Meningen van lezers Jeugdwerkloosheid? werk zat op de boerderij Dansschool Gerdie van Kooten al voor 't derde seizoen actief in Soest! Hartje-Zuid krijgt digitale klok iL-AiMARHuGbASH Lekker koken is geen kunst ANWB geeft in Soest Skigymnastiek Vierde lustrum busreis van Bouw- en Houtbond F.N.V. afd. Soest Bondsspaarbank introduceert unieke spaardepositorekening Bridge-cursus op t.v. Klaverjassen bij P.V.De Vriendschap KETTING FORMULIEREN Geen startplaats in Soest voor Landelijke Wan deldag 1984 Manifestatie Kernenergie Titusvillegangers: Sponsors bedankt! WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 13 "Tlnricon ie ril "Dansen is plezier voor veel mensen en gelukkig ook nog steeds voor mij," vindt Gerdie van Kooten. de charman te danslerares uit Soest, die 2^ jaar ge leden onder haar eigen naam danseur- sussen ging geven, nadat zij daarvoor gedurende een periode van 7 jaar ver bonden was aan een dansschool. Voor de lessen en feestavonden -want die zijn er natuurlijk ook!- maakt Gerdie gebruik van zalen. "Op die manier houd ik de cursusgelden aan de lage kant," verduidelijkt ze. Gerdie van Kooten Dansschool organiseert niet al leen stijldanscursussen voor (echt(pa ren. maar ook cursussen Beat ballet voor dames en een cursus Tapdansen voor alle leeftijden. Stijldansen De cursussen Stijldansen bij dans school Gerdie van Kooten worden door Gerdie zelf gegeven, samen met een assistent. Die springt in als er eens een "mis"-stapje wordt gemaakt. In de cursus Stijldansen wordt een flink programma verwerkt (in het eerste jaar leert men de basis-passen en enke le figuren, zoals de Quickstep, de En gelse Wals. de Tango, de Rumba, de Cha-cha-cha en de Jive) maar de gezelligheid staat altijd centraal. Men kan aan de lessen bij Gerdie van Kooten deelnemen in de kleding die men zelf kiest, en in de pauze (die tien minuten duurt) maken de cursis ten al snel een gezellig praatje met elkaar. Gerdie van Kooten houdt zich, tot op luchting van de meeste deelnemers, zoals ze heeft ontdekt, niet bezig met wedstrijddansen en beoordelingen. "Bij ons is de cursus dus puur een gezonde, inspannende ontspanning," aldus Gerdie. De cursisten kunnen de geleerde pas sen al snel in de praktijk brengen tijdens de feestavonden, die meestal in het restaurant van het Soester Na tuurbad worden gegeven. De Stijldans lessen (ze kosten per persoon slechts 180 gulden, voor een hele cursus van 24 lessenstarten op woensdag 3 okto ber. Inschrijving is nog mogelijk voor zowel de eerstejaars-, de tweedejaars als de derdejaarscursus. Overigens: als men als deelnemer aan de cursus eens een avond verhinderd is, dan mag men de gemiste les bij dansschool Gerdie van Kooten koste loos inhalen op een ander tijdstip. Vooral voor mensen met wisseldien sten is dat ideaal! Beatballet De Beatballet-lessen bij dansschool Gerdie van Kooten zijn inmiddels al begonnen. In januari starten weer nieuwe cursussen. De lessen worden ook 's ochtends gegeven, speciaal voor dames vanaf ca. 30 jaar. Tapdansen De cursus tapdansen, die op 16 oktober begint, is iets heel aparts. Voor deze Gerdie van Kooten. cursus is het beslist noodzakelijk wat "huiswerk" te doen. Toch kan iedereen leren tapdansen: jong en oud, dames en heren. Voor inlichtingen over de verschillende cursussen of voor inschrijvingen Dansschool Gerdie van Kooten. tel. 13888. Nieuw winkelcentrum goed bij de tijd Als de officiële