Inlijsten? |gf| m September in teken van 'lakenactie' voor Polen Kolonel Boudens nam afscheid van 'zijn* Vliegbasis Soesterberg 'Televisie levert geen bijzonder brandgevaar op' HOENDEROP KAPSALONS DKD Café de Provence^ Buien! Kolonel Wilbrink nieuwe commandant Brandweercommandant Bakker: Stichting 'Helpt de Polen' zoekt sponsor voor transport HERENKAPSALON DE KORTE DUINEN HHÖENDEROP Birkstraatl08 KAPSALONS Telefoon: 02155- 17224 Afscheidsreceptie C. Klomp mC 1 zogezien Gezagscrisis Gelderse worst BLOEMEN ,050 HARDE 5 BIEF| BURGERS Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Te midden van het complete burger en militaire personeel van de Vlieg basis Soesterberg heeft kolonel J. W. A. Boudens vorige week woensdagmid dag afscheid genomen van de vlieg basis en het commando overgedragen aan zijn opvolger, kolonel J. H. Wil brink. Kolonel Boudens vertrekt naar Canada, waar hij aan de Nederlandse ambassade in Ottawa de functie van militair attaché zal gaan bekleden. In zijn afscheidsspeech maakte kolo nel Boudens duidelijk dat hij de drie ëneenhalf jaar dat hij het bevel over de vliegbasis heeft gevoerd een bijzonder fijne tijd heeft gevonden. Hij bena drukte vooral de toekomstgerichtheid van het luchtmachtbedrijf: "Wat we in het verleden hebben gedaan is alleen interessant voor de geschiedschrijving; wat we vandaag doen is morgen al historie. Belangrijk is dat u morgen, volgende week, volgende maan en vol gend jaar berekend bent voor uw taak", aldus de scheidende commandant. Boudens riep herinngeringen aan zijn toespraak van 1981 op, toen hij het commando over de vliegbasis over nam: „Teamwerk, stelde ik toenter tijd, is noodzakelijk om te presteren. Veel goede ideeën kunnen slechts in teamverband worden gerealiseerd waarbij overigens de individuele in zet noodzakelijk is en blijft. De vlieg basis kan slechts dan goed functione ren als in teamverband wordt gewerkt. Uit het teamverband en de teamgeest, die nu op de vliegbasis heersen, blijkt zonneklaar dat Soesterberg een ge zonde vliegbasis is, berekend voor de uitvoering van al haar opgedragen taken". Hierbij haalde hij de zeer goede re sultaten van de tactische evaluaties in 1982 en 1983 aan, alsmede de ma nier waarop de vele basisoefeningen waren verlopen en de enthousiaste wijze van medewerking tijdens de twee open dagen. De scheidende kolonel toonde zich verheugd over de, volgens hem verdiende, aandacht die de vlieg basis krijgt, hetgeen mag blijken uit de renovatie van de servicing en het 298 squadron, en de goede behui zing van Welzijnszorg. Ook de komen de ontwikkelingen, aangaande de reno vatie van verschillende gebouwen en de uitbreiding van het cargoplatform, zorgen ervoor dat de kolonel goedge mutst naar de andere kant van de oceaan vertrekt. Toekomst ,,De goede resultaten die behaald zijn, de goede sfeer die er heerste en van daag nog heerst, zijn straks volkomen onbelangrijk. Zij zijn geschiedenis ge worden. Waar u voor moet werken en oefenen is voor morgen, voor de vol gende week. Van het verleden kunt u leren, in de toekomst moet u zich waarmaken", aldus Boudens, die er op aandrong de verkeersveiligheid in acht te nemen, teneinde domme en vermijdbare ongevallen te voorkomen. Hij vroeg het personeel het gezonde verstand te gebruiken en met het toe vertrouwde materiaal om te gaan alsof het van de mensen zelf is. Tegen de nieuwe commandant Wil brink zei hij: „Ik wil u gaarne geluk wensen met uw nieuwe functie. Ik hoop De gaande en de Icomende man. Kolonel Boudens (l.) schudt kolonel Wil brink de hand. dat de mooie taak die voor u ligt u net zoveel voldoening mag geven als ik eraan heb ondervonden. Ik ben overtuigd dat al het personeel van de vliegbasis u z'n loyale mede werking zal geven". Kolonel Wilbrink, ik draag aan u over