nieuw! vereniging 'Het IKV krijgt te weinig doordachte tegenspraak' Ideaal voor uw haar Exclusief van Indola Nu bij Passé Partout 'Vrouwen voor Vrede' gaat niet bij de pakken neerzitten BOS EN DUIN Gratis speelgoed bij Speel- o-theek Eemland 3.00-15.00 Vredesweek 198Jf biedt Soest bescheiden programma Nvmphelle - een gloednieuwe, frisgeurende bleurbehandeling die wekenlang houdt Passé Partout Café-Bar-Biijart Peter Kooy en Jan Jansen in Avondmuziek in Kastelen' STRAK EN STRALEND FilmhuisDie Brücke Jazz met het Fred Leeflang/ Loek Dikker Kwartet Afscheidsavond ds. Jac. Smit WOENSDAG 19 SEPTEMBËR1984" SOESTER COURANT Pagina 15 "We hebben in het afgelopen jaar al z„ ontzettend veel aan de weg getimmerd, vooral in de actieweek in mei, dat vriend en vijand het woord kruisraket nauwelijks meer kunnen horen. De mensen zijn ermee overvoerd, en dan is het beter om de kwestie voorlopig te laten rusten." Zo verklaart Thea Weenink van de Soester IKV-kern het betrekkelijk be-i scheiden programma dat Soest in de komende Vredesweek (23 t/m 28 sep tember) krijgt voorgeschoteld. Afge zien van de IKV-inbreng in het Oecu menisch Avond waar dr. H. J. Kouwen- hoven, praeses van de Generale Syno de van de Gereformeerde Kerken, komt praten over het thema "kerk en politiek", en ook die avond komt de kwestie van de kruisraketten nadruk kelijk niet ter sprake. Het IKV be schouwt die avond meer als een vorm van "dienstverlening" ten behoeve van de voortgang van de kerkelijke dis cussie dan als een propaganda-avond voor gelijkgestemde zielen, zo blijkt. Houdt het IKV zich voortaan gedeisd? "Nee, het IKV gaat verder", luidt Thea's antwoord zonder aarzeling. "We gaan de komende periode vooral gebruiken om ons te bezinnen op de koers, en om nieuwe energie op te doen." Verder gaat de IKV-kern pro beren het grondvlak in Soest te ver breden door het werven van leden of donateurs, en van abonnees op het Kernblad en de serie Kernschriften, "onontbeerlijk voor wie op de hoogte wil blijven", aldus Thea. "En dat mes snijdt aan twee kanten: de mensen raken beter op de hoogte én het voort bestaan blijft gewaarborgd." Ook plaat selijk streeft het IKV naar uitbreiding van de kern, zodat meer mensen be trokken worden. "De achterban vasthouden" blijkt een belangrijke doelstelling van het IKV in Soest. "Het gaat om méér dan een maal in de twee jaar naar een grote demonstratie gaan", legt Thea uit. "Als je er verder niets voor doet raak je je achterban op den duur kwijt." Of dat rechtstreeks te maken heeft met het rakettenbesluit van het kabinet? "Daar heb ik geen zicht op, je krijgt er. weinig reacties. Er zijn trouwens voor de vredesbeweging nog genoeg moge lijkheden om door te gaan, ondanks dat besluit." In 1985 zal er weer van alles moeten gebeuren, als er een definitief besluit over de plaatsing wordt genomen, maar concrete plannen zijn er nog niet. In die betrekkelijke rustperiode zal het IKV opnieuw steun zoeken bij zijn achterban, zoals kerken, vakbeweging, politieke partijen. "De banden moeten worden aangehaald en verstevigd", al dus Thea. "Verder gaan we ons in de komende maanden intensiever bezig houden met scholing op allerlei ge bied." Respons Sinds 1977 zijn in Soest veel meer mensen gewonnen voor de ideeën van de vredesbeweging. "De mensen zijn in het algemeen een flink stuk opge schoven, dat kun je bijvoorbeeld mer ken aan de veel grotere respons op de advertentie in de krapt, uit alle leeftijdsgroepen. Ook veel van ouderen, die het heel erg met ons eens zijn maar dikwijls een gevoel van machteloos heid hebben, zo van: wat moet ik doen, zodat ze in Den Haag naar ons luiste ren?" Thea bestrijdt met vuur de stelling dat de fronten intussen wel vast liggen, als het over het vredesvraagstuk gaat. "Ik vind van niet. Er is nog een heel grote groep die er veel te weinig van afweet. Dat merk je in gesprekken, of in ingezonden stukken in de krant. De mensen weten vaak nauwelijks of helemaal niet wat