Er zijn ook kleinbloemige soorten die al in april bloemknoppen vertonen. De bekendste is cl. Mon- tana waarvan de variëteiten "Tetrarose" en "Rubens" het meest in omloop zijn. Deze zijn bui tengewoon winterhard, kunnen wel tot 12 m. hoogte of lengte uitgroeien en bloeien vanaf eind april tot juni met rose en donkerrose bloem. Deze Clematis kan overigens ook behoorlijk halfschaduw verdra gen. Clematis Alpina brengt kleinere helderblauwe bloempjes voort vanaf april en kan gedurende de zo mer regelmatig nabloeien, zon of halfschaduw wordt verdragen. Weinig bekend is, dat er zelfs een gele soort is Cl. "Tangutica", een niet zo snelle groeier, met bloemen waarvan de kroonbladeren terug geslagen zijn waardoor ze een klokvorm hebben. De bloeitijd is van juni-sept en na de bloei ver schijnen pluizige vruchten, die in droogboeketten kunnen worden gebruikt. Een veelheid aan soorten, een behoorlijke klimmer met een af en toe haast tropisch aandoend uiterlijk. Kortom er is een Cle matis voor iedere tuin.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11