het bevel over de vliegbasis Soesterberg". Het woord was daarna aan kolonel Wilbrink, die zei onder de indruk te zijn gekomen van de teamgeest, vak manschap, loyaliteit en bovenal de inzet-bereidheid, die hij in de afge lopen twee weken had ervaren onder het personeel. „De met succes ge houden Koninklijke Luchtmacht open dag op deze basis is daarvan een sprekend voorbeeld. Ik wil graag op uw goede eigenschappen een be roep doen. Zo gesteund en met uw loyale medewerking zal de commando voering met behoud van continuïteit Foto: Goos van der Wilt kunnen worden voortgezet. Kolonel Boudens, u en ik kennen elkaar al jaren. Maar in de afgelopen twee weken ben ik u tevens gaan kennen als een goede en geliefde commandant van deze basis. Bij u was het devies: teamwerk, laat een ieder in zijn eigen waarde, en leg de verantwoordelijk heid op de juiste niveaus. Ik val daar mee in een gespreid bedje, en zal pro beren het op precies dezelfde wijze voort te zetten. Ik weet dat u de af gelopen drieëneenhalf jaar de mooiste van uw leven vindt, en ook dat u met weemoed afscheid neemt, maar de pil wordt gelukkig verguld door uw nieuwe functie van defensie-attaché in Canada, zodat u en uw vrouw als het ware weer naar huis gaan", aldus de nieuwe commandant van vlieg basis Soesterberg. "Er is geen aanleiding voor ongerust heid over de veiligheid van televisie toestellen. 25e zijn niet speciaal gevaar lijk dan andere elektrische apparaten en zodra je de stekker uit het stop- kontakt haalt loop je met een televisie geen noemenswaardige risico's." De commandant van de brandweer in Soest, de heer Bakker, reageert daar mee geruststellend op de vragen van een aantal inwoners van Soest, die zich na de melding van een aantal televisie brandjes als gevolg waarvan onlangs een huis aan de Beetzlaan geheel uit brandde) afvroegen of het bezit van een televisie mogelijk een extra risico factor vorm. Met daaraan uiteraard direct verbonden de vraag wat men e- ventueel zou kunnen doen om te voor komen dat een tv-toestel in brand raakt. Hoewel het aantal tv-branden in Soest in de afgelopen jaren op de vingers van éen hand te tellen is geweest, heeft de heer Bakker zich op de hoogte gesteld van landelijke cijfers. Die zijn er, en al dateren ze van een onderzoek uit 1981, door het Centraal Bureau voor dé Statistiek in opdracht van de Inspectie voor het Brandweerwezen verricht, ze gelden nog. De cijfers zijn afkomstig uit de brandrapporten van de gemeen telijke korpsen in het land. Van het totaal aantal "elektriciteits- branden" in 1981 (810) nemen de televi sietoestellen 13% in: 108 gevallen. Be langrijker zijn echter draden, leiding en en schakelaars, met 144 gevallen (18%) verreweg de grootste veroorza kers van elektriciteitsbranden. Ook boilers, wasautomaten en afwasma chines (95 gevallen, 12%) nemen een vrij belangrijke plaats in. De schade die als gevolg van televisie- brand in 1981 ontstond bedroeg in to taal ruim tweeëneenhalf miljoen gul den, per ongeval gemiddeld zo'n 30.000 gulden. Brandweercommandant Bakker. Oorzaken Wat de oorzaken zijn van televisie- branden is in 1981 ook uitgezocht: In 60% van de gevallen betrof het kort sluiting in het toestel zelf, en van een flink aantal (20) is de oorzaak niet te achterhalen geweest. De overige oorzaken, die echter in uiterst geringe aantallen voorkomen, zijn o.m. explo sie, oververhitting, overbelasting en andere defecten. Kortsluiting in de televisie, aldus de heer Bakker, komt nogal eens voor als gevolg van vocht in het toestel. Het verdient danook aanbeveling geen planten op het toestel te zetten, omdat men met het water geven van de plan ten misschien zou kunnen morsen. De combinatie van stof (dat meestal in het inwendige van het toestel wel aan wezig is, maar op zichzelf