md veel linder. 0, i§Joterim Keramiek van Christiaan Bruynius in opmerkelijke expositie Hohe Messe - J.S.Bach Schilderijen van Lambertus van de Kooy 'Ben ik wel een goede moeder?' Te.13097 Vrijdagavond en zaterdagmiddag in Oude Kerk lSRS^l,^l',liwe"eli^keaa,,' NTERIM idbureau OPEND n met spoed ïgkundigen lam Soest Lederwaren van naam bij Nic van Dam Een stuk met bijzondere geschiedenis Vermenig vuldigen vakwerk uitbesteden: vaak dé oplossing ^KI/I/1EK 'Ik schilder het liefst ter plekke' r--i wmimmmmsm Concert in Kasteel Groeneveld met Lea de Boer en Els Buitendijk Praat- en leergroep voor moeders Metamorfose van een kikker KETTING- FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. PAGINA 8 ^uilewisser Mistachterlicht mei interval en en achleruitrij- sproeier op lampen verwarmde achterruit Alinqtennila PAGINA 9 keizones Kaarten- Schijfremmen en achter bak in voor, trommel- <001- iinker remmen wette'-' portier, achlèï. "9is 'raam RENTE. rtrt W."Ww»>Renault LeCar, SvEuToScSg™ 2 3 ,aa' WjJziKinjfi'n vooHu'homliTL iGKUNDIGEN IZORGENDEN 'LEEGHULPEN |S Julianaplein 12 55 - 22420 'houd in en om uw oten, riolering, c.v., nvegen enz. 2EBEDRIJF >5-16655 Aanstaande vrijdagavond 21 septem ber opent burgemeester P. Scholten om 19.00 uur in Soest een opmerkelijke expositie, die plaats vindt in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Het gaat hier om ruim 30 keramische beeldjes van de jonge Soester kunstenaar Chris tiaan Bruynius, die op kubussen in het koor van de kerk tentoon worden ge steld. s De expositie vormt een onderdeel van verschillende activiteiten, waarmee het nieuwe "kerkelijke seizoen" bij de Oude Kerk wordt gestart, zoals het orgelconcert door Jan Jansen op za terdagavond en de expositie van een aantal oude en nieuwe antependia voor de Oude Kerk. De nieuwe zijn speciaal gemaakt door Kees Vermeiden en Hans Moolenaar. Tevens is er een door Hans Landsmeer gemaakte kan delaar te zien, die hij in samenwer king met^Christiaan speciaal voor de Oude Kerk maakte. De expositie van Christiaan Bruynius op vrijdagavond van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdagmiddag van 14.00 tot 18.00 uur fp 7ipn Het werk van Bruynius, die zijn op leiding volgde aan de Arnhemse kunst academie en al sinds ongeveer 7 jaar J in Soest woont, is in een aantal opzich- f ten heel bijzonder. In de eerste plaats valt bet op door zijn strakke, gesti- leerde vormgeving, en in de tweede plaats door de vrijwel uniforme kleur waarin het keramiek is uitgevoerd: een zacht, paarsachtig blauw. Maar vooral onderscheidt het werk van Bruynius zich door een overweldigen de zeggingskracht, die ondanks de simpele lijnen de bedoelingen van elk werk overduidelijk en zonder omhaal weergeven. In een kort gesprek vertelt Christiaan Bruynius er het volgende over: "Na m'n academietijd heb ik alles in een hoek gegooid, en vele jaren later werd ik eens meegesleurd naar een potten bakkersclub, en toen sprong de vonk over. Alles wat ik in m'n schilderijen tot dan toe niet kwijt kon, kon ik in m'n klei wél kwijt, 'de derde dimen sie'." In de loop der jaren ontwikkelde het werk van Christiaan Bruynius zich tot de huidige vorm en kleur. Hij werkt met Franse klei, die hij zelf mengt met 4 mm chamotte (kleine steentjes), waardoor de structuur van de klei iets grover wordt. "Het voordeel daarvan is dat ik het gevoelsmatig beter kan verwerken, en bovendien worden de stukken, die massief zijn, daardoor ook minder breekbaar tijdens het bak- proces. Foto: Goos van der Wilt P.E. - Florence, Samsonite, Three bags, Herwalt, C.B.