de borg (JL8 t Zwaantje Uw Hülsta design. tbiNNENkis ANDRÉ VAN DEN HEUVEL en ALEXANDER VAN HETEREN Kunstzinnige vorming in Soest Vrijwilligers Vakature Bank Wat is vrijwilligerswerk? Loes van Soest start yogacursus in De Bank tfOESt' Feest in Soestdijk Zaterdag 22 sept., aanvang 20.15 Expositie Fotogroep Soest in 'de Bundeling' .yMtfoystil?; TUIN-ADVIESCENTRUM 't vatifderiwoc/t voor doe-het-zelvers De Esdoorn veelzijdig en fraai WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 door Arie Wandelaar Rondje Soest is deze week gewijd aan Soestdijk. Aanleiding daartoe is de feestelijke viering van het 60-jarig bestaan van de Mariakerk en het 30-jarig priester feest van "aanvoerder" pastoor Her man Goddijn. Best een kolommetje waard. Kerken die overeind blijven zijn tegenwoordig net zo zeldzaam als priesters die hun roeping trouw blij ven, van afzwaaien niets willen weten en er de voorkeur aan geven in het harnas te willen sterven. De katholieke gemeenschap in Soestdijk heeft dit, net als Arie, als iets bijzonders erva ren en er een uitbundig feest van ge maakt. Elders in deze krant daarover meer. Omdat Arie, zeer tot zijn spijt, geen bijdrage kon leveren aan het feest gedruis, was hij, wat de geschiedenis van dit stukje „Rijke Roomsche Le ven" betreft, aangewezen op schrifte lijke informatie, afkomstig van de hem onbekende heer F. S. I. Knaapen. Hij schreef onder de titel „zestig jaar samen op weg" een stuk geschiedenis van de R.K. Kerkgemeenschap in Soest dijk. Een nostalgisch werkje dat Arie niet-christenen, niet kerkelijken en wat geloofsbelevening betreft andersaf- gestemden van harte kan aanbevelen. Vanzelfsprekend kon de auteur niet aan „de nestgeur" voorbij gaan, maar wie dat als buitenstaander voor lief neemt zal deels met verbazing, en bewondering het verhaal van de Soest- dijkse parochie lezen. Verbazing over „De Hoekse en Kabel jauwse" twisten die aan de bouw van de Mariakerk voorafgingen. Inzet daarvan de plaats waar de nieuwe kerk zou moeten worden gebouwd. De woonwijken 't Hart en Nieuwerhoek waren de kandidaten. Tegenstanders van 't Hart stelden, dat het gemakke lijker was de eenvoudige bewoners van die wijk naar Nieuwerhoek te krijgen dan „de rijken" langs de Rijksstraat weg naar 't Hart te doen gaan. Daaren boven wilden de meer met aardse goe deren gezegende bewoners langs de Rijksstraatweg en omgeving hun nieuwe kerk dicht bij huis hebben. Het werd destijds duidelijk een prestige- zaak, waardoor het kon gebeuren dat sommige „beminde gelovigen" hun financiële medewerking aan het pro ject afhankelijk stelden van de plaats van vestiging. Opmerkelijk de wijze waarop de te vestigen begraafplaats door de destijds dienstdoende pastoor aan de gelovigen werd „verkocht". Gedurende enkele zondagen deed hij vanaf de preekstoel het toch wel zeer opmerkelijke aanbod van .een, gratis graf'voor drie personen met steen, en' I inscriptie. Het aanbod telde siechts één kanttekening: „Wie het eerst komt, het eerst maalt..." Onduidelijk blijft in dit kostelijk stukje geschreven geschiedenis of katholieke Soestdijkers haast hebben betracht bij deze aan bieding. "Zestig jaar samen op weg" roept bewondering op voor „de kleine luyden" die in de meeste opzichten verantwoordelijk zijn voor het voort bestaan van het kerkgebouw. Leegloop, onderlinge verdeeldheid en een bijna rampzalig beleid kondigden in de zes tiger jaren het einde van de Maria kerk aan. Het is er desondanks niet van gekomen. Dat nood niet alleen leert bidden, maar soms ook een groot saamhorigheidsgevoel oproept