1 is z<>'n beetje de laatste mensen nog hebben.... Onderwijscommissie moeilijk te overtuigen van noodzaak investeringen College slikt investeringsvoorstel weer in Nog is het niet te laat! Gebroeders Brouwer en Peter Eilander concerteren in Joriskerk Beint Mankes exposeert in Kasteel Groeneveld Hohe Messe door N.B.E. SOESTER COURANT PAGINA 17 WOENSDAG 5 SEPTËMBËFM9RI harrie toonen assurantiën Gratis kennismaken met het Soester Kreativiteitscentrum Toneelvereniging zoekt nieuwe leden 'Soester Applaus' studeert nieuw stuk in Ik schilder het liefst ter plekke" Prins Claus morgen jarig Flatschildering valt goed in Soest S.G. tEemland' doet beroep op flatbewoners rond de school Recht en Hulp bij Diskriminatie Robert Paul a.s. vrijdag met primeur in üe Borg Vrijdagavond aanstaande beleeft Sm een pnmeur: In De Borg aan de WN. laertstraat gaat Robert Paul's nieuw ste one man show onder de veelt», lovende titel zo gepiept", van stort' Het ls een gloednieuwe show, de derde' alweer van Robert, waarin hst veelzijdig talent op ée^^haïe" manier zal laten schitteren Robert is de laatste weken'bijna voort durend in De Borg in de weer „weert De voorbereidingen zijn wfliswaar I vrijwel afgerond, maar het is nog een kwestie van "stampen" zoals hij het noemt, om de teksten "erin te dreu nen De voorstelling van a.s vrii dagavond is de eerste try-out vJde nieuwe show. In zijn eerdere Sowï streefde Robert. zo vertelt hij in een BTek de kl!"»ame achter het podium van De Borg vooral naar zoveel mogelijke variatie,' en dat lukte hem ook voortreffelijk. Computer Zijn nieuwe show kenmerkt zich daar. entegen door een centraal "thema" dat als een rode draad door het hele programma heenloopt. "De computer en de toekomst", luidt het thema dat nu eens duidelijk, dan weer wai minder nadrukkelijk in het program ma naar voren komt. Het is natuurlijk een heel erg actueel onderwerp." aldus Robert. "Er is veel over te doenfilms, televisie, industrie m de he e maatschappij. Actueler kun je eigenlijk niet zijn." Eerst dacht hij dat het misschien te moeilijk zou ziin om zo n thema, dat toch wat "tech nisch overkomt, vast te houden "Het kost best wat moeite om zoiets op een leuke, komische manier te bren gen, zodat de mensen er ook nog om kunnen lachen, maar het is gelukt. "Voor de nodige achtergrond-informa tie heeft Robert zich verstaan met be kende computer-maatschappijen als IBM en Rank Xerox. "Die waren me zeer ter wille". Een groot deel van de teksten in de nieuwe show is geschreven door Wim Hogenkamp, die voor de verschillende LP's van Robert ook al belangrijke he,e"Seleverd- "Hij is enorm goed. Ik wilde de show dit keer ook ven" m n eentje schrij- In de nieuwe show spelen de imitaties waarmee Robert in zijn inmiddels feno menale loopbaan furore maakte, uiter aard ook een voorname rol. "Maar ze vormen niet de hoofdmoot," aldus Robert. "Voor het publiek dat m'n pla ten koopt blijf ik natuurlijk de grote imitator, maar bij het theaterpubliek ligt dat toch wat anders. Het imiteren van alom bekende figuren is overigens nog helemaal geen sinecu re, vertelt hij. "Dat houdt op als po pulaire figuren niet meer interessant zijn om te imiteren, bijvoorbeeld om dat ze helemaal geen stem hebben die te imiteren is. In dit kabinet zit bijvoorbeeld niemand die je herken baar kunt imiteren. Dat was met Van Agt wel anders In de nieuwe show is eigenlijk geen .wfii'T verzekeringen - hypotheken - financieringen NBK/4 El klarinet 14 - 3766 gt soest - tel. 02155-18049 "nt?fStuU!l?SS1WeZ-1f' Houden hééft Robert al iets van de' 6\V i ti "En dan is het snel naar huis, om te proberen nog acht uur te slapen, 's Morgens moet ik er dan weer op tijd uit, en tussen alle bedrijven door komen dan de radio, de televisie en de promotie voor de platen. De reden waarom hij de afzondering van de kleedkamer van De Borg kiest legt hij zó