■Ml nieuw! mmmim bMMiiaÉ 19^ d'OudeÈnghe Splinter Eemland viert 50-jarig Ford-dealer schap met cadeaus voor nieuwe Ford-kopers Miele BLIJ MET DE STOMERIJ vangen SHAM KOFFIE Maria-parochie vierde 60-jarig jubileum Nieuwe kansen voor haanlozen in Soest Miele van Schoemaker van schoemaker Heel Soest neemt snipperdagen op Ideaal voor uw haar Exclusief van Indola Nu bij Passé Partout Gemeente gaat met Overhees-bewoners praten over wateroverlast 15-19600 Slaapzak Dekens Normaal 6.50 I gewone Eindbedrag steunfonds Formosa-Brazilië f 21,.650,50 Dagmenu voorƒ11,50 Initiatief voor computer basiscursus Gratis radio-cassetterecorder en skipakken iteit van een klassedealer Er is niet beter! Nvmphelle-een gloednieuwe, frisgeurende Keurbehandeling die wekenlang houdt Passé Partout 'Moreel verantwoordelijk' rRAAT 51B 12155-14071 geopend - - SEPTEMBER-AANBIEDING TËXTIELRÊINIÖERS or een (brief)kaart te zenden erwijs aan Volwassenen (SBOV), 51 CX VOORSCHOTEN, es en cursusplaats vermelden, stiging. 5 en/of opgave: 17-2010* PAGINA 2 iving te: SOEST in de nland", Talmalaan42. uken voor beginners staat n bevoegde leerkracht. j iden bestaat, worden complete >s van 19.30-21.30 uur nemen gen resultaten mee naar huis. -, inclusief de ingrediënten en dus volledig verzorgd de vakopleiding cafébedrijf lis horecabedrijf. 25 20 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Zondag was het 60 jaar geleden, dat de Maria-parochie werd opgericht. Dit heuglijke feit is in de Soestdijkse parochie-gemeenschap uitbundig ge vierd. Op zondag 2 september werd hieraan al aandacht besteed in een speciale Gezinsdienst, waarin vele ouders met hun kinderen aanwezig waren. Zaterdagavond werd ook tijdens een speciale jeugddienst het jubileumfeest voorgezet. Aan deze jeugddienst werd medewerking verleend door het Jonge renkoor van Soest-Zuid. Zondagmorgen om 11.00 uur was de Mariakerk praktisch tot de laatste plaats bezet tijdens een plechtige Hoog mis, die werd opgedragen door Deken S. Hoorneman uit Amersfoort met assistentie van Pastoor Goddijn en Pa ter Witbroek, eveneens woonachtig in de Maria-parochie. Pastoor Goddijn, die in dit weekeinde tevens zijn 30-jarig priester-jubileum vierde was met het kerkbestuur van de Maria-parochie na afloop van de Hoogmis in het verzorgingshuis „Ma- riënburg" voor een receptie bijeen en ontving daar vele felicitaties van be langstellenden buiten de parochie, 's Middags om half drie werd het ju bileumfeest voortgezet met een specia le parochie-middag in de kerkzaal. De aktiviteitencommissie had gezorgd voor een gevarieerd programma waarin o.a. een optreden van een drie tal parochianen in een playback-show van de Star Sisters. Ook een optreden van de heer H. Kraal met een smeuïg verhaal in Soester dialect en een op treden van de Soester tenor Charles Gabriël met enkele Italiaanse liederen vielen bij de aanwezigen bijzonder in de smaak. Tijdens deze parochie-middag werd tevens met een ludieke licht-projectie de eindstand van de steunaktie voor het missie-ziekenhuis in Formosa, Pastoor Goddijn ontvangt van twee het missie-ziekenhuis. Brazilië, bekendgemaakt. Deze steun aktie was in maart gestart om extra gelden bijeen te brengen voor het broodnodig onderhoud en een verdere uitbreiding van het missie-ziekenhuis dat door Pastoor Goddijn in de periode dat hij als missionaris in Brazilië werk zaam was, is gesticht. De cheque met daarin het eindbedrag van de aktie, het bedrag is 26.650,50, werd hem aangeboden door twee kin deren uit de parochie. Door de secretaris van het kerkbestuur, de heer P. H. Majoor werd tenslotte aan Pastoor Goddijn nog het cadeau van de parochie voor zijn 30-jarig Pries- ter-iubileum aangeboden. Dit cadeau was een vakantiereis voor de jubilaris naar zijn zo geliefd missiegebied in jeugdige parochianen de cheque voor Foto: Goos van der Wilt Formosa-Brazilië Deze reis is mede mogelijk gemaakt naast de opbrengst van een bliksem- loterij tijdens de parochie-middag en een bepaald bedrag