opening van het nieuwe winkelcentrum in Soest-Zuid straks een feit zal zijn, is Soest ook een nieuwe tijdsaanduider rijker. Vlak voor het pleintje, dat het centrum zal zijn van de nieuwe Zuid-Promenade, komt op duidelijk waarneembare hoogte, in sa menhang met het nieuwe Hartje-Zuid-- vignet, een digitale klok te staan. Maar niet de tijd alleen zal af te lezen zijn; ook de temperatuur is in cijfers aanwe zig. Klok en barometer zullen een rol spelen bij de officiële opening van 31 oktober. Beeldje Empeo, de projektontwikkelaar die de bouw en de verhuur realiseert, zal de Gemeente Soest, ter gelegenheid van de ingebruikneming van het centrum een schattig beeldje aanbieden. Op een sokkel geplaatst zal dit beeldje, een Schepping van Mari Andriessen, een nieuwe aanwinst zijn voor het zo lang zamerhand stevig groeiende aantal kunstwerken binnen de gemeente. Overal in Soest worden kleine kunst werken geplaatst en het is verheugend, dat ook in Zuid de kunst meer grip krijgt op het straatbeeld. Dat straat beeld verandert rigoureus op de Zuid- Promenade. Een naam overigens, die wat minder vanzelfsprekend lijkt. Maar feit is. dat het winkelgebied straks ^epa^ld uitnodigt tot een ■plezie rige ejïi interessante koop-wandeling, en als je het zó bekijkt is er wat voor te zeggen. De postcodenummers zijn in middels ook bekend, zodat de winke liers, die zich in het nieuwe centrum vestigen aan de slag kunnen met hun drukwerk zoals kassabonnen, brief papier, facturen, eet. Achter de scher men bruist het van aktiviteit bij de nieuwkomers. Immers op 1 oktober zijn er al winkeliers die de sleutel krij gen. Nieuwe besturen Er zullen twee winkeliersverenigingen samenwerken. Het publiek merkt daar niets van. Beide opereren onder de be kende naam "Hartje-Zuid" en zowel in de nieuwbouw als bij alle "omliggen de" winkeliers, tot aan het stoplicht bij van Essen, zullen konstant allerlei ak- tiviteiten een stempel drukken op het winkelgebeuren. Alle winkeliers die bij "Hartje-Zuid" horen zullen te herken nen zijn aan de nieuwe vlaggen en de stickers, die vlak bij de deur worden aangebracht. De oude harten met lampjes zullen eerst volgend jaar aan renovatie toe zijn. Beide winkeliersverenigingen hebben vorige week vergaderd en de samen werkingsovereenkomst bekeken. Dezer dagen zal die getekend worden. Het Bestuur van de oude club, de Win keliersvereniging "Soest-Zuid", ziet er als volgt uit: F.S.M. Gerritsen (ABN), E.J. Kareisen (Sporthuis Eb Karei sen), T. v.d. Linden (Slijterij v.d. Lin den), A. Meijer (Drukkerij Practicum), H. J. Meijering (Meijering Rookartikelen) en W.F. van Oosten (Van Oosten Fotografie Die van de nieuwe club, de Winkeliers vereniging "Zuid-Promenade" telt drie leden: mevrouw Verhoeff (Mode boetiek), B. Hovestad (Reisbureau Gerth) en Dhr. v.d. Linden (Heren mode Beide besturen beraden zich nog over de "zetelverdeling." Hun overkoepelende promotiecommis sie werkt hard aan de openingsaktivi- teiten, die volgende week in een wat vastere vorm definitief gepresenteerd zullen worden. "Hartje-Zuid", "nieuw" en "oud" zijn hard op weg naar een volledig nieuwe toekomst. Dat is overal goed te merken. GLASHANDF1. FN Gl AR7ETTERIJ voor GLASREPARATIES f en levering van o.a. THERMOPANE, SANCO ISOLATIEGLAS, Zf.H). VOORZETRAMEN L Varenstraat 74 - Soest - Telefoon: 02155-10731 In de land- en tuinbouw is de vraag naar arbeid groter dan het aanbod. Er