SEfti VAKANTIEFOTO'S NABESTELLEN? assts» mid Pub 50 jaar geleden in Soest 3 d'OudeEnghe Met Raad en Daad ïp'iS'S»"8"' Snel Speciale Spullenmarkt van Spullenhulp werd succes Raad van State schorst bouwvergunning 't Luykje HOUT- dii o.g. een vraagt uw aandacht voor: V oorbereidingsbesluit Bouwzaken Hinderwet V oorbereidingsbesluit Verleende bouwvergunningen Vergadering Sportstichting Opbrengst overtreft verwachtingen Dagmenu voorƒ11,50 LEKKERE WARME TRUIEN! 45.- Ook om niet-optreden tegen illegale bar van oosten fotografie [aard lobby 7 September 1934 PAGINA 4 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 5 GEMEENTE villa's op percelen van 20). royale open keuken i2. Ruime badkamer met Diepe achtertuin (25 m) n teKemng op aanvraag, js 350.000.- v.o.n. 3 met aan voor- en >g levendig uitzicht, ''lelijk verbouwde 3 Drheen 4) met ruime Jerbouw hal. prachtige luxe chekamer met zeer grote woonkamer (op "iers beide uitkomend geheel af te sluiten is ndpanelen. prachtige plaat en ingebouwde i Eetbar, bijkeuken ïachine en 2e in-uit- ïkt. X),-k.k. ■AAN jelegen prachtig ver- ïrflat (voorheen 4) srging in de onder- l|,et hal. prachtige edeeltelijk plavuizen ifond. Grote ouder- - slaapkamer uitkij- achtige keuken met paraten o.a. inge- t. Bosch koelkast, afzuigkap. Ruime I */aste wastafel I '0.- incl. voorschot ■v blokverwarming. nen gezien worden jrleg. k.k. 'luit- wat krijgt jeldgever. elke i uw speciale >theek. De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de 71 i i8 -?rdening bekend- dat door da raad van de gemeente Soest bij zijn besluit van 16 augustus 1984. afdeling I nr. 84-121, een bestemmings plan in voorbereiding is verklaard voor het perceel Nijverheidsweg 2. Het besluit met de daarbij behorende tekening ligt met ingang van woens dag 5 september 1984 in de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling, kamer 23 (geopend iedere werkdag van 09.00 - 12.00 uur( voor een ieder ter inzage. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het be paalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan 1. P. J. J. Manshanden, Claroenstekerpad 17 te Soest ten behoeve van het plaatsen van een tuinhuisje op het perceel Claroenstekerpad 17 te Soest; 2. C. Dyer, Ruimzicht 222 te Amsterdam ten behoeve van het uitbreiden van het woonhuis op het perceel Foekenlaan 3 te Soest; 3. de P.U.E.M. N.V., Postbus 110 te Utrecht ten behoeve van het plaatsen van een transformatorstation op een perceel, gelegen aan de Turfstreek te Soest, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 8241 (ged. Tevens zijn burgemeester en wethouders voornemens om op daartoe strek kende verzoeken met toepassing van artikel 7 van de voorschriften "vier de herziening bestemmingsplan Overhees" vergunning te verlenen aan 1. C. A. Butzelaar, Spinet 42 te Soest ten behoeve van het plaatsen van een berging op het perceel Spinet 42 te Soest 2. P. Hooft, Spinet 86 te Soest ten behoeve van het plaatsen van een ber ging op het perceel Spinet 86 te Soest. Tenslotte zijn burgemeester en wethouders voornemens op een daartoe strekkend verzoek met toepassing van het bepaalde in artikel 302, zesde lid van de Bouwverordening vergunning te verlenen aan A. van Zoeren, Ri vierforel 10 te Leiden ten behoeve van het plaatsen van een geluidwerende erfafscheiding op het perceel Braamweg 3 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 6 september 1984 eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling I, (kamer 23) ter inzage. Nieuw te bouwen bungalows op /an 750 m2. Indeling: Dya.'e living, woon-eet- l slaapkamer en bad- ad 1 e verd 2 tot 4 -loogwaardig Zweeds 'erfect geïsoleerd. 