beschikbaar ge steld door het kerkbestuur, door een cadeaubon ten bedragen van 1.150,00, beschikbaar gesteld door de Reis-or- ganisatie Holland International", dat in zijn reisorganisatie een reisbureau heeft aan de Steenhoffstraat té Soest. Te ongeveer 5 uur was het einde van de feestmiddag, waarna vele aanwe zigen nog een gewonnen prijs van de bliksemloterij mee naar huis konden nemen. SIK F.l'.tCIFE Middelwijkstraat 2 - 3764 CG Soest - Tel. 02155-13331 Tussen 18.00 en 20.00 uur Woensdag 12 september Wiener schnitzel - Tomatensla Gebakken of gekookte aardappelen Donderdag 13 september Capucijnerschote! - Spek - Uien Gebakken aardappelen Verse fruitsalade Vrijdag 14 september Groentesoep Spaghetti Bolognaise Maandag 17 september Varkens cordonbleu - Snijboontjes Gekookte of gebakken aardappelen Dinsdag 18 september Gehakte biefstuk met champignons Sla - Gebakken aardappelen Vanillevla Woensdag 19 september Tomatensoep - Gehaktbal - Andijvie Gekookte aardappelen "In de toekomst zal van jonge mensen die een plaats zoeken op de arbeids markt steeds meer worden verwacht dat zij tenminste enigszins in staat zijn om te gaan met computers. Omdat wij vah mening zijn dat vooral jonge Deze en volgende week staat er iets bijzonders te gebeuren bij de bekende Ford-garage van de firma Splinter, op de hoek van de Beukenlaan en de Dal- weg in Soest en aan de Eemiiesserweg in Baarn. Er wordt een klein beetje feest gevierd, omdat het in die periode 50 jaar geleden zal zijn dat aan het bedrijf (dat in Baarn zo'n 60 jaar ge leden werd opgericht, leden werd opgericht) het officiële Ford-dealerschap werd toegekend. In die tijd heette de firma nog geen Splinter Eemland, zoals sinds 1973 het geval is, maar werd de zaak gedreven door de inmiddels bijna le gendarische heer Legemaat. De Soes ter vestiging kwam daar pas in het be- Miele maakt kwaliteitprodukten. Stofzuigers, wasautomaten, drogers, afwasautomaten. Schoemaker geeft service en drie jaar volledige garantie. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Een beeld uit het verleden. De garage aan de Beukenlaan in 1957, waar nu Splinter Eemland Soest gevestigd is. gin van de jaren '70 bij: eerder was op dezelfde plaats in Soest garage Timmer gevestigd. Niettemin deelt de "afdeling Soest" van Splinter Eem land volop in de feestvreugde, aldus een enthousiaste héér J. Splinter. Ter gelegenheid van het 50-jarig Ford- dealerschap wordt in de periode van donderdag 13 september tot en met zaterdag 22 september een grootse Ford-show gehouden, van alle model len die momenteel verkrijgbaar zijn. Op zichzelf is dat niet zo uitzonderlijk voor een bedrijf als Splinter Eemland, waar alle courante Fords als het ware 'uit voorraad'leverbaar zijn. Radio-cassetterecorder cadeau! Dit keer heeft de show echter een heel bijzonder extraatje, speciaal voor kopers van een nieuwe (of bijna nieuwe) Ford. Zij krijgen tijdens de show na melijk een radio-cassetterecorder ca deau. En dat is nog niet alles, want Splinter doet daar nog eens een opval lend aardig cadeautje bij: twee "su persnelle" Motorcraft-skipakken voor de kinderen! "Op zichzelf is het natuurlijk al heel wat, die 50 jaar", aldus de heer Splin ter. "Dat was zes jaar voor de oorlog. Legemaat begon toen voorzichtig met de verkoop van "de bekende T-Fords en A-Fords, in een tijd dat de Ford als eerste begon met het werven van dealers. Op die manier wilde hij pro beren zijn serieprodukten aan de man te brengen, ën dat is goed gelukt ook. n E(e .Fprd-fabrieken waren in feite de 1 eerste - autorrfóiJielfabrieken die de auto's in serie produceerden, en in'die jaren waren dat nog allemaal echt- Amerikaanse Fords. Na de oorlog kwa men de Ford vestigingen in Europa erbij, zoals in Engeland (Ford Anglia), Duitsland (Ford Taunus) en Frankrijk (Ford Vedette). Die laatste fabriek be staat niet meer, al worden in Bordeaux nog altijd de automaten voor de ver schillende Fords geproduceerd. Te genwoordig zijn er ook Fordfabrieken in het Spaanse