-Castelijn Beerens Klinkende namen op leder- warengebied En daarom te koop bij Nic van Dam, al jaren bekend om keus in klasse. Wat natuurlijk ook geldt voor schoenen en sportartikelen. Kom maar gaufw eens kijken vakkundig, voordelig en vlakbij 'Jan \Afeedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13475 Gestileerd Christiaan vertelt langzaam gegroeid te zijn tot de lijn die hij nu in zijn werk hanteert. "Aanvankelijk was ik heel gefascineerd door de impressionis ten. Op den duur werden de vormen steeds meer gestileerd, met wegla ting van alle entourage. Wat ik wil la ten zien zit nu alleen nog in de lijnen, niet meer in de entourage. De lijn is zó vrij, dat hij door iedereen zelf kan worden 'ingevuld'." Al zijn werken hebben een titel, aldus Christiaan. "Je moet ook eerst bevan gen zijn door een onderwerp. Eerst te ken ik het ontwerp, dan pas volgt het boetseren. Ik weet altijd van te voren wat ik wil gaan maken." De onderwer pen haalt hij uit zijn eigen kring, "de mensen waartussen ik mij beweeg". Thema s als "gelijkheid", "geboorte", "gebed", "groei", etc. heeft hij met eenvoudige lijnen op een verbluffende wijze gestalte gegeven. Klein Het keramiek van Christiaan Bruynius is niet bepaald groot; het meeste is 35 centimeter hoog. "Er is wel eens te gen me gezegd dat m'n beeldjes zich goed zouden lenen voor grote uitvoe ringen, maar ik ben zelf nog niet toe aan dat monumentuitvoeringen, maar en ik weet niet of ik dat ooit wel zou willen. Mijn werk kun je nu gemakkelijk ver plaatsen, maar als het zo groot zou zijn, dan zou het er zo staan. Ik vind het belangrijk dat je m'n werk van alle kanten kunt bekijken. Op de expositie Op de expositie in de Oude Kerk kun nen de mensen er ook echt omheen lopen." Vroeger werkte Christiaan in verschil lende kleuren- Zo heeft hij ook een aan tal werkstukken in transparantgla- zuur gemaakt. "Maar in de tijd dat ik aan deze beeldjes begon was ik veel bezig met het thema water, in com binatie met lucht. Ook het typisch En gelse lavendelblauw zit erin. Of hij voor zichzelf intussen de "ideale vorm" heeft bereikt kan hij niet zeggen. 'Op dit moment is deze vormgeving voor mij ideaal. Ik kan er veel in kwijt en mee doen. Maar ik sta pas aan het begin en zal zeker verder groeien, maar naar welke vorm, en of dat de ideale is, weet ik niet. Gevoel Op de vraag of hij een idealist is ant woordt hij aarzelend: "Ik weet het niet. Ik werk vanuit het streven naar het Kwiek maakt er van: typen, kopiëren, snel- druk, afwerking, rapport- vervaardiging centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824* Christiaan Bruynius met een van zijn beeldjes: "Onderweg". betere. Ieder stuk geeft een gevoel weer van mijzelf, of van anderen. Daarin staat telkens de mens centraal, in zijn relaties en functioneren. Met elkaar samen op weg naar. Christiaan werkt overigens zonder mal len om de beeldjes vorm te geven. "Al les maak ik met de hand, gewoon een ruwe klomp klei, die ik dan met m'n handen en boetseerspatels ga modelle ren. Ik werk het vrijwel glad af, met een dekkende glazuur, die in half brand, waardoor er een niet helemaal strak, glad oppervlak ontstaat." In de afgelopen jaren heeft Christiaan Bruynius al verschillende malen met veel succes geëxposeerd, o.a. in het Frans Halsmuseum in Haarlem en ver schillende galeries in het hele land. In Soest is eerder werk van hem te zien geweest tijdens de kunstmarkt van Artishock en bij "Binnen en Buiten", de verlichtingsspeciaalzaak aan de F.C. Kuyperstraat. Ook exposeerde Christiaan