uiTen L Q ctebofo 't Zwaantje V J- Soest nam afscheid van hoofd 'Groen en Recreatie' Bruidsstoeterij trekt veel bekijks Politie houdt Soester aan na wilde achtervolging (^jjehawtesl Q Vrijwilligers [5 Vakature Bank ANDRÉ VAN DEN HEUVEL en ALEXANDER VAN HETEREN TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaewderhoogt ^OES^' Een weekendje Soest A.v.d. Broek na ruim 20 jaar weg 2lÜïlthUaüï orchol aarmode Motivatie aat 49 - 3766 CP Soest^^ Denkt U eraan voor doe-het-zelvers Een afscheiding in de tuin.wat een keuze WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 door Arie Wandelaar 1 w Volgens Marie zit 't in het jaarge tijde. De regen druppelt neer, de bo men worden kaler, sommige mensen zijn ook aan 't veranderen. Waar Arie het over heeft? Mensen sla de krant van maandagavond er nog eens op na. Een weekend Soest en omgeving. Kom mer en kwel. Dat slaat dan niet op de uitslag van de eerste thuiswed strijd van S.O.Soest maar liefst met 1-5 van Scherpenzeel werd verlo ren, maar op gebeurtenissen waarvan bepaalde lieden ook een sport menen te moeten maken. Het weekend lijkt er de laatste tijd op te zijn afgestemd. Neem nou bijvoorbeeld die 20-jarige Hilversummer. Een liefhebber van drop, maar een mens kan overdrij ven. De jeugdige vlerk ging er vandoor met 760 blikjes drop ter waarde van ongeveer 1000 gulden. Een dropziekte die hem op een proces-verbaal is ko men te staan. Volgens het kranten bericht werden ongeveer 400 blikjes drop bij de zwareter teruggevonden. Over de bestemming van de resterende 360 blikjes is de jongeman nog met de Soester-politie in gesprek. Op 't eerste gezicht een onschuldige afwij king, maar je zal de knaap als werk nemer in dienst hebben. Leuk is anders constateerde ook het hoofd van de Van der Huchtschool toen hij maandagmor gen ontdekte welke vrijetijdsbesteding in zijn school tijdens het weekend had plaatsgevonden. Duizend gulden schade werd er aangericht door ver nielingen aan tegels, dakplaten en be planting. Opmerkelijk détail dat er uit de school tevens een hoeveelheid groente en fruit werd ontvreemd, het geen er op zou kunnen wijzen dat leerkrachten en/of leerlingen de fa. Reehorst en collega's beconcurreren. Arie wacht 't onderzoek met belang stelling af. Een nachtfilm apart speel de zich zaterdagnacht j.1. af in de oren van bewoners in de Valeriaanstraat. Geen cowboy te bekennen. Toch wer den er schoten gehoord. Dit vuurwerk heeft de komende dagen eveneens de belangstelling van de Soester-politie. Arie blijft, wat het politie-rapport be treft van het afgelopen weekend, dicht bij huis. Een Soester kreeg de politie achter zich aan. De man had in Hil versum teveel in het glas geneusd en kreeg een rijverbod. Kennelijk had hij de uitleg van het rijverbod niet goed begrepen. Na zijn vertrek ont dekte de Hilversumse politie dat ook zijn auto verdwenen was. Het leek de Hilversumse speurneuzen niet onwaar schijnlijk dat hij daarmee naar Soest vertrokken was. Hetgeen klopte. De Soester-politie herinnerde hem aan de afspraak en bezorgde hem een enkele reis Hilversum. Geluk hebben is an ders. Scherven brengen dat trouwens ook niet. De eigenaar van een bar in Soest-Zuid werd op kosten gejaagd omdat een onbekende man twee ruiten van zijn zaak in diggelen knalde nadat hij, wegens het lastigvallen van ande re gasten en het vernielen van glazen, uit het café was verwijderd. De politie constateerde verder dit weekend een levensgevaarlijk spelletje. Ongewas sen geesten hadden metalen voorwer pen op spoorbaanvakken neergelegd, waardoor, tegen de dienstregeling van de N.S. in, overwegbomen nerveus werden. Soest kweekte bij een Amers- foorter in de nacht van