Valencia, waar de Fiesta's en Escorts worden gemaakt, en in het Belgische Gent, waar de in middels roemruchtige Siërra vandaan komt. Marktaandeel Ford heeft - Europees gezien - nog al tijd het grootste marktaandeel. "Het is nog altijd één van de grote merken", aldus de heer Splinter, "en in Neder land staat de Ford bij de autoverkopen op een royale tweede plaats. De Escort is zelfs bezig de lange tijd onaantast bare Opel Kadett van de eerste plaats te verdringen. Het Ford-bedrijf van de heer Splinter beschikt intussen zowel in Baarn als in Soest over twee uiterst moderne, zeer goed geoutilleerde garages. "De laat ste tijd zijn de eisen veel strenger ge worden", aldus de heer Splinter, "en wij beschikken hier over de allermo dernste apparatuur. Dat moet ook wel, want we zijn nu ook helemaal klaar voor de verplichte autokeuring, die met ingang van 1 januari volgend jaar van kracht wordt, althans voor auto's die dan ouder zijn dan tien jaar. Het spreekt vanzelf dat de heer Splin ter en zijn medewerkers niet weinig trots zijn op het nu al 50 jaar onaf gebroken bestaande Ford-dealer- schap, en het aardigste is natuurlijk dat zij de Ford-conSument die in de komende actieperiode een auto koopt op zo'n interessante manier in het feest willen laten delen. Zo zag garage Legemaat in Baarn (Ford-dealer) er in het begin van de jaren vijftig uit. Toen uw verslaggever dezer dagen in het milde nazomerzonnetje de vorde ringen van de nieuwbouw aan het win- kencentrum op de Soesterbergsestraat in ogenschouw stond te nemen voegde zich boekhandelaar Jan Wessels bij hem met de vraag of hij 20 en 21 sep tember al vrijgenomen had. Nu weet hij dat ik een liefhebber van boeken en lezen ben, maar de achtergrond van deze vraag begreep ik toch niet direkt. Hoezo, vroeg ik. Dan begint mijn ver bouwingsopruiming, vertelt hij, niet al leen zo'n speciale aanbieding van res tanten die daarvoor speciaal zijn inge kocht, maar vooral een échte ouder wetse opruiming van de wat oudere boeken uit mijn kasten. Prima boeken natuurlijk, zo goed als nieuw, die om éen of andere reden op de plank zijn hKïirnn c»aan_ Losse exemplaren dus uit meer dan twintig rubrieken, ook heel veel kinderboeken, vertelt hij enthousiast. Maar dat doe je toch al twee keer per jaar? stribbel ik nog te gen, want ik weet nu al dat ik door de knieën zal gaan. Nee, dat is het hem nou juist, toen ik wist dat ik zou gaan verhuizen heb ik dat anderhalf jaar niet meer gedaan om een extra mooie verhuizingsopruiming te maken met een boekenaanbod dat Soest in de meer dan twintig jaar dat we bestaan nog niet heeft gezien. Echt? vraag ik zwak jes. Heus, zegt hij, kom maar kijken en vergeet niet een snipperdag te nemen. Ik begin op donderdag 20 september. Zet vooral in de krant dat alleen de boekhandel in Hartje Zuid verhuist, de andere Van de Ven winkels draaien gewoon door Adv. maakt uw natuurlijke haarkleur mooier» maskeert beginnend grijs haar wast niet weg groeit niet uit «verschiet niet «verdwijnt na verloop van tijd langzaam vanzelf. een nieuwe specialiteit van Amersfoort, Muurhuizen 205 (bij 't Havik), tel. 632168 Soest. Dorresteinweg 8. tel. 16966 Leusden, Prinses Irenelaan 19. tel. 941153 Nijkerk, Hoefslag 65 (winkelcentr. Paasbos), tel. 56700 óók maandags geopend haanlozen met geringe opleiding hier door de boot dreigen te missen, hebben wij besloten tot de oprichting van de Stichting C.C.B. (Computer Cursus Baanlozen), die zich ten doei stelt te gen zeer geringe vergoeding computer cursussen te geven aan baanlozen, in het bijzonder aan degenen die niet ouder zijn dan 25 jaar, met een voorop leiding LBO, MAVO, LEAO of LHNO." Dit is de aanhef van een brief waar mee de Stichting CCB ("in oprich-i ting", aldus de heer M.A. Luyk, éen van de initiatiefnemers) zich onlangs heeft gewend tot^l^.kjeifken in de gemeente Soest, mét eeri'verzoek om financiële steun. Ook de gemeente Soest heeft een verzoek ontvangen, maar in verband met de bezuinigings operaties en het feit dat