is zelfs ruimte voor 1300 extra arbeidsplaatsen. Ziedaar het frisse geluid in een land met 850.000 werk lozen, waar honderdduizenden men sen al langdurig zonder werk zitten. Er is dus werk zat op de boerderij, als alles maar goed wordt georgani seerd. De boeren en tuinders met hun organisaties zoeken al enige tijd heel ijverig naar banenplannen. Zij vin den dat er op de boerderij best werk is voor een aantal jeugdige werklozen. Het Landbouwschap dat is het or gaan waarin alle boeren en tuinders sa menwerken) heeft een ambitieus "combinatiebanenplan voor de argra- rische sector" aangeboden aan de ministers van Sociale Zaken en Werk gelegenheid en van Landbouw en Vis serij. De bewindslieden kunnen er hun voordeel mee doen als ze tenminste financieel willen meewerken. Behoefte aan betaalbare arbeid De katholieke boerenorganisatie (KNBTB of Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders Bond) heeft de jeugdwerkloosheid wat meer in kaart gebracht. Via interviews heeft de Bond zowel de vraag naar als het aanbod van arbeid in de land- en tuinbouw gepreciseerd. Opvallend is wel dat de jeugdwerkloosheid in de agrarische sector maar eenderde is van het lan delijk gemiddelde (d.w.z. 10% tegen over 30%). Overigens moet men wel weten dat het begrip jeugdwerkloosheid in de land- en tuinbouw met reserves en voorwaarden is vastgesteld. Er zijn in ons land nl. veel jongeren vanuit niet-agrarische milieus en veelal met een niet-landbouwkundige en een algemene vormende scholing die graag op de boerderij willen werken. Terug naar het onderzoek: wie nagaat hoeveel uren er nog extra kunnen wor den gewerkt op de boerderij komt al gauw tot de conclusie dat Ho nUpino. wijst naar 1300 volledige arbeidsplaat sen. De boeren hebben geen behoefte aan volledige, voor het gehele jaar bedoelde arbeidskrachten. De agra rische vraag naar extra arbeid heeft vooral betrekking op seizoenwerk, op piekuren, op werk dat normaal blijft liggen, op werk dat de boer net iets te veel tijd en moeite kost. Voorts wil de boer tijdelijke hulp als die maar niet te duur is. Wat dat betreft heeft de boer een hekel aan extra admini stratieve rompslomp, regelingen voor arbeidsovereenkomsten en uiteindelijk een hekel aan de daarvoor te maken kosten. Combinatiebanen Er is dus vraag naar arbeid maar ook aanbod. Hoe koppel je die twee op een acceptabele wijze zodat een steen tje wordt bijdragen aan de (jeugd) werkloosheid. De oplossing ligt de zgn. combinatie-banen. Er moeten in stanties komen die jeugdigen (werklo zen) in (vaste) dienst nemen en die krachten vervolgens "uitzetten" bij de boeren die tijdelijke hulp nodig heb ben. De bedoelde instanties vervullen daarmee een trechterfunctie. De boe ren zijn met deze opzet gediend, want zij hebben dan niets te maken met administratieve en andere formele rompslomp. Er is nog één aspect: de boeren wat meer gewend zijn aan het elke prijs. De extra arbeid moet dus betaalbaar zijn. Eigenlijk moet de overheid (zeker in de eerste jaren) financieel bijspringen. Zij is immers gebaat bij bestrijding van werkloos heid én... zij bespaart ook gelden die anders bedoeld zijn voor werkloos heidsuitkeringen. Na enkel jaren als de vboeren wat meer gewend zijn aan het systeem van combinatiebanen zullen zij wellicht ook de volledige prijs voor de arbeid willen betalen. Of zij daar toe bij machte zijn, hangt af van de gang van zaken op de boerderij. En