zaterdag op zondag geen goodwill. De inwoner van Amersfoort kwam bij de politie het verhaal vertellen dat hij op de Stad houderslaan door drie jongelui was ge molesteerd. Geen leuke dingen voor de mensen. Daar weet de directie van de overigens onberispelijke dansschool Slingerland sinds enkele weken ook over mee te praten. In de Weegbree straat kreeg men bezoek van jongelui die eerder op de avond de toegang tot de dansschool was ontzegd. Later op de avond zag men toch kans binnen te komen. Terecht meende de Slinger landdirectie er recht op te hebben baas in eigen huis te blijven, hetgeen men moest bekopen met een gebroken neus en een gebroken kaak. Zonneglo ren had 't er druk mee. En dan was er nog een Soester-automobilist die re gelrecht in aanmerking komt voor een hoofdrol in een Amerikaanse gangster film. Hij zorgde voor een spookrit door het Veen en over de Eng. Drie politie-auto's zetten de achtervol ging in, nadat de man geweigerd had zijn papieren te laten controleren. Omdat hij ongeveer alles deed wat in het normale verkeer verboden is had ook de Soester-politie haast. Op de Schans werd de rodeo-rijder aange houden en meegenomen naar het poli- tie-bureau. "Oorzaak drank" was de eer ste verklaring voor zijn vreemde rijge drag. Naast het feit dat zijn auto in beslag werd genomen beklaagde de Soester Lauda zich er over dat hij van de Soester politie klappen zou heb ben gekregen bij zijn aanhouding. De politie neemt echter aan dat de verwondingen het gevolg zijn van z'n rijgedrag. Overigens heeft een me vrouw uit Soesterbcrg bij de politie aangifte gedaan van vernieling aan haar auto. Twee ruitenwissers werden onbruikbaar. Een kniesoor die daar te genwoordig nog over valt! Arie, die overigens geen Rondje Soest naar de redaktie stuurt alvorens Marie's oor deel te hebben gevraagd, hoorde haar na lezing van dit verhaal opmerken Lou Bandy moet een vooruitziende geest hebben gehad toen hij opmerkte dat hij zo van beesten hield". Arie Wandelaar. Fietser (13) loopt klappen op Een 13-jarige jongeman, die in het weekeinde over het fietspad van de Birkstraat fietste, raakte per onge luk een onbekend gebleven voetganger toen hij deze passeerde. De man werd daarop zo boos dat hij de jongen een schop gaf. Daardoor viel de jongeman met fiets en al op de grond, waarna hij nog een klap kreeg. De jongen meldde het onaangename voorval aan de po litie, maar de voetganger kon niet meer worden opgespoord. Met een druk bezochte bijeenkomst in de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg heeft de heer A.v.d. Broek, hoofd van de afdeling 'Groen en Re creatie" van het bedrijf Gemeentewer ken, vorige week vrijdagmiddag offi cieel afscheid genomen van de ge meente Soest. Sinds 1963 was de heer V.d. Broek werkzaam als chef van de Plantsoenendienst, zoals de afdeling eertijds werd genoemd. Om gezond heidsredenen heeft de heer V.d. Broek zijn werkzaamheden nu definitief moe ten staken. Ondanks dat had de bijeenkomst toch een feestelijk karakter. Wethouder dr.s J. Th. Oudemans, die het rijtje sprekers opende, schetste de heer V.d. Broek als een man die in alle op zichten een uitstekende indruk heeft gemaakt, zoals al op te maken was geweest uit de sollicitatiebrief die hij destijds had geschreven: "Uw stijl vin den we terug in uw loopbaan en in uw omgang met de medewerkers", aldus de wethouder. Na zijn HBS-opleiding in Rotterdam, waar hij aanvankelijk leek te zijn voorbestemd voor een kan toorbaan, werd hij later sterk aange trokken door de natuur, een weg die hij via de opleiding in Boskoop welgemoed was ingeslagen. De heer V.d. Broek was destijds gekozen uit vijf kandi daten om de plantsoenendienst "in de hand te houden en uit te bouwen", zo als was opgemerkt in een brief van één van de oud-directeuren van Ge meentewerken. "Er was iemand nodig die niet achter zijn bureau bleef zitten, maar die zelf ook het veld inging. Vruchten De wethouder beschreef de heer V.d. Broek als iemand met een zeer brede belangstelling op diverse terreinen. "Wij nemen afscheid met een gevoel van spijt, omdat u uw tijd niet ten vol le hebt kunnen uitdienen. Toch is het een plezierige periode geweest, die vruchten heeft afgeworpen op het ge bied van de ontwikkeling van de dienst en van het groen, dat van klein- naar grootschalig uitgroeide en vervolgens weer terug naar kleinschalig." In zijn opvolger, de heer Klandermans, zag de wethouder iemand die in de lijn van de heer V.d. Broek verder zou gaan, hetgeen voor de scheidende functionaris een prettige gedachte moest zijn. Als afscheidsgeschenk bood de heer Oudemans hem een kabelhaspel aan, te gebruiken voor zijn caravan. Directeur Brunekreef van Gemeente werken schetste wat gedetailleerder de ontwikkeling van de plantsoenendienst tot "Groen en Recreatie". In 1983 wa- tot "Groen en Recreatie". In 1963 wa ren er 17 man ter beschikking voor slechts 16 hectare groen. "De sport velden stelden toen ook nog niet veel voor. Nu is er 110 hectare groen, 10 hectare sportvelden en 50 hectare bos- en natuurgebied, en telt de dienst bij na 50 medewerkers." Van den Broeks eerste grote opdracht was het redden van de Eng" geweest, waarvan de aanleg van het Saenre- damplantsoen deel uitmaakte. "Soest moest groeien van een slabbetje via een servet naar een tafellaken", aldus de heer Brunekreef, die de ontwikke ling van het groen in de nieuwe wij ken schetste. In Klaarwater werden de bestaande landschapselementen voor het eerst geïncorporeerd in de bouw. Dat werd voortgezet in Over- hees I, waar het groen in reststukjes bewaard bleef - "kneuterige tuintjes", zoals de heer Brunekreef ze omschreef. De kentering kwam in Overhees II, waar het groen weer op grotere schaal kon worden aangelegd. "Maar met dat al is Soest toch nooit aan het tafel laken toegekomen en bleef het bij het servet." Elan De heer Brunekreef wees ook op het areaal aan sportvoorzieningen waar- Man bekent diefstal grote hoeveelheid dropjes De politie heeft een 21-jarige inwoner van Hilversum aangehouden op ver denking van de diefstal van een grote doos, inhoudende 760 kleine doosjes met dropjes van het merk "Potter's Lynia". De waarde van de buit be draagt ca. 1000 gulden. De man legde een bekentenis af. Ongeveer de helft van de dropjes werd nog bij hem thuis aangetroffen. Zoon bekent diefstal Voor de diefstal van een zgn. "pieken- buis" met een inhoud van 150 gulden en een glazen pot met een aantal zil veren guldens en rijksdaalders, die vorige maand werden ontvreemd uit een woning aan de Groen van Prinsterer- straat, blijkt de zoon des huizes ver antwoordelijk te zijn. Een en ander kwam onlangs aan het licht. De man, een 33-jarige Soester, legde een beken tenis af. U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg over de gemeente Soest nu beschikt, waarin de heer V.d. Broek een belang rijke rol speelde, en dat ondanks pro blemen door overbespeling kwantita tief toch in een behoorlijke conditie verkeert. Ook heeft de heer V.d. Broek zich met veel élan toegelegd op de natuur-educatie: lessen op school, boomfeestdagen, inspraakavonden, etc., waarin hij de mensen liefde heeft bijgebracht voor alles wat groeit en bloeit. Verder was de heer V.d. Broek actief in landelijke verenigingen op zijn ge bied en in het kerkewerk, o.m. 12 jaar lang als ouderling-kerkvoogd, in welke positie hij ook de overdracht van