de begroting van de afdeling Welzijn nog niet is vastgesteld is van de kant van de gemeente Soest voorlopig geen toezeg ging mogelijk. Niet alleen praten De Stichting CCB dankt haar ontstaan in feite aan gesprekken binnen de gere formeerde kerk van Soest-Noord (rondom de Julianakerk). Daar werd dit voorjaar in de kerkeraad, maar ook tijdens een gemeente-avond de problematiek van de werkloosheid aan de orde gesteld. "Ook binnen de kerken worden we steeds vaker met het pro bleem geconfronteerd. Omdat we het niet alleen bij praten wilden laten, ook eens kijken wat nu werkelijk konden doen, hebben we kontakt ge zocht met de hervormde diakonie en met het Griftland College," aldus de heer Luyk, die voorzitter is van de gereformeerde diakonie. Die kontakten resulteerden dit voor jaar in de totstandkoming van een ini tiatiefgroep, waarvan behalve de heer Luyk ook deel uitmaken: E. Algra, leraar Griftland College; G. van Barne- veld, namens de diakonie van de gere formeerde kerken in de classis Amers foort; H.J. Klokman, namens de diako nie van de hervormde gemeente te Soest; A.J. Sjoerds, computerdeskun dige en Andries Schokker van de af deling Welzijn van de gemeente Soest. Op de achtergrond van deze oprichting staat de gedachte dat de kansen op een vaste betrekking voor jonge baan lozen vergroot zouden kunnen worden als er enige ervaring is opgedaan op computergebied. "We richten ons op jonge mensen tot de leeftijd van 25 jaar, binnen de gemeente Soest, met een niet al te hoog opleidingsniveau, al staan we in principe open voor alle baanlozen. De potentiële groep is hierin Soest vrij groot." De heer Luyk onderstreept dat door het initiatief van de stichting de profes sionele computercursussen niet in de wielen worden gereden. "Er is ook geen diploma aan verbonden. De voorbereidingen voor de cursus zijn inmiddels zover gevorderd dat de initiatiefgroep per 1 oktober a.s. wil starten. De samenwerking met het Griftland College heeft ertoe geleid dat de school niet alleen het lokaal en de computers ter beschikking stelt, maar dat lessen ook verzorgd zullen worden door de heren Algra en Los- kamp, leraren elektronica. Zij krijgen de enthousiaste hulp van een aantal leerlingen van het Griftland College, die met hun eigen ervaring de cursis ten Zoveel mogelijk wegwijs zullen maken op de 15 computers die normaal op school bij het vak informatica worden gebruikt. Vertrouwen In de brief aan de kerken schrijft de stichting: "Wij hebben de vrijmoe digheid gehad onze plannen te ontwik kelen tot nu toe zonder enige financiële zekerheid, maar in het vertrouwen dat velen en met name de kerken van Soest zich achter onze doelstellingen zullen scharen. "Met diezelfde vrij moedigheid doet de stichting dan ook een beroep op de kerken om financiële steun, "om daarmee een kansarme groep, waarin zich ook leden van uw kerkelijke gemeente zullen of kunnen en Wethouders heeft tot dusver op het standpunt gestaan dat de gemeente juridisch niet aansprakelijk gesteld kan worden. Op de publieke tribune van de commis siekamer bevonden zich vorige week ongeveer 40 inwoners van Overhees, die nu wel eens duidelijkheid wilden krijgen over de kwestie die hen al zo lang bezighoudt. Een aantal bewoners bracht zijn klachten over de verre van gezonde situatie in een deel van de woningen opnieuw naar voren. Vol gens een van de woordvoerders, de heer K. Eysbach, wijzen rapporten van artsen en van de Gasunie op de gevolgen van het in de kruipruimten aanwezige water. Er ontstond enige discussie met het publiek, toen duidelijk werd dat het aspect van de juridische aansprake lijkheid vooral uit en te na bekeken was. Op de vraag wie er dan eigenlijk verantwoordelijk was antwoordde wet houder Oudemans„Niemand", waar op de heer Eysbach repliceerde: "On ze Lieve Heer misschien." Dat de wethouder in eerste instantie geen enkele toezegging wilde doen over maatregelen van de zijde van de gemeente beviel de Overhees-bewo ners allerminst. Na zijn uiteenzetting