OPEN HUIS - Winkelkring Van Weedestraat BRIL!!! li mmm Bert (barometer) Bolle bezoekt Brilcentrum WMi- Kopen als een kip zonder kop. Wasserette (Van Weedestraat 55) heel erg flexibel ZATERDAG 15 SEPTEMBER ZATERDAG 15 SEPTEMBER lst PU STER ENZ ;n Dag 2en6,50 ƒ22.50 MET HET FESTIVAL VAN DE AMATEUR MUZIKANTEN, DE PLAY-BACK SHOW ENZ. ENZ. ENZ. Het Nederlands Wijnpas poort: een nieuw initiatief ié? \%de beide Wijnhandels fan der Linden Presentatie barometers als eigentijdse kunstwerken PAGINA 28 jjÓÉNSDAG 12 SEPTEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 29 /ii.- ƒ16,- ƒ1,50 •rmaal ƒ28,50 =ehak van ïuren voor mste prijs- PRIISTELT loeke hak. er niet bij, jordelig is. WONDER IA 31 lestraat 86 ftijnnaiiuel Van der Linden introdu it in samenwerking met enkele ac- Lye collega's het mooiste voor de wa- ,ewijnliefhebberhet Nederlands ftijnpaspoort, dat speciaal bestemd is voor een ieder die zeer geïnteresseerd jj in wijn. Het paspoort onderstreept ie functie van de slijter/wijnhande- laar, dat neerkomt op vakkennis, per soonlijk advies, uitgebreid assorti menten niet te vergeten service! ■Watbiedt het wijnpaspoort? jlet Nederlands wijnpaspoort bevat in teressante wetenswaardigheden zoals (hetproeven van wijn, het bewaren van Lijn, wijn voorraadlijst, wijntabel, ruimte voor proefnotities en algemene wetenswaardigheden. Bovendien be vat het paspoort 12 verschillende wijn aanbiedingen, die in de periode sep tember tot en met mei 1985 uitsluitend door paspoorthouders gekocht kunnen worden. Reden genoeg om ook een Nederlands wijnpaspoort te gaan halen bij Slijterij Wijnhandel Van der Linden, Burg. r': Grothestraat 6 en Soesterbergsestraat 49. Wijn van de maand september: Provence De "Provence: Zuid-Frankrijk op haar best... Grenzend aan de Middellandse Zeekust, van de Rhöne-delta tot aan de Italiaanse grens vinden we hier een wijngebied waar steeds weer ontdek king op ontdekking wordt gedaan! Namen als Bellet, Bandol, Cassis, Cótes de Provence doen als gecontro leerd wijngebied van zich spreken; maar de Vin de Pays doet zeker niet onder voor de AC-wijnen uit de Pro vence. De mistral die in dit gebied zo'n honderd dagen per jaar waait en zo'n honderd dagen vervloekt wordt, zorgt er niettemin voor dat de wijnstok be schermd wordt tegen schimmelziek ten. Het draagt er aan bij dat de Provence een wijngebied is, dat zeker niet vergeten mag worden. Aan de voet van Le Massif des Maures ligt Bignoles. Daar treffen we het "Do- maine de la Margilliere" aan. Een domaine van slechts 20 ha. dat jaar- lijks ongeveer 150.000 flessen produ ceert. De wijngaard is beplant met Grenache, Cinsault, Carignan en Mau- vèdre. De appellatle die "Domaine de la Margilliere" draagt is "Vin de Pays des Coteaux Varois". In de koele donkere kelders wordt de wijn lang zaam en zorgvuldig gevinifeerd. Het resultaat is een volle donkerrode wijn, met een fruitig bouquet dat het uitstekend doet bij rood vlees, fon due of barbecue. Septemberprijs 5,75. Overige maan den van het jaar 6,95. Domaine de La Margilliere Vin de Pays des Coteaux Varois 1982 Dierckx. Druivesoort: Grenache (30%) Cinsault 20%Carignan 20% Mauvèdre (30%). Bodemstructuur: kalk en leem, kleur: volle donkerrode tint, geur: fruitig, warm bouquet. Smaak: frisse opname, stevig, droog met aangename tannine, afdronk: har monieus, elegant, bewaren: maximaal tot 1990, drinken bij: rood vlees, fondue of barbecue. Temperatuur: 18-20 gra den. Barometers, de weervoorspellers van huis uit, zijn wat de publieke belang stelling betreft, in