239.500,- v.o.n. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp-, laan liggen ter inzage verzoeken om een oprichtings cq. revisie cq. uitbrei dingsvergunning van Stichting Bouwaktiviteiten in de Bejaardensector Soest, Van Goyen- laan 205 te Soest voor een technische voorziening t.b.v. bejaardenwo ningen op het perceel De Vijverhof, Klarinet 37 t/m 39 te Soest L. A. Cavazzana, Nieuweweg 5 te Soest voor een inrichting t.b.v. regen wormenkuituur op het perceel Dorresteinweg (kad. G, nr. 5593 ged.) te Soest. Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzagelegging van het verzoek d.d. 5 september 1984. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtigde worden ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen college, de aan vrager en de overige aanwezigen. De openbare zittingen worden gehouden op 26 september 1984 om resp. 09.00 en 09.30 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben in gebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen later beroep instel len, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is ge weest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schriftelijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet be kendgemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het be zwaarschrift, bij het college van b. en w. worden ingediend. De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat door de raad van de gemeente Soest bij zijn besluit van 16 augustus 1984, afdeling I, nummer 84-121, een be stemmingsplan in voorbereiding is verklaard voor het perceel Nijverheids- weg 2. Het besluit met de daarbij behorende tekening ligt met ingang van woens dag 5 september 1984 in de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling, kamer 23 (geopend iedere werkdag van 09.00 - 12.00 uur) voor een ieder ter inzage. (Niet gebonden besluiten) Verlening d.d. 7-8-'84 bouwen bergingen, Klarinet 355, 357, 359, 361 en 363. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. 11 september -19.30 uur - commissiekamer gemeentewerken, Lange Brink- weg: Stichting L.O. en Sport Soest. bi het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de agenda en stukken inzien. Men kan ook telefonisch informeren. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. OLYMPISCHE GEDACHTEN - Hoe komt men eigenlijk aan die 5 olympi sche ringen en wat betekenen de vijf kleuren? Niemand kon mij daar het juiste antwoord op geven. Antwoord: Het staat ook niet in alle encyclopedieën en vlaggenboeken, maar het ontwerp van de vlag voor de Olympische Spelen is afkomstig van dezelfde baron Pierre de Coubertin, die ook de moderne spelen in 1896 tot leven bracht. De eerste vlag van dat model werd in 1913 vervaardigd en is nog te zien in het Olympisch museum van Lausanne. Ze is wit met vijf in elkaar gehaakte ringen, van de stok af gezien resp. in blauw, geel, zwart, groen en rood. Deze ringen symboli seren de vijf werelddelen Europa, Azië, Afrika, Australië en Amerika in deze volgorde. De kleuren zijn niet ont leend aan die van bepaalde vlaggen van deelnemende naties, zoals u in uw brief oppert, maar deels aan de huid kleur van de volkeren (Aziaten, Afri kaners, indianen) en volgens boze ton gen dacht de baron bij Europa aan zijn blauwe bloed en bij Australië aan de grasgroene steppegebieden. Helaas kunnen wij het hem hu niet meer vra gen. HIREETCIEE Middelwijkstraat 2 - 3764 CG Soest - Tel. 02155-13331 Tussen 18.00 en 20.00 uur Woensdag 5 september Macaroni Milanese Kaas Zuur - Appeltje Donderdag 6 september Kippelevertjes in Madeirasaus Verse puree - Doperwten worteltjes