Als het aan de raadsleden in de com missie Bedrijven ligt, gaat de gemeen te Soest binnenkort toch een of andere vorm van actie ondernemen tegen de wateroverlast waaronder verschillen de woningen in de wijk Overhees II te lijden hebben. Het algemene ge voelen van de commissie is dat de ge meente wel degelijk een, zij het morele verantwoordelijkheid draagt voor het vinden van een aanvaardbare oplos sing. Het Colllege van Burgemeester bevinden, weer zicht op nieuwe moge lijkheden te bieden." In samenwerking met het Griftland College is voor de computerbasis cursus het volgende programma opge steld: - overwinnen van de drempelvrees voor computers - leren bedienen van de computer, met name het toetsenbord - leren hanteren van de randappa ratuur; - beginselen van programmeren in 'BASIC'doornemen - ruime uitleg geven bij het betreffende handboek - leren werken met codes; - oriëntatie met betrekking tot hard ware (apparatuur) en software (pro gramma's). - De cursus bestaat uit 30 lessen. Per week worden er twee lessen van elk anderhalf uur gegeven. Het plan bestaat om, aansluitend op de basiscursus, ook nog een vervolg cursus te organiseren, waardoor er aansluiting ontstaat op de meer profes sionele computercursussen. 'Garantie' De voorlopige begroting van de stich ting beloopt in totaal zo'n 6500 gulden. Omdat van de deelnemers een in schrijfgeld wordt verlangd van 50 gul den, en er slechts plaats is voor hoogstens 30 deelnemers, die dus sa men niet meer dan 1500 gulden op tafel zullen kunnen leggen, mikt destichting op een financiële "garantie" van de kerken in Soest. Van de hervormde en gereformeerde kerk in Soest hoopt de heer Luyk elk een bedrag van zo'n duizend gulden te ontvangen. "En verder is er ook een speciale pot bij het Ministerie van Onderwijs, speciaal opgezet om de computer meer 'onder de bevolking' te brengen, waarop we wellicht met succes een beroep zullen kunnen doen", aldus de heer Luyk. Overigens heeft de stichting alle kerken van Soest aangeschreven Tot de gegadigden voor de cursus richt de stichting de volgende oproep Oproep Alle baanlozen die hun eigen mo gelijkheden willen verruimen, worden opgeroepen zich aan te melden voor het volgen van de computer-basiscursus, te geven op het Griftland-College in Soest op maandag- en woensdagmid dagen vanaf 16.00 uur. De cursus start op 1 oktober. De cursuskosten voor de deelne mers zijn beperkt tot een in schrijfgeld van 50,00. Aan de cursus kunnen maxi maal 28 personen deelnemen. Plaatsing zal mede bepaald wor den door de volgorde van aan melding. Aanmelden voor 21 september bij: - de heer Algra, Eikenlaan 16, tel. 16597; - de heer Klokman, De Coligny- laan 12. tel. 12049; - de heer Luyk, Kerkpad N.Z 12A, tel. 18522; - afd.Welzijn gemeente Soest, de heer Schokker, Pr.Hendrik- laan IA, tel. 16744, tst. 340. over de manier waarop met het spreek recht moest worden omgegaan vroe gen zij zich hardop af wat ze dan eigen lijk kwamen doen. Henk Strietman (CDA) bepleitte een voortzetting van de drainageproef die met goede gevolgen enkele jaren ge leden verricht is onder een aantal wo ningen aan de Cimbaal. W. van der Klink (VVD) onderschreef de morele verantwoordelijkheid van de gemeen te, maar wees ook op het kostenaspect. Hij stelde voor de kosten op te nemen op de investeringslijst, maar wilde zich nog niet vastleggen op een positieve beslissing. Joop van den Brakel (PvdA) sprak zich duidelijk uit voor verder overleg met de bewoners. "Het is een kwestie, van prioriteiten; dit is een eerste le vensbehoefte." A. W. van den Breemer (CDA) drong aan op een raming van de kosten voor een volledige aanpak van het probleem. Wethouder Oudemans zegde toe te zul len laten becijferen wat de kosten zul len zijn, en vroeg zich af of de eige naar van koopwoningen ook bereid wa ren tot een financiële bijdrage. Daarop werd positief gereageerd. Oudemans stelde zich daarop niet afwijzend op tegen verder overleg.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3