het IKV voorstaat en wat ons beweegt om te doen wat we doen. IKV-ers worden nog altijd geconfron teerd met taaie vooroordelen, zoals het verwijt te pleiten voor eenzijdige ont wapening. "De mensen lezen blijkbaar nog veel te selectief, ze gaan af op krantekoppen. Toch moet je de dialoog blijven voeren, in de kerk en in de poli tiek." Gevraagd naar de steun vanuit de ker ken aarzelt Thea met haar antwoord. "Ik begeef me op glad ijs; die dingen liggen heel gevoelig. Er is wel iets meer bereidheid om ons te accepteren als een beweging van mensen die het heel serieus bedoelen en vanuit hun geloof bezig zijn. Maar nog altijd be vinden we ons aan de rand van het kerkelijk gebeuren; een échte dialoog is nog steeds niet op gang, waarbij je elkaar bevraagt op je evangelische uitgangspunten. Dat doet wel eens pijn..." Pijnlijke ervaringen De armoede van de kerkelijke ge meenschap is volgens Thea "dat we el kaar ons persoonlijk geloof - als we al weten wat we precies geloven en waarom - niet durven te belijden en elkaar er niet op aanspreken. Bij ge sprekken met kerkelijke kaders was de verlegenheid soms voelbaar, en er vielen soms pijnlijke stiltes als we het gesprek die richting opstuurden. Dat zijn pijnlijke ervaringen geweest voor de leden van de IKV-kerkengroep, die een gevoel van machteloosheid achter laten. Het kerkelijk erf is toch bij uit stek de plaats waar je als christen moet kunnen praten over wat je motiveert en inspireert?" Zelf is ze juist bij het IKV gegaan om dat het een kérkelijke vredesbeweging is. Ze beschouwt haar activiteiten in het IKV dan ook voluit als "kerke- werk", al is dat tot haar teleurstelling blijkbaar nooit zo opgevat in de kerken zelf. "Typerend: een predikant zei me eens dat hij me zo graag weer in het kerkewerk zou zien. Ik was al vier jaar diaken geweest, en ik antwoordde dat ik dacht dat in het IKV juist te kunnen maakt uw natuurlijke haarkleur mooier maskeert beginnend grijs haar wast niet weg groeit niet uit «verschiet niet «verdwijnt na verloop van tijd langzaam vanzelf. een nieuwe specialiteit van Amersfoort, Muurhuizen 205 (bij 't Havik), tel. 632168 Soest, Dorresteinweg 8, tel. 16966 Leusden. Prinses Irenelaan 19, tel. 941153 Nijkerk, Hoefslag 65 (winkelcentr. Paasbos), tel. 56700 óók maandags geopend doen. Als je als kerkengroep van het IKV met andere gemeenteleden aan de hand van de bijbel probeert te zoe ken naar de waarheid, naar de essen ties van het geloof en naar de conse quenties daarvan voor je doen en la ten, is dat dan géén kerkewerk?" De uitspraak van de gereformeerde synode (duidelijk tegen de kruis raketten) heeft naar haar gevoel wel een positieve uitwerking gehad. "Het idee groeit dat er meer ruimte moet zijn, ook voor wie het er niet mee eens is. Het gevaar is echter dat daarmee de kous af is, en dat de dialoog hele maal niet meer tot stand komt, onder het motto: jullie hebben nu een plek, niet meer zeuren, zo moet 't maar goed zijn. Dan gaat het niet meer om wat je beweegt, maar alleen om de vraag of je een legitieme plaats hebt. De schijn- rust wordt dan geconsolideerd, maar de polarisatie niet wezenlijk opgelost..." Die polarisatie is ook het IKV een zorg, onderstreept Thea: "We voelen ons medeverantwoordelijk om die te door breken. Oplossen is dan nog weer heel wat anders." Verwaarloosd terrein De avond over "kerk en politiek" met ds. Kouwenhoven is vooral bedoeld om de discussie naar een ander niveau te tillen, legt zet uit. "Boven het welles- niets van de kruisraketten uit. We ho pen dat er veel kerkmensen komen, ongeacht hun standpunt. Juist de rela tie tussen kerk en politiek is in Soest verwaarloosd terrein. Je hoeft niet al lemaal op hetzelfde punt uit te komen, als je maar op een goeie manier over de zaken gaat nadenken, los van eigen gekleurde gevoelens en ervaringen, met de bijbel in de hand. Het IKV moet zich vooral richten op de kerkmensen, vindt Thea, "en waar mogelijk politiek bezig zijn. Een ge