bleek in Soestdijk. De niet meer te redden oude kerk werd in 1978 gesloopt, een nieuw gebedshuis kwam er voor in de plaats. Minder fraai ogend, beschei dener van omvang. Karakteristiek voor de doordouwers en de volhouders. Het zit 'm niet in de buitenkant. Wat je er binnen mee doet, daar gaat 't om. En binnen de muren van de nieuwe Mariakerk is er in de parochie nieuwe- stijl heel wat gebeurd. Een geloofsgemeenschap die het be grip samen op weg allerminst in enge zin heeft opgevat. Een kerk met een uitstraling tot ver buiten de grenzen. Bijna dertig mille bracht men in het afgelopen half jaar bijeen voor de aan kleding van een ziekenhuis in Formosa (Brazilië). Niet toevallig gekozen deze bestemming. Brazilië, het tweede va derland van pastoor Herman Goddijn. Een kwart eeuw heeft hij de beste ja ren van zijn leven gesleten onder de armsten van de Braziliaanse bevol king. Een achteruitgaande gezondheid was er de oorzaak van dat hij naar Nederland moest vertrekken. Soest dijk is sinds zes jaar zijn thuis, zijn hart is in Brazilië gebleven. Dat heb ben zijn parochianen uitstekend aange voeld toen met niet kerkelijke zaken als de verkoop van 1000 flessen wijn, een zoektocht naar eieren, een auto- puzzeltocht, een fancy-fair en andere evenementen een kapitaal bedrag werd vergaard. Het Soester reisburo Holland International zorgde die zon dagmiddag voor een enkele reis Brazilië. Het kerkbestuur van de feest vierende parochie nam het zekere voor het onzekere en voegde er een retour- biljet aan toe. Wat hun pastoor be treft moeten ze gedacht hebben: Je weet het, als 't om Brazilië gaat, met onze pastoor maar nooit. Gelijk hebben ze. Herman Goddijn is allerminst het type van een wijwatermatroos die uit sluitend met woorden zijn roeping ge stalte geeft. Ook niet de priester die volgens schema bij zijn parochianen aanbelt met de vraag of ze nog iets ■van God gehad willen hebben. Een priester die opmerkelijk onopvallend en bescheiden aan het hoofd van een stoet staat die sinds 60 jaar samen op weg is. Kwantitatief zijn er, vrijwillig en door overlijden, heel wat uitvallers geweest. Wat overbleef zal de komende tijd onlosmakelijk verbonden zijn aan de Mariakerk en pastoor Herman God dijn. De wens van ARIE WANDELAAR. Insluiping aan Braamweg Waarschijnlijk met behulp van een val se sleutel lukte het vorige week een insluiper binnen te dringen in een wo ning aan de Braamweg. Daar maakte hij twee geldkistjes, een spaarbank boekje, een bedrag van ca. 300 gulden en een aantal persoonlijke papieren buit. mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baarn tel. 02154-12797 Het wandmeubelprogramma met de talloze mogelijkheden. Deelt u maar in; hoogte en breedte, modem of klassiek, in licht of donker hout, in mahonie of wit laqué. Hülsta is verrassend veelzijdig in woonwanden en slaapkamer meubels. Vraag de gratis dokumentatie. k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm THEATER raat 49 - 3766 CP Soest^^ (voor Soest e.o.) Willaertstraat 49 - in het spannende blijspel: ZES UUR! NIET LATER" Kaarten 15,-. Voorverkoop vanaf donderdag 13 sept bij De Borg en boekhandels van de Ven, Soesterbergsestraat en Van Weedestraat. TELEFOON 02155-22188 y.