opmars. Waarom? Is men het vertrouwen in het K.N.M.I. aan het opzeggen? Kan weerprofeet Jan Pelleboer geen goed meer doen? Het zou er mee te maken kunnen heb ben. Zeker is dat dat door de jaren heen plagende eksterogen en barome ters uitstekende weervoorspellers zijn geweest en zullen blijven. Zeker is ook dat de klassieke barometer een veel gevraagd en geliefd onder deel is geworden van verzamelaars met oog voor antiek. Antieke baro meters worden niet meer afgedaan als "oude rommel". Een echt mooi en gaaf exemplaar, ouder dan honderd jaar, is in vele gevallen reeds duizen den guldens waard. Onbereikbaar voor de gewone man. Is het deze weten schap geweest die de in Nederland be roemde Maartensdijkse antiquair deed besluiten een gat in de markt te vullen? Enfant terrible in de antiek In de vakpers wordt antiquair Bert Bolle omschreven als een enfant terri ble. Op 19-jarige leeftijd, met een di ploma gymnasium op zak, stortte hij zich in antiek. De "tik" had hij duide lijk niet van een vreemde. Met zijn moeder, nu 74 jaar oud en als zelf standig ondernemer nog steeds aktief in de antiekbranche, dekoreerde hij in die begintijd meubeltjes in Hinde- looper stijl. Het gebeurde allemaal zo'n twintig jaar geleden. Vandaag, wij schrijven 1984, is de met niets begonnen antiquair eigenaar van het landgoed Rustenhoven in Maartens dijk. En zoals 't zo dikwijls gaat, ook hij kreeg zijn verworven bezit niet cadeau. Een versleten rug door het slepen van grote eiken kasten van soms honderden kilo's. Altijd alles zelf ingekocht, opgehaald en afgeleverd. Wat antiek betreft een van de eerste Engelandvaarders. In 1966 trok hij, met een paar duizenden gulden op zak, naar Engeland. Op zoek naar antiek. Zijn eerste barometer kocht ij in Ier land. Type "banjo". Het werd liefde op het eerste gezicht, en daarmee verdween zijn belangstelling voor het overige antiek min of meer uit beeld. Ik was", vertelt hij openhartig "er een beetje op uitgekeken. Mijn handel bestond hoofdzakelijk uit in- en ver koop van boerenmeubelen, afkomstig uit Engeland en West-Duitsland. Mooi, Rustenhoven, waar de wieg van Wcathcr Art staal aardig meubilair, maar 't leek alle maal te veel op elkaar. Het had geen hart, geen karakter. Bovendien mist deze sektor van de antiekhandel een zeker niveau. Het lijkt er misschien op dat ik nu naast mijn schoenen loop, maar het tegendeel is waar. Ik zal nooit vergeten dat het de kleine man is geweest die mij met zijn aankoop van boerenmeubilair in zakelijk op zicht op het paard heeft geholpen. tiaan Huygens, heeft een aanwijsver- groting van maar liefst tien maai, en is gemonteerd op een dikke plaat per spex. De luchtdruk wordt feilloos aan gegeven in millimeters en millibaren. Het te verwachten weerbeeld wordt met symbolen aangeduid, hetgeen deze barometer zijn karakteristieke uiter lijk geeft en hem bovendien interna tionaal bruikbaar maakt. Iedere Weather Art barometer is voorzien van zijn signatuur en een met de hand aangebracht serienummer. De vraag ligt voor de hand of antiquair Bert Bolle zich met deze opvallende nieuwe ling geen concurrentie gaat aandoen. "Geen sprake van", luidt zijn oor deel. De doorsnee antieke barometer is voor geen mens meer te betalen. Voeg daaraan toe dat de barometers die tegenwoordig op de markt worden gebracht qua vormgeving en compo sitie nergens op lijken en de komst van een eigentijdse kunstwerk als Weather Art is verklaard. ■■Kopen als een kip zonder kop?" Nooitwan gehnorUI hebt v°«ennS' t donbekende op, kepen me, Sn^'e™l«k SmeesTn"™ ons volkomen leek bij be, kopen van briljant en geheel afhankelijk van walde^rtelt ■kwestie. Te„einde Tja, het is voor de meesten van ons een pul»enkeie suggesties doen u een zekerder gevoel te geven wil i ietten bii de eerstvolgende keer dat SiUam kïipl rn SüS iTwaar voor n„ geld krijgt en de trotse bezitter word. van een meesterwerkje. Niet alle diamant is briljant Wellicht vroeg u zich al eens af wat het verschil is tussen een diamant en een briljant? Omdat die termen nogal eens door elkaar gebruikt worden, kan er verwarring ontstaan. Toch is het antwoord op uw vraag een voudig. DIAMANT is de naam van de GRONDSTOF. Men vindt diamant in mijnen of rivierbeddingen, natuurlijk in ruwe vorm. Verwondert het u dat een ruwe diamant voor de leek nauwe lijks van een kiezelsteentje te onder scheiden is? Vóór de diamant zijn flon kering krijgt die hem zo begeerlijk maakt, moet hij een reeks vakkundige bewerkingen ondergaan. De belang rijkste daarvan is het slijpen. Dat kan natuurlijk is verschillende vormen, maar altijd zodanig dat het bin nenvallende licht optimaal wordt weer- De meest gebruikelijke slijpvorm nu is de BRILJANT, zoals u hem hier onder afgebeeld ziet. to 2% 43.1% 13473 „Mensen die hier voor het eerst kome loijgen van ons alle hulp en bege ei- ding die ze nodig hebben. Daar neme we ruim de tijd voor, zodat ze me hulpeloos voor de machines hoeven staan. De handelingen die ze moeten verrichten zijn overigens op zicnz zó eenvoudig dat het de meeste mens nauwelijks moeite kost." De heer A. de Bree van de Wasseret te aan de Van Weedestraat 55 (direci naast Albert Heyn) merkt m een noru vraaggesprekje op dat de term serette" de lading misschien met ne - maal dekt. „Soms denken de mensen dat ze hier alles zelf moeten doen. Dai kan ook wel, maar het hoeft m De Wasserette van de heer De r nu al weer enige jaren gevestigd i pand achter „Tiffany", biedt de „zeii- wassers" onder de clientèl6 gelijkheden, maar staat ook klaar om de mensen, die de waswerkzaarnhe^ den liever aan de heer De Br®e L. medewerksters overlaten behulpz te zijn. „Alles kan hier. Er zijnmensenm hun complete gezinswas hier afle en die na verloop van tijd wee£ en klaar ophalen, keurig gestreken en Eénvaï?' de opmerkelijkste v00"}®1®" van het wassen in de Wasser®Vt de wel het verschil in tijdsduur, gt heer De Bree uit. „Thuis kost een vol ledige was toch al gauw zo'n ander ban uur, maar bij ons duurt dehele p tie hooguit een half uur. Die tijd Kan op verschillende manieren worden. Er zijn mensen die dat ha uur hier gezellig doorbrengen, onder het genot van een kopje koff Praatje met deze of gene, maar er zijn er ook die juist in die tusS®"**gg,. de tijd snel wat boodschappen doen. Vooral voor de mensen die in de r g vwrai voor de mensen u.u wat kleine wasjes hebben is de Wasse rette natuurlijk een uitkomst. Maar ook voor de mensen die dikwijls wor den geconfronteerd met een flinke was kan het zeer aanbevelenswaardig zijn ,de was de deur uit te doen en tolkten plaatsvinden in de van moder ne wasmachines voorziene Wasserette. Sociaal kontakt np heer De Bree en zijn echtgenote worden al jarenlang geassisteerd door ïn* Kevzer en Adri Roelofs, die hun klanten ook goed kennen. Juist omdat het personeel al zo lang in dienst is neemt de Wasserette in Soest een nteëke plaats In. ,,'t Is natuurlijk m n boterham aldus de heer De Bree mir Ik doe het ook met heel vee nteSr, en dat geldt voor ons allemaal nier Je maakt van alles mee, en je Srft mee met de mensen die hier a dtetUd al komen. Je leert ze allemaa