Yoghurt Vrijdag 7 september Minestronesoep - Honden portie Biefstuk - Rijst - Geb. uien - Spiegelei Maandag 10 september Haaskarbonade - Bloemkool Gekookte of gebakken aardappelen - Vanille vla Dinsdag 11 september Kippesoep - Gehakte biefstuk met ui Sperziebonen - Gebakken aardappelen Woensdag 12 september Wiener schnitzel - Tomatensla Gebakken of gekookte aardappelen KASTOOR SPULtf (patentsteek) in 8 verschillende kleuren slechts vri jeti jdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest De speciale Spullenmarkt die het ter kringloopcentrum Spullenhulp j.1. zaterdag aan de Veldweg orga niseerde is een groot succes geworden. De opbrengst van de markt, die spe ciaal bedoeld was om het financiële gat te vullen dat wat ontstaan door het feit dat de bijdrage uit de Kermis pot dit jaar aan Spullenhulp was voor bijgegaan, heeft het streefbedrag van 1000 gulden ruimschoots overtroffen. De waarnemend-voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad van State, mr. P. J. Boukema, heeft de door Gedeputeerde Staten van Utrecht afgegeven "verklaring van geen be zwaar" en de door het gemeentebe stuur van Soest verleende bouwver gunning voor het verbouwen van een landbouwschuur bij bar-grill 't Luykje aan de Steenhoffstraat 47 in Soest tot vergader- en receptieruimte geschorst. In zijn schorsingsbesluit heeft mr. Bou kema het niet-optreden van de ge meente tegen de eerder zonder ver gunning gebouwde buitenbar laten meespelen. Deze.bar werd in de zom^r die moet worden aangemerkt als een vergunningplichtig bouwwerk. De in de bouwvergunning opgeno men voorwaarden bieden verder on voldoende garantie om de gevreesde toeneming van de reeds bestaande overlast effectief te kunnen bestrijden. Onder deze omstandigheden acht de waarnemend-voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State het vooralsnog twijfelachtig of zowel gedeputeerde staten als het gemeentebestuur in dit geval in rede lijkheid hebben kunnen komen tot hun aangevochten besluiten. Met de on middellijke uitvoering van deze be- van 1983 officieel gëdpend door wet- rSWltèrf-zülIêh dèNVidieners van de be houder drs. G. Plomp, die later ook d(f>iXi<zwaren eenr onevenredig nadeel lij- aanvraag voor de verbouwing van de den> reden voor mr. Boukema om Soesterbergsestraat 57, Winkelcentrum Soest Zuid, tel. 02155-13109 schuur behandelde. Tegen het plan van de heer M. van de Brakel van 't Luykje hadden bu ren, het echtpaar J. W. F. Groenen dijk, bezwaren ingediend. De heer en mevrouw Groenendijk vrezen een sterke toename van de muziekover- last en van komende en gaande be zoekers. In dit verband wezen zij op de (illegaal ingerichte) buitenbar op drie meter afstand van hun woning. Zij ondervinden hiervan veel over last, evenals andere omwonenden. Zij hebben hierover herhaaldelijk klachten ingediend bij de gemeente, die hier echter niet tegen optreedt. Verder zijn de heer en mevrouw Groe nendijk bevreesd voor stank- en ge luidsoverlast van de afzuiginstallatie van de keuken en van de afvalcontai ners. Gedeputeerde Staten gaven de ver klaring van geen bezwaar (nodig omdat het bouwplan strijdig is met het geldende bestemmingsplan) af omdat door de uitbreiding van het café met de schuur de situatie ter plaatse op zich niet verandert. Het plan heeft nauwelijks een wijziging in de oppervlakte en de hoogte van de bestaande schuur tot gevolg, ter wijl er ook uit stedebouwkundig of planologisch oogpunt geen bezwaren bestaan. Mede gezien de geringe strij digheid van het bouwplan met het bestemmingsplan hebben G. S. aan de bedrijfsbelangen een zwaarder gewicht toegekend dan aan de