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. In het gezondheidscentrum aan de Schoutenkampweg 4 is nog tot en met 14 oktober werk te zien van de Foto groep Soest. De Fotogroep Soest is een amateurfotografen-kollektief, dat wordt gevormd door de heren Scabby Walter, Ton van den Oord en HUib Limberg. Het fotowerk hangt er inmiddels al weer een maand en daar deze eerste expositie van het drietal naar genoe gen aanslaat ziet het er nu al naar uit dat de geplande datum, t.m. 14 okt., zal worden verlengd. Positieve berich ten dus voor het trio van de Fotogroep Soest! Van de exposanten hangt er gevarieerd werk, zowel in kleur als zwart-wit. Scabby Walter toont werk dat naar het abstracte neigt, alsmede fqtols wa^rip,, personen nadrukkelijk aahw.ézig zijn. Die zijn meestalkléin afgebeeld, maar zeer essentiéél ih zijn soort van fotografie. Het werk van Scabby is in zijn geheel zwart-wit en dat is op zich natuurlijk al abstraherend, omdat de werkelijk heid nu eenmaal in kleur wordt weer gegeven. Ton van den Oord laat, in kleur en zwart-wit, gevarieerd werk zien en men zou kunnen stellen dat zijn foto's, voor de leek, niet gelijk herkenbaar zijn als die van Ton v.d. Oord. Uiteraard is dat geen schande en het lijkt in herent aan het feit dat Ton graag foto grafeert wat hij mooi vindt, een zoge heten "alleseter" dus. Overigens is deze auteur de laatste tijd wel veel bezig met kleur-vervreem- ding en wellicht dat daar dus een her kenbaarheid in gaat komen. Huib Limberg laat werk zien waar door hij min of meer geprofileerd wordt, n.1. abstracten. Veel van zijn werken zijn de zg. muurlandschappen; werken düe door structuurweergaven dikwijls van wat dichterbij bekeken moeten worden. Ook zijn er van hem enkele geabstraheerde boomland schappen in kleur te zien. Het fotowerk van de exposanten, zowel het kleuren- als zwart-witte, is geheel zelf afgewerkt. Dat wil zeggen: nega tiefmateriaal zelf ontwikkeld en onder de eigen vergroter op papier afgedrukt. Deze expositie van het trio is de eerste in een reeks, die zowel binnen als bui ten Soest gehouden worden. Daarom zal men na deze tentoonstelling nog rhëer, nieuw werk van deze groep kun nen zien. Voor één van de bezoekers ligt er overigens een vergroting op passe-par- tout te wachten! Onder de inzendingen van de foto die bij de 'publieks-jury' de voorkeur geniet wordt n.1. een ver groting verloot! Naast het gebodene, dat een bezoek rechtvaardigt, dus alleszins de moeite waard om het nummer van uw keuze aan te tekenen in het receptieboek. De uitslag van deze verloting zal overi gens ook in deze krant gepubliceerd worden. (Openingstijden van het cen trum Werkdagen van 8.00 tot 16.30 uur) Een streven naar samenwerking In de gemeente Soest vinden tal van activiteiten plaats die door het Krea- tief Centrum Artishock verzorgd wor den. Vooral de curussen - op het ter rein van dans, drama, audio-visuele en beeldende vorming - geniten grote be kendheid. Jaarlijks nemen bijna duizend men den, van jong tot oud, deel aan de cur susactiviteiten van het Kreatief Cen trum. Dit werk wordt voor het grootste gedeelte door de gemeente Soest ge subsidieerd. Bij veel mensen is alleen het cursus werk bekend, maar het Kreatief Cen trum wil meer zijn. Het streeft ernaar een belangrijke schakel te zijn in het aanbieden van cursussen, het bevor deren van kwaliteit en het onderling op elkaar afstemmen van de activi teiten op het terrein van de kunstzin nige vorming in de gemeente Soest en in de regio Eemland. Het verdient daartoe aanbeveling om het werk ter ondersteuning van het onderwijs en het sociaal-cultureel werk in de gemeente Soest te coördi neren en op elkaar af te stemmen. Het Kreatief Centrum ondersteunt al activiteiten op het terrein van de kunst zinnige vorming door het verstrekken van informatie, het scholen van leer krachten, het begeleiden van activi teiten, het verhuren van