Qi-vhiiekundige werkzaam is ge wSs ên daar?m op technisch gebied - mnnnetie staat, vermeldt niet londer trots dat hij in al die jaren nooit een monteur nodig heeft gehad „Ik repareer alles zelf. als het nodig is. f service die de Wasserette ver- leen^op een hoog plan staat behoeft leen betoog. De heer De Bree wordt wel eens geconfronteerd met nieuwe cliënten, die aanvankelijk wat huiverig „n tf kiiken naar de grote indus Sëie machines. In zo'n geval schiet St personeel onverwijld te hulp, zoals ït de woorden aan het begin van dit KTÏm?Denree heeft onder zijn uit- ?ebreide cllëntèle ook wel wat mensen die Mi op een bijzondere manier ter- va. staat We halen en brengen de was - tegen een kleine vergoeding - Sf wel bij de mensen thuis op. Meestal gaat het dan om cliënten van wat ge vorderde leeftijd, die met meer zo goed ter been zijn. Wie zijn of haar complete was door de Wasserette van de heer De Bree laat verzorgen kan rekenen op een snelle bediening „Bij andere wasserijen duurt hefvaak een week of nog langerth legt hij uit, „maar als het nodig is kan de klant bij ons erop rekenen dat de was met twee dagen klaar is en als we zeggen „klaar", dan bedoelen we „kast-klaar". Wat dat betreft zijn we heel erg flexibel..." Bert "Baromater" Bolle Van Alle markten thuis Wat barometers betreft is Bert Bolle Ln ieder opzicht van alle markten thuis. Van zijn hand verschenen er in de afgelopen jaren twee pillen van boe ken waarin barometers centraal staan (een derde boek over barometers is bijna persklaar) en verder is hij regel matig via de Hilversumse radiozen ders te beluisteren. Bert Bolle weet waar hij 't over heeft. Niet zo verwon derlijk wanneer men in zijn buitenver blijf kennis neemt van zijn restauratie werkzaamheden. Een groot artist, die in gezelschap van een koperslager, houtdraaier, glasblazer en meubel maker tot indrukwekkende eindre sultaten komt. Bert Bolle, een per fectionist die in zijn dagelijkse werk zaamheden echtgenote Ethne als glasgraverende artiste naast zich weef. Buitenbeen ook in de presen tatie van zijn zakelijke hobby. Rusten hoven in Maartensdijk lijkt meer op een verantwoord en smaakvol inge richt museum dan een zakelijke onder neming. Wat er door welke omstandig heid dan ook niet uit voorraad lever baar is zal tien tegen een zijn terug te vinden in fotoalbums. Daarin door Bert Bolle vervaardigde zwart-wit- portretten van eeuwenoude en jeugdi ge barometers. De liefde die op het eerste gezicht begon ontwikkelt zich nog dagelijks. Zeer recent is Bert Bolle weer in het nieuws gekomen. De antiquair, auteur, fotograaf en barometerspecialist bracht onlangs een stukje onvervalste "weerkunst" op de markt. De nieuwe geheel eigen tijds uitgevoerde kwikbarometer kreeg de merknaam WEATHER ART mee. Het gloednieuwe barometermo del op het contrasysteem van Chris- Telt men de onderste punt (kollet) er bij, dan heeft hij 58 slijpvlakken of facetten. Wil men tot een maximum aan 'vuur' of schittering komen, dan dient de diamantslijper de verhoudin gen die erbij vermeld staan, heel nauw gezet aan te houden. Doet hij dat na melijk niet, dan gaat een groot deel van het licht dat via de bovenkant (tafel) in de steen valt, verloren vóór dat het weerkaatst kan worden door één of meerdere van de facetten. Belangrijk is ook hoe de rondist, d.i. de scheiding tussen de boven- en onder kant, geslepen is. Is deze te dik ge worden, dan spreekt de diamantair spottend over een 'fietsband'. Dit doet u waarschijnlijk al beseffen dat zo n •fietsband' de steen aanmerkelijk