bezwa ren van de omwonenden. Daaraan kan door het stellen van voorwaarden in voldoende mate tegemoet gekomen worden, aldus G. S. Ernstige aantasting Zij wisten toen echter nog niet dat er een buitenbar was ingericht. Zou het nieuwe bouwplan ook nog worden uitgevoerd, dan zal dit volgens G. S. leiden tot een drastische toeneming van de horeca-activiteiten. Daarom stelde zij zich later op het standpunt dat het nieuwe bouwplan van 't Luykje een ernstige aantas ting zal vormen van het leefklimaat van de buren. Daaraan zal naar hun inzicht door het verbinden van voor waarden aan de bouwvergunning niet in voldoende mate tegemoet gekomen kunnen worden. Het gemeentebestuur van Soest ver leende de vergunning omdat in het geldende bestemmingsplan de moge lijkheid is opgenomen om het café uit te breiden, zij het in een andere richting. Daarom meenden zij dat aan de bezwaren van overlast slechts een beperkt gewicht kan worden toege kend. Verder kunnen ter voorkoming van stank- en geluidshinder de nodige voorwaarden worden gesteld. Mr. Boukema overwoog onder meer, dat de te verbouwen schuur ongeveer voor 85 procent buiten de bouwstrook staat. Het staat vast, dat de omwo nenden nu al, met name door de buiten bar, in aanzienlijke mate overlast ondervinden. Die zal nog aanmerkelijk toenemen als de schuur vergader- en receptieruimte wordt. Mr. Boukema deelt niet het standpunt van Soest dat er slechts sprake is van een beperkte afwijking van het bestemmingsplan. Twijfelachtig Daarnaast acht hij het van belang dat het gemeentebestuur van Soest niet van plan is om op te treden te gen de illegaal gebouwde buitenbar, zowel de verklaring van geen bezwaar van gedeputeerde staten als de bouw vergunning van de gemeente te schor sen. Grote keuze Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Leidje Tomassen opent de Spullen markt met de officiële onthulling van het nieuwe kantoortje. FotoGoos van der Wilt Na aftrek van de kosten resteerde er een bedrag van 1170 gulden, zoals Elly Joosten enthousiast kon medede len. De Spullenmarkt werd omcieel ge opend door Leidje Tomassen, oud raadslid van Progressief Soest. In haar korte toespraak wees zij erop dat Spullenhulp een voorbeeld is, "in een maatschappij van onzekere men sen die denken alleen maar mee te tellen als ze kleding dragen van Lacos- te, Adidas of weet ik wat voor andere droommerken." Spullenhulp is de plek waar mensen die wat over hebben het brengen, en mensen die het gebruiken kunnen het komen halen. En zo hoort het ook", aldus Leidje Tomassen. "Waar sociale kontakten spontaan worden gelegd, ook met andere cul turen. Waar buitenlandse vrouwen welkom zijn, en waar ze ook komen. Een plaats waar mensen die tijdelijk geen baan kunnen krijgen zich op een positieve manier inzetten voor anderen in onze samenleving." Voor de gemeente zou het feit dat dit alles zo spontaan is ontstaan, zonder dat er eerst allerlei dure on derzoeken van de provincie of de ge meente aan vooraf zijn gegaan, en zonder enorme subsidies, toch een re den moeten zijn om met enthousiasme een jaarlijkse bijdrage uit de Ker mispot te geven, vond mevrouw To massen. "Helaas: dit jaar niet. We rekenen echter op volgend jaar! Zij richtte zich tenslotte tot Elly Joosten, "de vrouw die dit alles begonnen is en na tien jaar nog steeds doorgalat, on danks soms het onbegrip van de ge meente." Zij liet haar waardering blijken en hoopte dat zij nog lang door zou blijven gaan, met allen die met haar samenwerken. "Want Spullen hulp moet blijven Vervolgens trok zij met een ruk aan het koord het gordijn weg dat de in gang van het nieuwe Spullenhulpkan- toortje