uit: "Thuis kan 't ook wel, maar dan verzin ik voortdurend allerlei smoezen om niet aan het werk te hoeven gaan. Dat is natuurlijk pure angst. Hier zit alles dicht, ik sluit mezelf op, en dan kijk ik alleen naar die blinde muur hier voor me. "(De spiegels die een wand van de kamer vrijwel geheel bedekken vind hij on dingen. "Je komt jezelf zo tegen in zo'n spiegel, dat is heel vervelend en het leidt bovendien enorm af Tijdens de theaterdag die zaterdag j.1 in Diligentia in Den Haag werd ge Robert Paul voor De Borg. Foto: Goos van der Wilt De onderwijscommissie onder voor zitterschap van wethouder drs. J.L.Menne(CDA) is vorige week moei zaam akkoord gegaan met een voorlo pig investeringsplan (1984/1985) voor onderwijszaken tot een principe-be drag van 225.000 gulden „U moet het zien als een intentie, een richting die wij aangeven. U kunt na tuurlijk altijd met andere voorstellen komen", aldus de onderwijswethou der, die moeite had de commissieleden te overtuigen van de noodzaak van deze uitgave. Het gaat allereerst om de renovatie van de hal van de Wethouder de Haan- school in Soesterberg (25.000 gld.) meubilair voor lagere- en kleuter scholen tot een bedrag van 75.000 gulden, verder een aantal leer-en hulp middelen in verband met de invoering wet basisonderwijs (50.000 gld) en ten slotte de aanpassing van schoolgebou wen en verband met de invoering van de wet op het basisonderwijs (75.000 gld). De jaarlijkse lasten van deze in vestering bedragen 40.000 gulden. „Eigenlijk vind ik het wat voorbarig en wil ik liever wachten tot de begro tingscijfers voor 1985 bekend zijn", aldus de heef J.van Garderen (SGP/ GPV/RPF). Ans Greefhout (CDA) wil de het hele lijstje slechts voor kennis geving aannemen, maar had in princi pe geen bezwaren tegen deze onder- wijsinvesteringen. De overige commis sieleden sloten zich hierbij aan. Wethouder Menne legde uit, dat de ge meente wettelijk verplicht is deze on derwijskosten te dragen en dat al in ok tober de raad een voorstel zal bereiken voor de renovatie van de hal van de Wethouder de Haanschool. Verwarring ontstond in de commissie bij de bespreking van de ontwerp begroting Onderwijs Begeleidings Dienst „Eemland" voor het jaar 1985. De gemeente Soest wil strak vasthou den aan het te bezuinigen bedrag van 50.000 gld, wat volgens de cijfers van de O.B.D. nog niet helemaal is bereikt. Tenslotte stelde de onderwijscommis sie vast, dat het aantal (zeven) open bare basisscholen in Soest in de komen de jaren niet zal worden vermeerderd. Zo'n scholenplan moet elk jaar door de gemeenteraad worden vastgesteld. Misschien kent u het cursuspakket van het creativiteitscentrum Artishock al vanaf het moment dat de folder bij u in de brievenbus gleed. Ruim 300 men sen hebben zich al opgegeven voor cursussen op het gebied van: dans, drama, beeldende en audiovisuele vorming. Voor deze nieuwe cursisten was de keuze kennelijk niet moeilijk. Uit de vele telefoontjes die de admini stratie van Artishock krijgt blijkt dat er nog veel mensen zijn die de folder die huis aan huis verspreid is, niet gezien hebben. Wanneer u informatie wenst kunt u een folder krijgen bij het centrum of telefonisch informatie vra gen. De korte beschrijvingen van de cursussen in de folder zijn vaak de aanleiding van telefonische vragen. Wanneer u met vragen zit of wanneer u weinig weet over de cursussen van het creativiteitscentrum dan bieden wij u de gelegenheid om in de éerste lesweek kennis te maken met het cen trum, met de cursus van uw keuze en met de docent. De eerste cursus week schept dus géén verplichtingen. Alle lessen gaan in de week van 10 tot 15 september van start. Na de eerste cursusavond kunt u dus beslis sen of u wel of niet deel gaat nemen. De ervaring van de afgelopen jaren heeft ons geleerd dat deze start een goede formule is. We geven u een voor beeld. Het