sprek over alleen de kruisraketten is heilloos; de dialoog moet gaan over bijbelse noties als gerechtigheid, soli dariteit, onderdrukking, geweldloos heid, opstanding. Het gaat erom met elkaar te zoeken naar de waarheid met een grote Wwant wie weet het. Het IKV krijgt te weinig doordachte tegenspraak, volgens Thea. "Te vaak zijn het standpunten waarbij later de argumenten worden gezocht. Bijbels- gefundeerde argumenten kom je nau welijks tegen. De discussie daarover wordt door de kerken trouwens ook niet geanimeerd." IKV-ers komen nogal eens over als drammers. Is dat terecht? "De men sen zien alleen onze acties, waaraan ze niet gewend zijn. Onze evangelische inspiratie komt dan niet uit de verf. Misschien zouden veel kerkmensen zich er wel in herkennen als binnen de kerk het gesprek op gang zou komen. Gerechtigheid Het principe van de eigen veiligheid zou in dergelijke gesprekken wat Thea betreft flink ter discussie gesteld mo gen worden. "Het gaat eerder over ge rechtigheid. Maar de angst speelt in de discussie een grote rol. Praten over bewapening raakt onmiddellijk aan de essentie van ons bestaan; het gaat tenslotte om léven en dood, het dwingt tot keuzes en tot je kwetsbaar durven opstellen." Van de kerken in Soest hoopt Thea dat ze het gesprek opnieuw van de grond zullen krijgen. "En dat ze zich daarbij niet zullen schamen om ge- Vredesweek in Soest 9 Zondag 23 sep., 19.00 uur: Oecumenische vredcsdienst in de Wilhelminakerk, Soester- bergsestraat l'8t- Thema: 'Geen muren tussen mensen', met pastor Jan ter Laak en ds. Jac. Smit. 0Maandag24 sep., 20.00 uur: Gespreksavond IKV in 'Credo', Julianalaan 17. Thema: 'Kerk en Politiek, sa men begaanbare wegen?' met dr. H.J. Kouwenhoven. 0 Woensdag 26 sept.20.00 uur Open avond van 'Vrouwen voor Vrede' in Artishock, Steenhoff- straat 46. met Vredescabaret Middelburg. 0Zaterdag 29 sep., 13.15 uur: Vertrek Amersfoort NS Vredes mars 't Harde. 0Tijdens openingsuren in de bi bliotheek, Albert Cuyplaan: In formatiestand. bruik te maken van de know-how die de kerk in huis heeft. Er zijn heel wat dure, professionele toerusters be schikbaar. Het ligt toch voor de hand om die om hulp te vragen? De zaak zit nu zó vast dat de "gewone" kerkelijke vrijwilligers niet of nauwelijks toege rust zijn om die gesprekken te leiden." "Doorgaan" is het parool van het IKV. "We hadden ook niet kunnen verwach ten dat we zómaar onze zin zouden krijgen. Dingen die jaren gegroeid zijn kun je niet zomaar ombuigen. Toch is er genoeg positiefs om door te gaan: de mensen zijn in alle lagen van de bevolking veel bewuster gaan na denken, de vredesbeweging is geïnter nationaliseerd en er zijn stevige kon takten gelegd met .andere groepen die strijden voor een betere wereld." De vredesbeweging moet méér zijn dan alleen maar een actiegroep tegen de voortschrijdende bewapening, al dus Thea. "Je moet ook de vraag stel len: voor welke samenleving doen >ve dat, en ziet de wereld er inderdaad beter uit zonder atoomwapens? De strijd tegen de bewapening gaat hand in hand met de strijd voor een betere samenleving, een maatschappij die niet gebaseerd ispp macht. Toch idealistisch, dat IKV? "Jazeker, anders kun je de mensen ook niet vasthouden. Mensen moeten verande ren, en andere manieren vinden om conflicten op te lossen dan geweld. En verder zouden we met elkaar ook veel meer aan vredesvorming moeten doen, het antwoord vinden op vragen als: hoe ga je om met agressie, met macht, met conflicten? Het is jammer dat de kerken het hier laten afweten, want dit is bij toch uitstek een ter rein voor de kerk. V.l.n.r. Joke Evenhuis, Thea Wee nink, Edith Davelaar en Ellen Kennis. Foto: Goos van der Wilt 'Open avond' op 26 september De Vredesweek in Soest zou niet com pleet zijn als ook de groep "Vrouwen voor Vrede" niet van zich zou laten ho ren. Dat gebeurt dan ook, en wel op woensdag 26 september, met een "open avond" in het Artishockgebouw, waar o.m. een cabaretgroep van "Vrouwen voor Vrede" uit Middelburg zal op treden. De rest van het programma is gewijd aan een ongedwongen kennis making, en er wordt veel tijd uitge trokken om met elkaar te praten, "al naar behoefte", aldus Edith Davelaar. Ellen Kennis en Joke Evenhuis, die alledrie ten nauwste bij de groep in Soest betrokken zijn. Zij omschrijven "Vrouwen voor Vrede" als een emancipatorische vrouwenbe weging, die zich bewust bezighoudt met allerlei maatschappelijke proble men: "De kernbewapening voorop, maar daarnaast ook onderwerpen als mensenrechten, de Derde Wereld, enz.", aldus de vrouwen. Ook "Vrouwen voor Vrede" gaat door, ondanks de domper die sommigen heb ben gehad na het rakettenbesluit van de regering Lubbers. "Je moet continu laten horen dat je er bent en niet bij de pakken neer gaan zitten." We ko men er wel overheen, vinden de vrou wen. "Het gaat nu eenmaal erg lang zaam, en je kunt van de grote massa ook niet verwachten dat ze het direct met je eens zijn..." De groep kenmerkt zich door een con stante groei. "Er zijn in Soest nu zeker al zo'n 70 vrouwen die ons actief steu nen, en vooral de thema-avonden wor den erg gewaardeerd." Die thema avonden hadden vorig jaar nog telkens een ander onderwerp, maar gaan - wanneer althans de groep daarmee instemt - dit jaar over één centraal thema: Vrouw-Vrede-Recht vaardig heid, naar aanleiding van de "Brede Vrouwenconferentie'van november 1983, waaraan door allerlei vrouwen groepen uit het hele land werd deelge nomen. "Vrouwen voor Vrede"-Soest neemt zich voor op deze conferentie voort te borduren en bestaande groepen in Soest aan te spreken. "Misschien biedt dat mogelijkheden voor verdere sa menwerking, bijvoorbeeld in de vorm van een vrouwenplatform." Mogelijk zal "Vrouwen voor Vrede" andere vrouwengroepen bij de voorbereiding van de thema-avonden betrekken. "Het hoeft dan ook niet per sé over vrede te gaan", vinden de drie vrou wen, "maar natuurlijk wel over zaken die daarmee rechtstreeks te maken hebben, zoals het milieu, de Derde Wereld, enz." Net als veel andere bewegingen heeft ook "Vrouwen voor Vrede" nogal te lijden van vooroordelen en misvattin gen. "Soms denken de mensen dat we radicaal feministisch zijn, en dan merk je dat ze heel verrast zijn als je zegt dat je ook gewoon getrouwd bent en huisvrouw. Dan klinkt het allemaal lang niet meer zo bedreigend. Bij an dere vrouwen kom je vaak de angst te gen om in een politiek-linkse hoek te worden gedrukt. Laatst waren er nog een paar vrouwen die zeiden: we wil len ons graag aansluiten bij Vrouwen voor Vrede, maar ja, dan moeten we zeker eerst links worden. Die vrees is dan ook niet gerechtvaar digd, vinden Edith, Ellen en Joke. 'Iedereen is voor vrede, maar de con crete invulling raakt ieder persoonlijk en verschilt van mens tot mens. Dat geldt trouwens ook op andere terrei nen. Maar in de praktijk ontkom je natuurlijk nooit aan een duidelijke keus." Beweging Behalve thema-avonden organiseert "Vrouwen voor Vrede" door het sei zoen heen ook een aantal "werkavon- den", waar dingen besproken worden die in de Nieuwsbrief - het landelijk or gaan - ter sprake komen, acties wor den voorbereid en ook allerlei persoon lijke dingen aan de orde kunnen ko men. voor net overige valt het niet mee om de groep te beschrijven in vast staande termen. "We zijn een bewe ging, die elke keer weer verandert. Dat is ook het leuke van deze groep: het is geen statisch geheel, maar de groep groeit steeds mee." "Vrouwen voor Vrede" kent geen be stuur; wél een coördinatie groep, maar die speelt een veel minder op de voor grond tredende rol dan bij menige andere vereniging. "Voorstellen en ideeën komen altijd uit de groep zelf; dat is voor ons heel principieel, al is het ook wel eens moeilijk. Maar hel werkt heel efficiënt, want iedereen heeft haar eigen inbreng." "Vrouwen voor Vrede" beschouwt zichzelf dan ook als een groep die bezig is met een leerproces. "Je leert erg goed naar el kaar te luisteren