en het atelier "De Opknap" bedekte. Daarmee werd het talrijke publiek, dat al ongeduldig voor het hek stond te wachten tot de markt zou beginnen, een fraai buikorgeltje gewaar, terwijl Sophia Fugers, lid van het steuncomité met een heuse centen- bak tevoorschijn kwam, die zij uit nodigend onder de neus van het pu bliek hield. De markt ging tot ongeveer vier uur door, en de meeste spullen die voor de ze speciale marktdag waren ingebracht vonden gemakkelijk nieuwe eigenaars. "Het was een drukke, leuke dag", al dus Elly Joosten na afloop. "Ook voor ons eigen team is zo'n dag een bele venis; het maakt je weer een stukje hechter. Openingstijden Spullenhulp Elke woensdag tussen 9.00 en 13.00 uur kan Spullenhulp worden opge beld. Er is dan altijd iemand bij de telefoon en ook het opknap-atelier is dan bemand. Elke donderdag tussen 8.30 en 13.00 uur kunnen de spullen worden opge haald of gebracht. "Dat is ook onze opruim- en sorteerdag", aldus Elly Joosten. "En zet er voor de zeker heid nog maar eens een keer bij dat het niet de bedoeling is dat de spul len tussendoor worden gebracht of bij mij thuis voor de deur worden nèè^gëië't/-" Ine Elke vrijdag, is Spullenhulp voort aan open tussen 11.00 en 16.00 uur, en elke zaterdag tussen 11.00 en 15.00 uur. Koninginnedag Vrijdagmorgen half elf werd in de oude Ned. Herv. Kerk een wijdings- dienst gehouden, waarin voorgingen Ds. Alkema van hier en Ds. Gerth van Wijk, Ned Herv. predikant. Nadat de voorzitter van de Chr. Oranje Ver. de bijeenkomst met gebed en een kort welkomstwoord had geopend, betrad Ds. Alkema den Kan sel, om naar aanleiding van Ps. 63 12: ..Maar de Koning zal zich in God verblijden, een iegelijk die bij Hem zweert, zal zich beroemen, want de mond der leugensprekers zal gestopt worden" te spreken. In droeve omstandigheden herdenken wij thans den verjaardag van onze Koningin. Het is nog zoo kort geleden, dat ons Vorstenhuis werd getroffen door den dood der Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Thans is onze Vorstinne buitenslands, waar Haar gezondheid schijnt geschokt. Dus past ons wel allermeest dezen dag te herdenken in ge bed voor Haar en Haar koninklijke dochter, onze Prinses. Verder gaat Ds. Alkema de geschiedenis van ons vorstenhuis na, om daaruit te concludeeren, dat onze Vorstin is een kind van God. Zij heeft een vroom Oranjehart, dat evenals David naar kracht put uit God, ook in deze moeilijke, droeve dagen. Met een opwekking tot gebed besluit spreker zijn rede, waarna hij een tweetal coupletten van 't Wilhelmus opgeeft, die staande werden gezongen. Dan bestijgt Ds. Gerth van Wijk den kansel, die o.m. zeide: Hoewel wij nog verkeeren in de dagen van de nationale rouw, willen wij 31 Augustus toch niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Dezen dag is zoo langzamerhand onze nationale feestdag geworden, en spr. juicht 't toe, dat we dit keer in 't bijzonder 31 Augustus op gewijde wijze herdenken. Het is alsof onze liefde nog toeneemt voor ons Vorstenhuis, naarmate het kleiner is geworden. Met de bede, dat ons volk moge wederkeeren tot den Heere, besluit Ds. Gerth van Wijk zijn rede. Daarna wordt nog staande gezongen Ps. 133: „Dat 's Heeren zegen op Haar daal...". Des middags zouden de feesten voor de kinderen plaatsvinden. Er had den zich 375 kinderen opgegeven voor de diverse spelen, alsmede voor den wedstrijd met versierde fietsen, wagentjes en poppenwagens. Om half 2 traden deze jeugdige oranjeklanten aan bij den Akkerweg, om in optocht te trekken naar het feestterrein aan de Paulus Potte r- laan. Vooraf had de keuring plaats van de versierde