centrum streeft naar een cursusgemiddelde van 15 deelnemers. •Bij een geringe inschrijving kan de cursus niet doorgaan. Voor de éerste avond hebben zich 5 belangstellenden aangemeld. Bij de start blijken 17 mensen in het leslokaal aanwezig te zijn. Men had vergeten in te schrijven of men had in het afgelopen cursus seizoen gezegd: "Ik kom volgend jaar terug". Om deze redenen bieden wij de unieke kans om zonder verplichtingen aan de eerste les deel te nemen. Een kleine waarschuwing is echter wél op zijn plaats. Voor sommige cursus sen is de aanmelding al zo groot dat het aantal beschikbare plaatsen niet voldoende zal zijn. Soms is de belangstelling zo groot dat een groepssplitsing mogelijk wordt. Tijd, financiën en ruimtegebrek maken deze splitsingen niet altijd mo gelijk. Ook voor de cursussen van Artishock geldt: "Wie het eerst komt, die het eerst maalt". Voor informatie kan men zich wenden tot de administratie van het Kreatief Centrum Artishock, Steenhoffstraat 46, tel. 02155-18456. Het moet een aaneenschakeling zijn van afwisseling, in een 'diagonale' vorm, zodat het publiek continu nieuws gierig wordt gehouden. Alleen op die op die manier creëer je aandacht." Gemeenschapssfeer Omdat het optreden in De Borg hem de vorige keer uitstekend is bevallen is Robert best ingenomen met het feit dat hij de eerste confrontatie met het publiek in dit theater ondergaat. "Dit soort lokaties is prima om te try-outen. Het heeft een echte gemeenschaps sfeer, daat kun je wat mee doen. De mensen realiseren zich bij zo'n try-out ook heel goed dat een show op dat moment nog niet echt "staat", en men accepteert dat. Dat is in een grote schouwburg wel heel anders; daar komt het publiek al direct met een ver wachting van perfectie. Over een paar weken moet de show helemaal af zijn. "Ik heb 't alleen zo waanzinnig druk gehad, de laatste tijd," aldus Robert. "Nou ja, je komt altijd twee weken te kort." Overdag besteedt Robert zijn tijd in De Borg met het stampen, het her schrijven, het aanbrengen van correc ties. 's Avonds volgen dan ook nog eens de orkestrepetities, die soms doorgaan tot éen uur, twee uur 's nachts. "Het openingsliedje heb ik gedaan, dat geeft dan alvast een beetje zeker heid." 'Magie' De show die vrijdagavond in De Borg op de planken gaat is helemaal nieuw. Robert wil er verder niet veel van vertellen. "De mensen moeten altijd met zo min mogelijk voor-informatie naar het theater komen. Anders is de verrassing er af. En het theater is zo'n beetje de laatste illusie die de mensen nog hebben...De 'magie' is weg als je al weet wat er gaat gebeuren". Zeker is dat "Zo gepiept" een werve lende show wordt, waar voor het pu bliek heel erg veel te genieten valt, niet het minst ook door de muzikale begeleiding van het trio Heimig. van der Vecht, bestaande uit Heimig van der Vecht piano, Martin Dijst (bas) en Erik Raayman(slagwerk). "Het zijn enthousiaste, heel gemoti veerde musici, en daarmee is het heer lijk werken," aldus Robert Paul. Het trio begeleidde jarenlang de Henk Elsink-shows. De belangstelling voor de nieuwe show van Robert is zo groot gebleken, dat alle plaatsen in De Borg reeds zijn uitverkocht. De vele ongelukken van scholieren, soms met dodelijke afloop waren voor onze plaatsgenoot Bert Alfrink aan leiding onderstaande brief te schrijven aan 32 scholen in Soest en omgeving. Wij naderen alweer aardig het donkere jaargetijde, nog enkele weken en dan moeten de lichten weer vroeg aan. Gelukkig is het op dit moment nog niet zo ver en dat is dan ook de reden waar om wij het volgende onder jullie aan dacht willen brengen. De donkere maanden van 1983 en be gin 1984 zijn aan velen niet onopge merkt voorbijgegaanerger nog, velen hebben er slechte en zelfs droeve herinneringen aan. Gedurende de don kere wintermaanden 1983-1984 hebben in de regio Hilversum, Baarn, Soest, Amersfoort 