in Acanthus in Maartens dijk en in het Slot Zeist. "Het is voor 't eerst dat ik in een kerk exposeer", aldus Christiaan. "En dan nog wel in Soest ookr Ik vind 't wel een mooie start van dit nieuwe seizoen voor mij." Inbraak in café De eigenaar van een café aan de Vre dehofstraat werd in de nacht van zon dag op maandag wakker, omdat hij gerucht in zijn zaak hoorde. Toen hij de deur naar de cafézaal opende kreeg hij direct een klap op zijn oog met een hard voorwerp. De dader wist daarna te ontkomen. Hij bleek trouwens niet alleen geopereerd te hebben. De café eigenaar moest de verwondingen aan zijn oog laten behandelen. Bij onder zoek bleek er niets vermist te zijn. De daders moeten het pand zijn binnengekomen door het forceren van de keukendeur aan de achterzijde. Fietser zonder licht bleek dief Op de Batenburgweg in Soesterberg hield de politie in de nacht van maan dag op dinsdag een fietser aan, omdat hij zonder licht reed. De man was in het bezit van twee plastic tassen, die bij nader onderzoek bleken te zijn gevuld met spullen die de jongeman, een 19-jarige Soesterberger, even tevo ren had gestolen uit een auto aan de zelfde weg. De wagen stond geregis- streerd in Zeist. De jongeman had o.m. cassettebandjes, kammetjes, èen EHBO-etui en een jack weggenomen. Rieten tuinafscheiding gestolen Een bewoonster van de Kornet belde in de nacht van maandag op dinsdag de politie op, nadat haar zoontje wak ker was geschrokken van lawaai. Toen zij naar buiten keek had zij nog juist een figuur zien weglopen met een rieten mat, die dienst deed als tuin- afscheiding bij haar huis. De politie stelde direct een onderzoek in, maar kon de dader niet meer achterhalen. Fietser gemolesteerd In de nacht van zaterdag op zondag meldde zich aan het politiebureau een inwoner van Amersfoort, die zojuist had kunnen ontsnappen aan drie be lagers, die hem op de Stadhouderslaan hadden gemolesteerd toen hij daar fietsend op weg naar huis was. De man vertelde dat hij voor zijn leven had moeten fietsen. Hij kon de politie een vaag signalement van de drie knapen vei-schaffen. Het onderzoek wordt voort- Val van trap in bibliotheek Met een aantal flinke verwondingen moest een bezoeker van de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan naar het zie kenhuis worden gebracht, nadat hij daar van de trap was gevallen. De man, een 29-jarige inwoner van Soest, liep een hoofdwond, enkele gekneusde ribben, een gekneusde arm en een ver stuikte enkel op. Bromfietster gewond bij aanrijding Bij een aanrijding op het Nieuwerhoek- plein raakte een 16-jarige scholiere uit Amersfoort vorige week zodanig ge wond dat zij per. ambulance naar De Lichtenberg in haar woonplaats moest worden overgebracht. Het ongeluk ontstond toen het meisje, dat op het fietspad reed, geen voorrang kreeg van de bestuurder van eén auto, even eens afkomstig uit Amersfoort. Vele werken van Johann Sebastian Bach hebben een duidelijke ontstaans geschiedenis. Veelal werden de kerke lijke werken geschreven voor de weke lijkse viering in de Thomaskirche van Leipzig, waar Bach de cantor was en als zodanig voor de muzikale evenementen tekende. De Hohe Messe, zoals die op 30 sep tember a.s. in Soest zal klinken, heeft echter nooit zo in Leipzig onder Bach's leiding geklonken. Een Messe tota, een complete mis heeft Bach nooit gecom poneerd. In zijn laatste levensjaren, waarschijnlijk in 1748 heeft hij een aan tal bestaande zelfstandige misdelen samengevoegd. In totaal is de mis ont staan tussen 1724 (Sanctie) en 1738 (Agnus dei). Het is niet