wagentjes. De jury had geen gemakkelijke taak. De prijzen vielen ten deel aan Elly Venema, Benny Ftigers, broer en zus Van Beek, G. Hinderdaal, Henk v.d. Flier, Leo Bijleveld, M. Reijer, Adri v.d. Dijssel, Annie Laseur en Corn. Gerritsen. Toen de groote stoet op het feestterrein was op gesteld, werden 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. Deze zang was tevens 't onverwachte slot deze feestviering. Een hevige regen bui maakte een einde aan feest en feeststemming. De feestelijkheden werden uitgesteld en zullen nu Zaterdag 15 September, 's middags te 2 uur, doorgang hebben. Des avonds gaf de Soester Harmonie een wel geslaagd concert in het rosarium, waarvoor veel belangstelling was. Ook werd des avonds in „Religie en Kunst" de Oranjefilm vertoond. De zaal was tjokvol, terwijl de uit 3 deelen bestaande film met volle aandacht werd gevolgd. Onze burgemeester was eveneens onder de aanwezigen. Op voor deze tijden gepaste wijze heeft Soest den 54sten veigaardag van onze Koningin gevierd. Reorganisatie bij de politie Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen zullen met ingang van 1 October a.s. eenige veranderingen bij de politie alhier worden inge voerd en zal het toezicht van het Soesterveen, Wieksloterweg en Soest- duinen worden opgedragen aan den agent van politie De Bruin. De Hooge en Lage Birkt en het daaraan gelegen terrein aan den agent van politie De Vries, zoodat hierdoor ook de buitenwijken, welke drin gend toezicht noodig hebben, een geregelde bewaking krijgen. In verband hiermede en mede met het oog op de noodzakelijke bezui niging, wordt de agent van politie Meijer met ingang van dien datum van Soesterberg naar Soest overgeplaatst en de agent van politie Van Hummel, eveneens aldaar gestationeerd, met ingang van 1 Decem ber a.s. of zooveel eerder als mogelijk is, terwijl de agent van politie De Raadt met ingang van laatstgenoemden datum van Soest naar Soester berg wordt verplaatst. Geruchten en feiten Geruchten en feiten verschillen meestal sterk van elkaar. De terugkeer van koningin en prinses geschiedt, in afwijking van wat daaromtrent oorspronkelijk bericht werd, niet per oorlogsbodem, doch zal per s.s. Tabinta van de Mij. Nederland geschieden. De vorstinnen zullen op Maandagochtend a.s. in het vaderland terug zijn. Het verluidt, dat spoedig eene mededeeling inzake de verloving van prinses Juliana met prins Karei Jr. van Zweden is te verwachten. Als 't winter wordt. Het leesseizoen begint! Neen, we willen onze lezers niet ontmoedigen met er op te wijzen, dat we den winter weer tegemoet gaan. We kunnen misschien nog met een schitterenden nazomer worden bedeeld, maar tóch - als de vacan- ties eenmaal zijn afgeloopen en de Koningin is jarig geweest, wanneer de millioenennota kan worden tegemoet gezien en de eerste berichten in de bladen verschijnen over nieuwe belastingplannen van de regering, dan kan ons nu en dan een koelte bevangen en verstaan we de aanma ning om ons flanelletje maar weer aan te trekken en voor kachelhoutjes te gaan zorgen. In den zomerdag kunnen we verschrikkelijk opzien tegen den winter, maar hoe meer deze nadert, hoe gemakkelijker het valt om ons te verzoenen met het lot, hetwelk we toch niet vermogen te ontgaan. De winter kan óók aantrekkelijk wezen. Een deze dagen kregen we er een voorproefje. Het was te zacht om te gaan schaatsenrijden en te koud om een ijsco te nuttigen. In het kolen hok lag nog een restje van het vorige winterseizoen en we besloten om een gedeelte van dat restje gloeiend te maken in de kachel. Wat werd het toen aangenaam in huis! We pakten een krant en