apparatuur en het beschikbaar stellen van accom modatie. Invloed van de gemeente Gemeentelijk beleid speelt in de ont wikkeling van de kunstzinnige vorming een belangrijke rol. In het onderwijs draagt kunstzinnige vorming een ver plicht karakter dat in het werkplan van de scholen tot uitdrukking komt. In het sociaal-cultureel werk, zoals het buurthuiswerk, worden kunstzinnige Er bestaat al geruime tijd veel diskus- sie over het begrip "Vrijwilligerswerk". Elke poging om een definitie te geven loopt uit op onvolledigheid. Voor een groot deel komt dat doordat vrijwilli gerswerk niet waardevrij is, en vooral omdat er nooit een voor iedereen aan vaardbare en sluitende konklusie ge trokken is, in de zin van: dit is vrij willigerswerk. De grens wordt vaak gelegd bij de scheiding betaald-onbetaald werk. De grenzen van vrijwilligerswerk worden niet vastgelegd omdat er faktoren zijn die de vaststelling van wat vrijwil ligerswerk is bemoeilijken, zo niet onmogelijk maken. Van belang is dat vrijwilligerswerk de mens ten goede komt en in het algemeen de maat schappij voordeel oplevert. De Vrijwilligers Vakature Bank ziet iedere vrijwilliger dan ook als een vol waardig deelgenoot in het arbeidspro ces, weliswaar onbetaald, maar wél noodzakelijk en waardevol. Mensen die echt op zoek zijn naar vrijwilligers werk kunnen op maandag, dinsdag en donderdag bij de Vrijwilligers Vakatu re Bank terecht aan de Steenhoffstraat 46. De openingstijden zijn van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 15.30 uur. Des gewenst kan men vooraf een telefo nische afspraak maken: tel. 12630. De volgende vakatures willen we onder uw aandacht brengen Welke vrijwilligster wil docent as sisteren bij het geven van naailessen aan buitenlandse vrouwen? Tevens is plaats voor enkele as sistenten bij het geven van Nederland se taal aan Turkse en Marokkaanse werknemers; o Om geestelijk gehandicapte kin deren te begeleiden van een naar dag verblijf worden enkele zeer gemoti veerde vrijwilligers m/v gevraagd. Belangstellenden dienen open te staan en adviezen met betrekking tot de om gang met de kinderen op te volgen Bejaardencentrum kan nog enkele vrijwilligers m/v plaatsen om o.a. kof fie te zetten en te serveren in de con versatiezaal Nederlandse jeugdherbergcentrale zoekt op korte termijn jonge assistent bij rekreatie-aktiviteiten, baliewerk en diverse klusjes binnen- en buitens huis; Jeugdclubs in Soesterberg zoeken assistenten ter begeleiding van diverse clubaktiviteiten; prettige diskussie, kleien, boetseren, figuurzagen enz. „Yoga is in feite'een manier van wer ken met je lichaam zonder prestatie gericht te zijn. Het gaat er vooral om datje je er prettig bij voelt. Belangrijk is dat je je eigen lichaam leert kennen, hoe het functioneert en wat je eraan moet doen om je zo goed mogelijk te voelen." Loes van Soest, sinds enige tijd afge studeerd als yoga-lerares, omschrijft met deze woorden in het kort wat de bedoeling is van de lessen die zij vanaf 20 september a.s. in "De Rank", aan de Soesterbergsëstraat gaat geven. „Yoga is een zeer oude en beproefde methode om te komen tot een gezond en evenwichtig leven. Veel mensen lukt dat niet, meestal omdat ze door allerlei oorzaken roofbouw op hun lichaam plegen. De adem is daarbij één van de belangrijkste aspecten." Loes vau Soest: ,,Er zijn nogal wat mensen die kampen met hyperventila tie; ademen volkomen verkeerd. Als ze zo zuinig zouden zijn op hun eigen lichaam als op hun auto, waaraan zo toch het noodzakelijk onderhoud ple gen om hem in orde te houden, zouden