nauwelijks gevaarlijk genoemd kan worden) met water kan kortsluiting veroorzaken. "En dan nog gebeurt het natuurlijk toch maar in één van de zoveel Wegens een enorm gebrek aan lakens, slopen, dekens en kussens in de Pool se ziekenhuizen staat de september maand voor de landelijke stichting „Helpt de Polen" in het teken van de lakenactie. Iedereen, die aan deze actie wil bijdragen, kan elke zaterdag middag tussen 14 en 16. uur bedde- goed afleveren bij mevrouw Rade maker op het Pijperpad 107 in Soest. In Soesterberg zit Ab Blokzijl op de Koppenlaan 8 met smart te wachten op lakens en dergelijke. Voor telefo nische inlichtingen kan men bellen naar mevrouw Grift in Soest (12538) en Ab Blokzijl (03463-1463). De stich ting" Midden-Nederland Helpt de Po len" zoekt nog verzamelpunten in Soest-Zuid en Soestdijk. Uiteraard gaat het „dagelijkse" werk van de stichting door. In het opslag- ,gebouw in Soesterberg zijn ieder dag drie vrijwilligers bezig met het ver werken en inpakken van de binnenge komen goederen. Stapels dozen, ge noeg om twee vrachtwagens vol te stouwen, staan te wachten op ver zending, maar er is geen geld meer voor transport. „We zamelen wel in, maar kunnen niet weg, omdat er geen dubbeltje meer in de kas zit. Een transport kost per wagen 1750 gul den. Dat is alleen voor de dieselolie. Daarom kunnen we iedere vorm van sponsoring gebruiken. Een garagebe drijf hoeft echt niet dieselolie voor een heel transport te schenken. We zijn al blij met een volle jerrycan. Als men- Op dinsdag 18 september a.s. zal de exploitatie van onze herenkapsalon worden overgenomen door Zij hebben vestigingen in Utrecht, Woudenberg, Nieuwegein, Tiel, Loosdrecht en Veenendaal en vertrouwen erop ook de clientèle uit Soest en omgeving een uitstekende haarverzorging te kunnen bieden. Zij hopen de goede relaties met U te mogen voorzetten, waarvoor zij zich uiteraard gaarne zullen inspannen. Zie onze advertentie elders in dit blad. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 8.30-17.30 uur Zaterdag 8.00-16.00 uur. Maandag gesloten. (A AVIA DIENSTENCENTRUM P\ DE KORTE DUINEN B V. sen iets hebben,yoqr de Poolse bevol king, wat het dan ook mag zijn, hoeven ze maar te bellen, en we komen het halen", zegt Ab Blokzijl, coördinator van de stichting. Noodzakelijk „Ik zeg wel eens: Je moet een vogel tje niet in de zomer voeren. Daarmee wil ik zeggen, dat je iemand niet moet helpen als hij er zelf voor kan zorgen. Je moet de mensen niet volstoppen, zonder dat ze er zelf wat voor moeten doen. De stichting probeert de Polen echter te voorzien van noodzakelijke spullen, waartoe de lakens, dekens, slopen en kussens zeker behoren. Hier voor kiezen we kleine dorpjes uit. In de grote steden zijn een hoop dingen nog wel te krijgen, maar in de dorpjes is het een grote ellende. De mensen in Nederland vragen soms of het nog wel nodig is om steeds naar Polen te gaan met voedsel en kledingtranspor- ten. Het enige antwoord dat ik dan kan geven is: Ga er maar eens kijken. Vrijdag 7 september gingen we met 42 mensen naar Polen toe, als een soort van oriëntatiereis. Iedereen moet de reis zelf betalen, ze worden in Polen bij de bevolking ondergebracht. Op die manier kunnen ze zien hoe de situatie is. De Polen zijn een trots volk en zul len niet zomaar te koop lopen met hun problemen, maar als je er een week in huis zit, kunnen ze eenvoudigweg niet alles voor je verbergen. Ik vind het jammer dat zo weinig mensen naar Polen durven. Ze willen wel, maar ze zijn bang voor problemen bij de grens. Ik denk dat er bij de Italiaanse grens meer problemen te verwachten zijn. Polisvoorwaarden voor u een straf. Dan naar van Rouwendaal op een draf. Bij ons hypotheek v.a. 7.7% 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Iemand, die naar Polen