17 ongevallen plaatsge vonden waarbij kinderen betrokken waren. Er vonden namelijk 17 aanrij dingen plaats waarbij een jongen van 12, een meisje van 14 en nog een jon gen van 17 dodelijk verongelukten, ver der zal een meisje van 16 jaar haar ver dere leven in een rolstoel moeten door brengen. De rest is er meer of minder ge lukkig van af gekomen met een breuk en/of schaafwonden. Een onderzoek heeft uitgewezen dat al die droevige gebeurtenissen ver oorzaakt werden doordat de fietsende jeugd-geen of praktisch geen verlich ting op hun fiets of brommer voerden. En dit nus is een zeer trieste zaak aan gezien er geen enkele reden aan te voeren is om zo maar zonder licht te fietsen. NOG IS HET NIET TE LAAT! Laat iedereen die de komende winter maanden aan het verkeer wil deelne men NU zijn fiets of brommer inspec teren en kijken of het licht wel in orde is en, vooral, wel in goede staat. De fietsenmaker heeft er nu ruim de tijd voor en, met een beetje goede wil, doe je het eventueel zelf. Laat je licht toch schijnen in de duisternis, voor je eigen veiligheid en die van andere wegge bruikers. Denk er aan: wie gezien wil worden moet zorgen dat hij zichtbaar is. Wij wensen jullie allen een veilige en ongelukvrije winter toe. Organisatie voor Aktieve Kinderbe scherming (O.V.A.K.) Bert Alfrink De commissie Algemene Bestuursza ken heeft zich maandagavond gebogen over een aantal van de investerings- voorstellen die het College van Burge meester en Wethouders onlangs heeft ingediend. Dat niet iedereen buiten gewoon tevreden is met de wijze waar op het College in deze zaak opereert bleek duidelijk uit de nogal kritische houding van een aantl leden. Bert Krijger (VVD) wilde eerst wel eens weten hoe het lijstje van de voor gestelde investeringen tot stand is ge komen, omdat volgens hem de raad zelf zijn voorkeur zou mogen bepalen. Burgemeester Scholten reageerde met een brede uiteenzetting van de voor geschiedenis en wees erop dat de lijst was ontstaan als gevolg van de opvat ting van het College dat 1984 niet als investeringsjaar verloren moet gaan, nu de meeste investeringen pas bij de begroting 1985 behandeld zullen wor den. "Het gaat vooral om zaken die nogal wat voorbereiding vereisen. Daar moet je nu al rekening mee hou den", aldus de heer Scholten. Krijger bond hem wel op het hart dat de WD- fractie in juni al bepaalde voorkeuren had uitgesproken en dat het College daar terdege rekening mee moest hou den. Adriaan Pothuizen (D'66) hekelde de opstelling van de VVD-fractieleider. "Deze procedure is mede door de WD tot stand gekomen. We hadden ons al lang over de investeringen kunnen uitspreken. Dit is allemaal angst. De aanschaf van een nieuwe snelheids meter voor de politie ontmoette geen kritiek in de commissie. Over de nood zakelijke vervanging van de ongeval- len/uitrukauto bij de politie ("een auto als een schaap met vijf poten", volgens commissaris J. K. Adema) ontstond enige discussie. Burgemees ter Scholten merkte op dat de huidige wagen in zo'n slechte staat verkeert dat het niet denkbeeldig zou zijn dat politie-agenten hun collega's die er mee rijden zouden aanhouden. En dat zou toch te gek zijn, vond de burge meester. Gevaar op de weg? Bolhuis (CDA) vond het maar vreemd. "Zo'n Mercedes gaat toch langer mee dan zeven jaar? En is de wagen werke lijk in zo'n deplorabele toestand dat hij een gevaar op de weg is?" Commis saris Adema wees hem erop dat de vervanging al eerder op de lijst had gestaan en dat de wagen inmiddels totaal ongeschikt voor het gebruik was geworden. Nog meer moeite bleek de commissie te hebben met een nieuwe uitrukauto voor de brandweer. Naar aanleiding daarvan ontspon zich weer een discus sie over de investeringslijst als geheel, voroal omdat Raymond van Gelder, die te laat binnenkwam, van de burge meester geen toestemming kreeg nog