en de verantwoorde lijkheid bij iedereen te leggen, niet bij een vastgeroest bestuur. Dat de groep zich alleen richt tot vrou wen moet niet negatief worden uitge legd, vinden Ellen, Edith en Joke. "We zijn niet man-onvriendelijk, maar we vinden het juist heel fijn om alleen met vrouwen te werken. Op zichzelf betekent dat niet dat mannen bij voor baat worden uitgesloten, en er worden ook wel eens thema-avonden georgani seerd waarop mannen evenzeer van harte welkom zijn. Sommige thema's lenen zich daarvoor wat gemakkelijker dan andere." De avonden met een meer informatief karakter staan in beginsel open voor mannen, maar als ze een meer "vor mend" karakter hebben kiest "Vrou wen voor Vrede" duidelijk alleen voor vrouwen. "Waarom wordt die vraag trouwens telkens weer aan ons ge steld? Hetzelfde geldt toch voor allerlei andere vrouwengroepen?", klinkt het onder enig protest. "Op allerlei ter reinen draaien vrouwengroepen heel goed; de tijd is er dan ook rijp voor." Startbasis "Vrouwen voor Vrede" telt in de ge lederen niet veel vrouwen die ook in andere organisaties al erg actief zijn. "Anders kom je ook klem te zitten met je tijd. Het is opvallend dat mannen in het algemeen veel meer overal in zitten; vrouwen zijn misschien eerder geneigd daarin een keuze te maken. Voor veel vrouwen in de groep overi gens wel een "startbasis" om verder naar buiten te treden.. Dat het accent bij de groep veel meer ligt op het "emancipatorische" dan het "feministische" heeft vooral te maken met de begripsverwarring rondom de term feminisme, vinden de vrouwen. "Dat-komt dikwijls heel erg bedreigend over, bij vrouwen meestal nog meer dan bij mannen. Bij sommigen gaan de haren direct overeind staan." Een doorsnee-Vrouw voor Vrede be staat niet, zoveel wordt wel duidelijk. "De vrouwen in onze groep hebben de meest uiteenlopende achtergronden, religieus, politiek of anderszins. Het zijn eigenlijk enorme uitersten die el kaar binnen 'Vrouwen voor Vrede' treffen. Dat is dan toch ook het mooie, dat ze allemaal in die éne groep kun nen meedraaien. Behalve de "open avond" in Artishock staat er op het programma van de Soes ter vredesvrouwen de deelname aan een protest-actie in het Engelse Green ham Common. Ook een aantal vrouwen uit Soest doet aan een actie mee, die gericht is te gen de grootscheepse NAVO-oefenin- gen die volgende week in West-Duits- land worden gehouden. Verder zijn Soester vrouwen actief in een maan delijkse actie op het Binnenhof, onder het motto "dinsdag-needag", waarvan de thema's worden doorgegeven naar Vrouwen voor Vrede-groepen in het he le land. Op de vraag wal "Vrouwen voor Vre de" voor het komende seizoen graag in Soest zou willen bereiken klinkt, niet zonder zelfspot, het antwoord. "Het zou schitterend zijn als Soest zich tot kernwapenvrije gemeente verklaar de..." NET ALS IN DE GOEDE OUDE TIJD IS ER OOK NU WEER GEZELLIGHEID Bosstraat 80 - Soest Tel. 22344 OOK VOOR UW VERGADERING FEESTAVOND KAARTAVOND BRUILOFT Geopend: dinsdag, woensdag en donderdag 16.00-01.00 uur, vrijdags en zaterdags van 14.00-02.00 uur, zondags van 12.00-24.00 uur In de serie 'Avondmuziek in Kastelen' vinden op 29 en 30 september a.s. in Muiden en Oud Zuilen twee concer ten plaats, waarin Peter Kooij(bas) en Jan Jansen (pianoforte) een program ma zullen uitvoeren met liederen en pi- anowerken van Schubert en Schu- mann. De concerten vinden plaats in éen van de sfeervolle oude zalen van het Muiderslot en Slot Zuylen. Zoals dat bij muziek uit de barok heel ge bruikelijk is, maakt Jan Jansen ge bruik van een authentieke pianoforte. De toegangsprijs is -15,00 en 12.50 (CJP en Pas 65). Kaarten zijn te bestellen op kantooruren bij de Stich ting Coördinatie Oude Muziek, Jans kerkhof 16, 3512 BN Utrecht, tel. 030- 312029. Het programma luidt als volgt Avondmuziek Muiderslot. Muiden zaterdag 29 september, 20.30 uur. Avondmuziek slot Zuylen, Oud Zuilen zondag 30 september, 20.30 uur. Franz Schubert 