de begraafplaats van de Hervormde ge meente aan de burgerlijke gemeente meemaakte, waarvoor hij als hoofd van "Groen en Recreatie" vanaf dat moment in een andere positie de ver antwoordelijkheid terugkreeg. De heer Brunekreef schetste de loopbaan van de heer V.d. Broek als "een te korte maar fraaie carrière" en bedankte hem voor al het goede werk. Hij overhan digde een envelop met inhoud. De heer P. G. Klandermans, opvolger van de heer V.d. Broek, noemde het een vreemde gebeurtenis om afscheid te nemen na een jarenlange plezierige samenwerking. "Altijd stond de liefde voor het vak centraal, en de relatie van de mensen in dat vak en onder ling", aldus de heer Klandermans, die erop wees dat de heer V.d. Broek in de loop der jaren toch meer aan het bureau gekluisterd was geworden dan hem lief was. "U was een goede leer meester, met vooral een grondige ken nis van het ambtelijk apparaat. De heer Klandermans stond ook stil bij de veranderingen van de laatste jaren: "Alles moest rationeel bena derd worden, en dat was niet altijd even gemakkelijk." Hij beloofde met zijn hand op zijn hart in de lijn-V.d. B^oek te zullen doorgaan en bood eveneens een envelop aan, die "ver pakt" zat in een feestelijk versierde kruiwagen. Bossen De heer D. Pureveen, oud-medewerker van Groen en Recreatie sprak ook een aantal vriendelijke woorden en haalde tal van herinneringen en anekdotes op. Ook Chris Uiterwijk - door de heer V.d. Broek omschreven als "de struik rover" - nam met hartelijke woorden afscheid van de man met wie hij in de loop der jaren veel kontakten had ge had, zowel als bestuurslid van de bijen vereniging als van de werkgroep "Bijltjesdag". Als onbezoldigd mede werker van Groen en Recreatie had Uiterwijk altijd zeer plezierig met hem samengewerkt, en hij gaf hem als troost mee dat de bossen er prima bij staan. "In de gemeente verschraalt het, maar de bossen mogen gezien worden!" Namens de CFO sprak de heer Olie mans een kort woord, waarbij hij bloe men en een envelop overhandigde, gevolgd door de heer Hilgers namens de personeelsvereniging, die met een geschenkbon en bloemen kwam. In zijn dankwoord betrok de heer V.d. Broek alle sprekers. "Het was niet alleen rozegeur en maneschijn. De afgelopen jaren zijn me wél in de koude kleren gaan zitten. Ik had graag tot m'n 61e doorgegaan en het werk van dichtbij willen volgen. Rekenaars Hij bedankte ook de College van B. en W., met wie hij altijd een uitstekende verstandhouding had, al bekroop hem de laatste tijd wel eens de angst dat het bestond uit "kille, koele rekenaars". Speciale woorden van dank wijdde hij aan zijn medewerkers en zijn opvolger, aan wie hij de dienst overliet "in goede en bekwame handen". Na afloop van het officiële gedeelte volgde nog een zeer druk bezochte re ceptie, waarin talrijke inwoners van Soest, onder wie verscheidene (oud) raadsleden en burgers, de heer Van den Broek de hand drukten. Restaurant ^baxtn Allround in alles! PrinQ Hpnrl Prins Hcndriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Een 37-jarige inwoner van Soest heeft zondagmorgen in alle vroegte de Soes ter politie handenvol werk bezorgd. Hij werd, nadat hij zich in zijn auto aan een controle had onttrokken, op een ge geven moment door drie politie-auto's achtervolgd. Uiteindelijk kon hij op de Schans worden klemgereden, waarbij hij tegen een hek botste. De moeilijkheden met de man be gonnen omstreeks tien voor zes zon dagochtend toen hij een ex-vriendin aan de Weegbreestraat wilde bezoe ken. Zij stelde dat echter niet op prijs en waarschuwde de politie. Deze bewoog de man ertoe te verdwijnen. Tien minuten later was hij echter al weer terug. Hij zat toen