algemene opmerkingen te maken. Hij mocht zich alleen nog beperken tot vragen over de brandweerwagen. Bert Krijger liet weten dat het ene voorstel - afgezien van een aantal echt urgente zaken - niet tegen een ander moest worden weggestreept, en de heer Bolhuis stelde vast dat het hele maal niet zo'n ramp was de behande ling uit te stellen tot bij de begrotings behandeling in december. Ook Van Gelder was het daarmee eens. "Het gaat om het totaalbeleid, waaruit een keuze gemaakt moet worden." Neks Blommers (VVD) toonde zich te genstandster van het voorstel omdat er een groot aantal onzekere factoren was. "Ik ga op zuiver financiële gron den niet akkoord. Overschot Burgemeester Scholten wilde zo weinig mogelijk tijd verloren laten gaan, "omdat het uitgaven zijn die toch moe ten geschieden, hoe dan ook." Hij waarschuwde ertegen dat, als er geen investeringen werden gedaan vóór de decemberraad, er in heel 1984 dan niets geïnvesteerd zou zijn, met als mogelijk gevolg een overschot op de rekening van de gemeente. "Dat zou toch van de gekke zijn, na al die be zuinigingen". Bolhuis reageerde daar op nogal bits door erop te wijzen dat het tekort van 4,4 miljoen over de jaren '81, '82 en '83 nog lang niet was inge haald, dus dat een overschot niet iets was waar men zich voor zou moeten schamen. Jan Visser constateerde dat de drie grote partijen hun vertegenwoordigers in het dagelijks bestuur van de ge meente aardig in de wielen reden. "Dat vind ik nou van de gekke, dat uw voorstellen op deze manier onderuit worden gehaald." Burgemeester Scholten concludeerde dat het voorstel aangehouden moest worden. "En we willen hier geen mes sen trekken over de vraag of de kwali teit van het bestuur van deze gemeente daarmee geweld wordt aangedaan." Wel hoopte hij dat er tussen de fracties ,en het Colllege voldoende kon takt zou bestaan. Nu de vakantie weer achter de rug is, is ook 'Soester Applaus' o.l.v. Anne Holtrop met frisse moed aan het werk gegaan met een nieuw stuk. De voor stelling, die een vleugje spanning weet te mengen met een scheut humor, wordt op 9 en 10 november op de plan ken gezet. 'Soester Applaus' hoopt, toneelminnend Soest hiermee weer als vanouds een gezellige avond te be zorgen. Men streeft ernaar twee stukken per seizoen te brengen. Om dit te verwe zenlijken moet een toneelvereniging kunnen beschikken over voldoende mensen. Dat is de kern van een pro bleem waarmee 'Soester Applaus' al enige tijd kampt. Er is dringend be hoefte aan nieuwe leden: spelende le den, maar ook aan mensen die achter de coulissen hun steentje bijdragen in de vorm van decorbouw, ontwerpen van affiches, enz. Daarom wordt iedereen die geïnteres seerd is aangeraden een keer op de repetitie-avond te komen, op maandag avond in het Van Arkel-instituut, van 20.00 tot 22.00 uur. Vooraf kan men contact opnemen met Joke van Doorn (tel. 22498) of Leo Pappot (tel. 11430). Een ander probleem vormen de be zuinigingen. Een gevolg hiervan is dat ook 'Soester Applaus' heeft moeten inleveren. Dat vindt zijn terugslag met betrekking tot bijvoorbeeld de decors. Wie zich betrokken voelt bij 'Soester Applaus' of bij het amateurtoneel in het algemeen, maar geen lid wil wor den, kan zich aanmelden als donateur! Voor een bedrag van minimaal 20,- per persoon per jaar ontvangt men voor elk stuk dat 'Soester Applaus' brengt één vrijkaart. Maar wat be langrijk is: men steunt daarmee een vereniging die reeds meer dan tien jaar een begrip is in Soest, om dat te blijven! Men kan zich aanmelden bij de pen ningmeester, Joke van Doorn, Nieuwe- weg 57, 3765 GB Soest, tel. 22498. 