1797-1828 Impromptu in Bes gr.t. opus 142 no. 3 (piano) Ge- sange des Harfners (zang en piano) Impromptu in As gr.t. op. 90 no. 4 (piano) Robert Schumann 1810-1856 Dichterliebe (zang en piano) Peter Kooij studeerde zang en viool in Utrecht én Amsterdam en is sinds 1974 verbonden aan het Groot Omroep koor en het Omroep Kamerkoor. Als specialist op het gebied van de oude muziek gaf hij de afgelopen jaren in vrijwel alle landen van Europa concer ten en werkte hij mee aan verschillen de plaatopnamen met o.a. de Chappele Royale en het Collegium Vocale Gent. Jan Jansen studeerde orgel bij Cor Kee, piano bij Gèrard van Blerk en cla- vecymbel bij Leni van der Lee. Hij is regelmatig als organist en clavecinist te horen voor de radio en concerteert in binnen- en buitenland. Als docent voor de theoretische vakken en co-re- petitor voor de barokmuziek is hij ver bonden aan het Utrechts Conservato rium. Wij geven Uw auto nieuwe kleur en glans! P. Stalenhoef autoschade 1 e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk Boeken- en platenverkoop voor Amnest.v International Zaterdag a.s. vindt op de Van Weedestraat een openbare ver koping plaats van boeken en platen ten bate van Amnesty In ternational. Alle gebruikte boe ken komen in aanmerking, zoals romans, boeken op het gebied van handvaardigheden, muziek boeken, studieboeken, e.d. Ook grammofoonplaten zijn welkom, welk genre ook. Wilt u Amnesty International steunen, sta dan uw overtollige boeken en platen af voor deze verkoping. Mensen van Amnesty komen de spullen graag vóór zaterdag op halen. Even een belletje: 14045 of 18018. Vernielingen aan Van der Huchtschool De Van der Huchtschool in O verhees heeft in het afgelopen weekeinde te lijden gehad van vandalen, die een groot aantal vernielingen aanrichtten. O.m. werd de deurbel en een dakven tilator vernield, alsmede een aantal ecoleten dakplaten, en ook moesten de tegels op het schoolplein en de be planting het ontgelden. De daders na men bovendien een hoeveelheid groen te en fruit weg. Het hoofd van de school deed aangifte bij de politie. Bierflesjes gestolen Een bewoonster van de Eigendomweg meldde de politie vorige week de dief stal van twee bierkratjes, waarvan een gevuld met lege, het ander met volle flesjes. De kratten stonden achter haar woning. De schade bedraagt ca. 40 gulden. iü» Donderdag 19 september, 21.00 uur: In het kader van de Vredesweek (22 t./m. 29 september) zijn in Filmhuis Artishock twee lange speelfilms te zien. Op donderdag 19 september om 21.00 uur Die Brücke van Bernhard Wicki en op vrijdag 27 september om 21.00 uur Die weisse Rose van Michael Verhoeven. Op de laatste film zal vol gende week in deze kolom nader wor den gegaan. In Die Brücke zien wij de laatste uren van zeven zestienjarige jongens die en kele dagen voor het einde van de oorlog in hun stad de Amerikaanse tanks te gen moeten houden. Zij verdedigen de brug die voor niemand meer van bete kenis is, maar de jongens, fanatiek, be reid tot het doden en de dood, kennen geen ander doel. Deze brug belichaamt voor hen "Führer, Volk und Vater- land." En zo sneuvelen ze. Eén van het zevental blijft leven. Hij zal dit twaalf jaar later op papier zetten. Dit boek van Manfred Gregor is door de West- duitse regisseur Wicki in 1959 verfilmd. Het belangwekkende van Die Brücke is haar toon en haar intenties. Vanuit een tragisch incident heeft Wicki op in drukwekkende wijze dit misdadig prin cipe aan het licht gebracht. Die Brücke stelt de misleiding van de jeugd door de valse idealen van nazis me en patriottische opvoeders aan de orde. door een groepje DUitse gym nasiasten op het laatst van de oorlog te betrekken bij de oorlogshandeling. Zij worden eind april 1945 onder de wa penen geroepen en krijgen, als de Amerikanen doorbreken de opdracht een brug in de buurt van hun geboorte dorp te verdedigen. De brug is van geen strategisch belang en de opdracht die is uitgegaan van een humaan offi cier, heeft