in zijn auto. De politie wilde zijn papieren contro leren, maar de man ging ervandoor. Hij gaf vol gas, négeerde stoptekens en reed met snelheden tussen de 80 en de 120 kilometer per uur door het Veen en öveï'de Eng. Politie-auto's die naast hem kwamen rijden, drukte hij bijna van de weg. Slechts door krachtig remmen konden aanrijdingen worden voorkomen. Hij stoorde zich niet aan bochten, stoepen en kruisingen en reed met onverminderde snelheid door om aan zijn achtervolgers te ontkomen. Uiteindelijk liep hij op de Schans in de val. Hij werd aangehouden en mee genomen naar het bureau. Daar gaf hij aanvankelijk een valse naam op, maar corrigeerde deze later. Omdat hij had gedronken en de twee blaasproeven ne gatief voor hem waren uitgevallen, werd van hem een bloedproef geno men. De man werd opgesloten. Zijn auto werd in beslag genomen. Hij be klaagde zich nog bij de politie omdat hij bij zijn aanhouding gewond was door klappen die hij zou hebben ge kregen, maar de politie neemt aan dat de lichte verwondingen het gevolg wa ren van de aanrijding met het hek. Vrijdagmiddag j.l. trok een lange stoet paarden en koetsjes door Soest, op weg naar het gemeentehuis waar Jan Maassen en Petra van Duinkerken el kaar het ja-woord garen in de trouw zaal. De stoet telde niet minder dan 27 paarden, ufkomstig van stal Duin- bak (van de vader van de bruid), maar ook van stal Willemshoeve en manege Eldorado. Onderweg had de bruidsstoet uiteraard veel bekijks, dacht. Foto: Goos van der Wilt Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 kantoor efficiency VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines 'k Haad t'r aal un tied niks meer over 'ehoord en doarom doch ik, daat de woateroverlaast in Overhees aallaang uut de wereld waas 'eholpe. Moar doar zit ik daan toch vies noast, hek 'eleze. "De gemeengte goat proate met de Overheesders", hebbe ze 'ezeid teuge die woaterlaangders. Dat vink vaan die gemeengte. Moar of daat helpe zaal? 'k Hetfer niet veul lucht op. Ze kenne wel proate tot daaz- ze un droge keel hebbe, moar doar hejje Overhees niet mee droog, jonges! Heule kruupruumtes stoan d'r ongder woater. Daat ben daan volges ming geejn kruupruumtes, moar verzuup- ruumtes. Ak bie ming thuus waat ong der de vloer mot mulle, daan trekt ik un ouwd paak an, moar geejn baad- paak. Hoe voak sting ut aal niet in de Soesder, daatter naattigheid waas in 't Veen? Omtrent net zo voak aster over 'eproat wier. En noeng op ut end zeit de gemeengte daatter nie- maand schuld an het. Moak daat de kaat wies Toeng ze in 't Veen an 't mulle ginge zeeje de ouwe Soesders aal daattut wel us un naatte troep kong worre, doaro! En ik zee in die tied aal in 't Gehannes daat de noam "Kloarwoater- weg" daat ok aal angaaf. .Moar toch doen hè? Toch an 't groave goan en naatte kruupruumtes metsele. Zouw me niks verboaze aster toeng in de bestekke het 'estoan: "ongder de Gemshoorns en de Kloarinette naat te kruupruumtes anbrenge!" Klopt ok aalweer. Bloasinstrumente zitte aal- tied vol naat, aal is 't daan zever! De Overheesders zitte d'r moar mooi mee. Mojje anleg hebbe veur rim- metiek of woatervrees! De gemeengte zeit daazze "moreel" veraantwoorde- luk benne, moar ik vin daazze 'geheel" veraantwoordeluk benne. Ajje dat moar weet! De koste vaan de drooglegging vaan Overhees vaalle ongder de investering veur de toekomst. Toe moar, jonges, nog meer bezunige, aangders vaalt Overhees nooit droog. Voortemee kaajje in de Borg niet eejns meer un neutje kriege. Ik ben haarstikke benieuwd noar de roadsvergoadering vaan September. Die goat over de begroting en doar stoat toch un verlaangliestje op. 