er veel minder klachten zijn." De interesse voor yoga is de laatste jaren sterk toegenomen. „Er wordt nogal eens wat over geschreven. Ook via de huisartsen komen veel mensen op het idee om aan yoga te gaan doen. Dat gebeurt dan dikwijls nadat de medicijnen die de mensen voorge schreven hebben gekregen niet blij ken te helpen." Iedereen kan 't leren, aldus Loes van Soest. „Het vergt geen gymnastische toeren. Alleen zeg ik tegen mensen die hart- of rugklachten hebben wel dat ze beter eerst even bij de huisarts langs kunnen gaan. Yoga is niet alleen bevorderlijk voor een groter lichamelijk welzijn, maar ook voor de bestrijding van allerlei andere klachten, zoals concentratie stoornissen („dwarrelende gedach ten", aldus Loes) of slaapproblemen. Een yogacursus bevat dan ook li- chaams-, ademhalings- en ontspan: ningsoefeningen i T3M VT - Oefeningen Bij de lichaamsoefeningen is een be langrijk kenmerk dat deze oefeningen langzaam gebeuren, hetgeen op zich zelf al een gevoel van rust teweeg brengt. Dat wordt nog versterkt door dat de spieren en zenuwen tijdens de oefeningen hun krampachtigheid ver liezen, tot rust komen en soepel wor den. Yoga-oefeningen zijn overigens nooit te moeilijk, de uitwerking ervan is optimaal als de deelnemer tot zijn eigen grenzen gaat. "Yoga leert je je lichaam te accepteren, met z'n moge lijkheden én beperkingen", aldus Loes van Soest. Onze tijd is er een waarin veel men sen zich gespannen voelen. Dat leidt bij velen tot een hoge, snelle ademha ling die soms „ontaardt" in hyper middelen weer op een heel andere manier gehanteerd. De doelstellingen van de werkterreinen zijn onderling verschillend. Bij een goede aanpak is van onderlinge concurrentie géén sprake. Het Kreatief Centrum kenmerkt zich door een scala van mogelijkheden en een professionele aanpak. Elke sector doet het dus min of meer op zijn eigen manier, waardoor het mogelijk is dat activiteiten elkaar overlappen en dat samenwerking ont breekt. In een tijd waarin de financiële mogelijkheden meer en meer beperkt worden zou het wenselijk zijn wanneer de diverse instellingen met elkaar zou den samenwerken. Er komt dan meer samenhang en de gemeente kan dan in haar beleid iedereen de mogelijk heid bieden kennis te nemen van kunst en kunstzinnige vorming, op diverse manieren en naar ieders behoefte. Coördinatie is een middel bij uitstek om een dergelijk beleid te realiseren. Juist in een tijd van voortgaande be zuinigingen, zoals die ook in de ge meente Soest plaatsvinden, is coördi natie meer dan gewenst. Indien men niet tijdig inziet dat samenwerking noodzakelijk is, dan kan dat verstrek kende gevolgen hebben voor de toe komst van het welzijn in de gemeen te Soest. Artishock, de Hof en de Re gionale Muziekschool De centra voor kunstzinnige vorming in de regio Eemland; het Kreatief Centrum Artishock in Soest, het Krea tief Centrum de Hof in Amersfoort en de Regionale Muziekschool Amers foort en omstreken, hebben hun beleid in de uitvoering van de steunfunctie kunstzinnige vorming reeds bijeenge bracht. Hiertoe is in het afgelopen voorjaar de Stichting Steunpunt Kunst zinnige Vorming Eemland opgericht. De steunfunctie Wordt gesubsidieerd door de provinciale overheid en heeft tot doel de kwaliteit van de kunstzin nige vorming in het basisonderwijs, het sociaal-cultureel werk en de ama teuristische kunstbeoefening te be vorderen. Vanuit de drie centra wordt onder steuning geboden aan deze werkvel den. Hierbij zijn dertien consulenten betrokken die ondersteuning kunnen bieden op de terreinen