wil, mag mij gerust bellen. Ik wil dan best het visum regelen. De mensen zullen er verbaasd over zijn, hoe gastvrij de Polen zijn. Ik ben al in tal van landen geweest, maar je moet volgens mij ver reizen om een dergelijke gastvrijheid tegen te komen. Het is voor de mensen een hart onder de riem als ze door buiten landers bezocht worden. Ze kunnen dan eindelijk eens praten over andere dingen dan hun problemen' Lijstje Wanneer Ab Blokzijl volgende week weer in Polen is, zal hij van doktoren een lijstje krijgen van apparatuur waar behoefte aan is. In november reist Blokzijl naar Titusville. Ds. John Merz, die onlangs nog in Soest was, zal het geld voor de aanschaf van de medische instrumenten bijeen proberen te schrapen. Op het moment is alle aandacht ech ter gevestigd op het verzamelen van beddegoed. Eind oktober, begin no vember hoopt men alles naar Polen te kunnen transporteren. Tijdens de Kerstdagen is er een andere actie. Men kan dan weer een geadres seerd pak naar Polen sturen voor 2,25 per kilo en vier gulden per pak. Ook zijn er dozen te koop voor vijf gulden. Als de mensen deze dan vul len met levensmiddelen, zorgt de stich ting voor transport. Aan kleding is eveneens grote behoefte, vooral nu de winter weer nadert. honderd gevallen," aldus de heer Bakker. Overigens verdient het geen aanbeve ling het toestel zelf schoon te gaan ma ken, aldus de brandweercommandant. "Mocht men onverhoopt toch per onge luk water hebben gemorst, dan kan men beter een reparateur inschakelen, en in elk geval de stekker uit het stopkontakt trekken, of de hele "groep" waarop het toestel is aange sloten uitzetten." In dat verband wijst de heer Bakker er tevens op hoe be langrijk het is dat men weet welke kontaktpunten op een bepaalde groep zijn aangesloten. "Bij elke zekering zouden de mensen moeten opschrijven waar hij voor dient. Over de ongerustheid met betrekking tot de televisietoestellen merkt hij nog op: "Tja, bij een strijkbout ver wacht je eerder dat er iets mis gaat. Zo'n televisie staat er altijd maar vredig bij, en de mensen beschouwen hem nooit als een potentieel gevaar. Gezien de cijfers lijkt mij dat eerder de oorzaak van eventuele ongerustheid dan de kans op een brandje..." Inbreker slaat slag bij wethouder van Financiën De Van Lenneplaan was zaterdagavond laat het toneel van een tweetal inbra ken en een poging daartoe. De dader drong o.m. binnen in het huis van drs. JL. Menne, wethouder van Financiën van de gemeente Soest, kennelijk in de veronderstelling dat daar veel geld te halen was. De inbreker moet niet op de hoogte geweest zijn van de finan ciële lasten waaronder de gemeente zucht... In elk geval hield hij aan zijn bezoek twee gouden ringen en een bedrag van 100 gulden over. Vermoedelijk dezelfde dader slaagde erin binnen te komen in een andere woning aan de Van Lenneplaan. Daar toe vernielde hij een raam. Hij vertrok echter zonder buit. Bij een ander huis aan dezelfde straat ving de dader eveneens bot. Hier lukte het hem zelfs niet de deur te forceren. In de instruktiezaal van de brandweer kazerne, Lange Brlnkweg, wordt don derdag 4 oktober tijdens een receptie voor genodigden afscheid genomen van de heer C. Klomp, die werkzaam is bij de ambulancedienst G.G.D. Eemland. De geleverde goederen worden in Po len in een soört distributiecentrum opgesteld. Onder leiding van de kerken krijgen de Polen volgens een kaarten- systeem hun deel daarvan, althans als men er werkelijk behoefte aan heeft. De welstandsmensen komen niet in aanmerking, omdat deze de goede ren per omgaande op de zwarte markt zouden verkopen. Ab Blokzijl stelt met zekerheid dat dit systeem goed werkt en de goederen terechtkomen bij de mensen, die het nodig hebben. De Polen hebben nog steeds hulp nodig, dat is buiten kijf. Daarom