'Soester Applaus' hoopt veel nieuwe leden en donateurs te kunnen verwel komen. Winkeldiefstal De politie hield vorige week een 41-jari- ge inwoonster van Soest aan. nadat zij in een supermarkt aan de Van Weede- straat was betrapt op de diefstal van een fles sherry. De vrouw had de fles verborgen onder haar tas. De poli tie werd ingeschakeld en maakte pro ces-verbaal op. Het ene concert is het andere niet. Want soms gaat het om een uitvoering waarvan er dertien in een dozijn gaan, soms ook gaat het om een concert dat wat unieker van opzet is. Dat laatste is van toepassing op het orgel- en trom petconcert dat op zaterdagavond 15 september a.s. in de Joriskerk te Amersfoort gegeven zal worden. Mede werking wordt verleend door het be roemde trompetters-duo de gebroe ders Brouwer en door de jonge musi cus Peter Eilander. De gebroeders Brouwer bekwaamden zich vroeger in het dorpje Hierden bij de plaatselijke fanfare "Kunst na Ar beid". Niets wees er aanvankelijk op dat de twee Hierdense broertjes het na tionaal en internationaal nog ver zou den brengen. Toch zijn ze nu ver over 's lands grenzen bekend. Hun platen- arsenaal is gigantisch, hun concerten worden hoog geroemd, hun roem drong door tot in andere werelddelen. Op zaterdag 15 september a.s. zijn ze te zien en te horen in Amersfoort met een fabuleus programma. Dat alles ge beurt in overleg met de Apeldoorn- se musicus Peter Eilander, voor Amersfoort geen onbekende. De nu 27-jarige musicus werd aanvankelijk onderwezen door Heymen van 't Einde. Herman Riphagen en Piet en Willem H. Zwart. Die studie werd in 1980 afgerond aan het Zwolse Conservato rium. Sindsdien ontpopte Eilander zich tot een gedegen musicus. Hij doceert aan de Muziekschool te Holten, is dirigent van het Amersfoorts Chr. gemengd koor Cantate Deo. De rest van zijn tijd wordt in beslag ge nomen door een groot aantal orgel bespelingen. Op 15 september a.s. kan men hem beluisteren aan het grote orgel van de Joriskerk. Naast de bege leiding van het trompetters-duo zal hij nog een aantal orgelsoli verzorgen. Aanvang 20.00 uur, toegang 5,00 en kinderen tot 13 jaar gratis. Van 14 september tot en met 2 decem ber 1984 exposeert Beint Mankes in de zalen van Kasteel Groeneveld een groot aantal aquarellen, olieverven en tekeningen. Beint Mankes, geboren in 1918, is een zoon van de bekende jonggestorven schilder en graficus Jan Mankes (1889- 1920). Hij studeerde aan de academie te Rotterdam, waar hij o.a. les ontving van J.G. Heijberg en David Bautz en later aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Hij heeft lange tijd als reklametekenaar in zijn onderhoud voorzien, maar heeft daarnaast altijd de vrije kunst beoefend; iets dat hij nooit als een 'hobby' maar altijd als zijn werkelijke beroep heeft be schouwd. De laatste vijftien jaar is hij uitsluitend als kunstenaar en leraar werkzaam. Zondag 30 september, aanvang 14.30 uur, zal het Nederlands Bach-Ensemble haar tweede projekt afsluiten: de Hohe- Messe van J. S. Bach. Opnieuw zal de prachtige Oude Kerk te Soest plaats van uitvoering zijn. Vorig jaar werd het N.B.E. opgericht, in eerste instantie als experimenteel projekt. Men tastte nog in het duister of een dergelijke opzet kansen zou hebben. Het bedrijfsleven uit voorna melijk Soest steunde enorm, het pu bliek bleek talrijk en enthousiast en het artistieke resultaat dusdanig, dat er direkt na afloop plannen werden ge smeed voor een tweede keer. Het koor wordt gevormd uit geschool de amateurs die na een strenge auditie kunnen worden toegelaten. Voor de vrije plaatsen werden dit jaar maar liefst 62 audities afgenomen, waaruit uiteindelijk een koor van 38 zangers en zangeressen werd gevormd. Het orkest bestaat uit jonge beroeps musici, allen met inmiddels ruime ervaring in het spelen van dergelijk repertoire. Solisten zijn: Mayke Suurmond, sopraan. Simon Schouten, alto. Robert Coupe, tenor. Peter Kooy, bas. Ronald Stolk, orgel. Dirigent is Krijn Koetsveld. Zijn ge specialiseerde studie van een omvang rijk en bijzonder indrukwekkend werk als de Hohe Messe zal de basis zijn voor een boeiende visie. Aangezien