dat laatste wordt bepaald door de boer en voor een deel door de overheid. Antieke lantaarnpaal wordt verplaatst De antieke lantaarnpaal achter het ge meentelijk INFOrmatiecentrum/V.V.V. aan het Kerkpad N.Z. wordt verplaatst naar het parkeerterrein naast de Oude Kerk in de Kerkebuurt. De Wijk Ker- keraad van de Hervormde Wijkge- meente de Oude Kerk heeft hier om gevraagd vanwege het thans slecht verlichte parkeerterrein. Mede door de regelmatig aangebrach te vernielingen aan de lantaarn heeft het college van burgemeester en wet- hoders besloten de lantaarn te ver plaatsen. De lamp is indertijd geplaatst ter ge legenheid van het 25-jarig ambtsjubi leum van burgemeester mr. G. J. W. Loten van Doelen Grothe als kado van de Soester bevolking. Het opschrift op de lantaarn luidt: 1881-1906. Personeelslid besteelt winkelier Een 18-jarige inwoner van Amersfoort, werkzaam bij een schoenenzaak aan de Van Weedestraat, werd vorige week betrapt op het stelen van geld uit de wissellade van de kassa. De jongeman bleek in totaal driemaal een greep in de geldvoorraad te hebben gedaan, waarbij hij in totaal iets meer dan 200 gulden buitmaakte. De politie werd op de hoogte gesteld. De jongeman werd op staande voet ontslagen. Benzine-diefstal Een bewoonster van de Beetzlaan kwam vorige week tot de ontdekking dat een tot dusver onbekende dader kans had gezien uit de tank van haar auto 20 liter benzine weg te nemen. De wagen stond op de oprit voor haar huis. De schade bedraagt ca. 35 gulden. Jongetje (6) steekt bankstel in brand Door het spelen met een aansteker zorgde een 6-jarig jongetje er vorige week voor, dat de driezitsbank van zijn ouders, wonende aan de Smits- weg, in brand vloog. Toen de gewaarschuwde brandweer arriveerde bleken buurtbewoners de brand al te hebben geblust. De bank brandde geheel uit. De brandweer zorgde met een waterzuiger voor verwijdering van het overtollige blus water. Ook mannen krijgen steeds meer be langstelling om bij feestelijke gelegen- hede iets speciaals op tafel te brengen. Lekker koken is geen kunst wanneer men de technieken onder de knie heeft. U ziet in de cursus hoe uw 'leer meester' (een bevoegde en vakbe kwame leerkracht) werkt en proble men benadert en oplost. Cursus fijne keuken De cursus fijne keuken is een prak tische manier om kneepjes van de pro fessionele keuken onder de knie te krij gen. Stoven, braden, bakken, grilleren, wellen, pocheren etc. worden door de cursisten tijdens de les in praktijk ge bracht. In deze cursus maakt u aller eerst verschillende gerechten waar mee u vele menu's kunt samenstellen: koude voorgerechten, warme voorge rechten, hoofdgerechten en nagerech ten. De cursus wordt afgesloten met aan vullende receptuur, zoals Quiche a la Lorraine, Poulet a la bonne femme, Parijse flensjes, samengestelde bo- ters, goulashsoep, bittergarnituur, wijnadviezen en het vouwen van ser vetten. Het cursusgeld is 168,- inclusief ingre diënten en het cursusboekje. Het is een volledig verzorgde cursus, die uit acht lesavonden van 19.30 uur tot 21.30 uur bestaat. Cursus koud buffet In de cursus koud buffet worden veel onderwerpen behandeld en door uzelf gemaakt, waardoor u een goede basis krijgt om vele soorten koude buffetten te kunnen verzorgen. Zo worden vier soorten samengestelde salades behan deld. Voorgerechten, visgerechten als koude zalmmoot, gevulde mosselen, koude forel en