voor niets dat deze bundeling, in Bach's rijpste periode ontstaan, tot zijn grootste werken wordt gerekend. Achtergronden Er wordt de laatste jaren veel onder zoek gedaan naar Bach's achter gronden. De z.g. authentieke uitvoeringspraktijk wordt dan na- streefd en musici proberen zich in te leven in de gedachtenwereld van het genie Bach. Dat het niet zomaar wat klanken zijn zal iedereen duide lijk zijn. Dat de kennis en getallen, caballistiek, een grote rol speelt wordt bij onderzoek hoe langer hoe duide lijker. De bijbel kent veel heilige getallen. Bach heeft deze op geniale wijze geweven in een mis, die als kerkelijk statuut van het bijbelse gegeven geldt. De zeggingskracht van het werk wordt verder gedragen door de muzikale retoriek. De sprekers kunst wordt verborgen in de noten, die op goede wijze geïnterpreteerd de re toriek doen boven drijven. Beint Mankes exposeert in Kasteel Groeneveld De leden van het nieuwe Nederlands Bach Ensemble na de repetitie bijeen. Het Nederlands Bach Ensemble Dirigent Krijn Koetsveld heeft veel ken nis vergaard van deze barokke achter gronden. De kunst van een uitvoering is het integreren van deze kennis in een muzikaal boeiende uitvoering. De individuele kwaliteit van de koor- en orkestleden en het enthousiasme waar mee gewerkt is en wordt zal zeker re sulteren in een heel bijzondere uit voering. Het concert is op zondagmiddag 30 september aanvang 14.30 uur in de Oude Kerk te Soest. Kaarten a 15,00, CJP/65 10,00 verkrijg baar bij H.Rademaker Lange Brink- weg 60 te Soest. tel.02155-10466 en van af 13.30 uur aan de kerk (indien nog voorradig Beint Mankes (66) uit het Noordhol landse schildersdorp Laren exposeert tot en met 2 december in Kasteel Groe neveld 37 schilderstukken. Mankes is éen van de weinige "plein air" schilders, die nog zo werken: dat wil zeggen hun creaties ter plaatse laten ontstaan voorzover het land schappen of stadsgezichten betreft. De onderwerpen, die hem inspireren zijn vrij traditioneel:bospaden, haven tjes, bergen, weilanden (zie foto) en meren. Maar de kleuren die hij han teert zijn fel en vitaal. En wat heel belangrijk iszijn vakmanschap en te kentalenten zijn onmiskenbaar. Snel en raak zet hij de beweeglijke lijnen op het doek, terwijl het gehele oeuvre hartstochtelijk overkomt. De exposant is een zoon van de bekende jongge storven schilder en graficus Jan Man kes (1889-1920) van wie nog werk te zien is in o.m. Kröller-Miiller. De La- rense kunstenaar studeerde in Rotter dam en Den Haag, was oorspronkelijk reclame-tekenaar en nu uitsluitend be roepsschilder en leraar. Hij reist veel en exposeert sinds 1946 vrijwel om de twee jaar ergens in ons land in Soest!en in het buitenland. In de drie laatst gebouwde schepen van de Ne derlandse Lloyd zijn alle verblijven van tekeningen en aquarellen van zijn hand voorzien, zodat hij waarschijnlijk de enige Nederlandse kunstenaar zal zijn die kan bogen op drie "varende musea". kunstschilder Flip Hamers uit Korten- hoef. Ze kennen elkaar van de model- tekenclub "Hamdorff" en Hamers noemde Mankes "een niet zo makke lijke jongen". Hij hield verder helaas een ongeïnspireerde, met cijfers door spekte, toespraak, waarna de gasten dankzij het zachte herfstweer nog even konden genieten van de buitenexpositie "Beelden in het Park 1984". Deze fraaie tentoonstelling achter Groeneveld van twintig beelden duurt nog tot 22 okto ber. De uitvoerige catalogus van deze gratis buitenexpositie is inmiddels drastisch in prijs verlaagd. Groene veld is open op dinsdag, woensdag en vrijdag van 