de vóórverkoop reeds in vol le gang is wordt een ieder aangera den van tevoren kaarten te bestellen. Verkoopadressen te Soest: Beatrix- Jaan 1, tel. 17344, en Lange Brinkweg IQ161 10466' Pri1zen: 15>*. CJP/65 Morgen, donderdag 6 september viert Z.K.H. Prins Claus zijn 58e verjaardag. Frans Ribbink, raadslid voor de VVD, bracht vorige week in de vergadering van de commissie Welzijn de compli menten over aan de schilders de Rooy en Paauw, die momenteel bezig zijn met de uitvoering van de kunstschil deringen op de gevels van de flats aan de Dalweg, de Akkeren en Ha- verweerd. "Veel mensen zijn ermee verguld, ik hoor alleen maar positieve reacties", aldus Ribbink, die er na mens hemzelf ook waarderende woor den over sprak. Wethouder Frans King- ma beloofde de complimenten door te geven aan de beide Soester kunstenaars. Ook het beeld "De Springers", aan de vijver bij de Koningsweg, kwam vo rige week in de commissie ter sprake. Zoals bekend zal het beeld, dat veei te lijden heeft gehad van vandalisme, worden hersteld. Ribbink pleitte er voor de beeldengroep nu maar in het water en niet op de oever te plaatsen, zodat de onverlaten er niet bij kunnen, en Jan Visser (Prog. Soest) vond dat er maar beter naar een geheel andere plaats voor het kunstwerk kon worden gezocht. Ans Greefhorst (CDA) wees er overigens op dat het in het water plaatsen van het beeld waarschijnlijk weinig soelaas zal bieden. Als er ijs ligt voorkom je toch niet dat ze erbij kunnen. Zo is de ellende juist begonnen." De actievoerders van de Scholenge meenschap "Eemland" die proberen elke tweede dinsdag van de maand hun container vol te krijgen met oud papier, zijn wat teleurgesteld in de me dewerking van de flatbewoners in de Schilderswijk op de Eng. In het vorige seizoen hebben veel buurtbewoners hun oude kranten, lom pen en lege dozen naar het school gebouw gebracht, maar een massale reactie, waarop gehoopt was, is toch uitgebleven. Deze maand zullen alle betrokkenen een stencil in de bus krijgen in de hoop met een nieuwe start de aandacht te vestigen op deze milieu vriendelijke activiteit van de school voor lager beroepsonderwijs hier in Soest. De grote, groene container van "Euro grondstof" uit Amersfoort staat dins dag 11 september, woensdag 12 sep tember en donderdag 13 september op het schoolterrein aan de Albert Cuyplaan. Open van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. Oude mensen die slecht ter been zijn, kunnen de school bellen: 14244. In zijn oeuvre valt een sterke voorkeur voor aquarel op. Hij heeft dan ook eens uitgerekend dat hij er sinds 1945 ver over de duizend gemaakt moet hebben, die alle ter plaatse zijn ont staan voorzover het landschappen of stadsgezichten betreft. Hiermee is hij een van de weinige 'plein-air'-schilders die nog overgebleven zijn, d.w.z. schilders die hun indrukken onmiddel lijk en spontaan ter plaatse vastleggen. Daarnaast ontstaan olieverfschilderij en, die echter op een enkele uitzonde ring na in zijn atelier gemaakt zijn. Beint Mankes heeft veel gereisd en vond zijn onderwerpen, behalve in ei gen land, ook in Frankrijk, Engeland, België, Zweden, Oostenrijk en Italië Eenmans-tentoonstellingen zijn er in de loop der jaren veel geweest. Vanaf de allereerste in 1946 in Leiden, expo seerde hij vrijwel iedere twee jaar in Den Haag o.a. in Kunstzaal Polder en Panorama Mesdag en verder in zijn woonplaats Laren, in Rotterdam, Leeuwarden, Soest en andere plaatsen. Daarnaast ook in België, Engeland en Noord-Italië. De tentoonsteling is te bezichtigen op di. wo. en vr. van 10.00 tot 17.00 uur. za. en zo. van 12.00 tot 17.00 uur. Maandag en donderdag gesloten. Bromfiets met een luchtje.... De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van een bromfiets, waar mee zij in het weekeinde een 16-jarige jongeman uit Soest aantrof, terwijl de ze achter