't Goat over ut woagepaark vaan de ge meengte. Veur de ongevaaliewoage van de pliesie hek ongderlest aal us in tip 'egeve veur de tweedehaands- haandel. Waarm anbevole, zo 'ezeid. Licht is t'r ok wel an un 'ebruukte uutrukwoage te komme. 'k Het nog geejn post op de begroting 'evongde veur ut uutbrieje vaan de groazies vaan geemeengtewaarke en de braand- weereentroale, waant d'r komme toch unzooi woagesbie! Heul baar. Ak leest hoeveul mengse d'r bie ge- meengtewaarke in de VUT vaalle, daan zit ik me noeng aalweer zorge op de haals te hoale over de sjuffeurs die we voortemee te kort komme. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, zet ok moar un post op de begroting veur un inrukwoage. Daan kaajje die maanne temingste netjes thuus aafle- vere noa volbraachte toak. j i H NE N G Ongewenste bezoeker richt vernielingen aan in bar In het weekeinde richtte een tot dus ver onbekende man vernielingen aan in een bar aan de Nieuweweg. Omdat hij andere bezoekers lastig viel en gla zen vernielde, werd de man buiten de deur gezet. Enige tijd later kwam hij terug en gooide twee ruiten in, waarna hij de zaak verliet. Gestolen bromfiets aangetroffen Aan het Heeserspoor trof de politie in het weekeinde een bromfiets aan, die bij nader onderzoek in Amsterdam als gestolen stond geregisteerd. De eigenaar kreeg het voertuig in onge schonden staat terug. VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter TEL. 02155-13990 - TEL. 03418-57485 BEETZLAAN 74 DORPSSTRAAT 54 PUTTEN Als een organisatie of vereniging met vrijwilligers gaat werken, kan men er meestal van uitgaan dat de mensen die er gaan werken gemotiveerd zijn voor het werk. Maar als vrijwilliger wil men niet alleen iets brengen, men verwacht er ook iets voor terug. En terecht. Een vrijwilliger doet werk binnen een organisatie om een bepaalde reden. Het is belangrijk dat, zowel voor de vrijwilliger als voro de organisatie, de motieven van de vrijwilliger duide lijk worden. Dan kunnen afspraken ge maakt worden, welke ruimte een vrij- willger krijgt voor zijn/haar eigen per- spektief en behoeften. Als men wat wil leren moet dat kunnen; als men voor namelijk gezelligheid zoekt ook. Alleen mogen de eigen motieven nooit tegen strijdig zijn aan die van de organisatie. Deze en andere faktoren kunnen voor de toekomstige vrijwilliger een rich ting aangeven waarmee rekening ge houden kan worden bij het accepte ren van een vrijwilligersbaan. Over vrijwilligerwerk is. al veel ge schreven en gesproken. Wil men zich op de hoogte laten stellen over de mogelijkheden van vrijwilligerswerk, neemt u dan eens kontakt op met Vrij willigers Vakature Bank, Steenhoff straat 46. De openingstijden zijn op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 - 12.30 en 13.30 - 15.30 uur. In een rustig gesprek kan veel duidelijk wor den. Slechts enkele vakatures zijn deze week voorhanden: Ter ondersteuning van de cursus staf zoekt Kontakt de Kontinenten een medewerker leeftijd 20-30 jaar. Over de aard van de werkzaamheden geeft de Vrijwillgers Vakature Bank de ge wenste informatie Welke vrijwilliger m/v gaat de bar bij muziekvereniging beheren? Hij/zij draagt tevens zorg voor het uitgeven en verrekenen van de drankbevoor rading; Bij dezelfde muziekvereniging is tevens plaats voor iemand in de pu blic-relations; Ter ondersteuning van de leidsters bij groepen peuters wordt nog een vrij willigster gezocht; Een drietal vrijwilligers m/v kun nen worden ingezet bij Werkgroep Kind- en Ziekenhuis. Het gaat om voor- lichtingswerkadministratief werken in het algemeen om mee te denken over het welzijn van het kind; Om bewoners te begeleiden in ka- merbewoningsprojekt en tevens te zor gen voor de praktische administra tieve zaken wordt kontakt gezocht met enkele vrijwilligers m/v. De werk zaamheden vinden in Amersfoort plaats. THEATER Willaertstraat 49 - (voor Soest e.o.) in het spannende blijspel: ZES UUR! NIET LATER" Aanvang: Zaterdag 22 september. 