dan ook geen andere bedoe ling dan de ongetrainde jongens bui ten de eigenlijke gevechtszone te hou den. Door omstandigheden gaat die goed bedoelde opzet verloren. Terwijl de Duitse troepen terugtrekken, blij ven de jongens, vasthoudend aan het eenmaal gegeven bevel, de brug tot na genoeg de laatste man verdedigen. Wicki heeft met veel talent dit tragisch gegeven in beeld gebracht. In de eerste helft van de film tekent hij uitvoerig de verschillende karakters van de jongens. Zonder dat men het eigenlijk merkt geeft Wicki door, deze milieu schildering van de jongens in hun om geving, meteen een prachtige karateristiek van een kleine stad, die schijnbaar vredig leeft in oorlogstijd. Pas wanneer men de schildering re capituleert valt het op, dat er in het stadje een sfeer van leegte en bijna zondagse rust heerst door het vrijwel geheel ontbreken van het vol wassen mannelijke element. En juist in deze sfeer wordt het mannelijke van de jongens scherp gemarkeerd: zij blij ven man-kinderen. Het maakt hun lot des te aangrijpender. Agenda: Do. 27 september: Can she bake a cherry pie? Van Henry Jagslom (USA 1983). Vr. 28 september: Die weisse Rose van Michael Verhoeven BRD 1983 Do. 4 oktober: De stille oceaan van Dig- na Sinke (Ned. 1984). Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden, CJP en 65 f4.-. Zaterdag 22 september, 21.00 uur: Zaterdagavond 22 september a.s. zal in Artishock het nieuwe Fred Leeflang Loek Dikker Kwartet optreden. Dit nieuwe kwartet speelt op een ver frissende wijze een in Nederland wei nig gespeeld repertoire van de hand van componist als Benny Golsen, Randy Weston, Cannonball Adderby •e.a. De musici van het nieuwe kwartet hebben in de achterliggende jaren er varing opgedaan op uiteenlopende mu zikaal terrein, terwijl zij zich tevens hebben geprofileerd als improvisato ren en componisten met een eigen zinnige aanpak. Het Kwartet bestaat uit: Fred Leeflang: tenor kaxtrad. op met o.a. George Lolé^afi'.^iijffmy Heath, Buddy Tate en het Paul Jeffrey Octet. Loek Dikker: pianist, componist en lei der v.d. Waterland Ensemble forma ties. Trad op met Oliver Nelson, Cannonball Adderly, Don Menza en Sunny Murray. Essiet Okon Essiet: het bas wonder. Trad op met vele beroemdheden, re centelijk nog met het Archie Shep Quartet. Peter Berk: jong drumtalent. Trad desondanks al op met diverse be roemdheden Dit alles zal plaats vinden op zaterdag 22 september in Artishock. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 7,50/leden, CJP en 65+ ƒ6.- In 1977 werd op initiatief van de Sociaal pedagogische Dienst en de oudervere nigingen Philadelphia en V.O.G.G. de speel-o-theek "Eemland" opgericht. Sindsdien leent deze speel-o-theek speelgoed en spelmaterialen uit aan gehandicapten, geestelijk zowel als lichamelijk, en aan hen die speciale zorg behoeven, bijvoorbeeld langdurig zieken. De uitleen is gratis. Tevens wordt er voorlichting gegeven aan ou ders/begeleiders over alles wat met speelgoed en spel te maken heeft. Daarvoor zijn een 12-tal vrijwilligsters en éen coördinatrice regelmatig in de weer. Degenen die in aanmerking komen voor het lenen van speelmateriaal, werden hierop opmerkzaam gemaakt door o.a.: ouderverenigingen, wijkver pleging, sociaal pedagogische dienst, artsen, praktisch pedagogisch gezins begeleiding, hulpverleningsorganisa ties zoals het Groen Kruis etc. De medewerksters van de speel-o- theek zijn echter tot de ontdekking gekomen dat lang niet iedereen op de hoogte is van de bestaande mogelijk heid tot het lenen van aangepast duur speelgoed. Dit speelgoed is uijv. ge maakt van afwasbare kunststof, zoals Fisher Price, en afwasbaar en niet splinterend hout, b.v. beukehut. Er is, om een kleine greep te doen, speelgoed voor in de box (activity center), voor in bad, verder oefenma teriaal, legpuzzels groot en klein, speciale spellen met grote dobbelste nen, zandlopers met gekleurd mate riaal, grote doorzichtige ballen met draaiend