10 tot 5 uur, zaterdag en zondag van 12 tot 5 uur. Maandag en donderdag gesloten. Jan Visser GROTE KEUS INDE SPECIALE MATEN 40-58 Zuidsingel 7 (bij Varkensmarkt) Amersfoort Tel. 033-630452 MODEHUIS VOOR GROTE EN SPECIALE MATEN Beeldentuin De expositie van Mankes werd zater dag jl- geopend door zijn vriend, de Auto uitgebrand Een auto die geparkeerd stond aan de Veldmaarschalk Montgomeryweg in Soesterberg is door nog onbekende oor zaak vorige week totaal uitgebrand. De wagen, eigendom van een inwoner van Amersfoort, bevatte ook een gas tank en om het risico van ontploffing tegen te gaan moest de brandweer gebruik maken van zes stralen. Op zondag 23 september a.s. wordt in de Hasselaerzaal van Kasteel Groene veld in Baarn weer een zondagmiddag- concert gegeven, waaraan medewer king wordt verleend door de zangeres/- harpiste Lea de Boer en declama- trice/actrice Els Buitendijk. Het con cert begint om 16.00 uur. Toegang 7,50 jeugd 5.-. Lea de Boer, de enige internationaal bekende zangeres, die zichzelf op de concertharp begeleidt, heeft e'en grote carrière opgebouwd en een evenredige bekendheid verworven door haar regelmatige radio- en t.v.-uitzen- dingen, grammofoonplaten en solo concerten in binnen- en buitenland. Els Buitendijk werkt als actrice bij de hoorspelkern van de NOS en heeft daar veel uitlopende rollen gespeeld. Boven dien is zij jarenlang als tv-omroepster bij de NCRV werkzaam geweest. Een ontmoeting tussen deze beide ar tiesten kon niet anders dan uitmonden in een creatief programma, zoals zij dat aanbieden onder de titel "Spelen derwijs." Zij hadden nauwelijks een betere ondertitel kunnen bedenken, want spelenderwijs is de hele opzet vari liedjes, muziek, vertellingen en illus traties. Een programma, dat in meer H!pn Qnacln* J_ I Lea de Boer. dan één opzicht afwijkt van wat men zondagmiddags in Groeneveld gewoon lijk te horen en te zien krijgt, maar ook een programma, waaraan groot en klein veel genoegen zullen beleven. Evenals vorige week ook dit keer weer een schilderij decoratief van karakter. Ook nu is de naamgeving van het on derwerp weer bepalend voor de uit eindelijke compositie. Deze week een bijzonder onderwerp waaruit een bij zondere vormgeving voortvloeit. Van KIKKERDRIL naar KIKKERVISJE (ook wel dikkopje of donderpadje ge noemd). Van het kikkerdrilbegin naar de volwassen kikker. Onderwerp en uitwerking ervan spreken voor zich zelf. Omdat het dit keer om een korte omschrijving gaat wil ik van de gele genheid gebruik maken iets te ver tellen over mijn opvatting over kunst ln het algemeen. Dat houdt namelijk veel meer in dan het vervaardigen van een schilderij waarop bijvoorbeeld een fraai bosgezicht is gecomponeerd. In deze rubriek hebben wij nu 8 schilde rijen gezien. Ieder schilderij is een nieuwe schepping. Een vondst of een idee dat slechts eenmalig is. Dat be paalt mede de moeilijkheidsgraad en de waarde van een kunstwerk. Ik hoop met deze korte toelichting dat u nog meer waardering zult hebben voor "kunst". Soesterbergse radiopi raat uit de lucht gehaald In samenwerking met de radiocontro ledienst heeft de politie vorige week vrijdag in Soesterberg de illegale ra diozender "Radio Atlantis" uit de lucht gehaald. Nadat de plaats van de zender was gelokaliseerd in een pand aan de Bloemheuvel, drong de politie het huis binnen, waar zij de zender in vol bedrijf aantrof. De eigenaar, een 39-ja- rige inwoner van Soesterberg, en de disc-jockey, een 31-jarige Soesterber ger, werden aangehouden. De zender was al sinds ca. anderhalf jaar