20.15 uur (en niet later) Kaarten 15,-. Voorverkoop t/m vrijdag (en niet langer) bij De Borg en boekhandels van de Ven, Soesterbergsestraat en Van Weedestraat V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. TELEFOON 02155- 22188 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Ver in de oudheid had de mens er al behoefte aan om zijn eigen terrein af te bakenen, grenzen te plaat sen tussen eigen en buurmans grond. Tot op de dag van vandaag is daar eigenlijk niets aan veranderd en leiden deze terrein-scheidingen net als vroeger nogal eens tot onenigheid tussen buren. Tegenwoor dig speelt naast de juiste plaatsbepaling van de perceelsgrens steeds vaker de wens van privacy mee. Naast het eventuele probleem, of privacy door beide partijen gewenst is bestaat er het vraag stuk van de keuze van afscheidingen. Het kiezen van een manier van terreinbegrenzing valt de laatste jaren niet meer zo mee, omdat het assortiment zowel op het gebied van levend mate riaal (heesters, coniferen etc.) als het dode mate riaal (hekken, muren, schuttingen etc.) zo ontzet tend uitgebreid is geworden dat veel tuinbezitters door de bomen het bos niet meer zien. Dit is een zeer jammerlijke situatie omdat juist hierdoor vaak tuin aan tuin dezelfde fantasieloze afscheiding wordt geplaatst. Een goede voorlichting en infor matie betreffende de diverse mogelijkheden is dus duidelijk geen luxe. Op een goed tuincentrum zijn er altijd verkopers/adviseurs die hierbij behulp zaam kunnen zijn en verder kunnen we zelf onze ogen goed de kost geven, zoekend naar originele ideeën. Om hiertoe een extra aanzet te geven zal ik deze en de volgende week wat voorbeelden van niet alledaagse afscheidingen beschrijven. Om maar met de deur in huis te vallen, wat te denken van een bamboelaag? In groepjes geformeerd of in een strakke rij kan de groen blijvende bamboe zorgen voor een speelse wintergroene afscheiding met een los karakter. Geschikt hiervoor zijn Sina- rundinaria nitida en Murielae beiden met een hoogte tot 2,5 m. Snoeien wordt goed verdragen, maar kan wanneer dit zonder gevoel gebeurt, het model van de plant erg schaden. De reuzenbamboe, Bambusa metake is voor grotere tuinen geschikt. Met zijn hoogte tot zo'n 4 m is hij echt voor wat kleinere tuinen uit den boze. Met druk- geimpregneerde tuinplanken die in verschillende maten worden aangeboden is het ook leuk werken. Het is weliswaar duurder dan de kant en klare prefabvlechtschermen maar naast het feit dat het hout veel langer mee gaat is het zeker een waarde vol punt ter overweging, dat met dit hout en een beetje fantasie tientallen verschillende afschei dingen kunnen worden gemaakt. We kunnen de planken natuurlijk horizontaal potdekselen en om en om bevestigen maar ook verticaal geplaatste delen geven een fraai effect. Zelfs diagonaal werken is mogelijk en door alle planken verticaal of horizon taal schuin op de lijnrichting te draaien ontstaat er een soort van Lux-a-flex afscheiding. Dit alles kan zowel met ongeschaafde als geschaafde plan ken gefabriceerd worden maar ook schaaldelen lenen zich hier uitstekend voor. Het te kiezen ma teriaal is sterk afhankelijk van persoonlijke smaak en de omgeving waarin het toegepast moet worden. Volgende week nog enkele ideeën, om diegenen die een afscheiding willen gaan plaatsen eens vooraf goed tot nadenken te prikkelen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 12