in waarde doet dalen. Toont dit niet aan, mevrouw, dat de aankoop van een bril jant beslist een vertrouwenskwestie is, iets waar u degelijke voorlichting bij nodig hebt? Naast de briljant-vorm zijn er nog tal loze andere die even genoemd kunnen worden: de marquise, de pendeloque, carré, baguette etc. Met of zonder krenten, mevrouw? Een heel belangrijke maatstaf voor de waardebepaling van diamant is na tuurlijk de zuiverheid. Tijdens het kristalliseren van de dia mant, diep onder aardkorst zijn er mogelijk kleine barstjes, belletjes of zelfs minuscule deeltjes van andere gesteenten in terecht gekomen. Van daar dat slechts ongeveer een vijfde van alle gevonden diamanten voldoen de zuiver is om als 'sierdiamant in aanmerking te komen. De rest is door zijn uitzonderlijke hardheid uitstekend geschikt voor allerlei industriële doel einden. Van alle sierdiamant is op zijn beurt maar een klein gedeelte echt loep zuiver' .dat wil zeggen: bij tienmalige vergroting is er volstrekt geen onzui- verheidje (een 'insluitsel' of kenmerk te ontdekken. Naar gelang het aantal, de grootte en de ligging van de onzui verheden die wél te ontdekken zijn, worden de overige diamanten onder verdeeld in verschillende zuiverheids- af delingen'. Dit maakt, mevrouw, dat geen twéé diamanten precies aan elkaar gelijk zijn. Elke steen heeft zijn eigen specifieke insluitsels of kenmer ken die hem volledig doen verschillen van elk van zijn soortgenoten. De dia mant die uw vinger siert is aldus even uniek als de afdruk van uw vinger Bijzonder belangrijk is natuurlijk, of de onzuiverheden die zich in een ge slepen diamant bevinden, het licht spel al of niet beïnvloeden. Als ze het weerkaatsen verhinderen van het licht dat in de steen valt, verliest deze een deel van zijn flonkering. En dit is juist zo belangrijk bij diamant Is een diamant bezaaid met onzuiver heden, dan spreekt de diamantair spot tend over een 'krentenbrood'. Zou u zoiets wensen? Laat u zich daarom goed informeren over de zuiverheid van de steen die u zich aanschaft, en laat dit op certificaat bevestigen. Het opvolgen van deze goede raad kan van landhuis Rustenhoven Een stukje "museum Bert Bolle's creatie: The Weather Art Bert Bolle bij Brilcentrum Bert Bolle is, om meer dan zakelijke redenen, een honkvast baasje. Hij timmert als geen andere collega aan de weg, zij 't dat zijn maatwerk in Rustenhoven tot stand komt. Deson danks zal hij op zaterdag 15 septem ber a.s. tussen 9.00 en 16.00 uur bij het Brilcentrum in de Van Weedestraat zijn Weather Art introduceren. "Het is", licht hij toe, "de eerste en de laatste keer dat ik mij voor zoiets laat strikken. Ik kon Hans Nota (eige naar van Het Brilcentrum) niet te leurstellen. Een even groot als enthou siast vakman, die bovendien net als ik iedere dag op zoek is naar perfectie en nouveauté's. Zo'n man zit met zijn ideeën en inzichten op mijn golflengte. Vandaar. Op 15 september a.s. kennis maken met Bert Bolle is het ontmoeten van een specialist. Het consulteren van een barometerexpert. Daarom dit advies: Neem uw bruikbare of on bruikbare kwikbarometer uit groot moeders tijd, of wellicht nog ouder,, mee naar Het Brilcentrum. Misschien bent u rijker dan u ooit heeft veronder steld, wellicht dat Bert Bolle waarde volle adviezen kan geven met betrek king tot een eventuele restauratie. En mocht de antieke kwikbarometer niet bij u op zolder zijn opgeborgen en niet aan de gangmuur hangen dan komt u van hem alles aan de weet wanneer het om eigentijdse kunst rond barometers gaat. Bert "Baro meter" Bolle, een verhaal apart, een man apart. LR. Mag ik van u een half pondje diamant, meneer? De dame die mij zoiets vraagt, moet wel over een bijzonder kapitaal be schikken. Diamant heeft namelijk zo'n laag soortelijk gewicht, dat men helemaal niet spreekt over grammen, laat staan pondjes! De eenheidsmaat voor diamant is een caraat (niet te verwarren met de ka raat die goud- en zilvergehalte aan duidt). Een caraat komt overeen met een vijfde van een gram. Nu is een steen van één caraat nóg groot, zeld zaam en duur. Dus wordt de caraat onderverdeeld in honderd 'puntjes'. Als u de diamantair hoort spreken over een briljant van bijvoorbeeld 10 pun tjes. dan heeft hij het dus niet over de kwaliteit ervan, doch over het gewicht: 10 honderdsten van één caraat, ofte wel één vijfigste van een gram. Vindt u het niet ongeloóflijk dat de diamantslijper in staat is om aan zo'n minuscuul steentje 58 vlakjes te slijpen in een dusdanige verhouding dat ze het licht optimaal weerkaatsen? Sterker nog: hij kan dit ook bij een steentje van crt. 0.01 oftewel één vijfhonderd ste van een gram. Jawel, mevrouw, dit kan alleen maar uw waardering vergroten voor de briljant die u bezit: het is werkelijk een kunstwerkje 'van formaat' Of verkiest u een kameleon diamant? Na het slijpsel, het gewicht en de zui verheid zijn we beland bij de kleur van diamant. Dit is een heel belangrijk punt: door deze eigenschap kunnen twee briljanten die verder identiek zijn qua slijpsel, gewicht of zuiver heid, toch heel sterk van elkaar ver schillen in kostbaarheid! Het overgrote deel van alle gevonden diamant is 'schijnbaar wit". De rest bestaat uit uitzonderingen als blauwe, rode, groene, kanariegele diamanten. Er is zelfs een diamantsoort gevon den die verandert van kleur bij ver hitting. Dit is de zgn. 'kameleondia- mant! die groen is onder normale omstandigheden, maar bij verhitting boven 50 graden Celsius geel wordt. AI dezen zijn echter zó uitzonderlijk zeldzaam en kostbaar, dat u ze vrijwel nooit in de normale handel zult aan treffen. Onze belangstelling gaat echter uit naar de 'schijnbaar witte' diamanten. Van dezen zijn de volkomen witte (zgn 'blauwwit') het zeldzaamst, tegenover de duidelijk gele die ln veel grotere aantallen gevonden worden. Tussen deze twee begrippen liggen di verse kleurschakeringen als fijnste wit fijn wit. getint wit eet. die de dia manten van elkaar doen verschillen in prijs. Wilt u de vier besproken punten ont houden? Dat zal u het best lukken op de manier van de vakman: hij spreekt namelijk over de 4 C's van diamant. Deze C's staan voor Cut, Carat, Cla- rity en Colour, ofwel: Slijpsel, Gewicht in caraten, Zuiverheid en Kleur. Op de ze punten let de diamantair bij het be oordelen van een geslepen diamant. Natuurlijk blijven er na het lezen van deze inlichtingen nog vragen onbeant woord. En misschien wilt u graag eens een echte diamantslijper aan het werk zien? Zult u ooit die kans krijgen? U krijgt die kans! Op zaterdag 15 sep tember namelijk, is er voor onze zaak op de Van Weedestraat in Soest de ge hele dag een diamantslijper aan het werk. U kunt dus met eigen ogen mee maken hoeveel geduld en vakman schap er nodig is om van diamant een briljant te maken, (weet u nog 't ver schil?). U kunt bij hem. en natuurlijk ook bij óns terecht met al uw vragen over diamant. Houdt u van diamant? Grijp dan deze unieke kans om uw kennis van en waardering voor de 'koning der edel stenen' te vergroten. Aüron Sassoon, Diamantair-Juwelier

Soester Courant | 1984 | | pagina 29