haringrolletjes, nage rechten, begeleidende sauzen (5 soor ten). cocktails, aspics geleivormen patés en diverse garnituren. Het cursusgeld bedraagt 198,-, inclu sief de ingrediënten en het cursusboek je. De cursus is volledig verzorgd en bestaat uit acht lesavonden van 19.30 uur tot 21.30 uur. Informatie Nadere Informatie over de volledig verzorgde culinaire cursussen kunt u inwinnen door een brief (kaart) te zen den aan: Stichting Bevordering Onder wijs aan Volwassenen, Sir Winston Churchillweg 2, 2251 CX Voorschoten. U kunt ook bellen, tijdens kantooruren, tel. 01717-2010. De cursussen starten binnenkort te: Soest, in de Scholengemeenschap "Eemland", Talmalaan 42. BRIDGE Bridge brengt de mensen bij elkaar en dat leidt tot wekelijkse gezellige avon den, al of niet in club-(kompetitie)ver band. Leeftijd speelt geen enkele rol en iedereen kan het leren. Bridge wordt steeds meer een geliefd kaartspel, maar velen zien er tegenop om het te gaan Ieren. Het lijkt immers zo moei lijk. Daarin komt nu verandering; er komt vanaf 1 oktober gedurende 3 maanden iedere maandag om 15.30 uur een brid- ge-cursus op TV. Deze cursus is tot stand gekomen in sa menwerking tussen de Nederlandse Bridge Bond en de AVRO. Door die sa menwerking is ook een uitstekend cur susboek tot stand gekomen, onmisbaar bij het volgen van de lessen op de buis. U kunt het cursuspakket nu reeds be stellen door 29.50 over te maken op giro nr. 123400 t.n.v. AVRO-academie (bridge Honderden vrijwilligers van de talrijke bridge-verenigingen in Nederland staan klaar om de belangstellenden alle mogelijke inlichtingen te verschaf fen. Straks zullen zij ook de cursisten die dat op prijs stellen begeleiden bij hun eerste schreden op de gezellige weg die "leren bridgen" heet. Het be geleiden kan gebeuren bij groepjes van vier bij iemand thuis of in grotere groe pen ergens in een zaaltje. Ook in Soest bestaat die mogelijkheid. Mw. v.d. Burch tel. 033-801422 zal be langstellenden graag alle inlichtingen verstrekken. Bridgeclub ONI-Soest De ONI bekerwedstrijden van het sei zoen 84/85 zij^i begonnen en dus is voor bridgers de zpmer yoqrbij. Ieder kijkt Weer uit naa^ alle b^idge-evenemen- ten, die behorén bij net nieuwe seizoen: districtviertaiien-wedstrijden, diverse districtbekerwedstrijden,parencom petities, teveel om op te noemen. Ook ONI-leden zullen zich inzetten voor de AVRO-bridgedrive, zodat er weer een groep nieuwe spelers gevoegd gaat worden bij de grote groep van enthou siaste club- en thuisbridgers. HOCKEY Soest Hl-Nieuwegein 1 3-0 Na de winst van vorige week wilde een uiterst gemotiveerd Soest aanto nen dat deze winst geen toevalstref fer was. De eerste helft vertoonde een regelma tig opgebouwd overwicht van Soest. Dit zorgde er echter niet voor dat de toeschouwers aantrekkelijk hockey of doelpunten te zien kregen. Na enige mooie aanvallen viel dan toch in de 20e minuut het eerste doel punt voor Soest, binnen plm. 5 minu ten gevolgd door het 2e. Beide kwamen van de stick van de goed spelende Jan v. Kooten. Door een misverstand bij Nieuwegein kon Peter Schneider vanaf de afslag door goed doorzetten binnen 1 minuut 3-0 aantekenen. Een hardwerkend middenveld waarin Eric v.d. Rijst opviel had loon naar werken gekregen. Een terecht winst! Op vrijdag 28 september a.s. beginnen de gezellige klaverjasavonden bij De Vriendschap weer. Aanvang 20.00 uur, in het clubgebouw, Nachtegaal- weg 8A, Soest. Leden, donateurs en be langstellenden zijn van harte welkom. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227, telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Het gas en c.a.i.bedrijf in de maand augustus De gasinkoop in de maand augustus bedroeg 1.330.514 m3. In augustus 1983 was dat 1.255.938 m3 en in augustus 1982 I.371.998 m3. Tot en met augustus 1984 is 42.775.368 m3 gas ingekocht. Vorig jaar was dat 39.619.595 m3 en in 1982 40.934.216 m3. Het aantal gasverbruikers steeg verge leken met de maand juli van 14.521 naar 14.533. Het aantal c.a.i.-abonne menten steeg in dezelfde periode van II.676 naar 11.703. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Goed voorbereid op wintersport Naar schatting gaan er eind '84/begin '85 ih totaal zo'n 720.000 Nederlanders naar de wintersport. Oftewel ruim 5 procent. Dit lijkt niet veel, maar wie er zelf toe behoort, weet dat 5 procentt al enorme files-of- om meer in stijl te blijven- enorme staus op de snel-1 wegen kan veroorzaken. Een goede voorbereiding is essentieel voor een geslaagde wintersportvakantie. Niet alleen voor alle veiligheid, maar ook om zeker te zijn van zoveel moge lijk plezier en zomin mogelijk spier pijn. jl.ch goeu oegin, oi Deler gezegd, een goede aanvulling op uw persoon lijke voorbereiding is een cursus ski gymnastiek. In Soest organiseert de ANWB daarom ook een dergelijke cur sus. Deze wordt gegeven aan de Smits- weg en be'staat uit 18 lessen en een voorlichtingsdag. De kosten bedragen 98,-- voor ANWB leden en 115,-- voor niet leden. Informatie en aanmelding kan plaats vinden bij ANWB Amersfoort, Pr.Ju- lianaplein 10, 3817 CS Amersfoort, tel.: 033-10245. Door giften van werknemers in de bouwvakbedrijven tijdens het verzilve ren van de vakantie-bonnen is het ook dit jaar weer mogelijk geworden een busreis te organiseren voor de leden van de Bouw en Houtbond F.N.V. boven de 65 jaar. Deze busreis, de twintigste, was weer goed georganiseerd, hoewel het toch steeds moeilijker wordt een andere route te vinden. Deze keer ging het na de mensen opgehaald te hebben rich ting Nijmegen. Daar aangekomen werd er op een boot die over de Waal voer koffie gedronken en werd de rit vervolgd langs bos en heide, naar het plaatsje Nistelrode, waar in een tot gezellig restaurant omgebouw de koeienstal een broodmaaltijd werd gebruikt.Vandaar werd de tocht ver volgd via binnenwegen door het Bra bantse land naar Hilyarenbeek, waar het Safaripark dé "Beekse Bergen" werd bezocht. Na afloop werd er thee gedronken in het restaurant en reed het gezelschap richting Meerkerk, waar door diverse landschappen richting Meerkerk, waar in een restaurant van een goed verzorgde warme maal tijd werd genoten. Op de thuisreis dankte de voorzitter de chauffeur van het bedrijf de Gooilander en een ieder die aan het slagen van deze tocht had meegewerkt. Hij hoopte volgend jaar op de giften van leden en niet- leden van de organisatie, om weer zo'n reis voor de bejaarde-leden te kunnen organiseren. boddsspaófi: Vanaf 15 september is het mogelijk bij de Bondsspaarbank de nieuwe spaar depositorekening te openen. Het gaat om een spaarrekening waarbij het spaargeld voor één jaar wordt vast gezet. Over het spaargeld krijgt de spaarder in de eerste plaats een aan zienlijk hogere rente dan op een dage lijks opvraagbare rekening. Het unieke van de spaardepositoreke ning is de mogelijkheid