gekleurd materiaal aan loop stok, constructiemateriaal van prach tig beukenhout, materiaal om het ge hoor te ontwikkelen, rijdend speelma teriaal, enz. Belangstellenden worden uitgenodigd voor een bezoek aan de speel-o-theek op de openingstijden (woensdag 14.00- 16.00 uur en zaterdag 10.00-12.00 uur), of op afspraak tel.033-802385 Men kan de speel-o-theek vinden in het gebouw van de Openbare Bibliotheek (op de derde etage), Zonnehof 12 te Amersfoort. De ruimte is bijzonder geschikt voor de speel-o-theek en zeer goed bereikbaar per openbaar en eigen vervoer. Er is een lift, geschikt voor gehandicapten en men kan er een aan gepast toilet vinden. Portemonnee gestolen Een inwoonster van Soest miste vorige week na een bezoek aan een super markt aan de Van Weedestraat haar portemonnee. Daarin bevonden zich bovendien een bedrag van 90 gulden, een betaalcheque en een betaalpasje. Zij deed bij de politie aangifte wegens diefstal. Wasemkap in brand De brandweer werd vorige week dins dag gewaarschuwd in verband met het feit dat in een woning aan de De Genestet- laan de vlam in de pan was geslagen, toen de vrouw des huizes patat stond te bakken. De wasemkap boven het fornuis raakte daardoor in brand. De brandweer hoefde verder nauwe lijks op te treden, al ontstond er wel enige rookschade. Op woensdag 10 oktober vanaf 19.30 uur zal er in de "Open Hof" aan de Veenbesstraat 2 te Soest door de Her vormde Wijkgemeente van de Open Hof een afscheidsavond aan ds. Jac. Smit en zijn gezin worden aangeboden. Ds. Smit heeft een beroep naar Drie bergen aangenomen en zal per 1 ok tober a.s. als geestelijk verzorger van het verpleeghuis "Nassau Odijkhof" en het bejaardenhuis "Sparrenheide" te Driebergen in dienst treden bij de Hervormde Gemeente van Driebergen. Ds. Smit, die studeerde te Amsterdam, diende eerder de Hervormde Gemeen ten van Ee en Klazienaveen als pre dikant. Zo'n 13 jaar geleden kwam hij naar Soest om i.v.m. de uitbreiding van het Soesterveen en de wijken Klaarwater en Overhees een nieuwe wijkgemeente op te bouwen. Aanvan kelijk kerkend in het oude Middelwijk- gebouw, werd gedurende zijn ambts periode, samen met de Gereformeerde Kerk van Soest, het mulitfunktionele kerkgebouw "De Open Hof" gebouwd. In 1983 werd dit inmiddels in heel Soest bekende gebouw aanmerkelijk uitgebreid. Op de afscheidsavond en de daarop aansluitende receptie zal op informele doch op een ontspannen en muzikale wijze afscheid van de wijkpredikant en zijn gezin worden genomen. Belangstellende (oud) en gemeente leden die voor deze avond, al of niet op rijm, met of zonder foto's of andere illustraties, hun belevenissen of her inneringen uit de tijd van ds. Smit in Soest, willen bijdragen, kunnen deze reakties tot 28 september inleveren of opsturen naar mevr. A. Hoogewerff, Veenbesstraat 578 te Soest, tel. 19669. Van deze verzamelde informatie zal een programmaboekje worden ge maakt dat speciaal voor deze avond zal worden samengesteld. De inhoud daarvan zal voor zover mogelijk op muziek worden gezet en aan de be zoekers alsmede als herinnering aan ds. Smit en zijn gezin worden aange boden. Door en namens de wijkgemeente zal er die avond tevens een passend af scheidsgeschenk worden aangeboden aan de vertrekkende wijkpredikant en zijn gezin. Speciaal hiervoor is er bij de Algemene Bank Nederland te Soest onder nummer 55.36.10.880. een reke ning geopend waarop gemeenteleden en andere belanghebbenden onder ver melding "afscheidsgeschenk ds. Smit", hun bijdrage kunnen storten. Om deze avond mede tot een succes te maken, worden alle oud- en huidige gemeenteleden, alsmede alle overige bij en rond het in de afgelopen jaren door ds. Smit in Soest verrichte werk betrokkenen, namens de wijkkerke- raad van harte uitgenodigd deze avond te bezoeken. Na de pauze zal er voor een ieder de gelegenheid zijn om op informele wijze afscheid van ds. Smit en zijn gezin te nemen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 16