dans, muziek, drama, beeldende en audio-visuele vorming. In gezamenlijk overleg wor den programma's ontwikkeld die aan het onderwijs, het sociaalcultureel werk en de amateuristische kunstbe oefening worden aangeboden. Hiermee ontwikkelen de drie centra voor kunst zinnige vorming een samenhangend beleid en kunnen de steunfunctietaken ventilatie. „Aanvallen van hyper ventilatie komen, al lijkt het dikwijls heel plotseling, toch geleidelijk opzet ten", aldus Loes van Soest. "En ze treffen een mens meestal op de plek waar hij of zij het nét niet kan hebben. Veel mensen kennen de angstver schijnselen die daarmee gepaard gaan. Yoga leert de adem te laten „zakken" naar de buik en de adem te verdiepen. Adem en emotie staan in nauwe relatie tot elkaar. „Als je weer op een natuurlijke manier leert ade men kun je ook je emoties tot rust brengen." Veel mensen spannen hun spieren meer aan dan voor een bepaalde hou ding noodzakelijk is. Als dat maar lang genoeg gebeurt „weet" zo'n spier op den duur niet beter; de gevolgen daar van worden ervaren in stijfheid belem- Overspanning van de spieren belem mert ook de bloed- en energievoorzie ning in het lichaam, en men voelt zich niet echt fit. Bewuste ontspannings oefeningen leren de deelnemers aan de yogalessen die spanningen te herken nen en los te laten. Anders „Je gaat de dingen anders doen", al dus Loes van Soest, „en in je leven toe passen. Op den duur ga je ook anders om met de dingen om je heen en er vaar je weer harmonie met jezelf. Loes is lid van de vereniging voor yo- galeerkrachten en ontving haar oplei ding van de bekende yoga-arts Rama Polderman uit Baarn. De cursus die op 20 september start met een introductieles duurt ca. 7 Loes van Soest. maanden en wordt gegeven in twee groepen: één van 13.30 tot 14.30 uur, en één van 14.30 tot 15.30 uur, telkens op donderdagmiddag in "De Rank". Het lesgeld bedraagt 25 gulden per maand, zodat men voer de hele cursus een bedrag van 175 gulden verschul digd is. Elke groep bestaat uit maxi maal ongeveer 10 deelnemers. Wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen met Loes van Soest, tel. 17742. doelmatiger en efficiënter worden uit gevoerd. Het onderwijs in de regio Eemland maakt meer en meer gebruik van deze gezamenlijke dienstverlening. Maar liefst 36 scholen, waarvan 20 in Soest, ma ken gebruik van het aanbod. Het werk van de steunfunctie wordt na een moeizame start steeds beter en het aantal aanvra gen van scholen is groeiende. Voor het sociaal-cultureel werk en de amateuristische kuhfetbëöëfening heeft de steunfunctie kunstzinnige vorming nog niet zo veel kunnen betekenen. Vanuit de nieuwe stichting zullen de samenwerkende centra voor kunstzin nige vorming proberen ook dit ter rein met een breed scala van activi teiten te bereiken. Hierbij valt te den ken aan kadervorming, zoals het leren gebruiken van audio-visuele middelen, het scholen van vrijwilligers, het hel pen bij uitvoeringen, het verschaffen van informatie en dergelijke. Samenwerking noodzaak De drie voornoemde centra voor kunst zinnige vorming zijn met elkaar gaan samenwerken om zo de doelstellingen beter te kunnen realiseren. Bovendien kan de provinciale subsidie in een re gionaal samenwerkingverband effi ciënter gebruikt worden. Voor de in stellingen in de gemeente Soest, die zich bezighouden met kunstzinnige vorming bezig zijn in het onderwijs, van belang om samenwerking aan te gaan. Hierdoor kan men niet alleen van eikaars mogelijkheden gebruik maken, maar wordt het ook mogelijk om de doelstellingen in de toekomst