om deze reke ning te verlengen met nogmaals een jaar tegen de rente die normaal ge sproken hoort bij een langere looptijd. De heer Reinders van de Bondsspaar bank licht een en ander toe: "Wij bieden onze spaarder een groot voor deel. Als een spaardeposito van een jaar vast voor de eerste keer wordt verlengd voor nog één jaar, dan krijgt men vanaf dat moment de rente die hoort bij een spaardeposito van 2 jaar vast. Op dit moment zou dat 6*4% zijn in plaats van 5%% (voordeel dus Wanneer voor de 2e keer de spaarde- De heer R. Reinders, beheerder van de Bondsspaarbank aan de Van Weedestraat. Foto: Goos van der Wilt positorekening wordt verlengd voor nog één jaar dan ontvangt de spaarder een rente die hoort bij een spaarde posito van 3 jaar vast. Er wordt dan een rente vergoed van 6%%. Dat be tekent maar liefst 1% meer dan bij het openen. De trouwe spaarder wordt dus extra beloond". Welkomstgeschenk Bij de introduktie van deze nieuwe spaardepositorekening ontvangt ieder een die t/m 20 oktober 1984 bij de Bonds spaarbank een spaardepositorekening opent met een minimale inleg van 500,- een calculator als attentie Dit is overigens niet de enige rekening waarbij men bij de Bondsspaarbank een attentie krijgt. Bij het openen van een jeugdrekening kan men kiezen uit een speelbeest, spel, parkerpen of sporttas. Middels dit ingezonden stuk willen wij reageren op een persberichtje in uw krant van enkele weken geleden. Daar in vermeldde u dat Soest dit jaar geen organisatiepunt kon realiseren voor de Landelijke Wandeldag 1984. Wij nemen aan dat u niet volledig op de hoogte was van de gang van zaken rond deze organisatie en willen d.m.v. dit stukje éen en ander ver helderen. In juni werd de Plaatselijke Regelings commissie Avondvierdaagse benaderd door de Sticht Gooise Wandelsport bond om de organisatie van de Lande lijke Wandeldag voor Soest op zich te nemen. Graag gaven wij aan dit verzoek gehoor. De landelijke organi satie voor dit gebeuren berust bij de ANWB, in samenwerking met de AVRO en de Nederlandse Wandelsport Bond. Wij reserveerden een startplaats, maakten twee routes en traden, zoals het handboek voor de organisatie aan gaf, in overleg met de plaatselijke VVV. In dat gesprek bleek dat de VVV hetzelfde verzoek had gekregen, maar dan via de ANWB, waaraan ook zij gehoor wensten te geven. Ook zij hadden een startplaats gere serveerd (Tempozaal) en routes klaar. Op samenwerking met ons werd geen prijs gesteld, men eiste het alleenrecht op omdat, volgens dhr. v.Os, de VVV met de fietsvierdaagse de meeste ken nis in huis had en zij reeds lang de organisatie voor de Landelijke Wan deldag in voorbereiding had. Wij hebben ons, gezien het feit dat wij dubbel werk overbodig achtten en onze energie niet nutteloos willen ver spillen aan gehakketak over "alleen recht", daarbij neergelegd. Wie schetst onze verbazing toen wij uit de Soester Courant moesten ver nemen dat dit jaar Soest geen start plaats had kunnen realiseren! Wij, én de VVV hadden startplaats en routes toch klaar? En....toch? Zou het dan toch zo kunnen zijn dat bij "rechten" ook "plichten" horen? Wij zien hoopvol de volgende Lande lijke Wandeldag tegemoet! Met dank voor de plaatsing, Plaatselijke Regelingscommissie Avondvierdaagse Soest, Joh. A. Baks, secretaris. Als het weer meezit dan belooft de manifestatie tegen kern energie zaterdag a.s. in Emmeloord een gezellige gebeurtenis