een flat aan de Joh. Post- straat doende was het voertuig over te schilderen. De jongeman werd aan de tand gevoeld en zei de brommer in een droge sloot bij de Birkstraat te hebben aangetroffen. Hij wilde hem opknappen om er zelf mee te gaan rijden. De jongeman werd door zijn ouders bij de bureau afgehaald, nadat de politie proces-verbaal had op gemaakt. Inbraak burg. Grothestraat Bij een inbraak in een woning aan de Burgemeester Grothestraat heeft de onbekende dader niet alleen een geld bedrag van 6000 gulden, maar ook een gouden ketting en twee horloges buitgemaakt. De voordeur bleek te zijn opengebroken en de gehele woning doorzocht. De bewoners deden bij de politie aangifte. Inbraak In meubelhandel Onbekenden hebben maandag bij een inbraak in het meubelcomplex aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg behoorlijk huisgehouden. Zij kwamen via het dak het pand binnen en pro beerden een aantal kluizen en brand kasten te kraken. Dat lukte overigens niet, maar er werd wel enorme schade aangericht, ook aan andere kasten en aan een frisdrankautomaat. De buit bestond vermoedelijk uit niet meer dan zo'n 540 gulden. Vrouw loopt hersenschud ding op bij botsing tegen rioolbuis In de nacht van zondag op maandag deed zich op de Stadhouderslaan een -ernstig verkeersongeval voor toen een auto ondanks de afzetting recht tegen 'een van de rioolbuizen aanreed, die daar in verband met de werkzaamhe den op de weg zijn gedeponeerd. Ter plaatse trof de politie een 32-jarige inwoner van Soest aan. die vertelde dat hij de bestuurder was. Omdat de man naar drank rook werd hij onderworpen aan blaastest en bloedproef. Hij bleek inderdaad teveel alcohol gebruikt te hebben. Zijn passagiere, een 31-jarige inwöpnster van Amersfoort, had ook 'gedronken, zoals de proeven uitwezen. Tegen beiden werd proces-verbaal op gemaakt. De Amersfoortse raakte bij de aanrijding nogal gewond en moest met een hersenschudding naar Zonne gloren worden overgebracht. De politie twijfelt aan de lezing dat de Soester achter het stuur zat. omdat de sporen van de verwonding juist aanleiding ge ven om te veronderstellen dat de Amersfoortse de wagen bestuurde. Het onderzoek wordt voortgezet. De wagen werd aan de voorzijde ernstig bescha digd. Ook de rioolbuis, met een door snee van twee meter, liep flinke schade op en zal niet meer gebruikt kunnen worden. Rijverbod voor Soester automobilist De politie hield vorige week op de Nieuweweg een 26-jarige automobilist uit Soest aan, die door zijn rijgedrag nogal de aandacht had getrokken. De man had weliswaar genoeg alcohol gedronken om hem een rijverbod op te leggen, maar kwam er vanaf zonder proces-verbaal. De Stichting Buitenlandse Werkne mers (SBW) Gooi en Eemland organi seert samen met het Projekt Ethniese Groepen en het vormingscentrum 'Kerk en Wereld' een aantal kursussen over de juridiese en houdingsaspekten in de behandeling van diskriminatie- klachten. De kursussen vinden plaats op 'Kerk en Wereld' te Driebergen. De eerste kursus op 1 en 2 oktober 1984 is bestemd voor mensen, die be roepshalve of als vrijwilliger in kon- takt staan met leden van Ethniese groepen (gedacht wordt aan mensen uit welzijnswerk, gezondheidszorg, overheid en onderwijs De tweede kursus op 11 en 12 decem ber 1984 is speciaal voor mensen uit het kategoriale werk, zoals Surinaam se welzijnsinstellingenorganisaties van Ethniese groepen, Stichtingen bui tenlandse werknemers. De derde kursus op 14 en 15 januari 1985 is gericht op leden van anti-racis- me/fascisme komitees, wijk- en buurt- groepen, e.d. Kosten, inklusief maaltijden en over nachting 92,50 (voor vrijwilligers 72,50, zolang de mogelijkheden voor aanvullende subsidie niet duideliik zijn). J Informatie en inschrijving: Andries Turksma en Hoessein Aarab 03438-12241Rinke Bok033-632314

Soester Courant | 1984 | | pagina 17