ter over denking het gironummer van de stich ting „Midden-Nederland Helpt de Po len" (5480231). Westerheide 2, Laren N.H., Tel. 02153-87974 Op zaterdag 15 september a.s. vindt de opening plaats van Café de Provence, een onderdeel van het bekende Larense restaurant Auberge la Provence, bij de afslag Laren/Hilversum. In Café de Provence kunt U elke willekeurige dag van de week vanaf 11.00 uur 's ochtends neerstrijken voor een drankje of een hapje. U kunt er terecht voor een kopje koffie, een ouderwets thee-complet of een borrel met bittergarnituur. Maar ook voor een substantiële dagschotel of een verzorgd drie-gangen menu. In Café de Provence gaan een ongedwongen sfeer en een uitstekende keuken gepaard met vriendelijke prijzen. Tot ziens in Café de Provence - het nieuwe trefpunt voor de A inwoners van het Gooi. door GerardPau! „Ik moet bij de dienst wezen. Ben ik hier dan goed?" vroeg de dienstplich tige soldaat half stoned aan zijn maat die bij de poort op wacht stond. „Echt goed ben je niet", antwoordde de kazernebewaarder. „Je bent te laat voor dit matineuze krijgsleven en te vroeg om eruitgetrapt te worden. Dan moet je minstens drie weken onder wa ter blijven." De van het uitgerekte weekend dode lijk vermoeide soldaat zuchtte en zet te zich moeizaam in beweging onder het mompelen van de voorgeschreven godslasteringen en de op dat moment ingeburgerde krachttermen. De mili taire dienst kon hem gestolen worden. Dat soldaatje spelen zag hij helemaal niet zitten. Hij was uitgeblust en slofte over het druilerige kazerneterrein met uitzicht op geestdodend werk en machtswellustige sergeantjes die niets zouden nalaten om hem te koeioneren. „Kun je niet groeten, lummel!?" don derde een stem uit de hemel tot vlak voor zijn voeten. Hij schrok hevig, maar was te lamlendig en te tegen draads om dat te laten merken, dus trok hij zijn schouders op en liet ze willoos en met een plofje weer zakken. „Zo, kun je niet praten? Waarom groet je mij niet?" baste de man, die inmid dels herkend werd als de kapitein. „Geen zin in. Bovendien heb ik een dood vogeltje in m'n zak," Even bleef het stil. „Laat eens kijken, dan." „Dat kan ik niet. Dat vogeltje is dood, zeg ik toch. Ik kan geen dooie vogeltjes zien." De officier, die de kans op het winnen van de oorlog verkeken zag, brieste: „Haal je handen uitje zak! Het verkreukelde soldaatje wist nauwe lijks wat strategie betekende, maar hij voelde de overwinning naderen, al was de schijn tegen. Traag en kwasi schuldbewust zei hij: „En dat vogeltje dan?" De kapitein trok wit weg en wist dat deze slag verloren was. je kunt een paard wel bij de bron brengen, maar hem niet laten drinken. Zelfs zijn eigen vrouw zou hier geen begrip voor kun nen opbrengen en hem uitlachen als hij tegen haar uit zou gaan razen. Zijn hele dag verpest door dat rotjong. Tenzij... Als bij ingeving zei hij samenzweer derig: „Zullen we dat beestje samen gaan begraven? Ik weet wel een mooi plekje." Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, voor wonen in de groene zone. Bromfietser gewond na slip Vermoedelijk als gevolg van het feit dat hij tegen de trottoirrand reed raak te een 16-jarige bromfietser uit Leus den vrijdagmiddag op de Verlengde Paltzerweg in een slip, waarna hij tegen een auto botste. Hij werd per ambu lance naar De Lichtenberg gebracht, maar hij kon na behandeld te zijn naar huis terugkeren. Binnen één week klaar Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Alleen donderdag IJSBERGSLA Maandag 17, dinsdag 18 en woensdag 19 sept. Donderdag KILO Donderdag GEKOOKTE Maandag 17, dinsdag 18 en woensdag 19 sept. Dit weekend Gemengde 350 MAASLANDER of WESTBERGER (Gatenkaas) Per stuk' v Griekse ROSAKI DRUIVEN 250 gram voor van 6.95 voor

Soester Courant | 1984 | | pagina 1