te worden. Er is n.1. van alles te beleven op de Renbaan m de N.O. Polder, in de eerste plaats is er het serieuze gedeel te, b.v. de sprekers: ds. Okke Jager van de Theologische Hogeschool in Kampen, ir. Potma van het alternatie ve energiescenario etc. Ad Biggelaar energiedeskundige van de FNV enz. Ook de 'Boeren tegen kernenergie' zullen spreken en zorgen ook voor een verrassingsaktie. Daarnaast zijn er voorbeelden van een informatie over windmolens, zonne- energie etc. en dan zijn er nog ten toonstellingen over energie. Ook zullen er de nodige informatiestands zijn. Al deze serieuze zaken worden omlijst door muziek, mime- en kindertheater, clowns, de dikke dames San Severia enz. Gedurende de manifestatie schrijft iedereen een stukje mee aan de 'groot ste brief' tegen kernenergie, die de regering ooit zal krijgen. Als er de ver wachte duizenden mensen zullen ko men, zal het niet alleen qua gezellig heid een succes worden, maar zal dat een belangrijke impuls worden voor nieuwe akties tegen kernenergie. Zo'n nieuwe opstart is meer dan ooit nodig, nu de regering nieuwe kerncentrales wil bouwen, terwijl de Brede Maat schappelijke Discussie juist had vast gesteld dat tachtig procent van de Nederlanders niet voor nieuwe kern energie is. Helaas blijkt dat lang geen garantie dat er geen nieuwe kern centrales komen. Kom daarom als het even kan naar Emmeloord. De bus ver trekt vanuit Soest kwart over twaalf. Buskaarten zolang de voorraad strekt via tel. 19176,11462. Stroomgroep Soest, postbus 202. Na de strop van 13.000,-, voor eigen rekening, zagen we in eerste instantie onze reis in het water vallen. Dankzij de hulp van sponsors zijn wij op 18 juli j.1. toch naar Titusville, Florida, vertrokken. Weer terug in het ver trouwde Soest kijken we terug op een geslaagde uitwisseling, waarbij cul tuur en ontspanning hand in hand gin gen. We draaiden drie weken mee in Amerikaanse gastgezinnen, waar we de "American way of life"(taal, reli gie, werk, eet- en drinkgewoonten, enz.) leerden kennen. We bezochten scholen waar we hebben gepraat met leerlingen en docenten. Verder hebben we een gemeenteraadsvergadering bij gewoond, waarbij éen van ons ge vraagd werd de werking van de Nederlandse gemeenteraad uit te leg gen. Tijdens onze bezoeken aan toeris tische attrakties, zoals Disneyworld en Seaworld, maakten we kennis met typisch Amerikaanse grootschalige projecten. Florida heeft ook een schit terende natuur, die dichter bij huis niet te vinden is. We werden onder andere geconfronteerd met dieren als, alligators, slangen, Amerikaanse eek hoorns en in de zee dolfijnen en zee koeien. Daarnaast hebben we uiter aard ook volop genoten van de zon en de zee. Vanaf deze plaats willen we alle spon sors, inclusief de bijdrage uit de Ker mispot. heel hartelijk danken. De weerstanden die de bijdrage uit de Kermispot bij een klein deel van de Soester bevolking heeft opgeroepen is ons, als aanvankelijk gedupeerde jonge scholieren, wel wat tegenge vallen. Enige zelfkritiek omtrent de or ganisatie van deze reis is echter op zijn plaats. We hebben op dit gebied dan ook varl deze uitwisseling geleerd. Tenslotte hopen we dat de uitwisseling Soest-Titusville toch een jaarlijks ge beuren zal blijven. Stanley Dommers Pieter Jongepier Ellis Druijff Margreet v.Brummelen Jaqueline v.d.Goede Hayo Schipper Arjan Kuyt Carolien Hilhorst

Soester Courant | 1984 | | pagina 14