een tijdschrift, nóg een krant en weer een ander tijdschrift. We lazen dingen, die voor kinderen waren geschreven, - alles interesseerde ons. We namen zelfs „Het Rijk der Vrouw" in handen en verdiepten ons in de advertenties, welke dit weekblad bevat. Interessant, buitengewoon interessant! Zulke ontdekkingen doet men in wintersfeer, wanneer het buiten naar en koud is en de kachel thuis gezellig snort. Dan is het leesseizoen, dan interesseert de mensch zich voor alles en nog wat, dan komt de stempelaar tot het doorwrochten van de beursrubriek en dan leest de bankier de lotgevallen van Bulletje en Boonestaak. Advertenties wor den gespeld en bestudeerd. Dien bewusten dag, waarover we spreken, krgen we ook een plaatselijke krant in handen: de Nieuwe Dockumer Crt., en, ofschoon Dockum ons vreemd is, waren we dadelijk geïnte resseerd voor de rubriek „Ingezonden Stukken". „Niet het dunne, maar het dikke!" stond als titel boven een lezers-ontboezeming. De onder- teekening luidde: „De putjesscheppers der gemeente Dockum." Het bleek ons bij lezing, dat in de jongste raadsvergadering der gemeente Dockum een voorstel aan de orde was geweest om over te gaan tot aanschaffing van een modderwagen voor het reinigingsbedrijf. Het raadslid Brouwer had zich vóór die aanschaffing verklaard. Vol gens het raadsverslag had hij gezegd: „Het putjesscheppen bevalt niet op den duur. Het „dunne" wordt er wel aardig uitgehaald, maar als men aan het „dikke" toe is, houdt men met scheppen op." De ge zamenlijke putjesscheppers der gemeente Dockum hebben zich door deze insinuatie in hun eer en goeden naam aangetast gevoeld en zijn deswege den heer Brouwer per ingezonden stuk te lijf gegaan. Ze heb ben verklaard, dat ze ook het „dikke" niet onberoerd laten en aan den heer Brouwer hebben ze ondeskundigheid verweten. Het is immers „technisch" onmogelijk, zoo verklaarden ze, om het dunne te scheppen en het dikke te laten zitten, het dikke leent er zich het gemakkelijkst voor om naar boven te worden gehaald. We willen ons noch in de tech nische noch in de overige mérites van het geval mengen, maar we kunnen ons voorstellen, dat deze aangelegenheid den menschen in Dockum geweldige belangstelling inboezemt en dat ze met lust den strijd over het dikke en het dunne van de Dockumer putjesschepperij volgen. De groote dagbladen kunnen doen wat ze willen; ze kunnen hun aantal pagina's vergrooten, nieuwe rubrieken openen, wedstrij den organiseeren, puzzle's met prijzen aan de lezers voorzetten, nooit zullen ze het plaatselijk blad verdringen, omdat het juist al die kleine voorvalletjes en dingsigheidjes uit een plaatselijke gemeenschap zijn welke van een gezellige belangwekkendheid zijn voor de leden dier gemeenschap. Al wie een groot dagblad lezen, zijn gewoon om heele pagina's over te slaan, welker inhoud niet interesseert, maar de plaat selijke krant wordt door menschen van allerlei rang en stand, door heel-, half- en schijngeleerden gelezen en gespeld vanaf het hoofdar tikel tot de ingezonden stukken en vanaf den Burgerlijken Stand tot de ongelukken. Advertenties worden gelezen en herlezen, vergeleken en becritiseerd. Dat alles kan slechts in den zomerdag wat verslappen, maar als het winter wordt..., dan kunnen we niet meer buiten onze plaatselijke krant. Dan kijken we uit naar den looper en dan verdeelen we de bladen of de pagina's onder elkaar. Onbegrijpelijk is het, dat er soms nog zakenmenschen zijn, die niet inzien van welke groote recla- me-beteekenis die verhoogde leeszin van het publiek is, wanneer het najaar haar intrede heeft gedaan

Soester Courant | 1984 | | pagina 5