te kunnen blijven realiseren. Een goede samenhang in het program ma-aanbod van alle instellingen en verenigingen die met kunstzinnige vorming bezit zijn in het onderwijs, het sociaal-cultureel werk en de amateuristische kunstbeoefening is daarbij van het grootste belang. Begrip en respect voor eikaars werk soorten moeten samenwerking moge lijk maken. Dan kunnen de diverse werksoorten elkaar aanvullen en verrijken. Informatie Wie nader geïnformeerd' wil worden over de activiteiten van het Kreatief Centrum Artishock, het cursuswerk of de steunfunctie kunstzinnige vor ming, kan zich wenden tot de admini stratie. Artishock is gevestigd aan de Steenhoffstraat 46, en telefonisch be reikbaar tussen 8.00 -12.30 uur en 13.00 - 16.30 uur onder nummer 02155-18456. Auto van de weg gehaald Op de Laanstraat hield de politie vo rige week een auto aan, die werd be stuur door een inwoner van Baarn. De wagen helde naar een kant sterk over. Bij onderzoek bleken de balken te zijn doorgerot en gebroken. De wagen werd in beslag genomen en de bestuur der kreeg een proces-verbaal. Automobilist ramt betonnen paal De politie hield vorige week een 47-ja- rige automobilist uit Soest aan, nadat deze op een zijpad van de Birkstraat een betonnen paal had geramd en er vervolgens vandoor was gegaan. Door een lekke band strandde hij enige tijd later, zodat de politie hem blaas- proeven kon afnemen. Die vielen in zijn nadeel uit, maar de man weigerde de bloedproef. Hij kreeg een proces verbaal. Ak ut zo bekiekt, daan is de gemeeng- te Soest vaan un kouwe kaarmis thuus 'ekomme. Met de kaarmispot ongder de aarm, zaa'k moar zeigc. Ik ben niet op de leste kaarmis weze kieke. Niet daa'k nog in de botsauto's mot, moar we hoale daan oliebolle, zie je. We woare ut glaad vergete. Vrogger haaj- je de kaarmis bie ongs op de Neng en daan haawwe de oliebolle nog waarm thuus. Ik weet niet hoeveul d'r dit joar in de kaarmispot zaat. Die wordt 'evuld deur de spulleboaze, die met d'r droai- moles en botskaarre d'r doagelukse kaarmisbrood motte verdiene. Jaam- mer daat de kaarmispot zo'n traam- melaant gaaf, dit joar, waant de ge- meengte het ut toch zo goed met ongs veur. Ze krege noeng oliebollestaank veur daank. Deze week is t'r un circus in ut daarp. Zouw daat ok motte dokke? Hewwe licht ok un maartpot of un stroate- looppot? Un broaderiepot zouw ok nog kunne. Zo is t'r voortemee nog weer waark veur un pottebaakkerie op Soest. Broaderieje hejje de leste joare ok zaat. Ut broadt an aalle kaangte bie ongs. Veuraal bie de winkelpoole. Ut ken best weze daat de gemeengte genogt kriegt vaan de kaarmispot, en daan zeige ze daawwe de pot op kunne met de pot. En daan is ut uut met de goeje goave. Daan vuile ze d'r eige pot t'r mee, en doar ken heul wat in! Ik moak t'r zo wel un potje vaan, vijje ok niet? 'k Schie d'r mee uut, waant ik het ok nog un aangder potje op ut vuur stoan. En de gemeengte wouw d'r eentje breke veur un vergunning veur ut "Luykje", moar daat het de provincioale stoate in schaarve 'egooid. Je het teugeswoordig waat un drink en eethuusjes op Soest. Hoechtum nog an toe. Itaaljoanse, Turkse en Indi sche keukes, net aas in de staad. Vaan de Chineese baarst ut hiero heulemoal. Ik bedoel: vaan de keukes daan. Ajje ze aallemoal mos goan preuve, daan zouw je je eige d'r an overete. Geef ming moar gewoon un bord eer pels met stip en un stuk vaan un dooie koei. Kroppie sloai d'r bie en daan smult ik aal. Ik hoeft niet zo nodig in un vreemde toal te goan ete. Voorte mee wordt ut weer tied veur boerekool met worst, die lekker "knaap" zeit ajje d'r in biet. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: Vrouw, zet de pot moar op; ik krieg aal trek ak dit zit te schrieve HANNES VAN DE NENG kontnor Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest effKiency Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Guur weer buiten? Dan is het echt weer zo'n avondje om heerlijk te genieten van één van die uitgebreide winterkost- schotels (v.a. f 9,75). Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Juist in deze tijd zouden we al weer volop bezig moe ten zijn met het plannen van onze tuin. We kijker al jarenlang tegen die boom of struik aan, die we eigenlijk helemaal niet mooi vinden, of er is zomaar een lege plek waar nog iets moois geplant zou kun nen worden. Om eens wat goede plantideeën aan de hand te doen, wil ik ditmaal een plantengeslacht behandelen, dat door zijn veelzijdigheid en schoon heid in iedere tuin toe te passen is. Het is de Es- doornfam'ilie, een familie met erg veel vertegen woordigers, waaronder zeer veel mooie gewassen van boom tot dwergheester. Een heel mooie boom tot een maximum hoogte van zo'n 8 m. is de Acer platanoides 'Faassens Black' een donkerbruin- roodkleurige esdoorn die in de volksmond ook wel 'Rode plataan' genoemd wordt. In een wat grotere tuin kan deze boom voor het nodige kleurcontrast zorgen. Van nature heeft de plant na jaren een vrij brede uitgroei, maar snoeien ls goed mogelijk. Dit snoeien moet dan wel in december of januari gebeuren in verband met eventueel doodbloeden. Als er te vroeg of te laat gesnoeid wordt staat er zo'n hoge druk op de sapstroom dat de snoeiwon- den volop levenssap weg bleken, zodat de boom in kwestie afsterft, of het jarenlang moeilijk krijgt. Een bontbladige vorm voor de particuliere tuin is de Acer platanoides 'Drumondii' die minder zware afmetingen aanneemt dan de bruin-rode vorm. Bijzonder leuk voor de kleine tuin is Acer-peendo- platanus 'Brillantissimum, een stamvorm. De esdoorn wordt geënt op een 150-180 cm. hoge onderstam en groeit hierop uit tot een leuke bol met vrij beperkte omvang plm. 100-125 cm., na zo'n 10 jaar. Het leuke van deze esdoorn is vooral de tijd dat hij uitloopt. De fris ontluikende bladeren zijn namelijk oranjekleurig en verkleuren tijdens de zomer naar geelachtig groen. Een sterk decora tief ding. Een bekende struikvorm en nog altijd zeer in trek is de Japanse Esdoorn en wel de rood- bladige vorm, die het aanplanten dan ook dubbel en dwars waard is. Zijn handvormig blad is bij het uitlopen frisrood en verkleurt later naar bruinrood. Een prachtige heester als solitair, maar ook goed te gebruiken in combinatie met andere blad of bloemheesters. Een half beschaduwde standplaats is het meest ideaal. Vooraf moet de grond goed wor den doorgewerkt met tuinturf omdat de Japanse Esdoorn veelal op veengrond wordt gekweekt. Deze Esdoorn wordt tot max. 2-3 m. hoog en groeit vrij traag, geschikt voor ook een wat kleinere tuin. Veel lager bij de grond blijft Acer-palmatum 'Dis- sectum', een brede kruipvorm met diep ingesneden blad. Deze Esdoorn kan erg goed worden toege past aan de rand van een vijver of moeras, zodat zijn horizontale takken over het water steken. Er bestaan diverse variëteiten met rood, groen en geel groen blad. Allen stellen wederom een halfbescha- duwde plaats het meest op prijs. Voor uitgebreidere informatie over Esdoorns en hun gebruiksmoge lijkheden kunt u altijd terecht bij de verkopers/ad viseurs op uw tuincentra.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11