actief. in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Een Soester orthopedagoge en een Soester psychotherapeute beginnen op woensdag 3 oktober in De Borg(Wil- laertstraat 49) een praat- en leergroep voor moeders. Van half tien tot elf uur. Marty Szabó: "Ik konstateer bij veel moeders een grote onzekerheid ten aanzien van de opvoeding. Doe ik het goed? Ben ik wel een goede moeder? Zij proberen hun best te doen, maar als er toch iets mislukt of niet naar wens gaat in de opvoeding, worden zijn on zeker, krijgen schuldgevoelens en dat heeft z'n weerslag op de kinderen en het hele gezinsleven." Beide vrouwen zijn ervan overtuigd dat in de huidige maatschappij veel zekerheid is weggevallen. Verouder de tradities en waarden, nieuwe ideeën, tegenstrijdige idealen en een steeds groter wordende genera tiekloof bevorderen de onzekerheid. "Het wordt steeds moeilijker als ouder nog een rustpunt in het gezin te zijn in deze haastige maatschappij vol stress en veranderingen." Annemarie Huitema: "Opvoeden is geen kwestie van goed of slecht doen. Er zijn ook geen algemene richtlij nen te geven die voor elk gezin geldig zijn. De enige belangrijke richt lijn is dat iedere moeder werkt vanuit haar eigen gevoel, dat haar zekerheid is. Wij gaan ervan uit, dat moeders hun best doen om hun kinderen zo goed mogelijk op te voeden, zodat zij later zelfstandig kunnen funktioneren. Ik heb het nu over moeders, maar vaders kunnen in deze tijd dezelfde rol heb ben." Door in groepsverband met elkaar hierover te praten hoopt men gemeen schappelijke problemen, vragen -om trent de opvoeding- te signaleren, bij elkaar te herkennen, ondersteunend bezig zijn, misverstanden uit de weg te ruimen en misplaatste schuldgevoe lens bespreekbaar te maken. In hun werk merken beide Soester initiatiefneemsters dat sommige moe ders niet bekend zijn met bij een bepaalde leeftijdsfase (zoals de baby-, peuter-,kleuter-, schoolkind- en puber tijd) behorende, specifieke gedragin gen. Gedrag dat voor die leeftijdsfase gewoon is. Te vlug praat men van probleemgedrag en van een moeilijk kind, waarvan in de meeste gevallen nog geen sprake is. In de praat- en leergroep wil men hier over veel informatie geven en de schroom overwinnen er met elkaar over te praten. De eerste keer op 3 oktober worden de onderwerpen geïnventariseerd en krijgt men de gelegenheid zelf de ge- schikste groep te kiezen. Anne Marie Huitena (37) heeft in Lei den en Utrecht orthopedagogiek gestu deerd, werkte jaren in inrichtingen, heeft daarna als stafdocente op een Sociale Akademie gewerkt waarbij zij de groepsleiding begeleidde. Zij was vrijwilligster bij de Maatschappelijke Dienstverlening voor individuele hulp -betrokken bij de werkgroep Kind Ziekenhuis. Zij heeft zelf twee Annemarie Huitema en Marty Foto: Goos van der Wilt schoolgaande kinderen. Marty Szabó(48) studeerde opvoedkun de aan de Universiteit van Amster dam en specialiseerde zich in de psy chotherapie en kinderpsychotherapie Zij werkt als pedagoge in een dag centrum voor schoolgaande jeugd waar zij de groepsleiding en ouders begeleidt en is werkzaam als psycho therapeute in een Jeugdhuis. In haar praktijk werkt zij met kinderen en volwassenen. Zij heeft zelf drie volwas sen kinderen. Telefonisch kunnen geïnteresseerden alle inlichtingen krijgen bij mevrouw Huitema: 21430, tussen vijf en zeven uur. Men kan inschrijven voor 10 woens dagen. Kosten12,50 per keer. Bij voldoende belangstelling kan een groep gestart worden in de avonduren voor moeders en/of vaders.

Soester Courant | 1984 | | pagina 10